^enó komt cle ótra] Kiesingers balanceerkunst Grote vraa» naar goede kwaliteit peren Maatregelen tegen afsteken van vuurwerk Beraad over enquête „God in Nederland" SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Buitenlandse industrieën gaan Nederland voorbij de neus 1 Z1ERIKZEF.SCHE NIEUWSBODE nund-rdag 19 januari 1967 Nr. 19729 ADVERTENTIE BI,IK DOOR HET WERE1.D Bonn en Parijs gaan het nog eens proberen wat inhoud te geven aan het befaamde Duits-Franse vriend - schapsverdrag, dat weliswaar inder tijd met roerende plechtigheden ge sloten werd, maar toch een inhoud loos geval is gebleven. Volgens de Fransen door Duitse schuld. Met an dere woorden: als Erhard maar wat meer de koers van de Gaulle had gevolgd, dan was dat beter geweest. Inderdaad zou de Gaulle dan minza mer zijn geweest jegens de Duitsers, maar of de bondsrepubliek er beter van geworden zou zijn is een andere zaak Kiesinger is daarom bepaald niet als een boeteling naar parijs gegaan. Maar de nieuwe Bonner coalitie heeft vooral op buitenlands gebied andere doelstellingen dan Erhards team en die nieuwe oogmerken ko men aardig overeen met de Gaulles activiteiten van de laatste t\jd. Bonn poogt zachtjes weer tot normale - ook diplomatieke - relaties te gera ken met oost-Europa, al zijn daar de reacties tot dusver niet zeer hoop gevend. En de Gaulle zelf is een ijverig contactzoeker met de Sowjet- Unie en de andere landen van het Moskouse blok. Logisch dat de nieuwe kanselier en de Franse president in dit opzicht met elkaar konden praten. Het bleek ook het voornaamste onderwerp. Andere belangrijke zaken, zoals de Britse avances jegens de Euromarkt, kwamen wel ter sprake, maar dan slechts oppervlakkig. De droom De filosofie van de Gaulle is wel iswaar niet tot in details duidelijk maar in grote trekken voorziet hij dat Europa aan weerszijden van het ijzeren gordijn dusdanig het onder ling contact intensiveert dat het daarbij ontdekt, dat datgene ivat men als Europeanen gemeen heeft, van meer belang is dan wat men voor verschillen heeft in politiek systeem. Na een ontspanning een samenwer king van alle volken van het oude continent, zoals hij tegenwoordig zegt, de voor de Russen nogal aan stootgevende Oeralgrens maar ver getend. Nu de Duitsers zijn intussen ook wel tot de conclusie gekomen dat als hei ooit nog eens moet komen tot een hereniging van bondsrepu bliek en D.D.R., dit slechts kan langs de weg van overtuiging en onder handeling en zeker niet door een po ging dit van de Russen af te dreigen. In zoverre kunnen ze dus best mee gaan met de Franse president. Van de Gaulle is ook bekend dat hij dat oude continent weer ivil zien opbloeien als een zelfstandige nieti- we macht, die niet op de V.S. steunt en zeker niet aan de hand van Was hington loopt. De militaire macht van de V.S. zou ook niet nodig zijn nu er geen sprake meer is van drei ging uit het oosten. De werkelijkheid De regering in Bonn ziet dat wel licht iets realistische, althans voor zichtiger. Legers en wapens zijn er tegenwoordig minder om te vechten dan wel als bescherming tegen po litieke chantage. De verwachting dat een militair zwak west-Europa op gelijke voet zaken kan doen met een sterke macht als de Sowjet-Unie, eist meer geloof dan men in Bonn kan opbrengen. En zeker zal het team van Kiesinger en Brandt het grote Duitse probleem niet zonder de V.S. willen behandelen. Vertrouwen op Parijs alleen is des te onaantrekkelijker, omdat daar één briljante maar 77-jarige man de dienst uitmaakt, zonder dat er