F in de maand Fruit in de mond De Karnemelksvaart eens een watertje bij verdwenen kasteel TIPS VOOR AMATEUR-FILMERS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 10 februari 1967 Nr. 19742 i Het bestand in Vietnam SAIGIN, 9-2. In de eerste twee-en dertig uur van het bestand heeft de Vietcong volgens de Amerikanen en Zuidvietnamezen 59 incidenten ver oorzaakt, die echter geen van alle als bestandsschendingen worden aangemerkt. Hoewel de militairen voor het merendeel fel gekant schij nen tegen verlenging van het be stand met drie dagen (Saigon heeft een „rustperiode" van vier dagen afgekondigd, maar de Vietcong een van een week), wordt dit volgens welingelichte kringen in de Zuid- Vietnamese hoofdstad toch overwo gen. Mogelijk zal ook een hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam worden uitgesteld wanneer net aantal incidenten beperkt blijft. Zevende Dags-adventist in Rusland veroordeeld MOSKOU, 9-2. De leider van de zevendedagsadventisten in de Oe- krainse stad Nikolajev is door de plaatselijke rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, aldus de „Prawda van de Oekraine". De veroordeelde, Koezm Volkov, had zich volgens het blad niet alleen schuldig gemaakt aan geloofsver kondiging onder minderjarigen en hen daarmee van hun plichten als burger afgeleid, maar ook de „broe ders zusters" van de sekte de voeten in dezelfde bak laten wassen en wijn uit dezelfde kelk laten drinken, wat door de rechters „schandalig en on hygiënisch" werd gevonden. Volkov zou zich sinds 1952 voor de in Rus land verboden adventisten hebben ingezet. Levenslang voor moord op 15-jarige neger ATLANTA (Georgia), 9-2. Een 42- jarige inwoner van Atlanta, Wiliam Haywood James, is woensdag tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens het doodschieten van een 15-jarige neger, Hulet Varner, in september vorig jaar. De schiet partij was het sein voor rassenrel- letjes, die drie dagen lang in Atlan ta woedden. De jury, die het vonnis over James moest vellen, had vijf uur nodig om het schuldig uit te spreken. Hoe wel de openbare aanklager de dood straf had geëist, beval de jury aan genade te laten gelden, wat onder de wet van Georgia automatisch tot le venslang leidt. De veroordeelde, die tot nu toe op vrije voeten was, be gon donderdag aan zijn straftijd. WINTERSWIJK. Door de vermin dering van activiteiten in de bouw sector, vermindering van investerin gen door industrie en overheid, en door de zachte winter doen zich mo menteel wat betreft de werkgelegen heid bij de N.V. Apparatenfabriek voor Lucht- en Warmtetechniek C. Kappers in Winterswijk moeilijkhe den voor. -UTRECHT. De politie in De Bilt en Utrecht zoeken naar de 24-jarige pottenbakker A. J. K. uit De Bilt, die ervan wordt verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan oplichting en flessentrekkerij. K. fungeerde als directeur van het „Kreatief Cen trum" in De Bilt, waar onder meer les in pottenbakken en boetseren werd gegeV^n. Voorkom de voorjaarsmoeheid Een geliefd volksvoedsel bü de Zwitsers, dat de reputatie van een gezondheidbewarend gerecht heeft gekregen, sedert de dieetarts dr. Bir- cher Benner het opnam in zijn lijst van rauwkostschotels, is het zoge naamde „Müsli". Hierin is een be langrijke plaats ingeruimd voor zuid vruchten, met name pruimen en veelal ook rozijnen. ïn zijn oorspronkelijke vorm be stond dit kostje uit havermout, waar in de genoemde vruchten waren in gebed. Later werd het müsli omge bouwd tct een echt luxe hapje: de geweekte) havermout