~t HET EEUWIGE SLIJK DER AARDE Grote Indoop van mensen voor „plaatsbespreken" in Westhoek Wat biedt de BEELDBUIS? Tsjiang Kai-Sjek over rood-China „Laat de klok maar luidenP Oe Thant over Vietnam Gevecht in woonwagenkamp Druk op Soekarno jas en juRk Omzetontwikkeling in midden- en kleinbedrijf in het jaar 1966 ZIER1KZEESC.HE NIEUWSBODE Dinsdag »i januari 1967 Nr. 19732 Drukt** hij V.V.V. Burgh -Haamstede Van schelpen, vishaken en runderen tot HAAMSTEDE, 23-1. Het zal velen in de Westhoek opgevallen zijn dat in de algelopen week veel vreemde lingen het dcrp binnenreden en de weg naar het V.V.V.-kantoor aan de Weststraat opzochten. Vooral zater dag was hier een geweldige toeloop van mensen die een zomerhuisje zochten of een plaats vcor de cara van cf tent. Tussen het afwerken der klanten door hadden we hierover een gesprekje met de V.V.V.-beheer- der, de heer W. Bakker. „Benauwend druk" noemde de heer Bakker de situatie die volgens WOENSDAG 25 JANUARI. NED. I: In het kinderprogramma van de NCRV „Papa Wirrewarre", een avontuur van Lassieen „Kijk op de toereld" met Nico van Vliet. Het avondprogramma is geheel in handen van de NTS. Nadat Pipo de nieuwslezer en de reclame zijn geweest volgen de nieuwe beleve nissen van de mooie en vurige ac trice „Mona McCluskey". In „Open baar Kunstbezitkrijgen we beelden te zien van het werk van de grote schilder Marc Chagall. Vervolgens nog een instructief filmpje over wat slechthorenden kunnen doen om het beeld van hun televisieontvanger beter te kunnen beluisteren. Na het journaal en de politieke zendtijd een praatje van de mannen van D '66. De hoofdfilm is vervolgens een klucht van Italiaanse makelij, nl. Houd er de moed maar in", een dol komisch verhaal rond een snelwan delwedstrijd. Daarna nog een half uurtje ernst, waarin corresponden ten van buitenlandse bladen hun mening geven over de politieke ver houdingen in ons land. NED. II: De politieke zendtijd gaat naar de Christen Democratische Unie. Na het nieuws en de reclame een programma uit Engeland. Het is een avontuur van Sherlock Hol mes, dat als titel meekreeg „De vrouw voor het raam". Daarna gaan we naar „De Waag", waar gastvrouw Cobi Schreijer enkele gasten ont vangt. Ze zingen allemaal volkslied jes, zoals Cobi zelf en haar trouwe makker Dick Poons. De belangrijk ste gast is de jonge Amerikaanse rei zende troubadour Tom Paxton. In de kunstrubriek Kunstzinnigheden is het onderwerp het engagement bij de generatie na-oorlogse kunstenaars Tot slot van de NCRV-avond nog Attentie voor Sport". DONDERDAG 26 JANUARI. NED. I: De NTS neemt het eerste gedeelte van deze donderdagavond voor haar rekening, de TROS het tweede en de KRO het derde. De NTS begint met de gewone donder-_ dagse reeks, d.w.z. „De Verrekijker", het gewestelijk journaal en „Sport Midweeks"De politieke tien minu ten zijn deze keer voor de heer Koe koek. Daarna de TROS. „Oom Mar tin van Mars" is weer present. Tim peutert een beetje aan oom Martin's tijdmachine en plotseling bevinden ze zich in het jaar 1215. Twintig mi nuten vervolgens met het beroemde „Golden Gate Quartet", een van Amerika's beste spiritualgroepen. Het TROS programma besluit met een nieuwe actualiteitenrubriek ge titeld „Kompas". In het KRO pro gramma een TV-spel van Douglas DEN HAAG, 23-1. Dooreengeno- men kan worden gesteld, dat in de vcedingsmiddelenbranches de toe neming van de geldomzetten in 1966 in het algemeen van geringere om vang was dan in de daaraanvooraf- gaande twee jaren. Bij de beoorde ling van de kwartaalgegevens dient te worden bedacht, dat in de detail handel in aardappelen, groente en fruit de prijzen in het eerste half jaar van 1966 aanzienlijk hoger wa ren dan in de overeenkomstige peri ode van 1965, hetgeen in het derde en vierde kwartaal niet het geval was. De weinig elastische vraag naar de artikelen uit deze sector veroor zaakt doorcengcnomen geen specta culaire wijzigingen. Dit blijkt ook bij vergelijking van het vierde kwartaal 1966 met hetzelfde tijdvak in 1965. Dit stelt het Economische Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (E.I.M.) dat voor een aantal bran ches in detailhandel en ambacht voorlopige berekeningen inzake het hem een gevolg is van de t.v.