mozaïek herleeft HET PORSELEINEN MASKER Cabaret Pepijn treed op voor Z.V.U. in Zierikzeese Concertzaal Werelddiaconaat der protestantse kerken ONZE PUZZEL-RUBRIEK Van wie is dat spul eigenlijk wel? Een gewaarschuwd mens stemt voor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrgdag 3 februari 1967 Nr. 19737 De heer Elskamp werd Eerste Kerstdag met veel moeite gered uit een sloep die ronddreef in de ijs koude Oostzee. Voor zijn ogen ver dronken de kapitein en een Portu gese matroos, maar de heer Elskamp zag, ondanks zijn benarde positie, kans de scheepshond te redden. Om dat hij in deze situatie toch nog aan het leven van de hond dacht, heeft het hoofdbestuur van de Nederland se Vereniging tot Berscherming van Dieren gemeend dit staaltje van dierlievend hulpbetoon met gevaar voor eigen leven, te moeten honore ren met het aanbieden van de zilve ren legpenning. Als een legpuzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. soort graf; 4. klein plantje; 6. bloem; 10. in opdracht (afk.); 11. van af (afk.); 12 .pers. voornaamw.; 14. voorzetsel; 15. zon negod; 17. niet stijf; 19. fris; 21. Noord-Brabant (afk.); 22. dunne; 24. goud (afk.)- 25. zangnoot; 26. voor; 27. Gode zij lof (Lat. afk.); 29. als volgt (afk.); 31. heilige (afk.); 32. jon gensnaam; 33. levenslucht; 35. hin der; 37. artikel (afk.); 38. muziekin strument; 40. speelgoed; 42. bedek king; 45. deel v.d. week; 4.9. vogel; 51. hond: 53. vogel; 56. deel v. d. bij bel; 57. natuurkundeterm (afk.); 58. eenh. v. kracht; 60. zangnoot; 62. Engels voegwoord; 64. stofmaat; 65. uitroep; 67. jongensnaam; 69. ambts halve; 70. soort bed; 72. rivier in Italië; 74. selenium; 75. zangnoot; 76. rivier in Italië; 77. de onbekende (afk.); 78. Duits pers. voornaamw.; 80. vlakte (Sp.); 81. drinkgerei; 82. keukengerei. ZIERIKZEE, 2-2. Op maandag 13 februari a.s. treedt in de Zierikzeese Conecrtzaai - onder auspiciën van de Z.V.U. - op het Cabaret Pepijn. Deze cabaret groep bestaande uit Paul van Vliet, Liselore Gerritsen, Fred Hugas en Rob van Kreeveld (piano), is in korte tijd in ons land een begrip geworden. „Opus 2", het programma dat te Zierikzee gespeeld zal worden vond een zeer goede ontvangst in den lande en overal wordt de nadruk gelegd op het beschaafde karakter dat dit Haagse cabaret heeft. In het programma zullen ook nieuwe nummers wor den. gespeeld. Paul van Vliet, die de leiding van het cabaret heeft en die de eerste prijs behaalde in het ICC Cabaret Concours te Amsterdam, is ondermeer zeer populair geworden door zijn geestige conferentie in de Ridderzaal tijdens het huwelijk van Prinses Beatrix en het gevolg is geweest, dat er een zeer gevraagde lang speelplaat is gemaakt van verschillende nummers uit het eerste en tweede programma van Cabaret Pepijn. Paul van Vliet, de oprichter van Pepijn, die ook de meeste teksten geschreven heeft, ontpopt zich steeds meer als een boeiend conferencier, die langzamerhand in de eervolle stappen treedt van Wim Kan. Maar hij treedt ook op in sketches met zijn vrouw Liselore en Ferd Hugas, terwijl de beide laatsten ook soli in het programma brengen. Ferd. Hugas ontwikkelt zich steeds meer als een zeer begaafd cabaretier en hij beschikt over mimise gaven, die het programma een bepaald ac cent geven. Rob van Kreeveld is een uitstekend pianist, die in de loop der jaren ook in het buitenland veel ervaring heeft opgedaan en die zowel zijn sporen verdiend heeft op klassiek als in de sektor van de „jazz". De charman te Liselore neemt in het Nederlands Cabaret