komt cle ótraf JEMEN De „Lentiade" te Rotterdam RenniesJI UIT MET KRUIT Overdracht van woningwetwoningen ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 februari 1967 Nr. 19737 BUK DOOR HET WEREI.D De oorlog in Jemen is een merk waardig vergeten oorlog. De wreed heid die uit deze hoek wordt gemeld is haast nog erger dan men uit Viet nam te horen krijgt, maar merk waardigerwijs voelt niemand zich geroepen daarover \e gaan demon streren Het gebeurt zelfs nauwe lijks in de Arabische landen. Er komen berichten over het ge- beruik van gifgas door de Egyptena- ren, die daarvoor hun Russische bommenwerpers gebruiken, waarbij allerlei betrouwbaar aandoende ge tuigen de uit Saoedie-Arabië afkom stige aanklacht ondersteunen. Uit Jemen komen vluchtelingen die spre ken van massale arrestaties op be vel van president Sallal, overvolle gevangenissen, martelingen en exe cuties op grote schaal. Uit alles is wel duidelijk dat de naar schatting vijftigduizend man Egyptische troepen de handen vol hebben om zich te handhaven. Na de moord op de imam in 1962 (ja, er wordt daar al een jaar of vier ge vochten!) hebben vele stammen zich bij de republikeinen aangesloten, ivaarschijnlijk een zucht slakend van verlichting dat het middeleeuwse land nu eindelijk eens aansluiting^ zou krijgen bij de twintigste eeuw. Spüt De kennismaking via Nassers sol daten met de moderne tijd blijkt niet goed gevallen. Als de Egyptenaren er niet waren, zouden de stammen vrijwel unaniem achter de nieuwe imam staan en president Sallal en zijn aanhang waren spoedig gelyncht Koning Feisal van Saoedie-Arabië heeft -ijn sympathie voor de imam nooit onder stoelen of banken gesto ken. Maar terwijl Nasser soldaten stuurde als steun plus een geduch te rekening voor deze militaire „as sistentie" werkte Feisal met de geldbuidel. Hij had er groot belang bij dat het republikeinse experiment op een inham in zijn rijk geen school zou maken. Beter nog dan hij zelf kon wensen heeft het beleid van Nasser zelf hem daarbij geholpen. Maar ook de aanwezigheid van Egyptische troepen op zijn schier eiland verdriet hem, daar moet te meer snel een eind aan komen om dat binnenkort ook de Britse kolonie Aden met aanverwante seikdommen onafhankelijk wordt, een gebied dat Nasser ook gaarne binnen zijn in vloedssfeer zou brengen vanuit het buurland Jemen. De berichten duiden er op dat Fei sal daarom de Jemenieten alle hulp wil geven, ditmaal vermoedelijk ook voor zover nodig van zijn eigen mo dernere wapens, om nu eindelijk eens af te rekenen met Nassers in vasieleger. Feisel heeft eerst veel moeite ge daan 0Tn de twee partijen in het land tot elkaar te brengen, zodat na een Egyptische aftocht een nieuw Jemen kon ontstaan dat dan wel moderner zou zijn dan het oude, maar geen Egyptische vazal. Die onderhande lingen zijn op niets uitgelopen en de enige oplossing schijnt «u wel ge weld te zijn. Veel risico schijnt Fei sal daarbij niet te lopen: als de Egyptenaren het al zo moeilijk heb ben in het kleine Jemen zullen ze in het grote Saoedie-Arabië helemaal niet veel klaar maken. En Feisal heeft nu in velerlei op zicht de morele steun van andere Arabische landen. Jordanië heeft Egypte al eens verweten ten tijde van een Israëlische strafoefening - LAND- EN TUINBOUW Vergadering Landbouwschap DEN HAAG. 1-2. Voor tuinbouw- arbeiders zal koninginnedag voort aan gelijk staan met een zondag. Al leen het werk, dat naar het oordeel van de werkgever noodzakelijk is, mag dan verricht worden. Het be stuur van het Landbouwschap heeft hiertoe woensdag besloten. In het overige bedrijfsleven staat de konin ginnedag al langer gelijk met een zondag. Voor het overige werd de bestaande arbeids- en rusttijdenre geling voor de tuinbouw met een jaar. tot 1 juli 1968, verlengd. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! De werkloosheid in de bouw UTRECHT. 