8 HOOFDSCHOTEL VLEES J Ik ben een vleesmens adverteren is verkopen De laatste dagen OPRUIMING komt cle ótr&l PRETTIG ALS UIAI WARMTE UIT ONZE SLANG KOMT. OLIEHANDEL H SCHOT J. AUPERLE ventilator kachels Een maaltijd zonder vlees is voor mij geen maaltijd. Vlees geeft de jus aan het eten, letterlijk en figuurlijk. Vlees is kracht, gezondheid. Duur elke dag vlees? Maar 't hoeft toch niet altijd biefstuk van de haas te zijn? Waarom niet eens een bal gehakt? Of een fikse schijf bloedworst? Of een varkenslapje? ('n Runder lapje mag ook.) Stuk voor stuk goedkoop èn lekker. Ja, ik weet 't Ik ben toch een vleesmens! Verkouden economieën Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODEoverdag 2 februari 1967 Nr. 19737 Want wij bezorgen uw warmte steeds stipt op tijd. En met ple zierige service. Belt u maar, wij komen snel. Met Esso Huisbrand olie, dus met warmte van wereld reputatie I Zaagmolen 1 - Tel. 01110-2387, b.g.g. 2495 ZIERIKZEE 5 van de Oude Haven 32 - Zierikzee - Telei. 2544 5 Nog een restant met en zonder thermostaat Straal - con vectorkachels Ventilatorkachels met tijdklok Petreleumstraalkachels tegen zeer interessante prijs bij telefoon 227 Bruinisse 'Smakelijk eten' tip no. 12 van chef-kok HENRI EKSTEEN: GEVULDE VARKENSLAPPEN Koop dikke varkenslappen en snij die open. Leg er ham en kaas tussen. Het vlees met pe per en zout inwrijven, paneren. Dan braden in 2/3 boter en 1/3 rundvet. Serveren bij Brussels lof, groene kool etc. Kostelijk Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven BI.IK DOOR HET WERE1.D I VENSTER Volgens een internationaal opinie onderzoek zijn de Nederlanders op de voet gevolgd door de Duitsers - het somberst gestemd over de eco nomische toekomst. Slechts in een paar landen (bijvoorbeeld Zwitser land) was een meerderheid er van overtuigd dat dit in de komende ja ren beter zou zijn- elders was meer dan de helft, soms tot tegen de tach tig procent, pessimistisch gestemd. Een feit is dat de expansie van de economieën van bijna alle landen terugloopt. Dat is bijvoorbeeld ook in de V.S. het geval. Optimisten put ten dan hoop uit het feit dat deson danks de groei er nog steeds niet uit is. Voor de landen van de E.E.G. gaat nu meespelen dat in de jaren sinds de verdragen van Rome werden on dertekend de economie der zes nog veel nauwer in elkaar vervlochten werd dan al hef geval was. Sterker dan te voren gaat dan ook voelbaar worden wat er bij de buren gebeurt. In de jaren die voor ons liggen zal dit nog meer gaan gelden, aangezien dan de laatste resten van de dou ane-barrières worden geslecht en ook in belastingtechnisch opzicht ve le verschillen moeten verdwijnen die nu nog van invloed zijn op de han del. Een handel die zich niet alleen bezig houdt met het over de gren zen brengen van produkten, maar vaak ook met een zekere import van inflatie. Duitse aanval De Duitsers menen nie* ten on rechte dat een goed deel van hun inflatie uit het buitenland is betrok ken. In Bonn hebben de ministers Schiller (S.P.D.) en Strauss (C.S.U.) nu het offensief geopend om dP te ruggang in de groei weer wat naar boven om te buigen. Dat is ook voor de andere landen van belang, want de bondsrepubliek is het land met het grootste nationale inkomen van de zes, een enorme leverancier en een enorme klant. De regering is er mee begonnen de staatsuitgaven drastisch te beper ken, waartoe ook vrij wat mogelijk heden waren aangezien door de angst kiezers te verliezen onder Erhard guller is gewerkt dan eigenlijk ver antwoord was. De voornaamste pres siegroep, die het meest bereikte en nu ook de meeste veren zal moeten laten, zyn de