DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOHNSON'S PLANNEN VOOR STRIJD TEGEN VERVLIUNG In de Ver. Staten meer artsen opgeroepen Oorlogsmisdadiger hing zich in cel op Automatisch bellen met het buitenland Nieuw j aarsviering in strijdend Vietnam AVRO uit Federatie omroepverenigingen Franse lanceringen De behoefte aan onderwijzers Protesten bij Franse ambassade te Peking li k Amerikaan Morgan laat huis te Dreischor uit 1763 verbouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Diiisdag 31 januri 1967 123ste jaargang Nr. 19726 WAARIN OPGENOMEN ftEDAKHE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: 'N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. A8CNNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 1S cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesje*" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. in au nummer: Een eeniv Clirschoolvereniging te Zierikzee KCF3MKanBBawSPES <5 WASHINGTON, 30-1. President Johnson heeft maandag het congres zijn plannen doen toekomen voor de strijd tegen de lucht- en waterver vuiling. Johnson stelt onder andere voor de instrumenten tegen luchtvervui ling. die reeds in alle auto's van het model 1968 moeten zijn aangebracht, regelmatig te laten inspecteren en een nationale commissie op te rich ten ter bestudering van de proble men bij het zuiver houden van de Amerikaanse zoetwatervoorraad. Volgens do president kost de lucht vervuiling jaarlijks miljarden dollars en vormt zij een groot gevaar voor de volksgezondheid; hiertegen is een gezamenlijk optreden van de fede rale, staats- en plaatselijke autoritei ten vereist. Johnson wil de staten en gemeen ten onder zijn wetsvoorstel, de „air quality act 1967", subsidies verstrek ken om de inspectiekosten op te van- WASHINGTON, 30-1. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft maandag 2.229 artsen, onder wie voor het eerst 181 osteopaten, laten oproepen voor het leger. DUISBURG, 30-1. De vroegere on dercommandant van het nazi-con centratiekamp Vaivara in Estland, Ernst Runde (61), heeft zich in zijn cel in de gevangenis van Duisburg opgehangen, zo is maandag bekend gemaakt. Runde had in mei wegens oorlogsmisdaden terecht moeten staan. Hij zou in Vaivara o.a. vijf Joden gewurgd hebben. Twee broers doodgereden AMSTERDAM, 30-1. Op de Ples- manlaan in Amsterdam-West zijn maandagavond twee kinderen van 13 en 14 jaar verongelukt. De broers Anton en Jacob Hilversom staken met de fiets de Plesmanlaan over en werden daarbij aangereden door een personenauto. Ze waren beiden op slag dood. Mail na aanrijding nog tweemaal overreden BEEMSTER. 30-1. Op de Purmer- enderweg in Beemster is maandag avond de tuinder G. Degeling vlak bij zijn woning bij het oversteken verongelukt. De man werd door een personenauto aangereden, kwam via de voorruit van de auto op het weg dek terecht en werd vervolgens nog overreden door een truck met opleg ger en een tweede personenauto. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. De artsen zijn, aldus het ministerie nodig, omdat niet genoeg artsen zich vrijwillig opgeven en omdat een aan tal artsen in de zomer hun diensttijd achter de rug hebben. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft later toegegeven, dat vóór de snelle versterking van de Amerikaanse troepenmacht in Vietnam gedurende 1965 het aantal voor het leger opge roepen artsen slechts enkele honder den bedroeg. Vorig jaar waren het er al 1700. DEN HAAG, 30-1. Met ingang van 1 februari a.s. zal een derde van het aantal Nederlandse telefoonabonnees dit zijn alle aangeslotenen in de sectoren Amsterdam, Amstelveen, Dordrecht, Rotterdam, Gouda, Slie- drecht en het lokale net Den Haag - volautomatisch kunnen telefoneren met een zeer groot aantal netten in Groot-Brittannië en Ierland, waar onder alle grote steden vallen. Be draagt het percentage automatisch afgewikkelde internationale gesprek- ken op het ogenblik 58, met de auto matisering van het verkeer naar En geland wordt dit 63 pet. Voor dit automatisch verkeer met Engeland en Ierland beschikt de P.T.T. over zes kabels (tezamen omvattend 540 kanalen). gen die het program met zich mee brengt. Het programma bestaat uit de vol gende punten: Controle op verbrandingsgassen en afvalstoffen in industriecentra; Opstelling