4%6% Coed bezochte ledenvergadering landbouwver. Brouwershaven o. Voor Baby 250 man op straat gezet en er werd niet eens excuus gemaakt. Een gewaarschuwd mens stemt voor Stra komt op televisie keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Nederlandse Northrop-straaljagers worden in Canada gebouwd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duuderdag 2 februari 1967 Nr. 19737 Vruchtbaarheid en bodemgesteldheid" In hotel „Jacob Cats" te Brouwers- hmaven hield de landbouwvereniging haar ledenvergadering, waarvoor goede belangstelling bestoud. In zijn openingswoord gai de voorzitter, de heer J. A. van Schelven, een globaal overzicht betreffende diverse werk zaamheden op het land. De opbrengst der gewassen, zoals wintertarwe was behoorlijk, die van zomergranen en erwten matig tot slecht, aldus spr. Een behoorlijke opbrengst dank zij de goede nazomer hadden de aardappelen en bieten. De prijzen van de produkten zijn gezien de kosten aan de lage kant. Als we stellen, aldus de voorzitter, dat de kosten in de periode 1950-1953 100 waren, dan zijn de kosten in 1966 op gelopen tot 199, dus ongeveer het dubbele. Stellen we daarentegen de prijzen van de produkten in de pe riode '50-'53 op 100, dan zijn deze in 1966 niet hoger dan 131. Uit deze cijfers blijkt duidelijk hoezeer de prijzen zijn achtergebleven bij de al gemene stijging van de welvaart. Voor het landbouwbeleid in de toe komst zal de ontwikkeling van de E.E.G. van het grootste belang zijn. De hoogte van de prijzen geeft wel zorgen als men bedenkt dat de prij zen, die worden vastgesteld pas en kele jaren later zullen gelden, als dan intussen weer vele onkosten zul len zijn gestegen, zodat dan de nieu we prijzen wellicht weer te laag ko men te liggen. Dat de onkosten nog steeds stijgen vindt mede zijn oorzaak in de Joon- ronden, sociale lasten, herverkave lingsrente, hogere pacht- en grond prijzen en rentestandaard. Vruchtbaarheid Na het voorlezen der notulen dooi de heer J. R. v .d. Wekken volgde een causerie door de heer J. M. v. d. Weele, hoofdassistent bij de Land- bouwvoorlichtingsdienst over de „Vruchtbaarheid en bodemgesteld heid". Spr. bepleitte dat de boer zijn grond in een goede conditie moet zien te krijgen ondanks de grote stij gende kosten, waarbij o.a. de pro- fielopbouw, de zwaarte van de grond e.d. een belangrijke rol spelen. De vruchtbaarheid van de bodem is in deze streek gekoppeld aan diverse aspecten, zoals bv. de kalktoestand. welke zeer zwak is. Ook de ontwa tering speelt een grote rol en het is gelukkig dat we op Schouwen een goed drainagestelsel hebben. Bij de grondbewerking in het voorjaar om een goed zaaibed te verkrijgen moet men nastreven niet teveel met het zware materiaal over het land te rij den. Van invloed zijn ook het kli maat en het opstellen van een bouw plan. Dieper ging de heer v. d. Weele in op de organische stofvoorziening. Geprefereerd wordt de groenbemes- ting of grasbemesting. Voor eerstge noemde bemesting zijn uitermate ge schikt de rode, witte en Perzische klaver. Voor grasbemesting moet de voorkeur worden gegeven aan Ita liaans Raaigras. Bij de moderne on- kruidbestrijding is de rode klaver het aantrekkelijkst omdat dit een sterk gewas is, vooral onder de win tertarwe. Bij zomertarwe is witte klaver te prefereren omdat deze niet zo hoog opschiet. De