PRESTATIEVERBETERING Vietnam-gesprek lijkt dichterbij Damp0 breekt Non-stop Moskou-New York Kosygin in Londen HET PORSELEINEN MASKER Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 februari 1967 Nr. 19741 Sportieve aantekeningen Steeds scherpere records maar medische controle noodzakelijk Het wereldrecord verspringen is in de periode van 1866 lot 1966 van (i nieter op 8.35 meter gebracht, dat is een verbetering van bijna twee en een halve metfr! Ook in andere tak ken van sport zijn zulke spectacu laire verbeteringen van het mense lijk prestatievermogen aanwezig. Toch is he, maken van vergelij kingen niet altyd even goed moge lijk. Weliswaar dateert de geregle menteerde sportbeoefening uit het midden van de vorige eeuw, waar door we over vrij betrouwbare gege vens uit vroeger jaren beschikken, maar me, het trekken van conclu sies over een vergroot prestatiever mogen is "voorzichtigheid geboden. In de loop van de tijd zijn er soms wijzigingen gekomen in de reglemen tair toegestane bewegingsvormen en zo zijn er wel meer omstandigheden die de bedoelde verbeteringen mede kunnen hebben beïnvloed. Pas in de latere tijd is de reglementering zo strak geworden, dat een werkelijke vergelijking mogelijk is. Vergroting uithoudingsvermogen En hoe is het dan mogelijk dat de na-oorlogse wereldrecords steeds scherper konden worden gesteld, dikwijls met niet onaanzienlijke ver beteringen? Qp 30 mei 1954 werd in Parijs op hei nummer 5.000 meter hardlopen (heren) nog een tijd afge drukt van 13 minuten 57,2 seconden. Daar is voortdurend wat afgegaan en op 13 oktober 1957 werd de re cordtijd op deze afstand in Rome op 13 minuten 35,0 seconden gebracht. In 1965 werd dat 13.24.2. In de zwemsport is dit zelfde waar te nemen. Op de 1500 meter vrije slag (heren) bijvoorbeeld werd op 16 augustus 1949 te Los Angeles een tijd genoteerd van 18 minuten 35,7 seconden. Dit record is sedertdien verschillende malen gesneuveld en op 27 januari 1960 werd er te Syd ney al een tijd gemaakt van 17 minu ten 11,0 seconden. Nu staat hei °P 16.58.6. Deze opmerkelijke prestatiever be teringen zijn mogelijk geworden doordat men de gebruikelijke trai ningsmethoden heeft verlaten om die te vervangen door een andere en nieuwe wijze van traiing met behulp waarvan het uithoudingsvermogen van de mens aanzienlijk kan worden vergroot. Op het ledencongres van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst te Haarlem, gaf de bekende sport arts dr. W. L. Mosterd een uiteenzet ting over techniek en achtergronden van deze zogenaamde „interval-trai ning". De voordracht van deze bij uitstek deskundige gaf een duidelijk inzicht in deze moderne methodiek. Interval-training, aldus dr. Mos terd. is een trainingsmethode waar bij korte perioden van submaxima le arbeid worden afgewisseld met korte rustperioden. Het merkwaar dige van de interval-training is, dat door deze trainingsmethode de op vattingen over het opvoeren van het 'uithoudingsvermogen radicaal gewij zigd zijn. Jarenlang was men name lijk van mening dat voor het vergro ten van het uithoudingsvermogen regelmatig grote afstanden in een rustig maar gelijkmatig tempo af gelegd moesten worden. Revolutie De interval-training is, zoals vele andere trainingsmethoden, proefon dervindelijk tot stand gekomen. Men is als het ware geleidelijk naar deze huidige vorm van interval-training toegegroeid. Dat deze groei zeer ge leidelijk is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat