VLEES HOOFD SCHOTEL 8I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staatssecretaris bezocht aanvullende werkobjecten in Brabant Nog geen akkoord artsen/ziekenfondsen New York moet mooier worden Weer sneeuwstorm in New York Veel slachtoffers door bosbranden in Tasmanië Wijziging normen Rijksstudietoelagen C.H.U. ontstemd Vasten voor Vietnam L8 O Goudader gevonden in Japan 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 februari 1967 123ste jaargang N'r. 19741 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATE: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1( tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave* N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Suc^esjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Smit Bolnes N.V. bouwen cutterzuiger Rritit-k op graaf- on spit werk in hundkracht ETTEN, 8-2. Staatssecretaris De Me|jer van sociale zaken heeft woensdagmiddag vergezeld door de directeur voor aanvullende werkge legenheid, drs. C. Monster, alsmede ambtenaren van de provinciale direc tie voor de arbeidsvoorziening, een bezoek gebracht aan aanvullende werkobjecten in Noord-Brabant, als mede aan de uitvoering van de aan leg van een riootleiding n^ar een ge rede zuiveringsinstallatie in West- Brabant met name in de gemeenten Etten-Leur, Hoeven en Woensdrecht gelegen. De staatssecretaris verklaarde na beëindiging van zijn bezoek dat wel licht op iets ruimere schaal gebruik /emaakt zou kunnen worden van me chanische hulpmiddelen, maar dat overigens niet gesteld kan worden dat op de door hem bezochte objec ten in West-Brabant onnodig spit- of graafwerk met handkracht wordt verricht. Et is immers werk dat zich uitsluitend leent voor uitvoering met gebruik van de schop. Hij zegde ech ter toe op ruimere inschakeling van mechanische hulpmiddelen te be- voegder plaatse de aandacht te zul len vestigen. Naar aanleiding van geleverde kritiek op graaf- en spit- werk in ha.ndkracht, merkte drs. De Meijer op dat vertegenwoordigers van vakbonden en van werkgevers- AD V ERTENTIE organisaties in de wegenbouw in het noorden van het land vorige week zijn overeengekomen dat als werken in handkracht zouden moeten wor den uitgevoerd, deze beperkt zouden moeten blijven tot werken als de aanleg van sportvelden, werkzaam heden op of aan oude begraafplaat sen en bepaalde drainagewerkzaam heden. Vijftien miljoen De vijftien miljoen gulden die ex tra beschikbaar zijn gekomen voor aanvullende werken in Noord-Bra bant zullen worden benut voor uit voering van objecten als gemeen schapshuizen, kleedlokalen op sport velden, zwembaden, rioolzuiverings installaties of de afbouw daarvan e. d. in normaal werk uit te voeren na aanbesteding. Dat ter bevordering van de werk gelegenheid nog niet voldoende ob jecten in uitvoering zijn gekomen, vindt naar de staatssecretaris op merkt, verklaring in het feit. dat van de zijde van financiën niet vol doende rekening is gehouden met de toename van de werkloosheid. Brillant- schitterend bezit voor altljdl van An del hJjy Hoogstraat 164-152 Beyorlandselaan 178 Rotterdam Tien negers door bliksem getroffen DURBAN, 8-2. Tien negers 2ijn in de buurt van Durban in Zuid-Afri- ka door de bliksem getroffen tijdens een bijeenkomst die zij bijwoonden. Acht getroffenen stierven3 onmid dellijk en twee op weg naar het zie kenhuis. Slapende student door ratten gedood MESSINA. 8-2. De 21-jarige Zwit ser Max Froliger uit Solothurn, stu dent aan de technische hogeschool van Zürich, is in een hut op het strand van Taormina (Sicilië) tijdens een diepe slaap door ratten gedood. Hij had een slaapmiddel ingeno men dat zelfs in zeer grote doses niet dodelijk is. Het bleek dat hij doodgebloed is door wonden aan polsen en keel, door ratten veroor zaakt. UTRECHT, 8-2. Tegen de ver wachting in zijn de onderhandelings- delegaties van huisartsen en zieken fondsen tijdens hun woensdagmiddag in Utrecht gehouden vergadering nog niet tot overeenstemming gekomen over de nieuwe artseohonoraria. Na ruim tweeeneenhaU' uur ver gaderen verklaarden de heren A. Weijenborg en J. Verschoor, de lei ders van de celegatiees van artsen en ziekenfondsen, dat de besprekin gen in een goede sfeer zijn verlopen, maar dat overleg'met de betrokken urganisaties noodzakelijk zal zijn. Volgende week woensdag worden de besprekingen in Utrecht voortgezet. Het gesprek waarbij arisen en zie kenfondsen voor het eerst sinds vele maanden weer samen aan de onder handelingstafel zaten, werd geleid door mr. Jansen, de secretaris van de Ziekenfondsraad. Er kwamen uit sluitend technische onderwerpen aan de orde. ,,In ruim twee uur is de problematiek natuurlijk niet tot een einde te brengen", zei de arts Wei- NEW YORK, 8-2. Een groep vooraanstaande architecten en bur gers van de stad New Ycrk is van mening dat er een „superieur