-uit- zending van zaterdag 14 januari, waarin de kijker vele mooie plekjes uit de Westhoek te zien kreeg. On willekeurig vergeleken we de huidi ge stand van zaken eens met de (eveneens mooie) zaterdag van vorig jaar (22 januari). Vorig jaar werden toen aan de balie elf verhuurlijsten verkocht en nu in de veertig. Aan post-opdraehten of -aanvragen kwa men deze zaterdag300 brieven binnen. Dan ratelt de telefoon her haaldelijk: mensen die trachten hun aanvrage mondeling wat meer krocht bij te zetten. Bij V.V.V. is Livingstone met in de hoofdrollen Johan Kaart, Henk van Ulsen en Herbert Joeks. Twee oude straatmu zikanten zoeken voor de nacht on~ derdak in een leegstaand huis. Ze hebben een vreemde ontmoeting met een heer, die hen voor zijn plannen wil gebruiken. „Vallend Puin" is de titel. Aalmoezenier Groenendijk zorgt tenslotte voor de dagsluiting. NED. II: Op het tweede net wor den de tien minuten politieke zend tijd vandaag beschikbaar gesteld aan de PSP. Hoofdschotel van het AVRO programma is een stukje eigen werk en roei „Zodiac", een show van Rob Rooijens. Een nogal modern, beter gezegd avantgardis- tisch programma met veel ritme en een heleboel nieuwigheden en ex perimenten in de vormgeving. En kele meewerkende artiesten zijn: Ferre Grignard, de Maskers, René Frank, Herman Schoonderwalt en Ann Burton. Dan volgt voor de jeugd „Wij willen wel eens weten" met het vaste panel en discussielei der dr. van Alphen. Als laatste on derdeel van het AVRO programma een televisieportret van de Ameri kaanse altzangeres Grace Bumbry. De kerken sluiten de avond af met de vierde aflevering van de nieuwe serie „Dichterbij" over de betekenis van bijbelse teksten in het heden daagse woordgebruik. WOENSDAG 25 JANUARI. NED. I.: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 19.00 Mo na; 19.25 Openbaar kunstbezit; 19,40 Voor de slechthorenden; 19.46 Socu- tera: 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Houd er de moed maar in; 21.50 Verkiezingen 1967; 22.45 Journaal. NED. II: 19:50 Politieke partijen; 20.00 Nieuws; 20.05 Sherlock Hol mes; 20.55 Zingen in de Waag; 21.15 Kunstzinnigheden; 21.45 Bid om vre de; 21.50 Attentie voor sport; 22.15 Journaal. DONDERDAG 26 JANUARI. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Nieuws; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Mijn oom van Mars; 20.55 The Golden Gate Quartet; 21.15 Kompas; 21.25 Tot u spreekt dr. E. Post; 21.30 Val lend puin; 22.50 Epiloog; 22.15 Jour naal; 23.00 Teleac. NED. II: 19.50 Politieke partijen; 20.01 Nieuws; 20.05 Zodiak; 20.55 Wij willen wel es weten; 21.35 Grace Bumbry; 22.15 Journaal; 22.30 Dich terbij. APELDOORN. In Apeldoorn heb ben de „Stichting Protestants Chris telijk ziekenhuis" en de „Stichting Liduina Ziekenhuis" besloten samen een algemeen christelijk ziekenhuis te gaan bouwen en exploiteren. omzetverloop heeft gemaakt, zulks gezien de grote belangstelling welke van vele kanten bestaat voor de om- zetresultaten van 1966. Conclusies ten aanzien van de rentabiliteit van de zaken in de betrokken branches mogen hieruit niet worden getrok ken, zegt het instituut, omdat deze mede bepaald worden door het kos- tenverloop. Ook in de onderscheiden branches in genotmiddelen liep de omzetstij ging in 1966 in omvang terug. Hier bij moet worden aangetekend dat in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, zij het in geringe mate, ook in die in tabaks fabrikaten 'in de laatste maanden van 1965 extra hoge omzetten wer den behaald. Dit hield verband met per 1 januari 1966 door te voeren prijsstijgingen ten gevolge van ac cijnsverhogingen en verhogingen van de omzetbelasting op een aantal arti kelen. Hierop volgde een reactie in 1966, welke met name bij de slijte- iedere aanvraag echter precies een der en ze worden ook net