Schelphoek operatiebasis voor afsluiting Schippersrel van Oosterschelde BEELDBUIS? te Amsterdam Rennies^i Voor 45 jaar... Sneeuw in het Midden-Oosten Snor van weerman Individu of gemeenschap? DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Amerika getroffen door zware koude nü'microfined verdrijft uw pijn sneller! •Oh.Uif&itufeeb fit! wmmmmMÊmaam komt cle ótru\ Vliegtuigongeluk Reisbureaus zijn nu al „dik tevreden" SCHOUWEN, 19-1. Er z*jn belan gengroepen die lang hebben ge meend, dat het met de afsluiting van Ut OCitersehelde niet - of voorlopig niet - zo'n vaart zou li pen, maar die gedachte Is ij del. Andere belangen groepen zullen daar weer blij cm Wat biedt de ZONDAG 22 JANUARI. NED. I: In de middaguren de tra ditionele rechtstreekse reportage van de Hahnenkammrennen in Kitzbiihel een van de ski-evenementen in ja nuari. „Monitor'' zal ook nog wel wat beelden van de wedstrijd geven. Om vijf uur is er dan een dienst uit de Allemanskerk te Oudekarspel. Er is een discussie tijdens de dienst over de oecumene. Zeven uur begint het avondprogramma met „Woord voor Woord" en „Opspraak", waarin voor de vierde maal de twaalf artikelen des geloofs onder de loep worden aelegdNa de sport is de rest van de avond van de KRO. Van half ne gen lot twintig over tien een Duitse uitvoering van Franz Lehars beken de operette „Die Lustige Wit we'", onder regie van Paul Martin. Het symfonie-orkest Graunke speelt. In de hoofdrollen zien we Irene Salem- ka, Christine Görmer en Johan Heesters. „Die Lustige Witwe" is een van de meest succesvolle operettes die Franz Lehar geschreven heeft. NED. II: Eerst een nieuwe jeugd serie, die de Belgische Johan en de Alverman'' komt opvolgen. Het is „Thiery la Fronde", alweer spelend in de grijze oudheid. Vervolgens de afsluiting van de reeks van vier do cumentaires getiteld „India, mijn In dia". Yavdr Abbas is terug gegaan naar zijn land, na vele jaren in En geland te hebben gewoond. Er is veel veranderd, maar er is toch ook veel gelijk gebleven. Na het korte journaal krijgt „Dr. Kildare" het te stellen met lastige patiënten. Zijn trouwe zuster Zoe en zijn baas dr. Gillespie willen bovendien niet zo als hg wil. Veel problemen dus. Pro blemen ook in het volgende pro gramma „The Virginian". „Het Pro ces'' is de ondertitel. Een man wordt er ten onrechte van beschuldigd be trokken te zijn geweest bij een bank roof. Het laatste stuk van het NTS- programma is de kunstrubriek „Be weging". Aandacht wordt o.m. be steed aan het studentenfilmfestival „Cinestud", aan de problemen in de Nederlandse toneelwereld en aan de Prix d' Excellence voor musici. Een belangrijk onderdeel is de film „Brokken maken", waarin Jan Ve- nema en Karei Wiekart de stad in trekken om te laten zien, dat er nog wel het een en ander te doen is in ons land aan stedeschoon. - MAANDAG 23 JANUARI NED. I: Tussen zeven en acht uur de kerkelijke actualiteitenrubriek „Kenmerk" en de „Lucy-show". Na het journaal en de uitzending voor de politieke partijen (de VVD is aan de beurteen documentaire van Henk Mochel. Zoals bekend heeft hij een trip door Canada gemaakt. Be steedde hij vorige maal aandacht aan het christelijk onderwijs in dit land, in deze uitzending is de christelijke vakbeweging het onderwerp van zijn reportages. En dan de nieuwe serie. Van de BBC kocht de NCRV de te levisiebewerking van Charles Dick ens bekende autobiografische roman David Copperfield. De reeks telt zes delen van meer dan een uur, die in één maand zullen worden uitgezon den. Tot slot van de avond nog een half uur met het Kamerorkest van Moskou, dat onder leiding van Ru- dolf Barsjai werken speelt van Tele- man en Schubert. Een bijzonder mu zikaal programma dat gemaakt werd door de Franse televisie. NED. II: Het programma van het tweede net is voornamelijk samenge steld uit