Uit de hogeschool der wetenschap Vergadering van V.V.D.-Statencentrale Ook zwendel met boter in E.E.G. De „praatmachine" Ex-echtgenoot Minister Luns schiet vrouw dood naar Oostenrijk j insekten tegen insekten STREEKNIEUWS PERSPECTIEF VAN DE FRUITTEELT MOL SUCCESJES Huwelijks- b kaarten en |j -circulaires |j Drukkerij L 0 |j Ba in a soldien ga MOL ADVERTENTIE ZIERIKZEE, 1-2. Deze week sprak - zoals gemeld - voor de V.V. D.-8tatencentrale mevr. G. V. van Someren-Dcwner, lid van de Twee de Kamer der Staten-GeneraaL Na haar inleiding volgde een geanimeer de diskussie, waarin uiteraard ook de omrcepkwestie ter sprake kwam. Samengaan van AVRO en R.T.N. zag mevrouw Van Someren princi pieel als een gelukkige zaak. maar m.b.t. het blad Televizier liggen - vcoral op het punt van het recht van vrije nieuwsgaring - de zaken moeilijk. De overheid behoudt zich op dit punt rechten voor. die deze vrijheid zouden kunnen beknotten en daarmede wordt een gevaarlijk pre cedent geschapen. Een andere zaak was de temporisering van de uitvoe ring van het Deltaplan, hetgeen - volgens spreekster - gezien moet worden in het verhoudingskader van de overheidsuitgaven en de industri ële bestedingen in het algemeen. Zij het dat de V.V.D. begrip heeft voor de enorme konsekwenties van het toenemend verkeer is de partij geen voorstander van het afremmen van het Drivévervoer. Veel meer dienen wegen, bruggen enz. en het publieke vervoersbestel modern te worden ge maakt en aangepast aan de eisen. Zij geloofde niet dat Amerika in de Midden-Amerikaanse staten (en el ders) fascistische regimes steunt. Dit is een politieke versimpeling van de feiten, die met name ook wat Viet nam betreft, een fout beeld geeft. De gezinsgrootte Hoe sterk ook de bevolkingsdruk mag zijn, de gezinsgrootte is en blijft primair een zaak van de ouders en niet van de overheid. Op het finan- cieel-economische vlak hangt alles af van het tempo, waarin men wil komen tot de verlangde gemeen schapsvoorzieningen. Het lcabinet- Cals wilde teveel ineens doen en struikelde. „Het moet tenslotte alle maal kunnen binnen het nationale inkomen en mijn partij heeft altijd gezegd, dat hot Cals-programma niet kon". Terugkomend op Vietnam wees mevrouw Van Somcren er op dat het Westen wel alles weet van Amerika en het optreden daar, maar vrijwel niets van de Vietcong. De woningpolitiek Uitvoerig ging zij in op de woning- politiek, daarbij stellend, dat onder de huidige omstandigheden het toch nog maar beter is naar een eigen wo ning te streven (al duurt de verwer kelijking van het voornemen 30 jaar) dan durend te hoge huren te betalen. Zij pleitte voor waardevastheid van het geld en verlaging van de rente voet bij de verwerving van eigen weningbezit. Een warm pleidooi uit de zaal werd gehouden voor het behoud van mos sel- en ocstercultuur. Deze zaak evenwel zal later deze maand wor den doorgepraat met andere leden van de V.V.D.-fraktie. Ditzelfde geldt voor aspecten van het landbouwbe leid. De Deltawet Zij gaf toe dat de Deltawet des tijds Ln de Kamer onder te emotio nele omstandigheden is aangenomen. Naderhand heeft men helaas te wei nig gelet op de gevolgen van het plan, want naast hot belangrijkste veiligheidsmotief zijn er ook nog an dere waardevolle zaken, die in het keder van dit projekt aandacht ver dienen. „Er zijn niet tijdig alternatieve op lossingen aan de hand gedaan en de bij de nare gevolgen betrokkenen zijn niet tijdig ingelicht". Een lastige zaak is dat bij de op stelling van de C.A.O.s de grote - en dir> kapitaalkrachtige - bedrijven de duidelijkste inspraak hebben. Voor de kleine en middelgrote be drijven is dat een ernstige zaak, maar zouden er toonverschillen blij ven bestaan, dan vindt een niet te stuiten trek van het klein- naar het grootbedrijf plaats en dat leidt ook tot moeilijkheden. Tenslotte werden nog enkele -opmerkingen gemaakt over de Mammoetwet, in het bijzon der wat betreft de situatie te Zierik- zee. De voorzitter beëindigde daarop de ver?