DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZWARTE MAANDAG VOOR DE VLIEGBASIS LEEUWARDEN Was haast oorzaak van ramp „Apollo"? Protesten bij Chinese ambassade Moskou Polen protesteert bij China INCIDENTEN BIJ VERTREK VAN RUSSEN UIT PEKING Senator Fulbright over kwestie-Vietnam: „Ver. Staten moeten vergissing erkennen" Drie militairen bij autobotsing gedood Vrouw met dolk in de rug gestoken Amerikaanse hulp aan liet buitenland ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE m Dinsdag 7 februari 196" 123ste jaargang Nr. 19740 WAARIN OPGENOMEN «EOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01 110-2255, na 18.00 uur: fel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtonan, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwjaarsrede burgemeester H. P. Everwijn Twee vliegeniers bij ongeluk omgekomen STOCKHOLM. De heer Gustav Hed- lund voelde er niets voor zijn hu meur te laten bederven door het wachten op trams en bussen die door de sneeuwval vertraagd waren. Hij gespte zijn skies onder en glijdt nu prinsheerlijk door de witte stralen in het centrum, zoals hier in de Kungsgatan (Koningsstraat). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Koudere nacht Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien; overwe gend matige wind tussen noordwest en noordoost; koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 8 febr. Zon op 8.10, onder 17.40. Maan op 8.25, onder 16.14. 9 febr. Zon op 8.08, onder 17.42. Maan op 8.47, onder 17.31. Nieuwe maan: 9 febr. te 11.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 febr. 2.44 v.m. 15.13 n.m. 9 febr. 3.32 v.m. 15.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 febr. 2.35 v.m. 14.52 n.m. 9 febr. 3.20 v.m. 15.33 n.m. Springtij: 11 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing, samen hangend met een depressie boven noord-Scandinavië trok over de Noordzee naar ons land en bracht plaatselijk enige regen en mist. Deze zone met vochtige lucht verplaatst zich verder naar het zuiden. Tege lijkertijd beweegt een krachtig hoge- drukgebied, dat op de oceaan ten westen van Ierland ligt, naar de Britse eilanden. Rond dit hogedruk- gebied wordt in het komende etmaal met noordwestelijke tot noordelijke winden droger, maar ook enigszins onstabiele lucht aangevoerd. Naast opklaringen zullen dan ook plaatse lijk enkele buitjes voorkomen. Aan gezien de aangevoerde lucht een lan ge baan afgelegd heeft over het be trekkelijk warme water van de golf stroom en de Noordzee is deze lucht niet koud en komt er in de tempera turen overdag maar weinig verande ring. 's Nachts kan echter in het bin nenland de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt dalen. LEEUWARDEN, 6-2. Twee vlie geniers van de vliegbasis Leeuwar den z(jn maandagmiddag om tien voor een omgekomen b(j een vlieg tuigongeval op de basis. Beide pilo ten waren inzittenden van een les- straalvliegtuig van het type T-33 Lockheed. Het toestel was met de laatste fase van de landing bezig toen het op zeer geringe hoogte in een zogenaam de tolvlucht raakte. Zodra het toe stel op de landingsbaan stortte was het een grote vuurzee. Van redding kon geen sprake meer zijn.*De omge komen piloten zijn de 30-jarige lui tenant eerste klasse J. A. Tijl en de 34-jarige kapitein H. J. T. H. Tap. Luitenant Tijl laat vrouw achter en kapitein Tap vrouw en twee kinde ren. Een half uur voor dit dramatisch gebeuren was nabij Franeker tussen de dorpen Boer en Ried een Star- fighter van de zelfde luchtbasis neer gestort. De pi'loot, de 31-jarige kapi tein W. P. M. Bezemer, evenals bei de verongelukte piloten deel uitma kend van het 322 squadron, wist zich met de schietstoel te redden. Kolonel-vlieger J. H. Knoop, com mandant van de luchtmachtbasis Leeuwarden, noemde het ongeval met de T-33 onbegrijpelijk. De twee- zitsstraaltrainer had een normale in- strumentenvlucht gemaakt in het ka der van het vliegprogramma. Tij dens de reis was niets gemeld waar uit zou blijken dat er iets niet in or de was. Terwijl de mannen bezig waren de kist aan de grond te zet ten raakte het toestel in een tol vlucht. De hoogte was toen te gering om eruit te komen, hetgeen normaal wel mogelijk zou zijn geweest. Ook in de laatste momenten is er