boeren. De Duitse re gering heeft overigens wel meer ge daan, in een reeks maatregelen die aantonen dat de socialistische in vloed in het kabinet beslist niet te verwaarlozen is. Er zijn krasse maat regelen genomen teneinde te berei ken dat de rentevoet daalt. Boven dien zijn er allerlei begunstigingen voor investeringen geschapen. De verwachting is dat daardoor ondernemingen weer brood gaan zien in een uitbreiding van hun pro- duktie, eventueel op nieuwe terrei nen. Wat dan ook weer een verrui ming van de werkgelegenheid in zou houden. Een zorg hierbij is dat grote loonstijgingen het streven van Schil ler weer kunnen doorkruisen. Maar de kans is groot dat dit niet gebeurt: de stijging van het aantal werklozen maakf de vakbonden matig in hun eisen. De toestand in Frankrijk en Ita lië is anders. Op het moment althans. Wanneer in de andere landen van de E.E.G. de terughoudendheid van de kopers, die al te constateren is, blijft aanhouden, dan importeren die twee landen ook hun portie van de mi sère. Vandaar dat het voor de an dere landen van zoveel belang is dat de lichtelijk verkouden economieën van de buren gauw genezen. Als met alle besmettelijke ziekten is internationale samenwerking ge boden. Frankrijk heeft bijvoorbeeld veel last gehad van een kapitaal- vlucht: in Duitsland met name was veel meer rente te trekken dan thuis. Dat is ook een vorm ivaarin het ene land de kwaal van het andere kan importeren. Problemen van deze aard zijn een der redenen waarom de ministers van financiën van een aantal landen in Londen gaan vergaderen. Daarbij is een goed voorteken dat deze mi nisters over de hele wereld meer en meer zijn gaan zien dat het in aller belang is om allemaal ongeveer de zelfde lijn te volgen en ze hebben hét al enige malen gedaan met goede resultaten. En dat is dan tevens een der re denen waarom onder economen de verwachting zeer gering is dat de hinderlijke recessie van dit ogen blik de toekomst ook nog lang zul len vergallen. m Bij een explosie van mijngas in een kolenmijn te Mieres in Noord- Span je, zijn vier mijnwerkers om gekomen en vijftien gewond. Scheepvaartberichten Alchiba, 31-1 te Kuwait. Esso Rotterdam, 1-2 van Suez naar Bahrein. Slamat, 1-2 te Colombo. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 26. Johanna, d. van Wil lem Neijenhuis en Arendje Tiege- laar (Zierikzee); 27. Antonij Andries, z. van Johannes Cornells Hagesteijn en Annie Maatje Kloet (Middenschou- wen); 29. Anne Willemina Johanna, d. van Willem Johannes Donker en Bartelina den Heyer (Zierikzee); 28. Marinet, d. van Otto Haitsma en An- nigje Maria van Blitterswijk (Zie rikzee); 30. Machiel Johan, z. van Hendrik Johannes van der Doe en Janna Levina de Bokx (Zierikzee). Overleden: 30. Levina Maria Let- zer, 87 jaar (Zierikzee). Als gevolg van stakingen zijn in Italië in de eerste elf maanden van 1966 meer dan 110 miljoen arbeids uren verloren gegaan. VRIJDAG 3 JANUARI. NED. I: Na Pipo en het nieuws het KRO jongerenprogramma „Telixer". „Christus voor Alleman'' maakt de tijd tot acht uur vol. Na het journaal mag eerst de Christen Democratische Unie tien minuten kiezers toespre ken. In „Rue Brique" ontmoet ta- lenwonder-presentator-zanger Jan Theys weer een aantal bekende gas ten. Een van hen is Lou van Rees. Hierna een aflevering van „Bonan za". De stoere mannen van de fami lie Cartwright zitten alweer met een probleem. Ze ontmoeten een verve lende jonge knaap, die met slechte plannen rondloopt. NED. II: De tien politieke mimi ten zijn voor de ARP. De AVRO gaat dan van start met de openhar tige jeugdrubriek Vjoewvan Lex de Rooi. „Danstest" komt deze