DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEMANNINC TANKER JACOB VEROLME" UIT ZEE GERED Pyromaan slaat weer toe te Amsterdam MORRIS Suiker twee cent per kilo duurder Vrouw bekent haar man te hebben gedood B.O.V.A.G. laakt gang van zaken rond afgeven benzinepompvergunningen Perspektieven in het structuurbeleid Nederlandse nieuwsbrief via Canadese radiostations op wereldtentoonstelling Bureau-moordenaars" voor de rechter 1 i i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 januari 1907 123ste jaargang Nr. 19731 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «eOAKIÏE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbu» 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50j per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geslaagd politiek forum te Zierikzee Srheepsexplosie eist twee slachtoffers GEN llAACi, 22-1. Alle eenenveer tig opvarenden van de Nederlandse ertstanker „Jacob Verolme" die zon dag na een explosie in het voorschip ter hoogte var. de C'anarische eilan den in zinkende toestand kwam, zijn nog dezelfde dag opgepikt door het te hulp gesnelde Poolse vrachtschip „ilatory". Dc ..Jacob Verolme". die onder commando van gezagvoerder W. ■Cruyer 23.000 ton ijzererts van Bra zilië naar IJmuiden transporteerde, meet 18.734 ton en is eigendom van de Nederlandse Ertstankormaat- schappij, een dochter van het Ve- rolme-concern. Het schip werd in 1857 in Ablasserdam voltooid. Wat de toestand van het verlaten schip betreft zijn de berichten ondui delijk. Het was zondagavond niet be kend of de „Jacob Verolme" is ge zonken. Het ongeluk met het Nederlandse tankschip ..Jacob Verolme" dat zon dag na een explosie ter hoogte van de Canarische eilanden in zinkende toestand kwam, heeft toch slachtof fers geeist. Zondagavond laat moest de rederij meedelen, dat een van de officieren, een Nederlander, wordt vermist. Verder is een ander beman ningslid, een bankwerKer, ook af komstig uit Nederland, vrij ernstig gewond. Het Nederlandse schip had achten veertig leden aan boord, zo melden A.F.P. en Reuter. Van hen zijn ze venenveertig aan boord genomen van het Poolse schip „Batory". Het lijk van het vermiste bemanningslid is opgepikt. Volgens deze berichten is het Nederlandse vaartuig na een ontDloffing in de machinekamer ge zonken en is de „Batory" op weg naar Trinidad. Aan de reddingsoperaties nam een AMSTERDAM, 21-1. Een pyro maan heeft opnieuw een reeks brandjes in de Amsterdamse binnen stad gesticht, die alle gelukkig be perkt zijn gebleven. In panden aan de St. Jansstraat, de Nieuwe Hoogstraat en de Raam gracht is door een onbekende brand bare vloeistof door de brievenbussen gegoten en aangestoken. Aan de Am- stel werd de vloeistof door het raam van een woning naar binnen gego ten terwijl aan de Nieuwe Keizers gracht 'n bestelauto op dezelfde wij ze in vlammen opging. De brandjes hebben slechts geringe schade aan gericht. Ofschoon de brandstichtingen niet tot ernstige gevolgen hebben geleid, begint men in Amsterdam ongerust te werden. In de afgelopen drie da gen zijn verscheidene gevallen van brand of pogingen tot stichting van Militair vliegtuig stortte neer op huizen SANTA ANA, 22-1. B ijde Califor- nische plaats Santa Ana zijn zondag twee Skyhawk bommenwerpers van de Amerikaanse marine in botsing gekomen en neergestort. Eén toestel trof een groep huizen voor bejaar den. Vijf mensen kwamen om het leven en vijf werden gewond. Twee gebouwen van twee verdiepingen werden vernield. Hier en daar brak brand uit. Honderd brandweerlieden zijn meer dan een uur in de weer geweest. De beide piloten hebben hun toe stel