Vruchteloos stemmen over subsidie aan bejaardensociëteit Mt STREEKNIEUWS Voor 50 jaar.... HET PORSELEINEN MASKER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdit 24 januari an Nr. 19232 Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 21-1. Bü de voortge zette vergadering van de gemeente raad heeft de heer D. de Koning (VVD) als oudste lid Ln zittingsjaren de voorzitter beantwoord op het ge stelde in de Nieuwjaarsrede van de burgemeester. Dankend voor de goe. de wensen voegde hij die van de raad toe aan die van de voorzitter, deze tevens richtend aan het adres van b. en w. Hü hoopte dat alles wat in het vooruitzicht werd gesteld ook zou worden verwezenlijkt, noemde het een moeilijk te verteren zaak, dat de afsluiting van het Brouwers- havense Gat en daarmee het begin van de ondergang van de schelpdie rencultuur steeds naderbij komt en spoorde het college van b. en w. aan, toch vooral diligent te zijn wat be treft de eisen van compensatie en schadevergoeding. Hü vroeg zich af, of in Den Haag, niet nog „meer aan de bel moest worden getrokken". De heer P. A. Boot, hoofd van de Dienst van Bouw en Woningtoezicht op Schouwen-Duiveiand te Thoien, gaf vervolgens een toelichting op het door architect Valk te Goes gemaak te plan tot het stichten van een zo merwoningenpark van 48 van de 56 stenen noodwoningen. Daartoe moeten aan deze wonin gen uiteraard diverse herstellingen en verbeteringen worden aange bracht. Deze werden stuk voor stuk be handeld. De beide wethouders wa ren van mening, dat sommige verbe teringen, een besparing per woning gevend van f 500,- zouden kunnen vervallen, omdat gestreefd moet worden, naar het uitgeven van deze woningen als zomerwoning aan die middenstanders en andere stadsbe woners, die een dure bungalow niet kunnen bekostigen. Een aantal van deze mensen huurt thans al wonin gen die ze zelf al min of meer heb ben opgeknapt. Uniforme opknapbeurt Het ligt evenwel in de bedoeling, alle woningen straks een zelfde uniforme opknapbeurt te geven. De Raad wilde de voorstellen van de wethouders niet overnemen. Beslo ten werd te trachten het daarheen te leiden, dat de uitvoering van de werkzaamheden dit najaar, of mo gelijk eerder zal aanvangen en dat gedurende de wintermaanden het werk zal worden uitgevoerd. Besloten werd met algemene stem men: A. Een krediet beschikbaar te stel len van f 48000,- voor aankoop van 48 stenen noodwoningen van de Rijksinstantie (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) die deze woningen indertijd heeft gebouwd, b. Alles te doen om het herstel van deze noodwoningen en de verbou wing tot zomerwoningen in 1967 te kunnen beginnen. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de V.V.V. afdeling Bruinisse, waarbij wordt afgezien van het te verstrekken subsidie 1967, een rapport van de Technische Dienst over de scheurtjes in het wegdek van de Dorpsweg en een na dere omschrijving van de plannen tot verbreden van de Deestraat c.q. de versmalling van het park daar ten behoeve van het verkeer. De heer C. Kik deed een suggestie om het plan te wijzigen, doch deze sug gestie wordt niet over genomen. De heer L. Bal deed verslag van een vergadering van de Centrale Werkplaats; de heer S. A. Jumelet bezocht een vergadering van de B.B. Besloten werd een onderwijsver- goeding ad f 1390,66 voor vakonder wijs nuttige handwerken 1966 aan' de Ver. tot Bevordering van Gere formeerd Schoolonderwijs niet uit te betalen. Met de stem van de heer M. J. van de Velde tegen, werd besloten een wijziging in de legesverordening aan te brengen, waarbij op maandag kosteloos een huwelijk zal worden voltrokken, maar op alle