een Voor 55 jaar.... NOORDGOUWE. Het hoofd der school alhier, de heer J. V., hield voor de leden der landbouwvereni- ging een interessante lezing met lichtbeelden over vogels. ZIER1KZEE. De rederij kerskamer - vereniging Advendovierde haar twintigjarig bestaan met het geven van een feestavond in de Concert zaal. DREISCHOR. De oefeningen in de wapenhandel zijn door gebrek aan voldoende deelname gestaakt. Z1ER1KZEE. Door de afdeling Zierikzee van de Bond voor Staats- pensioenering is een feestelijke le denvergadering en propaganda- avond gehouden voor ongeveer 700 aantoezigen. BROUWERSHAVEN. De difterie blijft, hier nog steeds heersen. Er zijn weer vijf nieuwe gevallen bijgeko men, waarvan èén met dodelijke af loop. ZIERIKZEE. Op een in Amster dam gehouden verkoping van nood munten is een gouden munt uit 1576 uit het beleg van Zierikzee verkocht voor f 635. SIRJANSLAND. De vereniging „Oefening Kweekt Kunst" gaf een toneeluitvoering in de zaal van de heer J. de Rijke. ZIERIKZEE. De commissaris van politie te Zierikzee waarschuwt te gen twee personen die trachten bij predikanten of liefdadige instellin gen gelden in te zamelen, zoals ze voorgeven om schipperskinderen onderwijs te doen geven. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" traden voor de afdeling Zierikzee der Vereniging voor Vrou wenkiesrecht op de heer en mevrouw Mansfield uit Utrecht. SIRJANSLAND. Aan de noordzij de van de polder is in het daar aan gebrachte beton een zerk geplaatst met de inscriptie: orkaan 30 sept. 1911. windsnelheid 32 el per sec., windkracht 110 km. per min., wind richting noord. opvolger aan de kim doemt die ook maar een fractie van het persoonlijk gezag heeft dat de Gaulle zoveel mo gelijk maakt. Van een stukken min dere opvolger kan men ook amper verwachten dat hij de grote visies van de Gaulle kan evenaren en ver werkelijken. Erhard heef, door de Londens- Washingtonse lijn te gaan de ver houding tdt Parijs bedorven. Kiesin ger kan wel op betere voet niet Pa rijs willen komen, maar hij kan daarvoor toch de verhouding tot En geland en de V.S. niet opofferen. Z\jn poging om me, alle drie op goe de voet te staan, zal echter slechts door een wonder kunnen gelukken. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 22 januari Iqidt: le klasse: Robur I-Dreischor I (half 3,.scheidsr. J. van Daele); Le- wedorpse Boys I-Renesse I (half 3, scheidsr. A. de Willigen); Jong Am- bon I-Domburg I; Koewacht I-Luc- tor I. Res. le klasse: Zierikzee II-Oost- burg II (half 3, scheidsr. P. Harincki Zeelandia III-Vlissingen IV; Middel burg IV-Goes III; Terneuzen III- RCS I; Vogelwaarde li-Zeeland Sport IV. Zaterdagmiddagcompetitie Plet programma voor a.s. zaterdag 21 januari luidt: le klasse: MEVO I-Kats I (3 uur. scheidsr. J. Wisse); Bruse Boys I- Zaamslag I (3 uur, scheidsr. C. Wes terweel); Wissenkerke I-Bevelanders I; Beren I-Arnemuiden II; Middel burg V- Kloetinge I; Spui I-VCK I. 2e klasse A: WIK I-Bruse Boys II (3 uuT scheidsr. P. v. Baaien); Dui- veland I-Yerseke II (3 uur. scheidsr. N. Speelman); Colijnsplaatse Boys I -Wolfaartsdijk II; Heinkenszand I- Krabbendijke II; 's Heer Arendsker- ke I-Kloefcinge III. 3e klasse A: Brouwershaven III- Bruse Boys III (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); SKNWK I-WIK II (3 uur, scheidsr. Th. Kramer); ZSC I- MEVO II (3 uur, scheidsr. W. Bras); DFS III-SKNWK II (3uur. scheidsr. A. van den Broeke). Juniorencompetitie Groep A I: Zeeland Sport A I- Zeelandia A I; Vlissingen A 1-Mid- delburg A II; Vlissingen