een bij zondere plaats in door haar persoonlijkheid en haai- dis tinctie, maar vooral ook door het bijzondere timbre van haar stem, die een apart coloriet geeft in haar soli en in het ensemble-werk. Van het gezelschap bezit zij wel de eigenschappen, die voor een internationale carrière het best geschikt zijn en waarin ze ook zonder twij fel zal slagen. En zo is een voorstelling van Cabaret Pepijn een aparte belevenis van niveau en een avond cabaret in de beste zin van het woord. KERKNIEUWS OVERDENKING „Ik ben het licht der wereld" Jezus spreekt deze woorden uit „lerende in de tempel", zegt de evan gelist Johannes. Misschien is het avond geweest. Overal in de tempel branden de lampen. Reeds van grote afstand is het hooggelegen, prachtig geïllumineerde bouwwerk te zien. Het licht van de tempel doorbreekt de duisternis waarin de stad ge huld is. De tempel is het symbool van de Joodse godsdienst. En wie tempel zegt, zegt ook wet. De Jood van Jezus' dagen denkt: wanneer ik maar stipt leef naar de wet, fatsoen lijk en netjes, dan leef ik in het licht. Zeggen de rabbijnen niet dat de wet een licht is. En staat dat ook niet in het boek der spreuken: „Want het gebod is een lamp en de oider- wijzing een licht". De Joden, en zij zijn bepaald niet de engien, denken haarfijn te weten, wat licht is en waar zij het kunnen vinden. Deze godsdienstige zelfver zekerdheid treedt Jezus nu tegemoet met zijn woorden: niet wat jullie voor licht houden is het, maar IK ben hét licht. Goed verstaan doen wij dat woord slechts tegen de achtergrond van de Oud Testamentische verkondiging. De profeten zeiden, wanneer het be slissend handelen van God in deze wereld openbaar wordt, dan zal het weer zijn als in het begin. Het licht dat God op de eerste dag der schep ping maakte zal dan weer in al zijn oorspronkelijke glans schijnen. De profeet Jesaja zegt hiervan: „De zon zal u niet meer tot licht zijn bij dag, noch de maan tot een schijnsel voor u lichten, maar de Here zal u tot een eeuwig licht zijn". Die profetie begint in vervulling te gaan, wanneer Jezus zegt: „IK ben het licht". De enorme waarheid van het evangelie is dat er éèn is, die het zegt: „IK ben het licht". Het licht is er, het is gekomen. Het licht zelf, dat leert ons het Oud eTestament, Is ontoegankelijk licht. Maar niets heeft aan het licht de toegang kun nen versperren. Het heeft zich een toegang gebaand in deze wereld. En nu is het er. En staande in de stralen daarvan gaan wij pas zien wat het echte licht vermag. Het is levenscheppend; van daar dat de evangelist kan spreken van „het licht des levens". Het is moedgevend; het doorbreekt de duisternis. Het licht zet de dingen in het licht, zó, dat we ze kunnen on derscheiden en zien, zoals ze wer kelijk zijn. In de stralen van dit licht gaan wij ons zelf erkennen, niet zo als wij ons voordoen, maar zoals we werkelijk zijn. En Hij die zegt: „Ik ben het licht der wereld", zegt ook: „Gy zijt het licht der wereld". Wie binnen het stralenbereik van Jezus, wie in het licht komen, wor den zelf lichtdragers .Daar kunnen ze niet van onderuit; daar mogen zij, daar moeten zij op aangesproken worden. In woord en daad en leven zullen zij iets moeten doorstralen. R. Sch. De grote belangstelling voor onze wekelijkse puzzel bleek ook nu weer uit een dik pakket inzendingen. Er werd dus weer geloot om-de prijzen te verdelen tussen de goede inzen dingen. De eerste prijs gaat naar: de heer W. J. Hanse, professor Zecmanstraat 12, Zonnemaire De tweede prijs is bestemd voor: de heer R. J. H. v. d. Zwaag, Bcogaardstraat 8, Zierikzee De oplossing luidt als volgt. Horizontaal: 1. t.p.; 3. gans; 5. knap; 8. du; 10. arme; 13. fret; 15. ee; 16. dr; 17. la; 19. a.e.; 20. si 21. UTRECHT, 2-2. In de meeste pro testantse kerken wordt aanstaande zondag de jaarlijkse collecte gehou den voor het Werclddiakonaat. De predikanten in de Nederlandse Hervormde kerk lezen op die dag een kanselboodschap van de Gene rale Synode voor, waarin de ge meenteleden worden opgewekt „te geven in de strijd tegen armoede en honger, tegen rassendiscriminatie en verdrukking en tegen de rampspoed van oorlog en oorlogsgeweld". De totale bijdrage van de protes tantse kerken aan het Werelddiako- naat vertoont de laatste twee jaar in Nederland een opvallend sterke stij ging. Hiervan komt ongeveer 2,8 mil joen gulden voor rekening van de Gereformeerde Kerken (ruim acht aa; 22. ooi; 24. n.n.; 26. Ld.; 28. onder 29, stier; 31. ala; 32. mom; 33 sloe; 34. stom; 36. pro; 37. ion; 39. soms; 42. deen; 45. lui; 47. dat; 48. sofia; 50. ecole; 52. dm; 54. te; 55. pil; 57. r.i.; 58. a.p.; 59. op; 61. r.k.; 63. b.m.; 64. sr; 65. knap; 67. etna; 69. ad; 70. page; 71. amen; 72. of. Verticaal: 1. ta; 2. prei; 3. ge; 4. nor; 6. nel; 7. p.f.; 8. deel; 9. ut; 11. me; 12. ego; 14. ra; 16. dadel; 18. animo; 20. slak; 21. an; 22. orde; 23. isis; 25. ne; 27. dame; 28. o.a.; 30. rm; 33. s.o.s.; 35. min; 38. glad; 40. offer; 41. slap; 42. duel; 43. enorm; 44. stap; 46. is; 47. de; 49. o.t.; 51. li; 53. mond; 56. iel; 58. arno; 60. pa; 62. keg; 63. bom; 64. st; 65. ka; 66. p.p.; 67. en; 68. af. ton meer dan in 1965), één miljoen van de Nederlandse Hervormde Kerk (vier ton meer), ongeveer 100.000 gul den van een aantal kleinere kerken, terwijl bij de stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen aan rechtstreekse giften 600.000 gul den binnenkwam en de verschillen de „(wildé ganzen" acties van de I. K.O.R. nog eens een miljoen ople verden. In de stichting Oecumenische Hulp werken de Nederlandse Hervormde Kerk, de Remonstrantse en de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Evan gelische Broedergemeenten en de Oud-Katholieke Kerk samen. Daar naast onderhoudt de stichting n§uwe contacten met de Gereformeerde Kerken, de Bond van Vrije Evange lische Gemeenten en de Unie van Baptistengemeenten. De stichting treedt op als coördinerend orgaan. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Den Bosch DEN BOSCH, 2-2. Aangevoerd 319 stuks. Prijzen in guldens per stuk: Voljarige 1175-13,75, jonge werk paarden 1200-1550, IV2 jarige trek paarden 825-1150, IV2 jarige tuig- paarden 650-950, veulens (trekpaard) 625-875, veulens (tuigpaard) 450-650, hitten 750-1000, Shetlandse ponies (ruins) 325-525, Shetlandse ponies (merries) 850-1700. Prijzen in guldens per kg geslacht gewicht: Jonge slachtpaarden 3,15- 3,50, oude slachtpaarden 2,40-2,90, slachtveulens 3,50-3,75. Zilveren medaille voor redding van scheepshond DEN HAAG, 2-1. De heer Philip Elskamp uit Enschedé stuurman va 11 de nabij Stockholm vergane kust vaarder Antje, heeft een zilveren medaille gekregen van het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren, zo deelt deze vereniging mede. DE NIEUWE PUZZEL De kunstenaar bouwt een bepaal de voorstelling op, door het aan en tegen elkaar voegen van stukjes steen in de gewenste vorm en van de gewenste kleuren. Populair ge zegd maakt hij een grote legpuzzel waarbij de steentjes door vorm en kleur een beeld vormen. Dergelijke mozaïeken kunnen ge weldige