blijft rauw, in plaats van de gestoofde pruimen gaat er een geraspte appel door, wat ho- ning, citroensap, een sinaasappel, ge malen neten, koffieroom en bruine suiker. Het belang van rauwkost, zowel van rauw fruit als van rauwe groenten, bestaat uit het hoge gehal te aan vitamine C. Waardeloos! Dit vitamine is slecht bestand te gen verhitten. Het is echter nog minder bestand tegen blootstellen aan zuurstof! Dit dienen de rauw- kostadepten wèl te bedenken. De rauwe vruchten (en groenten) mogen slechts kort voor het gebruik worden geraspt of gesneden, want in fijngemaakte toestand kan de zuur stof er op in wei-ken: uren tevoren klaargemaakte slaatjes zijn waarde loos, althans wat betreft het vita mine C-gehalte. Andere waardevolle stoffen ech ter, namelijk de minerale bestand delen scheikundige elementen, die door planten uit de grond worden gehaald kunnen er dan nog best in aanwezig zijn. In de gootsteen Verlies van minerale stoffen is te vrezen wanneer het vocht waarin groenten of vruchten worden gaar gekookt in de gootsteen verdwijnt! Dat is een omstandigheid die nog veel te weinig bekendheid geniet. Daarom mag dit hier nog wel eens goed onder het oog worden gebracht van al diegenen die bij de toeberei ding van voedsel een te langdurig gebruik maken van het gas- of het elektrische fornuis. Zowel de vitamine C als de minerale stoffen zijn bij de verschillende soorten fruif in zeer uiteenlopende 'hoeveelheid vertegenwoordigd. De citrusvruchten, zoals citroen, sinaas appel, mandarijn, grapefruit, zijn bijzonder rijk aan vitamine C. In appels en bananen is niet zoveel van deze voor de gezondheid onontbeer lijke stof te vinden. Nog steeds tekorten In vroeger eeuwen heerste alom de scorbuut of scheurbuik, een vre selijke ziekte, die voortkomt uit ge brek aan vitamine C in het voedsel. Tegenwoordig treedt deze zeer ern stige kwaal vrijwel nergens ter we reld meer op. Lichtere vormen van tekort aan vitamine C komen echter nog veel vuldig voor, met name aan het einde van de winter. De aardappelen, die voor de meeste mensen als voor naamste bron van vitamine C moe ten dienen, bevatten in daf jaarge tijde niet meer zoveel van deze stof. Er wordt dan geklaagd over hin derlijke moeheid en lusteloosheid. Om dit te .voorkomen is het in het geheel niet overdreven als een ieder die het kan bekostigen, dagelijks een sinaasappel gebruikt, speciaal in het vroege voorjaar. Nog beter is het er voor te zorgen dagelijks verse vitaminerijke groenten \e gebruiken. Jonge kinderen hebben extra be hoefte aan verschillende vitamines. Voor hen is het gebruik van sinaas appels plus diverse groenten nood zakelijk. Griep wegjagen Wie zich afvraagt of fruit inder daad zo gezond is als in de slagzin nen wel wordt beweerd („eet meer fnüt voor uw gezondheid", en „jaag de griep weg met sinaasappels", „an apple each day keeps the doctor awayen meer van dat mooisdient er wel rekening mee te houden voor welke mensen en in welke omstan digheden de vraag bedoeld is. Soms zal dan het koolhydraatge halte de doorslag geven, in andere gevallen is het gehalte aan vitamine C of aan minerale stoffen dé belang rijkste factor. Bovendien is er een aantal vruchten, met name de noten, zoals walnoten, pinda's, paranoten, die rijk zijn aan eiwitten, terwijl de kokosvrucht bicitengewoon veel vet bevat. De peulvruchten daarentegen be staan voor een groot deel uit kool hydraten en voor een kleiner deel uit eiwitten, doch er zit maar weinig vet in; deze „vruchten" worden ove rigens tot de groenten gerekend