1-2. Van de werk- lozen in de bouwnijverheid was eind december 60 procent af komstig uit de woningbouw en de weg- en waterbouw, twee sectoren van de bouwnijver heid waar de overheid het voor het zeggen heeft. De woning bouw levert 33 procent van de werklozen, de wegen water bouw 27 procent. Van het to tale aantal werklozen op Ne derlandse bouwprojecten is 63 procent afkomstig uit gebieden ivaar de regering thans steun maatregelen heeft aangekon digd. Er woont daar 40 procent van de Nederlandse bouwvak arbeiders. Dit is gebleken uit een bliksemenquête die het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid eind decem ber heeft gehouden onder de toen werkloze bouwvakarbei ders. dat het Jemenitisch avontuur een doeltreffend optreden tegen Israël torpedeerde en dat het daarom uit moest zijn. Het heeft zelfs evenals o.m. Tunesië, gedreigd de erkenning van Saltan bewind maar in te trek ken. Voor een deel een dankbaar aangegepen middel om Nasser tegen te werken, voor een ander deel er gernis over wat in Arabische landen meer en meer de „volkerenmoord" genoemd wordt, gepleegd door Nas sers troepen. Voor Nasser zou het gevolg niet alleen strategisch onaangenaam zijn - zijn invloed op Aden kan hij dan wel opgeven maar meer nog zou hel een morele nederlaag voor hem zjjn, en dan nog wel geleden tegen de voorman van het royalistische kamp der Arabieren, zijn machtigste tegenstander: koning Feisal, die daarmee ineens zijn invloed op de Arabische wereld enorm zou zien toegenomen. Afschaffing ambtsgebed DEN HAAG, 2-2. Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben bij de voortgezette begrotingsbehandeling met 36 tegen 34 stemmen besloten het ambtsgebed, dat in 1923 werd in gesteld, af te schaffen. Daarvoor in de plaats komt aan het begin van de vergaderingen een ogenblik stilte voor een persoonlijk gebed of voor bezinning. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft de 23-jarige steigerbou wer M. B. uit Haarlem wegens dief stal van 70 horloges ter waarde van f 10.000 uit het winkelpand van Vroom en Dreesmann te Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. NIEUWE NIEDORP. Een zestigtal zaalhouders in Noord-Holalnd heeft zich tijdens een in Nieuwe Niedorp gehouden vergadering aaneen geslo ten met het doel rechtstreeks met orkesten contracten af te sluiten. Ze zijn hiertoe gekomen, omdat door de diverse organisatiebureau^ aan de zaalhouders verschillende prijzen werden berekend. DEN HAAG. H.M. de Koningin is voornemens op maandag 8 mei a.s. een bezoek aan de gemeente Apel doorn te brengen. De koningin zal daarbij met name het nieuwe ge bouw van het rijksinstituut oplei ding tot hogere politieambtenaren officieel openen. UTRECHT. De heer P. de Vries uit 's-Gravenzande heeft op de ver gadering van de vereniging van christelijk-historische leden van ge meentebesturen in Utrecht zijn ver ontwaardiging uitgesproken over het geringe aantal vlaggen dat hij heeft zien wapperen op de verjaardag van prinses Beatrix. UTRECHT. In 1966 werden bij de bedrijfsvereniging voor detailhandel en ambachten ruim 31 procent meer aanvragen om werkloosheidsuitke ring ontvangen dan in 1965. Het to tale aantal beliep in 1966 rond 8100. Over 200.000 dagen werd f 3.160.000 uitgekeerd. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bern- hard brengt dit weekeinde een kort privé-bezoek aan Parijs. Donderdag morgen is hij met zijn vliegtuig op Le Bourget geland. De prins is voor nemens zondag terug te keren. AMSTERDAM. Het bestuur van de Algemene Studensen Vereniging Amsterdam heeft naar aanleiding van de onlusten in Madrid een tele gram doen uitgaan naar de Spaan se ambassadeur in Den Haag, waarin het zegt met ontsteltenis kennis ge nomen te hebben van de gebeurte nissen in Spanje. AMSTERDAM. Op de Meeuwen laan in Amsterdam-Noord is de 72- jarige voetganger J. van Nek, die in eens schuin de rijweg overstak en een naderende bus niet