STAAT EEN HUIS RAIFFEISENBANK Talrijke sprekers op receptie van Chr. Nat. Schoolvereniging spaarbank en alle bankzaken HET PORSELEINEN MASKER ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 februari 1967 Nr. 19737 ZIEK1K7.EE, 31-1. „Ten huize van jhr. Üe Jonge is de vereniging begon nen en een jaar tater - in 1868 dus - ging de schoot van start met aan vankelijk negentig leerlingen. Op het punt van verhuizen was het druk in de loop der jaren. Van het gebouw aan het Havenplein ging het in 1922 naar de school in 't Vrije; in '61 werd de nieuwe u.l.c.-school in gebruik ge nomen „en u staat op het punt" de zesktassige school aan de Raamstraat te realiseren. Op een groot deel van de Zierikzeese jeugd heeft u beslag gelegd, üe christelijke scholen tellen thans 7U0 teerlingen, waarvan 260 cp de u.l.c.- school", aldus burgemeester YV. Kastelein in zijn toespraak op de ge-ani- metrde receptie, die dinsdagmiddag in de „Mondragon"-fcyer werd gehouden ter viering van het 100-jarig bestaan van de Vereniging tot Bevordering van het Chr. Schoolonderwijs, onder de zinspreuk: „Laat de kinderkens tct Mü kernen". De receptie was feestelijk vervolg op een de avond tevoren gehou den herdenkingsdienst in de Chr. Geref. Kerk. ADVERTENTIE IN HOLLAND met ruim 2 miljoen spaarders. Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. Honderdjarige te Zierikzee De burgemeester gaf een typering van het nut van het onderwijs, waar bij niet louter het bijbrengen van kennis belangrijk is, maar meer nog de ontwikkeling van de karakter en de gaven van de kinderen. De school is een instituut waar men mede zijn opvoeding ontvangt en gaven als op rechtheid, vergevingsgezindheid en dankbaarheid dienen te worden ont wikkeld, als uitvloeisel van de op dracht die er ligt God en zijn naaste lief te hebben. Namens het gemeen tebestuur feliciteerde de burgemees ter daarop de jubilerende vereniging, bestuursleden en personeel der scho len energie, wijsheid en inzicht toe wensend om werkzaam te zijn in het belang van de jeugd. Hij hoopte en vertrouwde dat de goede verstand houding met het gemeentebestuur in de toekomst bestendigd zal blijven, verwijzend naar de taak die ook het gemeentebestuur heeft de belangen van het onderwijs te behartigen. Toespraak mr. Van Bennekom Warm en enthousiast spreker was verder mr. J. A. van Bennekom, die sprekend namens de Schoolraad gap te over de biologische ongerijmdheid, dat de meeder (de raad) 77 jaar is en de dochter 100, maar „daar stap pen we nu maar overheen". Sprekend namens de Vereniging voor Chr. Middelbaar, Voorberei dend Hoger Onderwijs, stipte hij de plezierige persoonlijke relaties aan; de heren T. C. Hekman en J. C. Spaans maken n.l. deel uit van het bestuur. De heer Van Bennekom zag de lagere school en de u.l.o.-school als leveranciers van leerlingen en sprekend namens de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs roemde hij de goede verstandhouding met de scho len te Zierikzee en de vereniging, die z.i. de nog altijd zeer zinvolle spreuk voert van: „Laat de kinderkens tot Mij komen". Daarin ligt ook de op dracht aan allen, die geroepen zijn de kinderen te leiden en te onderwij zen: „onszelf klein maken om de grootheid van de Heiland te laten zien". Hij hoopte dat de vereniging nog vele jaren dit werk zal mogen voortzetten. Respect vcor voorgeslacht De inspekteur lager onderwijs in de Inspectie Goes, de heer L. F. J. H. Frantzen herinnerde