Het raadsel van de trekkende dieren Muziekconcours te Bruinisse Nieuwe branden teisteren Tasmanië Stijgende kosten voor onderwijs Zeeuwsch Genootschap houdt 28 april een congres te Zierikzee Smit Bolnes bouwde demonteerbare cutterzuiger „Giant" Knolselderij teelt Zeeland in KAPELLE, 8-2. Zeeland - en in het bijzonder Zuid Beveland - is de laatste jaren een zeer belangrijk produktiegebied geworden van knol selderij. De grond blijkt zeer ge schikt te zijn voor deze teelt en de tuinders hebben de nodige vakken nis om de verzorging te geven die wenselijk is. De teelt vindt in hoofdzaak plaats op contract voor industrie en export, waarbij de contracten worden afge sleten via de veilingen. Het vorig jaar bedroeg de hoeveelheid die op deze manier werd verkocht plm. 2.5 miljoen kg. Dit jaar blijkt de animo voor de knolselderij in Zeeland opnieuw te zijn toegenomen. Tweede Pinksterdag: Bruinisse zal op 2e Pinksterdag 1967 ongetwijfeld een trefpunt zijl» vcor vele liefhebbers van muziek ei» zang uit de wijde omtrek. Reeds vroeg werd door het bestuur van het muziekgezelschap „Nu Met Hope", aangevraagd een muziek- en zangconcours te mogen organiseren. Vroeger, voor de oorlog, was dat een aangelegenheid van de Bond van Muziek en Zanggezelschappen op Schouwen-Duiveland, maar nu res sorteert de plaatsbepaling waar een concours wordt gehouden bij de Kon. Ned. Muziek Federatie. Arnemuiden was voor Bruinisse in 1967 een ern stige concurrent. Nu het uiteindelijk toch Bruinisse is geworden, zal wel kunnen worden gerekend op een keur van korpsen, niet alleen van Schouwen-Duiveland, maar uit ge heel Zeeland, de Zuid-Hollandse ei- Landen en Westelij k-Brabant. LAATSTE NIEUWS HOBART, 9-2, In het zuiden van het Australische eiland Tasmanië, flat juist een hel van vuur heeft doorgemaakt, woeden nieuwe bos branden die werden aangewakkerd dcor de weer epstekende wind. De zware bosbranden van begin deze week, die nog niet eens volledig be dwongen zijn, hebben aan minstens 55 mensen het leven gekost en dui zenden dakloos gemaakt. De toestand is nu het kritiekst in het kurkdroge Derwentdal', ongeveer 35 km ten noordwesten van Hobart, de hoofdstad van Tasmanië. Een plotseling draaien van de wind zou een vluchtelingenkamp, waar hon derden daklozen zijn ondergebracht, in groot gevaar brengen. Honderd ge detineerden uit de gevangenis van Hobart" zijn vanmorgen naar Huon- ville en Bagdad in de buurt van de hoofdstad gezonden om daar woeden de branden te helpen bestrijden. De Australische premier, Holt, is cp het eiland aangekomen om de verwoestingen in ogenschouw te ne men. De schade bedraagt volgens een voorlopige raming ruim 48 miljoen gulden, maar zou volgens niet-cffi- ciële berichten vooral met het oog op de zwaar getroffen landbouw op lange termijn wel boven het miljard kunnen stijgen. Verscheidene plaat sen zijn volledig in de as gelegd. In totaal zijn zeker 650 huizen en 50 fa brieken. scholen en kerken in vlam men opgegaan. Een Nederlander in Kingston, niet ver van Hobart, beeft het A.N.P. te legrafisch bericht dat onder de in het gebied van Kingston Beach en Blackmans Bay wonende Nederlan ders geen slachtoffers zijn gevallen. Hoe vinden jonge palingen, die in de Sargassozee geboren worden, hun weg naar de mondingen van de grote rivieren, waar hun cuders ook leef den? Hoe kemt het. dat trekvogels altüd weer feilloos hun overwinterings plaatsen terugvinden? Wat is het geheim van de zalm. die duizenden kilometers door de ceeaan aflegt en ondanks schier on overkomelijke moeilijkheden toch de tcvenloop van grote rivieren bereikt om daar kuit te schieten? Deze vragen kan men aan de ge leerden van naam stellen, en hun antwoord zal zijn: we weten het niet. Met heel ons bolwerk van kennis, ocgebouwd vooral in deze eeuw, blijft de natuur geheimen voor ons behouden. Oriëntatie Natuurlijk zijn