Beschouwing over rupsenplaag (1964) op Schouwen-Duiveland SPORT EN WEDSTRIJDEN Compost als diergeneesmiddel De „WéHaTé 67" STREEKNIEUWS Man naar de maan Harster, Zöpf en Slottke vertelden hun levensverhaal In Duiveland wel - in Westhoek niet ZIERIKZEE, 23-1. In een publi- katle vmi het Rijksinstituut voor Veldbiclugisch Onderztek ten behoe ve van het Natuurbehoud (ItlVON) te Zebt heelt de heer J. P. C\ Boot te Haamstede een beschouwing ge wijd aan de rupsenplagen, die Zee land in de algelopen jaren hee/t ge kend. In het begin van juni 1964, aldus de. heer Bcot, werd mij telefonisch uit Ousterland (gem. Duiveland) meegedeeld, dat alle populieren in een buiten de Ucrp.skcm door een rupsenplaag geheel kaal kwamen te staan. Deze mededeling wekte bij de heer Boot herinneringen aan soortge lijke plagen uit de afgelopen decen niën, allereerst aan die, welke In de voorzomer van 1930 plaats vond. In die dagen waren alle populieren, dié toentertijd langs een gedeelte van de dijk St. Annaland-Oud Vossemeer op het eiland Thtlen, stenden vrijwel geheel ontbladerd. Een zelfde beeld viel teen waar te nemen een kilome ter of tien naar het eesten, aan de andere zijde van de Eendracht, op de populieren langs de dijken ten noor den en zuiden van de plaats Nieuw Vcssemeer in West-Brabant. De bo men waren zo kaal dat ze een win ters beeld vertoonden. De rupsen waren zo talrijk dat het terrein on der de bomen door de neergevallen uitwerpselen eruit zag als een zeer intensief met korrelkunstmest be strooide akker. Het bleken de rupsen van de Sa tijnvlinder te zijn. Dit zijn dieren met een fraai kleurenpatroon. De hoofdkleur is zwart-grijs, op rug en zijkanten zitten rode wratjes, waarin lichtgele haarbundeltjes zijn ge groeid. Het beste herkenningsteken wordt gevormd door een rij grote, schildvormige vlokken van lichtgele of witachtige kleur op de rug. Als de rups volwassen is verpopt zij zich. De pop is glanzend zwart met witachtige vlekken en met gele haarbosjes bezet. De nachtvlinder zelf is geheel witgekleurd. De wat dunne beschubbing heeft een prach tige satijnglans en dit verklaart de benaming van de vlinder, die reeds in 1773 in Engeland als „The White Satin Moth" werd aangeduid. In 1937 vertoonde de plaag zich wederem op dezelfde plaatsen en, naar het leek, nog in erger mate. Tydens de vliegt(jd van de satjjn- vlinder kon te Nvv. Vcssemeer wor den waargenomen hce de bomen, en cck de in de buurt staande iepen, er als besneeuwd uitzagen door de on telbare massa's van deze diertjes. Het jaar daarop was de plaag voorbij. De populieren bleven be hoorlijk in hun blad, mogelijk om dat parasiterende vliegen en'of sluipwespen en misschien ook wel vogels of vleermuizen voor een her stel van „het evenwicht" hadden ge zorgd. Niet in Westhoek Eigenaardig is, dat de satijnvlinder in het westen van Schouwen, waar tcch populieren en wilgen veelvul dig voorkwamen, slechts weinig werd aangetroffen. Op dit deel vari het eiland werden slechts enkele vleugels gevonden, vermoedelijk res ten van satijnvlinders, die 's nachts tijdens de vlucht door vleermuizen of overdag in haar schuilplaatsen door mezen of andere vogels waren ge grepen. DE rupsen, die in 1964 Oostcrland teisterden, bleken eveneens toekom stige satynvlinders te zijn. Ook uit Rilland, gelegen aan de hoofdver keersweg van Goes naar Bergen-op- Zoom, werd in die zelfde tjjd zware schade aan populieren door deze rups gemeld. Eveneens stond in die dagen een deel van de populieren aan de Rijks weg Rotterdam-Dordrecht zonder blad en vermoedelijk ook door toe- deen van deze rupsen. Gezien de g-.ede weistand van de gevonden rupsen - ook op de bomen, die langs de hcofdverkeerswegen staan en dus geregeld besmet worden door uit laatgassen van motoren - schijnen deze voor genoemde invloeden onge voelig te zijn. Gedurende de jaren 