Financieringstechniek van Zierikzees' gemeentehuishouding Wie heeft er eigenlijk recht van spreken als het om werk gaat? Een gewaarschuwd mens stemt voor Kosygin geeft in Londen visie op Vietnam Overvallen op juwelierszaken Voormalige smederij aan de St. Anthoniesdam te Zierikzee STREEKNIEUWS ZILR1KZE£SCH£ NIEUWSBODE Donderdag 9 februari 1967 Nr. 19741 Begroting 1967 ZIERIKZEE, 8-ü. Op de gemeen- tebenroling van Zierikzee is voor rente en afschrijving van de aan uit te voeren kapitaalswerken verbon den investeringen, een bedrag ge raamd van f 48.000.-. Dit bedrag is ondergebracht in de post „onvoor ziene uitgaven". Voor normale on voorziene uitgaven is f 19.000.- uit getrokken, zodat de totale post „on voorzien" f 67.000,. bedraagt. Gewezen wordt in de begeleidings nota op de beperktheid van de mo gelijkheid geldleningen aan te trek ken voor de financiering van kapi taalsuitgaven. Het instituut van de zg. centrale financiering blijft ook voor 1967 van kracht. Voor het ga randeren van geldleningen is een garantieplafond vastgesteld. Het to taal bedrag wordt voor de helft over de provincies verdeeld en de andere helft wordt door de desbetreffende ministers toegewezen op door tus senkomst van de provinciale bestu ren in te dienen aanvragen. Het bankwezen heeft beperkende maatregelen getroffen met betrek king tot het kortlopend krediet aan de lagere overheid. Voorlopig is de korte kredietverlening gelimiteerd op 105 pet. van de stand per eind juli 1966. De ontwikkeling van de liquiditeitspositie van de gemeente verloopt tot dusver bevredigend. Ka pitaalvoorzieningen evenwel zullen zo min mogelijk dienen te worden gefinancierd met kortlopende kre dieten. KERKNIEUWS Geret'omeerde Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE. Zaterdag 11 februari, 's avonds 7 uur. ds. J. Pannekoek, Terneuzen. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 1 febr. Adriana Marina, d. van Frangois Zuidweg en Johanna Sara Bostelaar (Zierikzee); 1 febi*. Cornelia Helena, d. van Johannes Bokelaar en Cornelia Kooman (Brou wershaven); 2 febr. Cornelia Johan na, d. van Samuël Willemse en Leen- derina Jonker (Zierikzee); 5 febr. Thérèse Janke, d. van Jacques Cor nells Willemse en Gerda Wilhelmina Wessels (Zierikzee); 3 febr. Petro- nella Suzanna, d. van Jan Dirk van de Velde en Martina ter Poorten B rou wersha ven) Gehuwd: 3 febr. Johny van Eek, 22 jr. (Middelharnis) en Ineke Con- standse, 19 jr. (Zierikzee). Overleden. 1- febr. Anthonie Suur- land, 79 jr., echtg. van Marina Klip- pel (Brouwershaven); 5 febr. Corne lls Elisa Hoekman, 82 jr., echtg. van Adriana Quist (Brouwershaven). „Zaktelefoon" voor Kosygin LONDEN, 8-2. Premier Wilson heeft zijn Russische ambtge noot Kosygin ter gelegenheid van diens bezoek aan Enge land dinsdag een .zaktelefoon' geschonken. De installatie, die een waarde van 7000 gulden heeft, bestaat uit twee zend- ontvangers en een zogenaamd vast relaisstation. Wilson ge bruikt een dergelijke installa- tie om contact te houden met zijn ministers als hij op va kantie is. DODELIJKE ONGELUKKEN GARDEREN. Op de rijksweg Apel doorn-Amersfoort heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, waarbij de 36-jarige R. Gons uit Purmerend om het leven kwam. RHENEN. Een bromfietser, de 34-jarige fabrieksarbeider A. Hum berts uit Wageningen, gehuwd en vader van een kind. is door een per- soneelsbus van de firma Le Doux uit Dodewaard aangereden op de Greb- bedijk tussen Rhenen en Wagenin gen gedood. ROTTERDAM. De 52-jarige Duit se kok G. Haust opvarende van de Duitse duwboot „Rudolf Ohmanri' is in de Waalhaven, bij het aan boord gaan tussen