er allerlei veron derstellingen, die deze geheimzinni ge eigenschappen proberen \e ver klaren. Zo heeft men een tijdlang gedacht dat de trekvogels hun koers richten naar de sterren, omdat in derdaad veel vogels 's nachts trek ken. Men kwam er echter al spoedig van terug, toen iemand bedacht dat de vogels dat ook overdag doen, als er geen sprake is van zichtbare ster ren. Bovendien is de hemel ook nog vaak bewolkt, zodat men deze theo rie al spoedig kon vergeten. Nu is het voor de vogels misschien niet absoluut noodzakelijk, dat ze zich door middel van het gezichts vermogen op de sterren oriënteren, het kan zijn dat ze een andere eigen schap ontwikkeld hebben, waardoor ze toch van sterren gebruik kunnen maken. Maar er zijn meer dieren die het zelfde vermogen bezitten, en waarvan het wel hoogst onwaar schijnlijk is, dat ze de sterren als richtpunt nomen. Paling De gewone paling, die we allemaal ivel eens gezien en geproefd hebben, is een zoetwaterdier, die om vol strekt onbekende redenen de zoute zee op een gegeven moment weer opzoekt, enorme afstanden aflegt om de Sargassozee in de Atlantische oceaan te bereiken, om juist daar te broeden en te sterven. De jonge palingen, die daar dtis geboren zijn, gaan zonder aarzelen weer op weg naar de plaatsen, waar him ouders de Iteenreis begonnen. Men kan moeilijk aannemen, dat de jongen hun weg vinden op de koers van de sterren. Ook hier tast men nog helemaal in het duister. Er is een mogelijkheid, dat hier hei fijn- ontwikkeldf» reukorgaan een belang rijke rol zou spelen, maar dat de dieren de geur van een rivier over een afstand van duizend kilometer in de zoute oceaan zouden ruiken, vergt toel wat veel van onze fanta sie. Instinct Hoe nauwkeurig dit geheimzinni ge instinct overigens werkt, wezen proeven met zalm int. Zalmen blij ken niet alleen de juiste streek waar ze thuis horen terug te kunnen vin den, maar zelfs van twee dicht bij elkaar gelegen riviermonden, die voor ons geen enkel markant ver schil hebben, precies de goede te kiezen. De hoeveelheid hersenen van trek kende dieren schijnt niet van veel invloed te zijn, of in direct verband met hun oriëntatievermogen te staan want ook proeven met andere dieren met bijzonder weinig hersens hadden opvallende resultaten. Men heeft zeekreeften, wier her senmassa zeer klein is ten opzichte van hun lichaam, van hun vaste verblijfplaats ontvoerd, om ze kilo meters verderop weer los te laten. Ze waren echter spoedig weer op hun oorspronkelijke pleisterplaats teruggekeerd, en de korte spanne tijds die ze er voor nodig hadden, wees uit, dat ze onmiddellijk weer op weg naar huis moeten zijn ge gaan. Verdwalen Men kan zich afvragen, waarom men zich zo druk maakt over dit geheimzinnige instinct, waarover slechts de dieren beschikken. Maar ook dit soort van onderzoek heeft zijn redenen. Het zou voor de lucht en scheepvaart van bijzonder grpot belang zijn, indien 2e over dezelfde eigenschappen zouden kunnen be schikken, zodat men altijd en onder alle omstandigheden zijn weg over de aardbol kon vindenZonder ooit te verdwalen, en zonder de tnge- wikkelde berekeningen ,die nu no dig zijn om zijn plaats te bepalen. Voorlopig lükt het er echter op, dat de vogels, de vissen en alle an dere dieren dip over zo'n instinct be schikken. hun geheim nog wel een poosje zullen bewaren. Zodat wij simpele mensen voorlopig nog meer houvast hebben aan het ons ver trouwde kompas. A. C. J. Flantua. m Bij het gerechtshof in Limburg (Hessen) is een vooronderzoek ge opend naar het verleden van dertien vooraanstaande juristen uit de nazi- tijd, die verdacht worden van deel name aan massamoord. Tweemaal neergeschoten SAIGON,, 8-2. Een Amerikaanse piloot is maandag boven de bergen bij de grens van Noord-Vietnam met Laos in enkele uren tijd twee maal neergeschoten. Eerst redde hij zich per valscherm