1961 lm '64 h:eft men bij Burgh in de ..Rivon- vanglamp" successievelijk 22, 34, 29 en 53 satijnvlinders gevangen. Nu is d> grootste vondst - die van 53 exemplaren - natuurlijk nog te ver waarlozen als men bedenkt, dat 20 km meer oostelijk op Schouwen- Duiveland de satijnvlinder in die tijd een ware plaag was. De inundatie Volgens de heer Boot kan dit gro- te verschil waarschijnlijk verklaard worden uit het feit dat Oosterland (geheel Duiveland) in 1944 door de bezetter- met zout water werd ge- inundeerd, waardoor een groot ge deelte van het houtgewas (met bij behorende insecten en de daarbij be-, horende parasieten) verdween. Mo gelijke restanten werden in 1953 door de grote overstroming radicaal opgeruimd. Voor een aantal insek- ten werd het een „maagdelijk" ge bied. Na de herverkaveling werden er populieren geplant. De satijnvlin der, die mogelijk wat makkelijker wordt verspreid, b.v. door harde westelijke wind uit de behouden ge bleven bossen ten noorden van Zie- rikzee (Schuddebeurs), dan zijn na tuurlijke vijanden, komt op die po pulieren en kan zich ongestoord ver meerderen. Natuurlijke vijanden Westelijk Schouwen daarentegen werd voorzover dit het hooggelegen gedeelte betreft, niet geïnundeerd, noch overstroomd, zodat alle hout gewas, in diverse variaties, met bij behorende insektenwereld (waaron der ook de parasieten) gespaard bleef. De satijnvlinder zal dus hier steeds door haar natuurlijke vijan den, waaronder ook vogels en vleer muizen, in toom zijn gehouden en daardoor een niet zo algemene vlin der zijn geworden. VOETBAL Zierikzee II wint verdiend van Oostburg II (4—2) Zierikzee II heeft het tegen de re serves van Oostburg lang niet ge makkelijk gehad en de ditmaal in witte shirts gestoken tweelingen hebben hard aan moeten pakken om hun leidende positie te handha ven. Oostburg gaf al direct na het beginsignaal van de scheidsrechter de toon aan en Zierikzee kwam maar moeilijk los. Er waren tien minuten gespeeld toen de rood-zwarte Zeeuws -Vlamingen dankbaar van een ver- dedigingsfout van Zierikzee profi teerden. De doorgebroken J. de Ko ning schoot hard in de rechter hoek van het doel en keeper Stoel - die overigens prima werk verrichtte - kon hier geen hand naar uitsteken (0-1). De thuisclub kon voorlopig het antwoord niet vinden en in de aan val liep het nog niet zo gesmeerd. Na 20 minuten spelen viel echter toch de gelijkmaker te noteren. Piet van der Hulle schoot van rechts hard op het Oostburgse doel en via de linkerstaander caramboleerde de bal in het doel (1-1). Na deze treffer werd Zierikzee zienderogen sterker en nauwelijks 5 minuten later stond de thuisclub voor. Jan Jonker was over rechts goed opgedrongen en zijn harde schot belandde via het ge laat van een Oostburgse verdediger in het doel (2-1). De tweede helft was nog maar enkele minuten oud toen Zierikzee weer doelpuntte. Bij een uitstekend opgezette aanval kreeg Bas Linders de bal te pakken en gaf keeper Versluis het nakijken (3-1). Zierikzee kon nu weer wat ruimer adem halen maar de lucht betrok opnieuw toen rechtsbuiten Erik de Jong de achterstand tot 3-2 verkleinde. Toch bleef Zierikzee het beste van het spel behouden, hetgeen resulteerde in een vierde doelpunt. Na twintig minuten spelen in de tweede helft sprintte Jonker naar voren en gaf tijdig door aan Ben Moelker. Deze was er als de kippen bij om Versluis het nakijken te ge ven en het gelukte (4-2). Nadat doel man Stoel nog op voortreffelijke wijze een strafschop had gestopt, kwam het einde en had Zierikzee de punten verdiend thuis gehouden. DFS—Goes 0-4 Het begin was voor de thuisclub zeer hoopvol. Oostdijk was weer op gesteld terwijl Jaap Rijnberg in de plaats stond van zijn broer Kees. Voorzetten van Oostdijk misten echter een afwerker. Bij Goes was de linkervleugel Dalebout-Groenewegen zeer gevaarlijk. Het