1 I Hoe en wat van de E.E.G. op landbonwvergadering Oosterland De R.T.N. en de A.V.R.O. „Delta-Sport"-gymnaste werd turnkampioene van de ZEBRA HET PORSELEINEN MASKER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag SI januari 1967 Nr. 19736 Rijpaarden sloegen op hol EINDHOVEN, 30-1. In de hei ach- ter het vogelpark „Animali" aan de zuidelijke rand van Eindhoven is een proep van zeven rijpaarden op hol geslagen en via de Leenderweg de stad ingerend. Twee paarden brach ten het tot het hart van de stad voor aleer zij tot staan konden worden gebracht. Twee meisjes en een jon gen werden min of meer ernstig ge wond. Een paard liep zodanige ver wondingen op dat het later moest worden afgemaakt. Man neergestoken DEN HAAG. 30-1. In de nacht van zaterdag op zondag is de 29-jarige chauffeur-barportier A. van E. neer gestoken, toen hij op het Huygens- plein in Den Haag een verloofd paar dat door onbekenden werd lastig ge vallen, tehulp wilde komen. Van E. liep steken op in de borst, rug en zijde en moest in ernstige toestand in het ziekenhuis Zuidwal worden opgenomen. De nog onbekende dader behoorde tot een groepje kleurlingen of bui tenlandse arbeiders, dat na de vecht partij op de vlucht sloeg. Januari niet april-allures WESTHOEK. 29-1. De zondag als laatste van de maand ja nuari is er eentje, wat tempe ratuur betreft, geworden waar april jaloers op kan zijn. Het werd ongeveer 12 gr. en in de vooral in de namiddag vrolijk schijnende zon werd het nog wat hoger. De gevolgen waren duidelijk merkbaar in de late namiddag toen het ijskoude beeldbuis-verslag over de schaatskampioenschappen iets vroeger beëindigd werd en bij na iedereen de te warme huis kamer verliet om de natuur in te trekken. De Westhoek kreeg volop haar deel van deze eer ste genieters die weldra zonder winterjas de duinen in wan delden, of een fikse toch over de zeedijk maakten. Deze dijk wandelaars werden vergezeld van grote zwermen muggen die hoewel nog niet agressief, toch geen plezierig gezelschap zijn. Het strand met een kalme zee tfok reeds de nodige be zoekers die wel bijzonder ge noten en we zagen zelfs in een nog groenloze tuin van een zo merhuis de eerste in rieten tuinstoelen gezeten zonneba ders. De parkeerterreinen in de Westhoek kregen hun eer ste auto's en tevens konden de hotels een verhoging van hun omzet noterenEcht een zon- ne-dag waarvan velen hebben geprofiteerd, en waarvan de honderden winterganzen die zich achter de hoeve „Wel land" te Noordwelle op de ploegsneden hadden neergezet, toch maar raar opkeken. NUTSAVOND TE DREISCIIOR Han Boomsma gaf reisbeschrijving van Mesopotamic In hotel „De Drie Schapen" te Dreischcr werd de tweede Nutsavond gehtuden waarvoor de vereniging .,Nut en Genoegen' de gebr. Booms- ma uit Middelharnis had uitgenodigd Helaas konden de beide broers r.iet aanwezig zijn daar de heer Rien Btonuma momenteel in een zieken huis is opgenomen. Daarom gaf de voorzitter van „Nut en Genoegen" de heer J. L. Braber graag het woord aan Han Boomsma, die daarna een interessante uiteenzetting gaf van zijn reiservaringen, naar Mesopota- mië, het land tussen de rivieren Eu- phraat en Tigris en ook wel het tweestromenland geheten. In dit bij zonder droge land bloeide eertüds de oude beschaving van Babylonië en Assyrië. Voor de pauze nam de heer Booms ma de talrijke aanwezigen mee langs de Euphraat, een rivier van 2760 km lengte. Een historische tocht boven al want van de ruim 980 km die in dit gebied werd afgelegd (per auto bus) werd 5 a 600 km door de woes tijn gereden. Hier wonen de Bedoe- ienen, de eeuwige bewonres van de woestijn. Deze stammen wonen ge woonlijk in zwarte tenten van gei- tenvellen, waarin de mannen en vrouwen apart vertoeven. Palmyra - de plaats waar aan koning Salomo tolrecht schonk, wordt erg veel door archeologen bezocht. In het jaar 360 werd deze stad verwoest en de ar cheologen kunnen er nog erg vee] van hun gading aantreffen. In dit gebied zijn de bewoners