DE ZIERIKZEESCHE COURANT HOOPVOL GESPREK TOETREDEN ENGELAND TOT E.E.G. Hoessein (Jordanië) wil terugtrekking V.N.-troepen uit Sinaï-gebied Opdracht voor een tweede Zeeland-film De N.T.S. en de verkiezingen Zorgen om de vlucht uit de landbouw Veertig mille voor een smara De goudschat van Mariekerke Matiging bombardementen rond Hanoi? CHINESE LEGER GRIJPT IN Brand in klooster eist drie kinderlevens ZIERIKZEESCHE B« NIEUWSBODE Douderdag 26 januari 1967 123ste jaarlaag Nr. 19733 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per «luk. In dit nummer: Zierikzeese begroting toont tekort van 4,5 ton Wilson was in Parijs PARIJS, 25-1. De Britse premier, Harold Wilson, heeft woensdag op een persconferentie in Parys gezegd „buitengewoon aangemoedigd te zyn door de ontvangst die president De Gaulle en de Franse ministers ons hebben bereid en door de hoffelijk heid waardoor onze besprekingen in Parijs werden gekenmerkt". Wilson zei niet naar Parijs te zijn gekomen om vragen te stellen waar op siechts met ja of nee kon worden geantwoord. „Wü begrijpen ten volle dat de leden van de Europese ge meenschap nog onderling overleg moeten plegen over een beslissing", zei Wilson. Zijn gesprekken met De Gaulle en andere Franse politici waren vriend schappelijk en hartelijk verlopen. Hij bedankte zijn gastheren voor hun goede wil om met hem en zijn af vaardiging alle vraagstukken gron dig te bespreken, die samenhangen met de gevolgen van eventueel toe treden van Engeland tot de E.E.G Daarbij is geen enkel belangrijk vraagstuk overgeslagen. Zijn Franse gesprekspartners waren volgens Wil son onder de indruk van de oprechte wil van Londen om lid van de E.E.G. te worden. Van Franse zyde is nooit geopperd dut devaluatie van het pond sterling JERUZALEM, 25-1 Koning Hoes sein van Jordanië heeft woensdag in een toespraak op een openbare bij eenkomst in Jeruzalem meegedeeld dat hij terugtrekking der V.N.-troe- pcn uit het Egyptische Sinaigebied zal vragen en SaoediArabië en de Emiraten zal verzoeken om financi ële bijstand voor de Jordaanse de fensie. De koning gaat een rondreis van twee weken door de Emiraten aan de Perzische Golf maken. Na te hébben opgemerkt dat het in Jordanië weer rustig is geworden ondanks de „door het buitenland" geleide pogingen om de regering om ver te werpen, beschuldigde de vorst Syrië en Egypte er van sinds 1956, voortdurend komplotten tegen Jor danië te hebben gesmeed. ADVERTENTIE Over de Palestijnse commando activiteit op Israëlisch grondgebied zei hij dat deze door de Arabische topconferentie was afgekeurd omdat zij de Israëliërs de gelegenheid kan bieden „ons een strijd op te dringen die hun gel'egen komt maar voor ons te vroeg zou uitbreken". ,Waar de zee het land ontmoet' Menutip van onze chef-kok California erwtensoep uit blik niertjesragoüt met rijst lofsla vruchten SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeausl Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de N.V. filmfabriek „Profil- ti" te Hilversum officieel opdracht verstrekt tot het vervaardigen van de tweede Zeeland-film. Het wordt een kleurenfilm, die als titel zal heb ben „Waar de zee het land ontmoet". Zü zal een vertoningsduur hebben HILVERSUM, 25-1. - De N.T.S. komt op 15 februari a.s., de verkie zingsdag, in de lucht met een ver kiezingsprogramma via Nederland 1. Daar de besturen van de grote poli tieke partijen zich deze avond voor namelijk in Amsterdam zullen op houden, zal het zwaartepunt van dit programma in Amsterdam komen te liggen. Vanuit „Bellevue" in Amster dam zal een schakelprogramma tot stand worden gebracht met het Bin nenhof in Den Haag. Op Nederland 2 zal die avond vrij wel zeker de voetbalwedstrijd Inter Milaan-Real Madrid worden uitge zonden, ook al is dit sportgebeuren nog niet officieel aan de N.T.S. aan geboden. In samenwerking met de A.S.V.A. (Algemene Studenten Vereniging Amsterdam) brengt de N.T.S. op woensdag 8 februari een schakel programma tot stand tussen de Ire ne-studio in Bussum en de zalen in Haarlem en Zwolle, waar politieke partijen die avond verkiezingsbijeen