was de Bout die onverwacht de stand op 0-1 bracht. Doelman Schoonaard leverde voor treffelijk werk. Na de rust speelde DFS met de wind mee maar niette min gaf het technisch betere Goes de toon aan. Versluis schoot z'n ploeg naar 0-2. De thuisclub liet het er niet bij zitten maar de Goes- rechtsachter stuitte de gevaarlijke aanvallen. Via een DFS-been stuitte een schot van Lindenberg onhoud baar voor Schoonaard in eigen doel. Deze moest daarna met een blessure het veld verlaten. Jan Hart nam zijn plaats in. Toen de hard werkende Jan van Nieuwenhuize op z'n doel man terugspeelde wist Schipper dit te benutten (0-4). De vertoning die hierna nog opgevoerd werd had niets meer met voetballen te maken. Zierikzee B I-SKNWK B I 12-0 Na een paar maanden van gedwon gen rust traden de rood-zwarten za terdagmiddag tegen SKNWK uit Nieuwerkerk weer binnen de lijnen. De thuisclub was echter al direct goed op dreef, maar de gasten brach ten er maar bijzonder weinig van terecht. Arie Kristalijn gaf de rood zwarten al vlug de leiding. Cor Stoutjesdijk passeerde daarna handig enkele verdedigers en zijn schot was raak (2-0). Zierikzee bleef domine ren en Joop Krips zorgde met twee treffers achter elkaar voor 4-0. Daar na was het weer de beurt aan Arie Kristalijn, die nummer vijf in de touwen joeg. Joop Krips maakte met een kopbal het halve dozijn vol (6-0") Doelman van der Zande van SKN WK moest voor het verstrijken van de eerste speelhelft nog éénmaal de bal uit het net halen voor een tref fer van Joop Krips. Ruststand 7-0. De tweede helft begon voor Zierik zee fortuinlijk want door een straf schop kon Marco de Vlieger de voor sprong gemakkelijk vergroten tot 8-0. Aanvoerder Joop Krips zorgde met 2 achtereenvolgende doelpun ten voor een 10-0 stand en Rudi Pie- ters nam er eveneens twee voor zijn rekening, hetgeen 12-0 betekende, Hierbij bleef het. LAND- EN TUINBOUW Het is zeer te betreuren dat nog zoveel stads- en huisvuil zonder meer wordt vernietigd, terwijl er al- lerwege grote behoefte bestaat om hiervan een uitstekende meststof te maken. Deze meststof, compost, houdt immers de bodemvruchtbaar heid op peil. De nieuwste ontwikkeling in het compostgebruik is de toepassing van compost als diergeneesmiddel. In de praktijk hebben varkenshouders steeds meer klachten over bloedar moede bij biggen. Dit wordt veroor zaakt door een tekort aan ijzer in de moedermelk. In de natuur voorzien de biggen in de ijzerbehcefte door het wroeten in het land. Omdat de biggen steeds meer „binnen" worden opgefokt moet naar andere midde len worden gezocht. Uit wetenschappelijk onderzoek is gebleken dat V.A.M.-compost rijk is aan ijzer en andere voor de big be langrijke bestanddelen. Vergelijken de proeven hebben uitgewezen dat V.A.M.-compost meestal betere re sultaten geeft dan ïjzerpreparaten die als pasta worden toegediend of moeten worden ingespoten. Boven dien is de behandeling met compost veel goedkoper. Reeds vanaf de eerste dag kan compost worden verstrekt. De big gen zijn er verzot op en nemen het ijzer al etende op. Alleen de fijnste soort compost is hiervoor geschikt. Deze V.A.M.-biggencompost wordt geleverd in plastic-zakken en hoe wel met de productie pas een begin is gemaakt is de belangstelling van de zijde van de varkenshouders, voorlichtingsdienst en veevoederfa brikanten. zowel in het binnenland als in het buitenland, groot. Ook hier geldt: Voorkomen is be ter dan genezen". Na Ford-Genk zal ook General Motors te Antwerpen, waar Ameri kaanse, Britse en Duitse auto's wor den geassembleerd, de produktie een week stilleggen. De kosten van de V.N. NEW YORK, 24-1. Negentig pro cent van de exploitatiekosten van dé Verenigde Naties wordt gedragen door minder dan een kwart van de 122 lid-staten. Volgens een officiële begrotingstabel' moeten 26 landen bijna honderd miljoen dollar van de in totaal benodigde 109.413.985 dol lar voor het jaar 1S67 bijdragen. Van deze kosten zullen de Verenigde Sta ten ruim 37,5 miljoen dollar of 31,91 procent voor hun rekening nemen. De Sowjet-Unie komt op de tweede plaats met 15 miljoen dollar en daar na volgen Brittannië (7,5 miljoen, dollar) en Frankrijk (bijna 6,4 mil joen dollar). 