afmetingen krijgen en uit groeien tot enorme stenen schilde rijen, waar de beschouwer wordt ge fascineerd door de schitterende kleu ren en vormen die de kunstenaar in zijn werk heeft welen te leggen een 'werk dat zeer moeilijk genoemd mag worden en dat ontzettend veel geduld eist. Daarom kunnen we wer kelijk schitterende scheppingen niet hogelijk genoeg waarderen. Oorspronkelijk ontstond het mo zaïekwerk door de behoefte de vloer die bedekt werd mei stenen, aan trekkelijker te maken door invoeging van stenen van een andere kleur. De vorige regering vroeg een hoge prijs voor het gas en de olie die, naar men aanneemt, in de bodem van de Noordzee zitten. Nu moet het ineens voor minder weg. Ook onze zeggen schap over wat er met de olie gebeurt is met één pennestreek ver dwenen. Voor 40 jaar. Van waar die haast, zo vlak voor de verkiezingen? Welke belangen worden hiermee gediend? Van wie is dat spul eigenlijk wel? Gelukkig praten wij daar met z'n allen nog één keer over mee. Op 15 februari. Den Uyl, een man om mee tc werken. Verticaal: 1. plaats in Italië; 2. zangnoot; 3. bundel; 4. omslag; 5. kinversiersel; 7. zangnoot; 8. tot en met (afk.); 9. mechanische mens; 11. omroepvereniging; 13. niet lang; 16. reeds; 18. soort onderwijs (afk.); 20. water in Friesland; 21. nummer (afk.) 23. plaats in de Betuwe; 26. vrese lijke ziekte; 28. lidwoord; 30. insekt; 31. beteuterd, teleurgesteld; 32. bevel 33. voertuig; 34. inhoudsmaat (afk.); 35. rang i.h. leger (afk.); 36. meisjes naam; 37. vogel; 39. onb. voornaam woord; 41. strik; 43. de somma van; 44. gewicht; 45. soort schip (afk.); 46. klein plantje; 47. sluiting; 48. goever- neur-generaal (afk.); 49. bedenking; 50. bolgewas; 52. Frans voegwoord; 54. klaar; 55. jongensnaam; 57. af hangend deel; 59. zuivelwerktuig; 61. boom; 63. Engelse ontkenning; 64. bijwoord; 66. Frans lidwoord; 68. herkauwer; 70. deel v.h. hoofd; 71. ontvangstbewijs; 72. persbureau; 73. lofdicht; 75. N.V. (Franse afk.); 79. grondtoon. 27. Met stijgende verbazing hadden Aram en Pi Tai dit allen aangezien. Aram voelde een huivering over zijn rug gaan toen hij ook de* laatste krijger langzaam in elkaar zag zakken onder het brabbelen van een paar onverstaanbare klanken. „Dal is geen half werk!" mompelde hij. Zou onze dik zak iets door die drank hebben gedaan?" Op hetzelfde ogenblik kwam dc waard aanschuifelen, zich vergenoegd in de han den wrijvend. „Mijn nederig huis nog nim mer zovele gasten gehad hebben!" verkon digde hij vriendelijk lachend. „Zal zelf een nieuw onderkomen moeten zoeken voor omvangrijk lichaam!" „Dat zal u geraden zijn!' merkte Aram op. „Of dacht ge soms dat ge'straffeloos een troep keizerlijke soldaten naar de an dere wereld kon helpen? Ge moet wel een sterk vergift gebruikt hebben!" „Er trok een schaduw over het gelaat van de waard. „Mijn nederig persoon zijn geen moordenaar!" riep hij uit. „Dezo lie den". hij wees met een breed gebaar om zich heen naar de verspreid liggende krij gers, „deze lieden oververmoeid en daar om prikkelbaar! Ik hen slechts sterke slaapdrank geven! Als zij wakker worden, misschien vriendelijker gestemd!" Aram barstte in een onbedaarlijke lach bui uit. „Ik betwijfel het!" bracht hij er eindelijk met moeite uit. „Maar zoudt gc ons liever eerst niet eens losmaken?" Een der oudste vormen van beeldende kunst Velen zullen wel eens vol bewon dering gestaan hebben voor een vloer- of wandversiering uitgevoerd in mozaïek, terwijl zij zich verbaasd afvroegen hoe een kunstenaar dit geschapen had. Inderdaad