DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russische betrekkingen met China bereiken een dieptepunt Sensationele verklaring over de moord op president Kennedy De fietsen van Noord-Vietnam Honderd miljoen voor bestrijding werkloosheid Amsterdamse universiteit buiten de stad? Vrouw slaat 9-jarig knaapje schedel in Verontruste vrouwen over voorschriften bouw woningwetwoningen Oost-Europees vredesplan voor Vietnam? zierikzeesche m nieuwsbode! Maandag 6 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19739 WAARIN OPGENOMEN REDAKME EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: 'N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagd Straf eest Burgli-Haamstede Schandelijke taferelen in Peking Geslaagd Strafeest PEKING, 5-2. Zondagmiddag kon het tweede Russische vliegtuig, met 80 vrouwen en kinderen, van het vliegveld van Peking vertrekken na dat het langer dan zes uur was vast gehouden door de Chinese autoritei ten. De vrouwen hadden de laatste meters naar het vliegtuig moeten af leggen tussen twee hagen van uitge stoken vuisten en onder het aanho ren van scheldwoorden. Op de ba gage waren anti-SowjetrussLsche leuzen geschreven. De bussen waar mee de Russische vrouwen gekomen waren, werden door een woedende menigte Chinezen omringd, die hen betitelden met „vuilakken, rotte eie ren, revisionistische bastaarden" en dergelijke. Een tijd lang konden de inzittenden de bus niet uit; diploma ten die afscheid wilden komen ne men, werden niet tot de Russen toe gelaten. Tijdens het tumult verwel komde premier Tsjoe En-Lai met verscheidene andere hoge Chinezen even verderop een Albanese mili taire delegatie. Russische vrouwen en kinderen hadden reeds zaterdag op het vlieg veld van Peking spitsroeden moeten lopen tussen rijen heftig betogende Chinezen. De veertig Russische vrou wen met baby's op de arm, omringd door kleine kinderen, liepen door twee rijen Rode Gardisten heen naar het vliegtuig, dat hen naar de Sow- jet-Unie terug zou brengen. De Rode Gardisten hadden onder meer portretten bij zich van Mao en borden, waarop de Russische leiders stonden afgebeeld met bebloede han- Het was de eerste groep vrouwen en kinderen van Russische diplomaten die naar huis ging na de betogingen voor de Russische ambassade in Pe king. Tass meldt dat het ontslagen Chi nese personeel van de Russische am bassade in Peking zich op 3 februari in het gebouw van het Russische consulaat genesteld heeft en daar niet wil weggaan. Russische verklaring MOSKOU, 5-2. In een verklaring eist het Kremlin dat China direct maatregelen neemt om de Sowjet- burgers te beschermen. Uit de jong ste gebeurtenissen in China viel dui delijk op te maken dat de Chinese leiders aansturen op een verdere ver slechtering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. PARIJS, 4-2. De moerd op presi dent Kennedy is in 1962 beraamd in een hotel in Missouri - in Londen weet men dat Kennedy is gedood door drie scherpschutters - Oswald beging zelfs niet de moord op poli tieagent Tippitt - Robert Kennedy en Johnson spraken af voorlopig het zwijgen te. bewaren over de ware toedracht van de moord. Dit zijn de sensationele uitlatingen van een Brits geheim agent, George Lange- laan, vermeld in een artikel in het Parijse maandblad „Planete" onder de kep: „De meest beschamende klucht uit de geschiedenis van de Verenigde Staten". Het Britse ministerie van buiten landse zaken is volgens George Lan- gelaan in het bezit van een rapport, opgesteld door de geheime dienst, dat alle bijzonderheden over de aan slag vermeldt evenals de manier waarop de zaak op touw is gezet. In het voorjaar van 1962, zó zou in het rapport staan, kwam in een hotel te St. Louis, in Missouri, een groepje mensen - afkomstig uit verschilende delen van de V.S. - bijeen, bestaande WASHINGTON, 4-2. Senator Wil liam Fulbright, voorzitter van de commissie vcor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse senaat, heeft een nieuw plan om Hanoi tot vredesoverleg te bewegen: het bom barderen van fietsen in plaats van bruggen in Noord-Vietnam. Hij deed deze suggestie nadat Har rison Salisbury, adjunct-hoofdredak- teur van de New York Times, op een bijeenkomst van de commsisie had verklaard dat bepaalde goederen per fiets naar Zuid-Vietnam worden overgebracht. „Ik geloof werkelijk dat zij zonder fietsen de oorlog zou den moeten staken", aldus Salisbury, die onlangs een bezoek aan Hanoi heeft gebracht. Senator Fulbright verklaarde daarop: „waarom concentreren wij onze aanvallen niet op fietsen in plaats van bruggen. Weet het Penta gon (minister van defensie) hier van?" uit enkele zakenlui, de secretaris van een onbetekenende politicus en twee particuliere detectives. „Zij traden slechts op als woordvoerders van andere personen van wie er minstens één zeer bekend is. President Ken nedy was fter dood veroordeeld en zij hadden tot taak de executie te regelen. „Men zocht een zondebok. Eerst dacht mèn aan een Chinese restauranthouder maar uiteindelijk viel het oog op Lee Harvey Oswald, die al verscheidene malen met de politie in aanraking was geweest en zich marxist noemde. Oswald werd een willoos werktuig in handen van de aanstichters van de moord. Nog altijd volgens Langelaan kreeg hij (Oswald) gedurende een jaar instruc ties via een geheimzinnige tussen persoon. Hij had zelfs een dubbel ganger die opvallende resultaten boekte in schiettenten. Dagelijks - aldus de verklaring - verschijnen er in de Chinese bladen aanvallen op Rusland. En in die aan vallen kon men moeilijk iets anders zien dan een rechtstreekse ophitsing van de bevolking van Peking en an dere Chinese steden tot gewelddaden tegen in China verblijvende Russen. Het cynisme, dat nu in Peking aan het licht trad, overtrof zelfs de da den van het bewind van Tsjiang- Kai-Sjek in de barste tijden van zijn reactionaire machtsuitoefening. De Sowjet-Unie - zo gaat de ver klaring verder - behoudt zich het recht voor maatregelen te treffen ter bescherming van haar onderdanen en belangen. DEN HAAG, 4-2. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de minister -president, dr. J. Zijlstra, medege deeld dat de regering - na advies te hebben ingewonnen van de centraal economische commissie, waarin alle betrokken ministeries waren verte genwoordigd - heeft besloten sup pletore begrotingen voor 1967 bij de Staten-Generaal in te dienen tot een bedrag van ruim f 100 min. voor een programma, dat is gericht op de be strijding van regionale werkloosheid en bestaat uit normale ,in beginsel structuurverbeterende werken, ge completeerd met enige aanvullende werken. Dit programma, aldus de brief, dient als een volgende stap te wor den gezien in het kader van het op de bevordering van de werkgelegen heid gericht regeringsbeleid. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland AMSTERDAM 4-2. Volgende week zal de „Commissie voor planning op lange termijn" van de universiteit van Amsterdam een rapport voorteg gen aan de senaat, waarin het zoge naamde driekernenplan drastisch wordt herzien, zoniet door een ge heel nieuw plan vervangen. ADVERTENTIE WARMTE HOGERE TEMPERATUREN BP Warmte is ge makkelijke warmte. Met een knopomdraai regelt U zuinig en eco nomisch de behaag lijkheid in Uw kamer. Bel 01110-3059 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS Afschuwelijk misdrijf te Rotterdam Het rapport is geheim, maar alles duidt erop dat het drie-kernenplan, dat jarenlang als oplossing moest dienen