WSammT Ouderavond Beatrixschool te Haamstede STREEKNIEUWS Minister Biesheuvel over de werkloosheid Het leger en Mao Record uienexport Bevolkingsexplosie in Egypte „Van Interpol Positie van Soekarno wordt uiterst wankel Goede vraag (én ruim aanbod) van appels „De land- en tuinbouw op postzegels" De Amerikaanse begroting Overstromingsramp in Brazilië WENS HAAMSTEDE, 23-I. In het film. Ickaal van tie Prinses Beatrix-schcol te Haamstede werd onder grote be langstelling de jaarlijkse ouderavond gehouden. Het welkomstwoord werd gesproken door de presidente mevr. E. A. de Kup-Bos waarbij ze speci aal de vertegenwoordiger der ge meente, wethcuder Van Waveren en die ouders die met september hun kind aan de openbare lagere school zullen toevertrouwen, betrok. De heer H. J. A. Blom, secretaris penningmeester verzorgde de uitvoe rige notulen en uit zijn financieel verslag bleek dat er f 307,25 in kas was, terwijl voor schoolreizen nog afzonderlijk f 230,32 disponibel was. Deze stand van zaken werd per 3i december 1966 „gemeten". Tot leden van de kascommissie werden de he ren E. C. Priester en J. Stoel geko zen. Het jaarverslag der school, waar uit bleek dat er geen schokkende gebeurtenissen waren, werd ge bracht door het hoofd der school de heer S. A. de Haas. Dit jaar jjfll ge probeerd worden de schoolreis te realiseren in een driedaags verblijf naar Walcheren, waar in een jeugd herberg overnacht zal worden. Wegens de invoering van de nieu we Lager Onderwijswet met daar aan verbonden de op komst zijnde schoolraad trad de gehele ouder- commisie af en werd een nieuwe commissie benoemd bestaande uit 6 leden. Gekozen werden mevr. de Kup-Bos. mevr. de Jonge-Meerdink, mevr. Rademaker-Noordhoek en de heren H. J. A. Blom, J. Jonker en J. Wandel. Vervolgens werd een forum inge steld, waarin onder leiding van de presidente zitting werd genomen door de heren S .A. de Haas, G. B. Heutink, H. J. A. Blom en M. Soe- ters. Diverse schriftelijk ingediende vragen werden uitvoerig behandeld. Na de rondvraag volgde sluiting. Tot slot konden de ouders het werk in de diverse lokalen van hun kinderen bekijken en met de leer krachten de vorderingen bespreken. (Door gelijktijdige vergadering be knopt weergegeven). Niet als in de jaren dertig LEEUWARDEN. 23-1. Werkloos heid, grote werkloosheid, is wellicht de ernstigste kwaal die een samen leving kan treffen. Tct deze uitspraak kwam minister Biesheuvel (land bouw) op een verkiezingsbijeenkomst van de Anti-Revclutionaire Partij in Leeuwarden, na te hebben gecon stateerd dat er voor het eerst sinds acht a negen jaren weer conjunc tuur-werkloosheid in ons land heerst. Intussen zijn volgens de bewinds man de situatie nu en die van de jaren dertig nauwelijks met elkaar te vergelijken. In 1936 was bv. niet minder dan 17,3 pet. van onze be roepsbevolking werkloos terwijl die thans rond 2 pet is. Ook bij de groot ste spanning op de arbeidsmarkt is er nog wel zo'n 1 1 procent werk- PEKING, 24-1. Aanhangers van Mao leggen steeds meer nadruk op de mogelijke rol van Chinas reus achtige „volksbevrijdingsleger" in Mao's campagne om zijn tegenstan ders te verpletteren. De officiële Cinese pers maakt onder grote kop pen melding van de steun van het leger aan Mao's „rode rebellen". In Peking waren maandag al aanplak biljetten verschenen, waarin gezegd wordt dat Mao minister van defen sie Lin Piao opdracht heeft gegeven troepen in te schakelen om de „re volutionaire massa's" te steunen als dit nodig mocht worden. Het pers bureau „Nieuw China" meldde maandagmorgen, dat legereenheden uit vele delen van China betuigin gen van trouw hebben, gezonden aan Mao. Scheepvaartberichten Alchiba, 23-1 rede Damman. Caltex Amsterdam, 23-1 van Stock holm naar Malmö. Gaasterkerk, 23-1 te Bandarshapur verwacht. Esso Amsterdam, 23-1 te Amuay. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 24-1. In de tweede week van januari is volgens de ge gevens van het Uitvoer Contröle- Bureau voor Tuinbouwprodukten niet minder dan 6328 ton Nederland se uien geëxporteerd. Dat is een re- cordhoeveelheid voor dit seizoen. Het was in deze periode dat de prjjs met 10 cent per week opliep en op 40 cent per kilogram kwam. Vooral Engeland is toen een grote afnemer geweest, namelijk 2709 ton. Voorts werden in die week 1654 ton uien naar Frankrijk verladen en 1108 ton naar West-Duitsland. De Afrikaanse landen namen 504 ton Nederlandse uien af en West- Indië 118 ton. Naar België en Lu xemburg werd 200 ton uitgevoerd en kleinere hoeveelheden naar Zweden, Zwitserland, Ierland en Italië. Vorige week is de vraag voor ex port wat teruggelopen en als gevolg hiervan onderging toen de prijs een lichte daling. Export geschikte mid del en grove uien werden toen ver kocht tegen prijzen van 37 tot 38 cent per kilogram. Begin deze week was er echter weer sprake van een wat vastere stemming, vooral door tcegcromen vraag voor Franse reke ning. Maandag kon weer 39 cent per kilogram worden gemaakt en voor levering in februari zijn zaken ge daan boven 40 cent per kilogram. Het aanbod van uien blijft vrij ruim. KERKNIEUWS Paus Paulus contra echtscheiding VATICAANSTAD, 23-1. Paus Pau- lus heeft maandag echtscheiding ver oordeeld als een teken van verderfe lijke morele verval en decadentie. Op zijn eerste audiëntie sinds zijn griepaanval zei de paus tot de leden van de „Rota" - de hoogste rooms- katholieke rechtbank, die zich o.a. met de nietigverklaring van huwe lijken bezig houdt - dat invoering van echtscheiding de fouten die men daarmee wil voorkomen, juist ver ergert doordat zelfzucht, ontrouw en tweedracht worden bevorderd, ter wijl er liefde, geduld en harmonie zouden moeten zijn. In Italië is al leen scheiding van tafel en bed mo gelijk. loosheid. Een bedenkelijke zaak is echter het tempo, waarin zich de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt hebben voltrokken en zich nog steeds voltrekken. Voorts is het een zeer ernstig feit dat de werkloosheid zo ernstig is verdeeld - zowel over de diverse landsdelen als over de di verse bedrijfstakken. Opvallend is volgens minister Biesheuvel ook dat de werkloosheid zich vooral in de sector van de bouwnijverheid con centreert. Van de 82.000 mensen die eind december jl. de arbeidsreserve vormden, waren niet minder dan 31.000 bouwvakkers. CAIRO, 23-1. De snelle groei van de bevolking in Egypte houdt geen gelijke tred met de economische ont wikkeling van het land, schrijft het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram. Volgens de laatste statisti sche gegevens bereikte de aanwas in de afgelopen vijf jaar de record hoogte van 2,7 procent. In 1960 was hij nog 2,4 procent. Het inkomen per hoofd van de bevolking is gedaald van 300 tot 270 gulden per jaar. UTRECHT, 23-1. De 32-jarige kel ner J. Kronenberg uit Utrecht zag in de Utrechtse binnenstad een auto rijden, waarvan de chauffeur zich nogal stuntelig gedroeg. Toen hij eens goed keek. herkende hij de automobiel als het eigendom van zijn collega, die hem net had afgelost. Hij holde achter de auto aan, haal de hem in en rukte een portier open. Achter het stuur zat een jongeman. Toen