aan de tijd. waarin de bijzondere scholen het zonder subsidie moesten stellen. „Men moet zich wel realiseren wat dit heeft betekend en grote bewon- SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 5 februari luidt: le klasse: Dreischor I-Jong Ambon I (half 3, scheidsr. J. van Belzen); Renesse I-Koewacht I (half 3, C. de Nooijer scheidsr.); Luctor I-Robur I (25 minuten). Res. le klasse: Zierikzee II-Goes III (half 3. scheidsr. A. Smid); Mid delburg IV-Zeelandia II; Vlissingen IV-Zeeland Sport IV; Oostburg II- RCS II. 2e klasse B: Zierikzee III-Kwa- dendamme I (half 3, scheidsr. M. Krijger); SVOWK I-Lewedorpse Boys II (half 3. scheidsr. W. Bras); Zonnemaire I-Hansweertse Boys II (half 3. scheidsr. L. Raas); Cortgene I-Renesse II (half 3. scheidsr. A. v. d. Schoor); Domburg II-DFS II (half 3. scheidsr. W. Boeije); Kruiningen I-Luctor II. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 4 februari luidt: le klasse: Kats I-Bruse Boys I (3 uur, scheidsr. N. Schot); Bevelanders I-Beren I: Kloetinge I-Arnemuiden II; VCK I-Wissenkerke I. 2e klasse A: Brouwershaven I- 's Heer Arendskerke I (3 uur. A. de Nooijer scheidsr.); Bruse Boys II- Heinkenszand I (half 4. scheidsr. J. Louwerse); Colijnsplaatse Boys I- WIK I (half 4. scheidsr. A. in den Bosch); Rillandia II-Duivelnnd I dering hebben voor hetgeen het voorgeslacht heeft gepresteerd. Het bijzonder onderwijs is geen al ledaags gegeven, maar een opgave, een opdracht en derhalve geen sta tisch, maar een organisch gegeven, met als uitgangspunt dat het en derwijs even goed moet zijn als op welke school ook, maar in zijn to taliteit gericht op Christus cn op de wereld", aldus deze onderwijs-auto- riteit. Hij onderlijnde dat de Christen heid feitelijk op een keerpunt staat en daarbij kan gedacht aan heel dichtbij liggende zaken, als een ge wijzigd gezinspatroon, een verander de visie op mens en maatschappij en de veranderingen in het godsdienstig en kerkelijk leven. Dit brengt pro blemen met zich mee, want naar het woord van Huizinga geraakt de mens steeds verder verwijderd van zijn geestelijke achtergrond en het ge vaar van de verzakelijking ook bij de beoordeling van de mens, is groot Onderwijsvernieuwing Intussen geloofde de heer Frant zen dat de onderwijsvernieuwing nog te veel wordt gezien in het di- daktische vlak. Met hypermoderne scholen alleen evenwel is men er niet. Bij het onderwijs dient het kind centraal gesteld en de leerkracht heeft zich af te vragen: „wat kan ik voor dit kind doen?", want de we reld heeft vooral behoefte aan goe de en gelukkige mensen en niet lou ter aan knappe koppen. Na deze zin volle woorden bood de inspecteur de jubilerende vereniging zijn geluk wensen aan, de hoop uitsprekend dat de school wijd zal open staan naar God en de mens. Geschenk kleuterschool Woordvoerder van de Chr. Kleu terschoolvereniging „Rehoboth" was ce voorzitter de heer D. C. Quist, die herinnerde aan het vroegere lijn tje dat er liep naar het bestuur van de jubilerende vereniging. Destijds was voor de besluitvorming het fiat ncdig van de schoolvereniging. De heer Quist meende dat in de toe komst wellicht weer één schoolver eniging zal optreden „voor kinderen van 4 tot 30 jaar". De heer Quist geloofde dit echter niet en pleitte voor een durende zelfstanidgheid van de Chr. Kleuterschoolvereniging. Na mens „Rehoboth" bood daarop het hoofd van de kleuterschool een vlag aan, met de toezegging er bij dat de (half 