54 Landen zullen eik 0,04 procent moeten betalen. Slechts veertien lan den betalen meer dan een miljoen dollar. Een oud plaatje van een bekend plekje de Zierikzeese West- havendijk. Bij het zien van de kunst schilder (strohoed) en de kinderkopjes, die toen nog hei plavei sel op de dijk vorm den, ware te denken aan de tijd voor 1920. Intussen - die indruk laat de foto wel ach ter wat is er bij vele veranderingen, ook veel gelijk ge bleven. Olympische vlam naar Grenoble PARIJS, 23-1. Innsbruck, Mün chen en Parüs zijn de tussenstations met olympische aceenten, die de olympische vlam cp weg naar Gre noble, waar in 1968 de winterspelen gehouden worden, zal aandoen. Het vuur zal vanuit Griekenland via Innsbruck, het toneel van de winterspelen van 1960. en München, waar zich de zomerspelen in 1972 af spelen, naar Parijs, Olympische stad in 1900, worden gevlogen. Jonge sportbeoefenaren brengen de olym pische vlam in een estafette van Parijs naar Chamonix. De fakkel loop. in 1936 ingevoerd, wordt be ëindigd door Franse skileraren, die de laatste etappe naar Grenoble zul len afleggen. Voor de internationale technische tuinbouwbeurs „WéHaté 67". die van 25 tot en met 29 juli a.s. in de Haag se Houtrusthallen wordt gehouden, bestaat van de kant van de expo santen grote belangstelling. Hoewel de officiële inschrijving nog niet is geopend, zijn er nu al, na de ver zending van de eerste gegevens be treffende de tentoonstelling, aanmer kelijk meer aanvragen voor stand ruimte bij het secretariaat binnenge komen dan vorig jaar rond hetzelfde tijdstip. Hierbij zijn er vele van be langstellenden, die vorige jaren niet aan de „WéHaté" hebben deelgeno men, terwijl ook uit het buitenland verschillende exposanten mogen worden verwacht, gezien de aanvra gen uit omringende landen als Bel gië, Engeland en Duitsland. Het voor de „WéHaté" beschikba re buitenterrein zal dit jaar belang rijk worden uitgebreid met een op pervlakte van bijna duizend vier kante kilometer. De voorlichtingskas van de proefstations Naaldwijk en Aalsmeer, een demonstratiekas, waar de praktijk van het intern transport zal worden getoond, en de kas met groenten en bloemen in volle bloei zullen op dit verruimde terrein wor den ondergebracht. Actie tegen abstracte kunst in Rusland MOSKOU, 23-1, De beeldhouwster Yekaterina Belasjowa, secretaris van de machtige Russische kunstenaars- bond, heeft maandag opgeroepen tot een nieuwe campagne tegen abstrac te kunst. Een groep jeugdige schilders dwaalt volgens haar van het socia listisch realisme af en geeft te veel' tijd en energie aan lege .formalis tische oefeningen" zij leverde scher pe kritiek op een aantal kunstenaars dat abstracte kunst beoefent. Zondagavond werd een particulie re tentoonstelling van moderne schilderijen een uur na de opening verboden. Meer dan vijfhonderd mensen wilden deze eerste Moskou- se groepstentoonstelling1 van kunste naars die gewoonlijk niet in de openbare kunstzalen kunnen expo seren, gaan zien maar partij functio narissen lieten de zaal ontruimen. Dezelfde avond demonstreerden ongeveer vijftig jongelui in de stra ten van Moskou tegen de arrestatie van vier jongelieden die anti-Sow- jet-lectuur zouden hebben verspreid. Onder hen bevonden zich een schrij ver, een dichter en een studente. De demonstranten verzamelden zich bij een monumënt voor Pocsjkin, Rus- lands grote klassieke schrijver. Actie „Niet roken" voor lagere sselioleu Auto door Oostduitse grensversperring HELMSTEDT, 