de kelner tot de ontdekking kwam met een jeugdige Duitser te doen te hebben, liet hij hein weten dat hij van „Interpol" was. Dat klonk de jongeman bekend in de oren. Hij deelde mee dat de auto inderdaad niet van hem ivas en liet zich ge dwee door de kelner meenemen naar een taxistandplaats. Aldus kon de kelner zijn klant netjes per taxi naar het hoofdbureau van politie brengen. De sociale verzekeriiigsuitkering DEN HAAG, 23-1. De uitbetaling van de per 1 januari 1967 voorgeno men verhoging van de welvaarts- vaste sociale verzekeringsuitkeringen zal kunnen plaatsvinden, zodra de desbetreffende algemene maatregel van bestuur tot stand zal zijn ge komen. Gezien het stadium van voor bereiding van deze algemene maat regel van bestuur, kan omtrent het tijdstip van uitbetaling nog geen na dere mededeling worden gedaan. Dit zegt de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Veldkamp, in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Lier (P.v.d.A.). DODELIJKE ONGELUKKEN OOSTERWOLDE. In het acade misch ziekenhuis te Groningen is de 27-jarige motorrijder B. Doller uit Oosterwolde overleden aan de ver wondingen die hij opliep bij een ver keersongeval, waarbij hij donderdag 19 januari betrokken was. EIBERGEN. Op de Groenloseweg te Eibergen is de 69-jarige heer H. J. te Rietmeten uit Eibergen om het leven gekomen. Het slachtoffer stap te uit de G.T.W.-bus en liep achter de bus om de straat over, waarbij hij gegrepen werd door een pas serende auto. Hij was op slag dood. HUISSEN. Op de Huissensedijk te Huissen is een ongeval gebeurd, dat aan de 43-jarige heer J. G. Herm- sen uit Angeren het leven heeft ge kost. De heer Hermsen botste met zijn bromfiets frontaal tegen een bus van de Gelderse Tramwegen. Op weg naar het ziekenhuis is het slachtoffer overleden. KOLHAM. De 7-jarige G. Bui- ning uit Frocmbcs kwam arm het le ven toen hij bij het oversteken van de hoofdweg te Kolham (gem. Sloch- teren) werd aangereden door een personenauto. Het jongetje was op slag dood. DRIEBERGEN. Te Driebergen is de 22-jarige uit Londen afkomstige en in Driebergen gevestigde tech nisch tekenaar C. J. Fox met een auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. De 21-jarige J. Malone, afkomstig uit Dublin, die bij hem in de auto zat, werd ernstig gewond. Districtsvergaderingen waterschap Schouwen-Duiveland Heden (dinsdag 24) en morgen (woensdag 25 januari) worden door het Waterschap Schouwen-Duive land een aantal openbare vergade ringen gehouden - districtsgewijze - voer de stemgerechtigde ingelanden. In het „Hui;, van Nassau" vergade ren vanmiddag (dinsdag) de distric ten 4, 5 en 6. terwijl de districten 7 en 8 eveneens dinsdagmiddag bijeen komen in de „Blauwe Keet" te Oos- terland. Woensdagmorgen vergadert district 1 in hotel „Bcm" te Haam stede en de districten 2 en 3 in ho tel ..Jacob Cats" te Brouwershaven. ZIERIKZEE Kontaktcommissie Coöp. Aardappelbewaarplaatsen De Kontaktcommissie voor de Co öperatieve Aardappelbewaarplaatsen in het zuidwesten, stelt zich voor op 27 januari a.s. een contactdag te houden in het Huis van Nassau. Het woord zal worden gevoerd door de heren ir. D. C. M. Boonman, rijks- landbouwconsulent voor arbeids vraagstukken te Wageningen en J. Hop, werktuigenspecialist van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zuid-Holand, die het onderwerp: „Voorbereiding en ontvangst van de oogst in bewaarplaatsen" zullen in leiden. In de middaguren wordt een forum gehouden over het betreffen de onderwerp. Openbare aanbesteding Op maandag 30 januari a.s. zal