komsten houden. De N.T.S. wil al schakelend vanuit de Irene-studio een discussie tot stand brengen tus sen de regeringspartijen en opposi tiepartijen in Haarlem en Zwolle. In de Bussumse studio zal bovendien nog gespreksstof worden aangevoerd door een panel, waarvan de leden tot nog toe niet bekend zijn. van 12 tot 15 minuten en eind sep tember 1967 gereed zjjn. Gezien het succes van het „Zee land-journaal 1964-1965", dat in vele bijeenkomsten in het gehele land en ook in verschillende bioscopen ver toond is, en waarnaar nog steeds vraag bestaat, lag het voor de hand dat deze zwart-wit-film door een tweede zou moeten worden gevolgd. „Waar de zee het land ontmoet"' zal een dokumentair karakter heb ben. Het scenario is van de hand van de heer G. A. de Kok; cineast is de heer P. Alsemgeest, die inmiddels met de opnamen is begonnen. In het scenario zijn vele en veler lei elementen van Zeeland verwerkt en samengevoegd tot een eenheid. Aandacht zal worden besteed aan de industrialisatie, de zeehavens, de verbindingen, het Deltaplan, de land bouw, de recreatie, het wonen, de cultuur, enz. Da totale kosten van de film, Voor zien van commentaar en bijpassende muziek, zullen f 43.300,bedragen. Daarvoor krijgt de provincie de be schikking over drie 16 mm copieën en drie 35 mm copieën, alsmede over een duplicaat-negeatief. ADVERTENTIE KANS OP KOtf GEHEEL VOORBIJ. 't Kan vriezen, 't kan dooien, Maar op BP Warmte kant U altlid rekenen. Want U bent een gewaardeerde klant, geen nummer in een kaartenbak. Bel 01110-3059 BP-oliehandel MOL SCHUDDEBEURS Overstromingen in Brazilië Dit nummer bestaat uit 12 pagina's een voorwaarde zou kunnen vormen voor toetreding tot de E.E.G. „Het tegendeel is het geval", zei Wilson in antwoord op een vraag. De kwestie van het pond sterling is wel ter sprake gekomen, maar de financiële toestand van het land is zodanig dat dit punt geen hinderpaal vormt, In feite zijn de reële reserves van Engeland groter dan zijn schul den, zei Wilson. Om politieke eenheid De politieke eenheid van Europa is zowel in ogen van de Fransen als de zijne een belangrijker vraagstuk dan de economische problemen, zei de Britse premier. Frankrijk en Enge land hebben beiden gestreefd naar ontspanning in de betrekkingen met de Sowj et-Unie, zij het op verschil lende manieren. Wilson wees op het belang van de Frans-Britse samen werking op luchtvaartgebied en zei dat de uitbreiding van de technische samenwerking tot produkten, zoals elektronische rekenmachines, zal af hangen van Britse toetreding tot de E.E.G. De Britse minister van buitenland se zaken, Brown, zette het stand punt van zijn regering ten aanzien van de landbouwpolitiek van de E. E.G.-landen uiteen. Hij meent dat de moeilijkheden voor Engeland op dit gebied niet onoplosbaar zullen zijn. ÜSI lüislS HMIHRK Tenminste 500 mensen zijn om het leven gekomen bij overstromingen in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro. Hevige regenval heeft verscheidene ri vieren buiten hun oevers doen treden en aardverschuivingen veroorzaakt. Op de foto helpt een redder een vrouw door de kniehoge modder naar veiliger oorden. UTRECHT, 25-1. De werkloosheid tengevolge van bedrijfssluitingen, concentraties en mechanisatie in in dustrie en nyverheid, is een ernstige zaak, maar de afvloeiing van agra rische arbeiders in de orde van grootte van omstreeks 3.500 a 4.000 per jaar is - over een langere tijd uitgestrekt - van minstens even grote betekenis. Dit zegt de Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond in zijn orgaan .