-' during, ra mevrouw Van So meren een typisch Zeeuwse lekkernij te h.-bben aangeboden. LONDEN, 3-2. Een Londense rechter heeft gisteren ander half uur lang geluisterd naar een geluidsband opgenomen in een Engels gezin waarvan de vrouw al die tijd aan het woord was. De tirades van de vrouw tegen haar man hadden op de rechter zo'n indruk ge maakt, dat hij de opmerking slaakte: „De man heeft niet meer dan 9 woorden gezegd". Hij vond, dat geen enkele echtgenofo)t(e) een dergelijke woordenstroom dag en nacht over zich heen behoefde te la ten gaan en kende echtschei ding toe aan de gepensioneer de monteur Francis For, die 25 jaar getrouwd is geweest met zijn (babbelende) vrouw Doris. Wat de rechter de roe- rendste passage achtte in de geluidsband was, t oen de vrouw met veel ophef ver klaarde, dat zij zich voorgeno men had niet meer te drinken. Daarop volgde het benepen antxvoord van de echtgenoot, dat inderdaad niet meer dan 9 woorden bevatte: „Had je je maar voorgenomen niet meer te praten UW KLEDING BADSCHOON en in enkele dagen uit en thuis Chemische wasserij „DE ZOOM" n.v. Zierikzee - Tel. 2673 TILBURG. In de nacht van don derdag op vrijdag is in het Wilhel- minapark te Tilburg de 22-jarige automonteur H. van Beers, uit die gemeente, gedood bij een verkeers ongeluk. d Een Zuidafrikaanse delegatie komt in maart en april naar Europa om artsen te werven voor ziekenhuizen de Oranje-Vrijstaat, zo meldt dé Zuidafrikaanse ambassade in Brus sel. Bijzondere frankeerzegels DEN HAAG, 3-2. Ter gelegenheid van de internationale postzegelten toonstelling „Amphilex 67", in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, zal de Nederlandse P.T.T. van 8 mei t m 21 mei een serie van drie bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uit geven. BRUSSEL, 2-2. Na de onlangs ontdekte fraudes met E.E.G.-uitvoer- subsidies veer graanpredukten, is nu cok een zwendel ontdekt met uit Ne derland afkemstige boter, waarby cp zogtnaamde uitvoer naar derde lan den ten cnrechte exportsubsidies tot een bedrag van 10 mi'jcen gulden zcu zfjn betaald, zo meldt de Belgi sche pers. Een onderzoek in Nederland, Frankrijk. Duitsland en Italië heeft aan het licht gebracht, dat de zwen del dateert van 1965. De Nederland se schatkist zou zijn opgelicht voor een 8,5 miljoen gulden en de Belgi sche voor circa 1.5 miljoen. Aanvankelijk werd Nederlandse boter via Zwitserland, dat niet tot de E E.G. behoort, naar België ge zonden en c exportsubsidie op deze zogenaamde utivcer naar een land buiten de gemeenschap geïnd, aldus ca Belgische persberichten. In een later stadium werd het systeem „ge perfectioneerd": met behulp van val se certificaten werden partijen boter uit Nederland en België zogenaamd naar Zwitserland geëxporteerd, doch in feite via Zwitserland doorgezon den naar Italië. AMSTERDAM 3-2 Vanochtend tl AMSTERDAM, 3-2. Vanochtend omstreeks kwart over tien heeft de 27-jarige B, W. zijn 35-jarige ex- vrouw T. W.-P. met een revolver in haar woning cp de derde étage, in de Fannius Scholtenstraat in Am sterdam-west, doodgeschoten. De man probeerde via de daken te ontvluchten maar kon een straat verder door de politie worden ge grepen. Het echtpaar was gescheiden en had drie kinderen, twee meisjes van respektievelijk zeven en zes jaar en een jongetje van drie jaar. Brandkast leeggehaald TILBURG, 3-2. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbe kende de kluis in de kantoren van Naayken's Technische Apparaten bouw N.V. aan de Lovenselcanaal- dijk 1,e Tilburg met in het bedrijf aanwezige snijbranders opengëbrand Een bedrag van 10.000 gulden wordt vermist. ZIERIKZEE Vogeltrek in VARA-uitzending In het bekende VARA-radio-zon- dagochtendprogramma „Weer of geen weer" van Bert Garthof zal a.s. zon dag 5 februari een interview worden uitgezonden dat de heer Garthof had met de heer Wedts de Swart uit Mid delburg over de vogeltrek in Zee land. In dit gesprek zijn de waarne mingen verwerkt van de heer F. Schoonakker uit Zierikzee. BRUINISSE Voor het examen Engelse han delscorrespondentie slaagde de heer A. Moelij ker te Bruinisse. Hij ont ving zijn opleiding bij de Leidse On derwij sinstellingen. Niet altijd wint het resultaat van de moderne wetenschap het van na tuurlijke middelen. Zoekend naar een insekten-bestrijdingsmiddel om belangrijke bossen van een insek- tenplaag te bevrijden, bossen die an ders ten onder zouden zijn gegaan, gingen Russische geleerden er toe over mierenkolonies naar de be dreigde bossen over te plaatsen. Reeds één goed ontwikkelde mieren kolonie bleek in staat een stuk bos met een straal van ongeveer 100 meter absoluut vrij te houden van schadelijke insekten, waarbij er meer dan 3.000 per dag door de mie ren gedood werden. Dit middel bleek beter te voldoen dan de chemische bestrijdingsmid delen, omdat met hef laatste de nut tige insekten eveneens werden uit geroeid. Onze bibberende aarde Dat onze aardbol niet altijd star en onveranderlijk haar baan om de zon beschrijft, werd bewezen door Duitse geleerden. Zij telden jaarlijks meer dan 300.000 aardschokken, die werden geregistreerd door seismo- DRUKTE AAN ZIERTIvZEESE HAVEN Kustvaarders varen af en aan in de haven van Zierikzee. Wal zelden voorkomt, donderdagavond lagen er zelfs twee afgemeerd tegenover de Nieuwe Boogerdstraat. Met de „Eems" koos de „Minni Basse" hier ligplaats. LAND- EN TUINBOUW Zeeuwse groenfeeltdag De algemene ledenvergadering van de Zeeuwse groentetelers vindt plaats op donderdag 9 februari a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. Op het 1 programma staan inleidingen te hou den door de heren Mandersloot, Gijs- berts en ir. Vellekoop. grafische stations verspreid over de gehele aarde. Van dit aantal schokken, dat neer komt op ongeveer 1 per minuut, zijn er omstreeks 25 die belangrijke ge volgen voor ons hebben. De overige schokken zijn zo onbetekenend dat ze niet of nauwelijks geregistreerd worden. Toch kosten die 25 belangrijke be vingen gemiddeld 12.000 mensenle vens jaarlijks, naast de vaak zeer grote materiële schade. Omtrent de oorzaak of oorzaken van deze ver schijnselen verkeert men nog in het onzekere, al spelen vulkanische ac tiviteiten en het uitzetten van de aardkern wel belangrijke rollen. Een ruëmte-stapje verder Teneinde in de verre toekomst met enig succes de geweldige afstanden tussen planeten en sterren te over bruggen, heeft men een motor ont wikkeld, die snelheden zal moeten bereiken die tussen 200.000 en 300.000 km. per seconde liggen. De kracht die daar voor nodig is hoeft niet zo groot te zijn, omdat de wereldruimte nagenoeg geen weer stand biedt, ze is praktisch leeg. De motor die dit misschien gaal preste ren is de ionen-motor, die echter niet continu kon blijven functione ren tot nu toe. De Amerikaanse N.A.S.A. heeft nu een nieuw aandrijfsysteem ontwik keld, die een ionen-motor meer dan 340 dagen deed functioneren, onaf gebroken. Omdat de ionen-motor slechts kan werken in een ruimte die niet onderhevig is aan een zwaarte krachtveld en luchtw eer stand, zoals die op aarde voorkomen, moesten zeer speciale voorzieningen worden getroffen (details worden nog geheim gehouden), om dit mogelijk te ma ken. DEN HAAG. 3-2. Minister Luns van buitenlandse zaken, die voor een officieel bezoek aan Oostenrijk is uitgenodigd dcor zijn ambtgenoot al daar, dr. Lujo Toncic-Sorinj, zal aanstaande zondagmiddag om kwart ever een van Schiphol