in het bureau gemeentewerken alhier in het openbaar worden aanbesteed het slopen van drie opstallen en het afvoeren van de afkomende materi alen, met bijkomende werken, in de gemeente Zierikzee. HAAMSTEDE Kerkelijke gift voor Lampong Blijkens een mededeling in „Kerk en Gezin", kerkblad van de Geref. kerk van Haamstede, is een bedrag van f 1.000,overgemaakt naar het Algem. Diak. Bureau voor direkte hulp aan het district Lampong in Indonesië, voor de aanschaf van landbouwwerktuigen, koeien e.d. Ge tracht wordt op deze wijze de bevol king in staat te stellen een steeds dichterbij komende crisis te voor komen. laarvergadering Koninklijke Harmonie De Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" schuift vrijdagavond in hotel Bom rond de tafel om te horen naar hetgeen er in het afgelopen jaar is gebeurd, hoe momenteel de zaken er op financiëeel gebied voor staan en wat de plannen van het be stuur voor de toekomst zijn. DREISCHOR Dia's op Nufsavond Voor de plaatselijke culturele ver eniging „Nut en Genoegen" zullen de gebr. Boomsma uit Middelharnis op donderdagavond 26 januari a.s. een lezing houden in café „De Drie Scha pen" over hun bezoek aan Mesopo- tamië. De lezing zal met kleurendia's worden toegelicht. BRUINISSE Groepscommandant Rijkspolitie Opperwachtmeester W. Vlam der rijkspolitie en waarnemend groeps commandant te Fijnaart is bevorderd tot adjudant met ingang van 1 fe bruari 1967. Adjudant Vlam zal ad judant Pipping opvolgen als groeps commandant van de groep Bruinisse der rijkspolitie. Vergadering N.C.V.B.-afdeling Vorige week hield de afd. Bruinis se van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering in het Ned. Herv. Ver.gebouw. De pre sidente, mevrouw de Groot-Fluijt las Deuteronomium 6 vers 4 tot 14 en hield daarover een meditatie. Spre ker voor het tweede gedeelte was de heer J. C. Spaans, hoofd van de Chr. ULO-school te Zierikzee, die verge- f.!:,-X M Ér DJAKARTA, 24-1. Indonesië's „sterkste man", generaal Soeharto, heeft vandaag/dinsdag in een toe spraak tot regionale militaire bevel hebbers gezegd dat het geduld van het leger beperkt Is. Het leger is voor „optreden tegen ieder die nog steeds de vergissingen van het ver leden verdedigt en die de bevelen van consultatieve volkscongres trot seert". Deze uitlating wordt gezien als een rechtstreekse verwijzing naar de weigering van president Soekarno het congres een verklaring te geven over zijn handelen. In een uitzending van Radio-Dja karta heeft de militaire bevelhebber van de Indonesische hoofdstad, ge- neraal-majoor Amir Maehmoed, ge zegd klaar te staan om president Soekarno te arresteren zodra de or der daartoe wordt gegeven. Gene raal Maehmoed gaf geen verdere uitleg. Minister van Justitie Soegih Arto zei maandagavond weldra alle bij zonderheden m.b.t. president Soekar- no's mogelijke medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 1965 aan generaal Soeharto te zullen oveiiiandigen. De legerleider zou de gegevens aan het congres doorgeven om uit te maken of er eerst een on- dei-zoek zou werden ingesteld en de president daarna zou worden ont slagen of dat hij eerst zou worden ontslagen om daarna een onderzoek naar zijn daden in te stellen. Ook dinsdag werd het presiden tiële paleis door pantserwagens be waakt tei-wijl studenten vlugschrif ten tegen Soekarno op de ruiten van auto's plakten. zeld was van zijn echtgenote. Zijn onderwerp was „De opgroeiende jeugd in de welvaartstij d". De bijbel ziet. de welvaart als een zegen, maar deze welvaart brengt ook verant woordelijkheid