A II-Goes A I. Groep A III: DFS A I-Zierikzee A II (kwart over 3, scheidsr. J. Schouls) Robur A I-Nieuwdorp A I; Wolf aartsdijk A I-Goes A II. Groep B IX: Brouwershaven B I- DFS B I (2 uur, scheidsr. Th. Sies); Renesse B I-ZSC B I (2 uur. J. C. de Bilde scheidsr.); DFS B II-WIK B I (2 uur, scheidsr. P. A. bij de Vaate). Groep B X: Zierikzee B I-SKNWK B I (2 uur, scheidsr. M. Krijger); MEVO B I-SVOWK B I (2 uur, scheidsr. N. Speelman); Dreischor B I-Zierikzee B II (2 uur, scheidsr. J. M. Verboom). MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis In de eerste week van januari be droeg de uitvoer van uien 3846 ton. Deze stijging was na de jaarwisse ling uiteraard te wachten. De export naar de drie voornaamste uienafne- mende landen, nl. West-Duitsland, Engeland en Frankrijk was dit keer voor ieder land praktisch gelijk. Frankrijk was de grootste met 1241 ton en Engeland de kleine afnemer met 1097 ton. Afrika was vierde met slechts 225 ton, daarna nog di verselanden met kleine hoeveelhe den. Bij het begin van 1967 was de vraag naar uien groot, omdat iedere handelaar zonder voorraad zat. Ten gevolge hiervan ontstond er een gro te export, in het bijzonder naar Frankrijk. Op het ogenblik is de markt daar echter verzadigd en me de hierdoor is de vraag voor onze uien thans iets flauwer. De aanvoer op de veiling was zeer gevarieerd, de totale aanvoer was 40 ton, waarvan 3 ton klasse II. De middel werd het eerst geveild, de eerste koop werd afgemijnd voor f 38,06, vervolgens waren de prijzen f 38,08 en f 38,09, om voor de laatste koop terug te zakken naar f 37,60. Als middenprijs kan f 37,95 worden uitgekeerd. Vergeleken met de vori ge veiling is de prijs dus ongeveer f 0,50 per 100 kg. gedaald. De grove bleef met f 39,00 onveranderd, dit geldt ook voor de drielingen, die dinsdagmorgen f 36,16 noteerden en jl. vrijdag f 36,05. De picklers indus trie vonden een koper voor f 29,09. Het kleine partijtje klasse II noteer de f 35,05 voor de middel en f 34,00 voor de drielingen. m De regering van Oeganda heeft tien R.K. priesters bevolen binnen 24 uur het land te verlaten daar zij rebellen uit Zuid-Soedan onderdak zouden hebben verschaft. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 20 JANUARI NED. I: De tijd tussen zeven en acht uur wordt door de AVRO met poppen gevuld. Eerst t\en minuten met „Popye the sailorman" en ver volgens vijftig minuten met „The Thunderbirds". Na het journaal van aCheen PrtMeke aflevering van ..AVROs Teletiizier". Mei Üe rer- Kiezingen zo langzamerhand in zicht ma, drs. Ferry Hoogendijk met twee rivalen debatteren. Hel zijn de lijst trekkers van de P.v.d.A.. drs. den Uyl. en va,, de K.V.P.. drs. Schmel- -er. De vrolijkheid van de week kan,i van Willy en Willeke Albert,, (itc onvermoeibaar doorgaan met hel zingen in hun eigen shows. Gasten van vader en dochter zijn de drie grapjassen van he, Cocktail Trio an voorts pianiste Pia Beck, die even "ver is komen wippen uit haar eigen club in Spanje. Voordat het slapen 9<iau geblazen i.s ontvangt Willem Dugs „voor de ruist u-eg" weer een aantal gasten. NED. in „Melodie zoek, stem" -ingt de sopraan Cora Canne Mei,er weer Lederen uit vervlogen tijden. Op het programma staan deze keer Lederen van rond de eeuwwisseling, van o.m. Strauss. Mahler, Debuss,', en De Falla. Ook het volgende pro gramma is gemaakt door een vrou wenhand. Marga Kerklaan tekende nl. voor de documentaire „Neem Le ver de...". Ze probeert hierin een antwoorci te geven op de vraag, waar in de toekomst de