renteverhoging en nieuwe spaarmogelijkheden Nu nog beter sparen bij de keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Lezing voor C.M.M.C. Bruinisse over de melkprodukten U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid Uw pijp hebt u altijd bij Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? „FZiïsera" uit het buitenland TIPS VOOR AMATEUR-FILMERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 januari 1967 Nr. 19730 ADVERTENTIE ƒ1,25 BRUINISSE. 18-1 Voor de afde ling Oohterland-Bruinisse hield de httr C. Zee, secretaris van de Zeeuw se Melkfederatie, een referaat over ..de E.E.G. en de afzetmogelijkheden van melkprodukten". Voor de melk en melkprodukten begon de E.E.G. gedeeltelijk te functioneren in no vember 1964, in april '68 wordt de regeling vclledig en definitief. Van de produktie in 1966 werd totaal 6.6 miljard kg melk ontvan gen door de fabrieken. Van deze hoe veelheid ging 2 miljard kg weer de fabriek uit als consumptiemelk, 2 miljard kg als boter en kaas. Een kleine 3 miljard kg werd geëxpor teerd, de opbrengst daarvan was 1,1 miljard gulden. Bij de exportwaarde van het zuivelpakket vallen alle an dere agrarische exportprodukten die geëxporteerd worden in het niet. In 1960 ging voor f 290 miljoen of 35 0,u van onze zuivelexport naar de E.E.G.-lancen, 65 naar derde lan den. In 1963 was dit voor f 260 mil joen of 31 u/u. In 1964 f 280 miljoen is 31 in 1965 f 370 miljoen is 38 en 1966 f 400,- miljoen of 40 u/o. Er is dus oen stijging, al is Engeland neg steeds onze belangrijke klant voor boter. Kaas. melkpoeder en con dens worden naar ieder land in de wereld geëxporteerd In 1965 consumeerde Nederland aan melk en melkprodukten (uitge zonderd beter en kaas voor f 529 mil joen, aan kaas voor f 352 miljoen en aan boter voor f 255 miljoen. Voor brood was de consumptie f 624 mil joen, aardappelen f 199 miljoen, groente en fruit f 1,1 miljard gulden. De voedingsgewoonten wijzigen zich, de oonsumptiemeik in de vorm van losse melk en goedkope soorten vermindert, maar de slagroompro- duktie is zes keer zo hoog als voor 1940. Vla en kant en klare produk- ten worden steeds meer gekocht. Terwijl het gebruik van gewone melk daalt. Bij de melkhandelaar steeg de afzet van melk door ver koopstunts in de Galerie Moderne en andero zaken. De marge op gewone melk is ver geleken bij de kant en klare produk- ten ook het allerlaagst. Ook in de verpakking tx-eden grote veranderin gen op. Momenteel zijn er 38 ver schillende verpakkingsmogelijkhe den voor melk. Wij hebben tegen woordig ook wegwerpverpakkingen van glas, in 1965 gingen de melkpro dukten voor V2 °/o in een andere dan -^-pakking maar in 1966 was dat al 9 ?/o. In Zweden waar de levensstan daard 2 Vfe keer zo hoog is dan in Nederland is het glas echter nog steeds niet verdrongen. Voor de melkfabrieken brengt een en ander echter hogere kosten mee, als uit de ene machine een lijn van melkflessen moet komen en uit een andere machine een lijn van melk in andere verpakking. Terwijl het grootwinkelbedrijf steeds meer de greep op de mai'kt krijgt en het aantal zaken van groot winkelbedrijven van 1960 tot 1966 steeg van 2441 tot 3460 is een stij ging van 42 daalde het aantal kleinhandelszaken. In de groentehan- del van 16500 tot 11194 is 32 °/o, bak kerijen 36 slagerijen 23 wild en gevogelte 41 Het aantal kruideniersbedrijven verminderde van 23.000 in 1950 tot 18.000 in 1965 is een daling van 22 °/o en over de gehele linie genomen kan men zeggen dat het aantal mid denstandszaken in zijn geheel ver minderde van 313.000 in 1958 tot 264.000 in. 1965 alzo een daling in 8 jaar van 19 °/o (in de kruideniers branche). In totaal ging echter het aantal middenstandsbedrijven met niet min der dan 27 °/o achter-uit of van 80.853 tot 59.285. Een euvel in de E.E.G. is echter ook de z.g. concurrentievervalsing waaraan landen als Duitsland en Frankrijk zich schuldig maken. Bei de E.E.G. partnei-s van Nederland le ven natuurlijk onder dezelfde regels, als Nederland maar wat met de ene hand wordt gegeven, wordt met de andere teruggenomen. In Duitsland kan men bij aankoop van agrarische bedrijven een subsi die van 40 krijgen, terwijl door rente subsidie die door de overheid wordt verstrekt goedkoop geld