twee duwbakken te wa ter geraakt en verdronken. Hij moest via twee duwbakken op zijn schip komen. NIEUW VENNEP. Het vijfjarig meisje W. A. van Anrooij uit Nieuw Vennep is overleden aan de verwon dingen die zij opliep, toen zij op rol schaatsen tegen een vrachtauto op liep OISTERWIJK. De 80-jarige heer W. Dominicus uit Oisterwijk is in een smalle sloot in de Gasthuisstraat in zijn woonplaats terechtgekomen en verdronken. OOSTERHOUT. Op de Oude Rijksweg Elst-Nijmegen onder Oos terhout is de 29-jèrige onderwijzeres mej. H. C. N. Jansen uit Nijmegen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zij bestuurde een perso nenauto. die door gladheid in oen slip geraakte en in de sloot terecht kwam. BERGEN OP ZOOM. In dc vo rige nacht zijn op de Wouwsestraat- vveg onder de gemeente Bergen op Zoom twee Duitsers die op een on verlichte fiets op deze weg reden, door een auto aangereden en vrij wel op slag gedood. De slachtoffers waren Duitsers, namelijk de 23-ja- rire R. P. Becker uit Badniederbreit- 7,ie cn de 33-jarige E. Muller uit Kftln-Worringer. Zij waren werkzaam bij de aanleg van aardgasleidingen. In een slotopmerking van de bege leidingsnota wordt gewezen op de financiële nood, die ook voor 1967 wederom het begrotingsbeeld be paalt. Het college van b. en w. acht het een urgente zaak, dat aan de be grotingstekorten een einde komt, vooral omdat de durende tekorten de mogelijkheid tot het uitstippelen van een verantwoord beleid op lange termijn, belemmeren. Overigens is er voor Zierikzee een ontwikkeling aan de gang in positieve zin. „On danks de moeilijkheden is het der halve een vreugde het hoofd te blij ven bieden aan de moeilijkheden en de mogelijkheden - waar mogelijk - te blijven stimuleren", aldus de be geleidingsnota. ADVERTENTIE De Partij van de Arbeid is de partij van de werkgelegenheid. Dat weet iedereen. We hadden onze plannen klaar. Limburg was er al door, met het Noorden waren wc bezig. Dat wist iedereen. Ook dc KVP. Maar toen moest het kabinet zo nodig ge wipt worden, waarbij de PvdA (en Bogaers) aan dc kant werden gezet. Kostbare maanden gingen verloren, waarin niets gebeurde. Nu ziet ook de overgangsregering in, dat maat regelen nodig zijn. Maar als je wer kelijk wat wilt doen aan dc werk gelegenheid, dan kun je niet om de haverklap een politieke crisis hebben. Dan heb je een echte regering nodig, die door kan werken. En dat is niet de regering waar Schmclzer enToxo- pcus op aansturen. Maar gelukkig heeft u op 15 februari ook nog wat te zeggen. Den Uyl, een man om mee te werken. 2 LONDEN, 8-2. Om vredesonder handelingen te kunnen beginnen, is het absoluut noodzakelijk dat de Amerikanen hun bombardementen op Noo)*d-Vietnam onvoorwaardelijk beëindigen en voor een vreedzame regeling van het conflict in Vietnam dienen de Geneefse akkoorden vol ledig te worden nageleefd en de Amerikaanse troepen Vietnam te verlaten opdat de Vietnamezen hun vraagstukken zelf kunnen oplossen. Tabaksverbruik in 1966 verder gedaald AMSTERDAM, 8-2. Blijkens de laatste cijfers van het C.B.S. daar omtrent. is het verbruik van tabaks- produkten, volgens afgeleverde ban derolles, in 1966 wederom gedaald De sigarettenconsumptie per hoofd der bevolking daalde ten opzichte van 1965 met bijna 22 pet. Ook het verbruik van sigaren en kerftabak (inclusief shagtabak) verminderde. Tilburgse vrouw verdacht Dit heeft premier Kosygin van de Sowjet-Unie woensdag in Londen verklaard. De Russische premier zei voorts dat de stem van Engeland in Europa zwaar telt. Hij meende dan ook dat Engeland met de Sowjet-Unie en eventueel ook met andere landen zal kunnen bijdragen