voorkeur aa„ <„■- geven moet worden, aan het open baar vervoer of aan de eigen auto. van het drukke iwrkeer naar het ~o rustige Wilde Westen. Maar op de „Paiulerosa ranch" is het leven ook "■et probleemloos. De Cartwrights krijgen in de aflevering van van avond te maken met een belasting inspecteur, die te hoog van de toren blaast. ZATERDAG 21 JANUARI. NED. I: In het middagprogramma van de VARA twee populaire series, nl. Gel Smart" met vreemde bele venissen van de meesterspion Smart - en „Ja zuster, neen zuster", de mu sical van Annie M. G. Schmidt, die zich gaat ontwikkelen tot een van de populairste series van de Neder landse televisie. Het avondprogram ma brengt al weer met een serie- „Mrs. ThursdayNa het journaal en /„Achter het Nieuws", „Dorus", die worstelt met hevige problemen als hy directeur van een bedrijf ivordt en later als hij nie, overweg kan met alle nieuwe verkeersregels. Hoofd schotel van de avond is na de quiz van Theo Eerdman weer „Opus Der tien", waarin Fred Kaps en David Berglas de kijkers weer versteld doen staan. Rob van Reyn zorgt weer voor een komisch intermezzo. WEÖ- II: Het programma van de NCRV van vanavond opent opnieuw met een paar spirituals en blues nummers van de vermaarde Josh White, waarvan een onuitputtelijke serie lijkt te zijn opgenomen. Als slot van de avond, bij wijze van dag sluiting, weer spirituals, maar iiu ge zongen door de Haagse .Four Sounds' Tussen Josh White en de „Four Sounds'' ingeklemd een volledig za terdagavondprogramma, bestaande uit het satirische programma Farce Majeure", da, toch wel wat. aan de tamme kant blijft, een aflevering van de Duitse serie „Das Kriminal- museum erzdhlt" (naar dossiers van de Duitse politie) en „Attentie". VRIJDAG 20 JANUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Pipo; 18.50 Nieuws; 19.00 Popye: 19.05 The Thunderbirds20.00 Jour naal; 20.20 AVRO'.s 'Televizier; 20.55 Willy en Willeke; 21.40 Voor de vuist weg; 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.05 Me lodie zoekt een stem; 20.30 Neem liever de21.00 Bonanza: 21.50 Onze man in Washington; 22.15 Journaal; 22.30 Teleac. ZATERDAG 21 JANUARI. NED. I: 15.30 Nieuws; 15.35 Jour naal voor gehoorgestoorden; 16.00 Geheim agent 86; 16.25 Vrouwelijk heden; 17.00 Ja zuster, neen zuster; 18.45 Pipo; 1S.50 Nieuws; 19.00 Mrs. Thursday; 19.45 Reacties op reacties: 20.00 Journaal; 20.20 Achter hel nieuws; 20.45 Dorus; 21.15 Tel uit je winst; 22.00 Opus 13: 23.00 Jour naal. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.05 Josh White; 20.20 Farce majeure; 20.40 Politiemuseum21.40 The jour sounds; 21.50 Druk-werk; 22.15 Jour naal. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 10 Mechtilde Wendelina, d. van Abraham Wijsman en Agnes Theodora Maria Drehsen (Zierikzee) 12 Ingrid. d. van Anthonie Ólree en Cornelia Marietje de Feiter (Zierik zee); 13 Andre Johannes, z. van Bert Marinus de Rijke en Krina Pieter- nella van de Panne (Brouwersha ven); 14 Pieter Johannes Theodoor, z. van Pieter Johannis Flikweert en Elisabeth Cornelia van de Woestij- ne (Zierikzee); 16 Marinus. z. van Jan Barteld Oosterboer en Cornelia Engelina van der Est (Zierikzee). Overleden. 