DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dr. Wilhelm Harster (massamoord op Nederlandse Joden) voor de rechter Veel te zien Mazelen in Perzië Komplot voor staatsgreep in Ghana op „Keur '67" PRESIDENT HO TSJI-MINH NODIGT JOHNSON UIT Duitsland en Oost-Europa Onrust in Nicaragua Tegenstanders van Mao mobiliseren zich Maarschalk Tito naar de Sowjet-Unie neemt vrij ernstige vormen aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19732 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jarmewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer De rupsen plaag in 1964 op Schoutven-Diiiveland MÜNCHEN, 23-1. Voor de Mün- chense juryrechtbank is maandag het proces begonnen tegen dr Wil helm Harster, aan wie medeplichtig heid aan moord op duizenden Ne derlandse Joden tijdens de tweede wereldoorlog ten laste gelegd wordt. Dit proces zal, naar verwacht wordt, ongeveer vier weken duren. Behalve de 62-jarige gepensio neerde hoofdreferendaris dr. Har sier staan ook de 58-jarige employé Wilhelm Zöpf en de 64-jarige secre taresse Gertrud Slottke terecht. De Eerste twee komen uit München, de laatste uit Stuttgart. Reeds voordat het proces begon, hebben leden van de Duitse vereni ging van door het nazibewind ver volgden (V.V.N.) met borden en vlug schriften gedemonstreerd. De hoofdverdachte, Harster, heeft zich volgens de tenlastelegging als voormalig commandant van de vei ligheidspolitie (Sicherheitspolizei) en de veiligheidsdienst (Sicherheits- dienst) in Nederland bij de zgn. „de- fenitieve oplossing van het Joden vraagstuk" aan medeplichtigheid aan „bure'aumoorden" in 82.856 gevallen schuldig gemaakt. Zöpf, een voormalige „SS-Sturm- bannführei'" en hoge functionaris van de Duitse veiligheidspolitie, wordt van hetzelfde misdrijf in 55.382 gevallen beschuldigd. Aan de voormalige employé van de Duitse veiligheidspolitie, Gertrud Slottke, wordt medeplichtigheid aan moord in 54.982 gevallen ten laste gelegd. Otto H. Frank De in Zwitserland wonende Otto H. Frank, de vader van het door haar dagboek wereldberoemd geworden Anne Frank, is als mede-aanklager toegelaten. Hij treedt als zodanig voor Anne Frank op en voor haar zuster Margot en haar moeder Edith, die allen uit Nederland gedepor teerd en in het vernietigingskamp Bergen-Belsen van het leven be roofd werden. De belangen van de familie Frank worden behartigd door de voormalige Amerikaanse aankla ger in het Neurenbergse oorlogsmis- dadigersproces, de thans in Frank fort wonende advocaat dr. Robert W. Kempner. Kempner vertegenwoor digt ook als mede-aanklager de om het leven gebrachte religieuze Edith Stein en verscheidene paters en re ligieuzen uit de Nederlandse familie Loeb. TEHERAN, 23-1. Een mazelenepi demie heeft volgens persberichten de afgelopen drie dagen in het district Zabol, in zuidoost-Perzië, aan 123 mensen het leven gekost. Het district ligt bij de grens met Pakistan. „Petronette" mocht niet HAARLEMMERMEER. 23-1. Een ambtenaar van de burger lijke stand in Haarlemmer meer heeft de naam „Petro- netle', geweigerd. Petronette Wilma de Bakker werd zater dagochtend geboren. Toen haar vader maandagmorgen zijn dochtertje wilde laten in schrijven werd hij onverrich- terzake naar huis gestuurd. Het is voor de vierde maal binnen een jaar dat in het 9e~ meente{iuis van Haarlemmer meer in eerste instantie een naam geweigerd is. Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en. hier en daar mist, maar ook enkele opklaringen; meest zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen en over het algemeen iets la gere temperaturen dan vandaag. 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14. Maan op 15.50, onder 8.38. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.16. Maan op 17.17, onder 9.15. Volle maan: 26 jan. te 7.40. HOOG WA TE RST A NI )KN ZIERIKZEE: 25 jan. 2.25 v.m. 26 jan. 3.16 v.m. BROUWERSHAVEN 25 jan. 26 jan. Springtij: 28 jan. 2.13 v.m. 3.02 v.m. 14.50 n.m. 15.41 n.m. 14.32 n.m. 15.19 n.m. HEI WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een oude oceaandepressie is al opvullend boven Wales aangeko men en trekt de komende 24 uur langzaam verder in oostelijke rich ting naar Duitsland. Aan de achter zijde van deze depressie treden druk- stijgingen op. Hierdoor wordt een rug van hoge luchtdruk gevormd, die morgen in ons land de wind tot zwak doet afnemen en enkele opklaringen mogelijk maakt. De aanvoer van oceanische lucht wordt tijdelijk on derbroken, waardoor de temperatu ren in het algemeen iets lagere waar den zullen bereiken dan vandaag. Boven de oceaan is intussen een nieuwe zeer diepe depressie aange komen. Een front ervan trekt gelei delijk in de richting van de Britse eilanden, maar zal ons land morgen nog niet kunnen bereiken. Hierdoor zijn de regenkansen voor woensdag klein. ACCRA, 23-1. Het militaire be wind in Ghana heeft maandag be kendgemaakt dat er een complot voor een staatsgreep is ontdekt die door twee Ghanezen en een Nigeri- aan was opgezet. Twee van hen maakten deel uit van de staf van het ideologisch in stituut, dat de afgezette president Nkroemah indertijd heeft opgericht. De derde man, een Ghanees, maakte vroeger deel uit van de „arbeiders- brigade", een staatsorganisatie die ook door Nkrcemah was opgezet. Al le organisaties die verband hielden met het afgezette staatshoofd, zijn na diens afzetting ontbonden of ge- hc1 gereorganiseerd. Nkroemah, die zich ten tijde van de militaire staatsgreep van een jaar geleden in Peking bevond, verblijft nu in het aan Ghana grenzende Gui nea. Volgens de bekendmaking van het militaire bewind onder luitenant-ge neraal Ankrah zijn twee samen zweerders en twee luitenants van het Ghanese leger aangehouden. Beweging in Vietnam-kwestie? l):t nummer beslaat uit 12 pagina's MANAGUA, 23-1. Opstandelingen in de hoofdstad van de midden-Ame rikaanse staat Nicaragua, Managua, houden 20 buitenlanders, als gijze laars in een hotel gevangen na een nacht van relletjes, waarbij 26 doden en vele gewonden zijn gevallen. On der de gijzelaars bevinden zich en kele Amerikanen. De relletjes waren zondag tijdens een anti-regerings demonstratie be gonnen. Maandagmorgen verschenen er tanks in de straten. Noodweer in Brazilië RIO DE JANEIRO, 23-1. Rios de Janeiro en omgeving worden geteis terd door zware regens. Doordat een grote elektrische centrale blank is komen «te staan, beschikken Rio en naaste omgeving nog slechts over 30 procent van de normale stroomvoor ziening. Een autobus die op weg was van Rio de Janeiro naar Sao Paulo, is maandag in een buiten de oevers getreden rivier gereden. Een dertig tal passagiers zou zijn verdronken. Velen in Zierikzee hebben de Nobelpoort schuilgaand achter hoogopgaand geboomte gekend, maar velen ook niet, want hoe sterk zijn, met name in de laatste jaren, de veranderingen niet geweest in de samenstelling van de bevolki 'q. Speciaal voor de laatste categorie stadgenoten publiceren wij hier een vooroorlogse foto van de Nobelpoort. De intieme sfeer rond de poort, vormde voorspel tot de toen eveneens dichtbeplante Blokweg en het nog veel meer omvattend groen in het Schuddebeurse. BONN, 23-1. Nu west-Duitsland tracht de betrekkingen tussen oost en west-Europa te verbeteren heb ben de diplomatieke vertegenwoor digingen in de neutrale landen op dracht gekregen het Duitse stand punt inzake de politiek ten opzichte van oost-Europa en de kwestie Duitsland nader uiteen te zetten, heeft de Westduitse regeringswoord voerder von Hase maandag meege deeld. West-Duitsland wil voorko men dat het aangaan van diploma tieke betrekkingen met Oosteurope- se landen verkeerd zou worden op gevat, alsof dit zou inhouden dat west-Duitsland het bestaan van twee Duitse staten zou erkennen. MUNCHEN. Maandag is het proces tegen Harster c.s. begonnen. Hier de