toen zijn verken ningsvliegtuig bij een beschieting vanaf de grond was getroffen. Een helikopter kwam hem na verloop van tijd oppikken, maar werd daar na ook omlaag geschoten. De piloot is nu, met drie van de vier beman ningsleden van het hefschroefvlieg- tuig als vermist opgegeven. De positie van de A.R. HOOFDDORP, 8-2. Op een in Hoofddorp gehouden partijdag van de Anti-Revolutionaire Partij (Noord- Holland beneden het Noordzeekanaal en het aangrenzende gebied van Zuid-Holland), heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de partij, de heer B. Roolvink, de hoop uitgesproken, dat na 15 februari de CHU. KVP en AR een gesloten front zullen vormen en dat het beleid van het kabmct-Zijlstra zal worden voortgezet. De heer Roolvink zei ver der het onjuist te achten nii al te zeggen met wie de AR wil samen werken. Ook de voorzitter van de AR dr. W. P. Berghuis, stelde zich op dit standpunt. DEN HAAG, 8-2. Uit zojuist be schikbaar gekomen gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de stijging van de over heidsuitgaven voor het onderwijs onverkort doorgaan. Werd in 1956 f 1.3 miljard besteed, in 1960 f 2.0 mid. en in 1963 f 3.0 mld., in 1966 zal de f 5 mld. vermoedelijk zijn overschreden. Een steeds groter deel van het rijksbudget is aan het on derwijs besteed. Was het aandeel van het onderwijs in de totale rijks uitgaven in 1956 ruim 11 pet., tien jaar later in 1965 legde het onder wijs beslag op ruim 21 pet. Een soortgelijke ontwikkeling als binnen de rijksoverheid viel te constateren in relatie van het nationaal inko men. Bedroegen de overheidsuitga ven voor onderwijs in 1956 4.4 pet. van het nationaal inkomen, in 1965 was dit percentage opgelopen tot 7.1. Uitgedrukt per hoofd van de be volking beliepen deze 121 gulden in 1956, 200 gld. in 1961 en rond 400 gld. in 1966. „De Oosterschelde in de Delta' ZIERIKZEE, 9-2. Op vrijdag 28 april wordt Zierikzee congresstad. Op die dag wordt in de Concertzaal het reeds aangekondigde grote con gres „De Oosterschelde in de Delta" gehouden, waarvan de organisatie berust bü het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Het uit gangspunt zal zijn de problematiek van het Oosterscheldegebied in ver band met bet Deltaplan. Als voor zitter van het congres zal optreden de hoofdingenieur-directeur van de rijkslandbcuwvoorlichtingsdienst in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Bec- kcm. worden belicht door de hoofdingeni eur van Staatsbosbeheer in de direc tie Zuid-Holland en Zeeland. Ten slotte zal de economische zijde aan de orde worden gesteld door de di recteur van het ETI, drs. M. C. Ver burg. Forum In het forum, dat 's middags ge houden wordt, krijgen zitting ir. T. Bogerd, directeur van de P.Z.E.M., ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer en oud-voorzitter van de Z. L.M., de heer N. M. de Jonge, hoofd afdeling landschapsarchitectuur van staatsbosbereer, prof. dr. Körringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, oud-directeur Mesu van de cult, techn. dienst, bur gemeester mr. Sprenger van Dom burg en dr. D. v. d. Well, griffier van de Zeeuwse Staten. De dag zal worden besloten met een vaartocht naar de mond van de Oosterschelde en een diner in „Mondragon". 's Avonds zal voor de congresgan gers vertoond worden de dia-reapr- tage „Zierikzee in kleur". Het ochtendgedeelte van de dag zal bestaan uit een zestal inleidin gen van ongeveer een half uur over biologische, planologische, economi sche en waterstaatkundige aspecten. De inleidingen zullen door deskun digen van naam worden gehouden. Zo zal ir. H. Wiggerts, hoofd van de directie plannen van de rijksplano logische dienst spreken over het on derwerp „Plaats en mogelijkheden van de afgesloten Oosterschelde in de ruimtelijke ontwikkeling van het Deltagebied". Ir. P. Santema, hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat in de afdeling waterhuishouding, aan- passingswerken en inrichting delta- meren van de Deltadienst zal spre ken over de waterhuishouding in het Deltagebied. De ontwikkeling in de landbouw vormt het onderwerp van een inleiding te houden door ir. H. Corver, inspecteur algemene zaken en planologie van de cultuurtechni sche dienst. De recreatiemogelijkhe den van het Oosterscheldegebied zullen worden geschetst door ir. J. Loeff, oud-hoofdredacteur van „De Waterkampioen". Morfologische, biologische en oecologische aspecten van hei Oosterscheldegebied zullen Gevaren van verstedelijking LUNTEREN, 8-2. Ons land staat, gelet cp het feit, dat de ver stedelijkte ruimte voor het jaar 2000 moet zijn verdubbeld, om de bevolkingsaanwas op te kunnen vangen, voor een ontstellend groot probleem. Thans heeft reeds een recent onderzoek uitgewezen dat eenderde van de kinderen in de dicht bevolkte wconcentra lijdt aan geestelijke stoornissen. Ook bij ouderen blijkt dat vijftig procent van de ziektemcldingcn overspannendheid tot oorzaak heeft. Daar naast wordt een snelle toename van de jeugdcriminaliteit gesigna leerd. Dat alles vindt zijn oorzaak in een groot tekort aan recreatie mogelijkheden in en nabij dc grote steden. Aldus dc heer C. Egas, cud-staatssccrctaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, op een tc Luntcrcn gehouden conferentie van Revako, de organisatie van ondernemers en leidinggevenden in recreatie-, vakantie- en conferentie-oorden. De moeilijkheden waarmee men wordt geconfronteerd. z\jn echter bijzonder grcot, zo zei hij verder. Oplossingen voor dc problemen zijn moeilijk tc vinden. Er is maar weinig open ruimte meer, terwijl dc behoefte aan ontspanningsmogelijkheden snel toeneemt. Het beleid in deze moet dan ook worden omgebogen. De voortgaande verstede lijking is een groot nadeel voor dc volksgezondheid. AMSTERDAM. De gemeenteraads leden van Amsterdam hebben een voorstel van b. en w. gekregen tot het geven van een „opdracht aan ir. B. Bijvoet tot het maken van bestek en bestektekeningen voor een opera gebouw". In Europa krijgt een bemoedigen de tendens tot verbetering van de betrekkingen tussen oost en west de overhand, aldus radio-Moskou. Het station verklaarde dft in een Engels talige uitzending over het bezoek van premier Alexei Kosygin aan Enge land. a De regering van Tanzania over weegt thans na de buitenlandse ban ken ook grote industrieën en land bouwbedrijven te nationaliseren, zo heeft president Julius Nyerere woensdagavond bekend gemaakt. TERNEUZEN. .Dinsdagmiddag op een kruising van dc rijksweg nabij Hulst kwam de 65-jarige P. de Regt uit Terneuzen door het niet verle nen van voorrang met zijn auto in botsing met een vrachtauto. Beide wagens kwamen in een sloot te recht. De heer de Regt werd op slag gedood. Prinses Margaret, de 36-jarige zuster van koningin Elizabeth van Engeland, heeft maandag het Lon- dense ziekenhuis verlaten, waar zij vier dagen geleden voor onderzoek was opgenomen. In de loop van de week zal zij haar normale activitei ten hervatten. De handelsorganisatie van de Sowjel-Unie heeft woensdag in Lon den een overeenkomst ondertekend vooü de aankoop van Britse textiel- machines ter waarde van ongeveer 91 miljoen gulden. Uniek technisch „uitstapje" van niotorenfabriek van hoogte en samenstelling van de bagger, soms wel 2500 meter kau bedragen. Dat gebeurt allemaal met een hoeveelheid van 3.800 kubieke meter „mengsel" (water en bagger) per uur. Deze 3.800 kubieke meter mengsel bestaat uit 580 kubieke me ters „pure" bagger, de rest is water. Dinsdagmiddag werd proef gedraaid: de „Giant" zorgde toen voor een enorme schuimspattende waterfon tein. Research Dit zoutwaterballet betekende in feite de afsluiting van een karwei dat de aandacht overigens bij Smit De op één na kleinste van de Smit Bolnes motoren, een 6 cyl. proef- m'otor, 240 p.k. per cylinder. Deze motor wordt uitgerusf voor gepro grammeerde afstandsbedieningIn het bedrijf vindt momenteel een spe ciale bestudering plaats van de pro blemen dip samenhangen met auto matische besturing van de motoren. Het bedieningsgedeelte met machinekamer en daarachter een stuk van de 21 meter hoge „spud-palen'> van de cutter-zuiger type LH.C.