Engels materiaal. Tien mi nuten politiek eerst, in verband met de aanstaande verkiezingen, die een extra dosis politieke voorlichting bij de kijkers thuis bezorgen. De Partij van de Arbeid heeft het woord. Na de reclame de VARA met eerst „Z- cars" uit Liverpool. Er zijn een paar verdachte personen gesignaleerd en de mannen van de patrouillewagen krijgen opdracht een oogje in het zeil te houden. Het. geheim van het suc ces van deze serie is: er spelen geen superdetectives in, maar politie agenten, zoals wij die alle dagen zelf ook tegenkomen. Hetzelfde geldt voor de tweede Engelse serie die na ..Achter het Nieuwsaan bod komt. Het is Coronation Street". We ken nen de bewoners van de straat uit Manchester al een beetje. Alvorens we naar het journaal gaan kijken toch nog tien minuutjes Nederlandse produktie: „Bespied". Jan Veenman, natuurfotograaf van de VARA, heeft weer eens een filmpje gemaakt. „Het wachten op de lente", noemde hij het ZONDAG 22 JANUARI. NED. I: 15.00 Reportage hahnen kammrennen te Kitzbiihel; 15.30 Mo nitor; 17.00 Kerkdienst; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Opspraak; 19.30 NTS-sport: 20.25 Journaal; 20.30 Die lustige Witwe; 22.20 Epiloog; 22.25 Journaal. NED. II: 19.00 Thiery la Fronde; 19.30 India mijn India; 20.00 Jour naal; 20.05 Dokter Kildare; 20.30 The Virginian; 21.40 Beweging: 22.25 Journaal. MAANDAG 23 JANUARI-. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 19.00 Kenmerk; 19.30 De Lucy-show; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen; 20.30 De unions zijn tegen; 20:50 David Copperfield; 22.00 Het kamerorkest van Moskou; 22.35 Dag sluiting! 22.40 Journaal. NED. II: 19.50 Politieke partijen; 20.00 Nieuws; 20.05 Z-cars; 20.55 Ach ter het nieuws; 21.20 Coronation street; 21.45 Bespied; 22.00 Journaal; 22.30 Teleac. zijn, want de uitvoering van het Del taplan - hoe belangrijk ook voor de veiligheid van zuid-west-Nederland - is nu eenmaal een omstreden zaak go bleken. Hoe ook, in februari vindt in Den Haag de openbare aanbeste ding plaats van de werkhaven Schelphoek, een haven die operatie basis wordt voor een gigantisch wa terstaatkundig karwei. De dam wordt geprojecteerd tus sen de polen Serooskerke in Schou wen en Noord-Beveiand. Na de aan besteding - zo is de verwachting - zal het werk reeds in het voorjaar 1967 van start gaan. Begonnen wordt uiteraard met de werkhaven. Pièce de milieu (als men het zo wil noe men) van ae toekomstige afsluitdijk, wordt een dijkvak op de Fanjaard, waarop - naar beide zijden - de completerende clijkstukken zullen worden aangesloten. Voor eerstge noemd dijkstuk is ais streefdatum 1969 gekozen. Onafhankelijk van het werk aan de afsluiting van de Oosterschelde zal' het werk aan de afsluiting van het Brouwershavense Gat worden voortgezet. Naar het schijnt is voor de afsluiting van het resterende gat tussen werkei land en de Schouwse kust. ter hoogte van Seharendijke, een kabe'baan nodig, zoals deze is gebruikt bij de aanleg van de Gre- velingendam. GORREDIJK. Een kruidenier in Gorredijk heeft in navolging van een winkelbedrijf in Heerenveen, beslo ten de prijs van door hem verkochte melk te verlagen tot 49 ct. De klant moet wel het produkfc bij het bedrijf afhalen, terwijl contante betaling wordt gewenst. OVERDENKING „Ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp!" (Markus 9 24). Zo riep eens een vader tot Jezus. Helemaal geen triumfantelijke uit roep. Echt niet stoer en fier, eerder nogal armzalig, tegenstrijdig, onlo gisch. Wel erg eerlijk. Gelukkig maar. En goddank. Want zo is het leven van een mens - ook van een gelovig mens. Vergeet het maar, dat hij iemand zou zijn die in het bezit kwam van een aantal waarheden en daarmee nu een veilige koers vaart. Een kapitein in stormweer. Ondanks alles: rustig, zelfverzekerd. Vergeet het