bij de Raiffeisenbanken kan worden. In Frankrijk worden eveneens diverse agrarische subsidies gegeven. In Ne derland geeft de Overheid wel toe slag op de industriemelk, maar de subsidie die de Overheid bij ons geeft zijn belangrijk minder dau in andere landen en tcch is straks in de ge hele E.E.G. de verkoop vrij, vermoe delijk al in 1968. Dan zou het dus kunnen gebeuren dat Belgische ecnsumptiemclk of Belgische aardappelen op de Neder landse markt komen, zonder dat men de invoer in ons land daarvan kan weren, enkel en alleen omdat al of niet door de zoeven gesignaleerde concurrentievervalsing dit land goedkoper kan produceren dan Ne derland, waardoor de Nederlandse prijs aantrekkelijk wordt. Nederland zal dus moeten blijven kunnen ccn- cuiTeren wil men geen moeilijkhe den krijgen. De kleinheid van de be drijven vormt voor onze concurren tiepositie een remmende faktor. Ge zamenlijke exploitatie en concentra tie kan een middel zijn om onze concuri*entiepositie te verstevigen. De melkprijs, de gemiddelde prijs, die de beer dit lopende seizoen waar schijnlijk zal ontvangen zal onge veer 34 34V4 cent zijn. Het sei zoen loopt nog tot eind april 1967. Voor het daarop volgende seizoen schatte de heer Zee de opbrengst op 35 V2 ci 36 cent, alles met een gehalte van 3,7 vet. Onderontwikkelde landen Hij zag ook nog wel gunstige pers pectieven voor de afzet, in de toe komst al vormt de ontwikkeling van b.v. een continent als Afrika wel een bedreiging op den duui\ Als de on derontwikkelde landen tot ontwikke ling worden gebracht en dat worden ze en het is goed dat dit gebeurt, zal het nadeel zijn, dat ze goedkoper zul len kunnen produceren, dan de lan den in het westen, dus ook als Ne derland Onze concurrentiepositie op de wei-eldmarkt zal daardoor worden aangetast, maar zover is het thans neg niet. Meer aandacht zal moeten worden gegeven aan de verhoging van de produktie, door het uitselecteren van hoogwaardig vee. Melk geeft nog al tijd een hoge voedingswaarde. Wat de bedrijfsgegevens betreft mag men eveneens niet ontevreden zijn. De opbrengsten in de bloembol lensector zijn stukken hoger, dan van zuivelprodukten, maar anderzijds overtreft het rendement in de zui velsector. dat van de akkerbouwpro- dukiten en van de produkten uit de fruitteelt en de tuinbouwsector, wan neer men het i-endement per ha gaat berekenen. Alleen de margarine is in de zuivelsector een niet te onder schatten concurrent. Ons fruit moet concurreren tegen de uit andere E. E.G.-landen ingevoerde citrusvruch ten. Het verbruik van boter gaat ach teruit, maar de prijs ging omhoog. De kiloprijs van boter was in 1962 f 3,50, in 1966 gemiddeld f 5,25. De afzet van boter was in 1960 55.000 ton. in 1966 50.000 ton. Hoewel dus de afzet verminderde was dè op brengst door de veel hogere prijs ook belangrijk hoger. De prijs van de consumptiemelk steeg met 9 cent per kg in 5 jaar, de kaasprijs steeg van f 1,80 in 1960 naar f3- per kg in 1966, een stijging van f 1.20 per kg. Melk en kaas ble ken veel minder prijsgevoelig dan boter. De omzet van deze produk ten daalde niet. Aan de andere kant ondergingen ook de lonen een enorme stijging. De loonkosten bedroegen in 1953-1954 21.46 cent por kg. in 1964-1965 32,72 per kg. of anders uitgedrukt in 1953- 1954 f 1,27, in 1963-1964 f 3.21 per uur Naast een stijging van de melk- ADVERTENTIE prijs in een bepaald tijdvak van 56 u staat een loonkostenstijging van 87 De melkvoorzieuing tp Schouwen-Duiveland Tegenover 960.000 overnachtingen op Schouwen-Duiveland in 1965, werd in 1966 een aantal bereikt van 1,1 miljoen. De tijdelijke bevolkings toename die daarvan vooral in de zo mer een gevolg is, vergt op het eiland van de melkbezorger een grote in spanning. Het invoeren van een zo mer- en wintermelkprijs - zoals was voorgesteld door de heer Eveleens - zou zeker gewettigd zijn. Nog om andere redenen wil men een zomer- en winterprijs invoeren, namelijk door in de winter meer en in de zomer minder per kg uit te be talen. De grote melkplas in de zomer wordt dan tegen een geringere prijs uitbetaald dan de kleinere hoeveel heid in de winter. Uiteindelijk ont vangt dan ieder wel de prijs die hem toekomt maar de betalingen ontlo pen elkaar niet zoveel. Immers, de betalingen