en speciaal de mannen erg trots op hun hooghar tige kamelen, waarvoor ze vaak veel meer respect op kunnen brengen dan voor hun eigen vrouw. De Arabieren hebben wel 99 verschillende namen voor de kamelen bedacht. Hier zetelt ook koning Hoessein op zijn wankele troon. Mesopotamië kende eeuwen geleden grote welvaart. Nu bestaat het grootste deel der Arabische be volking uit slechts ai-moedige stam men, die zich in die droge landen een mager bestaantje verschaffen als rondzwervende veefokkers, één der oudste 'levenswijzen in de woestijn streken naast de landbouw zoals die eeuwenlang wordt uitgeoefend door de oasebewoners. In deze streek schijnt de bevolking erfelijk belast ie zijn met luiheid en het is erg moei lijk deze mensen tot arbeid te bren gen. Groot is hier ook het wantrou wen tegen de Europeanen. Buiten landers, welke hier willen fotografe ren, wordt vaak door de bewoners verweten, dat men hun armoede op de gevoelige plaat of film vast komt leggen. Elk dorp had in dit land zijn eigen God en de dienstdoende pries ters klommen op hun torens om hun goden beter te kunnen aanroepen. De heren Boomsma maakten hier ook kennis met de dadelpalmen, juist in de tijd van het oogsten, en bezochten een dorpje van modderhuizen. Babyion Uitvoerig schetste de heer Booms ma - ook nu weer aan de hand van fraaie dia's - de situatie in het oude Babyion. Deze oude stad, bekend uit de bijbel werd plm. 1300 jaar voor Christus verwoest door de Assyrieërs Dit was één der grootste en prachtig ste steden der oudheid aan de Eu phraat. Van Babyion naar Koeweit was door de vele regens goed be rijdbaar en in de oase's maakten de gebr. Boomsma fantastische opna mes. waaruit men kon zien in welke afgesloten gemeenschap deze bewo ners leven. Olie Na de pauze voerde spieker de ge- interesseerde aanwezigen mee naar Koeweit, en de omgeving van de Ti- gris naar de merkwaardige stad Baghdad. In Baghdad is betrekkelijk weinig schoonheid te bewonderen terwijl de boerenbehuizing armoedig is. Veel gezelliger en levendiger is de stad Basra, de grootste uitvoer- haven van dadels. De heer Booms ma was min of meer ontroerd van de kleurige hoeveelheden wol voor het maken van tapijten, welke hij hier met eigen ogen aanschouwd had. Het kleine Koeweit (half zo groot als Nederland) was sinds 1S62 on derhorig aan Engeland, maar vormt sinds 1962 een soevereine Arabische staat Een serie fraaie kleurendia's ver duidelijkte het gesproken woord. De voorzitter de heer J. L. Braber was tolk van de aanwezigen toen hij de heer Boomsma dank bracht voor het gebodene. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Den Bommel: J. Bos, Lunteren. Geref. Kerken Beroepen te Lemmer: H. Dijkstra, Diever. Evang. Luth. Kerk Examens. Geslaagd voor het proponentsexamen aan het seminarie te Amsterdam mej. mr. M. N. M. Riemers te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Nieuw-Beijerland: J. Karens, Nieuwerkerk; te Waarden burg: G. A. Zijderveld, Middelburg. Bevestiging ambtsdragers ging niet door AALTEN, 29-1. De bevestiging van een aantal nieuw gekozen ambtsdra gers van de Hervormde Gemeente te Aalten, die blijkens een aankondi ging in de kerkbode zondagmorgen door ds. C. Overdijk had zullen plaats hebben, is niet doorgegaan en voor onbepaalde tijd uitgesteld. De reden van de uitstelling is een bezwaarschrift dat is ingediend en dat betrekking heeft op de opvattin gen van de tot ouderling-kerkvoogd gekozen heer C. Smit. Hem wordt verweten dat hij zich bezig houdt met de genezing door middel van strijken of handoplegging, waardoor hij onaanvaardbaar zou zijn in het ambt van ouderling. Het schijnt dat een groep hervorm den, waaronder één der predikanten, die de Pinkstergedachte zijn toege daan, tot dit bezwaarschrift zijn ge komen. Coöp. Landbouwvereniging D.E.S. OOSTERLAND, 27-1. De Coöp. Landbouw vereniging D.E.S. verga derde in café „Even Buiten" alhier. De voorzitter de heer H. J. van de Zande opende de matig bezochte vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tot de sprekers, de heren Kooiman en Dijkgraaf, resp. hoofd van de lagere land- en tuinbouwschool te Zierik- zee, en secretaris van het L.C.C. te Goes. Verder een welkomstwoord tot de twee afgevaardigden van de zustervereniging te Bruinisse. De heer A. F. Schoof, die samen met de heer Matth. Steenpoorte Lz. en hun echtgenoten te Zierikzee een cursus volgden van drie avonden on der auspiciën van de Z.L.M. waar gesproken werd over het probleem van de „bedrijfsopvolging", deed hierover verslag. Door een drietal sprekers werd over genoemd onder werp het woord gevoerd te weten de heren Markusse, Paauwe en Simon- se. De laatste bracht de financiële kwesties ter sprake. Deze bijeen komst in familieverband bleek zeer geslaagd te zijn. De heren Schoof en Steenpoorte werd een boekenbon aangeboden. De heer Kooiman ver telde één en ander over de school te Zierikzee, o.m. de verschillende mo gelijkheden met de leerlingen van het landbouwonderwijs. „Ze worden opgeleid, doch zijn na afloop nog niet volledig boer", aldus spreker, „maar wij trachten hen de grondbeginselen bij te brengen". Verder werd geme moreerd wat er in de verschillende klassen wordt geleerd, ook de prak tijk wordt niet verwaarloosd. Ex- worden b.v. tal van excursies onder nomen. Nadat de heer Kooiman nog enige vragen had beantwoord, dank te de voorzitter hem voor zijn be toog en wees in dit verband op het nut van de samenkomsten met land- bo'uwjongeren, die door de vereni ging ook hier ter plaatse worden ge organiseerd. Samen met het bestuur komen er dan jongelieden bijéén van 16-24 jaar, om de verschillende pro- blemen te bespreken. Hoogst nuttig en leerzaam noemde de voorzitter deze bijeenkomsten. Hij wekte dan ook op ze zoveel mogelijk te bezoe ken. Land- en tuinbouw Na de pauze werd het woord ver leend aan de heer drs. J. Dijkgraaf uit Goes, secretaris van het Land bouw Coöp. Centrum, die als onder werp had gekozen voor deze avond „De mogelijkheden van de land- en tuinbouw in de tegenwoordige tijd". Als motto had spreker: „Individuali teit" en hij wilde het ditmaal eens speciaal hebben over de kleine boe ren. In deze dynamische tijd schijnt alles erop gericht te zijn het kleine te laten verdwijnen om plaats te ma ken voor het grotere. Spreker kan niet inzien wat hiervan de noodzaak is. Er is wel degelijk een bestaan mogelijk voor de kleinere bedrijven, die soms intensiever produceren dan de grotere. Bovendien zijn er veel dingen die pleiten voor het behoud van de kleine bedrijven. Verder be sprak spreker op uitvoerige wijze de verschillende objecten in de land- en tuinbouw in het licht van de E.E.G.. Afzet van pi*odukten, kostenpi'oble men, financiële tendenzen, investe ringen etc. De vele toenemende con tractteelten passeerden d.e revue, met het wel en wee hiervan. „Men tracht door het wegbreken van tolmuren de welvaart te verhogen van miljoenen mensen en hen door een betere uit voer een beter bestaan te verzekeren In plaats van de tolmuren wil men een gezamenlijke tarief muur opbou wen. Dat de meningen hierover nog al uitéénlopen is een bekend feit. Dat de concurrentie hierdoor zal toene men behoeft geen betoog en is een omstandigheid waarop wij ons zul len moeten pi-epareren. Gelukkig hebben wij tal van vakbekwame boe ren en tuinders in ons land, zodat wij de op dit gebied de kritiek zul len kunnen doorstaan. Laten wij dan, ook als kleine boeren de handen in éénslaan en streven naar een vrucht bare samenleving", aldus eindigde de heer Dijkgraaf zijn uitgebreid be toog. Op de verschillende vragen die werden gesteld gaf spreker een uit gebreid antwoord. Nadat de voorzit ter hem had gedankt voor deze leer zame uiteenzetting sloot hij de ver gadering. HILVERSUM, 30-1. „De R.T.N. die voorlopig als stichting zal blij ven voortbestaan, is niet afgeweken van haar standpunt, dat niet kan werden samengewerkt in het be staande federatieve omroepverband. Ter