DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDIA HEEFT IN 1967 TIEN MILJOEN TON GRAAN NODIG Frankrijk wijst Chinees protest af „Gardisette's" i Nederlandse werven Tuinman Zoon Minder opwekkend beeld mosselexport De Ver. Staten en de toestand in China g N TRANSIT Textielunie vraagt werktijdverkorting voor 2200 personeelsleden Autohandel is nog altijd optimistisch ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODE» Vrijdag 3 februari 1967 123ste jaargang Nr. 10738 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nammer: Frnitzaken ami de orde in Westhoek Bestrijding voedsel moeilijkheden De F-28 „Fellowship' WASHINGTON, 2-2. - President Johnson heeft donderdag bekend gemaakt dat aan India onverwijld twee miljoen ton graan zal worden toegewezen. Deze hoeveelheid moet India over de eerste moeilijkheden heen helpen. Intussen kan het Con gres t(jn nieuwe aanvrage behande len, die levering van nog eens drie miljoen ton graan behelst, onder voorwaarde dat andere landen voor een even grote hoeveelheid zorgen. De president zei dit in een speciale boodschap aan het Congres over de voedseltoestand in India. Naar schat ting heeft India dit jaar tien miljoen ton graan nodig, ter waarde van on geveer 725 miljoen dollar (f 2,58 mil jard). Uit een aantal landen, waar onder ook de V.S., is reeds 2,3 mil joen ton graan naar India onderweg. In principe loopt de Amerikaanse voedselhulp aan India over het con sortium hulp aan India, dat door de Wereldbank is georganiseerd, aldus Vakantie-uilkering t 6 Wapenvergunning arbeidsongeschiktheids- LUZERN, 2-1. Kinderen in de Zwitserse stad, Luzern die el kaar in het vervolg nog „be lagen" met uit kunststof ver vaardigde pistooltjes en revol vers, lopen het risico aan een grote „oom agent" hun wapen vergunning te moeten tonen. De overheid heeft besloten een wapenvergunning voor derge lijk speelgoed verplicht te stel len omdat bij misdrijven te vaak misbruik werd gemaakt van de in elke speelgoedwin kel verkrijgbare artikelen. PARIJS, 2-2. Frankrijk heeft het px-otest van de Chinese ambassadeur in Parijs afgewezen tegen het op pakken door de politie, vorige week vrijdag, van Chinese studenten die met potten verf en spandoeken op weg waren naar de Russische am bassade in de Franse hoofdstad. Frankrijk zegt dat het niet kan toestaan dat buitenlanders hun ge schillen op Franse bodem uitvechten en dat het bovendien verplicht is de buitenlandse ambassades te bescher men. Nederlandse hulp voor Indonesië DJAKARTA. 2-2. Aan de Padja- djaran-universiteit in Bandoeng, op west-Ja va), is donderdag formeel een chemisch laboratorium geopend, dat met door Nederland geleverde we tenschappelijke apparatuur is uitge rust. Twee Nederlandse deskundigen zijn reeds aan het laboratorium ver bonden; er worden spoedig nog twee verwacht. De Nederlandse hulp ten bedrage van 500.000 gulden werd verleend onder de Nederlands-Indonesische overeenkomst inzake technische sa menwerking, die in 1964 werd ge sloten. Grootste Parijse theater wordt gesloopt PARIJS, 2-2. Het Alhambra Mau rice Chevalier in Parijs, met zijn 2500 zitplaatsen het grootste theater van de Franse hoofdstad, zal in april worden gesloopt om plaats te maken voor flatgebouwen. Het theater werd naar de beroem de Franse chansonnier genoemd, die er ongeveer 60 jaar geleden voor het eerst optrad. verzekering DEN HAAG, 2-2. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr G. M. J. Veldkamp, heeft bij de Tweede Kamer der tSaten-Generaal ingediend een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering (invoering vakantie-uit kering). Deze nota van wijzigingen houdt o.m. het voorstel in, om zowel aan gerechtigden tot een bijslag krachtens de interimwet invaliditeitsrentetrek- kers als aan gerechtigden tot be paalde ongevalsuitkei'ingen, evenals over de jaren 1965 en 1966, over het eerste halfjaar van 1967 een uitke- ring-ineehs te verlenen van 2 pro cent. De voorgestelde maatregel houdt verband