en niet tot het fruit. Eiwitten en voor al vetten verschaffen meer voed zaamheid, zoals een ieder thans wel weet. Medicinaal gebruik Behalve al deze bestanddelen is het nog van belang hoeveel „ruwe vezelstof" er in diverse vruchten voorkomt. Kleine zaadjes, zoals in aardbeien en vijgen voorkomen, werken zacht laxerend, evenals de harde, moeilijk te verteren vezeltjes van dadels en pruimen. Ook de meloen heeft een enigs zins laxerende werking, maar het is niet bekend welk bestanddeel daarvoor verantwoordelijk is. In dit verband willen we tenslotte ook de rabarber noemen, hoewel dit geen vrucht is maar een groente. De speciale genezende werking der citrusvruchten hebben we zo juist beschreven, ze berust op de rijkdom aan vitamine C, waardoor dit soort fruit zich kenmerkt. Een andere geneeskrachtige werking ivordt vanouds toegeschreven aan de bosbessen. Deze werking is echter minder spectaculair en kan ook heel wel door andere medicamenten uit geoefend worden. Hoofdzaak is een zacht samentrekkende invloed op de slijmvliezen, vandaar dat het bos- bessenextract wel wordt gebezigd als spoelmiddel bp ontstekingen in de mondholte. Allergische verschijnselen Een enigszins negatieve uitwer king op de gezondheid heeft bp be- paalde personen het gebruik van aardbeien; mensen die er overgevoe lig voor zijn, krijgen jeukende bul ten. Ook bij jonge kinderen treden zulke allergische verschijnselen nog al eens op, niet alleen door het eten van aardbeien, doch ook wel door het nuttigen van bananen. Is de oorzaak eenmaal opgespoord dan is het niet moeilijk verdere aan vallen van die urticariaof „ne- telroosof „galbulten" te voorko men, want dan hoeft men die vruch ten alleen maar uit de voeding weg te laten. Dr. Alfreda Briedé. Flitsen uit het stadsverleden Om „afpast te wennenplaat sen wij een tweede historisch artikel van de heer C. Post- ma, stadsarchivaris, direcr na het eerste, dat men aantreft in het nummer van donder dag jl. In het vervolg kunnen onze lezers iedere maand een dergelijk artikel aantreffen. Hoe ver reikt uw flits? De Karnemelksvaart was een doodlopend kanaaltje dat van de Zoute- gracht via een heul tot de hoek van de Balie liep. Ter hoogte van de Gra venstraat lag er een bruggetje over. Het water was eens de noodgrens van het terrein waarop het kasteel van de graaf van Holland en Zeeland stond. De oost-, zuid- en westgrens daarvan werden gevormd door de tegenwoor dige Balie. Weststraat en Wandeling. De Karnemelksvaart diende waar schijnlijk als aanvoerweg voor levensmiddelen e.d. voor het grafelijk hof te Zierikzee. De heul, waar later de vrachtschuiten en kamemelksbootjes uit Schouwen doorvoeren, werd tot I mei 1866 des nachts met een hek afgesloten. Volgens de overlevering was het kasteel omstreeks het midden van de 11e eeuw gebouwd. We vinden het sedert 1318 vele malen vermeld in de reke ningen van de Zeeuwse rentmeesters. Helaas zijn geen afbeeldingen van het complex bewaard gebleven. Begin 17e eeuw zijn de laatste resten ge sloopt. Misschien zullen eens de oude fundamenten bij graafwerk worden blootgelegd en iets vertellen van de vorm en inhoud der gebouwen. De St. Lievensmonstertoren Bijzonder fraai staat de St. Lievens Monstertoren op de foto. Een stenen reus, hoog uitstekend boven de bebouwing. Het stadsbeeld verarmde in de loop der eeuwen aam zijn voet. Gelukkig zijn in de laatste jaren nieuwe pan den in de naaste omgeving gebouwd en oude opgeknapt. De Zierikzeeënaars waarderen dit. Stadsbranden en verloop van handel en nijverheid