de Finnen reeds na de eer ste wereldoorlog een begin maakten met het inlassen van rustpauzen tussen de arbeidsperioden. De af standen die de Finnen toen liepen, waren echter nog aanzienlijk langer dan dip welke bij de huidige inter val-training afgelegd worden. Zatcpek Eigenlijk is het de Tsjechische hardloper Zatopek geweest, die em pirisch tot de invoering van de hui dige interval-training kwam. De samenwerking tussen weten schappelijke onderzoekers en trai ners heeft tot de volgende regels voor een goede interval-training ge leid: 1. de rustperiode na elke arbeids- periode moet tussen de 45 en 90 seconden liggen 2. de arbeid per periode mag maxi maal 1 minuut duren; 3. de intensiteit van de arbeid moet zodanig zijn, da, aan het einde van de polsfrekwentie van 120- 140 slagen per minuut kan wor den bereikt. Ligt aan het einde van een rustpe riode de polsfrekwentie boven de 140, dan kan men binnen het onder punt 1 gestelde, de rustperiode ver lengen of de intensiteit van de daarna te verrichten arbeid lichter maken. Individueel Blijkt na de volgende arbeidspe- riode, dat bij een maximale rusvan 90 seconden de polsfrekwentie nog te hoog is. dan kan men, mits de ar beid- een niet te geringe intensiteit bereiktals grens hiervoor geldt 70 pet. van het maximale prestatiever mogen), nogmaals de intensiteit van de arbeid verminderen. Is de 70 pet. bereikt en de pols frekwentie aan het einde van de rustperiode te hoog, dan moet men dP training de volgende dag opnieuw beginnen. Regelmatige polscontrole is een eerste vereiste. Uit het voorgaande moge gecon cludeerd worden, da, interval-trai ning een zeer individuele trainings methode is. Het geven van interval- training volgens een zelfde schema aan meer personen tegelijk zal niet alleen tot ongewenste resultaten lei den, maar is bovendien medisch ge zien onverantwoord. Dat de toepassing van deze trai ningsmethode sportief gezien niet zonder gevolgen is gebleven, blijkt uit het feit dat diverse wereldrecords voortdurend scherper worden ge steld. Essentieel bij deze trainings methode is, dat men duurprestaties heeft kunnen verbeteren, door op korte afstanden te trainen en rust pauzes in te lassen. Niet zonder gevaren Zoals bij elke trainingsmethode zijn aan de interval-training ook ge varen verbonden. Veelal zijn de schadelijke gevolgen het resultaat van een ondeskundige leiding. Met name ziet men, indien de atleet on voldoende nachtrust krijgt, bij een intensieve intervaltraining een over training ontstaan. Door de vele herhalingen (tot 40 a 50 maal per training) bij een grote intensiteit predisponeert deze trai ning bovendien tot letsels van spie ren en pezen. Bij een goede dosering van de interval-training komen deze schadelijke gevolgen evenwel niet voor. Zijn de praktische resultaten dui delijk aantoonbaar, het geven van een wetenschappelijk geheel bevre digende verklaring voor de bijzon dere werking van de interval-trai ning op hart en circulatie is een moeilijke zaak. Naar alle ivaarschijn- lijkheid heeft men niet alleen te ma ken met invloeden op het hart en de bloedsomloop, maar ook met trai- ningseffekten op de ademhaling, de stofwisseling, het hormonalp stelsel en het vegetatieve zenuwstelsel. ADVERTENTIE UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 n De Amerikaan Henry Morgen- thau, die van januari 1934 tot juli 1S45 onder Roosevelt en - heel kort - Truman minister van financiën is geweest, is maandag op 75-jarige leeftijd overleden. SCHIPHOL, 7-2. Russische reizi gers, die in de komende zomer snel in New York zaken willen doen, zul len, als ze 's ochtends om bijvoorbeeld negen uur uit Moskou zouden ver trekken, na een non-stop vlucht per straalvliegtuig, om elf uur op de zelfde ochtend al in New York arri veren, uiteraard dank zij een tijd verschil van acht uur, want de vlieg- tijd zelf bedraagt negen uur en 55 minuten. De afstand onder de noord pool langs bedraagt 7500 km.. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJmuiden (vac. H. v. Niel) (toez.): dr. C. Bezemer, Hattem; te Eibergen (vac. H. Gordeau) (toez.): A. M. Kalkman, Oosterhout c.a.; te Berkel-Rodenrijs: G. J. v. d. Bogerd, Gouda. Beroepen te Valkenburg (Z.H.): G. Zonneveld, Kerkwerve-Serooskerke. Aangenomen naar Wieringermeer (vac. J. v. Woudenberg) (toez.): Th. de Haardt, Kuinre; het beroep van de prov. kerkvergadering van Zuid- Holland (als predikant voor buiten- gew. werkzaamh. te Rotterdam): S. P. de Roos, eervol ontheven predi kant aldaar; naar Kloetinge: J. Ph. Hilhorst, Buitenpost. Bedankt voor Enkhuizen (vac. A. M. Arntzenius) (toez.): G. H. Plan- tinga, Tzummarum; voor Bodegra ven (vac. A. den Hartogh): B. A. v. Donkersgoed, St. Philipsland; voor N.O.P. (wijkgem. Emmeloord) (vac. A. P. Rasch): J. H. Bokhove, Neede; voor Renkum (vac. J. C. v. Hunnik): Ph. J. Stoutjesdijk, Hellendoorn; voor Slikkerveer (wijkgem. Den Donk): A. Makkenze, Katwijk a.d. Rijn. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Lombar- dijen: G. de Ruiter, Sydney (Austra lië); te Rotterdam-IJsselmonde (vac. P. v. d. Spek): D. Bouwknegt, 's-Gra- venhage-Moerwijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Huizum (Pr.): G. Mul ders, Murmerwoude; te Tweede Ex- loërmond-Valthermond en te Win schoten: kand. J. C. Post, Leeuwar den. Aangenomen naar Maartensdijk: J. P. Moerkoert, Alkmaar. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Mijdrecht: kand. A. Broersma, Leeuwarden en kand. J. Kruis, Apeldoorn; te Zwaagwestein- de: kand. A. Broersma, Leeuwarden en kan. J. Kruis, Apeldoorn. Beroepen te Naarden: M. Baan, Zeist; te Zaandam: D. Biesma jr., Aalsmeer. Boer schoot hond neer BADHOEVEDORP. 8-2. Een 59- jarige landbouwer H. J. G. uit Bad hoevedorp kreeg dinsdag van de ge meentepolitie te Haarlemmermeer een proces verbaal omdat hij op een Duitse herder had geschoten, die op zijn land liep. Het dier werd levens gevaarlijk gewond. Het geweer werd in beslag genomen. LONDEN, 8-2. De Russische pre mier Alexis Kosygin heeft dinsdag tijdens een lunch, die de Bond van Britse Industrieën hem in Londen had aangeboden, voorgesteld een Gvereenkomst te sluiten voor samen werking op technologisch gebied tussen de Sowjetunie en Westeuropa, in het bijzonder Engeland en Frank rijk. Kosygin drong er bovendien bij de Britse zakenkringen op aan „hun stem te verheffen' tegen de oorlog in Vietnam en het opkomend nazis me in Westduitsland. Tot slot van zijn toespraak, waar in hij de ontwikkeling van de han delsbetrekkingen tussen Engeland en de Sowjetunie aanmoedigde, kwam de premier met het voorstel handels overeenkomsten voor langere ter mijn aan te gaan, samenvallend met de Russische vijfjarenplannen. Voor de jaren 1967 tot 1970 zou een eer ste verdrag moeten worden gesloten, voor 1970 tot 1975 een tweede. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 12 februari luidt: le klasse: Noormannen I-Renesse I (half 3, scheidsr. M. Krijger); Groe- de I-Dreischor I (half 3, scheidsr. J. Heikoop; Domburg I-Lewedorpse Boys I; Patrijzen I-Robur I; Koe wacht I-Jong Ambon I; Hoofdplaat I-Luctor I. Res. le klasse: Zierikzee II-Hon- tenisse II (half 3, scheidsr. C. C. A. Koetsveld); Goes III-Middelburg IV; RCS li-Zeeland Sport IV; Walcheren II-Zeelandia II; Vogelwaarde II- Vlissingen IV; Oostburg II-Terneu- zen III. 2e klasse B: Zierikzee III-Hans- weertse Boys II (half 3, scheidsr. P. Harinck); Renesse II-Domburg II (half 3, scheidsr. N. Speelman); Krui- ningen I-SVOWK I (half 3, scheidsr. J. van Daele); Kwadendamme I- Zonnemaire I (half 3, scheidsr. J. •Huiszoon); Luctor II-DFS II (half 3, scheidsr. L. Raas); Lewedorpse Boys II-Cortgene I. 3e klasse D: Dreischor II-Kwaden- damme II (half 3, scheidsr. J. P. van Wel); Robur Ill-Patrijzen II; Krui- ningen II-Kruiningen III; Volhar ding I-'s Heer Arendskerke III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag II februari luidt: le klasse: Bruse Boys I-Spui I (kwart voor 4, scheidsr. L. Baayens) Wissenkerke I-MEVO I (kwart voor 4, scheidsr. A. In den Bosch); Kats I-Arnemuiden II; Kloetinge I-Beren I; Middelburg V-Zaamslag I; VCK I- Bevelanders I. 2e klasse A: Heinkenszand I-WIK I (kwart voor 4, scheidsr. J. F. Lauer) Wolf aartsdijk II-Brouwershaven I kwart voor 4, scheidsr. H. K. Mar- kusse); Krabbendijke II-Duiveland I (kwart voor 4, scheidsr. J. Louwer- se); Yerseke II-Bruse Boys II (kwart voor 4, scheidsr. D. Schipper); Kloe tinge III-Colijnsplaatse Boys I; 's Heer Arendskerke, I-Rillandia II. 3e klasse A: WIK II-Bruse Boys III (kwart voor 4, scheidsr. J. P. van Wel); Brouwershaven III-Brou- wershaven II (3 uur); SKNWK II- ZSC I (kwart voor 4, scheidsr. J. C. de Bilde); DFS IV-SKNWK I (kwart voor 4, scheidsr. P. A. bij de Vaate). J uniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Goes A I (kwart voor 3, scheidsr. M. Krijger) Middelburg A I-Vlisingen A I; Zee land Sport A I-Serooskerke A I; Vlissingen A II-Zeelandia A I. Groep A III: Robur A I-Zierikzee A II (half 3); DFS A I-Goes A II (half 3); Wolfaartsdijk A I-Nieuw- dorp A I. Groep B IX: ZSC B I-WIK B I (2.40 uur, scheidsr. J. Schouls); DFS B n-Brouwershaven B I (scheidsr. R. v. d. Wateren). Groep B X: Zierikzee B II-SVO- WK B I (half 3, scheidsr. Th. Kra mer); Dreischor B I-SKNWK B I (half 3, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Bfuse Boys B I-Zierikzee B I (2.40 uur). DODELIJKE ONGELUKKEN BERLICUM. In de hoofdstraat in de gemeente Berlicum heeft een ver keersongeval plaats gehad, waarbij een bromfietser, de heer W. J. van Gaal, oud 26 jaar, zodanig kwam te vallen dat hij aan zijn opgelopen verwondingen in het ziekenhuis is overleden. OOSTERBIERUM. In de vorige nacht is de zevenjarige Rein Corne lls, de jongste zoon van de familie H. de Jong in Oosterbierum, in zijn ouderlijke woning in de vlammen omgekomen, 's Nachts tussen twaalf en één uur is door onbekende oor zaak brand ontstaan in het huis tij dens afwezigheid van de ouders. APELDOORN. In Apeldoorn is de 88-jarige H. Kuiper levenloos in de gang van zijn woning aangetroffen. De brandweer was door een buur man van de heer Kuiper gewaar schuwd, dat er een binnenbrand in de woning woedde. MEPPEL. De 21-jarige gezinsver zorgster mej. J. Bijker is bij een verkeersongeluk te Havelte om het leven gekomen. Toen zij op haar bromfiets de verkeersweg Havelte- Frederiksoord overstak werd zij aan gereden door een auto bestuurd