BB DE ZIERIKZEESCHE COURANT BL0EDICE BOTSINGEN IN AANTAL CHINESE STEDEN Kunstmaan voor transatlantische verbindingen Aardbeienbed te Mariekerke (Walcheren) bevatte vijftien gouden munten Israël ziet gevaar CORSAIR V 4 Pleidooi vermindering van Amerikaanse troepen in Europa (wegens geldgebrek) 1 8 3 Tweede Kamer aanvaardt overgangswet voortgezet onderwijs Echtpaar van zeven kinderen in arrest op verdenking van roofmoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19730 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 ■iEDAMlE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De afsluiting van de Oosterschelde .Culturele revolutie" eiste slachtoffers TOKIO, 19-1. De Pekingse corres pondent van het Japanse blad Jomi- ceri maakt melding van bloedige botsingen ir verscheidene Chinese steden tussen vtor- en tegenstanders van de culturele revolutie. De correspondent heeft zijn infor matie uit muurkranten in Peking. In c c nacht van zeven op acht januari waren in Tsjeng Tsjeoe in de pro vincie Honan een dode, 23 ernstig en 52 licht gewonden gevallen. Deze waren het gevclg van gevechten tus sen rode wachters en „anti-socialis ten, anti-Ma o-elementen en an ti-re volution eiren". die het opgenomen hadden voor een ontslagen bedrijfs leider en het hoofdkwartier van de Rod. Wachters bestormden. In Tsjenvang. het vroegere Moeik- c'cn, in Maclsjcerije. zouden geweld- dóden reeds twee weken aan de or de zijn Fen muurkrant van 12 janu ari maakt melding van een cnbe- ca'l'd aantal gewonden. De strijd in Tsjenyanp zou gaan tussen aanhan gers van Mao en vclgelingen van de e rste secretaris van de partij in de sta-' Yang Tsjoeng Pee. Volgens een muurkrant van 17 ja nuari zijn in Harbin, eveneens an dere groepen opgetrokken tegen „re volutionaire opstandelingen" en vol gelingen van Mao, veelal studenten. In een derde Mandsjoerijse plaats, Dairen, zouden een 600-tal aanhan gers van Mao slaags geraakt zijn met 3.0GC zogenaamde Rode Wachters, die uit Port Arthur waren gekomen met 33 vrachtauto's. 58 volgelingen van Mao werden gewond en acht ver mist. Radio Peking heeft donderdag ge meld dat revolutionaire arbeiders in Sjanghai een komplot verijdeld heb ben om de banken van do stncï zon der geld te laten en de economie te ontwrichten ''-oor hot hamsteren in de hand te werken. Het Pekingse volksdagblad, het of ficiële pai tijergaan» heeft een beroep gedaan op Mac s volgelingen cm de n\i m ever pers aan „reactionaire :n ionten" te ontrukken. In aanplakbiljetten is ook een aan- v 1 gedaan p de 80-jarige voorzit- t.v van het Chinese volkscongres. Hij zou c'e cc r munistisehe partij cn partijleider Mao tegenwex-ken. In andore biljetten wordt vermeld, dat Mao's vrouw een beroep ar laan heeft op een mil' .en mensen in Pe king. die uit andere .-te ler, en plaat sen afkomstig ziin m na r huis te -n vu Ton - "r>rfn«5po-»ld heb- ;r ''"l a.nclcr geweld gebruikt zal werden. WASHINGTON, 19-1. Volgende maand wil de „Communications Sa tellite Corporation" (Comsat) een nieuwe kunstmaan 35.000 km boven de Atlantische oceaan „ophangen" om de ruimteverbindingen tussen MIDDELBURG, 19-1. Boer Kees Wisse uit Mariekerke op Walcheren heeft gistermiddag uit een aardbei enbed achter z(jn huis vijftien gou den munten opgegraven „Ik wist uiteraard direct wat er aan de hand was en ben met de goudvondst naar burgemeester A. de Kam gegaan, welbekend van de vo rige goudvondst, die ook in zijn ge meente was Burgemeester De Kam heeft direct de goudexperts dr. H. Enno van Gelder en Jacques Schul- man gewaarschuwd. De vondst van gisteren is slechts enkele kilometers verwijderd van het goudmijntje in het veld te Serooskerke. Boer Kees Wisse heeft wel pech, want hij heeft het goud precies naast de muur van zijn woning opgegraven. Een uitge breid onderzoek van de grond zou de afbraak van zijn huis nodig ma ken en dat is hij voorlopig niet van plan. Aan de andei-e kant heeft boer Wisse geluk, want de grond waar hij JERUZALEM, 19-1. Premier Esj- kol van Israël heeft volgens het blad „Maariv" telegrammen gestuurd aan president Johnson en president de Gaulle waarin hij hun aandacht ves tigt op „de gevaarlijke toestand aan de Syrisch-Israëlische grens", wan neer de V.N. en