DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kosygin stelt een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag voor Over stopzetting bombarderen Vietnam Parlement vraagt Soekarno's berechting CORTINA President De Gaulle roept de kiezers op Naar een E.E.G.-aardappelregeling? Scherpe nota van Moskou aan Peking a I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 februari 1967 123ste jaargans Nr. 19742 WAARIN OPOENOMEN REDAKIIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbu» 1, fel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M J. Bij de Vaate. tel. 01110-2938. Uitgave: 'N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtnan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Show van landbouwwerktuigen te Zierikzee Russische premier in Londen Nieuwe sluis in Zeeuws-Vlaaiideren LONDEN, 9-2. Premier Kosygin van de Sow jet-Unie heeft donder dagavond in een toespraak tot de leden van het Lager- en het Hoger huis het sluiten van een Brits-Rus sisch vriendschaps- en niet-aanvals verdrag voorgesteld. „Van onze kant zien we geen hin derpalen om de Russiseh-Britse be trekkingen op een hechte en brede basis van vreedzame samenwerking te vestigen. Als we de betrekkingen tussen onze landen ruim bezien, zou den wij (de S.-U.) zeggen dat het voor wat betreft de Sowjet-Unie en het Verenigd Koninkrijk mogelijk is een verdrag van vriendschap, vreed zame samenwerking en non-agressie te sluiten", aldus Kosygin. Een dergelijk verdrag zou, volgens de Russische premier, een stap voor uit betekenen in de Russisch-Britse betrekkingen en zou „tegen geen derde land gericht zijn". Het zou daarentegen bijdragen tot de ont wikkeling van internationale samen werking. Kosygin zei voorts dat zyn rege ring voor ontbinding van de NAVO en het Warschau-pact is, als eerste stap op de weg naar opheffing van de beide militaire organisaties. De Russische premier kreeg ap plaus van de zevenhonderd aanwe zige Britse volksvertegenwoordigers Amerika wil weten wat tegenstander liier tegenover zet WASHINGTON. 9-2. Dc Ameri- kaansc minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat Noord-Vietnam er niet op moet re kenen dat de V.S. hun bombarde menten staken, zolang het bewind in Hanoi mensen en materiaal naar Zuid-Vietnam stuurt. Amerika moet, voordat het de bombardementen op Nccrd-Vietnam beëindigt, precies weten welke de eventuele militaire gevolgen van een dergelijk initiatief zijn en tot welke tegenprestatie de andere partij bereid is. Tot dusver hebben de communis ten, aldus Rusk, geen tastbare bij drage tot een mogelijk vredesoverleg geleverd, rpaar „alle kanalen blijven open en worden gebruikt". De minister deed een beroep op alle landen van het oostelijk blok oog te hebben voor de noodzaak van een tegengebaar van de kant van Hanoi. Hij vroeg hun, samen met de V.S. naar een oplossing te zoeken. De Amerikaanse regering, zo ver volgde hij, heeft nog geen enkele in lichting ontvangen die duidt op stopzetting of vermindering van de Noordvietnamese infiltraties in Zuid Vietnam. Integendeel is gebleken dat sinds het begin van het huidige nieuwjaarsbestand een groot aan tal schepen zich langs de kust in de richting van het zuiden beweegt om de communistische strijdkrachten opnieuw te bevoorraden. Deze be voorrading en de incidenten die tij dens het bestand zijn voorgekomen tonen aan dat de andere partij hele maal niet denkt aan een werkelijk staken van het vuren en dat zij van plan is de militaire operaties voort te zetten, aldus, de minister. Hij be vestigde dat het Amerikaanse doel in Vietnam beperkt blijft: te waar borgen dat Zuid-Vietnam zonder in menging