met de omstandigheid, dat de in het kader van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering voorgestelde vakantie-regeling waarbij 2 procent van de vakantie uitkering van 6 procent in de plaats zal treden voor de bovenbedoelde uitkering-ineens in 1965 en 1966 - eerst per 1 juli 1967 zal worden doorgevoerd. ADVERTENTIE de president. Met andere landen van dit consortium is reeds overleg ge pleegd. Het consortium De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Rostow, ver klaarde later, dat het consortium te gen het midden van dit jaar de hulp verlening moet overnemen. Amerika zal dan ongeveer 50 procent ver schaffen van de totale hulp die de andere consortium leden - Canada, Japan, Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Oostenrijk - verlenen. Volgens Rostow hebben alle lid-staten in be ginsel met de Amerikaanse voorstel len ingestemd, maar nog geen feite lijke toezeggingen gedaan. BONN, 2-2. In Bonn is donderdag een overeenkomst geparafeerd waar bij West-Duitsland aan India finan ciële bijstand ter waarde van 252 miljoen mark (ongeveer 227 miljoen gulden) zal geven in de vorm van kredieten voor de aankoop van kunstmeststoffen en andere nader te bepalen goederen. Ook zal de hulp leningen aan de Ontwikkelingsbank omvatten. Een woordvoerder van de Indische ambassade in de Bondsrepubliek deelde mee, dat de Indische regering het akkoord in de naaste toekomst zal tekenen. Licht gewond na val van 10 meter BOLNES, 2-2. Bij Boele's scheeps werven in Bolnes heeft de 33-jarige voorman-classificeerder H. Ouwen- dijk uit Rotterdam een val van tien meter in een scheepsruim gemaakt. De man overleefde de val wonder wel. Een voorlopig onderzoek wees uit dat hij slechts een enkel zou heb ben gebroken. Hij kwam te vallen, nadat hij een tree van de ruimtrap had gemist. glasgordijnen met de loodveter De complete collectie voor radig bij uw „Gardisette"- specialist: woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 bouwen 5 vrachtschepen AMSTERDAM, 2-2. De Kon. Java- China-Paketvaart Lijnen N.V. (Royal Interocean Lines) heeft besloten voor haar concern vijf moderne lijnvracht- schepen voor de diensten in het Verre Oosten te bestellen, bij de werven Van der Giessen-De Noord N.V. en VeroLme Verenigde Scheepswerven N.V. Dit besluit is genomen, nadat vergelijkende offertes waren ont vangen van Japanse en Europese werven. Vier schepen zullen geleverd wor den in 1968, het vijfde in 1969. ZIERIKZEE-BRUINISSE, 2-1. De mosselhandel c.q. de mcsselexport had in januari 1967 niet het opge wekte beeld van de laatste maan den en jaren. Telkens was er enige stagnatie, de aangevoerde kwaliteit was niet altijd zoals ze eigenlijk zijn moet, aan de andere kant werden nog al eens mosselen die toch aan de minimum kwaliteitseisen voldeden door de handel geweigerd. In kustvaarders en met vrachtau to's ari-iveren in een onafgebroken stroom, de Duitse mosselen, waarte gen de C-kwaliteit van onze eigen kwekers eigenlijk ook niet meer kun nen concurreren. Zaterdag 28 januari arriveerden te Yerseke de eerste vrachtauto met Spaanse mosselen. Deze mosselen zijn groot van stuk met een visge- wicht va nruim 25 kg, een iets plat tere schelp maar een bijzonder ge lijkmatige en zuiver licht getroste kwaliteit. Na te Yerseke te zijn ver waterd zullen ze als Zeeuwse mos selen worden doorgeleverd c.q. ge-w exporteerd, of aan de inleggerijerr verkocht. LONDEN, 2-2. De Verenigde Sta- bui onderzoeken of Noord-Vietnam door de recente gebeurtenissen in China grotere vrijheid van optreden heelt gekregen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, verklaard in een televisie-vraaggesprek met vier Brit se journalisten. Mevrouw Van Someren won kort geding tegen de heer Koekoek ARNHEM, 2-2. De president van de rechtbank te Arnhem, mr. J. H. C. Slotemaker, heeft het Tweede Kamerlid de heer H. Koekoek ver boden ooit nog mevrouw van Some ren te betichten van een rol in na- tionaal-socialistische