opmerkte, aangereden. De man kwam onder de bus terecht en is met verwondingen aan hoofd en nek naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht waar hij is overleden. SCHIPHOL. De Fokker fabrieken hebben bekend gemaakt, dat de Amerikaanse Fairchild Hiller fabrie ken in Hagerstown, Maryland, die zoals bekend al 10 jaar lang voor de Amerikaanse markt Fokker''s F 27 Friendship bouwen, ook zullen deel nemen in Fokker's nieuwe project: de F 28 Fellowship, Nederlands eer ste straalvliegtuig voor de burger luchtvaart. AMSTERDAM. De 32-jarige ma gazijnbediende J. V. heeft tegenover de politie bekend dat hij brand heeft gesticht in zijn woning aan de Ma negestraat in Amsterdam-Oost. De man heeft het gedaan omdat hij zijn vrouw wilde dwarszitten. DEN HAAG. Enkele orgelvrien den hebben bij notariële akte opge richt de stichting „Orgel Grote Kerk" in Den Haag. Deze stichting stelt zich ten doel het doen bouwen en plaatsen van een waardig orgel in de Grote Kerk van de hervormde ge meente te Den Haag. AMSTERDAM. De hygiënische toe stand in de Amsterdamse restau rants is goed te noemen. Dit is dc mening van de Amsterdamse keu ringsdienst van waren, neergeschre ven in het jaaroverzicht 1.966. De voorjaarsbeurs „Lentiade", die vlak voor Pasen. nl. van 15 t.m. 25 maart in de Ahoy-hal op het voor malig Heliport, Hofplein, wordt ge houden, zal de bezoekers een weelde van bloemen tonen, die duidelijk vertellen, dat de lente haar intrede heeft gedaan, ook al zal daarvan mis schien in de natuur nog weinig zijn te merken. De bekwame Rotterdamse hove niers gaan al hun vakkennis en kunstzinnigheid aanwenden om de hal om te toveren in een lustoord, zoals nog zelden is aanschouwd. Een lustoord van bloemen en planten in grote verscheidenheid van kleur en geur, waartussen Jacoba van Beieren van de Keukenhof zich hoofs en charmant zal bewegen. Vooral zij die in het bezit zijn van een tuin, hoe groot ook, zullen op de „Lentiade" waardevolle ideeën kun nen opdoen. En dit is ook de bedoe ling. Deze voorjaarsbeurs wil voor alles een instructief karakter dra gen. Bloemen en planten kunnen doen dromen van (verre) reizen. De orga nisatoren hebben daarom op „Len tiade" tevens aandacht geschonken aan het toerisme in het algemeen en aan het binnenlandse toerisme in het bijzonder. Weer „Glaasje op. HILVERSUM, 2-2. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal zijn actie „Glaasje op? laat je rijden" geduren de de komende carnavalsfeesten voortzetten. Carnavalsverenigingen en plaatselijke afdelingen van het Verbond zullen een half miljoen bierviltjes met het actiemotto, als mede affiches en raambiljetten ver spreiden onder de café's en slijterijen in het zuiden des lands. De populariteit van generaal de Gaulle stijgt, terwijl die van zijn regering een dalende lijn vertoont, aldus de conclusies van een opinie onderzoek, die donderdag zijn ge publiceerd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 4 en zondag 5 februari Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel." (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar Voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts \V. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De uit Tsjecho- Slowakije geboortige Amerikaan Wladimir Kazan-Komarek is woens dag in Praag tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens een po ging tot omverwerping van het Tsje chische bewind en spionage. SAIGON. Een „A-6 Intruder", een tweepersoons jachtbommenwerper, heeft bij vergissing twee bommen laten vallen op eigen troepen, mari niers die 35 km. ten zuidoosten van Quang Ngai tegenover een mortier eenheid van de Vietcong in stelling lagen. Een marinier werd gedood, elf werden gewond. HANOI. Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat vrijdag jl. een Amerikaans oorlogsschip gevuurd heeft op jonken in de Noordvietna mese territoriale wateren. Twee vis sers werden gedood en drie gewond. MADRID. De Spaanse politie is de universiteit van Valencia binnenge gaan om een einde te maken aan een bijeenkomst van leiders van „het De mocratisch Studentenverbond". Zij verrichtte twintig arrestaties. ACCRA. De president van de Gha- nese nationale bevrijdingsraad, ge neraal Ankrah, heeft bij de verte genwoordigers van Frankrijk, Italië, west-Duitsland, Nederland, Noor wegen, Denemarken, Japan, Enge land en de Verenigde Staten aange drongen op het verlenen van econo mische hulp aan Ghana. BOEDAPEST. Een Weense zaken man en zijn vriendin zijn maandag in Pee (Hongarije) tot respectievelijk vijf en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een poging een meisje uit Boedapest naar het wes ten te smokkelen. Het tweetal had het meisje verborgen achter de ach terbank van zijn auto. SAIGON. De V.S. hebben sinds 1961 in Vietnam 618 gevechtsvlieg tuigen verloren, zo deelde een offi ciële woordvoerder maandag in Sai gon mee. Van dit aantal gingen 469 toestellen sinds augustus 1964 boven Noord-Vietnam verloren. 149 vlieg tuigen werden in de afgelopen zes jaar door de Vietcong in Zuid-Viet- nam neergeschoten. DJAKARTA. Duizenden Indonesi sche studenten hebben geëist dat het volkscongres president Soekarno ont slaat en laat berechten. DJEDDA. Egyptische vliegtuigen hebben voor de tweede maal binnen 24 uur Najran in Saoedi-Arabië ge bombardeerd, zo maakte het Saoedi- Arabische ministerie van verdedi ging bekend. MOSKOU. Oostenrijk is het eei'ste niet-communistische land geworden vanwaar men zonder tussenkomst van telefonisten abonnees in Moskou kan opbellen. In omgekeerde rich ting is het verkeer nog slechts half- automatisch, via de Moskouse tele fooncentrale. ROME. In Rome is een proces be gonnen tegen 43 mensen die betrok ken zijn geweest bij handel in ver dovende middelen. Onder de be klaagden zijn Franse Italianen, Noord-Amerikanen en Canadezen. Er zijn 70 getuigen opgeroepen. PARIJS. Onder belangstelling van duizenden Parijzenaars is woensdag Frankrijks laatste maarschalk, Al- phonse Juin, begraven. De vertellende reisleider Tips voor uw vakantie DEN HAAG, 2-2. Minister Witte geeft in antwoord cp schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (KVP) de volgende uit eenzetting over de normen voor de waardebepaling bij overdracht van woningwetwoningen aan de bewo ner. Voor vooroorlogse woningen werdt bij taxatie uitgegaan van de verkeerswaarde van de woningen in bewoonde toestand, te bepalen aan de hand van prijzen van recent ver kochte, vergelijkbare woningen. Voor naoorlogse woningen vindt de taxatie plaats op basis van de ver vangingswaarde, welk bedrag ver volgens wordt verminderd met het subsidie, dat geldt voor de bouw van een nieuwe eigen woning. Op de al dus gereduceerde prijs wordt dan bovendien in mindering gebracht een afschrijvingspercentage van 2-Vz per jaar (na tien jaar voor de vol gende jaren 2 procent per jaar). Ten aanzien van de persoon, van de koper is in de eerste plaats bepaald, dat hij de bewoner moet zijn van de woning. Hij zal ten minste 10 procent van de overdrachtprijs als eigen kapitaal in de woning moeten investeren. In het belang van de continuïteit van de bewoning is in overweging gegeven er op toe te zien. dat geen woningen worden overgedragen aan gegadig den, van wie op rond van hun leef tijd niet kan worden verwacht, dat zij de woning nog geruime tijd zelf zullen kunnen bewonen. De in dit verband genoemde leeftijdsgrens is 55 jaar. Voor de regeling komen al leen in aanmerking bewoners, wier inkomen blijft beneden de loongrens die geldt voor de verplichte sociale verzekeringen (daarnaast wordt re kening gehouden met het aantal niet verdienende inwonende kinderen, alsmede met bijzondere gezinsom standigheden). Grensgevallen In grensgevallen wordt bij de be oordeling van het verzoek ook nog de sociale positie van de aanvrager