aan een vreedza me regeling van het Vietnamese con flict binnen het kader van de Ge neefse akkoorden. Keuken sprong uit elkaar ALMELO, 8-2. Door een niet goed- - gesloten gasfles vulde zich de keu ken van de familie Kampman te Al melo met een mengsel van lucht en gas, dat toen men een lucifer aan stak om een gasstel aan te steken, met een hevige ontploffing ont brandde. De keuken werd uit elkaar geslagen. Vier personen die zich in het vertrek bevonden werden licht gewond. Zij moesten met brand- en snij wonden overgebracht worden naar een ziekenhuis. van medeplichtigheid aan Opkomstoefening moord op haar vader TILBURG, 8-2. Verdacht van medeplichtigheid tijdens de moord op haar vader, de 63-jarige bouw vakker J. van de M., juist een maand geleden, heeft de Tilburgse politie de 27-jarige M. M. van de M.. echt genote van de 29-jarige timmerman L. M., die inmiddels een bekentenis heeft afgelegd, aangehouden en inge sloten. Alhoewel de vrouw nog geen bekentenis heeft afgelegd, meent de politie reeds over zoveel aanwijzin gen te beschikken, dat haar mede plichtigheid vrijwel vaststaat. De vrouw vertoefde tot dinsdag in een moederhuis waar zij tien dagen ge leden het leven schonk aan haar tweede kind. Haar man verblijft mo menteel in het huis van bewaring in Breda. Koninklijke Landmacht DEN HAAG, 8-2. De Koninklijke Landmacht zal in maart een op komstoefening houden voor reserve- en dienstplichtig personeel, dat met zogeheten klein verlDf thuis is. Daarbij zal pas op de eerste dag van oefening via de radio worden bekend gemaakt welk onderdeel bij de oefening is betrokken. Ook de da tum van de opkomst wordt tot op de dag zelf niet genoemd. De oefening is bedoeld als test voor de paraatheid van onderdelen van de koninklijke landmacht waar van een deel van het personeel niet in de kazernes aanwezig is. Dit met zogenaamd klein verlof thuis verblij- •vende personeel kan wel onmiddel lijk onder de wapenen worden ge roepen. Gevallen bromfietser door auto overreden LANGERAK, 8-2. Op de Lekdijk in Langerak is een bromfietser, die na een aanrijding met twee voetgan gers op de weg lag, door een perso nenauto overreden en zo ernstig ge wond, dat hij later in een ziekenhuis in Gorinchem is overleden. Omstreeks kwart voor acht reed de bromfietser, de 17-jarige J. Maat- kamp uit Langerak, twee voetgan gers aan. Tengevolge van deze aan rijding is hij zelf gevallen. Terwijl een voorbijganger hulp ging halen, werd de bromfietser aangereden door een personenauto. Ernstig gewond werd hij overgebracht naar een zie kenhuis in Gorinchem. waar hij kort na aankomst is overleden. Ingebruikneming „Het zilveren sehor" UTRECHT, 6-2. De formele inge bruikneming van het jongerenont moetingscentrum „Het Zilveren Schor" van de Stichting Zilveren Jeugdcentra zal plaats vinden op za terdag 6 mei aanstaande. „Het Zilveren Schor" is gebouwd aan het Veerse Meer lussen Arne- muiden en Veere. Het is een van de jongerentehuizen die werden ge bouwd uit de opbrengst van het na tionaal geschenk bij het zilveren hu welijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. In de week voorafgaande aan de formele ingebruikneming zullen ver schillende relatiegroepen (bouwers, jongerenorganisaties, gevers van ge schenken, bevolking Arnemuiden e. d.) in de gelegenheid worden gesteld het door de pyramidevormige daken markant in het Walcherense land schap uitstekende gebouw van de Amsterdamse architect Onno Grei- ner H.B.O. te bezichtigen. AMSTERDAM, 8-2. Twee of drie jongemannen van 25 a 32 jaar heb ben op brutale wijze bij de juwe lierszaak Siebel op de hoek van de Kalverstraat en Taksteeg in