geen contact meer geweest tussen de ver keerstoren en de piloten. Men heeft zelfs geen schreeuw gehoord via de koptelafpon. Kapitein Tap stond be kend als' een zeer ervaren vlieger. Vorig jaar was hij uitgeleend aan Ook meer werkloosheid in West-Dnitsland NEURENBERG, 6-2. In januari j.l. is het aantal werklozen in West- Duitsland met 249.533 toegenomen tot 621.156, waarvan 492.890 mannen en 128.266 vrouwen, zo blijkt uit cijfers van het Westduitse arbeids- en werkloosheidsverzekeringsbureau De directeur van het bureau heeft medegedeeld dat de werkloosheid in net bijzonder tijdens de eerste twee weken van januari is gestegen, n.l. met 206.700. In januari 1966 was er een stijging van 90.900 tot 268.800 werklozen. Eind januari 1960 Waren er in Duitsland 684.000 werklozen. Uiteindelijk heeft de werkloosheid in. januari j.l. niet die omvang be reikt, die men had gevreesd, zodat de toekomst met een zeker optimis me tegemoet kan worden gezien. KAAP KENNEDY, 6-2. De drang om de Russen voor te blijven in de wedloop naar de maan heeft geleid tot bet overslaan van gedeelten van het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma, die de oorzaak kunnen zijn geweest van de ramp met de Apollo- een, aldus welingelichte zegslieden. Zo werd - naar zeggen op aan drang van de hoogste ruimtevaart autoriteiten - een proef afgelast om de onbemande Apollo-cabine boven op een Saturnus maanraket met zui vere zuurstof te vullen, waarbij vol gens de zegslieden mogelijke fouten ontdekt zouden kunnen zijn. MOSKOU, 6-2. Driehonderd Rus- sische arbeiders hebben maandag voor de Chinese ambassade in Mos kou een demonstratie gehouden te gen de a any allen op de Sowjet-bur gers in Peking. De demonstranten droegen een bord met het opschrift: „Wij protes teren tegen de wetteloosheid en de gewelddaden tegen het Russische volk in Peking". Leden van de Chinese ambassade weigerden van een delegatie een pro testbrief aan te nemen en verwezen hen naar het Russische ministerie van buitenlandse zaken. WARSCHAU, 6-2. De Poolse mi nister van buitenlandse zaken, Adam Rapcki, heeft de Chinese ambassa deur in Warchau maandag een nota overhandigd waarin wordt geprotes teerd tegen vijandige demonstraties waarvan de Poolse ambassadeur in Peking zondag het slachtoffer is ge weest. Dweepzieke groepen hadden de ambassadeur urenlang vastgehou den en beledigd. Zijn auto was be smeurd en met aanplakbiljetten overdekt. De politie was volkomen passief gebleven, aldus het protest. Ontslagen in grafisch bedrijf GRONINGEN, 6-2. De doorvoering van een zo groot mogelijke efficien cy in het technische bedrijf van J. B. Wolter's Uitgeversmaatschappij N.V. te Groningen heeft tot gevolg dat 35 van de ruim 500 personeelsle den het bedrijf moeten verlaten, al dus deelt Wolters mede. Het gaat om 14 zetters, 13 binders en 8 man per soneel uit diverse diensten. Met de betrokken instanties zijn besprekin gen gevoerd, die geleid hebben tot volledige overeenstemming met de vakorganisaties over de afvloeiings regeling. Het personeel is op de hoogte gesteld. De inkrimpirtg is het rechtstreekse gevolg van de aanmerkelijke loon kostenstijging die in de afgelopen jaren ook in het grafische bedrijf zijn opgetreden. De demonstratie had een ordelijk verloop. De politie drong de de monstranten bij de ingang van de ambassade terug om de cameramen sen van de Russische en buitenland se t.v.-maatschappijen in de gelegen heid te stellen, betere opnamen te maken. Soekarno „wordt aan de kant geschoven" DJAKARTA, 6-2. De Indonesische minister van voorlichting, Boerha- noeddin Diah, heeft te kennen gege ven, dat president Soekarno „in de naaste toekomst" aan de kant zal worden geschoven. Op een bijeen komst van mohammedaanse journa listen verklaarde de minister zon dagavond, dat de pers het volk er op moet voorbereiden, dat het „in de naaste toekomst een schokkende ge beurtenis met een kalm hart aan vaardt". Diah sloot de mogelijkheid niet uit dat deze „schokkende ge beurtenis" tot enige gewelddaden zal leiden, waarbij enkele slachtoffers zullen vallen. Dit zou men echter moeten beschouwen als „de dyna miek van onze strijd". Scheepsreparatie van tien miljoen gulden SCHIEDAM, 6-2. Indien de laatste werkzaamheden verder geheel vol