de grote mogendhe den aan de agressie geen eind ma ken, zal Israël „alle middelen moe ten gebruiken om zijn gebied en de veiligheid van zij inwoners te be schermen". De huidige pogingen van de V.N. vormen de laatste kans om de toestand te verbeteren, aldus het blad. het goud uit heeft gehaald, is ge pacht van zijn moeder en de gemeen te heeft dus geen recht op de helft van de opbrengst. De munten zijn voorlopig opgeborgen in de kluis van hot gemeentehuis in Serooskerke. Uit een eex-ste onderzoek bleek dat de munten afkomstig zijn uit .Italië, Frankrijk en België. Ze zijn alle meer dan 100 jaar oud. Opheffing Amerikaanse militaire bases WASHINGTON, 20-1. De Ameri- kaanse minister van defensie, Mc- Namara, heeft donderdag bekendge maakt dat om bezuinigingsredenen negen-en-dertig militaire bases en installaties worden opgeheven. Daar van bevinden zich slechts zes op het westelijk halfrond en in het noorden van de Stille Oceoan. Door de maatregel zal volgens Mc- Namara jaarlijks 47,4 miljoen dollar worden bespaard. Sinds 1961 zijn in totaal 917 Ame rikaanse bases, zowel in binnen- als buitenland, opgeheven. Zware Amerikaanse verliezen in Vietnam SAIGON, 19-1. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft in Sai gon meegedeeld, dat het Amerikaan se leger in Vietnam vorige week zware verliezen heeft geleden. Er sneuvelden 144 man, 1.044 raakten gewond en zes worden vermist. Het aantal gewonden is een record, aldus de woordvoerder. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM NEW YORK, 19-1. Senator Rus sell Leng, voorzitter van de finan ciële commissie van de Amerikaanse senaat, heeft in New York woens dagavond tegen een groep zakenlie den gezegd dat de V.S. het verblijf van een miljoen militairen met hun gezinsleden in Europa niet langer kunnen bekostigen. Hot aantal militairen aldaar moet onmiddellijk drastisch warden inge krompen om meer geld beschikbaar te krijgen voor de oorlog in Vietnam Dn het tekort op 'Ie Amorikaanse be talingsbalans te verminderen. Long verweet de Europese bondgenoten een te klein percentage van hun na tionale produkt te besteden aan de verdediging tegen het communisme. Europa en Amerika, tot dusver al leen verzorgd door de in juni 1965 gelanceerde „Early Bird", uit te brei den. Het is de bedoeling dat de satelliet synchroon met de aarde mee gaat draaien cp een punt boven de eve naar, bij de westkust van Afrika. Hij zal ook een schakel voi-men tussen Afrika en Zuid-Amerika, wanneer daar eenmaal grondstations zijn ge bouwd. De lancering zal omstreeks de vijftiende februari plaatshebben vanaf Kaap Kennedy. De nieuwe Atlantische kunstmaan is van hetzelfde type als de „Lani Birds" 1 en 2, die in oktober en vo rige week in een baan boven de Stil le Oceaan zijn gebracht. De lance ring van de eerste „Lani Bird" is gedeeltelijk mislukt. De satelliet loopt niet synchroon met de aarde en kan slechts acht üur per dag ge-- bruikt worden tussen de V.S. en Ha waii. De tweede daarentegen heeft men wel op een vast punt kunnen krijgen en kan waarschijnlijk over een week in gebruik worden geno men. TOKIO. De 210.000 ton metende Ja panse tankboot Idemitsu Maru", het grootste schip ter wereld, in volle zee. "Tiet schip is 342 meter lang ere 49,8 meter breed. De diepgang bij maximum lading bedraagt 17,65 me ter. Dienstsnelheid 16,35 knoop. Vol automatische machinekamer (turbine 33.000 p.k.). Aantal opvarenden 32. De tanker kan 244.800.000 ilter ruwe olie vervoeren. DEVENTER. In het Sint Geertrui- denziekenhuis te Deventer is de 14- jarige scholier A. Bijma uit Bathmen overleden aan de gevolgen, vbn een aanrijding. Rijschoolhouders willen tariefsverhoging ASSEN, 19-1. De landelijke organi saties van rijschoolhouders hebben de minister van economische zaken di*s. J. A. Bakker verzocht toestem ming te verlenen tot het verhogen van de tax-ieven voor auto rij lessen met 70 cent per uur. Dit deelde de heer A. de Jong uit Utrecht, de lan delijk secretaris van de F.N.O.P. en de stichting VAMOR, mede op een door de bij de FNOP aangesloten .Drentse rijschoolhouders in Assen belegde bijeenkomst. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gebreken vallen de meeste mensen meer op dan deugden. ste 'en. S Miljoen schade door brand bij ,Iglo 99 Situatie in groenten- en fruitsector is niet geheel bevredigend WAT 2EQT Dl BILT f r* HOOGEVEEN, 19-1. Een fabrieks brand bij de N.V. Iglo in Hoogeveen, een dochterbedrijf van de N.V. Uni lever, heeft donderdagavond een schade aangericht, die voorlopig ge schat wordt op een miljoen gulden. Om 17.15 ontstond brand in een schakelkast, waarschijnlijk als ge volg van kortsluiting bij het herstel van de elektrische leidingen. Leden van de bedrijfsbrandweer, die juist donderdagavond brandweerexamen zouden doen, slaagden er niet in het vuur te bedwingen. De Hoogeveense brandweer bestreed het vuur met tien stralen. Ook een ladder en gas maskers moesten worden gebruikt. DEN HAAG, 9-1. De situatie in de groenten- en fruitsector in 1966 is zeker niet in alle opzichten bevre digend geweest. De heer D. J. A. M. van Arcken, voorzitter van het Pro- duktschap voor groenten en fruit, zei dit in zyn nieuwjaarsrede. De oorzaak lag niet, zoals vroeger meermalen het geval was, in han delspolitieke rpoeilijkheden. Vrij overvloedige oogsten in Europa maakten echter dat de Nederlandse export meer concurrentie van hel inheemse produkt der afnemers-lan den ontmoette dan- anders het geval zou zijn geweest. Niet dat de uitge voerde hoeveelheid bijzonder tegen viel, maar wel kwam het prijspeil voor verschillende produkten te laag te liggen voor een rendabele pro- dukti'e. Dit terwijl prijsstijgingen juist nodig zouden zijn geweest om dat de scherpe kostenstijgingen van de laatste jaren niet geheel konden worden opgevangen door een stijging van de produktiviteit. In deze situatie, aldus de heer Van Arcken, wreekt zich het feit dat aan de weerstandskracht van de tuin bouwbedrijven in de afgelopen jax-en iets te weinig aandacht is besteed. De sterke expansie van de afgelopen jaren is dan ook vrijwel tot stilstand gekomen. V.V.D., S.G.P. en G.P.V. Tegenstemmers: Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen; op enkele plaatsen kans op wat regen; zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagex-e. 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 12.30, onder 4.08. 22 jan. Zon op 8.35. onder 17.09. Maan op 12.57, onder 5.26. 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.11. Maan op 13.38. onder 6.41. Volle maan: 26 jan. te 7.40. HOOGWATF.RST VNDFA ZIERIKZEE: 21 jan. 10.32 v.m. Zij en Japan besteden minder dan vijf procent aan defensie, Amei-ika tien procent. „Wanneer zij zich niet' zo druk maken over de agressieve communistische dreiging dat zij geen even groot offer willen brengen als wij, is het niet onze zaak en hebben wij er eigenlijk het recht niet toe dingen voor onze vx-ienden te doen die zij even goed zelf kunnen doen en daardoor dit land economisch te laten leegbloeden totdat Amerika een internationale bedelaar wordt. „De Amerikaanse goudvoorraad is dei-mate geslonken dat het nodig is gewerden „degenen die voorheen be gunstigd zijn door onze grootmoedig heid" te verzoeken geen betaling van Amerikaanse schulden in goud te eisen. DEN HAAG ,19-1. De Tweede Ka mer heeft vanmiddag de overgangs wet tot de wet op het voortgezet on derwijs bij zitten cn opstaan goedge keurd Voor aanvaarding spraken zich uit: de fracties van KVP, PvdA, ARP, CHU, PSP, en CPN. Tegen stemden: de fracties van VVD, SGP en GPV alsmede de partijloze heer Voogd. De vertegenwoordigers van de Boerenpartij waren niet aanwe zig. Een amendement van de heer Van der Gevel (soc.), volgens hetwelk openbare lagere scholen na één au gustus 1973 niet meer dan zes klas sen mogen hebben werd door de staatsecretaris overgenomen. In het oorspronkelijke ontwerp was geen datum genoemd, maar werd slechts over een nader door de minister te bepalen datum gespro ken. Mevruow Van Someren-Downer Griek mishandelde zijn zuster BRUSSEL, 19-1. In Mechelen is woensdag een 24-jarige Griek gear resteerd wegens ernstige mishande ling van zijn 21-jarige zuster, die zijn huishouding verzorgt doch die gisteren bij zijn thuiskomst het eten niet klaar bleek te hebben. In woede ontstoken greep de man een ketel kokend water en goot die over het hoofd van zijn zuster, die zware brandwonden opliep. zei bij de stemverklaring dat het van