met zich mee. Wij zijn rentmeester. Bij de opvoeding van de jeugd moet niet alles bij het oude worden gelaten, bij het kramp achtige af, maar aan de andere kant moet niet al het nieuwe direct woi*- den aanvaard. Gods woord moet daarbij het richtsnoer zijn. Niet de welvaart is schuldig als het verkeerd gaat, maar ons zondig hart. Voor alles wat we genieten zijn we dank verschuldigd aan God. Na de pauze werden over dit onderwerp diverse vragen gesteld die door de inleider vlot werden beantwoord. De presi dente dankte de heer Spaans voor zijn interessant referaat. Door het vertrek van mevrouw Pipping werd als nieuw bestuurslid gekozen mevrouw Jumelet-Otte, die haar benoeming in beraad hield. Aan mevrouw Pipping werd onder dank zegging voor het vele dat door haar gedurende zes jaar was gedaan als bestuurslid en secretaresse een boe- kenbon aangeboden, waarvoor door haar op haar beurt ook weer wei'd bedankt. De volgende vergadei'ing zal wor den gehouden op 16 februari; mej. van Strien uit Anna Jacobapolder zal dan spreken over haar reiserva ringen in de Ver. Staten van Noord Amerika. Kleurendia's zullen het ge sprokene verduidelijken. DEN HAAG, 24-1. Op de meeste Nederlandse fruitveilingen is op het ogenblik een ruim aanbod van ap pels. Vooral Goudreinetten, Golden Delicieus en Jonathan zijn er dage lijks in ruime hoeveelheden te koop, maar ook rassen als Cox's Orange Pippin en Winston komen op alle belangrijke veilingen voor. De kwaliteit van het fruit is op het ogenblik overwegend zeer goed. De telers hebben de laatste jaren steeds opnieuw ervaren dat het be langrijk is te verkopen op een mo ment dat de kwaliteit nog goed is en niet te wachten tot de vruchten versleten zijn. Deze les van het ver leden wordt ter harte genomen. Bij verschillende veilingen zijn af- zetpools voor fruit gevormd. Daar bij bepaalt de veiling het aanvoer- tempo en wanneer alles is verkocht krijgt de teler de gemiddelde prijs uitbetaald. De export van appels is op het ogenblik groter dan in de voorgaan de weken meestal het geval was. Volgens cijfers van liet U.C.B. be droeg de totale export van handap pelen in de tweede week van janu ari ruim twee miljoen kilogram. Hiervan ging 1302 ton naar West- Duitsland, 442 ton naar Frankrijk en 326 ton naar België en Luxemburg. Voorts nog acht ton naar Engeland. Engeland kocht voornamelijk de kleine maat Cox's Grange Pippin. Naar Frankrijk werd overwegend Goudreinette verladen. De prijzen zijn de laatste tijd ge leidelijk aangetrokken. Goede kwa liteiten Cox's Orange Pippin doen op de veilingen tot rond en iets boven een gulden per kilogram voor de grote maten. De prijs van Golden Delicious is gestegen tot rond zeventig cent per kg voor de goede partijen. Goudrei nette wordt overwegend verkocht tegen prijzen van vijfenveertig tot vijftig cent per kg en een dergelijke priis wordt ook voor de goede par tijen Jonathan betaald. Winston doet op de veilingen tussen zeventig en negentig cent per kg voor de' grote en middelmaten. AFDELING ZIERIKZEE „PHILATELICA" ZIERIKZEE, 23-1. Voor dc Inter nationale Vereniging „Philatelïca", afdeling Schouwen-Duiveland hield de heer C. J. Bal te Goes een lezing over zijn verzameling met als onder werp: „Land- en Tuinbouw cp post zegels". De heer Bal, voorzitter van „Phiiatelica" afdeling Goes, wist aan de hand van dia's, gemaakt naar postzegels uit zjjn unieke collectie, een boeiende causerie samen te stel len over de ontwikkeling en historie van de landbouw in de gehele we reld. Zo kunnen we bijvoorbeeld op de postzegels de