dooi de dienstplichtige soldaat E. B. uit Rotterdam. Mej. Bijker was op slag dood. BLOEMENDAAL. Bij een bedrijfs ongeval is de 57-jarige W. W. Span jaard uit Haarlem om het leven ge komen. De man werkte bij de ver bouwing van het door een aanne mingsbedrijf aangekochte onlangs door de gemeente verlaten oude raadhuis De Nachtegaal. Van een hoogte van zeven meter viel een ruim tachtig kilogram wegende en vijf meter lange balustrade op het hoofd van de man, die in de tuin werkte. ROTTERDAM. De 12-jarige Lam- bertus Veldhoven uit Rotterdam is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Hij werd maandag op een kruising door een personen auto aangereden en kwam daarbij via de motorkap tegen de voorruit terecht. De jongen viel op het weg dek. HEESCH. Op rijksweg 55 onder de gemeente Heesch, heeft zich ter hoogte van N.V. Kemps Zeemleerfa- briek te Heesch, een aanrijding voorgedaan, waarbij de 36-jarige heer F. Kerkhof uit Berlicum is ver ongelukt. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE. Door een plaatselijke slager is een varken aangekocht dat, één jaar oud, het zeldzame gewicht heeft van 738 pond. BRUINISSE. In de gemeenteraad deelde de voorzitter mee, dat een schrijven was verstuurd aa/n, de Am bachtsheer inzakp. het dempen van de Dee. ZONNEMAIRE. Op verzoek van een groot aantal ingezetenen is door de raad besloten van gemeentewege een politiehond aan le schaffen en deze te stationeren bij de gemeente veldwachter. SEROOSKERKE. In het kerkge bouw is een flinke doelmatige kachel geplaatst, zodat ook hier het kerkge bouw 's zondags kan worden ver warmd. ZIERIKZEE. In de vergadering van „Schuttevaer" is medegedeeld dat aan de regering zal worden ver zocht de tramhaven te Zijpe zodanig te vergroten dat zij voor een vlucht- haven kan worden gebruikt. ZIERIKZEE. (Adv.). Gummiboor- den: staande boorden 30 ct.; dubbele of Engelse boorden 45 ct.; witte voorhemdjes 50 ct.; witte en ge kleurde manchetten 50 ct. OUWERKERK. De bewoners van het Armhuis kregen een zeer ruime extra-bedeling door een gift van een oud-ingezétene, die nu in de Ame rikaanse plaats Newton Centre woont, v OOSTERLAND. Van de vier alhier gevestigde wagenmakers zijn er thans drie die met stoommachines hun werkzaamheden verrichten. SCHOUWEN. Door vlassers, en hun aantal is hier niet gering, word, zeer geklaagd over de resultaten van hun bedrijf, ondanks het feit dat zij heel wat zaad hadden, dat zij tot stevige prijzen konden verkopen. OOSTERLAND. De pas opgerichte Christelijke Zangvereniging „V.Z.O. S." gaf haar eerste uitvoering voor een goed gevulde zaal. Ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoonstelling Amphilex 67 in hei RAI-gebouw te Amsterdam zal de Nederlandse P.T.T. van 8 mei t.in. 21 mei een serie van drie bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uitgeven. BLIK DOOR HET WERELD Noord-Vietnam biedt volgens hard nekkige geruchten (die even hard nekkig zijn tegengesproken) toch aan over vrede te praten mits de Amerikanen hun bombardement stop zetten. Dat is in zoverre opmerke lijk omdat Hanoi nu nog maar één voorwaarde stelt voor een gesprek. Het zijn er vroeger wel meer ge weest. Het aanbod komt enkele da gen nadapresident Johnson had verklaard „geen serieuze aandui- ding" ontvangen te hebben van gro tere bereidheid tot onderhandelen van Hanoi. Een uitspraak die overigens ter stond weer in een bedenkelijk licht is komen te staan door de onthulling van een mislukte