voorkoming van elk misverstand leg ik er de nadruk op, dat over dit uitgangspunt van een onafhankelijke opstelling volledige overeenstem, ming tussen dc besturen van AVRO cn R.T.N. is verkregen". Dit verklaarde de voorzitter van de R.T.N.. de heer Chr. Matser. naar aanleiding van de tot stand gekomen samenwerking tussen AVRO en R.T. N. in een extra uitzending van AV RO's Televizier. De voorzitter van de AVRO heeft tijdens de persconferentie van vrij dag gezegd dat de AVRO geenszins van plan is uit de federatie van om roepverenigingen te treden. Tijdens deze persconferentie werd ook vastgesteld dat Televizier straks door de AVRO zal worden-uitgege ven als luxe uitgave op de overigens normaal in de roulatie blijvende AVRO-bode. Op de autosnelweg tussen Keulen en Frankfurt is nabij Montabaureen Nederlands echtpaar afkomstig uit Naarden, de heer en mevr. Staartjes om het leven gekomen. Radio Moskou getuigt van Rus sisch verdriet en medeleven bij de dood van de drie Amerikaanse ruim tevaarders. Mooi resultaat te Breda voor Zierikzeese vereniging 25. Zo vlug zijn korte beentjes hem kon den dragen, spoedde de dikke waard zich weg. Enkele krijgers hadden Aram en de kluizenaar handen en voeten gebonden, zó stevig, dat de leren riemen diep in hun vlees sneden. „Schopt hen in een hoek!" beval de aanvoerder. „Eerst zullen wij onze dorst lessen!" Machteloos moesten Aram en Pi Tai toe zien hoe de kerels zich om een tafel schaar den De dikke waard was een hele tijd weg geweest, maar nu dribbelde hij naar het luidruchtige gezelschap toe met een grote mandfles en een aantal kroezen en terwijl de ongenode gasten hem de grofste ver wensingen naar het hoofd slingerden; schonk hij de een na de ander in. „Het spijt mij, vreemdeling, dat ik u hier in gehaald heb!" fluisterde Pi Tai Aram toe. „Het ziet er naar uit, dal dit het einde van ons avontuur zal zijn, ter wijl het nog niet eens begonnen is!" voegde hij er somber aan toe. Doch Aram hoorde hem nauwelijks. Hij had dc kleine waard voortdurend met zijn ogen gevolgd. Hij had nu alle krijgers be diend en trok zich aarzelend achter inhet vertrek terug. Doch terwijl hij langs de hoek liep, waar de twee gevangenen lagen, zag Aram duidelijk dat de man hen een knipoog toewierp! ZIERIKZEE, 30-1. Te Breda wer den zaterdag j.l. kringkampioen schappen turnen voor meisjes ge houden. De gymnastiekvereniging Dcltasport had voor deze Zebra- wedstrijden ingeschreven met een drietal meisjes met de bedoeling om ook in dit soort wedstrijden enige ervaring op te doen en uiteraard met de hoop cp een redelijk resul taat. Gebleken is dat de uitslag de verwachting ver heeft overtreffen want de deelneemsters van Delta sport zjjn de grote verrassing gewor den van deze wedstrijden. Deze uitspraak kon worden opge tekend uit de mond van wedstrijd leider J. Huijbregts uit Breda. En deze woorden berustten op feiten, want Deltasport keerde terug met de kampioene van deze Zebra-dag. Dat betekent dat het Deltasportlid mej. I. Coventon zich voor 1967 de beste mag noemen van alle turnen de meisjes in geheel Zeeland en W.-Brabant. Bovendien is zij door dit resultaat aanvoerster geworden van de meisjesturnploeg van de Zebra kring. Deze ploeg vertegenwoordigt de kring op wedstrijden tegen an dere kringen van het K.N.G.V. Ver der zal ze deel kunnen nemen aan de districtswedstrijden voor meisjes die in maart a.s. in Helmond worden ge houden. Ook de beide andere deelneemsters van Deltasport kunnen over de ge leverde prestaties tevreden zijn. Mej. M. Ravia eindigde op de vierde plaats en ook zij wordt opgenomen in de meisjesploeg van de Zebra en mag deelnemen aan de districtswedstrij den in Helmond. De derde deelneem ster. mej. S. Beije, werd door enige pech achtervolgd. Gehinderd door een polsblessure kon zij de eerste Mej. M. Ravia zorgde in Breda voor de beste prestatie met het nummer brug ongelijk. nummers niet voluit meedoen en dat kostte haar enige punten. Haar eind