23-1. Oostduitse grenswachten keken maandag ver baasd toe toen een vrachtauto de grensversperring op de weg van west-Berlijn naar Hannover ramde en naar het westen verdween. De be stuurder, een in 1949 naar west-Ber lijn gevluchte voormalige Oostduit ser, had even tevoren aan de wacht posten zijn papieren getoond, die in orde werden bevonden. Toen hij in de kabine stapte wilde een van hen de papieren nogmaals inzien. De chauffeur raakte in paniek en zette zijn auto in beweging, de nog niet geopende slagboom forcerend. En kele ogenblikken later was hij vei lig en wel in Helmstedt. ZIERIKZEE Aan het Kon. Technicum P.B. N.A. slaagde voor het uitgebreid technisch basisexamen werktuig bouw, onze stadgenoot de heer H. Bom. De aklie „niet roken" gaat zich in de komende weken in 't bijzonder rich ten op de lagere scholen in het land. Dat gaat gebeuren met behulp van kleurige folders onder het motto „zuivere lucht", in de folder staat een viertal korte verhaaltjes en deze verhaaltjes kunnen worden geïllus treerd met gekleurde plakplaatjes, die door de jeugd dienen ie worden ingeplakt. Uiteraard wordt er in elk verhaal op gewezen niet en nooit met roken te beginnen. KAAP KENNEDY, 23-1. Op 21 februari zal de eerste vlucht van het Apollo-project, waaronder tenslotte een mens op de maan gebracht moet worden, beginnen, zo heeft de NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, maandag bekendge maakt. Drie mannen zullen op deze eerste vlucht in een baan om de aarde ko men De leiding heeft luitenant-ko lonel Virgil Grissom; de twee ande ren zijn luitenant-kolonel Edward H. White, de eerste Amerikaan die vrij in de ruimte zweefde, en kapitein luitenant Roger B. Chaffee. Hun vlucht zal, naar verwacht wordt, twee weken duren. Het proces te München MÜCHEN, 23-1. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). De oorlogs misdadigers dr Wilhelm Harster (62), dr. Wilhelm Zöpf (58) en frauïein Gertrud Slottke hebben de eerste dag van hun vermoedelijk weken lang durende proces achter de rug. Maandagmorgen schoven de drie voormalige S.S.- en S.D.-functiona rissen in bezet Nederland voor de eerste maal naast elkaar in de be klaagdenbank van een der zittings zalen van het grote, barokaehtige paleis van justitie, dat in het hartje van München staat. Harster, Zöpf en Slottke hebben het de eerste dag, zo als te verwachten viel, nog niet erg moeilijk gekregen. Het Münchense Schwurgericht had namelijk die eerste procesdag ingeruimd voor het verrichten van allerlei bij een zaak van dergelijke omvang noodzakelijke formaliteiten, als het beëdigen van de zes lekenrechters die aan weers zijden van de drie beroepsrechters aan de lange tafel zouden plaatsne men. Nee, het zware geschut dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in de vorm van pakken schrif telijk bewijsmateriaal het Duitse openbaar ministerie de afgelopen jaren toespeelde ten behoeve van de berechting van de drie oorlogsmis dadigers, hoefde maandag nog niet in stelling te worden gebracht. Van daag (dinsdag) zal het proces zeker minder eenvoudig gaan verlopen voor Harster c.s., wanneer een be gin zal worden gemaakt met de on dervraging van het drietal. Om kwart voor negen maandag morgen - een kwartier voor de aan vang van de eerste procesdag - wer den Harster en Zöpf door bewakers de grote, geheel met hout betim merde zittingszaal binnengeleid. Met hen drongen tientallen fotografen, schrijvende journalisten en mensen van film, radio en televisie de nau we deur naar de zaal binnen, om, zoals dat in Duitsland toegestaan is, voor de aanvang van het proces nog zoveel mogelijk beelden en indruk ken van de twee verdachten te van gen. Verklaringen van verdachten Hiarster, Zöpf noch Slotte kwa men tijdens het verhaal over hun leven-to-nu-toe tot frappante uit spraken, die een nieuw licht zouden kunnen