van algemene geldende limieten voor luchtverontreiniging; Oprichting van regionale commis sies voor onderzoek van de lucht- zui verheid; Regelmatige en verplichte con trole van aan te brengen instrumen ten ter verwerking van onafgewerk te gassen van motorvoertuigen; Verplichte registratie van alle toe gevoegde ingrediënten van brand stoffen. Volgens Johnson zal het Ameri kaanse wagenpark binnen tien jaar uit meer dan 110 miljoen auto's be staan. SAIGON, 30-1. Wanneer men op het ogenblik in Saigon een knal hoort weet men niet af het weer een aan slag is of dat de jeugd bezig is „Tet", het Vietnamese nieuwjaar, in te lui den, dat officieel op 9 februari be gint. Zoals elk jaar om deze tijd heeft zich ook nu weer een luwte in de oorlogshandelingen ingezet. De Ame rikaanse en Vietnamese communi- qué's maken gewag van minder be langrijke gevechten. Ook de Viet- cong schijnt aan deze impasse mee te werken. Haar strijders zijn de laatste dagen minder actief. Buiten landers zeggen, dat „Tet" voor de Vietnamees belangrijker is dan voor de westerling Kerstmis, Nieuwjaar en carnaval tesamen. Het nieuwjaar moet met alle mo gelijke intensiteit worden ingeluid, met als gevolg dat deze week in Sai gon de ruiten dag en nacht trillen van de feestknallen. Een jaar vol angst, zorg en honger ontlaadt zich in deze periode in een driedaags feest met familie en vrienden. DEN HAAG. De Europese Inves teringsbank heeft met Griekenland een kredietovereenkomst aangegaan van 5 miljoen dollar, voor de finan ciering van een irrigatieprojekt in de vlakte van Karditsa (Thessalië). HILVERSUM, 30-1. Gezien de hou ding en de recente tegen de AVRO gerichte tendensieuse uitspraken van de zijde van de VARA, bij monde van de heer J. B. Broeksz op zondag 29 januari jl., de KRO op maandag 30 januari in het programma „Adam '67" en de NCRV bij monde van de heer G. A. Kieft eveneens op 30 ja nuari, waaruit duidelijk blijkt dat van een redelijke samenwerking geen sprake is en ook niet meer kan zijn, heeft het bestuur van de AVRO besloten uit de federatie van om roepverenigingen te treden, zo deelt de persdienst van de AVRO mede. NOG NOOIT WERD ER ZOVEEL GELEZEN AMSTERDAM, 30-1. „Er worden steeds meer boeken gekocht en gelezen. Nog nooit werd er zo veel gelezen. Het boek wordt populair, algemeen, alledaags. Het wordt gebruiksvoorwerp, bron voor snelle en prettige ontspanning als krant, radio en vooral televisie". Dit zei de directeur van de Commissie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek (C.P.N.B.), de heer Frans de Smit, op een persconferentie ter gelegenheid van de 32ste Boekenweek (25 februari-4 maart). In 1966 werden door het Centraal Boekhuis - het depot in Amsterdam van waaruit dc Nederlandse boekhandel be voorraad wordt - 1.452.000 boeken afgeleverd, dat is 22 procent meer dan in 1965 (1.187.000). Het afgelopen jaar verschenen er 10.582 boeken, dat is byna 400 meer dan in 1965. Het aantal herdrukken dat in 1965 met 41 procent was toegenomen, vermeerderde in 1966 met 45 procent. De totale boekenomzet over 1966 wordt geschat op 275 miljoen gulden (1965: 250 miljoen). De gemiddelde prtfs van een Nederlands boek was vorig jaar f 7,15 (1965: f 6,35). PARIJS, 30-1. Vanaf de Franse ba sis Dumont d' Urville in de Zuid pool zijn met succes drie raketten van het type „Dragon" gelanceerd. Dit heeft de Franse minister van wetenschap maandag meegedeeld op een lunch voor de wetenschappelijke pers. Met name in het zuiden geraakt men weer in de greep van carnaval, de jaarlijks terugkerende ongedwongen feestpret, die dit tussen haakjes de kalme (en nuchtere) amateurfotograaf gelegenheid geeft tot het maken van kostelijke ]ilaatjes. Hier is er één van. DEN HAAG. 30-1. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ge gevens bekendgemaakt betreffende de behoefte aan onderwijzers by het lager onderwijs en de voorziening in die behoefte over 1965. Tot het lager enderwijs zijn gerekend het G.L.O., V.G.L.O., B.L.O. en U.L.O. De behoefte aan onderwijzers als gevolg van vacatures, uitbreiding en vervanging van vertrokkenen be droeg voor het lager onderwijs als geheel 7.175 (1962: 6.088). In de be hoefte werd voor 95 procent (1962: 94 procent) voorzien, variërend van 83 procent bij het U.L.O. tot 98 pro cent bij het G.L.O. Het aantal vertrokken onderwij- zei*s bedroeg 8 procent (1962: even eens 8 procent) van de aanwezige on derwijzers aan het begin van het jaar; het overeenkomstige percen tage is bij de mannen 5, bij de vrou wen 12. De helft van de mannelijke respektievelijk tweederde van de vrouwelijke vertrokkenen bleek jon ger dan 35 jaar te zijn. Onder de vrouwelijke vertrokkenen was ruim éénderde ongehuwd. Er werden 6.789 (1962: 5.709) aan gesteld. Zowel bij mannen als vrou wen was tweederde jonger dan 25 jaar. Onder de vrouwelijke aange- stelden was éénvijfde gehuwd. Sneeuwval in heel het zuiden van Jordanië heeft geleid tot isolatie van Bedoeinenstammen in de omgeving van Mabada ten oosten van de Dode zee. omgekomen astronauten WASHINGTON, 34-1. President Johnson zal heden (indsdag) de be grafenis van de astronauten Virgil Grissom en Roger Chaffee op de na tionale begraafplaats te Arlington bijwonen, zo is door het Witte Huis meegedeeld. Samen met vice-presi dent Humphrey zal Johnson in West Point ook de begrafenis van Edward White, de derde omgekomen Apollo- astronaut bijwonen. De berging van de „Jacob Verolme" ROTTERDAM, 30-1. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co. is met de gekapseisde ertstanker nog steeds op weg naar de baai van Gan- do, 12 km. ten zuiden van Las Pal- mas. De verbinding tussen de sleep boot en het wrak was dit weekeinde twee keer verbroken, eerst in de nacht van vrijdag op zaterdag, later in het begin van de zaterdagmiddag, lm beide gevallen duurde het uren voordat men weer vast kon maken. PEKING, 31-1. Na de demonstra ties voor de ambassades van de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië in Pe king is dinsdag de Franse ambassa de het doelwit geworden van de pro testen van de Rode Gardisten en ar beiders tegen de arrestatie en „mis handeling" van Chinese studenten in Parijs. De studenten hadden vrij dag jl. een protestdemonstratie wil len houden voor de Russische am bassade in de Franse hoofdstad. De Chinese dagbladen .maakten dinsdag voor de eerste maal het nieuws bekend over de incidenten in Parijs. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hij is een wijze man O 9 Die maat houden kan. O bcoocosccccocccocccocccooc Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; overwegend matige zuidwestelijke wind; weinig veran dering in temperatuur 1 febr. Zon op 8.21, onder 17.27. Maan op 0.41, onder 11.00. 2 febr, Zon op 8.20, onder 17.29. Maan op 2.07, onder 11.18. Laatste kwartier: 2 febr. te 0.03. HOOGWATERSTANDEN MA. KAAP KENNEDY. Dif is het verkoolde interieur van de Apollo-ruimtecabine na de tragische brand waarbij zaterdag de drie astronauten Grissom, White en Chaffee omkwamen. Johnson bij begrafenis PodgOTIiy bij PüUS ZIERIKZEE: 1 febr. 7.31 v.m. 2 febr. 8.15 v.m. 20.02 n.m. 20.50 n.m. VATICAANSTAD, 30-1. Paus Pau- lus heeft maandag over de wereld vrede en over de katholieken in de Sowjet-Unie gesproken met de Sow- jet-president Nikolai Podgorny. De audiëntie heeft iets meer dan een uur geduurd. Het was de eerste ont moeting tussen een paus en een com munistisch staatshoofd. Veel verdrinkiiigs- gevallen in 1966 ZANDVOORT, 30-1. Volgens ge- gevens van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen kwamen er vorig jaar 620 verdrinkingsongevallen in ons land voor, in vergelijking met 1965 een toename van 72. Het ijs eiste 13 slachtoffers tegen vier in 1965. In de zwembaden ver dronken 22 mensen tegen 11 in het jaar ervoor. Aan zee steeg het aan tal ongevallen van 23 tot 41. Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal verdrinkingsgeval'len 4.96. tegen 4.43 in 1965. Er reden 1311 (1216) auto's te water. Daarbij kwamen 75 mensen om het leven. Het jaar daarvoor res pectievelijk 62. Brand in Zweedse school ENKÖPING, 30-1. Bij een brand in een lagere school in de Zweedse stad Enköping zijn maandag naar men vreest twee kinderen en twee volwassenen om het leven gekomen. Elf anderen werden met brandwon den en letsel als gevolg van het uit de ramen naar buiten springen in het ziekenhuis opgenomen. Sommige kinderen waren van de derde ver dieping naar beneden gesprongen. Het houten gebouw brandde tot de grond af. BEIROET. In Irak zullen vrouwen die zulks willen, binnenkort voor het eerst aan verkiezingen kunnen