tijdig kunnen verlaten en zijn ongedeerd. I RATTENPLAAG ZAMORA, 22-1. In de omge ving van het meer van Chapa- la, tussen de Mexicaanse sta ten Jalisco en Michoacan, heeft men te kampen met een invasie van miljoenen ratten. De bevolking van dit land bouwgebied bestrijdt de plaag met alle middelen die haar ter beschikking staan, met inbe grip van vliegtuigen. Gevreesd wordt dat een epidemie zal uitbreken door de duizenden kadavers, terwijl de invasie verre van bedwongen is. brand voorgekomen, die alle op de zelfde manier waren uitgevoerd. De politie heeft tot nu toe geen enkel spoor kunnen ontdekken van de py- ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland DEN HAAG, 21-1. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij is de af-fabrieksprijs van suiker, inclusief accijns- en omzet belasting, met ingang van maandag 23 januari 1967, verhoogd van f 102,85 tot f 104,35 per 100 kg. Door deze verhoging dhtvangen de suikerfabrieken dan - exclusief accijns- en omzetbelasting - f 77,40 per 100 kg suiker. De verhoging van de af-fabrieksprijs is noodzakelijk in verband met de geleidelijke aanpas sing van deze prijs aan de in febru ari 1966 voor het oogstjaar 1966/67 vastgestelde garantieprijs voor sui ker van f 78,95 per 100 kg. Daar te gelijkertijd enerzijds de marge voor de tussenhandel met f 0,25 per 100 kg wordt verhoogd, terwijl ander zijds de vervoerskosten van de fa briek naar de afnemer gemiddeld f 0,25 per 100 kg zijn gestegen, zal de prijs van suiker voor de consument in de detailhandel van maandag 23 januari af een verhoging ondergaan van twee cent per kg. vliegtuig van het 57ste Amerikaanse luchtreddings- en bergingssquadron uit Lajes, op de Azoren deel. Uit het toestel sprongen twee parachutisten toen men zach dat de mannen in de reddingsboten medische hulp nodig hadden. Ook de twee Amerikanen werden door het Poolse schip aan boord genomen. Volgens havenautoriteiten in Las Palmas zal de „Batory" de schip breukelingen op het eiland Hierro of op het daar in ce buurt gelegen eiland La Palma afzetten. Beroep op Johnson per (grote) advertentie NEW YORK, 22-1. „Mijnheer de president: staakt de bombardemen ten", zo wordt gezegd in een adver tentie van een hele pagina, die in de New York Times van 22 januari is verschenen. Deze tekst is omgeven door 15 smalle kolommen met de namen van talrijke universiteiten en de namen van de leden dier faculteiten die hebben meebetaald aan de adverten tie. Aanrandingspoging in Rotterdams gymnasium ROTTERDAM, 22-1. Een 16-jarige gymnasiaste is zaterdagmorgen het slachtoffer geworden van een poging tot aanranding door een 51-jarige zeeman (W.F. van D. uit Rotter dam), die zich schuil had gehouden in een damestoilet van het gym nasium „Erasmianum'' aan de Zim- mermanweg in Rotterdam. Toen het meisje even de klas verliet kwam de man tevoorschijn. Hij greep het kind beet, dat luid om hulp begon te roe- pen, waarop de zeeman op de vlucht sloeg. De politie, inmiddels gewaar schuwd, kon de zeeman op aanwij zingen van de concierge op de Ma- thenesserlaan aanhouden. De zeeman zal zich moeten verantwoorden we gens poging tot aanranding. SITTARD, 21-1. Zaterdag heeft dedat zij van zeer dichtbij op haai man een 5-tal schoten afvuurde met het noodlottige gevolg. De aangehou den op een na de oudste zoon van de vermoorde H. P. is op vrije voeten gesteld. gearresteerde echtgenote van de ver moorde II. P. uit Sittard, een beken tenis afgelegd dat zjj haar man vrij dagavond heeft doodgeschoten. De 46-jarige W. P. M„ stammend uit een bekende zigeunerfamilie, heeft verklaard dat er een echtelijke 'ruzie