grassen zijn de laatste jaren meer in de belangstel ling gekomen, daar dit in de grond een heel net van wortels geeft waar door de bouw wordt vastgehouden. Aan het ploegwerk moeten hogere eisen worden gesteld omdat hier bij sommige landbouwers nog wel iels aan mankeert. Ook bemesting met stro kan geschieden, als het direct versnipperd wordt daar het dan reeds gedeeltelijk is verteerd wan neer de groenbemesting volgt. Het is voor iedere landbouwer van groot belang van het humusgehalte op te voeren. Nadat de heer v. d. Weele op kundige wijze nog nader op di verse aspecten inging was er gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De heer van Schelven maak te zich in zijn dankwoord tot tolk der aanwezigen toen hij de spreker bedankte voor zijn helder betoog wat voor de aanwezigen zeer leer zaam te noemen was. ADVERTENTIE POEDER - CREME - OLIE - ZEEP VAKANTIESPREIDING IN 1967 DEN HAAG, 1-2. De zomervakan ties van de lagere scholen in Neder land beginnen over het algemeen op 3 juli. De vakantties van de collec tief sluitende bedrijven vallen in de volgende periodes: 3 t.m. 15 juli: de bedrijven in het oosten en noorden, alsmede de bouw- en nevenbedrijven en de textielindustrie; 17 t.m. 29 juli: de bedrijven bezuiden de grote rivieren; 31 juli t.m. 12 augustus: de bedrijven in Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de grote rivieren, alsmede de metaalindustrie. Aan de werkgevers in de textiel- en metaalindustrie is verzocht zich bij de regionale spreiding aan te slui ten. ADVERTENTIE Dat zegt een lid van de onderne mingsraad van een pas twee jaar geleden, met steun van belasting gelden, geopende fabriek. Twee honderd vijftig werknemers zonder enig voorafgaand overleg van het ene uur op het andere op straat ge zet. Dat is een slag in het gezicht niet alleen van deze 250, maar van alle werkende Nederlanders. Dat hoeven wij in 3967 niet meer le nemen. De demokratie mag niet bij de fabriekspoort ophouden. De werknemer heeft recht op 'n echte stem in het bedrijf. De PvdA maakt dit tot één van de belangrijkste voorwaarden voor iedere regering. Hiervoor stel ik me volledig garant! Ook na. 15 februari! Den UyJ, een man om mee te werken. 2 Verklede marktvrouwen Vroeger clan anders begon in de Duitse Bondsrepubliek dit jaar het dwaze feestvieren. Al op 8 februari zijn vastenavond en carnaval voorbij, omdat Pasen zo vroeg valt. Zo heerste reeds in de eerste dagen van januari in de steden aan de Rijn en ook in Zuid-Duitsland een vrolijke stemming. Een hoogtepunt van de Miinchense vastenavond is het feest op de grote groente- r,i fruitmarkt een dag voor Aswoensdag: Vastenavond op de victualiën- markt. Onze foto toont een groep grappig verklede marktvrouwen. BURGII HAAMSTEDE Zaterdag a.s. staan Haamstede en Burgh weer in de stra-sfeer. Dc paarden zullen hun bekende pad weer velgen van Burgh naar Wes- tenschcuwen, de duinen in om via het Domeinruiterpad zich af te laten zakken naar het strand. Vandaar over de Punt terug naar Westenschouwen waar „de eerste drupjes" de ruiters in Westenschou- wens' Welvaren" wachten. Een rit door de Burghse polder brengt de stoet via de Meeldijk naar het begin der Weeldeweg waar de Kon. Har monie „Witte van Haemstede" zich aan de kop plaatst om met vrolijke tonen stra binnen Burgh en Haam stede te brengen. In Haamstede