keer uit de Buitensociëteit in Zwolle. Pa ren uit Drente en Overijssel betwis ten elkaar de eer om naar de finale over te gaan. Tien minuten „Televi- zier'' alvorens het programma komt, waarnaar vele muziekliefhebbers reikhalzend zullen uitkijken. Onder directie van Leonard Bernstein gaf het Londons Sympony Orchestra in Croydon een heel bijzonder concert waar drie symfonieën werden uitge voerd. Een van die drie uitvoeringen wordt vanavond uitgezonden en wel de vijfde symfonie van Jean Sibe lius. Na het tweede journaal volgt nog de herhaling van de Teleacles over Kernfysica. ZATERDAG 4 FEBRUARI. NED. I: Het NCRV programma van de zaterdag begint in de voor avond met de avonturen van de goe de heer Swiebertje, die nu knechtje wordt van de gebroeders Drieling, zakenlieden. Na het journaal zijn voor de laatste keer „Stiefbeen en Zoon" te zien. In deze laatste uit zending tobben vader en zoon met een centrale verwarming, die Dirk voor een kooppie op de kop heeft getikt. Vervolgens ,'t Blijft Hollands' hef programma van Kitty Knappert. Deze aflevering kreeg een Jordaans karakter door de medewerking van Johnny Jordaan en Tante Leen. In Close-Uphoren we verschillende meningen over het Deltaplan. Ten slotte de vaste medewerkenden van het satirisch programma „Farce Me- jeur". NED. II: Eerst de VARA en ver volgens de TROS. De VARA brengt een stukje Engels amusement, nl. de serie van „Mrs. Thursday", de werk ster, die de leiding kreeg over een miljoenenbedrijf. Als de heer Wig- bold „Achter het Nieuws'> heeft ge keken, wordt de dienst overgedragen aan de TROS. Alweer een nieuwe serie en wel „Voyage to the bottom of the sea", een spannend verhaal. Het TROS programma wordt beslo ten met een iiitzending, waarin be kend gemaakt wordt wat er gaat ge beuren met de enorme kerstkaart, die Eppo Doeve tijdens de kerstda gen in de TROS-uitzending uit Ham- dorf in Laren tekende en die hij beschikbaar stelde voor het een of ander liefdadig doel. VRIJDAG 3 FEBRUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Reclame; 19.00 Telixer; 19.30 Christus voor alleman; 19.56 Reclame; 20.00 Jour naal20.16 Reclame; 20.20 Verkie- zingspolitiek; 20.30 Rue Brique; 21.15 Bonanza; 22.05 Brandpunt; 22.55 Journaal. NED. II: 19.50 Verkiezingspolitiek; 20.00 Nieuws; 20.01 Reclame; 20.05 Vjoew: 20.30 Danstest '67; 21.10 Te- levizier21.30 Leonard Bernstein di rigeert; 22.10 Reclame; 22.15 Jour naal; 22.30 Teleac. ZATERDAG 4 FEBRUARI. NED. 1: 15.30 Nieuws; 15.31 Reclame- 16.00 Onder de loep; 16.40 Trois etoiles; 16.45 Kijk op de we reld; 16.55 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Reclame 19.00 Aap, snor, swiep; 19.45 Onder weg; 19.56 Reclame- 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Attentie; 20.30 Stiefbeen en Zoon; 21.05 Het blijft Hollands22.00 Close up; 22.20 Far ce majeure; 22.40 Morgen is het zon dag- 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Re clame; 20.05 Mrs. Thursday; 20.55 Achter het nieuws; 21.10 Voyage to the bottom of the sea; 22.00 Van avond bepalen wij; 22.10 Reclame; 22.15 Journaal. Ze liep naar de deuropening en keek naar binnen. Daar stond een vrouw, gekleed in een modieuze mantel, die het vertrek rondkeek. Op een gegeven ogenblik ontmoet ten hun blikken elkaar. Mientje Sornee monsterde de jon ge mevrouw in de deuropening. Eén •ogenblik flitste het door haar hen: Dat is zijn vrouw; hij is inmiddels getrouwd.Ik kom te laat! Nog steeds stonden ze elkaar zwij gend op te nemen. Ten slotte deed Attie een paar passen 'de kamer in. Aarzelend vroeg ze: „Hebt ukan ik u ergens mee van dienst zijn?" Mientje keek de vrouw met opge trokken