zijn eigen toekomst kan bepalen. Prins Bernhard bezocht president Bourguiba TUNIS, 9-2. Prins Bernhard, die met vakantie in Zuid-Tunesië ver toeft, heeft donderdag een beleefd heidsbezoek gebracht aan president Habib Bourguiba. De prins vloog met een hefschroefvliegtuig van de Tune sische luchtmacht naar Le Kef, on geveer 200 km van Tunis, waar hij de president ontmoette ten huize van diens zoon, Habib Bourguiba jr., die minister van buitenlandse zaken is. en wuifde vriendelijk naar premier Wilson en de minister van buiten landse zaken, die tot zijn gehoor be hoorden. West-Duitsland Premier Kosygin heeft donderdag op een persconferentie verklaard, dat West-Duitsland het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens zal moeten tekenen. De Sowjet-Unie was niet van plan de Westduitsers de beschikking over kernwapens te geven. Zoals bekend plegen de Russen en Amerikanen al geruime tijd overleg over een dergelijk verdrag, dat ook besproken zal worden op de ontwa peningsconferentie, die op 21 febr. in Genève hervat zal worden. De Sowjet-Unie, aldus Kosygin, is tegen de verspreiding van kernwa pens, niet omdat ze bang is voor een mogelijke nieuwe concurrent op kernwapengebied, maar omdat ze ervan overtuigd is dat de mensheid - wil ze tenminste blijven voortbe staan - de kernwapens moet oprui men. Verkeersslachtoffers in de Verenigde Staten CHICAGO, 9-2. In 1966 zijn in de V.S. 52.500 mensen bij verkeerson gelukken omgekomen en 1.900.000 gewond. Dit is meer dan ooit het geval is geweest. In 1965 verloren 49.000 mensen op de weg het leven. Volgens een verslag van de natio nale veiligheidsraad betekende 1966 ook een record wat betreft de aan tallen auto's, chauffeurs en afgeleg de kilometers. De totale schade door de verkeersongelukken was in 1966 35 miljard gulden, te weten 11,78 miljard materiële schade en 23,21 miljard aan kosten wegens medische hulp, verzekering en gederfd loon. DJAKARTA, 10-2. Het Indone sische parlement heeft donderdag avond het besluit genomen aan te dringen op het ontslag van president Soekarno en op zjjn berechting we gens wanbeleid. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM PARIJS, 9-2. President de GauIJe van Frankrijk heeft er donderdag avond in een televisietoespraak bii de kiezers op aangedrongen zich bjj de bomende verkiezingen op 5 en 12 Hat parlement keurde met alge mene stemmen een resolutie goed waarin een beroep wordt gedaan op het opperste raadgevende volkscon gres het staatshoofd heen te zenden en zijn berechting in te leiden we gens medeplichtigheid aan de mis lukte communistische staatsgreep. De in harde bewoordingen gesteb- de en door een religieuze groep in gediende resolutie zegt: „Het is dui delijk bewezen, dat dr. Soekarno schuldig is". Het volkscongres komt volgende maand bijeen om over de penibele situatie van het staatshoofd te be raadslagen. ZIERIKZEE, 10-2. De CEBECO or ganiseert tot en met zaterdag a.s. een grote shoiv van landbouwwerk tuigen op het Zierikzeese industrie terrein. Gisteren vrijdag - bestond hiervoor reeds een grote belangstel ling uit geheel Zeeland. Meer bijzon derheden over deze show vindt men elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). mar 4t achter hem te scharen. De ge- nerfU noemde een Gaullistische meerderheid in de nieuwe nationale vergadering „absoluut noodzakelijk in de huidige situatie". Van de drie oppositiepartijen zei» hij dat zij slechts één ding gemeen hebben en wel de staat te beroven van een „actief leidend hoofd". „Maar veronderstel dat zij zou den slagen - door welke bedrieglijke middelen dan ook - hoe zouden zij onderling tot overeenstemming kun nen