-„Giant". ZIERIKZEE, 8-2. De strakke lijn van de Zierikzeese havendijk langs de Zuidhcekpolder wordt de laatste tijd onderbroken door twee hoge zwarte pijpen die reeds van ver de aandacht trekken. Deze sohoorsteenachtige bouwsels bevinden zich ter hoogte van de metorenfabriek Smit Bolnes op het Industrieterrein. Lopend over de dijk ziet men echter dat de pijpen geen endtrdeel vermen van de fabriek maar van een merkwaardig apparaat dat in het havenkanaal drijft en dat met dikke kabels is vastgemaakt aan dc fabriekssteiger. Wat men hier te zien krijgt is voor Zierikzee en Schouwen-Duiveland iets geheel nieuws, maar niettemin een bekend „produkt" van vader landje bcdem. namelijk een demon teerbare cutterzuiger, type „Giant", zeals die door de I.HC. worden ge bouwd. De cutterzuiger in de Zie rikzeese haven is echter geheel ver vaardigd door Smit Bolnes en met deze prestatie heeft de motorenfa- briek een uniek en zoals gebleken is zeer geslaagd „technisch uitstapje" gemaakt. De cutterzuiger, gebouwd in op dracht van een Italiaanse maat schappij, ligt thans als een echte „zware jongen" vrijwel tot in de puntjes gereed voor z'n boeiende be stemming: het baggerbedrijf. De „pijpen" van het robuuste gevaarte zijn de zogenaamde „spud-palen". Zij torenen met elk een lengte van 21 meter hoog boven de cutterzuiger uit. Het zijn eigenlijk de „poten" van de nijvere zandverslinder omdat ze met hydraulische kracht ver de bo dem kunnen worden ingedrukt om zijn baas met zwaaiende cirkelvor mige passen voort te bewegen: de „Giant" kan niet varen maar „loopt" als het ware. De gehele zuiger kan worden gedemonteerd en dan in ge deelten naar de plaats van bestem ming worden vervoerd. Alleen ech ter het middengedeelte, met bedie ningshuis en machinekamer, weegt 107 ton, zodat een transport niet als een eenvoudige zaak moet worden gezien. Aan het middengedeelte be vinden zich twee voor- en zij-pon tons en twee achter-zij-pontons. In deze pontons zijn dagverblijven en opslagruimten ingericht. Tegenover het ene uiterste van de „Giant", waar zich de „spud-palen" bevinden, vindt men aan de andere uiterste kant de snijkop die dient voor het losmaken van de bodem. Dat kan geschieden op een baggerdiepte van zestien meter. De „reus" kan heel wat aan met z'n vermogen van 2200 p.k. De dooi de snijkop bewerkte bodem wordt door een buis opgezogen en vervol gens met grote kracht via een drij vende leiding weggeperst tot op een gewenste afstand die, afhankelijk Bolnes vrijwel niet heeft afgeleid van de dagelijkse gang van zaken: het maken van scheepsmotoren. In het research-station achter de fa briek zijn gedurende anderhalf jaar proeven genomen ter verhoging van het vermogen van de motoren. Deze proeven hebben resultaat gehad: het vermogen per cylinder kon een jaar geleden worden vergroot van 185 tot 200 p.k. Latere proefnemingen kon den worden afgesloten met 240 p.k. per cylinder, hetgeen wil zeggen dat technisch een bijzonder grote stap vooruit kon worden gedaan. Met de bouw van een acht cylinder nieuwe motor, acht cylinders van 240 p.k., wordt thans in de fabriek een tech nische krachtproef geleverd. Om eventuele kinderziekten te testen zullen evenwel nog vele duizenden uren „proef" gedraaid moeten wor den. Deze ontwikkeling is intussen voor Smit Bolnes van groot be lang. En dat geldt zowel voor het zakelijke als het technische gezicht van het bedrijf. i 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2