wenkbrauwen aan. „Wie bent, u?" „Mijn naam is Attie Bengers". De naam zei haar niets. Ze kende deze vrouw evenmin. „Wat doet u hier? Wat is hier uw funktie? Woont u hier?" Attie schudde haar hoofd. „Ik maak alleen koffie klaar voor Max voor meneer El legers". „Waar is Max?" Het meisje wees naar de gesloten deur van de voormalige slaapkamer. „En wie bent, u wel?" Mientje Sornee antwoordde niet. Ze begon haai' handschoenen uit te trekken en dachf na. „Max" had dit meisje gezegd. Ze kende hem dus vrij intiem. Was het zijn vrouw dan toch? Ze had van Schiphol moeten telegraferen. Ach teraf bekeken stom. Maar ze wilde Max verrassen. Attie verstoutte zich voor de twee de keer te vragen: „Wie bent u? Wat komt. u hier doen?" Mientje legde de handschoenen op het tafeltje, waarbij ze stond. „Juf frouw Bengers, ik weet Diet, wat uw funktie hier is, maar ik heb hier vroeger gewoond, ziet u?" Onmiddellijk herinnerde Attie zich het gesprek rond de foto's. „Dan bent u waarschijnlijk mevrouw Sor nee? Uit Amerika?" „Precies". Intuïtief voorvoelde Attie moei lijkheden. Ze bekeek de gedistin geerde vrouw onafgebroken. Er is iets tussen haar en Max geweest. Vroeger. Nu herinner ik zijn terug houdendheid, toen we over meneer Sornee en zijn vrouw en dochter spraken. Net of hij er niet graag aan herinnerd wilde worden. Laat ik be leefd blijven. Ik weet niet, hoeveel ze voor Max betekent. Ellendig, dat ze juist nu is gekomen. „Gaat u toch zitten, mevrouw. Bent u alleen gekomen? Ik bedoel., is meneer Sornee niet meegekomen?" „Hoe kom je daarbij?" vroeg Mien tje op scherpe toon. Zou Max alles aan dit kind verteld hebben? Wat weet zij? Een paar meter verder wist de an dere vrouw: ze heeft wat tegen me, hoewel ze me vandaag voor het eerst in haar leven ziet. Is ze jaloers, om dat ik hier ben? In het huis ,dat vroeger van haar was? Waarom is ze zo onverwacht hier? Of weet Max van haar komst? Wat betekent dit alles? „Ik weet het niet", antwoordde Attie, verward. „Ik dachtu bent misschien een poosje met vakantie hier? Met uw man?" Mientje Sornee ging er niet op in, doch monsterde de ander. „In eh wat voor kwaliteit bent u hier? Bent u de dienstbode?" Onwillekeurig glimlachte Attie. door To Dorssen-van Loon 54 „Nee, mevrouw, Max is min of meer een huisvriend van ons. Van mijn ouders". „Woont u hier? In Hoogendijk be doel ik?" „Ja, mevrouw. Wij zijn hier geko men nadat u en uw man naar Ame rika zijn vertrokken". „Hoe weet u dat allemaal? Hoe wist u, dat ik mevrouw Sornee was? Heeft Max dit allemaal verteld?" „Het kwam zo een keer ter spra ke, mevrouw. Hij liet me de foto's zien". Ze wees naar het dressoir. Op dit ogenblik hoorde men de verbindingsdeur naar het privékan- toor opengaan. Beide vrouwen wendden gelijktijdig hun hoofden. Max opende de deur, deed een paar passen in het vertrek en bleef toen eensklaps staan. Attie zag, dat het bloed uit zijn gezicht week. Eén mo ment wankelde hij. Het duurde even, voor hij dit enigszins verwerkte. At tie hoorde zijn stem, die schor was van emotie: „Mientje.hoe kom jij hier ineens?" De aangesprokene richtte zich op en liep naar de man. Vlak voor hem bleef ze staan, pakte hem met beide handen beet. Ze monsterde hem van boven naar beneden. „Alles, wat je verwacht had, he? Maar mij niet". Ze liet haar armen zakken. „Je ziet, ik ben het. Onverwacht. Vanmorgen vroeg aangekomen. Ik wilde je ver rassen". Max Ellegers had 'zich intussen vrijwel geheel hersteld van de schok. Hij stak zijn hand uit: „Het is zeker een verrassing", antwoordde hij. „Hoe maak je het? En hoe ishet thuis?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9