worden meer gespreid. Een ander mogelijk gevolg hiervan die verwacht wordt is dat de boer zal gaan proberen de data dat de koeien kalven te verschuiven, waar door men meer melk krijgt in de winter en minder in de zomer. In Engeland is men hiermee reeds aar dig geslaagd. De heer Zee wees in dit verband naar het boekje over dit onderwerp van de rijks veeteeltcon sulent, ir. Hannsen. De rondvraag Bij de rondvi-aag sprak de heer Jac. v. d. Berg Fz. over een rationa lisering van de melkophaaldienst, die nu al veertig jaar met bussen plaats vindt, en eigenlijk niet met de tijd meegaat. De heer v. d. Berg dacht hiei'bij aan het ophalen per melk tank. Het bestuur heeft zich hierover al eens beraden maar berekeningen hebben aangetoond dat de veehouder daarvoor grote investeringen zal moeten doen. Met het laten rijden van een tankwagen is men niet klaar. Op de bedrijven zelf zal sprake moe ten zijn van koelinstallaties en daar voor zijn de bedrijven op Schouwen- Duiveland te klein. Bussenspoeling en vervoer van melkbussen zal dus voorlopig nog wel de aangewezen manier zijn om de melk naar de fa briek te brengen. Bij een rijdende melkontvangst zou de boer zelf ook voor het schoonhouden van de bus sen moeten zorgen. Dit laatste vormt ook voor de fabriek wel eens een probleem. Hoe lang nog zal men per soneel kunnen aantrekken dat zich daarmee wil belasten. Ook op andere manier geeft het vervoer problemen. Door de heren v. d. Have en Hage uit Oosterland, die hun bedrijf hebben aan Rijksweg 18, werd gewezen op het gevaar waar zij zelf aan blootstaan, nu zij de bus sen niet meer aan de kant van de weg waar zij wonen kunnen plaat sen. Zij moeten de bussen thans eerst over de drukke rijksweg dragen om- dat de melkauto niet meer langs de rijksweg mag stoppen, terwijl opha len op het bedrijf eveneens niet mo gelijk is. Besloten werd aan de rijks verkeersinspectie opheffing te vra gen van het stopverbod voor de melkauto. FINANCIËN EN ECONOMIE Raiffeisen- en Boeren leenbanken in 1966 UTRECHT. 29-1. In 1966 werd er bij de Raiffeisenbanken en Boeren leenbanken in totaal f 4.947,7 miljoen gestort en f 4.355,6 miljoen opgeno men. Het spaartegoed nam zonder de bijgeschreven rente toe met f 592,1 miljoen ,te vergelijken met f 637,1 miljoen in 1965. Inclusief de geschatte rente van f 295 miljoen bedroeg op 31 decem ber 1966 het spaartegoed bij het ge organiseerde landbouwkredietwezen f 8.835 miljoen. ISTANBUL. De 22-jarige Neder lander Tjado Buining is woensdag in Istanbul veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf wegens het roken van hasjiesj. Hij heeft het recht in hoger beroep te gaan en is daarom voorwaardelijk vrijgelaten. TEL AVIV. Drie soldaten van een Israëlische patrouille zijn licht ge wond door machinegeweerkogels, af geschoten door Jordaanse militairen in het gebied van Akaba. Israël heeft bij de gemengde wapenstil- stanscommissie geprotesteerd. WASHINGTON. West-Duitsland's minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, zal op 8 februari in Washington overleg plegen met zijn Amerikaanse collega* Dean Rusk, zo heeft een woordvoerder van het Sta te Department woensdag bekend ge maakt. MEXICO. De kathedraal van de stad Mexico, een van de mooiste re ligieuze gebouwen van het Ameri kaanse continent, is woensdagmor gen door brand geteisterd. BRUSSEL. Het intensieve politie ke overleg, dat in Brussel gaande is over plannen voor bezuiniging en belastingverhoging, is geculmineerd in een speciale kabinetsvergadering, die 's nachts om twaalf uur moest worden afgebroken zonder dat een akkoord was bereikt. TOKIO. De tweede zoon van pre sident Lioe Sjao Sji van China, Lioe Yoen Joeo, is donderdagochtend ge arresteerd, zo staat volgens een Ja panse correspondent te lezen op een aanplakbiljet in Peking. ATHENE. De eigenaars van onge veer 30.000 bussen, vrachtwagens en taxi's in Griekenland hielden don derdag hun voertuigen voor een et maal binnen uit protest tegen de verhoging van benzinebelasting en de hogere lonen en kosten van on derdelen. BONN. In 1966 hebben in de West- Duitse bondsrepubliek 16.500 mensen bij verkeersongelukken het leven verloren, vijf procent meer dan in 1965, zo heeft het ministerie van ver keer in Bonn maandag meegedeeld. TOKIO. Tsjen