betrokken. Hierdoor wordt enerzijds bereikt, dat hij, wiens inkomen de genoemde algemene loongrens enigs zins te boven gaat, doch die overi gens geacht kan worden wel voor een woningwetwoning in aanmer king te komen, niet behoeft te wor den teleurgesteld. Anderzijds kan worden voorkomen, dat bewoners, die klaarblijkelijk binnen korte tijd zullen gaan behoren tot diegenen, die normaliter niet voor bewoning van een woningwetwoning in aamerking komen - bijvoorbeeld de jonge aca demicus - toch van do gunstige overdrachtsregeling gebruik zouden kunnen maken. Er is een wijziging van de rege ling in voorbereiding, die onder meer inhoudt, dat ook personen met een inkomen boven de loongrens van de sociale verzekeringen - indien al thans hun inkomen niet hoger is dan f 20.000 per jaar - de door hen be woonde woningwetwoning kunnen overnemen. De financiële faciliteiten zullen daarbij echter geringer zijn dan voor hen, wier inkomen bene den de meer genoemde loongrens blijft. Omdat menigeen reeds nu zün va kantieplannen maakt, kan het z(jn nut hebben een ervaren reisleider iets te laten vertellen. Hij kan u ad viseren wat u mee inoet nemen en nat niet, naar goede koffie wordt geschonken en hoe u op uw vakan tie-budget kunt bezuinigen. Duur van deze reis: naar 't uit komt. Reisdoel: daar waar het goed is. Vertrek: op staande voet. Kosten: een schimmetje. Verzorging: zoals u 't gewend bent We steken ons licht op bij de heer Piet Kruit. Ballast, sieraden, smokkelen, eten, gezelschap enz. Waar moet de toerist het eerst aan denken? „Wie met vakantie gaat moet éérst nagaan, hoe lang hij de tijd heeft en hoeveel, nee. hoe weinig hij in die dagen nodig heeft. Want met elke kilo bagage vermeerdert, of vermin dert, uw zorg er om. >t Hangt er maar van af hoeveel u meetorst. En een vakantieganger wil toch immers vrij van zorgen zijn? Maak in een alléén-maar-over- nachtings-hotel geen jaarbeursstand van al uw bezittingen! Licht ziet u 's morgens bij het vertrek iets over het hoofd. De afdeling gevonden en verloren voorwerpen op een reisbu reau kan daar een pocketboek over schrijven. Over hotels gesproken: een verraderlijke plaats om iets te vergeten is de binnenkant van de kamerdeur. Met de kruk in de hand, staande op de drempel, kijkt u nog snel even in de gebruikte kamer rond en u vertrekt zonder pyama of regenjas, want die vielen buiten uw gezichtsveld. Meer dan eens moest ik alles op haren en snaren zetten om een ver geetachtige dame een sieraad terug te bezorgen, waarbij het om bedra gen van duizend gulden of méér ging". Wat neem ik mee? Maar u begon over de bagage „Ja, zo min mogelijk. Pak geen grote koffers vol. Controleer nu reeds de geldigheid van paspoort en autopapieren tot en met de dag van thuiskomst. Ga niet in de drukke tijd in een rij staan, maar maak bij tijds de aanvragen in orde". „En het buitenlandse geld?" „Och, er zijn mensen die er niet van houden om cheques of krediet brieven mee te nemen, omdat de banken vaak dicht zijn als zp hun geld moeten halen. Tegen hen zou ik willen zeggen: neem briefjes van 10 en 25 mee die u naar behoefte om wisselt en draag de reiskas net als uw overgrootmoeder deed tussen on dere7i bovenkleding. Daar zijn spe ciale zeemleren tasjes voor. De heren kunnen ook een speciale zak aan de binnenzijde van de broeksboord vastknopen of spelden. Ze merken het beslist als men hen daar het te gen de buik rustende geld wil ont futselen!" „Ook de kostbaarheden?'' „Laat onnodige kostbaarheden lie ver thuis. Nog betergeef ze een vertrouwd adres in bewaring. En zorg voor eigendomsbewijzen van kostbare stukken, omdat de douane wel eens eist dat u aantoont Zp niet in het buitenland gekocht te heb ben". Aan de grens Dan komen we op de douane. „Oh, ik weet het. Het is erg op windend om te smokkelen, maar de heren van de douane hebben heus een zesde zintuig waarmee ze proe ven of u iets te verbergen