zijn de voornaamste oorzaken van de achteruitgang van dit kwartier geweest. Slechts de oude toren en het stratenpatroon bleven door de eeuwen heen bestaan. Was Zie- rlkzee uitgegroeid tot een grote stad met een levende city waar door de stra ten en rond de pleinen het verkeer voortraasde, dan zou de dikke toren zeker een waardige plaats in het decor van dit moderne stadsbeeld hebben inge nomen. Men vergete intussen niet, dat de oude stadskern door uitbreiding in oostelijke richting excentrisch kwam te liggen. In hoeverre we moeten be treuren, dat Zierikzee geen grote stad is geworden, laten we hier buiten be schouwing. Het begin van de bouw Tegenover de oostzijde van het grafelijk kasteel, waar misschien de toe gangspoort was, werd in 1454 de torenbouw begonnen. Het bouwplan van Andries Koldermans, beroemd bouwmeester uit Mechelen, begon weldra vorm te krijgen. De fundamenten werden 1,3 meter breder gemaakt dan de bovengrondse bouw van het corpus en de contreforten kregen 4,5 meter diep in de grond hun basementen. Toen in 1466, als gevolg van blikseminslag, brand in de kerk uitbrak, had dit tot gevolg, dat de toren daarvan los kwam te staan. Het torenportaal miste hierdoor voorgoed zijn bestemming als toe gang tot het schip van de kerk. Men zegt, dat de toren 207 meter hoog had moeten worden. Een deskundige heeft echter niet lang geleden berekend, dat de hoogte (slechts) 130 meter had kunnen zijn! De torenbouw is niet voltooid. Na tachtig jaar was een hoogte bereikt van 58 meter. Na Andries hadden Antoon en Rombout Keldermans de bouw geleid. Er was bijna 90.000 gulden aan besteed. Toen het geld op was, kwa men de steenhouwers en metselaars niet meer op het werk. De stevige tors van rode baksteen, bekleed met Belgische zandsteen, Weef de eerste eeuwen onwrikbaar staan. Een aardbeving op 18 september 1692, die twee minu ten duurde, veroorzaakte slechts enige scheuren in de zware muren. Ook werd toen de bovenste trede - de laatste van de 278 - van de trap in de middelste steunbeur een beetje ontzet. tje in haar lichte kleding echter wel. Het licht van een enkel klein flitslamp je wordt juist daardoor op dat ene figuurtje geconcentreerd. De volkomen natuurlijke indruk hier door gewekt geeft de indruk alsof er sprake is van fotografie bij be staand licht. Sommigen menen deze methode, met gebruik van zeer snel le films te moeten hanteren, voor het zg. behoud van de sfeer. Hier blykt dat de beginnende amateur de sfeer prima weet te behouden, juist door het vermijden van deze methode. De flitslamp krijgt vaak de schuld van de fotofouten. De oorzaak ligt helaas bij de gebruiker. In dit geval bleek overduidelijk dat de simpele weg de beste was. Het is vaak zo dat men uit een soort snobisme bepaalde dingen napraat waarvan de waarheid allerminst vastligt. De Lakenhal De Karnemelksvaart met de stille kade op het prentje, waarop slechts een jongetje staat, dat in de vaart vist, herinnert ons in niets meer aan de be drijvigheid, die eens in dit stadsdeel heerste. Bij de kerk stond tussen de Varremarkt en Sint Lievenstraat (ter plaatse ongeveer van pand Kerkhof nr. 36) de lakenhal. De fabricage van lakens was ia de 14e en 15e eeuw zeer lucratief voor onze stad. Tot het einde van de 17e eeuw had Zierikzee zijn eigen lakennijverheid Graaf Willem III had in 1305 bepaald, dat voortaan het bereiden van laken Beoostenschelde uitsluitend hier ter stede mocht plaatsvinden. Een kostbaar monopolie, waaraan vooral in de middeleeuwen goed verdiend is. Toen de lakenhal