plan' nodig is om van het „kleurloze en smerige New York" een stad te ma ken, waarin men prettig wonen en werken kan. Op last van burgemeester John Lindsay heeft de groep na tien maan den van onderzoek een rapport ge publiceerd. (vaarin o.m. wordt gezegd dat vele delen van de stad geken merkt worden door een „deprime rende en nietszeggende architectuur, ellendige woningen, geestloze mono tonie en haveloosheid". Vele moderne gebouwen waren een ware kwelling voor het oog en de ondergrondse was de smerigste van de wereld. Gelukkig, aldus he't verslag, zijn de No wy or kers bereid om iets te doen ter verbetering van het voor komen van hun stad. jenborg. „Wij hebben beiden behoef te aan ruggespraak met onze organi saties". De indrfik werd gevestigd dat dit overleg op bestuursniveau zou plaats vinden. De besprekingen van heden middag betroffen de huisartsenheno- raria voer 1967 en volgende jaren, zo zei de heer Verschoor. NEW YORK, 8-2. In New York is de noodtoestand afgekondigd na een hevige sneeuwstorm, die in de oos telijke staten van de V.S. heeft ge woed. Het vliegverkeer van de vlieg velden van New York, Washington, Philadelphia en Boston moest wor den gestaakt. In New York zijn enige honderden auto's gestrand. Alle scholen zijn gesloten. De storm heeft gewoed over zeven staten, van Ken tucky tot Massachusetts. ADVERTENTIE OVERWEGEND WARMER. BP Warmte Is ge makkelijke warmte. Met een knópomdraai regelt U zuinig en eco nomisch de behaag lijkheid in Uw kamer. Bef 01110-3059 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS HOBART, 8-2. De zware bosbran den die het zuidelijke deel van Tas- ma i>ië .hebben geteisterd, hebben, naar men vreest, aan ongeveer 70 mensen het leven gekost. Met schepen en vliegtuigen wordt van de zuidkust van Australië hulp aangevoerd naar het tot Australië behorende eiland. Aangewakkerd door een herhaal delijk draaiende hevige wind met stoten tot 110 km. per uur, kwam dinsdag een brede muur van vuur met grote snelheid de zuidelijke berghellingen af. Twaalf dorpen werden verwoest en ook in de bui tenwijken van de hoofdplaats Hobart werd een spoor van vernieling ge trokken. Talrijke fabrieken, houtza gerijen, 860 woonhuizen en grote oppervlakten boomgaard en bouw- intussen vrijwel geheel gaan liggen. land werden platgebrand. Volgens de laatste berichten bevinden zich op 50 km. ten oosten van Hobart nog twee vuurhaarden, maar de wind is (Zie verder Laatste nieuws). Schadevergoeding na verkeerde injectie VENETIE, 8-2. Een rechtbank in Venetië heeft in hoger beroep be paald dat drie artsen en een ver pleegster een vroegere patiënt elf miljoen lire (ruim 600.000 gulden) moeten betalen omdat diens onder arm moest worden geamputeerd als gevolg van een verkeerde injectie. De man was destijds opgenomen om aanzijn blindedarm te worden geopereerd. De Zierikzeese motorenfabrielc Smit Bolnes heeft mei de bouw van een cutter-zuiger, bestemd voor Italië, een technisch uitstapjegemaakt dat tut een aogd einde werd gebracht. De cutterzuiger, type I.H.C. Giantis geheel demon: eerbaar. Zie voor meer bijzonderheden elders in dit nummer. Op de fotoeen gedeelte van de zuiger gezien in de richting van de anker installaties (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 8-2. Het dagelijks be stuur van de Christelijk Historische Unie is teleurgesteld en ontstemd over het feit dat de CHU niet is uit genodigd om deel te nemen aan een door de Nederlandse Televisie Stich ting op woensdag 8 februari uit te zenden politiek schakelprogramma, waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van K.V.P.. P.v. d.A., V.V.D. en A.R.P. Gevangenen ontsnapt EASTVIEW, 8-2. Voor het eerst in de geschiedenis van de 50 jaar oude gevangenis te Eastview in de Ame rikaanse staat New York zijn dins dagavond gevangenen ontsnapt. Drie gedetineerden zijn waarschijn lijk wekenlang bezig geweest een gat in de muur te beitelen. Langs lakens lieten zij zich uit hun cel naar beneden zakken en klommen over een twee en een halve meter hoge muur naar de vrijheid. NEW YORK, 8-2. Duizenden gees telijken en leken in meer dan 100 Amerikaanse steden zijn woensdag een vasten va-a drie dagen begon nen uit protest tegen de voortzetting van de oorlog in Vietnam. De vasten zal hoofdzakelijk ge houden worden in kerken en syna gogen overal in de V.S. De vasten- den mogen water, thee of vruchten sap gebruiken en kleine hoeveelhe den rijst. Restaurantbrand eist slachtoffers MONTGOMERY, 8-2. Een brand in een restaurant in de Verenigde Staten heeft dinsdagavond aan min stens twaalf mensen het leven ge kost. Het vuur woedde in een luxu eus restaurant in Montgomery (Ala bama). Volgens nadere berichten zouden 30 mensen om het leven zijn geko men. BEN HAAG, 8-2. De minister van onderwijs en wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, heeft