komen om te voorkomen dat de macht eens te meer automatisch aan de willekeur van de partijen wordt overgelaten, met andere woorden weer wordt ontkracht door hun kui perijen en hun programma's". De Gaulle zei dat dc oppositie op geen enkel essentieel punt tot over eenstemming kon komen. Zo konden zij het niet eens worden over vrij heid, daar sommigen van hen bewe ren de vrijheid te handhaven terwijl anderen de instelling van een totali taire dictatuur beogen. Aldus de Gaulle die hieraan toe voegde: „Zij bepleiten opofferende onafhankelijkheid maar cm verschil lende redenen - in gehoorzaamheid aan de Sow jets of in gehoorzaamheid aan Amerikaanse hegemonie". „De inzet de komende maand is de vijfde republiek. Wij zien dat door zijn instellingen, zijn geest en zijn handelen dit het regiem is dat Frank rijk nodig heeft om vooruitgang, on afhankelijkheid en vrede te verzeke ren". De Gaullisten bezetten in de huidi ge nationale vergadering 265 van de 482 zetels. De nieuwe nationale ver gadering zal 487 zetels tellen. DEN HAAG, 9-2. De commissie marktregeling van het produktschap vcor aardappelen wil graag dat er' spoedig een gemeenschappelijke marktregeling vcor aardappelen in de E.E.G. in werking treedt. Zij geeft dat te kennen in een discussie nota, die aan de organisaties van het aardappelbedrijfsleven is voorgelegd. Spoedige inwerkingtreding van zo'n E.E.G.-regeïmg is volgens de commissie gewenst, o.m. omdat con currentievervalsende maatregelen in de lid-staten dan eerder verboden zullen worden en omdat verdere af braak van invoerrechten en andere belemmeringen dan ook sneller zal gaan. Gok projecten voor het aard appelbedrijfsleven zullen dan in aan merking komen voor de structurele steun uit het. Europese oriëntatie- en garantiefonds, die immers beperkt is tot produkten, waarvoor een E.E.G. -m a rktre geling be staat. De E.EG., zo meent de commissie van het produktschap, zou regelen kunnen steli'en ten aanzien van de minimum-kwaliteitseisen bij het verkeer tussen de E.E.G.-landen en bij invoer uit derde landen. De com missi e formuleert geen standpunt over het ingrijpen in de markt bij een te laag prijspeil, maar vindt wel dat er rekening mee moet worden gehouden dat andere E.EG.-landen wellicht Wel prijsinterventiemaatre- gelen zullen voorstellen. Uitvoerig gaat de nota in op het streven van Frankrijk om het stel sel van producentengroeperingen ook in de E.E.G. in te voeren. De commissie marktregeling vindt dat als de E.E.G. de steun ter verbete ring van de afzetstructuur zou be perken tot bepaalde soorten afzet organisaties. de Nederlandse aardap- pelafzet ernstig zou worden ge schaad. Het afzetapparaat van het particuliere bedrijfsleven zou dan op kunstmatige wijze worden terugge drongen cn uitgeschakeld, hetgeen een vernietiging van kapitaal en vakmanschap zou betekenen. Tegen het ontstaan van producentengroe peringen heeft de commissie markt regeling geen enkel bezwaar, maar dan moeten zij er wel cp'geheel vrij willige basis komen en niet worden bevoordeeld boven het andere be drijfsleven. Kleinvcrpaktc aardappel produkten De nota besteedt uitvoerig aan dacht aan hel feit dat West-Duits- MOSKOU, 9-2. Dc Russische re gering heeft donderdag van China geëist dat „onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan willekeur tegen dc Russische ambassade in Peking en dat de Russische diplomaten di rect hun bewegingsvrijheid terug krijgen". In een r>cta, welke aan dc Chinese ambassade in Moskou werd overhandigd, staat voorts dat de Russische regering „zich liet recht voorbehoud de noodzakelijke maat regelen te nemen", zo meldt het pers bureau „Tass". De