organisaties, of van onvaderlandslievende sympa thieën tijdens de oorlog. Voor elke keer, dat hij in het openbaar of te gen derden de goede naam van me vrouw van Someren zal aantasten door soortgelijke aantastingen, ver beurt hij een dwangsom van f 10.000 Tevens is de heer K. veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f 251,50. De president bepaalde dit in zijn vonnis naar aanleiding van het kort geding, dat mevrouw van Someren tegen de heer K. heeft aangespannen. Voor mevrouw van Someren trad als raadsman op mr. L. P. Pels Rijcken. De heer K. had zich niet voorzien van een pleitbezorger. Rusk gaf in het in Washington ge houden vraaggesprek toe dat zijn re gering niet de volledige betekenis van de gebeurtenissen in China kent, maar beseft dat zij van het groot ste belang zijn. „Deze onzekerheid baart ons niet veel zorg, omdat wij vermoeden dat Ho Tsji MLnh en Mao Tse-Toeng het evenmin weten", aldus Rusk, „het is mogelijk dat Hanoi door de ge beurtenissen in China een grotere vrijheid van handelen krijgt dan het naar eigen mening eerder had. Daar om onderzoeken wij of dat mogelijk wel of niet het geval is. Op het ogen blik weten wij het echter niet". ADVERTENTIE Een kijkje in de grote montagehal van Fokker, waar de F 2S Fellow shipgestalte krijgt. Het is de be doeling, dat deze nieuwe loot aan de Fokker-stam medio mei de lucht in zal gaan. Naar aanleiding van de bouw van dit toestel, de Nederlands- Amerikaanse samenwerking en de boute van de F 28 is woensdag een persconferentie bij Fokker gegeven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's sccccccccescaoc&s&ys&soysci O Als iets is geschied x Helpt het klagen niet- x WARMERE LUCHT IN AANTOCHT. Op BP Warmte kunt U rekenen want U bent een gewaardeerde klant, geen nummer In een kaartenbak. Bel 01110-3059 BP-olièhandel MOL SCHUDDEBEURS Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM AMSTERDAM, 2-2. Hoewel in 1966 ongeveer 30 procent minder nieuwe auto's zyn verkocht dan in het daar aan voorafgaande jaar, blyft de auto handel optimistisch gestemd. Woordvoerder was donderdagmid dag de heer J. L. Lang, voorzitter van de R.A.I.-afdeling van personen auto's, die op een in Amsterdam ter gelegenheid van de komende ten toonstelling (van 16 tot en met 26 februari) gehouden persconferentie zei „zo'n pas op de plaats in een jaar van belastingverhogingen op de auto feitelijk niet meer is dan een groei- stuipjc, gezien tegen de achtergrond van de gehele massamotorisering". De heer Lang vervolgde: „De op komst van de auto is niet te stuiten. Ik zou nog verder willen gaan: nie mand mag de opkomst van de auto iets in de weg leggen. De levens vreugde die een auto biedt, de be tekenis van de auto voor de recrea tie, de vrijheid van verplaatsen, wil niemand zich meer laten ontnemen. Daarom zijn wij als autohandel zo optimistisch. Er moeten nieuwe auto's bijkomen en oude moeten vervangen worden. De totale vervangingsvraag bedraagt thans circa een kwart van de totale toevoegingen aan het park. ENSCHEDE, 2-2. De raad van bestuur van de Koninklijke Neder landse Textielunie maakt bekend dat voor een aantal van de tot dit con cern behorende ondernemingen op korte termijn aanvragen tot tijdelij ke werktijdenverkcrting voor groe pen personeel zullen worden gedaan. In totaal gaat het hier om 2200 van de 7800 personeelsleden van dit concern. De oorzaken die tot dit besluit hebben geleid zijn tweeërlei van aard. Enerzijds is dat de algemene economische situatie in ons land en andere Europese landen zoals West- Duitsland, waardoor hel afleverings niveau van een aantal aMikelen de laatste tijd duidelijk verlaagd is. Anderzijds speelt de likwiditeits- problematiek waarmede momenteel tal van bedrijfstakken worstelen, een belangrijke rol, aldus de raad van bestuur. Voorzichtig beleid Met name om de wendbaarheid van de verschillende ondernemingen te garanderen is een voorzichtig be leid noodzakelijk ten aanzien van het vastleggen van likwide