was ontstaan om het Flobert pistool kaliber 5,6, waarmee de man doodgeschoten werd Volgens haar zeggen had zij die avond eerst ont dekt, dat haar man een dergelijk vuurwapen bezat en geëist dat hij het dezelfde avond nog uit huis zou brengen. Daarna zou de hooglopende ruzie zijn gekomen, met het gevolg UTRECHT, 21-1. In de jongste uit gave van „Het Bovagblad', het offi cieel ergaan van de Bond van Auto mobiel-, Garage- en aanverwante bedrijven (BOVAG) in Den Haag, wordt stelling genomen tegen de sfeer van corruptie, die er rond het afgeven van benzinepomp-vergun ningen in Nederland heerst. De BOVAG heeft geconstateerd, dat het merendeel der Nederlandse gemeenten zich niet afkerig toont van het verstrekken van vergunnin gen op basis van een tegenprestatie. Hierdoor wordt de concurrentieposi tie van de kleine ondernemingen on mogelijk gemaakt, waardoor alleen de grootste maatschappijen als on- De nationale landbouw DELFT, 21-1. Voor ons nationale landbouwbeleid liggen de meeste perspectieven in het structuurbeleid. Dit neemt echter niet weg, dat er ook neg mogelijkheden zijn voor een gced gericht markt- en prijsbeleid. Deze zullen volledig moeten worden benut. Zowel nationaal als interna tionaal. „The man in the Delta' DEN HAAG, 21-1. Meer dan ze ventig Canadese radiostations zullen tijdens de wereldtentoonstelling die op 28 april te Montreal wordt geo pend, een wekelijkse Nederlandse nieuwsbrief uitzenden. Het initiatief tct deze Expo-newsletter, waarin ge beurtenissen in en rond het Neder landse paviljoen de revue passeren, is gent men door Radio Nederland Wereldomroep, die ook anderszins een belangrijk aandeel in de Neder landse inzending heeft. In de eerste plaats wordt de inzen ding van ons land. die als motto heeft „The man in the delta", on dersteund door zogenaamde „slides in scund'. Een naar Canada geëmi greerde Nederlander keert terug naar ons land en maakt tijdens zijn vakantie „geluids-dia's" die hij na terugkeer „vertoont". Het verhaal dat hij daarbij vertelt is tevens de tekst van het programma. Voorts wordt een stereofonisch hoorspel „corssline" uitgezonden. Behalve Ne derlandse- spelen ook Britse acteurs mee aan dit spel dat verhaalt van een Canadees, een Engelsman en drie jonge Nederlanders die elkaar gedurende het laatste oorlogsjaar le ren kennen en die elkaar nu, na twee-en-twintg jaar weer ontmoeten. Verder komt de wereldomroep met een speciale documentaire over het deltaplan, eveneens een stereo-uit zending. Onderdeel van het Expo- programma is voorts een serie mu ziekprogramma's die in het culture!? centrum van het Nederlands pavil joen kunnen worden beluisterd. Mu ziekliefhebbers kunnen hier, in spe ciaal ontworpen afluisterfauteuils. door op een keuzeknop te drukken, elk gewenst programma in ontspan nen houding volgen. Dit zei de heer F. A. van den Berg in de jaarrede, die hij als voorzitter hield in de jaarvergadering van de christelijke boeren- en tuindersbond „Holland-Brabant" die traditiege trouw in Delft werd gehouden. Over de E.E.G. sprekend zei hij dat het vormen van één E.E.G.