poging tot een vre- desgesprek via Warschau. Mislukt doordat Hanoi zich terugtrok na de hervatting van de bombardementen in december. Dat is al de zoveelste aanduiding waarmee Noord-Vietnam de indruk vestigt dat slechts de bombarde menten nog een belemmering zijn voor een vredesgesprek en waarbij en passant steeds vaker de indruk wordt gevestigd dat Johnson over dit soort zaken op zijn minst gezegd niet helemaal waarheidslievend op treedt. Dit laatste vooral is bezig het aanzien van Johnson in de V.S. ern stig te schaden. Waarbij het overi gens best mogelijk is dat zijn uitla tingen behoren tot de categorie van diplomatiek nuttige leugens, maar ook dan is het altijd zeer bedenke lijk er op betrapt te worden. Weer optimist Hoe dan ook, lijkt het waarschijn lijk da, de president zal besluiten op zijn minst de bombardementen op Noord-Vietnam wat te matigen. Al 'AMSTERDAM. De Studenten Vak- béwegi-ng isuitermate verontwaar digd over de normen voor het rijks- studietoelagesysteem '67-'68 die mi nister Diepenhorst dinsdag heeft be kend gemaakt. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middclharnis De uienexport naar West-Duits- land nam in de laatste verslagweek weer aanmerkelijk toe. Op een totale export van 4168 ton was dit 1785 ton of ruim 40 pet. Tweede afnemer was Frankrijk met 939 ton, waarna En geland volgde met 631 ton. Verdere afnemers van enige betekenis waren Zwitserland met 391 ton en Afrika met 182 ton. De rest ging in kleine hoeveelheden naar diverse landen. Op de veiling was er dinsdagmor gen jl. nog een totaal aanbod van 30 ton, waarvan 12Vz ton klasse II, I ton industrie-picklers en de rest klasse I. Gerekend naar de stem ming, die voor de aanvang van de veiling heerste, werd op ongeveer dezelfde, mogelijk iets lagere, prijs gerekend. De wijzer bleef voor de middel klasse I echter reeds op f 38,10 stilstaan of f 1,10 per 100 kg. boven de notering van jl. vrijdag. Ook de grove waren met f 39,50 iets hoger, alleen de drielingen bleven onveranderd op f 39,00. Voor klasse II was de belangstelling veel min der, de middel liep zelfs f 1,40 per 100 kg. terug en kwam nu op f34,09, de grove noteerden f 38,49 en de drielingen f 37,00. Deze notering bleef op hetzelfde peil als de vorige veiling. Voor de picklers bestond meer animo dan de laatste weken, de prijs kwam van f 25,20 op f 26,61. In Zeeland bleken de noteringen voor grove en middel lager te liggen, de prijzen waren resp. f 38,43 en f 36,83. De drielingen en picklers waren met resp. f 39,65 en f 28,51 echter weer hoger genoteerd. was het alteen maar omdat hij in eigen land niet de naam mag krij gen niet genoeg te doen om he, Viet namese probleem uit de wereld te helpenVietnam belooft in de ko mende presidentsverkiezingen geen geringe rol te gaan spelen en daar mee moet hij zeker rekening houden. Da, is een reden waarom in Was hington enig optimisme is gaan heer sen, zodat op het Witte Huis de as sistent van de president, Bill Moyers bi) het afscheid nemen van zijn ambt kon opmerken dat een oplos sing van Vietnam een beetje in de lucht zit. Daartoe kon zeer wel ook bijdragen dat het tussen China en Rusland thans versneld steeds slech- tei gaat staan en da, zijn beide steunpilaren waarop Ho Tsji Minhs oorlogsvoering steunt. Krijgen die twee het te druk met elkaar, dan staaNoord-Vietnam in de kou In Hanoi kan men tot de overtui ging zijn gekomen dat het verstandi ger is van te voren liever te gaan