middelen in grote voorraden. In andere sec toren is op grond van een zich dik wijls wijzigend vraagpatroon voor- raadvorming toch al onaanvaard baar. Het sterkst manifesteert deze problematiek zich in de spinnerijsec tor. De afzetstagnatie in andere de len van de textielindustrie en con fectie zijn vanzelfsprekend hier dui delijk voelbaar. Gedeeltelijk zijn de ze gevolgen reeds opgevangen door beperkte voorraadvorming. Boven dien (s temporisering van afleverin gen toegepast aan vooral buitenland se afnemers die zelf met likwiditeits- moeilijkheden te kampen hebben Waar verder bepaalde garentypes op de exportmarkt slechts af te zet ten zijn tegen prijzen die ver bene den een verantwoord peil liggen, ziet de directie van de spinnerijen in een tijdelijke werktijdverkorting de eni ge oplossing. Het betreft hier 1500 van de 3000 man die gemiddeld 33 procent min der zullen werken. Voor enkele be drijven in de weverijsector geldt de ze problematiek tevens, zij het in verminderde mate. Voor een aantal artikelgroepen is de orderpositie momenteel zeker niet onbevredigend te noemen, voor andere artikelen daarentegen is een duidelijke afzetstagnatie te consta teren. Aangezien er momenteel geen tekenen zijn die op een snelle ver betering van de afzet wijzen, ziet men zich ook hier genoodzaakt voor enkele sectoren een tijdelijke werk tijdverkorting voor in totaal 700 man te vragen. Dit is voor circa 15 pro cent van het aantal in deze sector werkzame personeel. Het percentage werktijdverkorting varieert van 30 tct 50 procent. In hoeverre volledig gebruik gemaakt zal moeten worden van deze te verlenen vergunningen, is thans nog niet te zeggen. De raad van bestuur heeft tot deze aanvra gen voor tijdelijke werktijdverkor ting besloten om zodoende beter in staat te zijn terstond een antwoord le kunnen geven zodra de afzetstag natie opgeheven is. In goed overleg met de erkende vakorganisaties en vertegenwoordi gers van het personeel, zijn in de verschillende ondernemingen deze maatregelen vastgesteld. Het betreft in totaal ruim 2200 man waarvoor gedurende een periode variërende van zes tot twaalf weken een ver gunning tot tijdelijke werktijdver korting is aangevraagd. De raad van bestuur van de K.N. T.U. heeft zich bereid verklaard om aan alle betrokken werknemers, ge huwden zowel als ongehuwden, de uitkering uit het wachtgeldfonds tot 90 procent van het loon aan te vul len. Verwachting tot zaterdagavond: Iets minder zacht Vanavond en vannacht in het alge meen nog veel bewolking met plaat selijk enige regen of motregen, mor gen flinke opklaringen en bijna ner gens een bui; matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west; iets minder zacht. 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.32. Maan op 4.54, onder 12.11. 5 febr. Zon op 8.15, onder 17.34. Maan op 6.08. onder 12.54. 6 febr. Zon op 8.13, onder 17.36. Maan op 7.08, onder 13.51. Laatste kwartier: 2 febr. te 0.03. MO< )GWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 febr. 10.26 v.m. 23.17 n.m. 5 febr. 11.56 v.m. n.m. 6 febr. 0.42 v.m. 13.20 n.m. BROUWERSHAVEN 4 febr. 10.26 v.m. 5 febr. 11.52 v.m. 6 febr. 0.38 v.m. Doodtij: 4 febr. 23.16 n.m. n.m. 13.09 n.m. IIFT WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Zuideuropa, de Golf van Biscaje en het zeegebied ten noorden van de Azoren. handhaaft zich een gebied van hoge barometer standen. Aan de noordzijde van dit hogedrukgebied heeft zich op de oceaan achter een depressie, die naar het noorden van de Noordzee trok, een krachtige westelijke circulatie ingesteld. Het koufront van de de pressie trekt over de Britse eilanden naar het oosten en zal ons land in de loop van de nacht met enige re gen passeren. Achter het front wordt zaterdag met westelijke winden be langrijk drogere lucht aangevoerd met flinke opklaringen, en bijna nergens een bui, terwijl het iets min der zacht zal zijn dan de afgelopen dagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1