Amster dam een grote partij sieraden uit de etalage geroofd. De waarde wordt voorlopig ge schat op 60 a 100.000 gulden. Vol gens getuigen, die zich in een nabij gelegen café bevonden, kwam om streeks tien uur een witte Citroën ID of DS 19 met een blauw schuif- dak van uit de richting Rokin ach teruit de Taksteeg in rijden. De wa gen stopte bij een van de etalages -In de steeg, waarna twee. mannen uitstapten. Een van hen gooide met twee straatstenen een gat van ca. twee meter bij een meter vijftig in een etalageruit, graaide de sieraden bij elkaar en stopte de buit in een kartonnen doos. De ander had zich inmiddels op de hoek bij de Kalver straat geposteerd, waar hij zwaaiend met een stuk ijzer - mogelijk een stengun - nieuwsgierigen op een af stand hield. Na de roof reden zij met grote snelheid dezelfde weg te rug en verdwenen over het Rokin in zuidelijke richting. GELEEN, 8-2. In de afgelopen nacht tegen half twee is op de juwe lierszaak Van Sloun, in de Ansem- burgstraat te Gel een een overval ge pleegd. Een onbekende man wierp een steen door de ruit en greep uit de etalage gouden ringen en siera den voor een waarde van rond 10.000 gulden. De man kon in het gewoel van nog late carnavalsvierders ont komen, hoewel een sirene de politie onmiddellijk alarmeerde. Het is de vijfde maal dat op de zelfde manier bij deze Geleense juwelier werd in gebroken. Sclieepvaartberichten Attis, 8-2 'te Fort de France. Esso Rotterdam, 8-2 rede Rastanura Kelletia, 8-2 te Saltend. Flitsen uit het stadsverieden Een cude foto van de Rjjtuig, hoef en plocgsmederij van Johannes Mait- thijsse op de St. Anthoniesdam 7, Cp de achtergrond is nog een stukje van de korenmolen De Hoop in de Lange Nobel'straat te zien. Vóór de smederij staat de travalje waarin eens de paarden van heer en boer werden beslagen. Het oude gebouwtje is erg vervallen, slecht onderhouden en door schreeuwe rige reclameborden ontsierd. Van Nellie's koffie en ibhee werd toen verkocht deer uwen winkelier en benzine kositte 18 cent por liter. De travalje is in 1929 gesloopt en daarmede verdween het laatste bouwsel ven dit scort, dat door één der zes smeden, die Zierikzee toen nog telde, was gebruikt. Wie nu een travalje wil zien, moet naar Dreischor gaan. Op de Ring aldaar staat er één die eigendom is van de vereniging Stad en Lande. De St. Anthoniesdam was voor een smid een zeer gunstige plaats. Zijn klanten kwamen door de Nobel poort recht op zijn bedrijf aan. Vanouds werden daar wapens gemaakt, ploegen gerepareerd en wat niet al. Er was ook een wagenmakerij De Vier Heemskinderen genaamd. Misschien is het ros Beiaard eens in dit straatje op scherp gesteld! Het straatje was 'tot in de tweede helft van de 16e eeuw één der wegen waaraan een groot kloosterterrein grensde. Waarschijnlijk is deze dam om streeks 1325 tegelijk gemaakt met die bij de Meerstraat, toen de stad werd vergroot. Klooster „De Drie Koningen" Op het grondgebied, dat thans wordt omsloten door Wandeling, Janne- wekken, St. Anthoniesdam en Korte Nobelst raat, word omstreeks 1430 het klooster De Drie Koningen gesticht. Het was een nonnenklooster, waarvan de bewoonsters zich o.m. bezighielden met land- cn tuinbouw. Ten oosten van de tegenwoordige Driekoningenlaan, die toen ter plaatse doorliep tot de stadswal, stonden de kerk. het klooster en de boerderij. Op het omlig gende terrein, dat door een muur was omsloten, lag de boomgaard. In 1572 werden de zusters buiten het klooster gezet en kreeg het stadsbestuur de goederen in eigendom. Spoedig raakte hot bezit in verval. De gronden wer den in 1576-1577 door zeewater overspoeld. De kloostermuur