4, scheidsr. P. van Avermaate) Wolfaartsdijk II-Kloetinge III; Yer- seke II-Krabbendijke II. 3e klasse A: MEVO II-DFS III (half 4. scheidsr. J. P. van Wel); WIK II-Brouwershaven II (half 4, N. Speelman scheidsr.); SKNWK II- SKNWK I (half 4); DFS IV-Bruse Boys III (half 4, scheidsr. D. v. d. Wekken). Juniorencompetitie Groep A I: Zeelandia A I-Middel burg A II; Serooskerke A I-Vlissin- gen A II. Groep A III: Zierikzee A II-Goes A II (half 3. scheidsr. J. Schouls); Nieuwdorp A I-Robur A I. Groep B IX: WIK B I-Renesse B I (2.25 uur, scheidsr. R. v. d. Wateren); Brouwershaven B I-ZSC B I (2 uur, scheidsr. J. Verboom); DFS B II- DFS B I (2 uur). Groep B X: MEVO B I-SKNWK B I (2.25 uur. scheidsr. P. A. bij de Vaate); Dreischor B I-SVOWK B I (half 3, scheidsr. M. Krijger); Bruse Boys B I-Zierikzee B I (2.25 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde). Zeven Tsjechische toeristen - zes mannen en een vrouw - zijn maan dag bij de beklimming van een top in het Tatragebergte door een la wine om het leven gekomen. HAARLEM. In de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Hol land is een voorstel aangenomen van de Pacifistisch Socialistische Partij, om het gebed vóór de vergaderingen af te schaffen. mast volgt bij gelegenheid van de opening van de nieuwe Raamstraat- school. Andere sprekers De voorzitter van de scholenbond ..Schouwen-Duiveland" de heer Z. Nieuwboer. herinnerde aan de be langrijke contacten, die er bestaan tussen de schoolbesturen. Te Zierik zee worden de vergaderingen altijd mogelijk gemaakt en spreker had hiervoor waardering. Ook de contac ten tussen de personeelsleden van de verschillende scholen is belangrijk. Niet minder van belang is het po gen de leerplannen met elkaar in overeenstemming te brengen, zodat een zo groot mogelijke eenheid ont staat. De inspekteur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs de heer N. Verboom uitte zijn vreugde over het feit dat het te Zierikzee nooit is gekomen tot sehoolversnippering. „De verschil lende kerkgenootschappen steunen van harte uw vereniging en opval lend is dat aan beidé scholen met éland en liefde wordt gewerkt. Hij wenste bestuur der vereniging en het schoolpersoneel in de toekomst dezelfde liefde, geloofsinstelling en werkkracht toe. Da directeur van de L.T.S. de heer F. G. Scherjon sprak als,, schoolbuur- man" van de jubilerende school. Hij herinnerde aan de honderden leer lingen. die van de Chr. Nat. School in de loop der jaren naar de L.T.S. zijn gegaan. Als presentje voor de nieuw te bouwen school bood hij een tweetal boekenrekjes aan. Rijke zegen Namens de kerkeraad van de Ger. Kerk sprak de heer A. den Boer, die de lagere school en uiteraard de u.l.o. zag als de „toeleveringsbedrijven" voor het middelbaar- en hoger on derwijs. Ziende op de ontwikkeling wees hij op de noodzaak toe te ko men aan de verwondering over de rijke zegen, die op het bijzonder on derwijs ter plaatse heeft gerust. „Machtig om het jubileum nu eens wel te vieren", aldus de heer K. T. Postma, sprekend namens het perso neel van beide scholen. Hij gaf een kenschets van de huidige tijd, waar in een kleine groep die „in" wil zijn zich opdringt aan velen. Spreker ge loofde dat de nieuwe tijd een eigen aanpak vergt, om het hoofd te kun nen bieden aan de nieuwe situaties. De heer J. C. Spaans sprak een persoonlijk woord en dankte voor de wijze waarop hij en het andere per soneel onder het bestuur van de ju