gens de plannen verlopen, zal a.s. woensdag het Noorse tankschip „Mosli" de werven van Wilton- Feijenoord te Schiedam verlaten. Het schip heeft een uitgebreid herstel ondergaan van schade, opgelopen bij een zware brand welke op dertien juli van het vorig jaar na een aan varing met een Griekse tanker uit brak. De aanvaring vond plaats ter hoogte van de Portugese kust en de brand welke in de accomodatiever- blijven van het schip uitbrak, ver spreidde zich over vrijwel de hele lengte aanbakboordzijde. De beman ning kon zich ternauwernood redden. Een deel der lading werd in de baai van Gibraltar gelost, het restant in Europoort. Een groot gat boven de waterlijn was oorzaak dat het dek over een groot deel werd ontzet. Het gehele dekhuis moest worden ver nieuwd. De herstelkosten bedragen ruim tien miljoen gulden. UTRECHT. Op rijksweg 25, tussen het Utrechtse stadion en het verkeers plein De Berekuil. is maandagochtend een personenauto met vier militairen legen een stilstaande trekker met oplegger gebotst. De vrachtwagen was geladen met betonnen spanten. Drie militairen zijn om het leven gekomen, terwijl de vierde zwaar gewond werd. PEKING, 6-2. De Russen die door hun regering uit China zijn terugge roepen ondervinden bij hun vertrek tal van vernederingen en beledigin gen. Blijkens berichten uit Peking worden zij bijv. gedwongen om door een nauwe haag te kruipen die wordt gevormd door levensgrote portretten van Stalin en Mao Tse-Toeng. Terwijl de Russen van alle kanten werden uitgescholden mcetcn zij knielen voor Stalin en daarbij staan de vertrekkenden bloot aan allerlei baldadigheden. Het Sowjet-persbureau Tass meld de maandagavond dat 21 leden van de Sowjet-ambassade, die vrouwen en kinderen van het ambassadeper soneel op het vliegveld van Peking uitgeleide hadden gedaan, door toe doen van rode wachters hun autobus niet konden verlaten. Op het ogen blik dat Tass dit meedeelde zaten de Russen al Iwaalf uur in de bus bij het ambassadegebouw. 34 andere personeelsleden van de ambassade, die eveneens van het vliegveld wa ren teruggekeerd, werden door „straatschenders" aangevallen. Zij moesten hun toevlucht zoeken in een „socialistische ambassade", aldus het persbureau. Tass meldde verder dat rode wach ters passagiers van een trein, die van Peking op weg was naar Mos kou, hebben lastig gevallen. Bij ie der slation werden de reizigers met veel lawaai gewekt. Onverlaten rie pen beledigingen en dreigementen en verblindden do mensen met schelle zaklantaarns. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka berichtte maandag dat Chi nese demonstranten het massieve hek van de Sowjet-ambassade in Pe king hebben vernield, terwijl zij „om het bloed van het Sowjetvolk riepen" De Russische staf vermde een kor don om de menigte te beletten het terrein van de ambassade te betre den. Volgens het persbureau Nieuw China hebben „revolutionaire mas sa's maandag gedemonstreerd voor de Sowjetrussische ambassade in Pe king. Dergelijke demonstraties wer den ook in andere Chinese steden ge houden. In Peking was de „straat van het anti-revisionisme" bij de Russische ambassade volgetekend met afbeeldingen van de „fascisti sche wreedheden die in Moskou zijn bedreven op 25 januari en 3 februa ri" de R.A.F. waar hij veel ervaring heeft opgedaan. De T-33 zal zoals bekend in de toekomst vervangen worden door de F-5 waarvoor de re gering onlangs een order plaatste in Canada. Schietstoel Het ongeval met de F-104-G Star- fighter is dank zij het koelbloedig optreden van de piloot nog zeer goed afgelopen. Het toestel maakte een zogenaamde hoogtevlucht. Dergelij ke vluchten worden sinds kort ook vanaf de ba sis Leeuwarden gemaakt en steeds met groot succes. Boven Leeuwarden hebben Starfighters reeds een hoogte bereikt van 70.000 voet, waarmee deze basis in Europa aan de spits staat. Voor dergelijke vluchten dragen de piloten een lucht- drukpak. Het toestel van kapitein Bezemer was op ongeveer 60.000 voet hoogte, toen de piloot, die op terug weg was, aan de verkeerstoren meld de dat zijn motoren waren uitgeval len. De kapitein maakte hiervan zeer rustig melding. Hij vertelde de basis: „Ik probeer we motor weer aan de praat te krijgen". Het lukte de piloot echter niet. Zijn toestel bleef