hebt. Laat liever het smokkelen. Het voordeel staat in geen enkele verhouding tot de strop als u gesnapt worden het maakt uw vakantie nodeloos veel kostbaarder dan u had gedacht". „Er wordt veel geklaagd over het eten onderweg". „Maar m'n lieve mensen toch, wat dacht u? Dat een buitenlander hier in Holland het ontbijt met z'n oud bakken brood waardeert zoals wij dat doen? O u kent dat al. Ja, het continentale ontbijt bestaat nu een maal alleen uil wat hard brood, maar vers brood, en een kom koffie. Hooguit een lik jam. Alles u>at u méér krijgt is al tegemoetkomen aan ónze gewoonten! En als u spaghetti krijgt in Italië, ja dan is de boot aan. Nou ja, het is lastig voor ons om dat naar de eis te eten, maar snijdt ze asjeblieft niet kort en klein! Een Italiaan gruwt daarvan als hij u zó bezig ziet. Kijk dan stiekum eens hoe zy het doen: twee, drie draadjes met de punt van de vork omvatten, draaien en... floep, naar binnen". Onverwacht onthaal U maak, natuurlijk heel wat mee onderweg „Wat dacht u. In Frankrijk werd ik by 'r komen en gaan gekust door de hotelhoudster (en kuste terug na tuurlijk!). Elders weer word ik door de directeur omarmd. Wie zoiets i>oor het eerst meemaakt, vindt het ronduit gék. Alleen een buitenlander is vaak zoveel beleefder dan wij en laat het niet merken dat hij ónze ge bruiken vreemd vindt. Gedraag u daarom als de wereldwijze reiziger. U stijgt er alleen maar door in hun achting en waardering, wat u uit eindelijk zelf ten goede komt. Vermijd ook elk politiek gesprek. Praat bijvoorbeeld in Italië nooit over de kwestie in Tirol en zwijg in Oostenrijk als hei 9faf over de zelfde zaak. Om het in diplomatieke taal te zeggen: bemoei u niet met hun binnenlandse aangelegenheden". Samen „uit" „Zyn er wel eens moeilijkheden in een groep?" „Onderling, ja. Mensen die samen voor een leuke reis intekenden, maar helemaal niet bij elkaar passen, of die maar aannemen dat de ander voor gemaakte kosten moet opdraai en. Daarom deze goede raad: gaat u met vrienden op stap? Behoed die vriendschap dan als een kostbaar goed en regel de kostenverdeling klaar en duidelijk vóór u weg gaat. Leef gezellig samen als vrienden, maar reken als vijanden onder el kaar, juist terwille van die vriend schap! Nu hebt u het volste recht om te zeggen: wal denkt ie wel van mij? Zoveel fatsoen breng ik nog wel op. Maar iic bedoel iets anders, name lijk de niets kwaads vermoedende onachtzaamheid. Men zegt of doet iets in goed vertrouwen, maar doe dat dan pas na overleg, of zeg nog niets wanneer u zelf al twijfelt!" Lezen! „Er moeten natuurlijk meer voor bereidingen worden getroffen". „Dp beste voorbereiding is de do- cumentatie. Gebruik de winter om u in te werken in de lectuur over uw reisdoel en de streken waar u doorheen komt. Het loont de moeite. U behoeft er geen dure werken voor te kopen, want er is ook nog een openbare leeszaal of een uitleenbi bliotheek. Dank zij die voorbereiding kunt ic een programma maken, dat u weer geld bespaart. Besparen op de reis- som kunt u ook door de drukste weken te vermijden. Reis, als dat éven kan, in 't verre voorseizoen of in de herfst. Veel rustiger, veel meer aandacht van het personeel, veel meer keuze en veel lagere prijzen. En alles wat ik er nou heb uitge- flapt is echt geen betweterigheid. Het is de som van tientallen en nog eens tientallen jaren zwerven in Europa. Vergeet niet, dat ik duizen den en nog eens duizenden vakantie gangers heb gezien en meegemaakt en als er ergens onaangenaamheden of moeilijkheden waren, had men dit vrijwel steeds aan zichzelf te wijten". Ja, dat geloven wij graag. De Ford-fabrieken te Genk in Belgisch Luxemburg zullen ook eind februari een week de produktie on derbreken. „O, uitstekend", antwoordde de vrouw nonchalant. „Je bent niet veel veranderd, Max. Een paar rim pels misschien. Nou? Hoe vind je het, dat ik zo onverwacht voor je neus sta? Ik