bilerende vereniging heeft kunnen werken. Herinneringen Tenslotte haalde de oud-onderwij zer (40 jaar heeft hij er te Zierik zee opzitten) de heer W. P. L. Bak ker herinneringen op aan een reeds ongrijpbaar geworden „toen". Voor- al uit de „middelscho-le" wist hij smakelijke dingen te vertellen. Na deze woordenzondvloed was er ge legenheid voor de komende en gaan de man hst bestuur te feliciteren, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Het bestuur van de jubilerende schoolvereniging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM. Vertegenwoordi gers van de di'ie grootste gemeen ten hebben op uitnodiging van de ministers van financiën en binnen landse zaken opnieuw met hen een onderhoud gehad over hun finaciële positie. Flitsen uit het buitenland MERTHYR TYDFIL. De balans van het rampfonds van Aberfan is officieel afgesloten op een totaalbe drag van 1.606.929 pond sterling (ruim 16 miljoen gulden). Meer dan 86.000 organisaties en particulieren van over de gehele wereld hebben bijgedragen. HOF. Twee jonge Oostduitsers zijn naar west-Duitsland uitgeweken via een nieuwe verkeersbrug bij Hof, zo hebben Westduitse autoriteiten be kend gemaakt. BERLIJN. Dr. Otto Dibelius, die van 1945 tot 1966 bisschop van de Evangelische Kerk in Berlijn is ge weest, is dinsdag in de ouderdom van 86 jaar in zijn woning te Ber- lijn-Dahlem overleden. BRUSSEL. Na de onlangs aange kondigde prijsverhoging van brood, tabak en alcohol hebben de Belgen vernomen, dat ook hun bier duurder gaat worden - ruim 7 cent per glas met ingang van 1 maart. WASHINGTON. Dinsdag zijn de drie Amerikaanse ruimtevaarders die vrijdag op smartelijke wijze in hun ruimteschip zijn omgekomen, ter aarde besteld. FRANKFORT. De totale Europese automobielproduktie (personenauto's en bedrijfsvoertuigen) heeft in het afgelopen jaar 9.1 miljoen stuks be dragen tegen in het voorafgaande jaar 8.6 miljoen, zo heeft het Ver vend der Automobilindustrie in Frankfort op een persconferentie be kend gemaakt. SOFIA. Drie journalisten - twee Russen en een Pool - zijn in Peking door Rode Gardisten mishandeld. BONN. De Westduitse regering legt een dossier aan over de Natio- naal-Democratische Partij (N.P.D.), dat aan het constitutioneel gerechts hof te Karlsruhe zal worden voor gelegd om vast te stellen of de par tij verboden moet worden of niet. PARIJS. De beeldhouwer Grec Ge- rakimos Sklavos is in zijn atelier te Parijs om het leven gekomen toen een enorm blok graniet waaraan hij aan het werk was omviel en hem verpletterde. Enkele uren tevoren had Sklavos ernstige brandwonden aan zijn handen opgelopen toen door kortsluiting brand ontstond. WASHINGTON. De resultaten van twee onderzoeken naar de openbare mening in de V.S. wijzen er op, dat de populariteit van mevrouw Jac queline Kennedy is gedaald als ge volg van het geschil over de publi- katie van William Manchesters boek „Dood van een president". MOSKOU. President Tito van Zuidslavië is uit Moskou naar Boe dapest vertrokken, waar hij overleg zal plegen met de leider van de Hon gaarse communstische jartij, Janos Kadar. MOSKOU. Ook voor de Russische ambassade in Hanoi hebben Chinese diplomaten en studenten een dezer dagen een betoging gehouden, zo meldt het Russische regeringsblad Izwestia. BONN. West-Duitsland en Roeme nië zullen diplomatieke betrekkin gen aanknopen, zo is in Bonn ver klaard door de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, en zijn