DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEZINNEN VAN RUSSISCHE BURGERS VERLATEN CHINA Amerikanen vonden belangrijk document van de Vietcong TAPIJT H. DE VLIEGER Vrees voor misoogst in noord-India Het lot van Anne Frank kwam ter sprake Landbouwschap pleit voor rijksbijdrage aan waterschappen Herdenking slachtoffers februari-ramp 150 gewonden bij voetbalwedstrijd s Chinese studenten betogen in Moskou Hotelbezoek in Nederland in '66 gestegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 februari 1967 123ste juurgunc *Nr. 19737 WAARIN OPGENOMEN REDAK ME EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Janneweltken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. s0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nammer: Politieke vergaderingen te Zierikzee Incident bij Franse ambassade te Peking PEKING, 1-2. De gezinnen van de Russische staatsburgers in Peking - diplomaten en journalisten - zuilen geleidelijk naar hun land jerugkeren, zo is woensdag van welingelichte zij de in de Chinese hoofdstad verno men. Zaterdag a.s. gaat de eerste groep, n.I. de verwanten van Sowjct- journalisten. Da Russische school die in de Sow- jetambassade is gevestigd en die dooi de kinderen van Oosteuropeanen wordt bezocht, zal aan het eind van deze week worden gesloten. Enkele honderden kinderen worden hierdoor getroffen. De maatregel is genomen met het oog op cie anti-Russische be togingen die al verscheidene dagen voor de Sowjetambassade en andere diplomatieke vertegenwoordigingen worden gehouden. Incident Bij een betoging voor de Franse ambassade in Peking heeft zich woensdag een ernstig incident voor gedaan. Een Franse diplomaat die in het gewoel een lichte aanrijding met een Chinese vrachtauto kreeg, werd door SAIGON, 31-1. - Een belangrijk Vietcong-document, waaruit bljjkt dat de guerrillastrijders met een ern stig tekort aan manschappen kam pen, is naar te Saigon bekend werd gemaakt, in handen van Amerikaan se militairen gevallen. Het rapport, een algemeen over zicht van de toestand in Zuid-Viet- nam, zegt o.a.: „Wij hebben het vij andelijke potentieel belangrijk aan getast. Evenzeer echter is een feit, dat wij er niet in geslaagd zijn veel nieuwe mensen aan onze- kant te krijgen. De werving van mensen die de open plaatsen in militaire afde lingen moeten innemen en van ar beidskrachten, vormt een ernstig pro- ADVERTENTIE Voor alle soorten Woninginrichting Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 -V bleem". De sterkte van de Vietcong was afgenomen tot 180.000 man. „De vereiste sterkte van dit jaar (1966) is 300.000 man. De vermindering van de kwantiteit ging gepaard met een daling in kwaliteit", aldus het docu ment, dat gevonden is tijdens de ope ratie „Cedar Falls" van kortgeleden in de dichtbeboste „ijzeren driehoek", op 50 km ten noordwesten van Sai gon. de betogers uti zijn voertuig' gehaald. De politie verhinderde dat hij werd gemolesteerd, maar ondanks een per soonlijk ingrijpen van de ambassa deur, Lucien Paye, duurde het nog verscheidene uren voordat de diplo maat naar de ambassade kon terug keren. Zijn vrouw moest intussen in de auto blijven zitten, die beplakt werd met propagandamateriaal en voor Frankrijk beledigende leuzen. De Chinese demonstranten die pro testeerden tegen het feit. dat de Franse autoriteiten vorige week Chi nese studenten in Parijs hadden ver hinderd een actie tegen de Sowjet ambassade te ondernemen, gooiden ook een ruit in van de kanselarij. Onder de betogers bevonden zich ve le kinderen, die o.a. riepen „weg met het Franse imperialisme". TOKIO, 1-2. Chinese legereen heden zijn de stad Sjihotzoe in Sin- kiang binnengetrokken. De tegen standers van Mao Tse-Toeng, die op 26 januari de stad in hun macht had den gekregen, hebben zich met mede neming van geld. voedsel en munitie teruggetrokken in de bergen nabij de stad. Dit stond woensdag te lezen op een muurkrant in Peking. De an ti-Maoïsten omvatten 20.000 voorma lige militairen. PARIJS. Woensdag beleefde Frankrijk weer eens een algemene stakingsdag. Alle dienstverlenende bedrijven bleven, evenals de scholen, gesloten. Op de toto een inwoner van Parijs die ondanks alles toch op de volgende trein blijft wachten. Het Harster-proces MÜNCHEN, 1-2. Het lot van Anne Frank en de lijdensweg van de Ne derlandse Joden in de nazi-tijd is door de openbare aanklager, dr. Ro bert Kempner, in het proces tegen Harster en medebeklaagden opnieuw ter sprake gebracht. Kempner