resultaat, een vijftiende plaats, is La ger dan zij had kunnen bereiken zonder deze handicap. Vast staat intussen wel dat de na men Zierikzee en Deltasport tijdens deze Zebramiddag over vele lippen zijn gegaan. De jonge vereniging heeft dan ook een mooi resultaat ge boekt, dit vooral als gevolg van de intensieve training die sedert begin 1966 werd gevolgd onder leiding van de heer J. A. Kosters, die er zelfs voor heeft gezorgd dat de meisjes thans balletles krijgen. De wedstrijden Wat betreft de wedstrijd kan wor den medegedeeld dat twintig meis jes waren ingeschreven die allen de volgende onderdelen moesten afwer ken: paardspringen, evenwichtsbalk, brug ongelijk en een vrije oefening op muziek. Evenwichtsbalk was voor velen het moeilijkste onderdeel. Bij een tussenstand na twee onderdelen bleek mej. Coventon op de derde plaats te staan, mej. Ravia op de ge deelde 7-8ste plaats, terwijl mej. Beije achterin het klassement stond. De Zierikzeese meisjes wisten dus hun plaats bij de volgende twee num mers aanzienlijk te verbeteren. Als uitschieter kunnen worden genoemd mej. Ravia die bij het brug ongelijk de hoogste waardering kreeg van 9.20 punten en mej. Coventon die de hoog ste waardering kreeg, n.l. 8,6 punten, voor het nummer vrije oefening. Bij het paardspringen bezette zij een ge deelde eerste plaats. De eerste vijf uitslagen van het eindklassement luiden als volgt: 1. mej. I. Coventon, D.s., Zierikzee, 33,65 punten; 2. mej. L. de Reijzer, S.V.S., Serooskerke (W), 32,55 pun ten; 3. mej. J. de Caluwe, UDI, Ber gen op Zoom, 32,45 punten; 4. mej. M. Ravia, Deltasport, Zierikzee, 32,15 punten; 5. mej. C. Vermeulen, As- trow. Souburg. 31,60 punten. Trots op het bereikte resultaat draagt het Deltasport-lid mej. Co venton hier de Zébravlag. De nieu we turnkampioene voor Zeeland en Brabant 1967 wordt hier geflankeerd door (links) mej. Beije en rechts mej. Ravia, beiden eveneens van Deltasport. MARKTBERICHTEN Aardappelbenrs Rotterdam ROTTERDAM, 30-1. Klei-aardap pelen voor het binnenland; Eigenhei mers 40 mm opwaarts f 20,50-22,50; Bintjes 35-50 mm opwaarts f 13,00- 14,50; Bintjes 40 mm opwaarts f 14,50 -16,00; Furore 40 mm opwaarts geen handel; Meerlander 40 mm opwaarts geen handel. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 14,75-15,50; Bintjes 45 mm opwaarts f 15,50-16,25. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintjees - blank - 35 mm opwaarts f 11,00-12,00. Zand-aardappelen voor de export: Climax 35 mm opwaarts geen note ring; Bintjes - blank - 35 mm op waarts f 11,00-12,00. Voer-aardappelen f 2,00-5,50. Stemming: binnenland zeer rustig, export zeer flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 30-1. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 323 dieren aan gevoerd. De prijzen waren voor; luxe paar den f 1200 tot f 1600; werkpaar den f 1150 tot f 1550; oude paarden f 800 tot f 1450; 3-jarige paarden f 800 tot f 1200; 2-jarige paarden f 700 tot f 950; veulens f 300 tot f 650; hitten f 700 tot f 900. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2,70 tot f 3,30; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,30 tot f 3,60. De handel was rustig. Op roof met revolver TILBURG, 29-1. Een jongeman heeft bij een tweetal inwoners van Tilburg getracht onder bedreiging met een revolver aan geld te komen. In beide gevallen stapte de man on middellijk nadat de voordeur was geopend naar binnen ,maar toen hij ontdekte dat er te veel meensen in huis waren verdween hij kort na dien. Toen hij tegen sluitingstijd een café op de Besterdring binnenstapte trachtte hij de kastelein met zijn re volver te imponeren. Toen deze ech ter geen aanstalten maakte hem geld te geven deed de jongeman zelf een greep in de kassa en verdween met ca. 300 gulden in zijn zak. Ver dacht van deze rooftocht werd een 18-jarige Tilburger aangehouden, die inmiddels een gedeeltelijke be kentenis heeft afgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3