werd ton dele gesloopt om d( stadswallen tijdens het Spaanse beleg wat op te lappen. De gebouwen zijn tenslotte in 1583 publick verkocht. Alleen de boomgaard bleef voorlopig eigendom van de stad. AJle gebouwen, die in dit stadsdeel hebben gestaan en t«. behoorden aan enige tientallen nonnen, die daar hun dagen vulden met hot doen van veel nuttig werk, gingen na hun vertrek in ce loop van een eeuw verloren. Op een kaart van Jacob van Deventer uit het midden van de 16c eeuw kun nen we het welvarend nonnenklooster zien liggen. Slechts een straatnaam herinert ons nog aan hot bestaan van het klooster De Drie Koningen te Zierikzee. VROUWEN- WERELDGEBEDSDAG UTRECHT. 9-2. Morgen (vrijdag) wordt in 160 landen de wereldvrou wengebedsdag gehouden. In Neder land nemen hieraan in 880 steden en dorpen bijna alle kerken deel. Ruim 130.000 Nederlandse vrouwen en meer dan 16.000 leerlingen van het lager en voortgezet onderwijs verenigen zich dan in kerken, scho len, tehuizen en kloosters in gebed voor de noden van de wereld. Het initiatief voor de wereldvrouwen gebedsdag wordt ieder jaar genomen door de gezamenlijke Amerikaanse kerken. Het gebed is enige tijd gele den opgesteld door de onlangs over leden koningin van Tonga. De overstromingssehade aan spoorwegnet in Italië UTRECHT, 9-2. De overstromin gen die midden- en noord-Italië in de nacht van 4 november van het vo rig jaar overvielen, hebben het ver keer op 31 spoorlijnen onderbroken, hetgeen in totaal bijna 3.500 km of wel 22 procent van het Italiaanse spoorwegnet uitmaakt. De schade die aan materieel en vaste inrichtingen is toegebracht, be draagt circa 20 miljard lire. Voor het herstel van de lijn Bolzanu-Brenner heeft men een bedrag gereserveerd van 4,5 miljard lire, terwijl voor de wederopbouw van het door de rivier de Ombrone verwoeste baanvak bij Grosetto een bedrag van anderhalf miljard lire is gevoteerd. Direkt na de ramp is men begon nen met het herstel. Het werd daar door mogelijk alle diensten snel te hervatten. Kousenfabriek iu Vlagtwedde gaat dicht VLAGTWEDDE, 8-2. Een neven- vestiging van de Jovanda kousenfa briek in Hengelo te Vlagtwedde zal over ongeveer vier maanden moeten sluiten. In 1964 besloot Jovanda in Vlagt wedde een gehqel nieuwe fabriek te bouwen die werk zou kannen bieden aan 120 mensen. Deze bouw is nu de finitief van de baan. Het nevenbe- drijf in Vlagtwedde waar de nabe werking van de nylonkousen plaats vindt, gaat terug naar het moeder bedrijf in Hengeld. Door deze slui ting zullen weer 25 mannen en 40 meisjes zonder werk komen. MEPPEL, 7-2. Bij de N.V. Vrzo te Meppel, fabriek van lederkleding en confectiegroothan del, is voor 24 van de 48 werknemers een arbeids- verkorting tot 24 uur per week in gevoerd. Als reden hiervan is een overschot in de, produktie opgegeven. Club opgericht van „anti-rookridders" AMSTERDAM, 8-2. In een klas- lokaal van de Terrasdorpschool in Amsterdam-noord, is woensdagoch tend de club van antirookridders op gericht Alle achtendertig leerlingen van de vijfde klas van deze lagere school hebben een plechtig - van blauw lint en een lakzegel voorzien en daardoor op een oorkonde gelijkend - formulier ontvangen. Elk plaatste daarop de „handtekening" en legde daarmee zwart op wit vast dat hij/ zij „zijn/haar uiterste best zal doen cm niet met roken te beginnen". Het document werd mede onder tekend dcor de klasseonderwijzer, de heer J. Engelsbei, en namens de „Actie Niet Roken" door dr. L. Meinsma. De heren A. R. Jonker en J. H. Krooshof. rijksinspecteurs voor het l.o.woonden dit gebeui-en in het prachtig versierde lokaal bij. De heer C. Poslma, gemeente archivaris van Zierikzee, heeft zich ten doel gesteld in een artikelenreeks op langere ter mijn, bepaalde facetten van het Zierikzeese leven in de breedste zin des ivoords, in de herinnering terug te roepen, hetzij voor het eerst hiervan te doen kennisnemen. Hier naast publiceren wij zijn eer ste artikel over de rijtuig-, hoef_ en ploegsmederij, die eenmaal aan de St. Antho niesdam stond. Man gedood hij auto-ongel lik MUIDEN. 