werpen op verschillende as pecten van hun nazi-verleden. Het drietal wachtte zich er overigens wel voor het Schwurgericht en met name de zes lekenrechters door het lanceren van dubieuze uitspraken tegen zich in het .harnas te jagen. Toch was duidelijk dat voox*al Har ster de zes lekenrechters, allen van middelbare leeftijd, probeerde te be- splen. Dit kwam tot uiting in een langdurige verhandeling die Harster hield over zijn jeugd („Mijn vader hechtte grote waarde aan discipline Hij had sympathie voor de N.S.D.A. P. en had zeer sterke nationale ge voelens"). En over de wijze waarop hij in de jaren dertig door zijn su perieuren welhaast werd gedwon gen zich aan te sluiten bij de nazi's. Harster kwam ook, evenals later Gertrud Slottke, met mededelingen over de vele Joodse vrienden en kennissen die hij vooral in zijn jeugd had. Gertrud Slottke vertelde zelfs dat zij bevriend was met een Joods meisje, waarmee zij dikwijls op va kantie ging. „Niemand had daar ooit bezwaar tegen". Harster liet ook nog weten dat de jaren tussen 1933 en 1956 (de jaren waarin hij als nazi geschiedenis maakte plus de prijs die hij in de vorm van acht jaren gevangenisstraf voor zijn optreden moest betalen) thans niet meetellen bij de betaling van zijn pensioenuit kering. „Ik heb op het ogenblik 46 procent van het maximum", zo be cijferde Harster aan het eind van zijn betoog. Gedwongen lid tc worden Wilhelm Zöpf had het. blijkens zijn levensverhaal, ook al bijzonder moeilijk gehad om in de jaren 1930 uit de N.S.D.A.P. te blijven. „Door mijn superieuren werd ik als het wa re gedwongen lid te worden van de partij", zei de oud-nazi die in de oorlogsjaren in Nederland hoofd was van het zogenaamde Judenreferat. „Maar", zo vervolgde Wilhelm Zöpf „ik heb nooit een politieke en mili taire scholing en interesse gehad". In dit spelletje „hier is mijn leven" probeerde Zöpf het Schwurgericht duidelijk te maken dat hij in de oor logsjaren talloze malen heeft ge tracht zijn superieuren te bewegen hem uit Nederland over te plaatsen. Een verzoek daartoe bereikte Ber lijn. zo vertelde Zöph, toen Harster in 1943 naar Italië werd gezonden om daar orde op zaken te stellen. „Maar ik moest toen in Holand blij ven en vei'der gaan met de organisa tie van de Judenreferat". Slcttke wilde cok al weg Gertrud Slottke, voor zover be kend de enige vex-dachte die het haar door dx\ Huber ten laste ge legde niet toegeeft, wilde net als Zöpf ook al weg uit Nederland toen daar de depoxtaties van de Joden begonnen. „Ik werd gedwongen door de S.S. om naar Nedexdand te gaan. Daarna dwongen zij mij ex- te blij ven", vertelde Gertrud, daarbij zich voortdux-end op haar voox-malige chef Zöpf wendend in de hoop daar steun te vinden voor haar verkla ringen. Zöpf vex-lèende die steun maandag oven'gens niet. Gedurende de drie kwartier dat Gertrud Slottke het Schwux-gex-icht inlichtte over haar vex'leden, bleef Zöpf als een sfinx voor zich uitkijken. Het leek wel of de px-esident en de openbax-e aanklager aanmei*kelijk meer x-eageex*den op Gertrud Slott- kes levensverhaal dan op dat van de andere twee verdachten. De vragen aan de vx-oegere secx-etaresse van Zöpf waren feller cn dix*ectex\ Zo werd Gertrud Slottke tot tweemaal toe gedwongen haar vex'klaxnng als zou zij geen zelfstandige functie ge had hebben bij het Nedex-landse Ju denreferat te herhalen. De bedoe ling was duidelijk. Het openbaar ministerie zal proberen de komende dagen aan te tonen dat er beslist wel sprake was van een zelfstandige functie om daai-mee een belangr-ijke stap te doen in de richting van het bewijs dat fraulein Slottke als se- ci'elaresse van Zöpf en x-egelmatige bezoekster van het kamp Wester- borlc wel dcgelijijk wist welk een afschuwelijk lot de Nederlandse Jo den na de deportatie wachtte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4