vertrekken. De Nederlandse bewindsfnan zal worden vergezeld door zijn echtge noot en door jhr. mr. J. A. de Ra- nitz, directeur-generaal politieke za ken, mr. A. F. K. Hartogh, direc teur-generaal Europese samenwer king, en zijn particuliere secretaris, S. J. J. Baron van Voorst tot Voorst. Minister Luns zal bezoeken bren gen aan de Oostenrijkse bondskanse lier. de bondspresident, vice-bonds- kanselier dr. Bock, tevens minister van handel, en de minister van bui tenlandse zaken, uiteraard staan er ook verschillende besprekingen op het programma. Verder zal de minister in de staats- cpera een uitvecring bijwonen van de opera „Elektra". Minister Luns keert 8 februari in ons land terug. DEN HAAG. De Europese inves teringsbank heeft met Griekenland een kredietovereenkemst aangegaan van 5 miljoen dollar, voor de finan ciering van een irrigatieproject in de vlakte van Karditsa (Thessalië). ZEER LAAG WATER BURGHSLUIS, 2-2. Er traden deze week. en ook al zaterdag van de vorige week merkwaar dige verschijnselen op in de Oosterschelde. Het werd nl. enige dagen bijzonder laag wa ter. En toch was de wind niet oost, slechts een zwakke zui denwind rimpelde nauwelijks het water. Het water trok zo ver weg dat de "slikken tussen de golfbreker van de Westbout en de uiterste punt van het Oude BUrghsluis-poldertje ge heel droog kwam te liggen, iets wat bijna nooif voorkomt. Het is wel aardig te weten dat deze, nu af en toe droogval lende slikken vroeger een deel van de Burghse polder vorm den. Het werd door een storm vloed omstreeks 1550 over spoeld en moest prijs gegeven worden. Het lage water bracht de mogelijkheid om wulken te rapen. De grote uitvoering van de alikruik of krukel is even eens te eten en diverse wulken zijn deze week in de pan ver dwenen om daar gekookt te iborden. Met peper en zout zijn ze dan zeer smakelijk, hoewel het niet meevalt om de harde koppen eetbaar gaar te krijgen rij vrachtauto's van Schouw en-Duiv eland en elders (St. Philips- c, Dirkslandvoeren de landbouwprodukien aan, die snel en effi- e buik van hel schi/> verdwijnen. (Foto's: Zicrikzccsche Nieuwsbode). Zoals de meeste bedrijfstakken heeft de fruitteelt de afgelopen twin tig jaren, zowel in technisch als in economisch opzicht een opvallende ontwikkeling doorgemaakt. De be drijf suitkomsten zijn hierop, zowel in positieve als in negatieve zin, van grote invloed geweest en hebben me de het tempo van de ontwikkeling bepaald. Planten en rooien, uitbrei den en inkrimpen stonden in nauw verband met de fruitprijzen en de bedrijfsresultaten, aldus de heer P. A. Spoor van het Landbouw-Econo- misch Instituut onlangs voor de mi crofoon. Maar ook de stijging van het kostenniveau is dikwijls een di recte aanleiding geweest om ingrij pende maatregelen te treffen om de kostenopbrengsten-verhouding te verbeteren. Dit is begrijpelijk, daar het voortbestaan van het bedrijf slechts verzekerd is, indien het in komen dat het bedrijf oplevert, on geveer gelijke tred houdt met dc al gemene inkomstenontwikkeling. Bijblijven vraagt steeds weer in vesteringen in beplanting, machines, werktuigen en zo mogelijk in be- drijfsvergroting als de inkomensca paciteit van het bedrijf te gering wordt. Door het bedrijf niet tijdig aan te passen verspeelt men zijn kans op de toekomst. Dit is geen nieuw geluid. In het begin van de vijftiger jaren, na een periode van slechte bedrijfsuitkom- sten, gingen op de gespecialiseerde fruitteeltbedrijven de grote bomen plaats maken voor de kleine boom- vorm. Een daarbij aangepaste me chanisatie gaf een aanzienlijke ver betering van de produktiviteit. Deze nieuwe fruitteelt ontstond niet als modeverschijnsel, maar als noodza kelijke aanpassing aan de gewijzig de economische omstandigheden, die verlaging van de toen ook sterk stij gende