maar. Iemand die probeert op een plankje de zee over te steken: één verkeerde beweging en de plank kantelt: help! Zo is dat en zo gaat dat. „Het ik van het ik geloof kan niets dragen". Als het niet gedragen en opgevangen wórdt, verdrinkt het onderweg. Ds. Buskes schrijft in zijn boekje „God is anders": „Wij hebben zo vaak een aangekleed geloof. Wij hebben het mooi en aantrekkelijk gemaakt met een dure christelijke mantel en met een christelijke make up erbij. Maar in de hardheid ,van het leven doen wij met zo'n aange kleed geloof niets. Dan zijn ook de duurste klederen van een christelij ke levens- en wereldbeschouwing (waarin alle vragen beantwoord en alle raadselen opgelost zijn) vodden". Geloven - hoe doe je dat? In elk ge val: midden in alle onbegrijpelijk heid, midden in de onbeantwoorde vragen. Zoals die man uit Markus 9: „Here, help ons en heb medelijden met ons". Een schreeuw om hulp als geloofsbelijdenis: „Jezus, het moet van U komen, alles, ik vertrouw op U, op uw liefdemacht, ik geloof, help me bij mijn ongeloof". En dan gebeurt er wat. Jezus helpt. En hoe! Het is waar: geloof is iets, dat wij uitvechten en waar wij naar toe vechten. Maar bij de gratie Gods. J. H. N. AMSTERDAM, 19-1. In de loop van de (donderdag) avond is het in Amsterdam tot gevechten gekomen tussen stakende binnenschippers en werkwillige binnenschippers. Het centrum van deze ongeregeldheden was de Koninklijke Hollandse Lloyd, aan cie kade waarvan de zeeschepen Eemland en Gooiland, beide vermoe delijk geladen met katoen bestemd voor Twente, lagen. Deze katoen werd gelost in binnenschepen om naar het eesten van het land te wor den vervoerd. De stakingstermijn van de binnenschippers zou pas vrij dagochtend aflopen en een aantal stakende schippers wenste hun colle ga's te beletten hun schepen met ka toen te laden. Hierbij zijn vechtpar tijen voorgekomen. Aanvankelijk probeerden de stakers via de land zijde de kade te bereiken, maar dit werd hun belet. Later probeerden zij het met roeibootjes vanaf de wa terkant. De rijkspolitie te water trad tegen de stakers cp. ADVERTENTIE Brandend maagzuur helpen direkt! Z1ERIKZEE. Dr. Duymaer van Twist, arts te Voorschoten, hield een lezing, getiteld: „Het mooi genees kundig werk in het zendingshospi taal te Modjo Warno". ZIERIKZEE. In het begin van de Blokweg had een botsing plaats tus sen een losse locomotief, komende van hier, en een passagiersen goe derentrein, komende uit de richting Brouwershaven. ZIERIKZEE. Het gerucht dat de minister van arbeid niet bereid werd gevonden geldelijke steun van de zij de van het rijk voor de aanleg en exploitatie der waterleiding voor ons eiland te bevorderen, is onjuist de- bleken. BRUINISSE. In hotel „Het Veer huis" trad op de heer Van der Leeuw uit Scheveningen, lid van het hoofd bestuur van de Christelijke Zeelie- denbond. NOORDGOUWE. Te Schuddebeurs werd een hulptelegraafen hulptele foonkantoor voor hef algemeen ver keer opengesteld. ZIERIKZEE. Het alhier gestatio neer de recherchevaartuig „Zeehond" is nabij de bolton in de Hammen ge zonken. ZIERIKZEE. Tijdens een bijeen komst van melkleveranciers In het „Huis van Nassau" werd na breed voerige besprekingen een Bond voor Schouwen-Duiveland opgericht. NIEUWERKERK. Voor een talrijk publiek gaf het Zierikzeesch Strijk orkest een soirée musicale in de Meebaal. ZIERIKZEE. Alhier is een afde ling opgericht van de Nederlandse Militaire Bond, beginnende met een 60-tal leden. NIEUWERKERK. De chr. meisjes vereniging „Dorcas" hield haar jaar lijkse uitdeling. In het afgelopen jaar zijn er door deze vereniging 51 kle dingstukken vervaardigd. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Lutherse kerk: 7 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam (bed. H. D.), 7 uur ds. M. v. d. Bosch, Goes. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 2 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Liere, 7 uur ds. Van Liere (H. A.). Noordwelle: 9.30 uur ds. Van. Liere. Seharendijke: 9.30 uur ds. Roodenburg. Brouwers haven: 11 uur ds. Roodenburg. Zon- nemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noord- gouwe: 7 uur ds. Schoneveld. Drei- schcr: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ou- werkerk: 11 uur ds. Schoneveld. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groene- wegen. Sirjansland: 9.30 uur ds. Zon neveld. 6.30 uur ds. Van Donkers- goed. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Ja- gersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Hamel, Monni kendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn (H. A.). Haamstede: 10 en 3 uur ds. L. J. Boeyinga, Rijswijk (viering H. A.). Seharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 uur leesdienst, 5,uur ds. Scholing. Zon- nemaire: 10 uur leesdienst, 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur de heer Jansma, 3 uur ds. J. Noordhof, Den Bommel, Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Vreug- denhil. Zwartsluis. Bruinisse: 10 en 3 uur ds. P. L. Schuddebeurs, geestel. verz. doven-instituut. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.30 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den V. -Idc. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur ds. des woords, 3 uur ds. Westérink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 "Uur ds. Gp den Velde (bed. H. A;). liep nog goed af NORFOLK, 19-1. De 50 inzittenden van een Viscount van de Amerikaan se maatschappij „United Airlines" zijn er zonder ernstige verwondin gen afgekomen, toen hun toestel bij een landing te Norfolk in Virginia ten sneemvtrekker raakte en over de kop sloeg. Vier van hen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht met lichte kwetsuren. Pyromaan waarde door Amsterdam AMSTERDAM, 19-1. De vorige nacht heeft een pyromaan brand stichtend door Amsterdam gewaard, waarbij twee winkels en drie wo ningen het moesten ontgelden. De onbekende maakte bij zijn kwalijke praktijken gebruik van petroleum of benzine, die hij door de brieven bus goot en daarna in brand stak. De gevallen deden zich voor bij een kunsthandel op het Rokin, een boek handel op de Grimburgwal en wo ningen in de Spuistraat, de Weesper- zijde en de Graaf Florisstraat. De branden werden steeds tijdig ontdekt door voorbijgangers of bewoners. AMSTERDAM, 19-1. Na de vijf brandstichtingen die zich woensdag avond in Amsterdam hebben voor gedaan en die een zekere onrust ver wekt hebben, gezien het optreden van een pyromaan in de hoofdstad een klein jaar geleden, heeft zich opnieuw een geval van brandstich ting voorgedaan. In een perceel in de Vondelstraat te Amsterdam is wederom een in petroleum gedrenkte lap door een brievenbus geduwd en daarna aan gestoken. De schade was gering. Het brandpiket van de Amsterdamse po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. JERUZALEM, 19-1. In het Mid den-Oosten, waar het voor dit gebied bijzonder koud is, komt sneeuwval voor in Jeruzalem, Amman en in andere delen van Jordanië. In Liba non werden zelfs wegen door de sneeuw geblokkeerd. Dit was b.v. het geval met de weg van Beiroet naar de Syrische hoofdstad Damas cus. UTRECHT, 18-1. De Nederlandse reisbureaus worden op het ogenblik i vert troomd met verzoeken om in lichtingen over en boekingen voor vakantieoorden in Europa en daar buiten. In reisbureaukringen verwacht men. dat het aantal Nederlanders, dat het komende zomervakantiesei- zosn per vliegtuig, trein, bus en boot met vakantie gaat, aanzienlijk hoger zal liggen dan het vorig jaar het ge val was. Vooral voor de vliegreizen blijkt enerme belangstelling te be staan. In 1961 werden 3.000 vakan tiereizen