kan niet zeggen, dat je erg enthousiast bent". De man keek haar nog steeds aan. De derde persoon in het vertrek be gon zich onbehaaglijk te gevoelen. Attie kuchte eens. Gelijk zei ze: „Ik heb de koffie klaar. Zal ik dan maar inschenken en hier brengen?" Max was de aanwezigheid van At tie Bengers helemaal vergeten. Hij keek haar even aan. „O ja, dat is goed, Attie, doe maar". Toen de jonge vrouw in de keuken de deur achter zich toegetrokken had, vroeg Mientje: „Wie is die vrouw? Wat doet ze hier?" Zonder te antwoorden greep hij haar bij de arm en nam haar mee naar de hoek van de kamer. „Laten we eerst maar eens gaan zitten. Hoe is het met Frans? En Sjaantje? Waarom ben je eigenlijk alleen ge komen? Had je Sjaantje niet mee kunnen nemen? En waarom schreef je de laatste twee jaar helemaal niet meer?" Ze gingen zitten in het hoekje bij het raam. De vrouw keek hem on derzoekend aan. „Ik ontkom niet aan de indruk, dat je niet bepaald ge sticht bent over mijn onverwachte komst, wel?" Max probeerde te lachen. Maar het werd een grijns. „Dat verbeeld je je natuurlijk. Je weet wel beter", antwoordde hij rustig. „Ik had jouw gezicht wel eens willen zien, als ik onverwacht in Amerika voor je neus had gestaan". „Ik zou je om de hals gevlogen zijn", was haar antwoord. „Dat weet je. Of ben je ons afscheid vergeten? Januari nu vier jaar geleden?" „Zoiets vergeet je niet. Je had me even moeten verwittigen van je komst. Dan had ik je laten afhalen van Schiphol en...." „O, laten afhalen". Ze knikte. „Dus zelf had je het niet gedaan". „Misschien niet, misschien wel", reageerde hij onberoerd. „We heb ben het momenteel erg druk". „Mientje keek hem onderzoekend aan. „De geslaagde zakenman. Ik zag het al, toen ik hier aan kwam rijden. „Je bent er beter geschikt voor als Frans". De deur ging open en Attie kwam binnen met een blad, waarop twee koppen koffie stonden en een scho tel met appelbroodjes. Max fronste zijn wenkbrauwen. „Kom jij niet bij ons zitten?" Het meisje zette alles op het tafel tje, haar hoofd schuddend. „Een an dere keer. Jullie zullen het wel zon der mij afkunnen. Ik drink mijn koffie wel in de keuken". Max keek haar na, terwijl Mientje hem observeerde. Ze betekent wat voor hem, wist ze nu. Die blik van hem ken ik. Keek hij indertijd ook niet zo naar mij? Ze nam het kopje en begon te drinken. Max volgde het voorbeeld, nadenkend voor zich uitkijkend. Op eens vroeg hij: „Hoe is het met Sjaantje? Heb je foto's bij je?" „Straks. Dat heeft de tijd". Ze wenkte met haar hoofd naar de keu ken. „Blijft zij?" „Wie? Attie?" „Wie anders? Wat doet ze hier?" door To Dorssen-var l oor. 55 Max hoorde de jaloezie in haar stem. „Ze was hier toevallig van morgen", antwoordde hij, niet ge heel naar waarheid", en maakte en passant koffie. Je kon er meteen van profiteren". „Blijft ze?" „O, Mientje, dat weet ik niet. Doet dat er iets toe?" „Ja, dat doet het. Ik heb het een en ander met je te bepraten. Stuur haar weg". „Doe niet zo dwaas, Mientje. Ze is ge enwerkster, maar de dochter van een bankdirecteur". „Zoals je wilt. Dan wacht ik wel. tot ze verdwenen is". Max ging er niet op in. Hij dronk zijn koffie en presenteerde de vrouw een sigaret, waarna hij er zelf ook een aanstak. „Heb je vakantie geno men?" vroeg hij, achterover leunend. „Blijf je lang?" De vrouw trok aan de sigaret en knikte. „Heel lang. Om precies te zijn: voorgoed. Ik ga niet meer terug naar Amerika". Hoofdstuk 11. Het duurde enige tijd. voor Max Ellegers de zin van deze mededeling had verwerkt. Onafgebroken keek hij naar de vrouw, die min of meer nerveus aan haar sigaret trok. „Be doel je, dat je er vandoor bent?" „Zo is het. Gevlucht is nog beter. Ik was de laatste tijd een halve ge vangene. Zelfs mijn pas had hij weg geborgen. Die heb je niet meer no dig, zei hij. Nederland bestaat niet meer voor ons". (Wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7