zo afge werkt. Een slimme Italiaan, wonen de aan de Rivièra zocht in de Westhoek een zomerhuisje. Hij schreef zes brieven van dezelfde in houd aan de V.V.V. van Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle, Serooskerke en Westerschouwen. Of deze man nog een zomerhuisje zal kunnen huren is een zeer bedenke lijke kwestie geworden, want na de stormloop van aanvragen in de af gelopen week kan nu al gezegd wor den dat de zomerhuisjes in de peri ode van, juli tot half augustus vol zitten. En de aanvragen blijven maar binnenstromen. Zelfs voor een cara van-plaatsje wordt het langzamer hand mondjesmaat. In het voor- en naseizoen is er nog volop plaats en er komen toch cok wel meer aanvragen binnen voor de maand juni. De heer Bakker vond het jammer dat gebrek aan commu nicatie tussen V.V.V. en de leden nog t?t moeilijkheden leidt bij de opstelling van de inlegvellen in de verhuurlijsten. Hij zal binnenkort overgaan tot het instellen van een ponskaartensysteem. Het is de heer Bakker verder opgevallen dat bij het verwerken van al deze aanvragen, het kantoor nog niet rijp is. Er komt een achterstand die tijdens de week ends en in de late avonduren inge haald moet worden. Het percentage buitenlanders dat hier iets zoekt is practisch nog te verwaarlozen. Het zijn vooral de Duitsers die later aan vragen en dan door hun latere va cant ies de tweede helft van Augus tus kunnen vullen. Caravans Neg steeds is de vraag naar zo merhuisjes het grootst, doch een standplaatsje voor een caravan wordt meer en meer gewaardeerd. Het is opvallend dat de aanvragen meer en meer een inlichting omvat ten over het al of niet ter beschik king zijn van een koelkast. Tevens de vraag waar ergens een t.v. toe stel gehuurd kan worden. Tijdens ons onderhoud kwamen diverse personen niet alleen om in lichtingen maar naast de verhuur- lijst die Werd meegenomen bleken ook nog getijdentafels badcouranten, kaarten van Haamstede zeer ge wild. Het is duidelijk dat het weer vol wordt deze zomer. Voller dan vorige zomer kan niet, omdat er praktisch geen recreatieruimte is bijgekomen in de Westhoek behou dens wat zomerhuisjes. Een verdere uitbreiding ondervindt momenteel een nog onoverkomelijk halt door hot ontbreken van een riolering waaraan eventuele nieuwe terreinen een aansluiting moeten hebben. TAIPEH, 23-1. President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China heeft maandag in een rede te Taipeh verklaard, dat de regering in Peking op de rand van ineenstorting staat. Door de tegen Mao en het commu nisme gerichte krachten te verster ken, zullen wij een toestand schep pen die gunstig is voor de vrijheid op en buiten het vasteland van Chi na, aldus Tsjiang Kai Sjek. Daarna, zo zei de president van Taiwan, zullen wij de namaakrege- ring in Peking, die op het punt staat ineen te storten, omver werpen en onze heilige taak, namelijk de ver overing van het vasteland en de be vrijding van onze landgenoten, vervullen. Scheepvaartberichten Esso Rotterdam, 21-1 te Fawley. Ganymedes, 20-1 van Amsterdam naar Funchall. Lelykerk, 20-1 van Londen naar Port Said. Tjipanas, 21-1 van Diego Suarez naar Hongkong. Oude man neergestoken PIETERSBUREN, 23-1. Maandag middag is de 80-jarige alleenwonen de winkelier B. Huizinga te Pieters- buren gemeente Eenrum, door een jongeman die voorgaf sigaretten te willen kopen, neergeslagen. Hij wil de geld hebben. Toen dat niet lukte heeft hij de oude man neergestoken met een dolkmes. Het -slachtoffer is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Politie stelt een uitgebreid onderzoek in. rijen het gehele jaar haar invloed deed gelden. Het omzetverloop in de meeste branches in duurzame consumptie goederen geeft, duidelijker dan in de vorengenoemde sectoren, een terug lopend beeld te zien, vooral ook bij de vergelijking van het vierde kwar taal 1966 met hetzelfde tijdvak in 1965. Met name in de textielsector en die in dames- en meisjesconfectie, alsmede in de juwelierszaken, wa ren de omzetresultaten in 1966 