libex-ale zijde wordt betreurd dat nu toch de datum van invoering vast ligt. Een aantal prioriteiten is niet vastgelegd. De onzekerheden bij het onderwijs blijven .bestaan. Opnieuw is het liete hangijzer van het open baar onderwijs niet verdwenen. De Christ. Historische afgevaardigde Schuring zei zoveel onderwijskundi ge voordelen in de wet te zien dat hij er voor zou stemmen. Hij be treurde het dat er beslag is gelegd op de financiële ruimte. De socialist Kleijwegt deei'de mee dat zijn frac tie het niet aandurfde tegen de wet te stemmen, aangezien er zoveel on derwijskundige zaken op afwikke ling 'Liggen te wachten. Hij zei nogal teleurgesteld te zijn over de verwer ping van zijn amendement op artikel 65 inzake de gelijke bestaansvoor waarden voor bijzonder en openbaar onderwijs. De heer Van Dis kon zijn stem niet aan het ontwerp geven vanwege zijn ernstige bezwaren te gen de daitum van inwerkingtreding. De partijloze heer Voogd noemde de wet een duistere zaak, waaraan hij zijn stem moest onthouden. De afge vaardigden van KVP en ARP ver klaarden met genoegen achter de wet te zullen gaan staan. De overgangswet op de wet voort gezet onderwijs is een rechtstreeks gevolg van de aanvaax-ding van de wet voorgezet onderwijs - de mam moetwet - waarin de on dei-wijskun dige inrichting van de scholen wordt herzien. De overgangswet regelt de wijze waarop deze herziening zal plaats hebben. De staatsecretaris van onderwijs en wetenschappen, mr. Grosheide, meend'e dat enerzijds de wet op het voortgezet onderwijs op korte ter mijn in werking diende te ti-eden. maar dat dit anderzijds niet zo snel diende te geschieden dat een abrup te, algehele reorganisatie van de scholen noodzakelijk zou zijn. Om deze ï-edenen stelde hij een snelle inwerkingtreding voor met hieraan gekoppeld een geleidelijke herziening van de onderwijskundige im-ichting der scholen. Het wetsontwerp kwam tot stand mede dank zij de adviezen van on geveer zestig onderwijsorganisaties. 11.45 v.m. 0.29 v.m. 10.33 v.m. 11.42 v.m. 0.22 v.m. 23.22 n.m. n.m. 12.55 n.m. 23.15 n.m. n.m. 12.47 n.m. Deel manuscript van Mozart verdwenen PARIJS, 20-1. Bij de Franse Nati onale Bibliotheek wordt een deel van het originele manuscript van Mo- zarts opera „Don Giovanni" vermist. Er zijn de afgelopen week fotoco- piën van het manuscript gemaakt. Toen woensdagavond de laatste vel len weer in de kluis werden opgebor gen constateerde men de verdwij ning. De recherche stelt een onder zoek in. 22 jan. 23 jan. BROU VV E R SIIA VEN 21 jan. 22 jan. 23 jan. Doodtij: 21 jan. HFT WFFKOVFRZ1C1ÏT DE BILT. 20-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In west-Europa staat een zui delijke circulatie, zodat het weer in onze omgeving zacht is voor de tijd van het jaar. In centraal Europa is het daarentegen kouder en in oost- Europa waar zich een hogedrukge- biedt ophoudt, is het nog volop win ter met matige tot strenge vorst. De zuidelijke tot zuidoostelijke wind tx-ansporteert vrij droge lucht uit het sti-oomgebied van de Rijn naar Ne derland. Een fx-ont dat donderdag tijdelijk bewolking veroorzaakte maar nagenoeg geen regen heeft ons land vex-laten. Van Fx-ankrijk uit komt het fi*ont weer dichtex-bij. De er bij behorende x-egenzone nam vrijdagochtend in omvang toe. Het fx-ont zal de komende 30 uur ons land langzaam passex-en. In de tem peraturen komt weinig verandex-ing. BRUSSEL, 19-1. Een echtpaar met zeven kinderen is dondex-dag in Me chelen in arrest gesteld op verden king van x-oofmoox-d op hun 78-jari- ge invalide buurman, vorige week te Willebroek. De 36-jai"ige man heeft bekend. Zijn echtgenote is aan gehouden op beschuldiging van me deplichtigheid, evenals een 35-jarige bij hen inwonende werkloze, zo meldt het Bx-usselse blad „Le Soir". De invalide werd vorige week in de nacht van woensdag op donder dag gewurgd in zijn krotwoning. Van het slachtoffer was bekend, dat hij een deel van zijn geld altijd in zijn kunstbeen bij zich had. Na dc mooi-d bleek dit geld verdwenen te ziin. In een konijnenhok in dc tuin van het geaiTcstecrde echtpaar is het terug gevonden: in totaal ruim 70.000 fï-ank (d.i. ruim 5000 gulden), aldus dit be richt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1