volgt dan nog de rit door de laan. van het Slot Haemstede. Er zullen ongeveer 25 paarden meerijden die om 13.00 uur van Burgh vertrekken. Te 13.20 uur arriveren de paarden op het strand en om 15.00 uur formeert de troep zich met de muziek. De N.T.S. heeft bijzondere belang stelling voor dit feest. Het zal een cameraploeg met 2 camera's en als presentatrice Ageeth Scherphuis naar Westenschouwen sturen om oen an der in woord en beeld vast te leggen Het opgenomen materiaal wordt zon dagmiddag in „Monitor" op de beeld buis gebracht. Belgisch zuivelrecord BRUSSEL, 1-2. De zuivelproduk- tie in België heeft in 1966 een record niveau bereikt - met 22.000 ton Gou- dakaas, 5.000 ton Chedder, 105.000 ton melkpoeder en 32.000 ton geëva poreerde melk. De Belgische zuivel- uitvoer is, zowel binnen als buiten de E.E.G., gestegen, aldus een over zicht dat de zuiveladviseur van de Belgische Boerenbond, Brinckman, heeft opgesteld. Peking haalde studenten-„helden" in PEKING, 1-2. Meer dan een mil joen mensen hebben in Peking de Chinese studenten die naar hun zeg gen in Moskou zijn mishandeld, als helden 'binnengehaald. De studenten arriveerden per transsiberische trein. Voor op de lo- komotief was een portret van Mao aangebracht. De menigte op het sta tion las in koor citaten uit het werk van Mao voer en riep onder andere „Weg met de Russische fascistische wreedheden". De Prawda meldt dat een groot aantal Rode Gardisten dezer dagen een groep Russische diplomaten be dreigd heeft, die per autobus een be zoek brachten aan een Pekings hotel waar personeel van de Russische spoorwegen verblijft. De gardisten omsingelden de bus en het duurde vier uur voordat de diplomaten naai de ambassade konden terugkeren. Arrestatie in steekpartij DEN HAAG, 1-2. De Haagse poli- tie heeft twee in de Nederlandse An tillen geboren, maar in Den Haag wonende, mannen aangehouden die verdacht worden van de steekpartij, waarbij afgelopen zaterdagnacht de Haagse portier Aad van Ee levens gevaarlijk werd gewond. De portier was tussen beide gekomen toen het tweetal een meisje lastig viel in een cafetaria. Bij de vechtpartij werd hij vijf maal gestoken. De beide verdachten .aangehouden na tips uit de burgerij, zijn de 23- jarige bankwerker D. J. J. D., die bekend heeft gestoken te hebben, en de 21-jarige A. A. T. bij wie het mes werd aangetroffen en die evenpens bekend heeft. EENTONIG BEELD DELFT, 1-2. Een inwoner van Delft, die in de omgeving van de drukke rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) woont, heeft de laatste dagen vreemde er varingen met zijn televisie. Of hij nu de programma's 1 of 2 draait, op zijn scherm ziet hij niets anders dan de rijksweg met al maar voorbij stuivende auto's. Het is het beeld dat de Deltse politie, die een deel van deze weg onder l.v.-controle heeft, op het hoofdbureau ont vangt. Aangezien de Delfte naar toch maar liever de nor male programma's ontvangt, heeft hij zich tot de politie ge wend. Er wordt nu door tech nici een onderzoek naar de oorzaak van dit verschijnsel ingesteld, maar men tost nog in het duister omtrent deze vreemde zaak. SPORTBERICHTEN BILJARTEN Competitie viertallen distriet Seh.-Duiveland In de competitie voor viertallen van het distrikt Schouwen-Duiveland der KNBB werden de volgende wed strijden gespeeld: Klasse C 3, afdeling A: V.O.G.