prinses IK SPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RA1FFEISENBANKEN OP SCHOUWEN DUIVELAND M II Itès. Firma W. Gilsjamse RenniesJ OP NAAR DE CHAOS lifcTelIe toeettrxjs Het Beste f de advertentie van komt de Schakelen of automatisch? KI.IK nÓOR HET WEREI.D I VENSTEK Deze week in: Uit voorraad leverbaar bij: ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 februari 1967 Nr. 19742 Flitsen" uit het buitenland DJAKARTA. De voormalige In donesische vice-premier Chairoel Saleh, die in een gevangenis in Dja karta is overleden, is op een open bare begraafplaats ter aarde besteld. PRAAG. Jiri Antonin Stiblo, agent van de Gestapo die zich voordeed als lid van een verzetsbeweging tij dens de oorlog, is door een recht bank in Praag tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. EAST LONDEN (Zuid-Afrika,. Driehonderd passagiers aan boord van het 11.440 ton metende passa giersschip Europa zijn in de Zuid- Afrikaanse havenstad East London gestrand door staking van de gehele bemanning. PARIJS. In de herfst zal de kleu rentelevisie in Frankrijk haar intre de doen. De Franse minister voor wetenschappelijk onderzoek, Peyre- fitte, heeft meegedeeld, dat op het tweede net van de Franse staatste levisie per week 12 uur kleurentele visie gebracht zal worden. In juni begint de verkoop van kleurentelevi sie toestellen. BRUSSEL. Ook bij twee van de drie automontagebedrijven in Me- chelen (België) is werkgebrek. De montagefabriek van Mercedes-Benz waar 300 man werken, heeft deze week de produktie een aantal dagen stopgezet - bij Peugeot, waar 200 man werken, zal gedurende enkele weken twee dagen per week niet ge werkt worden. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft in boodschappen aan president Johnson, president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam en het Zuidvietna- mese staatshoofd Ngoejen van Thieu opgeroepen tot vrede in Vietnam. NEW YORK. De Amerikaanse Fordstichting heeft één miljoen dol lar beschikbaar gesteld voor uit wisseling tussen oost-Europa en de V.S. op het gebied van onderwijs, wetenschappen en cultuur. Voor dit program dat tien jaar geleden be gon. heeft de stichting nu in totaal 18 miljoen gulden geschonken. ADVERTENTIE spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven Drelschor - Haamstede - Kerkwerve - Nleuwerkerk - Oosterland - Ouwerkerk - Benesse - Scharendijke - Schuddebeur» Serooskerke - Sirjanslar.d en Zierikzee. Zonnemalre - Noordgouw,. PORTO ALEGRE. Een stuntvlie ger is tegen een toren op de kust van het Braziliaanse Porto Alegre gevlogen en vervolgens brandend te midden van baders in zee gestort. Vijf van hen werden gedood en vijf anderen gewond. Alle vier inzitten den van het vliegtuig vonden de dood. SAIGON. De gevechtspauze in Vietnam ter gelegenheid van „Tet", het Chinese nieuwjaar, is woensdag ochtend 7 uur plaatselijke tijd be gonnen. De gevechten waren echter al een twaalftal uren eerder ge staakt. HAMBURG. In west-Duitsland heeft de carnavalstijd zeker aan 46 mensen het leven gekost. Minstens 16 van hen waren het slachtoffer van moord, doodslag of zelfmoord, terwijl volgens voorlopige gegevens 30 personen bij verkeersongevallen de dood vonden. ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000 sémi-automatisch? Dan kiest u even onderweg! Dan zet u de selectie- handle op „Stadsverkeer/Bergland" of op „Buiten weg" en u rijdt alleen met gas. Of u gebruikt die zelfde handle als een gewone schakelpook! Onge lofelijk vernuftig. Past weer helemaal bij Simca. Waarom niet een échte auto, een comfortabele 4-deurs(!) Simca 1000 sémi-automatisch. De nieuw prijs is laag en de inruilwaarde hoog! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 AUTOMATISCH VANAF f 6095.— SIMCA NEDERLAND N.V. Automobielbedrijf Lange Reke 2 Tel. (01116) 370 Renesse DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Hcrv. Kerk Zierikzee: Lutherse kex-k: 10 en 7 uur ds. Assendorp. G asthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 5.30 uur ds. Zonneveld. Sereoskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 5.30 uur ds. Van. Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg, 7 uur ds. Flink (streekjeugddienst). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Jagers- ma. Zonnemaire: 10 uur ds. Feune- kes. Nccrdgcuwe: 5.30 uur ^s. Scho- neveld. Lreischcr: 11 uur ds. Schone- vel'd. Ouwerkerk: 11 uur c.s. Jagers- ma. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: io uur leesdienst. 6.30 uur ds. Bakker, Tho- len. Brurnisse: 10 uur ds. H G. Bene der. Middelburg, 5 uur ds. F. C. M. Roodenburg. Lutherse Kerk Ziepkzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur de heer A. Vreugdenhil. Zwartewaa!. Haam stede: 10 en 5 uur ds. G. Lievaart. Nieuw-LOosdrecht. Scharendijke: lo en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwers haven: 10 en 2.30 uu>- ds. Wents -f. Zcnnemaire: 10 uur lcesaienst. 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: ADVERTENTIE TOKIO. In de Chinese provincie Szetsjwan hebben tegenstanders van Mao Tse Toeng volgens een Japanse correspondent in Peking militairen ingeschakeld bij hun tegenoffensief tegen Maoïsten. LONDEN. Veertien eminente Eu ropese personen, onder wie vijf No belprijswinnaars, hebben dinsdag een beroep gedaan op president Johnson, eenzijdig de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken met het oog op het boeddhistische nieuwjaar. NEIUW DELHI. De regering van India heeft besloten de kosteloze verstrekking van conventionele ge- boortenbeperkende middelen uit te breiden tot de hele bevolking van het land. Tot nu toe werden ze al leen gratis vex-strekt aan mensen, wier inkomen beneden een bepaald minimum bleef. WASHINGTON. In 1966 is in de Verenigde Staten slechts eenmaal de doodstraf uitgevoerd, zo maakt de dienst gevangeniswezen bekend. Eind vorig jaar zaten er 366 ter dood veroordeelden op voltrekking van hun straf te wachten. CAMBRIDGE. De Japanse ster renkundige Tsoetoemoe Seki heeft een nieuwe komeet ontdekt, zo heeft het Smithsonian astrofysische ob servatorium in Cambi'idge meege deeld. De komeet is zichtbaar met een verrekijker en telescopen, een „staax-t" heeft zij niet ontwikkeld. Preijïiev Gandhi van India is door 'n steen getx-offen op een rumoex'ige verkiezingsbijeenkomst die woens dag te Bhoebenes'war in de Indische st^at Orissa is gehouden. Een der sterren van het ballet van de twintigste eeuw, de danser Patx'ick Belda, is bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. PEKING. De Poolse en Hongaarse ambassade in Peking hebben beslo ten de gezinnen van hun personeel te evacueren wanneer de toestand nog verder verslechtert, zo is van diplomatieke zijde vernomen. KARATSJI. In Gaibanda, 220 km. ten noord-westen van Kax*atsji zijn dinsdagavond gevechten geleverd tussen studenten en politie. Hiex-bij werd een student gedood en vier ge wond. 12 politiemannen werden eveneens gewond. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! Goed voor de huid fael gehele jaar door 10.30 en 6 uur de heer Jansma. Brxxi- nisse: 10 en 5 uur ds. Tiemens.'IJmui- den. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 11 en 7 uur ds. Kei- zer( in hét Ned. Herv. verenigingsge bouw), Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 1G uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Kax-ens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10. 