andere da gen van dinsdag tot en met vrijdag zal dit f 40,-; op zaterdag f 100,- kosten. Besloten werd ook reparerende schepen een vrijstelling te geven van veertien dagen voor de betaling van havengeld. Tot dusver was deze ter mijn twee dagen. Douches in huurwoningen Er bleek bij de bewoners van de oude Nieuwbouw weinig animo voor het aanleggen van een douche in hun huurwoning, als dit moest leiden tot een huurverhoging. B. en w. betreuren dat, vooral nu het badhuis per 1 januari werd ge sloten. De bewoners worden wel in de gelegenheid gesteld zelf douches aan te leggen, d.w.z. z.g. losse dou che-cabines, waarover op het ge meentehuis nadere inlichtingen zijn te krijgen. De verordening op de drank- en Horecabelasting in de gemeente Bruinisse (nodig geworden door de wetswijziging in deze materie) werd opnieuw vastgesteld. Het tarief werd vastgesteld op f 5,- en f 3,- (dit laat ste voor slijtersbedrijven) per 50 li ter. Meeropbrengst f 320,-. Punt twaalf van de agenda schiep weer een bijzondere situatie. Het betrof het subsidieverzoek van de bejaardensocieteit: „Huize Gezel ligheid'. Deze vereniging die per jaar ongeveer 22 bejaardenmiddagen organiseert, verzocht in aanmerking te kunnen komen voor een subsidie- verhoging en hetzelfde subsidie te me gen ontvangen als het Comité rij toer ouden van dagen. Dit laatste comité ontvangt f 500,- per jaar. B. en w. stelden uitdrukke lijk, dat gezien het begrotingstekort de gezamenlijke subsidies van de twee verenigingen niet hoger mogen zijn dan f 650,-. „Huize Gezelligheid" ontvangt nu f 150,- subsidie. Er was een meerderheids- en een minderheidsvoorstel van b. en w. Het meerderheidsvoorst el wilde van het Rijtoercomité f 100.- afne men en dat geven aan „Huize Gezel- ggheid", het minderheidsvoorstel wilde alles laten zoals het is. De heer Becu voegt daar nog een derde voor stel aan toe. Hij wilde van de 650,- die te ver delen zijn iedere vereniging de helft geven. Wethouder van Gilst lichtte het meerderheidsstandpunt van b. en w. toe, „Huize Gezelligheid" heeft recht op een. hogere subsidie nu zij andere inkomsten uit het verhuren van een koffiezetstel moet missen, maar haalt men te veel af, van het bejaar denreisje dan kan dit zeker niet meer doorgaan. Het voorstel Becu werd verwor pen met 5-2 stemmen. Het meerder- heidsvoorstel van b. en w. werd ver worpen met 4-3 stemmen en het voorstel van burgemeester Van de Linde kreeg alleen de stem van de heer Van de Velde. Waslijst De verder voorkomende zaken, blijkt een waslijst van diverse pun ten te zijn. De samenstelling van de beide stembureaux werd voor kennisge ving aangenomen. De kleuterschool en de Vereniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs krijgen een voorschot op het beken de bedrag per leerling. Mej. J. Quant hoofd van de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes werd benoemd in de Commissie tot wering van School verzuim. De heer J. Jumelet Jz., kreeg een plaats in de museumcom missie. Deze museumcommissie gaat di verse oudheden in bruikleen verza melen, die in 1968 bü het 500 jarig bestaan van Bruinisse ten toon ge steld zullen worden Ln het pand Ou destraat 27. De schutting achter het pand thans bewoond door C. van der Have aan de Deestraat zal worden verplaatst in gewoon onderhoud zullen de Lan ge Ring en een deel van de Post- straat opnieuw worden bestraat, het zelfde zal gebeuren met de straten in plan-West, maar dit zal uit de kapitaaldi'enst worden gefinancierd. Het werk zal onderhands worden aanbesteed. Aan de heer J. M. Giijam werd een perceel grond verkocht op het industrieterrein voor het plaatsen! van een loods, a f 7,80 per m De woning van het hoofd van de o.l.