on bestuurbaar doordat de motoren ble ven weigeren. Toen het toestel op nog slechts 5.000 voet hoogte was meldde de vliegenier: „Het lukt me niet, ik stap overboord". Ondertus sen was komen vast te staan dat het toestel boven een dunbevolkte streek vloog. De schietstoel deed zijn weidt uitstekend. COLUMBIA, 6-2. Senator William Fulbright heeft maandag op het Ste phens College in Columbia gezegd dat de Verenigde Staten zouden moe ten erkennen, dat het in Vietnam een vergissing begaat, en dat het een grootmoedige poging zou moeten doen om de feuten te herstellen. In zijn kritische beschouwing over de Amerikaanse politiek zei de voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen dat het werkelijke doel in Vietnam „niet de Amerikaanse veiligheid is maar de Amerikaanse trots en het prestige". „Steeds meer mensen in ons eigen land krijgen de indruk dat de reden, waarom wij vechten, onze democra tische erfenis en beginselen onwaar dig is". De democratische senator merkte op dat de Verenigde Staten dit jaar Ongeluk bij Utrecht UTRECHT, 6-2. Op rijksweg 25 in Utrecht, tussen het Utrechtse sta dion en het verkeersplein de Bere kuil, is een personenauto met vier militairen tegen een stilstaande vrachtauto met oplegger gebotst. Drie militairen kwamen om het le ven. De vierde werd zwaar gewond op genomen in het Antoniusziekenhuis, dat vlakbij de plaats van het ongeluk is gelegen. De personenauto reed in de rich ting van de Berekuil. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De met betonnen spanten geladen vrachtwagen met oplegger stond stil in de berm van de weg. Er was een defect aan de stuurinrichting. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Bij het verkeersongeluk op rijks weg 22 omgekomen dienstplichtige luchtmjachtmilitairen zijn de 19-jari- ge H. J. J. van den Bergh uit Rot terdam, de 22-jarige J. P. Ammer- laan uit Den Haag en de 22-jarige J. W. Windhorst uit Schiedam. Voor het leven van de 22-jarige gehuwde militair J. A. Iangenberg uit Rot terdam, die zwaar gewond in het St. Anthoniusziekenhuis in Utrecht is opgenomen, wordt gevreesd. De militairen waren gelegerd in het „Kamp van Zeist" in Soesterberg, dat deel uitmaakt van het commando depot materieel luchtmacht (C.D. M.L.). ruim 71 miljard gulden aan de Viet namese oorlog zullen besteden tegen 7.140 miljoen gulden, die voor de hulp aan de onderontwikkelde lan den zijn bestemd. Hij stelde zijn gehoor de vraag: „Geloven wij werkelijk dat door de heerschappij van de Vietcong in Zuid-Viet nam het lijden van de men sen tien maal erger zou zijn als de natuurrampen, de honger en de nood in Azië, Afrika en Zuid-Amerika?". HAARLEM, 6-2. Maandagmorgen omstreeks tien uur hoorde personeel van de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken aan de Raamsingel in Haarlem gegil van een 30-jarige vrouw, die een dolk in haar rug had. Zelf haalde zij de dolk eruit, waarna ze bjj een in de omgeving wonende arts is binnengedragen. Later is zij naar een ziekenhuis vervoerd. Hoewel zij ernstig in de rug is gewond, bestaat er geen direct levensgevaar. De vrouw had een bezoek gebracht aan hel, gebouw van sociale zaken in verband met een uitkering. Kort ge leden is verwijdering ontstaan met haar man en ook heeft zij contact met een tweede man. Buiten geko men is de vrouw, die moeder is van drie kinderen, in de rug gestoken. Twee uur na de steekpartij bij het gebouw van sociale zaken in Haar lem heeft de politie de 29-jarige Haarlemmer F, L. aangehouden, die verdacht wordt de vrouw in de rug te hebben gestoken. Het Japanse blad „Yoemioeri" meldt dat het Chinese staatshoofd Lioe Sjao Tsji en de secretaris-ge neraal van de Chinese communis tische partij, Teng Hsiao Ping, van „al hun centrale functies" ontheven zijn. PARIJS, 6-2. De V.S. hebben tus sen 1960 en 1965 voor 25.887 miljard dollar (f 92,5 miljard) hulp verleend aan onderontwikkelde landen, zo heeft de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling (O.E.C.D.) maandag in Parijs mee gedeeld. Dit bedrag is 52 procent van de totale hulp die door O.E.C.D.- landen aan de ontwikkelingslanden is verleend, en vormt 0,9 «procent van het Amerikaanse bruto nationale produkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1