-De Carambole 4-5: W. Kramer-A. Schouwenaar 2-0; J. Hagestein-A. de Waaij 0-2; J. L, de Hooge-K. L. v. d. Werve 0-2; C. Akershoek-C. Dooge 2-0. O.K.K.-De drie schapen 7-2: J. Visser-A. Vos 2-0; W. Keste- loo-L. Moermond 2-0; M. Lems-W. Doeleman 2-0; K. Kort-J. L. Bx-aber 0-2. De Carambole-O.K.K. 3-6: C. Dooge-J. Visser 0-2; K. L. v. d. Wer- ve-L. v. Klinken 0-2; A. de Waaij- M. Lems 2-0; P. v. Mierlo-K. Kort 0-2. Klasse C 3, afdeling B: Entre Nous -V.O.G. II 0-9: J. de Jonge-C. Krello 0-2; A. Berrevoets-C. v. d. Bos 0-2; A. J. Berrevoets-J. Hagestein 0-2; A. Krijnse Lokker-J. M. Verkaart 0-2. K.V.L.-Onder Vrienden 7-2: L. de Munning-A. Rijnberg 2-0; J. J. Romeijn-J. Hart 0-2; J. Klomp-Th. Wessels 2-0; A. Quartel-N. v. d. Graaf 2-0. Klasse C 4, afdeling A: O.K.K. II- De Carambole II 7-2: J. C. v. Felius- K. Dorst 2-0; M. Quist-J. Dorst 2-0; L. v. Klinken-A. Schouwenaar 0-2; J. C. Goudswaard-A. J. Heijboer 2-0. Ccncordia-O.K.K. II 0-9: W. Steenkist-J, C. v. Felius 0-2; G. Tim- merman-M. Quist 0-2; D. Verburg- L. v. Klinken 0-2; L. Canters-J. C. Goudswaard 0-2. D.O.S.-Concordia 9-0: C. W. Bom-W. Steenkist 2-0; J. de Jonge-G. Timmerman 2-0; L. v. d. Maas-D. Verburg 2-0; J. Bom- L. Canters 2-0. D.O.S.-Onder Vrienden II 7-2: J. de Jonge-L. v. d. Zande 2-0; L. v. d. Maas-A. v. d. Zunde 0-2; C. W. Bom-J. v. d. Graaf 2-0; J. Smits-Th. Wessels 2-0. Klasse C 4, afdeling B: Entre Nous II-K.V.L. II 7-2: M. v. d. Schee-J. v. d. Weijde 2-0; A. J. Schiettekat- te-J. Koopman 0-2; M. Smits-M. der Weduwen 2-0; A. v. Dijke-L. J. A. KI om pe 2-0. K.V.L. II-C.K.K. III 7-2: J. v. d. Weijde-A. v. Felius 2-0; J. Koopman-J. Lemsom 2-0; M. der Weduwen-M. Thiery 2-0; L. J. A. Klompe-A. Goudswaard 0-2. Onder Vrienden III-V.O.G. III 5-4: J. Rijn- berg-J. v. Tiggelhcven 0-2; L. v. d. Zande-Th. Kramer 2-0; P. Vierge- ver-M. Krijger 2-0; H. Fondse-G. Wilbrink 0-2. VOETBAL Ned. Sport-toto brengt Europese primeur DEN HAAG, 1-2. De Nederlandse sport-toto zal, als eerste organisatie in Europa eind februari-begin maart een grotendeels midweekse „Europa cup"-loto uitbrengen. Het pi-ogram- ma van deze extra toto bestaat uit negen ontmoetingen, nl. drie voor de beker van landskampioenen, drie voor de beker voor bekerwinnaars, een halve finale van de inter-toto en een Engelse alsmede een Westduitse wedstrijd. Er zijn geen reserve-ontmoetin gen. Het prijzengeld van de „Europa- cup"-toto zal niet zoals gebruikelijk over drie doch over twee prijzen worden verdeeld. Voor beide is een gelijk bedrag beschikbaar. De hoofd prijs is voor de deelnemer,' die een feilloze voorspelling doet, de tweede voor de inleggers met één foute uit slag. De winnaars dienen zich uiter lijk 10 maart om 12 uur te hebben gemeld aan het bureau van de sport- totalisator. ECHT. In de vorige nacht is in Echt, op de rijksweg van Sittard naar Roermond, de 25-jarige C. M. Cor- relje uit Linne met zijn auto tegen een boom gebotst en op slag ge dood. Vermoedelijk is de wagen met zijn vier inzittenden door te hoge snelheid geslipt. Schouwen-Duiveland in oude ansichtkaart ZIERIKZEE, 1-2. Dat de belang stelling voor de historie in de laaiste jaren sterk is toegenomen is aan velerlei dingen merkbaar. Behalve voor antiek en andere kostbare din gen is de animo heden ten dage ook zeer groot geworden voor allerlei andere oude