weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Papoea's in Nederland pleiten voor de belangen van hun land Sow jet-Unie zou anti-raketsysteem met X-stralen hebben Overstromingen in Brazilië eisten 1500 mensenlevens Kerend getij in Vietnam? Gevechten in Sinkiang (China) Auto reed op kinderen in Morris Bemanning „Apollo" -Tuimteca bine omgekomen Studenten en arbeiders betogen in Spanje Brood duurder 8 Zware sneeuwstorm teistert Chicago ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mandag 30 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19735 WAARIN OPGENOMEN «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, pojtbu* 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit oummer: Vijf en dertigjarig bestaan C.J.B.T.B. Komt zaak voor V. N.? JARIGE PRINSES DEN HAAG, 28-1. De in Neder land verblijvende papoea's, verenigd in vier organisaties, zijn een actie gestart, die ten doel heeft een mil joen gulden bijeen te brengen. Daar door zou het mogelijk worden, dat een delegatie in maart a.s. naar New York zou kunnen reizen, wanneer de algemene vergadering bijeen zal ko men. Dit werd zaterdag in de blauwe zaal van het Scheveningse Kurhaus bekendgemaakt door president M. W. Kaisiepo. In deze zaal waren de vier organisaties, het „Front Natio nal Papua", een organisatie van jon ge pafjoea's, een organisatie van Mo- lukkers, die geboren en getogen zijn in Nieuw-Guinea en jongeren van Melanesische afkomst, bijeen voor de algemene jaarvergadering. Op een tijdens de pauze gehouden persconferentie deelde de heer Kai siepo mede, dat hij en de secretaris van de overkoepelende organisatie vorige maand in New York zijn ge weest. Bij die gelegenheid was hun „in het oor gefluisterd", dat de al gemene vergadering in april a.s. de kwesties Zuid-Afrika en Zuid-west- Afrika op haar agenda zou plaatsen en dat dan ook de kwestie oost- en west-papoea ter sprake zou kunnen komen. Om een delegatie van vijf le den uit te zenden is reeds een be drag van f 25.000,- nodig. Belangen bevolking Verder deelde de heer Kaisiepo mede, dat men bij secretaria-gene- raal Oe Thant de belangen van de één miljoen zielen tellende bevol king van (het voormalige Nieuw- Guinea heeft bepleit, omdat men vreest dat Indonesië de overeenkomst met Nederland over Nieuw-Guinea ADVERTENTIE met name wat betreft de overeenge komen volksstemming), geweld zal aandcen. De heer Kaisiepo wees op het plan van Indonesië om in het voormalige Nieuw-Guinea verkiezin gen te willen houden in aanwezig heid van een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties. De papoea-organisaties in ons land vrezen, dat Indonesië het zou willen doen voorkomen, dat het de bevol king een zekere autonomie heeft ge geven, waardoor de tussen Neder land en Indonesië overeengekomen volksstemming in 1969 in het ge- f drang zou kunnen komen. i Ook wil de papoeabevolking, aldus de zegsman, dat de door Nederland ter beschikking van de papoeabe volking gestelde gelden (130 miljoen dollar) geblokkeerd zullen blijven en niet Indonesië ten goede zullen ko men, maar de betreffende UNO-com- missie, die dan, na overleg met een erkende volksvertegenwoordiger, uit gaven zou kunnen doen. RIO DE JANEIRO. 29-1. De over stromingsramp van begin vorige week in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro, de ergste sinds bijna een eeuw, heeft volgens officiële cijfers aan 1.500 mensen het leven gekost en 5.000 mensen dakloos gemaakt. In de stad Rio zijn de gemeentediensten nog steeds volledig in de war en heerst een alarmerende toestand. De drinkwater- en stroomvoorziening in deze stad van vier miljoen in woners blijft zeker nog weken beperkt en onregelmatig. PARIJS, 29-1. De Amerikaanse senator Robert Kennedy heeft zon dagavond bij zijn aankomst in Parijs uit Londen verklaard dat er aanwij zingen bestaan betreffende een mo gelijke wijziging in de houding van Noord-Vietnam jegens de oorlog. Om deze reden waren volgens hem de komende drie of vier weken van het grootste belang voor de toestand in Vietnam. Bijeenkomsten tussen Ame rikanen en Noordvietnamezen over de uitwisseling van krijgsgevangenen en de beroering in China vormden factoren die tot een wijziging van de situatie zouden kunnen bijdragen, zo zei hij. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! WASHINGTON. 