„Verenigt U", waarin enkele tabellen zijn opgenomen die aange ven dat het aantal jaarcontracten in de agrarische bedrijfstak is gedaald deze bedrijfstak is gedaald van ruim 61.000 in 1962-1963 tot 49.164 in 1965- TSG6 en 45.932 in 1966-1967. De da ling deed zich vorig jaar voor in alle sectoren, dat wil zeggen behal ve in de tuinbouw, de akker- en wei- debouw.en de veehouderij, ook in de sectoren waarin het aantal vaste werknemers tot dusver een stijgende tendens vertoonde, zoals de bloem- bollenbedrijven, de hoveniersbedrij ven, de bosbouw, grasdrogerijen, en dergelijke. De A.N.A.B. meent dat waakzaam- AMSTERDAM, 25-1. Op .de kunst veiling bij Mak van Waay in Am sterdam waar een tot en met adht februari durende openbare verkoop van kunstwerken wordt gehouden waarin opgenomen de collectie Men- no Jaarsma en de collectie van prof. dr.. D. Loenen. zijn weer enkele op merkelijk hoge bedragen genoteerd. Zo bracht een smaragd van ruim 18 krt 40.000 gulden op en een gouden dubbele negotiepenning met de beel denaar van koning Willem 3 uit 1850 3400 gulden. Zeven auto's betrokken bij kettingbotsing AMSTERDAM, 25-1. Op rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht), heeft zich tussen Ouderamstel en Vinkeveen een kettingbotsing voorgedaan, waarbij zeven personenauto's waren betrokken. Twee personen van een der laatste wagens werden voor on derzoek naar een ziekenhuis ge bracht. Vier van de zeven auto's waren total loss, drie anderen wer den zwaar beschadigd. Een auto die vermoedelijk een klapband kreeg, en al slingerend op de weg tot stilstand kwam, vormde de aanleiding van de kettingbotsing. heid geboden is, aangezien het opne men van de vrijkomende agrarische arbeiders in andere bedrijfstakken minder gemakkelijk gaat dan tot dusver. ADVERTENTIE Brlllant- schitterend bezit voor altijdl mm van Andel Hoogstraat 114*152 Boyerlandsèlaan 174 Rorordam Doden bij vliegtuig botsing boven Vietnam SAIGON, 25-1. Bij een botsing tussen een Amerikaans verkennings vliegtuig en een helikopter boven het vliegveld Song Be, ongeveer 65 km ten noorden van Saigon, zijn vijf Amerikaanse militairen om het leven gekomen. Twee werden zwaar ge wond. De piloot van het verkennings vliegtuig en de vier bemannings leden van de helikopter werden ge doog. MARIEKERKE, 25-1. Hoewel de directeur van het Koninklijk Pen ningkabinet in Den Haag, dr. H. En- no van Gelder, de waarde van de verleden week opgegraven vijftien gouden munten te Mariekerke (Wal cheren) op f 2.000 a f 2.500 heeft ge schat, zijn er volgens dé vinder, de heer K. Wisse, al bieders geweest die belangrijk boven dit bedrag gin gen. De hoogste bieder tot nu ver dubbelde zelfs de schatting van dr. van Gelder. Hij ging tot f 5.000. Het aanbod kwam van particuliere zijde. Hoewel de heer Wisse nog verder heeft gespit, zijn er tot dusver geen andere munten meer gevonden. Het lijkt dus geen herhaling te worden van de goudschat te Serooskerke, die verleden jaar zo in de internationale belangstelling stond en waarbij in de loop van 1966 1030 gouden mun ten werden gevonden, benevens 118 exemplaren in 1965. Opnieuw regen Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen; weer tot krachtig toenemende zuidweste lijke wind; in het noorden van het land koudere nacht, overigens wei nig verandering in temperatuur. 27 jan. Zon op 8.29, onder 17.18. Maan op 18.49, onder 9.42. Volle maan: 26 jan. te 7.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 jan. 4.03 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN 27 jan. 3.48 v.m. 16.06 n.m. Springtij: 28 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een diepe depressie met een luchtdrukwaarde van ongeveer 960 mb. op de oceaan stroomt met een krachtige zuidwestelijke wind zachte en vochtige lucht in de rich ting van west-Europa. Kleine sto ringen die met grote snelheid oost waarts trekken brengen ook in ons land tijdelijk regen en veel wind. De vorstgrens wordt nog langzaam iets verder teruggedrongen en ligt nu boven noord-Denemarken, Polen en Joegoslavië. Strenge vorst komt nog voor in midden- en noord-Scan- dinavie, waar de temperatuur tot 30 graden beneden het vriespunt daalde Huisvrouw bleek bendeleidster FLENSBURG. 