-school zal niet meer centraal worden verwarmd door een aanslui ting op de centrale verwarming van de school, daar dit technische moei lijkheden geeft en warmteverlies. Ter tafel kwam een nieuw ont werp voor de Bruinisser vlag. De vorige ontwerpen werden door de Hoge Raad afgewezen. Het speellokaal van de kleuter school is opgeknapt. Er zal een ver bouwing plaats vinden, waardoor een hoofdenkamer wordt gecreëerd. Met de heer A. de Jonge heeft ach ter het Ned. Herv. Verenigingsge bouw een grondruil plaats. De akte voor aankoop van de huizen aan het Kerkplein van de erven A. Capelle ad f 12.000,- is gepasseerd. Gesproken werd over het sane ringsplan Bergstraat-Kerkstraat etc. dat er toe zat leiden, dat de pakhui zen en oude woningen rond bakke rij Jumelet en verder zullen worden opgeruimd; een voornemen dat door alle leden wordt toegejuicht. Ten slotte vestigde de voorzitter de aan dacht op het model van de Stich- tingsacte voor het feestcomité Tho ien, dat hij heeft opgevraagd, om als voorbeeld voor eenzelfde comité voor Bruinisse te dienen. De rondvraag Bij de rondvraag dankte de heer C. Kik voor de tijdens zijn ziekte ontvangen attenties. De heer L. Bal (PvdA) vroeg naar de woning Dijkstraat 12 en de ma nipulaties daarmee door de familie van Hoof. Verder vroeg de heer Bal naar de abri bij de kantoren van de Rijkswaterstaat, bij de bushalte Noorddijk. De voorzitter kon mede delen, dat nu wei spoedig een abri die door Rijkswaterstaat ter beschik king wordt gesteld, kan worden ge plaatst. Hij meende dat de bemoei ingen van de heer Becu met dezë zaak daaraan niet vreemd zijn. De mogelijkheid om ook nog een wacht huisje bij de bushalte Rijksweg 18 te plaatsen zal onderzocht worden. De heer D. de Koning verlangde snoeiïng van houtgewas langs het terrein van de kleuterschool. De heer Bal vestigde de aandacht op de schuurtjes achter de woningen in de ratiobouw, waar het water juist aan de verkeerde kant afloopt. De heer Becu informeerde naar de brandpaden achter de woningen" Deltastraat. Hij deed voorts de sug gestie, dat voor Openbare Werken (waarvan de voorzitter de porte feuille beheert) één der deskundigen, waarvan er zeker drie in de raad zitten, een adviseur zal worden aan getrokken uit dat drietal'. De voor zitter zei dat hij inderdaad de por tefeuille Openbare Werken beheert zonder daarvoor te hebben gestu deerd of bijzondere kwaliteiten te hebben, doch hij werkt hier samen met de Dienst van Bouw en Woning toezicht. Hij zal indien nodig gaar ne gebruik maken van de kennis en het inzicht van meer technisch ge specialiseerde raadsleden. De heer M, J. van de Velde vroeg of het wel juist is, dat de haven meester thans het beheer heeft over de B.B.-vletten, en of de havenmees ter opdracht had of gerechtigd was naar het inkomen van de verhuur ders van sportvissers te vragen. Hij achtte dit de taak van de wethouder van sportzaken. Dit laatste is een misverstand. Aan de havenmeester was gevraagd, een globale schatting te maken van het aantal sportvis sers, dat in 1966 met Bruinisser sche pen op de Grevelingen had gevist. Verder sprak de heer Van der Vel de over de subsidie aan de sportver eniging „Kwiek" en over de glooi ing. die door de firma Van de Velde is hersteld en over de noodzakelijk heid spoedig te beginnen met het aanvragen van financieringsmidde len voor het buitendijkse bungalow park bij de tweede oesterput aan de noordzijde van de polder. Ditzelfde geldt voor de realisering en financiering van het zomerwo ningenpark noodwoningen. Daarvoor moet men aankloppen bij het Minis terie van Recreatie en Maatschappe