in 1342 afbrandde, stond er twee jaar la ter reeds een nieuwe. De hal is zeker groot geweest, want graaf WiMiem IV hield er in 1344 een rechtszitting. Op de hoek van de Varremarkt en het Kerkhof was eens het schepenhuis. Het pand, dat aldaar stond vóór de bouw van de garage in 1933, is op de foto zichtbaar. De naam van het huis luidde het laatste Het Wapen van Schouwen Vele lezers hebben het nog gekend. Geen afbraak Nadat de zetel van het stadsbestuur naar de Meelstraat was overgebracht, kreeg het oude schepenhuis een andere bestemming. Lange tijd werd het als herberg gebruikt. Toen de Balie e.o. na de Franse tijd niet meer was dan een stille hoek van ons stadje, werd het voornoemde perceel o.m. bewoond door de herbergier Wouter Struyk Monté. De toren hinderde deze humeurige man dagelijks en daarom verzocht hij in 1852 de gemeenteraad van Zierikzee het gevaarte, waarvan zyn persoon en zijn woning nadeel ondervond af te breken. Natuurlijk stond de raad pal voor het behoud van dit monument. Wouter Struyk verliet dra metterwoon Zierikzee. Evenwel wterd in 1855 ern stig overwogen de bouwvallig geworden toren te slopen. Oude steen was op Schouwen -Du i velan d altijd welkom voor dijkversterking. Gelukkig nam het Rijk de St. Lievens Monstertoren Ln 1881 in eigendom over en kon heit verval worden gestuit. Bijna een eeuw wordt inmiddels met tussenpozen aan de toren gerestau reerd. In de afgelopen maanden zagen wij de steigers aan de wiestzijde af breken. Deze kant kwam in 1966 gereed. De rechtersteunbeer werd geheel vernieuwd en de linker ten dele. Ook de traveeën en de balustrade zijn op nieuw gemetseld. Vergelijken We de gerestaureerde torengevel1 met de oude op het plaatje dan zien we duidelijk dat het aanzien verrijkt is. Knap werk van vele geduldige en vaardige handen. In 1919 gedempt Twee foto-amateurs hebben eens geprobeerd hoever het licht van hun flitser zichtbaar bleef. Met elk een flitser plus een lampje zochten ze een geschikt punt uit op circa 5 ki lometer afstand. Het terrein was vlak, een polder. Op een afgesproken tijdstip lieten ze elk een flitslamp afgaan in de juiste richting. Het licht werd duidelijk waargenomen. De lichtsterkte van de nationale produkt is op korte afstand gelijk aan die van de zon. Toch is die hoe veelheid zodanig afgepast dat ze op gemiddeld 2-3 meter in uw huiska mer voor een feilloos belichte op name zorgt. In een vrij grote ruimte waar min of meer duisternis heerst is de wer king iets anders van karakter. Als voorbeeld tonen we hier een opname van een circusartieste. De tent is betrekkelijk donker, het doek reflecteert vrijwel niets. Het figuur- De Karnemelksvaart werd in 1919 gedempt. Het was hoogtijd. Een jaar te- varen hadden de omwonenden reeds om demping verzocht. De heer Parrny had duidelijk in de gemeenteraad verteld, dat de gezondheidstoestand van, dë bewoners aldaar te lijden had door de ondraaglijke stank. Als klap op de vuurpijl had hij nog meegedeeld, dat een kind daar in de buurt vanwege de moeraskoorts naar elders Was gebracht. Een teken des tijds is, dat werk lozen bij de demping iets mochten verdienen met het stukslaan van de brik ken van de oude kade. Later werden huizen aan de zuidzijde van de nieuwe straat gebouwd, waar door het stille pad gezelliger werd. De andere zijde van de Karnemelksvaart heeft iets behouden van zijn vroeger aanzien. De Wiestkant van, het grond gebied, waarop eens het grafelijk kasteel heeft gestaan, is nog onbebouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9