onderhandelen. Of liever: met de andere partij aan tafel te gaan zit ten. En dat hoeft nog niet automa tisch, en zeker niet binnen de kortste keren, to, een oplossing le leiden. ADVERTENTIE de kracht van een verkoudheid umbb bij Vader, Moeder en Kind.HMi GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand januari 1967 Geboren: 1. Marinus Willem, z. van C. M. Bolle en H. J. Ista (Oosterland) 3. Mix-jam Geertruida, d. van A. G. Hollander en G. Roks (Oosterland); 14. Leendert, z. van D. Capelle en W. Pankow (Ouwerkerk): 20. Leendert, z. van M. Kleinepier en E. W. C. Zeeman (Sii-jansland); 26. Coi-nelis, z. van P. M. Otte en C. F. de Bruine (Oosterland); 23. (Zierikzee) Corne lls Jan, z. van M. J. Stouten en G. A. Stouten (Oosterland). Overleden: 10. (Zierikzee) Jakob Hendrik Kwaak, 83 jr., echtg. van J. F. v. d. Have, Oosterland; 16. (Bi-ouwershaven) Christina Johanna van Bemden, 94 jr., w.ed. van N. Kort, Nieuwerkerk; 31. (Breda), Ja- coba Bom, 60 jr., echtg. van P. v. d. Maas, Oostei*land; 31. (Leiden) An- tonetta Agnes Wilhelmina Vercruijs- se, 73 jr., wed. van J. Kop Jansen, Oosterland. Gehuwd: 27. Jan Willem Olree, 22 ji\ (Sirjansland) en Suzanna Jacoba Stouten, 20 jr. (Nieuwei'kerk); 23. Evert Johannes Nowee, 53 jr. (Rot terdam) en Pieternella Willemina Flikweert, 51 jr. (Nieuwer-kerk). Ingekomen: 2. L. Moi-et( Poortu- gaal) naar Oosterland; 5. M. Bos en gez. (Weesp) naar Nieuwei-kerk; 5. W. C. Wijkman en gez. (Bergen op Zoom) naar Nieuwerkerk; 5. L. M. v. d. Male en gez. (N.O. Polder) naar Nieuwer-kerk; 9. H. P. Bosman Jan- sen en gez. (Westerschouwen) naar Nieuwerkerk; 9. G. D. Verboom en gez. (Westerschouwen) naar Nieu werkerk; 16. C. W. Ouwens (Rhoon) naar Oosterland; 19. B. H. M. Hoe- nink en gez. (Maarn) naar Ou wer kerk; 27. G. de Jonge (Bruinisse) naar Oosterland; 30. J. J. Geelhoed en gez. (Brouwershaven) naar Oos terland. Vertrokken: 23. A. de Jonge en ge zin (Oosterland) naar Bruinisse; 23. P. W. Flikweert (Nieuwer-kerk) naar Rottei-dam. „Ja, dat is het enige wat u zou kunnen verraden", gaf de kluizenaar toe. Doch Aram wuifde zijn bezwai-en weg. „Hoe lang blijven deze kerels nog slapen?" in formeerde hij. De waai'd grinnikte. „Zij hele nacht uitrusten en morgen misschien. En als zij wakker worden, zij niets durven zeggen. Anders gezicht verliezen!" Hoewel hij dus op dit punt gerustgesteld was, wilde Aram toch zo spoedig mogelijk vertrekken. Er werd afgesproken dat de waard met Pi Tai zou meegaan, aangezien hij beducht was voor de wraak der krij gers. Zij zouden echter de stad langs een andere kant trachten le bereiken, daar Aram zich nu beter niet in hun gezelschap kon vertonen. „Denk er om, mijn zoon" sprak de klui zenaar, lei-wijl hij Aram naar buiten ver gezelde. „Zodra ge wat weet of wanneer ge in gevaar zijtkom dan naar de Steeg van de Zingende Zielen, aan de oostkant van de stad, bij de rivier. In het derde huisje links zult ge mij altijd kunnen vinden. Mogen de goden u bijstaan! Vaarwel!" Met een stevige handdruk nam Aram af scheid en begaf zich op weg Naarmate hij bij de stad kwam, werd het drukken op de weg. Kleine groepjes krijgsknechten passeerden hem en een paar stokoude boe ren brachten op kleine, wrakke wagens een deel van hun oogst naar de stad. Doch nie mand besteedde bijzondei-e aandacht aan hem en nadat hij een paar uur stevig door gelopen had, zag hij in de verte dc muren van de stad. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9