- landbouwbeleid i.p.v. het totaal ver schillend beleid van elk der zes lan den van de E.E.G. afzonderlijk, een enorme en grootse prestatie is, waar van in de geschiedenis geen voor beelden kunnen worden gevonden. Hij vond het geheel van de genomen besluiten een acceptabele basis om verder te werken. Het hangt veel van de capaciteiten, de initiatieven en de dynamiek van overheid en be drijfsleven af, welke rol Nederland in de nieuwe verhoudingen zal kun nen vervullen. De Nederlandse land en tuinbouw zal het vooral in de kwaliteit moeten zoeken. Dat dit mo gelijk is, is in het verleden al be wezen. Tenslole wijdde spreker nog en kele woorden aan het landbouw schap. Hij meende, dat het ondanks alle bezwaren bijzonder goed werk voor land- en tuinbouw heeft ge daan. Premier Alexei Kosygin van de Sowjet-Unie. die volgende maand naar Engeland komt. zal vijfmaal een bespreking hebben met zijn Britse ambtgenoot Harold Wilson, zo wordt officieel in Londen meegedeeld. Hij zal ook aanzitten aan een diner, dat door koningin Elizabeth op Bucking- hem palace wordt gegeven. derhandelingspartner in het gemeen telijk strijdperk overblijven. De BOVAG is van oordeel, dat de ze wijze van gemeentepolitiek een oneerlijke concurrentie bevordert. De bond protesteert tegen deze „koopmanstaktiek' van de Neder landse gemeenten, omdat zij van mening is, dat hierdoor de midden- standsbeiangen ernstig in het ge drang komen. Kleine ondernemer buitenspel In het bewuste artikel wordt ook de uitspraak - waarmee de BOVAG het volledig eens is - geciteerd van professor mr. A. Kleyn, burgemees ter van Meppel die er in het week blad „De Nederlandse Gemeentede aandacht op vestigt, dat de manipu laties met vergunningen voor het verkrijgen van benzinepompen re gelmatig voorkomen en waarbij het in handen krijgen van bepaalde ver kooppunten voor de benzinemaat- schappijen een zaak is waar zij soms tot in de tonnen lopende bedragen voor over hebben. Op deze manier worden bepaalde afspraken gemaakt, waarbij de ko per zich verplicht tot het geven van een belangrijke financiële bijdrage voor een te stichten schouwburg of zwembad, skelterbanen of renteloze leningen. De kleine onderneming (de garagehouder), die zeker rxiet minder is geïnteresseerd, wordt op deze wijze buitenspel gezet. Verkeersongeval eist dode en drie zwaar gewonden VALKENSWAARD. 21-1. Te Val- kenswaard heeft een verkeersonge val plaats gehad, waarbij één per soon op slag werd gedood en drie personen zwaar werden gewond. Met een vaart van 140 kilometer kwam het viertal, in een nieuwe auto, van België uit in de richting Valkenswaard gereden. Op de Vic torie-brug op de Luikerweg te Val kenswaard, waar de verkeersweg een lichte bocht maakt, moet de 27- jarige bestuurder H. V. uit Eindho ven recht door hebben gereden. Zijn auto raakte hier althans van de weg. De inzittenden werden allen uit de auto geslingerd en kwamen in het veld terecht. Een der mede inzitten den, de 23-jarige Hans van Leeuwen uit Eindhoven (ongehuwd) was op slag dood .De bestuurder, alsmede de 24-jarige M. W. uit Valkenswaard en de 27-jarige J. van H. uit Leende zijn in het ziekenhuis in Eindhoven opgenomen. De auto werd totaal vernield. Paus Paulus VI heeft vrijdag geen bezoekers in audiëntie ontvangen, omdat hij waarschijnlijk getroffen is door de griepepidemie, die in Italië heerst. Teleurstelling GRONINGEN. 21-1. Nadat inbre kers met veel moeite via een iv.c.- raampje de timmerfabriek Smit aan de Ulgersmaweg 141 te Groningen binnen waren gedrongen, kwamen zij tot hun verrassing te staan voor een bordje gehangen aan de deur knop van een stalen kast in het kan toor, ivaarop zij lazen: „Alles is open, geen geld aanwezigZij hebben toch nog wat gesnuffeld in de bu reauladen, maar toen zij deze infor matie bevestigd zagen zijn ze onver richter zake weggegaan. Er zijn geen vernielingen aangericht en er wordt niets vermist. ROTTERDAM, 21-1. Bjjna 22 jaar nadat Nederland door de geallieer den van een büna vijf jaar durend nazi-bewind werd verlost, vindt thans, in januari 1967, voor het Landsgericht München het proces plaats tegen drie Duitse oorlogsmis dadigers, van wie