ontwikkeling van de trekker afleiden. Op een Russische zegel, daterend uit 1923, is een grote machine met stalen banden te zien, waarmee op de openbare weg nau welijks te rijden was, terwijl op die van meer recente data de modern ste landbouwwerktuigen staan afge beeld. Op elk gebied, betrekking hebbend op de landbouw, zijn er ze gels te vinden in de fraaie collectie van de heer Bal, die een 3000-tal exemplaren bevat. In de filatelie komt men tot verrassende ontdek kingen. Op een zegel van Uruguay staat een koe van het beroemde Fries Hollandse ras afgebeeld. Op een Chinese zegel wordt weer pro paganda gemaakt voor de inenting van varkens. Vaak treft men de ge wassen aan die in het land het meest worden verbouwd. De heer Bal wist over dit alles deskundig (spreker is zelf landbou- wer\ te vertellen. Zijn interessante lezing werd door zijn gehoor zeer gewaardeerd. De keurig verzorgde albums, die hij ter inzage had meegebracht, wer den nauwkeurig door de postzegel verzamelaars ingekeken. De laatste jaren neemt deze ma nier van specialisatie in het zg. „beeldvei-zamelen" enorm toe. Daar zijn velschillende oorzaken voor aan te wijzen. Voor een beginneling is het moeilijk en kostbaar om een klassieke landenverzameling bij te houden. De gevorderde verzamelaar mist meestal enkele topstukken en gaat dan gemakkelijk tot verzame ling naar beeld over. De beelden zijn na de laatste wereldoorlog bijzon der aantrekkelijk geworden. Boven dien biedt deze manier van verza melen vele mogelijkheden. Het huishoudelijk gedeelte van de vergadering was tevoren al afgehan deld. De vei-gadering werd nog ge attendeerd op de tentoonstelling die in maart, in Terneuzen zal worden gehouden. Verder werd dc ruilbeurs, te houden op 4 februari in de Am bachtsschool te Goes, bij de leden aanbevolen. Blijkens verklaringen van de res pectievelijke reisbureaus bestond er nimmer zo vroeg i„ het jaar, al een mervakantles in het buitenland. Om zo grote belangstelling voor de zo degenen die maar voortploeteren" in dit doorgaans donkere en natte jaargetijde hier een zonnig beeld uit een warm zomers land. De foto straalt heel wat vakantievreugde uil. Maar even wachten is nog wel nodig. Het is nog maar Genesis op de kalender Podgorny naar Italië MOSKOU, 24-1. Samen met een vijftigtal economische en industriële deskundigen is president Podgorny van de Sowjet-Unie dinsdag naar Rome vertrokken om te proberen de cpntracten tussen zijn land en Italië uit te breiden. De kans bestaat dat Podgorny .de. Italiaanse. ï-egering technischesteun zal aanbieden om Zuid-Italïë verder tot ontwikkeling te brengen. De Russische president zal tot 31 januari in Italië blijven. De Russen willen hun betrekkingen met Italië op alle gebieden uitbreiden, economische, politieke en cultui*ele inbegrepen. LAATSTE NIEUWS RIO DE JANEIRO, 24-1. Minstens duizend mensen zijn omgekomen of worden vermist bij overstromingen in de Braziliaanse staat Rio de Ja- neii'o. Dit hebben ooggetuigen ge zegd. De hevige regenval van maan dag heeft verscheidene rivieren bui ten hun oevers doen treden en aard verschuivingen veroorzaakt, waar van een groot aantal mensen het slachtoffer is geworden. Daar de vei'bindingen met de over stroomde gebieden verbroken zijn, was het vannacht niet mogelijk een indruk van de ramp te krijgen. Vol gens nog onbevestigde bex'ichten zou den in de plaats Itaguai 400 mensen zijn omgekomen en in Paracambi 200 huizen zijn verwoest. De 34 in zittenden van een autobus zouden verdronken zijn toen het voei-tuig door het water van de Rio Paraiba werd meegesleurd. WASHINGTON, 24-1. - President Johnson heeft het Congres gevraagd 75.487.