mogen wij mozaïeken rekenen tot de ware beeldende kunst. De manier waarop de kunste naars kans zien een prachtige voor stelling te geven, uitgevoerd in on telbare stenen en steentjes van di verse kleuren, grenst soms aan het ongelooflijke en wij kunnen hiervoor niets dan grote bewondering hebben. Het mozaïek is een van de oudst bekende kunstvormen. Reeds de ou de Egyptenaren verstonden deze kunst tot in een hoge graad en vele vloermozaïekendie wij bij hen aan treffen, zijn van uitzonderlijke schoonheid en getuigen van een knap kunstenaarsschap. Bijvoorbeeld in de oude stad El Amarna werden in de opgegraven ruïnes van oude paleizen mozaïeken gevonden met diervoorstellingen in zulke schone kleuren, dat deskundigen versteld stonden over de prestaties die deze oude Egyptische beeldende kunste naars hadden geleverd. Reeds om streeks 4.000 jaar vóór Cristus blijkt deze kunst beoefend te zijn, gezien de vondsten die men heeft gedaan Het bleek geen typisch Egyptische kunst te zijn, want ook bij de oude Perzen en Grieken werd de moza- iekkunst beoefend en dit heeft tot resultaat gehad, dat vele prachtige mozaïeken voor ons bewaard zijn ge bleven. Door de wijze waarop een moza ïek wordt vervaardigd, is het min der vergankelijk dan vele andere kunstwerken. Allengs kwam men nu tot de ont dekking dat op deze wijze bepaalde figuren waren te leggen. De tech niek werd verder uitgebreid en men ging over tot het werken in meer kleuren en met kleine kleurnuan ces, waardoor het mogelijk was vloeiende overgangen te krijgen, waardoor het beeld aan aantrekke lijkheid won. Zo ontstond langza merhand de mozaïekkunst Ook in ateliers Het bleef echter niet bij de vloe ren. Men zochf het hogerop. Wanden werden met stenen belegd. Zo ont stond het wandmozaiek. Dit begon op een schilderij te lijken en het ge volg was, dat de. kunstenaar het in zijn atelier ging vervaardigen en niet op de plaats waar het diende te komen. Had hij het in zijn atelier klaar, dan werd het naar de plaats van bestemming overgebracht, al waar het gemonteerd werd. De mozaiekkunst is oud en heeft een ontwikkelingsgang van duizen den en duizenden jaren doorlopen. Zij mag daarom een der oudste vor men van beeldende kunst genoemd worden en we dienen reeds daarom met eerbied tegen haar op te zien. Geruime lijd beleefde de moza iekkunst een periode waarin zij wei nig werd beoefend, hetgeen wij zeer mogen betreuren. Hier is echter ver andering in gekomen. Steeds meer kunstenaars voelen zich tegenwoor dig tot deze vorm van beeldende kunst aangetrokken en zijn tot de beoefening er van overgegaan. Ook hei publiek begint er meer belang stelling voor te krijgen, waardoor zich nieuwe mogelijkheden openen in onze commerciële eeuw. Een oude, bijna vergeten kunst vorm, het mozaiek, herleeft en gaat weer een nieuwe toekomst tegemoet als wand- en interieurversiering. Ook onze huidige kunstenaars blij ken in staat te zijn prachtige moza ïekwerken te vervaardigen die een aanwinst voor onze cultuur zijn. m Dr. W. A. Visser 't Hooft, de Ne derlandse oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft donderdag aan de katholieke uni- verseteit van Leuven een eredocto raat in de godgeleerdheid in ont vangst genomen. Radio-Peking meldt, dat contra revolutionaire elementen in de pro vincie Sjansi, nog steeds niet ver zoend zijn met hun nederlaag en een samenzwering op touw zetten tegen de revolutionaire rebellen die partij leider Mao Tse Toeng steunen. ADVERTENTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3