laatste hand wordt gelegd aan een nieuwe sluis die aansluit op het kanaal naar Gent, die schepen tol 50.000 ton zal kunnen doorlaten. Het project wordt voor gezamenlijke re kening van Nederland en België ge bouwd, terwijl België 80 procent van de kosten draagt. Lengte van de sluis: 439 meter, breedte 40 meter. Verwerkt werd 240.000 kubieke me ter beton en 21 miljoen kg. bewape- ningsstaal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's &CCCCCCCCCCCCCGCCCCCCCCCCI O Beleefdheid kost niets en a koopt alles. K 8 8 50CC00050CCCCOSCGOQCC09SCS land de invoer van kleinverpakte aardappelprodukten, zoals frites en chips, neg steeds geeft voor investe ringen in frites- en chipsfabrieken e.d., evenals voor de bouw van aard- appelsorteer- en op9lagbedrijven. In Frankrijk gaat men in dit opzicht nog verder. In het gunstige afzetjaar 1866 zou in Frankrijk 16 miljoen gul den voor allerlei maatregelen aan staatssteun beschikbaar zijn gesteld, terwijl voor 1967 een totale steun van 23 miljoen gulden ten behoeve van de aardappelafzet is begroot. Door deze staatssteun, aldus de nota, wor den de onderlinge concurrentiever houdingen verstoord, terwijl het in- vesteringspeil in de genoemde landen steeds hoger komt te liggen. In ons land, waar het afzetappa raat zich niet geheel op eigen kracht aan de snel veranderende omstandig heden kan aanpassen, zijn de in ves- teringen d'e laatste jaren steeds ver- Ier gedaald. In de koifcende jaren, die vcor onze positie binnen de E.E.G. van doorslaggevende betekenis kun nen worden, dreigt dan ook een ach terstand op de grote E.E.G.-partncrs te ontstaan, vooral wat betreft de technische uitrusting van het afzet apparaat. In Nederland is de aardappelteelt relatief van veel groter betekenis dan in de partnerianden. Bij ons neemt deze teelt 16 Vz procent van de opper vlakte bouwland in beslag, in de ge hele E.E.G. maar 5 procent. Het Ne derlandse aardappelareaal maakt maar zeven procent uit van het to tale E.E.G.-areaal. maar onze oogst vertegenwoordigt tien procent van de B.E.G.-oogst. Iets kouder Verwachting tol zaterdagavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden en hier en daar mist; zwakke wind, aanvankelijk veran derlijk later uit zuidelijke richtin gen; vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag in het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. 11 febr. Zon op 8.04, onder 17.45. Maan op 9.17, onder 19.57. 12 febr. Zon op 8.02, onder 17.47. Maan op 9.28, onder 21.07. 13 febr. Zon op 8.00, onder 17.49. Maan op 9.39, onder 22.16. Eerste kwartier: 17 febr. te 16.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 febr. 4.43 v.m. 12 febr. 5.16 v.m. 13 febr. 5.43 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 febr. 4.31 v.m. 12 febr. 5.05 v.m. 13 febr. 5.34 v.m. Springtij: 11 febr. 17.12 n.m. 17.39 n.m. 18.10 n.m. 16.46 n.m. 17.15 n.m. 17.47 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-2. Het K.N.M.I. deelt mede: de kern van een gebied van hoge luchtdruk ten zuiden van Ier land verplaatst, zich geleidelijk in oostelijke richting naar het vaste land van West-Europa. Storingen boven de Oceaan trekken langs de west- en noordflank om dit gebied heen en beïnvloeden het weer in ons land vrijwel niet. De komende 24 uur 'zal het ook vrij rustig weer blijven, waarbij de aanvoer van lucht van de Noordzee stagneer!. Er komen wolkenvelden voor, maar ook opklaringen en plaatselijk zal zich mist vormen, die morgen slechts langzaam zal oplossen. De temperaturen zullen in het al gemeen iets lager zijn, waarbij in dc nacht lichte vorst zal voorko men. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1