gemaakt, het vorig jaar na men 175.000 Nederlanders het vlieg tuig om hun vakantiebestemming te bereiken (omzet 89 miljoen gulden). Dit jaar hopen de reisbureaus onge veer 230.000 luchtreizigers naar zon nige en verre oorden te vervoeren. Ook de algemeen secretaris van de Algemene Nederlandse Vereniging ven Reisbureaus in Amsterdam (A.N.V.R.), mr. A. Borst, verwacht een toeneming van ongeveer, twintig procent. Hij is van mening, dat het totale aantal vakantiegangers dit jaar neg aanmerkelijk hoger zal lig gen dan voorgaande jaren ondanks de economische moeilijkheden in Ne derland. Vele reisbureaus, aldus mr. Berst, rekenden dit jaar op een te ruggang, maar zoals de zaken bij de boekingen er nu voorstaan, blijkt deze vrees ongegrond. Verre melkreis UTRECHT19-1. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit Rotterdam zes wagons ge laden met plastic melkkratten vertrokken met bestemming Bagdad. Een niet-alledaags vervoer voor N.S. Het is niet bekend wanneer de wagons in deze sprookjesachtige stad zullen arriveren .In grote lij nen voert de route via Venlo door Duitsland, Oostenrijk, Joegoslavië en waarschijnlijk door Bulgarije naar Turkije. De oversteek naar Aziatisch Turkije zal geen moeilijkhe den opleveren. De trein wordt in zijn geheel op de boot gezet. Via Aziatisch Turkije gaat de reis dan naar Irak. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6.30 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. v. d. Meer, Den Haag. Bruinisse: 10 en 5 uur de heer G. Willemstein, Barendrecht. Remonstrants Ger. Gemeenten Scmmelsdijk: 10 uur mevr. ds. A. B. Pcol-Bast, Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 10 en 5 uur. Haamstede: Eucharis tieviering om 9.30 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Melissant: B. A. van Donkersgoed, St. Philipsland; te Zuid -Noordwolde (Gr.) (toez.): P. C. Klijnsma, Harlingen. Aangenomen naar Spijkenisse: J. Hoekert, Woldendorp c.a. Bedankt voor Reeuwijk: J. C. Stel wagen, Zwijndrecht; voor Oud-Beij- erland (vac. W. H. v. Kooten): J. den Besten, Huizen (N.H.); voor Rinsu- mageest: H. Kremer, Sellingen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwijndrecht: P. Lok, Berkel-Rodenrijs; te Pieterburen: kand. J. C. Post, Leeuwarden. Oud Ger. Gemeenten Bedankt voor Kampen: Joh. v. d. Poel, Ede. moest er af MADRID, 19-1. De „weerman" van de Spaanse televisie heeft een on vergeeflijke vergissing begaan: hij verzekerde de kijkers, dat zijn voor spellingen zouden uitkomen. Hij ging zelfs zo ver te beloven: „Ik zal mijn snor afscheren als het, woens dag niet regent". i Er hing die dag ivel een mist, maar er ivel geen druppel regen. Des avonds verscheen Rubio, de „weer man" zeer sportief zonder snor op het beeldscherm. NEW YORK, IS—1. Over midden- Amerika heeft zich een koudegolf uitgebreid waarin temperaturen van vijftien tot zesenveertig graden on der nul heersen. In tal van steden is het kouderecord gebroken. De l'aagste temperaturen komen voor in Wisconsin, -noord-Dakota en Iowa. In Tennesse, waar het 24 graden vriest, zijn alle scholen gesloten in De9 Moines (Iowa) is een gevangenis ontruimd waar door het uitvallen van de verwarming de temperatuur tot -20 graden was gedaald. Gede tineerden die lichte straffen uitza ten konden naar huis gaan. Duizen den mensen zijn in Chicago getrof fen door een stroomstoring, ook ail bij zeer strenge vorst. In Wisconsin tenslotte hebben negen mensen de dood gevonden iri een sneeuwstorm. (II). •Confessioneel De andere drie grote partijen, C. H.U., A.R., en K.V.P. kennen in hun uitgangspunt geen economisch cri terium. Uit hun programma's blijkt echter dat ook zij van mening zijn een maximale inspanning van de burgers te verwachten wanneer die in beginsel zelf over de vruchten van hun arbeid kunnen beschikken. Er zijn echter nuance-verschillen