lijk werk. Na nog enkele vragen en opmer kingen van de heer Van de Velde, die voor de heer Kik aanleiding wa ren de vraag naar voren te brengen of een gedeelte van de rondvraag niet beter schriftelijk kan worden behandeld, ging de Raad over in be sloten zitting om te spreken over de mogelijkheid het begrotingstekort op te heffen, door vermindering van de uitgaven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. In de vorige nacht zijn in Groningen in de Akkerstraat weer twee bromfietsen in brand ge stoken, eigendom van vader en zoon Visser. De bromfietsen werden ver nield. Op aan wijzing van een voor bijganger kon door de politie worden gearresteerd de 23-jarige mastiek- dekker K. T. uit Groningen. AMSTERDAM. De Amsterdamse officier van justitie, mr. W. Tonc- kens, zal uitlevering vragen van de kunstschilder J. A. van de.r S. uit de hoofdstad die op het ogenblik in Londen gevangen zit op verdenking van smokkel van honderden horlo ges en sieraden met een waarde van ruim honderdduizend gulden. BARNEVELD. Op het bedrijf van de heer H. van de Berg in Ederveen is een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. 160 varkens moesten worden afgemaakt. UTRECHT. De Nederlandse druk kers gaan steeds meer de concur rentie ervaren van oost-Duitsland. Zij zijn de laatste tijd meer en meer orders aan de Oostduitsers kwijtge raakt. Oorzaak: de Oostduitsers pro duceren goedkoper. NIJMEGEN. De gewezen echtge noot van de 26-jarige mevrouw van H., die dood op het trottoir voor haar woning aan de Nieuwe Markt straat te Nijmegen werd aangetrof fen, blijft in hechtenis. Zijn verhaal over de wijze waarop de vrouw uit het raam van de eerste verdieping was gesprongen, blijkt op verschei dene punten niet te kloppen. HAARLEM. In de vorige nacht is in een ziekenhuis te Haarlem de 50- jarige schilder B. van der Schuit uit Haarlem aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. BEILEN. De 26-jarige dakbedek- ker G. G. uit Holthe, die in Beilen een 30-jarige radio- en tv-handelaar neerstak, is naar een psychiatrische inrichting in Assen overgebracht. In de Bondsrepubliek is een wed strijd gehouden voor industriepro ducten van voortreffelijke vorm op woongebied, aan de winnaars waar van prijzen werden uitgereikt. Van rechts naar links ziet men een in huis en tuin bruikbare, goedkope stoel van kunststof, die gemakkelijk gestapeld kan worden. Verder een leren fauteuil, die met andere) naast elkaar kunnen worden gezet om zo een brede bank te vormen. Tenslotte een heel knappe Deensestoel; een heerlijk zittende elastische „S'> van multiplex. m TILBURG. In het ziekenhuis te Tilburg is de 65-jarige A. de Jong uit Tilburg overleden, die op 12 ja nuari jl. bij gen poging om de Ring- nuari jl. bij een poging met de feits over te steken door een personen auto werd aangereden .De man liep daarbij ernstig hersenletsel op. APELDOORN. In het Julianazie- kenhuis in Apeldoorn is overleden de heer L. J .Diks, die door een be stelauto, bestuurd door de 45-jarige H. D. H. uit Apeldoorn, werd aange reden. De heer Diks, die 84 jaar oud werd, sloeg op het Kanaal Noord plotseling linksaf. LEMELE. Op de provinciale weg in Lemele is omstreeks twaalf uur een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 26-jarige heer K. uit Coevorden op slag werd gedood. De overige vier inzittenden van de auto werden met zware verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto slipte op de gladde weg. HEERLEN. Nog geen 100 werklo zen hebben deelgenomen aan een protestmars door Heerlen, die was georganiseerd door het comité ter verdediging van de werkgelegenheid. Behalve Limburgse