wel vast staat dat z{) in de jaren 1940-1945 een hoogst lugubere rol hebben gespeeld in de deportatie en vernietigingen van bij na 100.000 Nederlandse Joden. De nazi's over wie in München (opnieuw) geoordeeld zal worden, zijn: dr. Wilhelm Harster (62), de ju rist Wilhelm Zöpf (58) en fraulein Gertrud Slotke (64), de „heks van Westerbork". Zij allen kunnen wor den beschouwd als „bureau-moorde naars", verdachten van wie niet ge zegd kan worden dat zij zelf aan de vernietigingsmachines in Duitsland en Polen hebben gestaan, maar die volgens de Münchener openbare aan£ klager, dr. B. A. Huber, zeker ter Als beste artistieke persfoto van het jaar 1966 werd in Den Haag het werk van een Duitser onderscheiden. Ek- kehard Sachse portretteerde de Amerikaanse auteur James Baldwin, die door zijn romans hoofdthema het lot van kleurlingen in Harlem en Parijs internationaal grote waardering geniet. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Q Niemand houdt zoveel van scccccoacccccccccccccccccc Minder koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk in het oosten en noord oosten van het land nog enige regen, overigens half tot'zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien; krachtige tol matige wind tussen zuidoost en zuidwest; minder koude nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als v^ verantwoording kunnen worden ge roepen vanwege hun gezag en de ad ministratieve macht in Nederland tij dens de oorlogsjaren. In zijn aanklacht tegen het drietal is dr. Huber meedogenloos punctueel S.S.-er Wilhelm Harster, destijds hoofd van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in Nederland, acht hij medeplichtig aan de dood van 82.856 Nederlandse Joden in de ver nietigingskampen van Auswitz, So- bibor en Bergen-Belsen. S.S.-majoor en hoofd van het z.g. Judenreferat, Wilhelm Zöpf, en zijn assistente Gertrud Slotke, „staand" voor respektievlijk 55.382 en 54.982 vermoorde Joodse Nederlanders. Van de ruim 140.000 Nederlandse Joden, zo zegt de aanklacht van dr. Huber, werden in zes transporten 94.398 mannen, vrouwen en kinderen naar de vernietigingskampen wegge voerd. Van hen overleefden slechts 1070 de oorlog. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.12. Maan op 14.35, onder 7.46. Volle maan: 26 jan. te 7.40. II OOG W ATKRST VM ZIERIKZEE: 24 jan. 1.28 v.m. 13.54 n.m. BROUWERSHAVEN 24 jan. 1.18 v.m. 13.41 n.m. Springtij: 28 jan. IIKI WKKRO\ EKZICIIT DE BILT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeind trok een in diepte toenemende depressie snel over de Atlantische oceaan in de richting van Ierland. Ze vult nu ge leidelijk weer op en vervolgt haar weg in oostelijke richting naar ons land. Het front ervan zal vandaag het grootste deel van ons land met regen voorbijtrekken. Dinsdag blijft het weer in onze omgeving door de aanwezigheid van de depressie be paald. zodat op zwaar bewolkt weel moet worden gerekend met enkele buien. Daar de depressie gevuld is met oceanische lucht zullen de tem peraturen weinig verandering onder gaan. De vorstgrens ligt vrijwel stil ten zuiden van Scandinavië over noord-Denemarken. noord-Polen en de Balkan. In het noorden van Scan dinavië komt zelfs zeer strenge vorst voor met temperaturen van beneden de 20 graden. Cafébranden in Amsterdam AMSTERDAM. 22-1. Nadat zondag in de vroege ochtend twee café s aan de Leidse Dwarsstraat te Amsterdam geheel zijn uitgebrand, is zondag avond aan de Johannes Vermeer- straat te Amsterdam wederom een café geheel uitgebrand. Ook ditmaal is een weggeworpen sigaret dc oor zaak. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1