in het, oordeel van deze partijen over de mate waarin de staat gerechtigd is de vrijheid van inkomstenbeste ding te beperken. Bij de K.V.P. vindeji wij een grote groep die van mening is dat het overheidsingrijpen heel ver mag gaan. De kracht van hun opvatting wordt afgeremd door een groep die dit overheidsingrijpen wil miniseren. Bij A.R. en C.H.U. vinden wij eveneens sterke nuanceverschillen ten aanzien van de beschikkings macht over het individueel inkomen. Uitspraken uit deze kringen vesti gen de indruk dat men in anti—re volutionaire kringen bereid is ver der te gaan met overheidsinvloed dan bij de C.H.U. Het is begrijpe lijk dat een fijnbesnaard economisch programma bij de confessionele groeperingen nauwelijks is te vin den. In laatste instantie worden zij door niet-economische beginselen gedreven. Belastingen Nog meer dan in het verleden zul len de staatsfinanciën en de belas tingen bij deze verkiezingen een rol spelen. Kon voorheen de niet-bezit- tende klasse dit hoofdstuk met een schouderophalen voorbij gaan. daar zal ditmaal geen sprake van zijn. Nu de indirecte belastingen in de toe komst van groter betekenis zullen worden dan de directe, zal het ver bruik meer dan voorheen door de belastingdruk worden beïnvloed. De totale belastingdruk zal bij ieder regiem wel hoog zijn. Voor de beter gesitueerden is deze reeds tot aan de grens va-n het mogelijke op gevoerd. In de praktijk gaat het er oin wat er nog bij komt in de sfeer van de verbruiksbelastingen. Daar is het gehele volk bij betrokken en daarom zijn deze verkiezingen ook al van meer belang dan anders. Werkloosheid Ondanks alle leuzen die daaraan zullen worden verspild zullen niet. de werkloosheidsvraagstukken de inzet van deze verkiezingen vormen. Ge zien de situatie in west-Europa en de wereld zal de conjunctuur overal nog verder teruglopen. Of nu de ro den, de blauwen of de witten aan het bewind komen, zij zullen zich allen met het werkgelegenheidspro bleem moeten bezig houden. Naast de werkloosheid dragen ook andere vraagstukken een internatio naal karakter zoals de omzetbelas ting, de betalingsbalans en de infla tie. Het zijn de algemene grote vra gen van deze tijd, die een toenemen de druk op de situatie in het binnen land uitoefenen. Zij maken voor ons menige regeringsbeslissing ondoor zichtig. Het lijkt soms alsof een maatre gel te9en het belang van de eigen burgers is, terwijl zij in groter ver band toch voordeel brengt. Dit be tekent echter niet dat men terwille van een beperkt maar wel duidelijk programma zijn toevlucht moet ne men tot een kleine partij. Juist om de beperktheid van blik kan men in die kringen zijn programma niet waar maken. Vandaar dat het verza melen van stemmen op een beperkt aantal lijsten ons meer richtsnoer zal geven omtrent de te volgen lijn. Moge de beleidslijn uit de komende verkiezingen duidelijk naar voren komen. DrsM. ADVERTENTIE •microfinld- 'aspro' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO'» Na een jaar werden de brieven van Mientje steeds schaarser. Aan vankelijk verontschuldigde ze zich, doch later gaf ze geen enkele reden meer op. Wel kreeg hij regelmatig foto's van Sjaantje, die zich ontwik kelde tot een lief meisje. Langzaam begon het tot hem door te dringén, dat Frans en Mientje zich waar schijnlijk geheel verzoend hadden. Over heimwee schreef ze nooit meer. W'el: „Nu Frans majoor is, heeft hij een nieuw uniform laten aanmeten. Max, je moest hem eens zien. Het zit hem als gegoten en knap, dat hij er in is! Ik ben echt trots op hem. Uit het oog, uit het hart, wist hij. Ik had het moeten begrijpen. Frans heeft het beter bekeken dan ik. Nu ze uit mijn nabijheid weg is, wint hij haar misschien weer geheel terug. Al zal het nooit zo zijn, als het tussen ons is geweest die twee dagen. Na het tweede jaar was