10 Jakob Hendrik Kwaak, 83 jr. (Duiveland), eehtg. van Jacoba Fransina van der Have, eerder geh. gew. met Maria Jannetje Broodman; 15 Antje Reneman, 86 jr., (Gouda), geh. gew. met Cornells Ge- rardus Spit. M A R KTBERICIITEN DEN HAAG, 18-1. De vraag naar goed kwaliteiten Nederlandse hand peren duurt onverminderd voort. Zo wel voor de binnenlandse markt als voor expert worden dagelijks flinke partijen gekocht. Het aanbod is niet overweldigend groot en als gevolg hiervan zijn de prijzen de laatste weken regelmatig aangetrokken. Het belangrijkste ras handperen van het ogenblik is de conference. Vooral bij de veiling in Zwaag en de Zeeuwse veilingen is een ruim aan bod van deze peer. De grote en mid delmaten klasse I kwaliteit van de Conference doen op de veilingen prijzen van f 0,85 tot f 0,90 per kg terwijl de kleine maat export kwa liteit rond f 0,75 per kg noteert. Het duurst is de Doyenne du Co- mice, de fijnste handpeer van het Nederlandse sortiment die enkel bij Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 18-1. Op dinsdag 24 januari a.s. wordt in de raadszaal van het stadhuis een openbare ver gadering van de gemeenteraad ge houden. In deze vergadering spreekt de voorzitter - burgemeester I). W. Kastelein - zijn nieuwjaarsrede uit. De agenda heeft een voorstel tot de verkoop van grond aan de Rijks waterstaai, gelegen bij de algemene begraafplaats. Het betreft hier een oppervlakte van 280 ca voor een koopsom van 1' 280,-. Aan de orde komt verder het - hier reeds eer der uitvoerig besproken - bestem mingsplan Raamstraat, verband hou dend met de bouw van de nieuwe Chr. lagere school ter plaatse. Kre- d.et wordt gevraagd voor het in or de brengen van het kantoor van de havenmeester en het maken van een toiletgroep in het wachtlokaal aan het Luitje Voorgesteld wordt een subsidie van f 250 - maximaal in een geraamd tekort van f 435,- onkosten vcor de organisatie van een gewes telijke sportdag (Zebra-dag) van de Zeeuws-Brabantse Turnkring. In verband met het afsteken van vuurwerk on de openbare weg, dat bij de jaarwisseling abnormale en .nverantwoorde vormen heeft aan- men. stelt hot college voor de a' mene cc !i tie verordening in dier voege te wijzigen, dat het mogelijk wordt verbaliserend op te treden. Het college is verder van mening dat eventueel politic-el optreden zich niet dient te beperken tot {iet afste ken van vuurwerk* maar ook be trekking moet kunnen hebben op de verkoop van gevaarlijke voorwerpen. Een ander voorstel heeft betrekking cp een wijziging van de precariover- ordening. Machtiging wordt tenslot te gevraagd voor het aangaan van een geldlening tot een maximum van f 500.000.-. de fruitveiling in Goes nog in een kwantum van betekenis te koop is. Rond 12 ton van dit ras wordt er in Goes per week geveild. De prijs steeg vorige week tot rond en iets boven f 2.- per kg wat meer dan het dub bele is van de prijs van het afgelo pen jaar. West-Duitsland is de grootste af nemer van Nederlandse peren, mist ook naar België. Engeland en Frank rijk is er een uitvoer van betekenis. Voorts gaat er ook naar Noorwegen een kwantum peren van betekenis en Ierland en Finland nemen regel matig kleinere hoeveelheden af. In de eerste week van jenuari be droeg volgens het uitvoer controle bureau voor tuinbouwprodukten de export van Nederlandse handperen 773 ton. Op de fruitveilingen is voorts nog een aanbod van betekenis van het ras Saint Remy. een stoofpeer die vooral op de binnenlandse markt en in België goed verkocht kan worden. De prijs hiervan is gestegen tot rond f 0.50 per kg. Scheepvaart berichten Kenia, 10-1 van Danang naar Singa pore. Marnelloyd, 10-1 te Curasao. Esso Den Haag, pass. 16-1 Qurlings naar Wilhelmshaven. Esso Rotterdam. 16-1 Sicilië naar Fawley. Straat Soenda, 16-1 te Mogadiscio. Koningswaard. 