werklozen, lie pen in de tocht ook Amsterdammers en Eindhovenaren mee, terwijl even eens een afvaardiging was versche nen van de gespreksgroep voor vrede LAND- EN TUINBOUW In Schouwse Westhoek veel fruit geruimd In het Land- en Tuinbouwblad van de Z.L.M. van vrijdag jl. wordt in een tuinbouwoverzicht geconstateerd dat de werkzaamheden van de laat ste weken in de fruitteelt op Schou wen-Duiveiand vrij veel hebben ge stagneerd. Gehoopt wordt dat een mogelijke achterstand niet groter groter door bijv. een vorstperiode. Opgemerkt wordt verder dat in de Westhoek al veel fruit geruimd is, omdat de meeste telers over te wei nig vorstvrije ruimte beschikken. Bovendien blijkt ook de houdbaar heid in veel partijen niet zo best te zijn. Aangenomen wordt ook dat op Schouwen-Duiveiand tot nu toe zeer weinig geplant is, dat wil zeggen op pervlakten van betekenis. Wel zijn er rijen met Yellow, Stark Earliest enz. gerooid, waarvoor vervangers geplant, worden. Dit voorjaar wordt nog wat geplant, maar toch zal het aantal ha. niet groot zijn. ZIERIKZEE Optreden „Amstel Toneel" voor Nuts-departementen Opj vrijdag 27 januari a.s. vindt in de Zierikzeese Concertzaal de jaar lijkse toneelvoorstelling plaats voor het departement Zierikzee in samen werking met de departementen Brouwershaven, Haamstede en Mid- delharnis. Voor de leden van deze departementen zal optreden het ge zelschap „Amstel Toneel" met het blijspel „Cactusbloem". Het stuk werd met veel succes reeds eerder gebracht door de Haagse Comedie, die aan het „Amstel Toneel" de me de-opvoeringsrechten gaf. Het blij spel (in twee delen) is van Barillet en Credy en werd vertaald door Remco Campert. De voorstelling vindt plaats onder regie van Jos Manche. Medespelenden zijn: Mimi Kok, Huib de Vries, Riny Blaaser, Mimi Kok sr., Jos Manche, Ed Bauer, Floor Koen en Carletta Banting. De technische leiding is in handen van Wim Meijer. Verkiezingsbijeenkomsten V.V.D. en P.v.d.A. Ons wordt verzocht de aandacht te willen vestigen op de twee politieke büeenkomsten die te Zierikzee zul len plaatsvinden op woensdag 1 fe bruari a.s., namelijk de openbare vergaderingen van de Statencentrale Schouwen-Duiveiand van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, en van de Party van de Arbeid. De openbare vergadering van de V.V.D. vindt plaats in de grote zaal van hotel-restaurant „Concordia". Zoals gemeld hoopit hier als spreek ster op te treden mevrouw G. van Someren-Downer, lid van de Twee de Kamer. Er zal in deze V.V.D.-bij- eenkomst gelegenheid worden gege ven tot het stellen van vragen. De P.v.d.A.-vergaderirig wordt, dus eveneens woensdag 1 februari a.s. gehouden in het „Huis van Nas sau". Het woord zal worden gevoerd door de Tweede Kamerleden Roe mers (oud-voorzitter van het N.V.V.) en ir. Posthumus. De socialistische bijeenkomst vormt de afsluiting van de P.v.d.A.-verkiezingsdag die zal worden gehouden en waarvoor spe ciaal de „verkiezingstrein" naar Zie rikzee wordt gerequireerd. Met deze „trein" komen vele bonzen van de Partij naar hier, o.a. de heren Vro lijk, Samkalden, Egas en lijsttrekker Den Uij.l. Deze heren zijn met de Kamerleden Roemers en Posthumus f j De „vocal group" „The Z andy's" zorgden op de jongste feestavond van de algemene sportvereniging „Brouwershaven" voor met name de jeugd aansprekend vertier. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). rond het middaguur (van omstreeks half twaalf tot half een) op het Ha venplein in hun „trein" voor iedere belangstellende te sproken. BRUINISSE Goed ge-outilleerde werkplaats De heer C. Bal, timmerman en specialist in het maken van scheeps- betimmeringen en karweien aan boord van schepen, die als werk plaats nog steeds een oud woonhuis- je gebruikte, maakte hiervan in sa menwerking met de aannemersfir ma Gebrs. van Oeveren en goed ge outilleerde grote werkplaats, door het geheel op te metselen en onder een nieuwe kap te brengen. In de gemeentehaven te Brui nisse kwam de kustvaarder „Vol harding" uit Zuidbroek om aardap pelen te laden. DEN HAAG. Vorig jaar hebben ze ventien miljoen toeristen een bezoek gebracht aan Spanje. Volgens het Spaans nationaal bureau voor vreemdelingenverkeer, die dit cijfer bekend maakte, een record aantal in de gescheidenis van Spanje als toe- ristenland. DEN HAAG. In alle stilte is be graven de vorige week in de ouder dom van 84 jaar te Utrecht overle den prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, rustend hoogleraar in de theologie aan de Utrechtse rijksuniversiteit. BRUINISSE. In deze gemeente is een hoeveelheid regeringsrijst, gort en kaas verkrijgbaar gesteld. BROUWERSHAVEN. Voor deel neming aan het onderwijs op de hier pas opgerichte Ned. Hervormde zon dagsschool, hebben zich 70 kinderen opgegeven. ZIERIKZEE. De Nationale Bank- vereniging heeft het bedrijf der Zeeuwsche Landbouwbank te Zie rikzee overgenomen en gaat zich hier vestigen. BURGHSLUIS. In verband met de gunstige resultaten, die men te Brui nisse en Brouwershaven heeft ver kregen, is men ook hier begonnen met het koken en verzenden van mosselen. ZONNEMAIRE. Bij K.B. zijn de statuten van de afdeling van het Groene Kruis alhier goedgekeurd. HAAMSTEDE. De groep Seroos- kerke van de Anti-Oorlogsraad, hield in hotel Bom een propaganda- vergadering. BROUWERSHAVEN. De toneel club „Ons Genoegen" gaf met me dewerking van een gemengd kwar tet ee?i geslaagde uitvoering. ZIERIKZEE. Verschillende schil dersbedrijven alhier, hebben met in gang van 1 januari het uurloon van hun knechts gebracht van 16 op 20 cent. NOORDGOUWE. De bevolking van deze gemeente bestond op 31 de cember uif 866 personen, t.w. 444 vrouwen en 422 mannen. BURGH. Aan het strand van Wes- tenschouwen zijn verschillende mij nen aangespoeld. Militairen bewaken het strand. 21. Doch inmiddels had Pi Tai zijn paard gewend en stormde nu in volle vaart op de aanvaller af. Deze werd door de schok opzij geslingerd en kwam voor de tweede maal in het zand terecht. Nu was ook de dikzak overeind gekrabbeld. Hij greep een stuk hout en, blijkbaar aangemoedigd door het optreden van zijn redders, rende hij onder het uiten van een vervaarlijk gebrul op zijn beulen af. Doch deze wachtten de aanval niet af. Drie tegen twee was hen blijkbaar teveel en zo hard zij konden gin gen zij er vandoor. Aram barstte in een bulderend gelach uit. „Bij mijn zwaard!" riep hij tot Pi Tai, die de grootste moeite had het geschrok ken paard in bedwang te houden. „Dat hebt ge hem keurig gelapt! Ik had niet vermoed dat ge op uw oude dag zo strijd lustig zoudt zijn!" Grinnekend steeg de oude kluizenaar af. „Zoiets houdt de geest en het lichaam jong, mijn zoon", antwoordde hij. Maar nu kwam de kleine dikzak stralend op hem af. „Moge alle zogen u treffen, redders van mijn nietswaardig leven!" juichte hij. „Mijn nietswaardig huis en alles wat ik bezit staat te uwer beschikking!" „Uw huis begeren wij niet, mijn vriend", antwoordde Pi Tai, ,doch zo gij enig voed sel voor ons hebt, zoudt gij ons zeer ver plichten! Wij hebben sinds lang niets ge nuttigd. Doch snel, want wij willen zo spoedig mogelijk naar de keizer!" Plotseling verdween de lach van het ge zicht van de dikzak. „Naar de keizer? Maar weet ge dan niet dat hij reeds twee dagen dood is?" 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3