beklaagdenbank met links Gertrud Slottke, midden Wilhelm Zoepf en rechts dr. Wilhelm Harster. Rustig weer Pl'oees te Miincheil Verwachting tot woensdagavond: China in beroering UTRECHT, 23-1. Op de vakbeurs voor kunstnijverheid en luxe artike len „Keur '67'*, die tot en met don derdag in de Bcatrixhal van de Jaar beurs aan het Vredenburg in Utrecht wordt gehouden, tonen verspreid over ruim 3200 m- expositie-op pervlakte, 175 standhouders (vorig jaar 156) hun artikelen, die een grote variatie en veelzijdigheid vertonen. Dit meldt de correspondent Van het Japanse blad Jomioeri uit Pe king. Voer dit bericht haalt hij muurkranten in de hoofdstad aan. De bezoeker krijgt een beeld van vele produkten, die in deze branche zowel door de ambachtsman zelf als via de mechanische weg worden ver vaardigd. Vergeleken met het vorig jaar (toen werd de eerste keur-vak- beurs gehouden) is het niveau van de inzendingen aanzienlijk gestegen, mede doordat de organisatoren stren gere eisen aan de te exposeren voor werpen hebben gesteld. Er is over deze vakbeurs, nog voor dat zij was geopend, veel te doen ge weest. Reden van deze voortijdige ruchtbaarheid (er werden hierover in de Tweede Kamer zelfs vragen gesteld) was het feit, dat voor de eer ste maal in Utrecht een vakbeurs op zondag werd geopend, waarover ove rigens het merendeel van de stand houders bijzonder te spreken is. TOKIO, 23-1. In Mandsjoerjje pro beren tegenstanders van Mao Tse- Toeng 60.000 arbeiders en studeren den bijeen te brengen in Sjang Sjocn, op 200 km ten noordoosten van Mcckdcn, om daar een basis te vormen tegen de „revolutionaire re bellen" die op de hand van Mao zijn. DEN HAAG. Het verloop van de verkoop op afbetaling en van de verstrekking van leningen voor con sumptieve doeleinden heeft in de maanden januari tol en met oktober 1966 over het algemeen een stijging In mei zal een luchtvcrbindins tussen Moskou en New York tot stand komen die vier maal per week zal worden gevlogen, volgens het maandag in Moskou tussen beide landen gesleten verdrag. Arnhangers van Mao zouden de tegenstanders van de partijvoorzit ter, die zich per trein naar Sjang Sjeen willen begeven, tegenhouden op de stations. Het anti-Mao-front zou provincies Kirin, Liao-Ning cn Heiloengkieng in het noordoosten van Mandsjcerije omvatten. Vorige week was op muurkranten in Pe king melding gemaakt van felle bot singen en arrestaties in verscheidene sleden van Mandsjoerije. Het Bulgaarse persbureau BTA weet te melden dat Mao maarschalk I.in Piao. de minister van defensie cn naaste modewerker van de par tijvoorzitter, opdracht heeft gegeven, dat het 'leger waar nodig de ..revolu tionaire rebellen" (de voorstanders van Mao) helpt. LONDEN, 23-1. President Ho Tsji- Minh van Noord-Vietnam heeft pre sident Johnson uitgenodigd voor vre desbesprekingen naar Hanoi te ko men. De Joodse geestelijke Abraham Feinberg heeft dit maandag na zjjn terugkeer uit Hanoi op een perscon ferentie in Londen gezegd. Rabi Feinberg zei dat het Noord- vietnamese staatshoofd tegenover hem en de Anglicaanse bisschop Am brose Reeves heeft verklaard: „De heer Johnson heeft gezegd dat hij met iedereen, op elke plaats en op elk tijdstip over vrede wil praten. Ik heb Johnson uitgenodigd onze gast te zijn precies daar waar u bent, in het paleis van de voormalige Franse gouverneur-generaal van Vietnam". De tegenwoordig in Toronto wo nende rabbijn zei, dat Ho Tsji-Minh vervolgde; „Laat Johnson komen met zijn vrouw, zijn dochters ,zijn secre taris, zijn arts, zijn kok, maar laat hem niet komen met het pistool aan de heup, laat hem niet zijn admi raals en generaals meebrengen". Het Noordvietnamese staatshoofd beloofde Johnson volledige veilig heid. Persoonlijke invitatie Rabbijn Feinberg, de voormalige bisschop van Johannesburg Reeves, de leider van de Amerikaanse vre desbeweging Muste en dominee Nie- möller hebben onder auspiciën