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor de defensie in het be lastingjaar 19G7-19G8 dat op 1 juli begint. Dit bedi'ag, dat 56 procent van de totale begi-oting uitmaakt, ligt vijf miljard dollar hoger dan hetgeen in het lopende jaar voor de landsver dediging is uitgetrokken. Voor de strijd in Vietnam wordt 21,9 miljard dollar gevraagd of drie- tienden van de totale militaire uit gaven. In zijn bijgaande boodschap zegt de president, dat er nog altijd on- zekei'heden bestaan omtrent de duur en de intensiteit van het conflict in Vietnam. Deze onzekerheden noemt hij echter thans minder uitgesproken dan vroeger. Dit neemt niet weg, dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat het conflict in Viet nam op 30 juni 1968, het einde van het nieuwe belastingjaai*. nog niet zal zijn beëindigd. Er zit alweer een duidelijk deukje in het nieuwe jaar en wie denkt er nog aan heilwensen. Nu, wij dan (nog) een keertje, als rechtstreeks gevolg van een toch wel merkwaar dig familie-dokument, dat een vrien delijke mevrouw ons ten geschenke gaf een nieuwjaarswens uit 1S60. Niet zo maar een wens, maar een heel mooi verzorgde. Een bloemen rand in rood en goud omgeeft het papierin het midden waarvan een ovaal is uitgespaard, waarin mei sierlijke letters de wens is geschre ven. De wens is van een Burghse jongeman, die op 1 januari I860 zijn grootouders hiermee verraste. Men denkt toch wel wat. na over dat meer dan 100 jaar oude geschre ven stuk, dat wie weet na hoeveel omzwervingen dan plotseling op tafel ligt. Waren de 19e eeuwers vriendelijker en lievervoor él- kraakMen zou het gaan geloven. Ei- stak een oprechte liefde in zo'n (al thans in deze), opmerkelijke wens van een eeuw oud. De aanhef getuigt daar al van: „Nieuwjaarswensch aan mijne Zeer Geliefde Grootouders". Ja. dat stamt uit een tijd, waarvan bijna wel alle kenmerken verloren zijn gegaan. Zo iets bestond dus toen, naast bikkelhard sociaal onrecht en naast verschillen tussen arm en rijk, die onoverbrugbaarder schenen dan die tussen hemel en aarde. Wat had de Burghse jongeman zijn (zeer geliefde) grootouders te vertellen. Hij liet zijn dichtader vloeien en startte: „Lovende des Heeren goedheid. Die ons weder Louwmaand schenkt. Bied ik zoo mijn wensch uit liefde. Daar mijn. hart steeds aan U denkt". Na dit hooggestemde begin, is hij nog lang niet uitgeput: ,,'t Jaar zoo even in getreden. Brenge U heil en weivaart aan. Dat gezondheid en genoegen. Bloegen op Uiv levenspadn". Klein zoon Cornells (het was een Cornelis) had nog restwensen voor grootmoe der en .vader, als het verder onge stoord genietenen „de kroon der eerc, die op 't hoofd der braven (sic) prijkt". De wens hoe kon het an ders eindigde vroom, want met de godsdienst in brieven was men vroe ger niet zuinig. De slotzin: „de i'oor- spraak van den Heiland. Voor altijd U toegereikt". Om (e bewijzen dat Cornelis met zijn hele hart achter deze wensen stond, dan de slottirade: „Dit zijn de .hartewenschen van Uw liefhebben de kleinzoon". Noem het niaar zoet en noem het maar mal, maar als we horen van bejaarden die soms maanden op eigen kinderen moeten wachten (of ze ook eens een keertje komen kijken), dan krijgt die 19de eeuwse kleinzoon een onaantastbaar aureool. De „goede, oude tijd".... vergeet het maar", roepen we in koor, maar over sommige dingen moet wal langer nagedacht. Over zo'n wens uit 1860 bijvoorbeeld. SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2