hij ermee verzoend, dat ze hem alleen nog schreef ter gelegenheid van zijn ver jaardag. Zelfs de foto's bleven uit. Het hindert niet, dacht hij, hoewel het hem wel eens een steek gaf, dat ze hem zo gauw vergeten kon zijn. Het is beter zo. AI ging zijn verlan gen uit naar Sjaantje, meer nog dan naar Mientje. In het derde jaar na het definitieve vertrek van de familie Sornee be kroop hem de lust om in de vakantie een poosje naar Amerika te gaan. Maar hij begreep, dat Frans dat minder prettig zou vinden. Nee, dit was onmogelijk. De brede oceaan scheidde hen, mede ook als symbool. Maar in zijn hart bleef de hunkering naar Sjaantje branden. Het hindert niet, dal, ze me nooit meer schrijft. Als ze alleen af en toe een foto wilde sturen van de kleine meid. Waarom doet ze dat niet? Begrijpt ze dan helemaal niet, wat ze me hiermee aandoet? Na drie jaren was Max Ellegers mischien de eenzaamste man van Hoogendijk. Hoewel hij vrienden en kennissen genoeg had, waar hij, dat wist hij, altijd welkom zou zijn. Maar veel had men niet aan hem, als hij ergens op visite was. Beleefdheids halve moest men hem wel uitnodi gen en ondanks zijn teruggetrokken heid mocht men hem in Hoogendijk. Tenslotte was hij de man, die in en kele jaren het aloude bedrijf van Sornee tot grote hoogte had gebracht. Max Ellegers, de industrieel van Hoogendijk. Die het meeste perso neel had en wiens bedrijf tot ver over de grenzen een goede reputatie genoot. Die in een glanzende Mer cedes reed. En beschouwd werd als de beste partij in de wijde omgeving voor de ongehuwde schonen van het dorp. Op feestavondjes en verjaarspar- tijtjes was Max vriendelijk tegen iedereen, maar niemand wist ook maar iets bij hem te bereiken. Op zinspelingen ging hij niet in. Door gaans was hij een der eerste gasten, die naar huis ging. Men wist, dat hij weduwnaar was en een zoon had. Jan Ellegers, die al vóór de oorlog bij zijn tante in Blok zijl woonde, kwam piichtsgeti'ouw in de drie vakanties een week naar Hoogendijk, waar Max hem verwen de en volstopte. Maar de jongen kon nimmer zijn schroom overwinnen en was altijd een beetje bang voor zijn vader. Max poogde iedere keer opnieuw het vertrouwen van zijn zoon te winnen. Evenwel zonder door To Dorssen-van Loon enig resultaat. Kennelijk was de jon gen blij, als de week voorbij was en Max hem in zijn wagen naar Blok zijl terugreed en nog een paar uur tjes bij zijn zuster en zwager bleef. Hoewel hij de jongen graag defini tief bij zich had. begreep hij, dat het voor de opvoeding van Jan Ellegers beter was, dat hij in Blokzijl bleef. In het begin van 1949 stierf plot seling weduwe Vingerling, die het grote herenhuis in de Hoofdstraat bewoonde. De erfgenamen gaven op dracht het gebouw te veilen. Hoewel er ook -in het dorp enkele gegadigden waren, was de inzet al zo hoog, dat niemand er wat voor voelde er nog een paar duizend bovenop te doen, zodat de inzetter eigenaar werd. In het voorjaar begon de verbou wing en deaen geruchten de ronde, dat het een kantoor zou worden met woonruimte aan de achterzijde. Daar was het groot genoeg voor. In het najaar was de verbouwing voltooid en prijkte er een bord: „Hier komt de Twentsche Bank". Reeds in november werd de vesti ging geopend. Ook Max kreeg een uitnodiging. Hoewel het hem weinig kon schelen, ging hij er heen, luis terde naar de sprekers, dronk een glas en complimenteerde de nieuwe directeur, zijn vrouw en dochter. Hij bleef een uurtje, babbelde wat met andere dorpsnotabelen, waarna hij afscheid nam, nogmaals de handen van het drietal drukkend. Omdat hij met deze bank geen za ken deed, was hij de opening al ver geten, toen hij bij zijn post op een ochtend in november een kennisma king-uitnodiging vond van de heer en mevrouw Bengers, Hoofdstr. 116. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5