2 en 6 uur leesdienst. Zaterdag 11 februari 7 uur ds. Pan- r.ekoek, Tex-neuzen. Renesse: 10 en 3 uur ds. Pannekoek. Nieuwerkerk: 5.45 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oos^rland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Ger. Gemeenten Scmmelsd'uk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholickc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 10 en 5 uur. Haamstede: Eucharis tieviering om 9.30 uur. Dank zij de ijver van zijn rode gardisten moet het Mao haast wel lukken de Sowjet-Unie zo kwaad te maken dat ze de diplomatieke be trekkingen moet verbreken. Zo ziet het er tenminste wel uit. Eerst wer den de ambasadegebouwen belegerd, daarna de naar huis vluchtende Russen op het vliegveld van Peking zo getreiterd da+ er een boze nota uit Moskou kwam vol waarschuwin gen dat het Kremlin zich het recht voorbehield bedreigde landgenoten te beschermen Prompt daarop moest een groep vrouwen en kinderen van Russisch ambassadepersoneel op hef vliegveld een uitgezochte collectie vernede ringen ondergaan zoals het kruipen onder een portret van Mao. De kwel- lerijen werden ook steeds infamer, zoals het dwingen van mensen in een auto te blijven waarvan de ban ken met lijm waren ingesmeerd. En nu tot slot halen rode gardisten de hekken neer om de Russische am bassade in Peking en bedreigen zij diplomaten. Voor zover een redelijke verkla ring te vinden is voor een dergelijk optreden, moet dat zijn dat Mao al les op alles zet om niets heel te la ten van alle normale relaties tussen het Chinese bestuur en de buitenive- reld. dan ook niet meer dan het besef van lieden als president Lioe dat zonder een ruggegraat van organisatie het land niet vooruitgebracht kan wor den. Met zijn acties als tegen de Rus sische diplomaten ook de Polen en zelfs de Fransen worden als honde koppen en zwijnen beledigd en mis handeld - wil Mao waarschijnlijk bereiken dat zijn nuchtere opponen ten geen enkel aanknopingspunt overhouden. Het is de letterlijke an archie, een vernielen van alles opdat de Chinezen uiteindelijk alleen Mao nog als vast punt over houden. Het eind zal als gebruikelijk de lasten moeten dragen en het ziet er naar uit dat China een nog groiere chaos tegemoet gaal dan het land ooit heeft gekend. Dat is ook voor de Chinezen niet prettig, maar ook niet voor welke buur van het land ook. Jurkje van papier De papieren kleding, die in de Verenigde Staten zulk een opgang maakt, opent voor de vrouw die graag feestjes or ganiseert ongekende perspec tieven. Bij haar van een be paald merk papieren jurk kan mevrouw namelijk bij passende servetten, tafella kens en zelfs glazen en bor den kopen. Geeft zij een brid- ge-partijtje, dan kan ze zelfs kaarten en score-boekjes krij gen, die in harmonie zijn met haar jurk. De ondernemende textielfabrikant, die deze com binaties verkoopt, garandeert dat men de jurk, diP niet meer dan een gulden of dertien kost zes tot tien maal kan dragen. Ze bestaat uit 93 procent cel lulose en zeven procent nylon. De jurk kan zelfs gewassen of gestoomd worden, maar ver liest door deze behandeling haar onbrandbaarheid. In originele vorm is de jurk na melijk „vuurvast". Wissenkerke verliest zijn meidoorns DEN HAAG, 9-2. Voor 15 april 1967 moeten in de gemeente Wissen kerke alle meidooxms zijn vexmietigd. Dit houdt vex-band met het perevuur dat vorig jaar aldaar*, overigens voor het eerst op het Europese vasteland, werd geconstateerd. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van landbouw en vissex'ij, welke op 11 februari 1967 van kracht wordt. Op rijkskosten zal personeel van de planteziektekundige dienst en van hét staatsbosbeheer de meidoox-ns afzagen of met wortel en al i-ooien en door vex'branding vex*nietigen. Beeldje gestolen (waarde f 7500,—) DEN HAAG, 9-2. Het beeldje „Ge- laarsde Kat", dat bijna vijf jaar op de speelweide in het Zuiderpark achter het voetbaltex*x*ein van de Haagse club ARO stond, is gestolen. De bi'onzen plastiek, gemaakt door de kunstenaar J. Kelex*, werd van de sokkel gezaagd. Het beeldje, dat on geveer 70 cm. hoog is, vertegen woordigt een waarde van f 7500. Het moet tussen 4 en 8 februari zijn verdwenen. Inbrekers aangehouden UTRECHT. 10-2. De politie heeft gistei-en de 29-jarige chef-kok van E. uit Amstei-dam en de 17-jarige los- arbeider L. uit Utrecht in hun wo ning aangehouden en in verzekei'de bewaring gesteld. Zij hebben be kend, dat zij op 27 januax*i een auto in- Utx-echt hebben gestolen. Nog de zelfde avond x*eden zij daarmee naar de Belgische grens, nadat zij eerst in een Uti'echtse radiozaak 45 tran- sistoiTadio's (totale waarde f 8350) hadden ontvreemd. Achtei'gelaten sporen op de gestolen auto hebben tot de aanhouding van het tweetal geleid. Zeeland heeft groentetelersorganisatie GOES, 9-2. In Goes is donderdag besloten tot de opx'ichting van de Zeeuwse gx*oentetelexsox*ganisatie dat is een vaktechnische oi'ganisatie voor de groentetelers, die in nauwe samenwex'king met de standsox'gani- saties en de rijkstuinbouwvooidien- tingsdienst de belangen van de groentetelers zal gaan behartigen. Zeeland heeft hiermede een natio nale primeur. ADVERTENTIE Zierikzee: D*:urloo, J.M. Tuinman en Zn. De commune Zijn culturele revolutie is in feite al gericht tegen de regering en de regeringsinstanties die zijn staat al zo lang hebben bestuurd. Hij wil al die toch nog naar de gevestigde nor men werkende instanties vernietigen en vervangen door een revolutionair nieuw soort bestuur, waarvoor hij zijn inspiratie schijnt te putten uit de commune van Parijs, meer dan honderd jaar geleden. Waarbij het hem als veeg teken ontgaat dat die commune haar leeftijd alleen maar in dagen heeft kunnen berekenen. Mao keert zich bij dit revoluionai- re streven ook tegen zijn vrienden die hem juist zouden kunnen be schermen. Want het is onzin geloof te hechten aan de idee van de rode gardisten dat het Chinese bestuur vol reactionairen zit. De vervolgden van nu zijn min stens zo communistisch als Mao. Ze houden echter wat meer rekening met de praktijk van hel leiden van een natie en daarbij moet men zich nu eenmaal houden aan een aantal doodeenvoudige waarheden die zo min communistisch als kapitalistisch zijn. Onder welke vlag men ook vaart: het ophalen van huisvuil moet gewoon worden georganiseerd en het verkeer moet zich aan regels houden. Anarchie Het verzet, zoals Mao dat noemt, tegen zijn opvatting van commune achtige voortdurende revolutie, is 's Middags dx-onken ze thee. Hij vroeg: „Heb je bepaalde plannen?" De vrouw schudde haar hoofd. ,W,elnee. Alleen maar weg.... bij hem vandaan. Ik heb alles rneegeno- men - ze wees naar de grom koffer - dus heb ik geld genoeg. Ik heb heel wat rente en divided tegoed. Ge lukkig, dat ik ook hier wat geld liet. Ik ben onafhankelijk. Ik zal natuux-- lijk voor mijn verblijf in jouw huis betalen". „EhMientjeop het mo ment, dat je hier binnen kwam, wex*d het weer jouw huis, begrepen? Ik heb veel aan jullie te danken, maar voornamelijk aan jou- Als ik terug denk aan die zaterdag in mei 1940, toen ik nex-gens meer heen kon. Jij zor-gde ter-stond voor me en hielp" me in elk opzicht. En dan wil jij over betalen praten? Moet ik nijdig wor den?" Ze glimlachte. Terwijl ze zijn