het par lement ingelicht over de wijziging van de normen vcor het toekennen van rijksstudietoelagen voor het stu diejaar 1967-1968, waarbij een gun stiger regeling is getroffen voor o.m. gehuwde studenten en ten aanzien van de eigen verdiensten van stu denten. Voorts is één enkele schaal voor het bedrag voor levensonderhoud van de ouders opgesteld, is het ma ximum verhoogd van f 4.000 tot f 4.100, en zullen in plaats van inte grale renteloze voorschotten gemeng de toelagen (renteloos voorschot en beurs) worden toegekend. De studieschuld wordt beperkt tot maximaal f 10.000, en de studietoe lagen zullen worden uitbetaald in drie in plaats van twee termijnen. In het eerste studiejaar zal een toelage worden toegekend bestaande ADVERTENTIE Winterkou? Neem 'n "wijsgerig" be sluit en breng 'n Filosoofschotel op tafel. Doe een laagje gebakken uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt. Daarop weer ui. Daarop aard appelpuree welke u bestrooit met paneermeel. Tot slot een paar klontjes boter erop. In de oven laten gratineren tot goudbruin korstje is gevormd. Kostelijk...! SORREL. Een inwoner van Sorrel in Tasmanië troost zijn echtgenote terwijl zij moeten toezien hoe hun huis in vlammen opgaat als gevolg van het oprukken van de bosbrand. Tientallen mensen'zijn re^ds omge komen bij de enorme bosbranden, die Tasmanië teisteren: men vreest dat het aantal nog hoger zal worden. D:t nummer beslaat uit 12 pagina's Ziet toe waar gij de voeten zet Q X O a Veel hangt af van 'd eerste tred K WAT 2EQT Dl BILT voor 60 procent uit een renteloos voorschot en 40 procent uit een beurs en voor de volgende studiejaren voor 40 procent uit een renteloos voorschot en 60 procent uit een beurs Studenten die een gemiddeld cijïer van acht behalen kunnen in aanmer king komen voor een volledige beurs. TOKIO, 8-2. In Japan is een goudeder gevonden, die volgens de eerste berichten 37,2 gram goud per ten oplevert. De vondst is gedaan bij net bergdorp Satsoema-Ogoetsji in het district Kagosjima in Zuid-Kloes- joe. In vele kleine Japanse goudmij nen is de produktic nog geen tien gram per ton. De maatschappij Taio gaat in april de nieuwe ader exploi teren. Zij hcopt op een opbrengst van lYz tot 2 ton in het eerste jaar. Tal rijke boeren uit de arme streek trekken naar het genoemde dorp. in de hoop op de een of andere manier in de verwachte welvaart te delen. Ontslagen in Utrechts bedrijf UTRECHT. 8-2. De N.V. Elektro- technische Mechanische Industrie (E.M.I.) en de Eerste Nederlandse Apparatenfabriek N.V. in Utrecht, dochtermaatschappijen van het Indo- heem-coneern, gaan het personeel verminderen van 825 tot ongeveer 625. De ontslagen zijn nodig in ver band met een reorganisatie ter hand having van de continuïteit. De tech nische en organisatorische aspekten van de reorganisatie worden thans nauwgezet onderzocht, zo heeft de directie van de Utrechtse dochter maatschappijen van het Indoheem- concern medegedeeld. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Peter Smithers. ging naar Warchau waar hij drie da gen zal blijven. Hij gaat op uitnodi ging van het Poolse instituut voor buitenlandse zaken spreken over „De Raad van Europa in 1967". Dezelfde temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden en hier en daar een bui. maar ook opklaringen; zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen; vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst; morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 10 febr. Zon op 8.06, onder 17.43. Maan op 9.04, onder 18.45. Nieuwe maan: 9 febr. te 11.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 febr. 4.11 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN 10 febr. 3.58 v.m. 16.12 n.m. Springtij: 11 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied met het centrum boven zuid-Ierland neemt iets in betekenis af. Vandaag trok een rug van hoge luchtdruk met flinke opklaringen en weinig wind over de Noordzee zuidwaarts. Boven de noordelijke oceaan is inmiddels de depressie-activiteit toegenomen. Een zwak storingsfront dat nu bij noord-Schotland is aangekomen zal geleidelijk zuidoostwaarts trekken, zodat een tijdelijke toeneming van de bewolking wordt verwacht, met plaatselijk een bui. In opklarings- gebieden kan de temperatuur in de nacht van donderdag op vrijdag tot even beneden nul dalen. Overigens zal het temperatuurverloop weinig verandering ondergaan. WEERT. In Bocholt heeft op de Steenweg naar Weert een frontale botsing plaats gehad tussen twee auto's, waarbij de 27-jarige G. Le- naerts uit Weert op slag werd go- dood. In do zuidoostelijke provincie Leyte van de PJiilippijnen zijn on geveer tachtig personen gestorven aan cholera. In 21 dorpen in deze provincie heeft een cholera-epide- mic.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1