van het verbond „Vrijwilligers voor de vrede" Noord-Vietnam bezocht. Dr. Reeves beschouwde de uitla ting van de Noordvietnamese presi dent als een persoonlijke invitatie voor Johnson en niet bedoeld voor een uitgebreide topconferentie. Op vragen of het gezelschap presi dent Ho Tsji-Minh had gevraagd of hij bereid zou zijn een bijeenkomst op neutraal terrein bij te wonen, zei de bisschop dat dit niet het geval was. Ho Tsji-Minh had wel gezegd, dat hij niet naar New York zou gaan. Nobelpoort De bezoekers waren op dit punt niet nader ingegaan, omdat zij ge loofden dat de terugtrekking van de Amerikanen uit Zuid-Vietnam gere geld zou moeten worden voordat men kon gaan praten. Feinberg verklaarde dat hij de uit nodiging, hoewel deze voorzover hem bekend niet officieel was gedaan, aan president Johnson zou doorgeven. Reactie Witte Huis? Het Witte Huis maakte maandag bekend, dat de Verenigde Staten zorgvuldig elk voorstel uit Hanoi met betrekking tot vredesbesprekin gen zullen bestuderen. Westerse diplomatieke kringen waarschuwden voor een overdreven optimisme over de betekenis van de uitnodiging. Feinberg zei nadrukkelijk, dat pre sident Ho, die in het Engels sprak, niet schertste en dat hij zijn bezoe kers had gemachtigd de uitnodiging wereldkundig te maken. De presi dent noemde daarbij geen voorwaar den. MOSKOU, 23-1. Maarschalk Tito van Joegoslavië zal zaterdag 28 ja nuari voor een officieel bezoek van vier dagen in de Sowjet-Unie aan komen. Volgens welingelichte bron nen is dit een tegenbezoek voor de reis, die eerste-secretaris Breznjev in september van het vorige jaar door Joegoslavië heeft gemaakt. AMSTERDAM, 23-1. In de ge houden eerste vergadering in 1967 van de Bedrij fsvereniging voor de Bouwnijverheid heeft de voorzitter, de heer A. J. van Hagen, zjjn nieuw jaarsrede uitgesproken. In zijn beschouwing over 1966 komt de heer Van Hagen tot de con clusie dat de werkloosheid in de bouwnijverheid vrij ernstige vormen is gaan aannemen. Gevolg is dat ter wijl het bedrag aan uitkeringen in 1965 dertig miljoen gulden bedroeg, dit in 1966 tot zestig miljoen was op gelopen. Overigens had dit niet tot gevolg dat de financiële positie van het wachtgeldfonds reden tot onge rustheid oplevert. De reserve be droeg op 31 december 1966 f 192.000.000, tegen f 180.000.000 op 31 december 1965. D ereserve is dus ondanks de verdubbelde uitkering met f 12.000.000 gestegen. De heer Van Hagen zag overigens vóór 1940 in de stijging der werkeloosheid geen reden tot alarm, het is z.i. te wijten aan tijdelijke omstandigheden. De uitkomsten van de wettelijke zieken geldverzekering vertonen in tegen stelling tot die van de werkeloos heidsverzekering in vergelijking met de ontwikkeling in voorgaande ja ren een gunstiger beeld. Ofschoon het jaartotaal der ziekmeldingen voor de hoofdgroep bouw een stij ging ten opzichte van 1965 vertoont van 7 l/z, n.l. van 225,000 naar 242.000. Ongeveer 45.000 man VENRAY, 23-1. De werkloosheid in de bouwnijverheid is de afgelopen maanden toegenomen tot ongeveer 45.000 man, hetgeen neerkomt op 14 procent van het werknemersbestand. Doeltreffende maatregelen voor het opheffen van de werkloosheid in de bouw ontbreken echter. Dit zei de heer J. M. Pot, vice- voorzitter van de Nederlandse ka tholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St. Joseph", maan dagavond in Venray op een afde lingsvergadering van deze bond. Hij trok het in twijfel, of de bouw- produktie die voor 1967 is geraamd op 8300 miljoen gulden ,ten uitvoer zal komen. De conjunctuur-werk loosheid zal volgens hem namelijk een afvloeiing tot gevolg hebben, evenals in 1968, toen de afvloeiing vijf procent van het werknemersbe stand bedroeg. Eens temeer toont de huidige werkloosheid aan, aldus de heer Pot, dat de economische medezeggen schap van de werknemers uitermate gewenst is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1