29-1. De Sowjet- Unie heeft met toepassing van X- stralen een afweersysteem tegen ra ketten ontwikkeld, waarmee vyan- delijke projektielen op honderden kilometers afstand van het doel „ver lamd" of vernietigd kunnen worden, zo meldt het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and Wold Report". TOKIO, 30-1. De jongste Pekingse muurkranten gewagen van voort gaande gevechten in de provincie Sinkiang tussen militie-eenheden, die deels aan de zijde van partijlei der Mao Tse Toeng en deels aan de zijde van het Chinese staatshoofd, Kioe Sjao Tsji, staan, Sinds vrijdag zouden bij deze gevechten in de aan de Sowjet-Unie grenzende provin cie twaalf man gesneuveld zijn. De hernieuwde gevechten zouden begonnert zijn nadat vrijdag een (vergeefse) poging was gedaan, door onderhandelingen een einde te ma ken aan vijandelijkheden in Sinkiang waarbij minstens 100 mensen het le ven zouden hebben verlaten. Twee doden bij frontale botsing RIJNSATERSWOUDE, 27-1. Bij een frontale botsing op de provin ciale weg tussen Alphen aan de Rijn en Hillegom onder de gemeente Rijnsaterswoude zijn twee mensen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn de respectieve bestuurders van de botsende personenauto's, de 34-jarige T. Bos uit Gouda en de 57-jarige J. C. M. Simis uit Alphen aan de Rijn. Zij waren vrijwel op slag dood. Andere inzittenden wa ren er niet. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre. Protestmars in Schiedam SCHIEDAM, 28-1. Een kleine hon derd jongelui hielden in Schiedam een protestmars van 60 uur achter een. De mars was gericht tegen het Schiedamse structuurplan. Wanneer dit plan do(& de gemeenteraad aan vaard wordt, zal een groot deel van oud-Schiedam, de Branderbuurt, af gebroken worden en plaats moeten maken voor o.a. de nieuwe brand weerkazerne. De demonstranten werden om de vier uur afgelost. SCHIEDAM. 28-1. Op de Burge meester van Haarenlaan te Schie dam is de bestuurder van een zand- auto door een rood verkeerslicht ge reden op het moment dat een groep je schoolkinderen op de door ver- keersbrigadiers beveiligde zebra de weg overstak. Zes kinderen werd min of meer ernstig gewond en in twee ambu lances naar twee ziekenhuizen ver voerd. Later moest daarheen ook nog een zevende kind worden ge bracht. MADRID, 29-1. Vierduizend Ma- drilecnsc arbeiders hebben als - mo gelijk voorlopige - afsluiting van de grootste stakingsgolf die de Spaanse hoofdstad onder Franco's bewind heeft gekend, de nacht van zaterdag op zondag vrijwillig doorgebracht in de autofabriek „Barrciros". Ze hadden cr eerder op de dag het werk neergelegd uit protest tegen de ongeveer honderd arrestaties die vrijdag door de politie waren ver richt tijdens betogingen van studen ten en arbeiders voor vrije vakbon den en tegen de stijgende prijzen. Zaterdag werd op elf fabrieken in Wanneer dit systeem zo doeltref fend is als de berichten luiden, neu traliseert het 't gehele Amerikaanse arsenaal van lange-afstandswapens, meent het blad. Het gaat om een ap paraat dat uit een kernexplosie voortkomende X-stralen uitzendt, die in staat zijn door de mantels van de atoomkoppen der raketten heen te dringen, waarna ze de stroom- draadjes doen smelten en zo het ge leidingssysteem „verblinden". Ook kunnen ze andere vitale onderdelen van de kernkop uiteen doen vallen. Volgens de schrijver van het arti kel is het de Russen onlangs boven de Poolzee al gelukt op deze wijze met een van hun raketten twee pro jektielen op meer dan 160 km af stand onschadelijk te maken. Het nieuwe Russische systeem is volgens het blad bekend geworden toen een Russische geleerde er op een internationale bijeenkomst over sprak, in de veronderstelling verke rend dat het geen geheim meer was. Bomontploffing in Rome ROME, 30-1. De ramen van een kerk in Rome, de kerk van de hei lige Pius X, zijn vannacht door een bomontploffing vernield. De explo sie sloeg ook een gat in een muur. In de afgelopen week zijn bom aanslagen gepleegd op communisti sche partijkantoren in Rome en Mi laan. Deze werden toegeschreven aan rechtse elementen die op deze wijze wilden protesteren tegen het bezoek van de Russische president, Podgorny, aan Italië. De vliegtuigverliezen in Vietnam NEW YORK, 30-1. Het Ameri- gaanse blad „Newsweek" schrijft, dat de Amerikaanse verliezen aan vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen in Vietnam meer bedragen dan 1700, hoewel officieel het getal 864 is op gegeven. „Newsweek" meldt, dat 1100 toestellen zijn neergeschoten. De overige 670 toestellen zijn door andere oorzaken verloren gegaan. Zo zouden bijvoorbeeld 300 door vijan delijke actie beschadigde toestellen