deel nemen. BROUWERSHAVEN 1 febr. 7.28 v.m. 19.51 n.m. 2 febr. 8.14 v.m. 20.43 n.m. Doodtij: 4 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied heeft zich het afgelopen etmaal van Scandina vië naar west-Rusland verplaatst en vervolgt zijn weg in zuidelijke rich ting. De koude lucht, waarmee dit hogedrukgebied is gevuld, heeft zich ook over een groot deel van de Bal kan, Polen en noordoost-Duitsland uitgebreid. Boven Denemarken bleef de vorstgrens ongewijzigd en heeft nu de neiging zich naar het noord oosten terug te trekken. Een depressie ten westen van Schotland verplaatst zich verder op vullend in de richting van de Noord zee. Langs de zuidflank ervan blijft het komende etmaal, met een over wegend matige zuidwestelijke wind, zachte lucht naar west-Europa stro men. In deze stroming komt een zwakke frontale storing voor. Achter deze storing, die ons land zonder neerslag van betekenis zal passeren, neemt woensdag de kans op opkla ringen toe. Medisch onderzoek van P.T.T.-personeel DEN HAAG, 31-1. Op korte ter mijn zal - het eerst in de grote cen tra- het mannelijk personeel van de P.T.T. boven 40 jaar in de gelegen heid worden gesteld een uitgebreid periodiek preventief geneeskundig onderzoek te ondergaan. De be drijfsgeneeskundige dienst van de P.T.T. start hiermee een vorm van onderzoek die - op zo grote schaal toegepast - volgens het PTT-maand- blad „Bedrijfsbanden" uniek is in de wereld der bedrijfsgeneeskunde. Het medische onderzoek ,dat op basis van vrijwilligheid zal geschie den, is voornamelijk gericht op hart en vaatziektes en kanker. Wat de Nederlandse bevolking betreft sterft tussen de leeftijd van 35 en 65 jaar één op de vijf mannen; bij vrouwen één op de acht. Bij de mannen in deze leeftijdsgroep berust 2/3 deel van de doodsoorzaken op hart- en vaatziektes en kanker. DREISCHOR, 31-1. Kortgeleden is het verbouwen gegund van een oud pand aan dc Ring tc Dreischor - ge legen naast het veelbesproken dorps huis - voor rekening van de Ameri kaan Harry Morgan te New York. Het huis, dat ruim twee eeuwen oud is en uit het jaar 1763 dateert, is vele jaren lang in twee gedeelten bewoond geweest. Enkele jaren ge leden werd het in vervallen staat verkerende pand met schuur ver kocht aan deze Amerikaan, die er overigens geen al te groot bedrag vpor neer moest tellen, want nie mand had eigenlijk belangstelling voor het oude huis getoond. Internationaal ontmoetingscentrum Zoals bekend kwam de Amerikaan Harry Morgan ip het rampjaar 1953 naar Nederland, waar hij in 's-Gra- vendeel door de modder baggerde en in Dreischor drie maanden lang hui zen schrobde en vuilnisbakken op haalde. Toen Harry in de zomer van het rampjaar 1953 in de jeep van de burgemeester van Dreischor naar Schiphol werd gebracht, stonden alle mensen van Dreischor buiten om hem uit te wuiven. Harry riep toen met tranen in de ogen: „Ik kom te rug"! De bewoners waren van gedachten dat ze hem nooit meer zouden zien, maar ze vergisten zich. Een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht had in december 1955 een plekje open voor een vlucht naar Frankrijk en Harry - die inmiddels bij de luchtmacht diende - mocht mee. Op een koude zondagmorgen kwam hij terug in Dreischor en de mensen reageerden daar alsof hij nog niet weggeweest was uit het dorp. Daar na is hij nog verschillende keren in Dreischor, o.a. bij de familie Geel hoed, op bezoek geweest. Toen hij bij één van zijn laatste bezoeken aan Dreischor attent gemaakt werd op het leegstaande huisje aan de Ring, heeft hij snel beslist. Na de aankoop is hij al vlug over de restauratie gaan onderhandelen en architect L. Beije te Veere heeft een keurig plan ge reed gemaakt. De restauratie is ge gund aan J. van de Velde Zn. te Dreischor voor f 47.500,De achter het huis staande houten schuur is vorig jaar reeds afgebroken. Kind present vrouw weg TOULON, 30-1. Op een plein in de Zuidfranse stad, Toulon heeft zaterdagmiddag een jon ge vrouw een kind gekregen. Een apotliekersassitevite, die de vrouw zo goed mogelijk bij stond, repte zich toen het kind een meisje - ter wereld was gekomen, met de baby weg om een arts te zoeken. Toen zij te rugkwam, bleek de moeder ie zijn vertrokken. Men heeft haar nog niet teruggevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1