Roemeense ambtge noot, Corneliu Manescu. SAN ANTONIO. Een viermotorig Amerikaans vrachtvliegtuig is bij de landing op het vliegveld van San Antonio in Texas verongelukt. De driekoppige bemanning is omgeko men. WASHINGTON. De V.S. hebben raketten met verbeterde kernkop pen in gebruik genomen die veel meer kans hebben de vijandelijke verdedigingslinies te doorbx*eken, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in haar jaax-ver- slag aan het congx-es meegedeeld. Plotseling besluit van stierenvechter CORDOBA, 1-2. Manuel Benitez „El Cordobes", de populairste en best betaalde toreador van Spanje, heeft besloten de arena te verlaten, aldus meldt' het Spaanse persbureau Cifra. De langharige toreador, die door zijn gewaagde en onorthodoxe me thoden een ware revolutie heeft ont ketend in het stierenvechten, zou hebben gezegd dat hij zijn besluti plotseling had genomen. „El Cordobes", 30, trekt zich op het toppunt van zijn roem terug. Hij is het vorig jaar aan zijn rechterarm geopereerd, na een ongeluk in Mexi co bij het waterskiën. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. Op de hoek van de Mei-wede en Noord voor Papen- di-echt is het met zand geladen schip „Natia 2" schipper J. B. Vos uit Ou- derkerk aan de IJssel gezonken na dat het in aanvax-ing was gekomen met de met erts geladen „Hamed Koex-ier 55". DEN HAAG. De directie van de K.L.M. deelt mede, dat over het 3e kwartaal van het boekjaar 1966-1967 van oktober tot en met december '66. een winst werd behaald van f 2,4 miljoen, bij een totaal aan bedx-ijfs- inkomsten van f 136,4 miljoen. MAASTRICHT. De rechtbank te Maastricht heeft de 31-jax-ige in Kerkrade wonende Hongaaxcse mijn- werker Jozsef H. wegens zware mis handeling vex-oordeeld tot acht maanden celstraf, waax*van drie voorwaardelijk. GROESBEEK. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de 33-jarige Groesbeekse huisvx'ouw Annie B.-F. ongeveer drie weken geleden uit een raam op de eerste verdieping van haar wo ning viel. LEERDAM. Na het ontslag van een aantal werknemers van de N.V. Koninklijke Nederlandse Glasfabriek „Leerdain", is nu ook een tweede be- di'ijf te Leei'dam genoodzaakt een aantal wei-knemers te ontslaan. De teruglopende bouwaktiviteiten, zo deelt de directie van de N.V. Vers- seveld mede, noodzaken het bedrijf 60 van de circa 250 werknemers te ontslaan. EINDHOVEN. De T.H. in Eind hoven telt thans 2500 studenten. De 2500ste was de heer P. A. Mander uit Roermond, die zich liet inschrijven voor ce studie voor scheikundig in- genieui*. DEN HAAG. De zaakgelastigde van Nigerië in Nedexdand, A. R. La- dipo, heeft op een persconferentie verklaard dat de politieke ontwikke lingen in zijn land absoluut geen re den zijn om de stroom van Neder landse investeringen en technische bijstand zelfs ook maar tijdelijk te staken. ALMELO. De 74-jarige E. J. Hon debrink is te Alirxelo bij het overste ken van rijksweg 36 door een bestel auto aanger-eden. Hij overleed ter plaatse. VLISSINGEN. De gemeentepoli tie van Vlissingen heeft de 76-jarige mevrouw J. H. de V.