weliswaar op de onderscheidene ba ses teruggekeerd zijn maar als on herstelbaar afgeschreven zijn. Een portret van H.K.H. Prinses Beatrix, die op dinsdag 31 januari haar 29e verjaardag hoopt, te vieren. (Foto: Max Koot). Algemene maatregel van bestuur Voorschriften vergunning opsporing van aardolie DEN HAAG, 28-1. Minister Bak ker (economische zaken) heeft de al gemene maatregel van bestuur, waarin zijn opgenomen de beperkin gen en voorschriften die worden verbonden aan vergunningen voor opsporing van aardolie en aardgas onder de Noordzee bekend gemaakt. Dezer dagen zullen de voorwaarden worden gepubliceerd in het staats blad. Uit de bij de algemene maatregel van bestuur behorende toelichting blijkt o.m., dat voor het gehele con tinentale plat een uniforme regeling is ontworpen. Hierin wordt het nood zakelijk genoemd, dat de staat in de winning van gas kan deelnemen. Hiervoor is de mogelijkheid van staatsdeelneming voor een percenta ge van veertig percent geopend. Mi nister Bakker meent, dat wat de winning van aardolie betreft een op timale bate voor de gemeenschap kan worden verkregen zonder een deelneming door de staat. In de nu bekend gemaakte voor waarden wordt tevens bepaald, dat een vergunninghouder over elk jaar aan de staat een percentage moet betalen van de waarde van alle aardolie, die - zonder staatsdeelne ming in de exploitatie, is gewonnen en afgevoerd. Voor deze cijnsheffing is een glijdende schaal opgesteld. Voor de eerste 100.000 kubieke me ter aardolie per jaar is geen cijns verschuldigd. Voor de volgende 100.000 m;l is deze cijns vastgesteld op twee percent en de schaal loopt op tot zestien pet. Voor hoeveelheden boven de 6 miljoen m:i. Door deze methode, aldus minis ter Bakker, zullen ook kleinere, minder aantrekkelijke velden econo misch exploiteerbaar zijn. Voor aard gas, dat niet gewonnen is voor re kening van een naamloze vennoot schap waarin de staat deelneemt, geldt een soortgelijke heffing. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland RAMP IN AMERIKAANSE RUIMTEVAART Madrid door ongeveer 20.000 arbei ders gestaakt. Veel arrestanten zijn alweer vrij gelaten maar zaterdag werden nieu we aanhoudingen verricht toen stu denten op het universiteitsterrein de politie mot stenen bekogelden. De studenten van sommige faculteiten hebben aangekondigd dat ze maan dag de colleges zullen boycotten. In Barcelona zijn intussen een hoogleraar en zes anderen in vrij heid gc->lr!d, die vorige week zondag na een inval in het culturele cen trum van het Benedictijnenklooster van Monserrat waren gearresteerd. KAAP KENNEDY, 28-1. De be manning van de eerste „Apollo"- ruimtecabine, luitenant-kolonel Vir gil Grissom (commandant), luitenant -kolonel Edward White en kapitein -luitenant ter zee Roger Chaffee, is maandag by de eerste generale re petitie voor de lancering, welke 21 februari zou plaats hebben, door een brand na een explosie in de ruimte capsule om het leven gekomen. Naar het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart meedeelt, had de ontploffing plaats in het be langrijkste deel van de cabine waar zich de motor, de zuurstof en andere uiterst belangrijke apparatuur be vond. Personeel op de toren van lan- ceer-installatie 34, waar de „Apollo" 65 meter hoog op de geweldige „Sa- turnus 1 "-raket was geplaatst, trachtte nog de luiken te openen, maar de zware rook belemmerde de reddingspogingen zodat de ruimte vaarders in de vlamen omkwamen. Het is de eerste maal dat de Ame rikaanse ruimtevaart slachtoffers eist. Vorig jaar kwamen twee ruim tevaarders bij een vliegtuigongeluk in Missouri om het leven, maar dit ongeluk stond niet in verband met de ruimtevaart. Tijdens het ongeluk bevonden zich verscheidene honderden mensen in de omgeving van de lanceerinstallar tie. Men vreesde aanvankelijk voor nog meer explosies, daar de raket met brandstof was geladen. Tijdens vluchtnabootsing In een communiqué van de „Nasa" wordt gezegd, dat de explosie zich om 18.31 plaatselijke tijd (00.31 G. M.T.) voordeed, tijdens een zoge naamde vluchtnabootsing. De astro nauten zaten sedert 15 uur (21 uur) in de cabine. De drie ruimtevaarders zouden de DEN HAAG, 28-1. Recente kos tenstijgingen in het bakkersbedrijf hebben de minister van economische zak«m aanleiding gegeven - na over leg met de Nederlandse Bakkerü- stichting - er mede akkoord te gaan, dat met ingang van 30 januari a.s. de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de ste den, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 64 cent bedraagt, op maxi maal 65 cent. In de provinciesteden, waar de huidifge winkelprijs 65 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 66 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze brood soort van 66 op 67 cent worden ge steld. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen eveneens met 1 cent worden verhoogd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «ooosooocosocoocoooocccco Raad na daad O Komt te laat. bsgosocoosocosccocosooogcc eerste vlucht in het kader van het Apollo-projekt voor bemande ruim- tevluchten met drie personen ma ken. Het programma heeft als uit eindelijk doel eerste bemande vlucht naar de maan. Van ingelichte zijde werd gezegd, dat de ramp hoogstwaarschijnlijk een ernstige vertraging voor de be mande maanvlucht zal betekenen. Het Apollo-programma is reeds meer dan zes maanden vertraagd door ongelukken tijdens proeven. De ramp van vrijdagavond betekent dat niet eerder dan eind 1969 een Ame rikaanse bemande maanvlucht zal kunnen worden gemaakt, zo zei men. Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost; dezelfde of iets lagere tem peraturen. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.25. Maan op onder 10.45. Laatste kwartier: 2 febr. te 0.03. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 jan. 6.52 v.m. 19.23 n.m. BROUWERSHAVEN 31 jan. 6.48 v.m. 19.07 n.m. Doodtij: 4 febr. HET WEEROVERZÏCHT DE BILT, 30-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft een in betekenis toenemend hoge- drukgebied zich van Spitsbergen naar Scandinavië verplaatst. Er om heen is koude lucht tot over de Oost zee en een groot deel van Denemar ken uitgestroomd. Het hogedrukge- bied trekt langzaam verder zuid oostwaarts, waardoor de koude lucht zich ook over Polen en oost Duits land uitbreidt. Boven Denemarken is de vorstgrens evenwel tot stilstand gekomen. Ten westen van de Britse eilanden stand houdt. In zuidwest Frankrijk het oosten op, waardoor morgen van zachte lucht over west Europa in stand houdt. In euidwest Frankrijk werd het zondag in deze lucht plaat selijk omstreeks 20 graden. In het zuiden van ons land 14 graden. In middels dringt een oceaanfront lang zaam over de Britse eilanden naar het oost enop, waardoor morgen van het zuidwesten uit de kans op regen weer groter wordt. In het tempera- tuurverloop wordt weinig verande ring verwacht. Verborgen bommen. SAIGON, 28-1. „Dis is nu bijvoor beeld echt een plaats om een tijd bom in te verbergen", zei de Ame rikaan die Zuidvietnamezen moet opleiden in het ontdekken van ver borgen bommen. Hij had als voor beeld een ivoordenboek in handen genomen, sloeg het open en zag wat verbouwereerd dat er werkelijk een tijdbom in zat. Mannen van de Amerikaanse mijnopruimingsdienst konden het tuig onschadelijk maken, een paar minuten voordat het zou ontploffen. De bom bestond uit twee staven dynamiet die mef een ontste- kingsklok waren verbonden. Het gebeurde donderdag, in de bi bliotheek van de Amerikaanse cul turele missie in Can Tho, 130 km. ten zuidwesten van Saigon. Razzia's op Sicilië PALERMO, 30-1. Siciliaanse poli tie en militairen hebben zondag een geheime opslagplaats gevonden van machine-geweren, ontplofbare stof fen en granaten. Een kleine tachtig Sicilianen zijn gearresteerd. Enkele van hen worden ervan verdacht be trekkingen met de maffia te onder houden. De politie heeft verder gestolen goederen en schapen achterhaald. CHICAGO, 28-1. De zwaarste sneeuwstorm die Chicago ooit heeft getroffen, werkt groepen plunde raars in de hand. Dit heeft de politie van de stad meegedeeld nadat b(j een vuurgevecht tussen de politie en een groep mensen die een winkel plunderden, een tienjarig meisje dcor een kogel uit een politicpistool was gedood. Volgens de Chicagose politie werd op talrijke plaatsen in de stad ge plunderd en was zij niet in staat te survei lieren wegens de bergen sneeuw tot hoogten van 3.5 meter, die door de storm zijn opgewaaid. Vliegvelden en wegen waren geblok keerd en honderden autobussen en auto's tot stilstand gekomen. De brandweer kon niet uitrukken. In een gestrande bus is een vrouw gestorven en een groot aantal andere mensen zou zijn omgekomen, terwijl zij zich een weg door de sneeuw trachtten te banen. Hoewel Chicago het zwaarst zou zijn getroffen, komen uit het gehele midden-westen van de Verenigde Staten berichten over zeer slechte weersomstandigheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1