produktiekosten en verbete ring van de arbeidsproduktiviteit noodzakelijk maakten. De hoge in vesteringen, die hiervoor nodig wa ren,, hebben later, bij een verbeterd prijspeil, een zeer goed rendement opgeleverd. Vooral de bedrijven die in de jaren vijftig gesticht zijn heb ben hiervan geprofiteerd. Dc in deze jaren in ontwikkeling achtergeble ven bedrijven hebben in de periode van 1958 tot 1962 gemiddeld nog re delijke uitkomsten gegeven, goede en minder goede jaren wisselden el kaar toen af. Nu de fruitprijzen' door de steeds toenemende concurrentie in west- Europa reeds enige jaren op een vrij laag niveau liggen is de economise he positie van de achtergebleven be drijven uiterst zwak geworden. On dertussen is in vergelijking met de vijftiger jaren het benodigde vermo gen om de bed rij fs verbeten n gen te financieren ongeveer verdrievoudigd Deze bedrijven bieden weinig pers pectief. De sterk gestegen produktiekosten en de daarbij achtergebleven finan ciële opbrengsten in de laatste jaren hebben de fruitteelt weer in een ge heel nieuwe fase van ontwikkeling gebracht. Dit zowel wat de produlc- tie als de afzet betreft. Wat 12 a 15 jaar geleden een voorbeeld van een moderne beplanting was, is in een groot aantal gevallen nu reeds ver ouderd en ondoelmatig. Dit kan zo wel veroorzaakt zijn door veroude ring van het sortiment als door de plantafstand. die een verdere ratio nalisatie niet toeliet. Vernieuwing van de plantopstand zal noodzakelijk zijn om de financiële resultaten op peil te houden en het voortbestaan van het bedrijf te verzekeren. De zeer hoge investeringen zijn slechts verantwoord, indien de productie omstandigheden gunstig zijn. De toekomstige ontwikkeling te kent zich duidelijk af in de richting van nog kleinere boomvormen, die de stichtingsperiodé verkorten, de kilogramopbrengst verbeteren, de oogstzelcerheid vergroten en de ar beidsproductiviteit opvoeren. Gezien dc wijzigingen in de afzet- structuur zal men op nieuwe bedrij ven geen investeringen meer moeten doen in dure bedrijfsgebouwen, op slag- en sorteerruimten. Voor de be drijven waar men de les van de vijf tiger jaren ter harte neemt en in de komende jaren de ontwikkeling kan blijven volgen, zal do fruitteelt zeker perspectief bieden. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje CORNELIA JOHANNA Wij noemen haar Cora S. WILLEMSE L. W1LLEMSE-J ON KER Zierikzee, 2 februari 1967 d'Aillystraat 30 Tijdelijk: Zweedse Rode Kr. ziekenhuis, kamer 12. Met dankbaarheid en grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje en zusje JANNETJE JACOBA S. C. CCOMANS L. COOMANS-BOOT MARIEKE Haamstede, 2 februari 1967 Julianastraat 21 Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde moe der, behuwd- en groot moeder LENA STOUTEN weduwe van Dirk Fokker in de ouderdom van bijna 93 jaar. Oosterland: W. ZOETER-VERTON C. C. DANE-FOKKER N. DANE Haamstede: E. W. KIK-FGKKER JOH. KIK Rotterdam: CL. ROESTENBURG FOKKER G. ROESTENBURG En kleinkinderen Haamstede, 2 febr. 1967 Condoleantie-adrcs: Ring 15, Haamstede De teraardebestelling zal plaats hebben maandag 6 febr. a.s., vanuil de Geref. kerk te Haamstede, om 14.15 uur. „RIPOLIN" tractorverf in alle kleuren uit vooi"- raad leverbaar.' SCHUDDEBEURS Telefoon 3059 NIEUWERKERK Telefoon 367 Te koop Twee lange lederen jassen (één zwarte en één bruine). C. van Dijke, Lage Maire- weg 10, Oosterland. Wij drukken ze graag voor U 8 o Janncwekfeen II X Rubber laarzen voor warme voeten Rubber klompen Sehoenklompeii Oliebeslendige schippersselioeiieii met en zonder bont Ruime sortering bij telefoon 227 Bruinisse DECREASING COMPOUND Te gebruiken voor het vet vrij maken van tractoren en machines.# Uit voorraad leverbaar! SCHUDDEBEURS telefoon 3059

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5