Joen, een van de Chinese vice-premiers, is in muur kranten in Peking gekritiseerd van wege het bevorderen van „econo- misme" in de boezem van de partij. TEL AVIV. Een Nederlandse eco nomische missie heeft in Israël een aantal overeenkomsten gesloten voor samenwerking bij de verkoop van goederen en voor het beschikbaar stellen van „know-how" aan Israë lische bedrijven. ALGIERS. Zes mensen zijn op een station in een voorstad van Algiers door een sneltrein doodgereden. Ze werden gegrepen toen zij de spoor lijn wilden oversteken. NEW YORK. Het Amerikaanse weekblad „Look" heeft in Hamburg een proces aanhangig gemaakt tegen het weekblad „Der Stern", dat con tractbreuk zou hebben gepleegd door de publikatie van een „ongecensu reerde" feuilletonversie van Wiliam Manchesters boek „De dood van een president". DUSSELDORP. De laatste van de vijfling - 'een jongen - die dinsdag morgen in Dusseldorp geboren is, is overleden. DORTMUND. De officier van jus titie te Dortmund heeft levenslang tuchthuisstraf geëist tegen de 36-ja- rige Petras Dominas, een uit Litou wen afkomstige statenloze, die er als bendeleider van wordt beschuldigd zich aan diefstallen en roofoverval len in west-Duitsland en Nederland te hebben schuldig gemaakt. TOKIO. „Revolutionaire rebellen" (volwassen Rode Wachters) hebben vorige week twee loco-burgemees ters van Sjanghai door de straten gesleept. Zij werden beschuldigd van „economisme", een ideologische term voor het omkopen van arbeiders met loonsverhogingen en andere voor rechten, die niet door de staat zijn gelast. De oudere werknemers in de agrarische sector UTRECHT, 19-1. De drie bonden van agrarische werknemers hebben het Landbouwschap gevraagd, bij de betrokken instanties te pleiten voor de totstandkoming van een afvloei ingsregeling voor oudere werkne mers die uit de agrarische sector moeten afvloeien. Het is voor oudere werknemei-s, die vaak vele jaren in de agrarische Filmen is vertellen met beelden Wanneer een beginner een film camera hanteert, doet hij dat vrij wel uitsluitend om zijn kinderen, de vakanties of de feestdagen te bewa ren voor later. Het is helaas te wei nig bekend dat de filmcamera tot veel meer in staat is. Men kan zelf kleine speelfilms, documentaires of zelfs tekenfilms maken. De techniek is minder moeilijk dan men meent. Gaan we ons hier op toeleggen, dan gaat een volkomen andere wereld open. De eenvormigheid van tien van die familiefilmpjes die allen dezelfde inhoud hebben, wordt doorbroken. Bijgaande beeldreeks, gemaakt door een foto-amateur tonen we u om te laten zien, hoe simpel een amateur-speelfilm kan zijn. De hele historie speelt zich af in een huiskamer en een slaapkamer. sector hebben gewerkt, bijzonder moeilijk om weer volwaardige ai-beid te vinden in een andei-e bedrijfstak, als zij tengevolge van. rationalisatie of mechanisatie moeten afvloeien. Ook bedrijfsbeëindiging is vaak aan leiding tot ontslag, met name na de totstandkoming van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw. Dit fonds biedt de onder nemers sociale begeleidingsfacilitei ten, maar voor de werknemei-s zijn nog geen compenserende maatrege len getroffen. Het is al een klein scenario wat u hier wordt voorgeschoteld. In het eerste beeld, lees scène zien we hoe een vast kaartploegje bijeen is. Hoe de „man met de baard" steeds aan slag is. De anderen schrijven zijn geluk toe aan de baarddracht, en dat is sinds Simson aanvaardbaar. De man zelf echter heeft genoeg van zijn baard en scheert die af. Wie weet was zijn vrouw er tegen. Het slot van de historie is dat nu de anderen begroeid en wel op de kaart avond komende geluksvogel is ech ter weer gla,d. De fout van vele beginners is dat ze hun heil, indien zij een speelfilm maken, teveel zoeken in „bioscoop- achtige'' situaties. Dat loopt vrijwel altijd uit op een mislukking. Recept voor geslaagde speelfilms: Beperk het aantal spelers tot maximaal drie. Laat de film zich af spelen in ten hoogste twee „plaat sen van handeling". Laat de film nooit langer zijn dan vvS minuten. Werk zeker en snel! De bank waar u zich thuis voelt! Allo gewenste Inlichtingen krijgt u bij elk van onze 200 vestigingen, verspreid over heel Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3