ver geleken met 1963 t/m 1965 teleur stellend. In deze sector waren de omzetwijzigingen in het derde kwar taal 1966 reeds een aanwijzing van een aarzeling in de bestedingen van de consument, welke in het vierde kwartaal, mogelijk onder invloed van de economische berichtgeving, enigszins werd versterkt. Bij de groep „overige branches" constateert men in het drogistenbe- c'rijf in 1966 een wat kleinere om- zetvergroling dan in de drie jaren daarvoor. STADSKANAAL, 23-1. De kerkgangers van de hervormde kerk in Tweede Exloërmond werden zondagmorgen tijdens de dienst opgeschrikt door het luiden van de klok. De klok waarschuwde vroeger de be volking als er in dit gebied 1een veenbrand woedde. Dit- maal bleek de klok echter al- leen een waarschuwing te be- 1tekenen voor de predikant, ds. van Dijk, die van zichzelf wist dar hij vaak in het vuur van zijn preek de tijd vergeet, waardoor de dienst wat al te lang duurt naar de zin van de kerkgangers. Daarom had ds. van Dijk zondag om tien uur bij de aanvang van de dienst 11 tegen de kosteres gezegd: „Preek ik nog om elf uur, luid dan klok maar". En zo ge- schiedde NEW YORK, 23-1. Alle pogingen cm van Hanoi een vaste toezegging te krijgen dat het na stopzetting van de Amerikaanse luchtaanvallen ook van zijn kant iets zal doen om de strijd te matigen, zijn op niets uit gelopen, aldus diplomatieke kringen bij de V.N. Er zou een impasse zijn ontstaan, waarbij geen van beide partijen klaarblijkelijk bereid is van zijn standpunt af te stappen zo werd ge zegd. VUgens welingelichte kringen zijn de Noordvietnamezen van mening dat het onredelijk is van een „slacht offer van agressie" te verlangen dat het verplichtingen op zich neemt als voorwaarde voor stopzetting van» agressie. Secretaris-generaal Oe Thant zou voorlopig hebben afgezien van ver dere initiatieven in de richting van een vx'ede omdat hij er niet in is ge slaagd de V.S. te bewegen tot on voorwaardelijke staking van de bombardementen op Noord-Vietnam. Hij is van mening dat er geen enkele voortgang kan worden geboekt zo lang deze aanvallen voortduren. Oe Thant zou langs verschillende wegen hebben getracht er achter te komen wat Hanoi zou doen indien de bom bardementen worden stop gezet. De Nocrdvietnamezen zouden geen toe zegging hebben willen doen. AMERSFOORT, 22-1. Twee woon wagenfamilies hebben de vorige nacht in Amersfoort hevige gevech ten geleverd, daarbij werd gebruik gemaakt van een revolver, een schep en andere slag- en steekwapens. De 52-jarige H. D. werd levensgevaar lijk aan het hoofd gewond door een klap met de scherpe kant van een schep en een kogelwond in een der polsen. De 28-jarige H .D. junior kreeg een schampschot aan het hoofd en een kogel door een der oren en het mag een wonder heten dat bei den er het leven hebben afgebracht. De vermoedelijke dader is de 39- jarige P. B„ die na de vechtpartij vluchtte naar een familielid in Soest. Inmiddels werden P. B. en zijn twee zoons (20 en 16 jaar oud) gearres teerd. Het drietal zal worden voor geleid voor de officier van justitie. DJAKARTA, 23-1. „Wil er een einde komen aan de politieke crisis in Indonesië dan zal president Soe karno moeten aftreden", zo heeft de Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik op een receptie in Djakarta verklaard. Op de vraag van een journalist wie er na het aftreden van Soekar no staatshoofd cf president moet worden, antwoordde Malik: „Laat dat aan het Volkscongres over". Het Indonesische parlement is inmiddels maandag bijeengekomen. Op de agenda staan het debat over de po sitie van de president en de bezet ting van de 108 zetels, die vroeger werden ingenomen door leden van de verboden communistische partij. De zetels zullen nu bezet worden door leden van tegen Soekarno ge richte actiefrcnten zoals die van stu denten en arbeiders. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23-1. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 20,50- 22,50; Bintjes 35-50 mm opwaarts f 13,00-14,50; Bintjes 40 mm op waarts f 14,50-16,00; Furore 40 mm opwaarts geen handel; Meerlander 40 mm opwaarts f 18,00-18,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd f 14,75-15,75; Bintjes 45 mm opwaarts f 15,50-16,50. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintjes - blank - 35 mm opwaarts f 11,00-12,00. Zand-aardappelen voor de export: Climax 35 mm opwaarts geen note ring; Bintjes - blank - 35 mm op waarts f 11,00-12,00. Voer-aardappelen f 2,00-5,50. Stemming: binnenland en export rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. n De 45-jarige Amerikaanse film speler Rooney heeft echtscheiding gevraagd van zijn zesde vrouw. Zijn huwelijk werd drie maanden en tien dagen geleden gesloten. rijksdaalders en Sinds onheugelijke tijden is geld het symbcol geweest voor macht en aanzien. De mens, die in zün kort zichtigheid meende hierdoor geluk kig te worden, heelt er voor gestre den en geleden, dikwijls met nega tieve uitkomst Nu moet men niet denken, dat met geld altüd munten of bankbil jetten werden bedoeld, want men moet het begrip geld in ruimere zin zien. Een bekend financier definieer de dit begrip als volgt. „Geld is dat, wat de een neemt voor wat de ander nodig heeft." En hiermede is het duidelijk omschreven. Betaalmiddelen In verscheidene gebieden op aar de gebruikte men verschillende waardemeters. Zo zijn er op het zui delijk halfrond tot voor betrekkelijk kort bepaalde soorten schelpen als munten in gebruik geweest, die men „cowrie" noemde. Deze munt is de grote concurrent geweest van de me talen schijf en is eeuwen lang het mest verbreide betaalmiddel ge weest. in gebieden waar de mensen van jacht en visserij leefden, was de vis haak een geliefd betaalmiddel, doch in andere gebieden gebruikte men bijvoorbeeld cacaobonen, zoals bij de oude Indianen. Bij de eskimo's waren het honden en zo kunnen we doorgaan, want zelfs slavinnen, spe cerijen, zout, verschillende soorten metaal en runderen zijn betaalmid delen geweest. Natuurlijk betreft het hier een simpele ruilhandel, maar in principe doen wij dif momenteel nog, want wanneer u iets koopt geeft u hiervoor in ruil iets van uw bezit. Hel rund als waardemeter In onze streken had men in lang vervlogen tijden ook reeds behoefte aan een waardemeter ,die als basis kon dienen bij elke transactie en men zocht daarom naar een object, dat voor iedereen waarde had en dus stabiel toas. De keus viel op het rund en langzamerhand kreeg dit dier een bepaalde waarde, die algemeen er kend werd. Wenste een man zich een echtge note, dan moest hij tien ossen op kunnen brengen, die hij dan als koopsom aan de ouders der bruid diende te betalen. Wij zien hieruit, dat een os een behoorlijke waarde had en nu zal men zich afvragen hoe men dan rekende, wanneer het om kleinere waarden ging. Och, dan kwam de gehele veestapel er aan te pas, want verschillende andere die ren fungeerden als wisselgeld. Zo waren tien schapen één os waard enzovoort. Natuurlijk was een dergelijke be taalmethode niet eenvoudig, want men kon met munten van dergelijke afmetingen moeilijk uit winkelen gaan. Bovendien bestond hel gevaar, dat. het kapitaal of een gedeelte er van ttit wandelen ging en spoorloos verdween. Inmiddels had zich in Azië een re volutionaire ontwikkeling op het ge bied van betaalmiddelen voorgedaan Op het eiland Cyprus vond men ko per en dit metaal, dat toen een zeld zaamheid xoas, had toen een hoge waarde. Men vervaardigde er potten van en de kooplieden rekenden in potten. Dit was al een vooruitgang, maar het bleek geen ideale oplossing te zijn. Be munt komt uit Italië Men ging over tot Jiet vervaardi gen van koperen repen die een be paalde waarde hadden en dat bleek al veel handiger. Reeds de Romeinen kenden dit betaalmiddel en de een heid was een Romeins pond, onder verdeeld in twintig onsen. Verval sers traden ook toen al op en zo was de staat genoodzaakt de door haar uitgegeven koperen repen van een stempel te voorzien. Hier maken we voor hef eerst kennis met gestem pelde munt. In Lydië, een