voorwerpen, waarvoor vaak formidabele bedragen worden neergeteld. Behalve genoemde voor werpen zijn er de laatste jaren tal rijke boeken en documenten gere produceerd, waarvan de oude origi nele exemplaren vaak niet meer te krijgen en nog minder te betalen zijn. Gelukkig neemt de belangstel ling voor het meer recente en plaat selijke verleden voor steeds meel mensen een warme plaats in en is het een dankbaar terrein geworden voor naspeuringen. Zorgvuldig wor den daarbij allerlei afbeeldingen uit „grootvaders tijd" verzameld en be waard. Op Schouwen-Duiveland" is echter vooral gedurende de laatste wereldoorlog ontzettend veel aan fo to's, kaarten, oude brieven en aller lei andere documenten uit de histo rie verloren gegaan. Van wat in de oorlog nog gespaard was gebleven ging het overgrote deel tijdens de watersnoodramp weer verloren. Gezien echter de grote interesse, welke ei" momenteel vooral voor kaarten en foto's beslaat, heeft een landelijke uitgever een nieuwe reeks opgezet onder de naam „In oude ansichten". Streeksgewijze De deeltjes, die over bepaalde ste den, dorpen en landstreken in deze serie het licht zullen zien, bevatten een groot aantal reprodukties van oude ansichten uit de jaren 1880 tot 1930. Vele van deze prentbriefkaarten hebben inmiddels een zekere histo rische waarde gekregen, omdat ver schillende afgebeelde straten, plei nen, gebouwen, boerderijen zijn ge wijzigd of zelfs helemaal zijn ver dwenen. Naast de oude prentbriefkaarten echter, zullen ook andere afbeeldin gen worden opgenomen. Zo worden ook in beeld gebracht foto's van de plaatselijke brandweer met hun oude handspuiten dorpsomroepers, klep permannen, muziekgezelschappen, de tram en typisch plaatselijke handel en nijverheid .De oude prentbrief kaarten, die het dagelijks leven vaak zo treffend weergeven, blijven ech ter de hoofdschotel vormen. De uitgave over Schouwen-Duive land is inmiddels in produktie geno men, doch welke foto's zijn opgeno men is op dit moment nog niet be kend. De deeltjes, welke t.z.t. in ge bonden linnen band zullen verschij nen worden voorzien van een op de band aangebrachte ansichtkaart. Het aantal op te nemen foto's zal per deeltje sterk variëren en liggen tussen de 120 en 200. Ook de prijs zal afhankelijk zijn van het aantal opgenomen foto's. Gezicht op Serooskerke, vóór de oorlog. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TO GAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT „Melkgesprek" voor laatste maal nationaal DEN HAAG, 1-2. Dit jaar voor het laatst zal de minister van landbouw de richtprijs voor de melk - dat is de prijs die voor de boeren nage streefd wordt - nationaal moeten vaststellen. Zijn mogelijkheden zijn beperkt. De richtprijs is, nu f 33,50 per honderd kg. melk met 3,7 pro cent vet, voor het melkprijsjaar dat op 1 april a.s. begint zal hij niet verder omhoog mogen dan tot f 35,30, de prijs die op 1 anril van het vol gend jaar in alle E.E.G.