voor het probleem der situ ering van de Amsterdamse univer siteit en aan de uitvoering waarvan thans nog wordt gewerkt, in dit rap port volledig is achterhaald en op de helling wordt gezet. Dit betekent, dat alle inspanningen om de universiteit binnen de ge meente te houden, tevergeefs zijn geweest. Al9 gevolg van de snelle ontwikkeling van het instituut is men in universiteitskringen tot de conclusie gekomen, dat er vrijwel geen andere oplossing is dan een nieuw universiteitscomplex op een terrein buiten de stadsagglomeratie te bouwen met voldoende ruimte voor latere expansie. De kans, dat men vcor dit doel een geschikt stuk grond in de directe omgeving van de hoofdstad zou kunnen reserveren is inmiddels tot een minimum be perkt, zodat situering ver buiten de stad als enige mogelijkheid over blijft. ROTTERDAM, 3-2. De Rotterdam se recherche is geconfronteerd met een afschuwelijk misdrijf. De 32-ja- rige Josje S„ ongehuwd en moeder van een kind, doodde donderdag middag of donderdagavond in haar huis aan de Oldengaarde in Rotter dam-Zuid - dichtbij de plaats waar vier jaar geleden de roofmoord „Bre- kelsveld" werd gepleegd haar ne genjarig buurjongetje Walter Bern- hard de Wildt door hem de schedel in te slaan. De vrouw, die na urenlange ver horen een gedeeltelijke bekentems "aflegde, bond daarna het lichaam van het jongetje met touwen vast en stopte het in een grote koffer. Vervolgens bracht Josje S. de koffer naar een plantsoentje bij de Spui- kade, waar zij hem in de struiken achterliet. Vrijdagmorgen rond half negen vonden schoolkinderen de be bloede koffer op de plaats waar de vrouw hem donderdag had gedepo neerd. De kinderen waarschuwden de politie, die vreemd genoeg toen al de dader van het misdrijf had ge arresteerd. De koffer werd met gro te omzichtigheid naar het bureau de Slinge gebracht. Daar werd hij ge opend en werd de politie geconfron teerd met hetgeen men al had ge vreesd. Een afschuwelijk vermoeden werd zekerheid: Walter de Wildt, die donderdagavond rond tien uur door zijn moeder als vermist was opge geven, was om het leven gebracht en Josje S. was de dader. Over het motief van Josje S. om de jongen te doden was vrijdagavond nog niets met zekerheid bekend, om dat de vrouw zich daarover niet uit wenste te laten. Aanwijzingen waren er evenwel genoeg. Twee-en-eenhalf uur namelijk nadat Walters moeder de vermissing van haar zoontje had aangegeven, kwam zij op het bureau de Slinge vertellen dat uit haar huis een bedrag van 350 gulden was ver dwenen. Het vermoeden bestaat nu dat Walter de Wildt door Josje S. werd gedood, nadat het jongetje de vrouw bij het stelen had betrapt. Zij meet Walter meegenomen heb ben naar haar huis, waarvan de bui tendeur uitkomt op hetzelfde por tiek als die van Walter's huis, en het kind daar hebben gedood. Niet al leen vanwege het feit dat in het huis van Josje bloedsporen zijn gevon den, kan deze theorie als aanneme- Ziekenfondsen bereid tot overeenkomst huisartsen bied wordt in de woning, die als be schutting van individu en gezin een bijzondere plaats inneemt, nog veel te weinig aandacht besteed, in te genstelling tot de inspanning die men zich op andere terreinen ge troost om aan de gevolgen van bo vengenoemde faktoren tegemoet te komen. Het is bekend hoezeer het ontbreken van een passende woonge legenheid de geestelijke en lichame lijke gezondheid Van individu en ge zin kan schaden. Waar de vrouwenadviescommissie sedert jaren bij haar gemeenten ij veren voor verhoging van het woon- peil (waarbij luxe in materiele zin buiten beschouwing wordt gelaten), dringt het bestuur van onze stich ting er bij uwe excellentie op aan, te streven naar een oplossing voor het gehele bouw-, huur- en subsidie