kleine welvarende staat in Azië, kwam men op het idee de munt nog handelbaarder te ma ken en er ronde schijfjes va7i te ma ken. Deze Lydische munt werd het voorbeeld voor de hele bekende we reld. Overal vond deze handige vondst waardering en reeds spoedig gingen de Romeinen tof het gebruik er van over en verspreidden hun geldstukken over de aan hen onder worpen gebieden. Reeds spoedig werden deze ook van een stempel voorzien, zodat die zich tenslotte ontwikkelde tot de geslagen munten zoals uxij die kennen. Aangezien men in de loop der lij den steeds meer koper vond en dit metaal dus niet zeldzaam meer was, daalde de waarde, met als gevolg, dat men zakken vol koperen munten nodig had om te betalen. Hiermede was de rol van het koper als munt waarde uitgespeeld en keek men uit naar iets anders. De zilveren matten In Spanje werd zilver gevonden en al spoedig nam dit metaal de plaats in van het koper. Het handhaafde Drie Italianen met auto verongelukt HEEMSKERK. 23-1. Gisternacht omstreeks kwart over één heeft zich cp de Rijksstraatweg in Heemskerk nab\j ..Het Jachthuis" een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waar van drie Italianen het slachtoffer zijn gewerden. Twee van hen werden op slag ge- d- cd, de derde overleed kort na het cnctluk in hot ziekenhuis in Heems kerk. De drie Italianen kwamen met een mtc uit de richting Beverwijk, toen, ze in een bocht van de Rijksweg in een slip geraakten en met grote snel heid tegen een boom botsten. De drie inzittenden raakten beklemd tussen de wrakstukken van de auto. Een van hen moest door de brandweer worden uitgezaagd. bankbiljetten zich eeuwenlang. In het gehele machtige rijk van Karei de Grote aanvaardde men hef pond 2tlt>er als basis waarop gehandeld werd, ver moedelijk vindt daar het Engelse „pond sterling" zijn oorsprong. Al hoewel onze gulden dateert van 138S (hertog Albrecht van Dordrecht sloeg het eerste geldstuk van die naam, in 1542 tverden zilveren gul dens aangemunt) dateert de eerste rijksdaalder van 1840, toen Willem I het drieguldenstuk door een vail 2.50 liet vervangen. Maar ook de rol van het zilver raakte uitgespeeld, want aan het einde van de 15e eeuw na de ver overing van Zuid-Amerika, kwamen stromen zilver uit dif gebied, waar door de waarde snel daalde. Toch moest het zilver nog gerui me tijd gebruikt worden, want het nieuwe materiaal dat nu als waar demeter in aanmerking kwam, het goud, bleek zéér schaars en men kon er niet voldoende munten van slaan. Pas in de negentiende eeuw kwam hierin verandering .toen in Califomië, Australië en Zuid-Ame rika goud werd gevonden .De pro- duktie steeg met het jaar en de waarde van het goud zakte, maar kwam tevens zodanig te liggen, dat men voldoende gouden munten kon aanmaken. Papier geld Men ging over tot de invoering van de gouden standaard en hier door werd het mogelijk vervang ingsmateriaal voor goiid te gebrui ken, waardoor dif edelmetaal niet meer van hand tot hand behoefde te gaan, hetgeen de handel gemakke lijker maakte. Men kwam (in Neder land in 1814, dus na de ebvrijding van de Fransen) tot het drukken van bankbiljetten, die het goud vervin gen. Voor pasmunt van lagere waar den gebruikte men zilver en brons. Of uiteindelijk het goud ook weer zal verdwijnen, is nog niet te zeg gen, maar de wereld zal toch steeds een waardemiddel nodig hebben en nu men het waardemiddel nief meer direct als betaalmiddel gebruikt, aangezien men hiervoor papier en pasmunt bezit, zal het er weinig toe doen welk waardemiddel men in de toekomst als grondslag beschouwt. Nog enkele slotmodellen uii de Ka toenshow 1966. Een regenmantel uit veredelde gabardine. De slankzitten- de mantel heeft een afknoopbare ca puchon, waar een korte pelerine aan vast zit. Nieuw zijn de zg. „African prints", prachtige, vaak met de hand be drukte Afrikaanse en Aziatische dessins en kleuren, hier verwerkt in een avondjurk uit een stof met goud- opdruk. FINANCIËN EN ECONOMIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9