-landen van Kracht wordt. ADVERTENTIE De bank waar u zich thuis voelt! Beloonde ideeën in 1966 DEN HAAG, 1-2. De Rijks Idee- enorganisatie behandelde in 1966 1262 ideeën, ivelke betrekking had den op verbeteringen van velerlei aard op het terrein van de werk zaamheden bij de rijksoverheid. Van deze ideeën werden er 441 aanvaard en met premies beloond lot een to taal van f 63.000. Hieronder bevond zich een belo ning van 14.000, de hoogste welke ooit in Nederland voor een idee toe gekend werd. Het percentage beloonde ideeën steeg van 32,9 procent in 1965 tot 34,95 procent in 1966 en vormt een record sedert de instelling in 1954 van de ideeënbus bij de rijksover heid. Nieuwe plaatsbepaling bepleit vail bet RIVON DEN HAAG. 1-2. Hel Tweede Ka- merlid de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft de ministers van landbouw en visserij, van onder wijs en wetenschappen en van C.R. M. schriftelijk gevraagd een nieuwe plaatsbepaling van het Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek (RI VON) te overwegen tussen hun mi nisteries, al dan niet in universitair verband, en gezamenlijk te komen tot een meer adequate financiering van het instituut. Na 1962 heeft het RIVON geen enkele materiële uit breiding meer gekend, wat tot een niet toelaatbare overbelasting heeft geleid, zo zegt het Kamerlid. De heer Van der Goes van Naters doet de suggestie over een dergelijke nieuwe opzet het advies in te winnen van onafhankelijke instanties als de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, de Academische Raad, de Raad voor zuiver weten schappelijk onderzoek en de Voor lopige Natuurbeschermingsraad. Enorme kans ook voor Nederlandse industrie DEN HAAG, 1-2. Dc begin ja- nuari j.l. tussen Canada en Neder land begonnen besprekingen over mogelijkheden vcor het bouwen in Canada van honderdvijf Northrop F-5 straaljagers en -trainers voor de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht hebben tol een positief resultaat ge leid. Minister P. J. S. de Jong van de fensie heeft hiervan mededeling ge daan in een nota aan de voorzitter van c'.e Tweede Kamer. Tegelijkertijd is van het resultaat van deze onder handelingen bekendheid gegeven in het Canadese parlement te Ottawa. Uit bijzonderheden over deze be sprekingen die minister De Jong, staatssecretaris Schaper, en deskun digen van het ministerie van econo mische zaken en van de Koninklijke Luchtmacht vandaag op een pers conferentie in Den Haag hebben me degedeeld, blijkt o.m. het volgende; Met een, afhankelijk van de goed keuring van het Nederlandse parle ment. te geven opdracht voor het bouwen van honderd vijf vliegtuigen van dit type is in totaal een bedrag gemoeid van 6G1 miljoen gulden. In dat totale bedrag zijn inbegrepen de kosten van reservcdelen. gronduit- rusting, elektronische apparatuur e.d. Dc prijs per toestel, vliegklaar, d, w.z. zonder reservcdelen en grond- uitrusting, is ongeveer 3,3 miljoen gulden. Ongeveer de helft aan waarde van datgene wat in Canada wordt gebouwd, zal als compensatie aan Nederlandse industrieën toevloeien bij de inschakeling voor hel bouwen van onderdelen. Afgezien daarvan is er goede kans dat Nederlandse industrieën voor een waarde van tenminste ongeveer honderd miljoen gulden worden in geschakeld bij het bouwen van ap paratuur, onderdelen cn vliegluigdc- lcn door de Canadese vliegtuigindu strie, Onderhandelingen over het betrek ken van Nederlandse Industrieën bi.i de bouw van de straalvliegtuigen en bij de los daarvan staande bouw van elektronische apparatuur, onderde len voor straalmotoren cn vliegtui gen zijn nog gaande. Daartoe zal volgende weck een Nederlandse de legatie naar Ottawa gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3