beleid. waarbij de woonkwaliteit van de woning niet wordt aangetast". AMSTERDAM, 4-2. De Vrouwen adviescommissie voor de woning bouw hebben aan de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke or dening een brief gericht van de vol gende inhoud: „Dc uit de voorgestelde bezuini ging voortvloeiende noodzakelijkheid cm af te wijken van het maximale niveau van de voorschriften en wen ken ten aanzien van de bouw van goedkope woningwetwoningen ver vult het bestuur van dc Stichting Landelijk Contact van de Vrouwen- adviescommissie met zorg. Na een lange voorbereiding is door deze nieuwe voorschriften en wen ken een begin gemaakt met de kwa liteitsverbetering van de woning. Echter, aan de konsekwenties van het toenemen van de vrije tijd en aan de inzichten van de deskun digen op pedagogisch cn medisch ge- UTRECHT, 4-2. Het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties heeft op een vergadering in Utrecht besloten, de Landelijke Huisartsen Vereniging mee te delen dat de ziekenfondsorganisaties be reid zijn tot het afsluiten van een overeenkomst voor het jaar 1967. Zij willen in deze overeenkomst een trendmatige verhoging van de honoraria-1966 met acht procent vast leggen, met daarnaast een pensioen- reservering van f 2,41 per zieken fondsverzekerde per jaar, een en an der zoals door de regering is bepaald. De fondsen vinden de situatie op het ogenblik echter nog te onduide lijk om met de L.H.V. ook al onder handelingen te beginnen over de ho noraria in 1968, 1969 en 1970. Vol gens hen blijkt uit de brief die zij op 31 januari van minister Veld kamp hebben ontvangen en een schrijven van de L.H.V. van 27 janu ari namelijk, dat er tussen regering en L.H.V. verschillen van interpre tatie bestaan over hetgeen op 5 ja nuari jongstleden tijdens een ge sprek tussen de regering en de huis artsen (waarbij de ziekenfondsen niet aanwezig waren) is overeenge komen. De minister heeft de fondsen laten welen dat het geamendeerde rapport' van de commisie-Van der Ven (een verhoging van in totaal 51 procent over de periode 1968 tot en met 1970) moet worden gezien als het globale raam waarbinnen de on derhandelingen moeten worden ge voerd, terwijl de artsen uitgaan van de stelling „51 procent is 51 procent" „Maar onderhandelingen binnen het globale raam van het rapport-van der Ven kunnen ook wel 53 of 48 procent als uitkomst hebben", zo zei de voorzitter van het G.O.Z., de heer J. Verschoor. Schrijver Teirlinck overleden BRUSSEL, 5-2. De Vlaamse schrij ver Herman Teirlinck, die ook in Ne derland grote bekendheid genoot, is zaterdagmiddag in zijn woning te Linkebeek bij Brussel overleden. Hij zou op 24 februari 88 jaar zijn ge worden. Het nieuws van het overlij den werd zondagmiddag bekendge maakt door de B.R.T., de Belgische radio- cn televisie-omroep. lijk worden beschouwd. Er heeft na melijk ook een relatie bestaan tus sen moeder en zoon de Wildt en Josje S. Vooral Walter kwam dik wijls bij Josje over de vloer. Dat ge beurde meestal in de tijd dat hij vrij van school was. Josje ving het jongetje dan dikwijls op, omdat zijn moeder in verband met haar werk overdag nooit thuis was. Chevalier wil stoppen DURBAN, 4-3. De Franse chan sonnier Maurice "Chevalier wil op 12 september 1968, wanneer hij tachtig jaar wordt, zijn carrière beëindigen. Maar eerst wil hij nog een wereld- toernee van een jaar maken. Chevalier heeft in de 68 jaren, dat hij al optreedt, in vele landen ge zongen. In Rusland, Japan, China en India trad hij echter nooit op. Tachtigjarige reed in op kinderen HOLYOKE (Massachusetts), 4-2. In de Amerikaanse plaats Holyoke heeft zich vrijdag een ernstig ver keersongeluk voorgedaan. De auto van een 80-jarige vrouw reed in op een rij kinderen