nam de deportatie van Anne FYank.als -voorbeeld om te be wijzen dat ae beklaagden zich in september 1944 niet meer konden beroepen op noodtoestand. De geal lieerde legers waren al op 3 septem ber Brussel binnengetrokken, deson danks vertrok op die dag een trein met Joden, onder wie Anne Frank, uit Nederland naar Duitsland. Beklaagde Zöpf antwoordde op de verwijten van Kempner: „Ik was niet in staat zelfstandig iets te doen of te saboteren. Ik vind het zeer treurig dat dit nog is gebeurd". Op vragen van Kempner zei Zöpf verder dat Nederlandse en Duitse aanbrengers van Joden van de „Si- cherheits-polizei" een premie van vijf gulden per „hoofd" ontvingen. Deze' premie werd tegen het einde van de oorlog verhoogd. Kempner overhandigde de recht bank lijsten van uit twee kloosters weggevoerde paters en nonnen. Deze waren gedateerd 2 en 4 augustus '42 en waren ongeveer tien dagen na het proces van de Nederlandse bisschop pen tegen het wegvoeren van Joden opgesteld. Harster bevestigde dat de arrestaties in de kloosters een wraak oefening vormden tegen de kerke lijke houding. NEW DELHI, 2-2. In de Noord- indiase staten Bihar, Goejarat en Oettar Pradesj, die samen ongeveer 50 miljoen inwoners tellen, vreest men een mislukking van de graan oogst door uitblijven van de winter regen. Door de droogte van vorig jaar is ook de rijstoogst in het gebied ge deeltelijk mislukt. In BLhar verwachten de autori teiten dat men van de geraamde graanoogst van acht miljoen ton slechts de helft zal binnenhalen. Be richten uit Oettar Pradesj wijzen op een ongekende droogte in 41 van de 45 districten van de staat. Het de partement van landbouw in Goejarat verwacht een kleinere graanoogst dan in 1966, dat reeds een slecht oogstjaar was. Functionarissen van het ministe- rei van voedselvoorziening in New Delhi ramen het verschil tussen de binnenlandse graanproduktie en de OUDE TONGE, 1-2. - Woensdag middag is in Oude Tonge een stille tocht gehouden naar de graven van de driehonderd slachtoffers van de watersnood in februari 1953. Om half vier vertrok de stoet, voorafgegaan door b. en w. van de gemeente Oost-Flakkee, van de Ne derlandse Hervormde kerk naar de graven op de Spuidijk. Bij aankomst daar werd de vlag halfstok gehesen Bijna 40.000 Parijse vakbondsle den hebben woensdag in de Franse hoofdstad een betoging gehouden om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. Noord-Vietnam meldt bombardement op dorpen HONGKONG. 1-2. Noord-Viet nam heeft dinsdag de internationale controlecommissie laten weten, dat Amerikaanse vliegtuigen zondag drie van zijn dorpen heeft gebombardeerd waarbij ruim 100 mensen gedood of gewond werden. en legde de burgemeester namens het gemeentebestuur een krans bij het monument. Kransen werden ver volgens gelegd door afgevaardigden van plaatselijke verenigingen en door burgersv Schoolkinderen en familie leden van de slachtoffers legden bloemen op de graven. De plechtig heid werd met koraalmuziek omlijst door de muziekvereniging „Vooruit". Alvorens de stoet werd ontbonden, sprak de burgemeester voor het ge meentehuis een dankwoord. SAO LUIS DE MARANHAO, 1-2. Het grote enthousiasme van de Zuid amerikanen voor voetbal, heeft in Brazilië woensdag opnieuw slachtof fers geëist. Tijdens een wedstrijd in Sao Luis de Maranhao, was de be langstelling zó groot dat de hekken rond het veld de enorme drukte niet meer konden verdragen en werden ingedrukt. Honderdvijftig toeschou wers liepen verwondingen op, van wie velen zeer ernstige. DEN HAAG, 1-2. Het Landbouw schap wil voor de waterschappen een rijksbijdrage van dertig procent in hun gewone kosten. Het zal hierom vragen in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, zo werd in de woensdag gehouden bestuurs vergadering besloten. Drie jaar geleden heeft de unie van waterschapsbonden ook al om die dertig procent gevraagd en naar aanleiding daarvan heeft de toenma lige regering een interdepartementa le commissie aan het werk gezet. De ministeries van verkeer en water staat, van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening waren erin vertegenwoor digd. Deze werkgroep ried onlangs een andere oplossing aan: het rijk zou van de waterschappen het be heer van de hoge waterkeringen (dij ken en duinen) moeten overnemen. In de onderhoudskosten van de dij ken langs de Waddenzee, het IJssel- meer en de rivieren zou het rijk de waterschappen een bijdrage van 50 a 75 procent moeten geven. En ver der zouden de waterschappen