-M. dood in haar woning aangetroffen. De gemeente arts heeft vastgesteld, dat de vrouw reeds acht dagen eerder moet zijn overdeden aan een hartverlamming of aan een beroerte. DEN HAAG. De vex-jaardag van H.K.H. prinses Beatrix wordt, naar het A.N.P. bij informatie van de R. V.D. verneemt, gekenmerkt door ve le hartelijke en warme blijken van belangstelling. Op Dx-akesteyn wer den talrijke telegrammen en bxdeven bezorgd, naast bloemen en geschen ken. DEN HAAG. Bij de openbai-e be handeling in de eex-ste Kamer van de begroting 1967 van het departe ment van sociale zaken en volksge zondheid heeft de socialistische af gevaardigde Kloos aangedrongen op het op koide termijn ter beschikking stellen van finïyiciële middelen voor de stimulexdng van de werkgelegen heid in de bouwnijverheid. AMSTERDAM. In een ziekenhuis te Amsterdam is overleden de 70-ja- rige schrijver en oud-verzetsman Nico Rost. De in Gx-oningen geboren schrijver die gedurende de oorlogs jaren in Duitse concentratiekampen gevangen heeft gezeten, schreef on der meer „Goethe in Dacha" en „De vrienden van mijn vader" dat in 1959 met de Maxdanne Philipsprijs werd bekroond. MARKTBERICHTEN Uieiiveiling Middelharnis Na de piek in de uienexport is de totale uitvoer weer tot nonnale pro porties gedaald. De laatste verslag- week gaf een totaal van 4461 ton, waai'bij west-Duitsland ditmaal weel de grootste afnemer was met 1620 ton. Engeland en Franki-ijk wai-en met elk ongeveer 1200 ton praktisch gelijke afnemei-s. De uitvoer naar Afrika bedx-oeg slechts 222 ton en is dus sterk tei-uggelopen. Ook België en Luxemburg namen geen uien meer af. Maandag was de stemming op de beurs te Rotterdam iets flauwer, me de in vex-band met het mooie weer ook in de omliggende afzetgebieden. Desondanks viel de prijs dinsdag- mox-gen niet tegen en bewoog zij zich voor de meeste sorteringen rond het peil van jl. vrijdag. Alleen de mid del kwam f 0,50 per 100 kg. lager no teerde voor klasse I f 40,20. Grove en drielingen klasse I werden afge mijnd voor resp. f 42 en f 41 per 100 kg. Ook de picklers industrie waren met f 25 onveranderd. Naast de klasse I was er een aanbod van 12 ton klasse II, hier*van noteerde de middel f 37,41 en de drielingen f 39,19. Gelet op de veiling St. An- naland mag men over dit prijsver loop niet ontevreden zijn. Deze vei ling draaide op dezelfde tijd en gaf beduidend lagere noteringen. Voor grove, middel en drielingen klasse I was dit i-esp. f 37,09, f 38,50 en f 38, terwijl de middel klasse II voor f 36 werd opgehouden. 26. Een ogenblik laaide een wilde woede in Aram op. Hield de man, die zij daarnet wellicht van een wisse dood gered hadden, hen nu voor de gek? „Waarom doet die kerel niets om ons te helpen?" fluisterde hij. Pi Tai haalde zijn schouders op. „Wal kan de wezel doen, wanneer de honden hem belagen?" antwoox*dde hij, doch op hetzelfde ogenblik schx-eeuwde de aanvoex-- der: „Stilte daar!" Hij wendde zich tot een van zijn mannen. „Ga kijken, wat die, hon den daar in hun schild voeren. Gij hebt hen toch goed gebonden?" De krijger stond op en liep naar de twee gevangenen toe. Doch hij was nog niet in het midden van het vex*trek of Ax-am zag hem plotseling wankelen. De krijger wilde iéts zeggen, doch bi-acht slechts een paar onvex-staanbai-e klanken uit. Toen sloeg hij voox-over tegen de gx-ond. Op hetzelfde ogenblik i-olde een van de andere kerels om en bleef bevvegenloos liggen. Een derde zakte langzaam voorover, oïsof plotseling alle kracht uit zijn lichaam was gegaan. De ovei-igen sprongen verschrikt ovex-eind. „De waax-d! Waar is de waard!" buldex-de de aanvoerder met een ovex-slaande stem en hij trok zijn zwaai'd. „Hij heeft ons vei'der kwam hij niet. Met een vx-eemd ge rochel sloeg hij als een blok tegen de gx-ond. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7