met het gevolg dat drie kinderen het leven verloren en zeven gewond werden, van wie vier ernstig. Het ongeluk gebeurde nadat de 80-jarige, vermoedelijk door een hartaanval, achter het stuur was overleden. Daardoor raakte de auto uit de koers en vloog het trottoir op. juist toen een rij kinderen, die een school verlieten, voorbijkwam. Oostduitsers laten Amerikanen vrij OOST-BERLIJN, 3-2. De Oostduit- se autoriteiten hebben vier jonge Amerikanen, onder wie een studente die geruime tijd gevangen hebben gezeten, voortijdig vrijgelaten. Zij kwamen vrijdagavond via een door laatpost in de „muur" in west-Ber- lijn aan. Alle Amerikanen die in oost-Duits- land tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, bevinden zich nu op vrije voe ten. WASHINGTON, 4-2. De Washing ton Post heeft vrüdag melding ge maakt van het streven van Oost- Europcse V.N.-diplomatcn naar uit voering van een vredesplan voor Vietnam, dat onder andere zou voor zien in de oprichting van een waar nemend bewind in Saigon. Het plan zou volgens het blad aan vaardbaar zijn voor het regiem in Hanoi, maar wel aanzienlijk afwij ken van de door Hanoi gestelde vier hoofdvoorwaarden voor een oplos sing van de Vietnamese kwestie. Volgens hel plan moet een eind komen aan de Amerikaanse bombar dementen en een staakt het vuren van kracht worden, terwijl in Sai gon een waarnemend bewind moet worden ingesteld waarin vertegen woordigers van het nationale be vrijdingsfront, de boeddhisten en andere groepen ziting hebben, aldus de Washington Post. In het kader van een zeer geslaagd Strü-feest spoelden talrijke paarden de benen in het uiteraard nog koele zeewater. Voor een verslag van stra Zie men elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De hoop is een voorschot op toekomstig geluk. Ongeveer dezelfde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen; overwe gend matige wind, aanvankelijk zuid westelijk, later ruimend naar rich tingen tussen west en noord; weinig verandering in temperatuur. 7 febr. Zon op 8.11, onder 17.38. Maan op 7.53, onder {5.00. Nieuwe maan: 9 febr. te 11.44. IIOOGW ATEKSTAMMA ZIERIKZEE: 9 7 febr. 1.49 v.m. 14.21 n.m. BROUWERSHAVEN 7 febr. 1.43 v.m. 14.05 n.m. Springtij: 11 febr. HET \Y EEKO\ ERZICHÏ DE BILT, 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen weekeinde verplaatste de kern van een hogedrukgebied zich van het zeegebied ten noorden van de Azo- ren naar de ingang van het Engelse Kanaal. Het neemt thans in beteke nis af maar een ander hogedrukge- bied, afkomstig van Newfoundland, steekt in snel tempo in noord-oost- telijke richting de oceaan over. Tus sen beide hogedrukgebieden bevindt zich een front, dat dinsdag ons land zal bereiken. Het zal veel bewolking veroorzaken, waaruit tijdelijk wat regen of motregen kan vallen. Doordat de lucht achter het front ook van oceanische oorsprong is, blijven de temperaturen aan de ho ge kant voor de tijd van het jaar. De wind blijft dinsdag uit westelijke richtingen waaien. In de Westduitse grensstad Flens burg heeft de politie een 16-jarig Nederlands meisje opgepakt, dat se dert 2 januari uit het internaat Hel perhaven in Groningen was verdwe nen. „Vliegende theekoppen" boven Pern LIMA, 4-2. De bemanning cn de passagiers van een Peruaans ver keersvliegtuig hebben boven de Pu- ruaanse kuststrook twee reusachtige vliegende theekoppen zonder oren waargenomen, waarvan de kleur va rieerde van blauw tot rood cn oran je. Men schatte de doorsnede van de apparaten op 70 meter. Toen de pi loot zijn bevindingen meedeelde aan de verkeerstoren van een nabijgele gen vliegveld, zwenkten de twee ge heimzinnige voorwerpen af in de richting van de zee. I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1