25-1. Een 34-jarige huisvrouw uit het district Sleeswijk blijkt de leidster te zijn van een ze venkoppige inbrekersbende die de laatste twee jaren zo'n 70 inbraken in levensmiddelenzaken en automa- tendiefstallen heeft gepleegd. De po litie in Flensburg deelde mee dat de vrouw vier mannen tussen 25 en 36 jaar oud en twee vrouwen onder zich had, haar man zou niet geweten heb ben dat zij 's nachts op strooptocht uitging. De gehele bende is gearresteerd, geschat wordt dat zij voor ongeveer honderdduizend mark heeft gestolen en schade heeft aangericht Bij brand Hoewel er in grote delen van China een groeiend verzet tegen de Rode Garde ontslaat, zijn deze jongelui nog steeds heer en meester in Peking. Op de foto een groep Rode Gardisten, met hun bezittingen op hun rug gebonden, op parouille door de stralen van Peking. HONGKONG, 26-1. Het Chinese bevrijdingsleger is voor de eerste maal direct tussenbeide gekomen in de culturele revolutie en heeft in Harbin in noord-oost China anti- party-elementen omsingeld, zo meldt Radio-Peking vanochtend (donder dag). Volgens het radiostation, dat een bericht in het dagblad van het leger citeerde, hadden op 23 januari con tra-revolutionairen 300 mensen wa pens verstrekt en getracht het „de tachement van de Rode Rebellen" in het vricndschapspaleis aan te vallen. Teen de revolutionairen en de le gereenheden in Harbin dit hoorden, hadden zij het paleis direct omsin geld en de contra-revolutionairen ontwapend, aldus het radio-station, dat niet zei of er gevochten was. WASHINGTON, 25-1. Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft woensdagavond een persbe richt volgens hetwelk de regering bombardemensvluchten binnen een straal van acht kilometer van Hanoi uitdrukkelijk heeft verboden, beves tigd nog ontkend. In een verklaring van het penta gon wordt gezegd dat het „persbe richt deel uitmaakt van een reeks onverantwoordelijke speculatieve nieuwsverhalen waarvan de meeste onjuist zijn". De verklaring zegt echter niet rechtstreeks dat genoemd persbericht onjuist is. Volgens het bericht mogen Ame rikaanse vliegers met hun toesteilen slechts binnen de straal van acht kilometer komen als zij in een lucht gevecht zijn gewikkeld. Voorts wordt gezegd dat voor aanvallen binnen een straal van vijftig kilometer toe slemming op hoog niveau moet wor den verkregen. In de verklaring van het ministerie van defensie wordt nog gezegd dat onthulling van in lichtingen omtrent de aan te vallen doelen de lévens van Amerikaanse vliegers in gevaar kan brengen. Door dergelijke inlichtingen zou de tegen stander zijn luchtverdediging kun nen wijzigen of oorlogsmateriaal van het ene gebied naar het andere kun nen overbrengen. 34 koeien omgekomen ELST, 25-1. In de buurtschap Ho- moet (gem. Eist) zijn 34 van de 35 koeien, die in de stal van de boer derij van de weduwe van Rooijen stonden, bij een brand omgekomen. Een gedeelte van de boerderij brand de af; de schade wordt op 100.000 gulden geschat. Het woonhuis en de schuren konden behouden blijven. De oorzaak van de brand is niet be kend. President Podgorny van de Sow- jet-Unie heeft woensdagavond de Italiaanse president Saragat en pre mier Moro uitgenodigd voor een of ficieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Het Russische staatshoofd is in middels naar Turijn gereisd. BOCHOLTZ, 25-1. Naftr de politie van Bocholtz bekend heeft gemaakt zijn bij een brand in een klooster drie jonge kinderen om het leven ge komen. Het zijn de drie kinderen van het gezin (Wiililems-Sohlijpen) waarvan de ouders bij het uitbreken van de brand niet aanwezig waren. De kin deren zijn twee. vier en vijf jaar oud en vermoedelijk alle drie door verstikking om het lieven gelcomen. Voor een kind had men, op weg naar Let Heerlense ziekenhuis, aan vankelijk nog hoop via kunstmatige ademhaling het leven te behouden. hetgeen echter toch niet gelukt is. In het voormalige klooster waren vijf gezinnen gevestigd die nu allen door de brand en (voorzover het pand niet verbrand is) door water schade dakloos zijn geworden. Zij zijn door plaatsgenoten opgenomen. De gezinnen huurden hun woon ruimte van de gemeente die het ou de pand indertijd aankocht onder meer rekening houdend met de mo gelijkheid er een gemeentehuis van Ie maken. Op de gelijkvloerse etage bevond zich het P.T.T.-kantoor en con bibliotheek. De politie tast nog in het duister omtrent de oorzaak van de brand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1