9-2. De 56-jarige slager J. J. Wijchers utl Bussum is van ochtend omstreeks zes uur op rijks weg 1 in Muiden met zijn auto in botsing gekomen met een op de vluchtstrook stilstaande vrachtwa gen. De man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. De vrachtwagen was op de vlucht strook gestopt, omdat de bestuur der hulp wilde verlenen aan enkele automobilisten die bij een slippartij gewond waren geraakt. NIEUWER KERK Vrouwenwereldgebedsdag Hier ter plaatse wordt in hel ka der van de Vrouwen wereldgebeds dag een bijeenkomst gehouden in het verenigingsgebouw „Rehoboth" op vrijdag 10 februari a.s. De bijeen komst vindt in de middaguren plaats (2.30 uur). Het te bidden gebed, is enige tijd geleden opgesteld door de onlangs overleden koningin van Tonga. V LANDBOUW EN VEETEELT Voorzichtig hij vergroting vuil aardappelproduktie DEN HAAG, 8-2. De voorzitter van het Produktschap voor Aard appelen, dr. C. H. J. Beukering, heeft in de woensdagmiddag gehouden bestuursvergadering gemaand tot voorzichtigheid bij het uitbreiden van de aardappelteelt. Er bestaat een neiging tot het noemenswaard uitbreiden van de consumptieaard- appelproduktie. Dit is het gevolg van inkrimping van de teelt van andere gewassen zonder prijsgarantie, zoals peulvruchten en vlas, en van de toe vallig goede aardappelprijzen van de laatste jaren. Bedacht moet echter worden dat bij een hoogstens gelijk blijvend binnenlands verbruik elke produktie vergroting alleen gerecht vaardigd kan worden als de gehele meerproduktie in het buitenland kan worden afgezet. En hierover bestaat geen enkele zekerheid. GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking ever januari Geboren: 5. Jacoba Klazina Jo hanna, d. van G. F. Tomey en M. C. G. van Both (Scharendijke). Gehuwd; 20, Jan Adrianus Mari- nus de Meij. 27 jaar (Westerschou- wen) en Maartje van den Houten, 21 jaar (Eikerzee). Overleden: 3. Neeltje Padmos, 92 jr., wed. van Van der Bijl (Duiven- dijke); 30. Jan Boot, 62 jr. (Kerk- werve). Ingekomen: C. M. Cornelisse, van Middelburg naar Kerkwerve; C. W. Landman en gezin van Westerschou- wen naar Scharendijke; W. J. G. Borra, van Zeist naar Scharendijke. Vertrokken: C. P. J. van der Klaauw en gezin, van Scharendijke naar Amsterdam; mej. J. M. van den Hoek, van Kerkwerve naar Middel burg; L. Kikkert en gezin, van Scha rendijke naar Utrecht; J. C. van As, van Kerkwerve naar Noordoostpol der; H. Fasol, van Duivendijke naar Brouwershaven (Dreischor); M. de Meij-van den Houten, van Eikerzee naar Westerschouwen (Burgh); C. C. Feijtel, van Kerkwerve naar Oost- flakkee (Oude Tonge). DELFT. In het rayon Delft van het gewestelijk arbeidsbureau doet zich de uitzonderlijke situatie voor dat het aantal vacatures in de bouw nijverheid het aanbod ver overtreft. d De jongste Amerikaanse maanver- kenner, Lunar Orbiter 3, is woens dag in een baan om de maan terecht gekomen, vanwaar mogelijke lan dingsplaatsen voor ruimtevaarders moeten worden gefotografeerd. De Vietcong heeft ter gelegenheid van- „Tet". het nieuwjaar, negentien Vietnamese gevangene^ vrijgelaten, die deel uitmaakten van de rege ringsstrijdkrachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3