ax*m gx-eep,-antwoox'dde ze: „Je bent ge lukkig niets vex'anderd. Nog immer dezelfde lieve, hartelijke Max. God, jongen, waarom is het zo met ons gelopen in het leven? Waax*om heb ik je niet twintig jaar eex'der ont moet?" Hij zuchtte. „WaaromEr zijn zoveel waaroms in het leven, waar op we. nimmer antwoord krijgen jij.... ikieder mens, neem ik aan. Laten we er ons niet meer in verdiepen. Het heeft zo weinig zin". Ze wendde zich af. „Ik weet het, Max. Misschien is het 't noodlot, dat ons iedei-e keer naar elkaar drijft. Maar waar moest IR anders heen? Reeds vanaf de eerste dag, dat ik daar was. ondanks het mooie huis, ondanks mijn vriendelijke bux*en. ondanks alles, ver-langde ik terug naar hier. Naar mijn geboortedorp, mijn huisje. Ik weet wel.het was niet goed, wat wij gedaan hebben. maarmaardie twee dagen waren we toch gelukkig, Max? Toen stond voor ons de wereld stil Misschien is al die narigheid nadien de stx*af voor wat ik misdaan heb. De rest van mijn leven zal ik wel gebonden zijn aanhem. Voor we weg gingen.... hij beloofde er nooit meer op te zullen zinspelen. Ik heb hem op een avondof was het middag? Ik weet het niet meer. Ik heb hem alles opgebiecht. Vx*aag me niet, wat me dat gekost heeft. Hij wilde alles, tot in de kleinste bijzonderheden weten. Ik voagde er nog aan toe: Dat zul je wel niet kun nen begrijpen, dat wat Max en mij naar elkaar dreven. Dat weten alleen diegenen, die het zelf beleven, on- dex'gaan, wat dit inhoudt. En je zult me daarom wel vex*oox*delen, want veroordelen is niet moeilijk. Begrij pen, px-oberen je in de plaats van dc betx'okkene te stellen, dat is veel moeilijker. Hij zei nadex*hand, dat hij er wel iets van-begrijpen kon en dal hij een soort bewondering voor mc had, nu ik alles verteld had. Hij vond, dat ik op de een of andere wij ze ook moed had bezeten. En daar had hij x*espect voor. Hij wilde niet veroordelen. Hij wilde opnieuw mei me beginnen. Ik was blij en dacht: Misschien is dit de oplossing. Mis schien lukt het. En als hij maar niet zo gedronkert haddan zou het wel gegaan zijn. Ik was bereid om offers te bx-engen, veel offers des noods. Ik had toch mijn dorp en mijn door To Dorssen-var Loor. 59 land vaarwel gezegd? En jou? Hij moest toch weten, wat dit allemaal voor me betekende? Maar toen hij daar eenmaal was. ach.wat geeft het, of ik het opnieuw weer oprakel. Op het laatst. ik walgde van hem. ik wex*d misselijk, als ik zijn drankadem over m'n gezicht voelde. Dat een man dit niet kan begrijpenEr was toen weer iets tei'uggekomen bij mij, als hij me in zijn armen nam en kuste. Net als teen we pas getrouwd waren. Hij wist weer iets in me wakker te ma ken. Ik dacht: daarmee moet je nu tevreden zijn; een mens krijgt niet alles in het leven, wat hij gx-aag wil. Maar.maar.hij heeft het zelf opnieuw in me gedood. Met zijn bru te ch*onkemanspassie.Als hij al lang zijn roes uitsliep, lag ik nog wakkex\ x-illend van schaamte en vernedex-ing. Dal een man niet be merkt, hij hij zichzelf verdierlijkt en verdaagt.tot.tot een beest" Zc fluistex'de de laatste wooi'den. De man klopte haar x*ustig op de .schouder. „Zet het van je af. Mien tje. Het is nu vooi-bij. Dat is het be langrijkste". In Hoogendijk bemerkte men het de volgende dag: Mientje Oudkerk is weer terug uit Amerika. Je weet wel, die met Frans Soi'nee getrouwd is, van die wagenmakerij. Zeker een paar weken vakantie. Ik heb haar man nog niet gezien. Hadden ze niet een dochtertje? Ik zag haar van morgen in het dox*p Ik kan niet zeggen, dat ze er flo rissant uitzietNu ja, ze is ook een dagje ouder gewox-den. (Woi'dt vexwolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7