som- nige taken kunnen afstoten, zoals het onderhoud van wegen die niet al leen voor de landbouw gebruikt worden. Geen gelijke verdeling Het Landbouwschap vindt het idee van de unie van wterschapsbonden beter dan dat van de werkgroep. Maar wel vindt het dat die bijdrage niet gelijkelijk over alle waterschap pen moet worden verdeeld. Bij de verdeling, zo meent het Landbouw schap, zal rekening moeten worden gehouden met de wijze waarop het betrokken waterschap zijn taak ver vult en dus ook het nationale belang dient. Voorts met de hoogte van de lasten van het waterschap en met de vraae of de hoogte van die lasten wel of niet door een eerder genoten sub- Bebouwing van boulevard in Vlissingen mag blijven BUSSUM. Zondagavond 5 februari zal de AVRO over Ned. 1 de eenakter De Beer" van Anton P. Tsjechow uitzenden. Onder regie van Jan Retèl 'spelen dan v.l.n.r.: Coen Flink als Smirnow, Sigrid Koetse als Popowa en Guus Verstraete als Loeka. DEN HAAG, 1-2. De minister van verkeer en waterstaat heeft Gedepu teerde Staten van Zeeland medege deeld niet in te stemmen met de me ning van het bestuur van het Water schap Walcheren, dat de bestaande bebouwing van de boulevards Ban- kert en Evertsen te Vlissingen hin- nen kortere of langere termijn zou moeten verdwijnen. Tegen hel voorstel van het water schap - het leggen van een water kering achter deze boulevards, het plan „achterom" - heeft de minister geen doorslaggevende bezwaren. Wel acht hij het nodig maatregelen te treffen'ter beperking van de golf- nanval op de boulevards tijdens zeer DEN HAAG. De Eerste Kamer van de Statcn-Generaal heeft woens dag zes wetsontwerpen, die beogen bestaande wetten in te trekken of te wijzigen in verband met de invoe ring van de arbeidsongeschiktheids verzekering per 1 juli zonder hoof delijke stemming aangenomen. Russen wijzen Amerikaans protest af BERLIJN, 1-2. De Russische am bassade in oost-Berlijn heeft woens dag geweigerd een Amerikaans pro test in ontvangst te nemen over de schietpartijen die zich de laatste tijd bij de Berlijnse muur hebben voor gedaan en vermoedelijk aan drie per sonen het leven hebben gekost. hoge stormvloeden. Dan kan n.I. van de bebouwing een ongunstige invloed uitgaan op de waterkering. De minister meent, dat de bebou wing zelf niet noodzakelijkerwijs door de waterkering tegen de over slag van water beschermd hoeft te worden. Zij staat immers niet achter maar op de waterkering en de erva ring leert, dat het ongerief van wa teroverlast, gezien de zeer aantrek kelijke stand van de bebouwing, gaarne wordt aanvaard, aldus de mi nister. Bronzen beeld voor prinses Beatrix RHEDEN, 1-2. Prins Claus heeft dinsdag prinses Beatrix een groot abstract bronzen beeld, vervaardigd door de Velpse beeldbouwer Piet Siegers, ten geschenke gegeven. Het beeld, 1.70 meter hoog en 1.60 meter breed, kreeg van de beeldhouwer dc titel „Observers". De prinses heeft reeds vier jaar geleden, toen zij een bezoek bracht aan het atelier van Piet Siegers, gro te interesse getoond voor diens werk Bij het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus de afgelopen zomer brachten aan de internationale beeldhouwtentoonstelling in het park Sonsbeek bij Arnhem, trok het beeld van Siegers weer de aandacht van de prinses. Maandagavond is het beeld op pa leis Drakesteyn, waar de prinses dinsdag haar 29ste verjaardag vier de, bezorgd. Bnllant schitterend bezit voor altijdl jj "V van Andél Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17S Rotterdam Dit nummer bestaat uit 12 pagina's /yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy^ O KUk minder in de spiegel, SJ 0 O rneer in nul geest! x Q li soMSOMesscooMcsooosoca VJAT UCT VI BILT behoeften op 15 tot 20 miljoen ton. Waarnemers achten het waarschijn lijk dat de vorige maand ingevoerde inkrimping van het officiële voed selrantsoen het hele jaar van kracht blijft, hoewel de maatregel tijdelijk is genoemd. Betoging in Washington WASHINGTON, 2-2. Vier en twin tighonderd leken en geestelijken van alle gezindten hebben woensdag in Washington een congi'es van drie dagen over Vietnam besloten door aan de Amerikaanse minister van defensie. McNamara, een memoran dum te pvei'handigen waarin staking van de bobardementen op Noord- Vietnam geëist wordt. Dinsdag is een boodschap aan pre sident Johnson overhandigd met een protest tegen de „verfoeilijke en im morele oorlog" in Vietnam. sidie is beïnvloed. Bij een gebi'ekkige taakvervulling zou men op de dertig procent een aftrek moeten toepassen. Ook zal men door het stellen van voorwaarden voor de subsidiëring moeten werken in de richting van concentratie van waterschappen, als deze tot een betere taakvervulling kan leiden. Door een water-schap gediende maar niet omslagplichtige belangen moeten fiscaal grijpbaar worden ge maakt, vindt het Landbouwschap, en er zal een betere verdeling van de lasten moeten komen over de daar voor in aanmerking komende belan gen. Tenslotte is het Landbouwschap van mening dat de rijkssubsidiëring regeling niet later dan 1968 van kracht moet worden. ADVERTENTIE Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen; matige af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 3 febr. Zon op 8.18. onder 17.30. Maan op 3.32. onder 11.40. Laatste kwartier: 2 febr. te 0.03. IIO< WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 febr. 9.09 v.m. 21.54 n.m. BROUWERSHAVEN 3 febr. 9.09 v.m. 21.50 n.m. Doodtij: febr. IIFT WF.F.ROVFJtZÏC.HT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zwaartepunt van een ho- gedrukgebied boven zuid en midden Europa verplaatste zich de afgelopen zei mevr. Van Someren, die haar Azoren en Portugal naar het Alpen gebied. Op de noordwestflank van dit hogedrukgebied trekken randsto- ringen van een depressie bij IJsland van het midden van de oceaan naar het noorden van de Noordzee. Hier door wordt er in ons land een zuid westelijke stroming in stand gehou den, waarmede voortdurend zachte lucht van de oceaan wordt aange voerd. In deze lucht komt veel be wolking voor. waaruit plaatselijk enige regen of motregen zal vallen. De temperaturen blijven aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Elektronisch vonnis WASHINGTON, 1-2. Enige hon derden studenten van de universiteit van Maryland ontvingen onlangs de schokkende mededeling dat zij van de universiteit waren verwijderd wegens hun slechte resultaten in examens. Woensdag kregen zij gratie: uni versiteitsfunctionarissen hadden ont dekt dat de slechte cijfers door kort sluiting in een computer waren ver oorzaakt. MOSKOU, 1-12. Ongeveer twee honderd Chinese studenten hebben woensdag rondom de Chinese am bassade in Moskou een anti-Russi sche betoging gehouden. Grote ver sterkingen van de Sowjet-politie werden naar de ambassade gediri geerd, maar de studenten bleven op het ambassadeterrein. Buitenlands bezoek sterk achtergebleven DEN HAAG, 1-2. Met rond an- derhal f miljoen overnachtingen ble ven de Duitsers in 1966 onze be langrijkste groep buitenlandse hotel gasten. Op de tweede plaats kwamen de Britten met rond driekwart mil joen; de Amerikanen nemen de der de plaats in met 695.000 overnachtin gen en de Fransen zijn nummer vier met 280.000. Over het afgelopen jaar zal het ge hele buitenlandse hotelbezoek in ons land met enkele procenten zijn ge stegen. Aldus de directeur van de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, J. A. Ris- seeuw, op een woensdagmiddag in Den Haag gehouden persbijeenkomst. Blijkens cijfers van het C.B.S. nam het aantal in ons land geregisteerde buitenlandse hotelgasten gedurende de eerste drie kwartalen met 2,6 procent toe en het aantal overnach tingen met 3,6 procent. Een raming op basis hiervan heeft voor het ge hele jaar een aantal van 1.875.000 hotelgasten, die samen 4.8 miljoen nachten bleveji, hetgeen neerkomt op een stijging van resp. drie en vier procent. Als van ouds hebben de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam een belangrijk deel van de hotelovernachtingen opgeëist. In vergelijking met voorgaande ja ren is de groei van het buitenlandse toerisme in 1966 sterk achtergeble ven. Terwijl in de jaren 1965-1966 een gemiddelde stijging van 6,7 pro cent kon worden genoteerd, was er in hef afgelopen jaar slechts sprake van een toename van 4 procent. Volgens de heer Risseeuw zijn als oorzaken hiervoor aan te wijzen: een ernstig gebrek aan hotelruimte, spe ciaal in Amsterdam en langs de kust in bepaalde streken; de prijsstijgin gen, waardoor Nederland in vele lan den de reputatie krijgt duur te zijn; het teruglopen van de „service", on getwijfeld als gevolg 'van het gebrek aan personeel; een combinatie van factoren, zoals vervuiling van stra ten, stranden, wegen en bossen, ver nielzucht. ordeverstoringen en zelfs mishandelingen; en tenslotte het weer: van de laatste tien seizoenen bleven er zeven ver beneden de maat, aldus de heer Risseeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1