16-1 van Porto Ar- muelles naar Cristobal. LAND- EN TUINBOUW Meer suikerbieten in 1967? De vaak matige, financiële uit komst bij de teelt van verschillende landbouwgewassen is één van de re denen, dal er nog meer belangstel ling komt voor de suikerbietenteelt. In 1966 stak de geldelijke opbrengst bij deze teelt veelal gunstig af bij die der overige gewassen; velen willen dan ook de teelt op hun bedrijf uit breiden. temeer, daar de vereenvou diging en spreiding bij het voorjaars weide en de nagenoeg volledig geme chaniseerde oogst de teelt van sui kerbieten nog aantrekkelijker heeft gemaakt. De suikerbiet blijft ook onder de sterk gewijzigde omstandigheden de basis van een gezond bedrijf. Het algemeen gebruik van hoog- eenkiemig zaad valt niet meer weg te denken uit de moderne teelt: de KERKNIEUWS DRIEBERGEN, 17-1. Vijftig ver- tegenweerdigers van de R.K.. Her vormde en Gereformeerde Kerken hebben deelgenomen aan een week- endberaad dat door Kerk en Wereld in Driebergen werd gewijd aan de in het weekblad „Margriet" gepubli ceerde enquête ever kerken en ge loof in Nederland. De conferentie had tot doel de ker ken ertoe te brengen zich intensief te beraden op de conclusies die hier uit moeten worden getrokken ten aanzien van het optreden van de kerk. Daarbij ging het enerzijds om organisatorische aspecten die de structuur van de kerken betreffen, anderzijds cm vragen over de inhoud van het christelijk geloof. Bij de culturele aspecten kwam vcoral de wens naar oecumenisch optreden duidelijk naar voren. Zo werd dringend gevraagd om de in stelling van een oecumenische raad die namens alle kerken snel zou kunnen reageren bij belangrijke ge- beurtensisen op hel gebied van de samenleving. Als voorbeeld werd daarbij gegeven de récente moeilijk heden In verband met de toenemen de werkloosheid. Mede in verband met een ruimere en effectievere voorlichting ovêr de samenwerking tussen de kerken, die in Nederland reeds tot stand is gekomen, werd voorts aangedrongen op de instel ling van een oecumenisch persbu reau. Alle suggesties en initiatieven op het gebied van de oecumenische samenwerking dienen te worden ge ïnventariseerd en bekend te worden gemaakt. ADVERTENTIE Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatische pijnen. Met Togal in huis: gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. gunstige ervaringen van de afgelo pen jaren met pi'ecisiezaad, gelegd cp een afstand van 4 tol 7 cm in de rij, heeft bij verschillende telers de vraag doen opkomen, of de volgende stap: zaaien op een grotere afstand in de rij. h.v. 12 of zelfs 15 cm, niet al te riskant is. Nadrukkelijk moet gesteld worden, dat een optimaal aantal alleenstaan de planten per ha een eerste voor waarde is. om een zo hoog mcgelij ke oogst te verkrijgen; deze laatste wijze van zaaien is slechts verant woord indien alle bij de zaai be trokken factoren aan de allerhoog ste eisen voldoen. Het „zaaien op eindafstand" lijkt beter te passen Id ij gebruik van na- tuurliik-eenkiemig zaad, dat binnen afzienbare li.id voor proefsgewijze uitzaai beschikbaar zal komen. Uit de cijfers van de onlangs ver schenen nieuwe uitgave van de Be schrijvende Rassenlijst blijkt, dat de teler bewust kiest en bij voorkeur oogstzekere rassen zaait; van deze rassen nemen Polykuhn, Klein Wanz- leben Polybeta ongeveer 75 °/n van het areaal in, laatstgenoemd ras kan vroeg gezaaid en vroeg geoogst wor den en geeft, evenals het ras Klein Wanzleben E. een hoge economische opbrengst. Ook dit jaar is er reden genoeg om de suikerbiet een ruime plaats in het bouwplan te geven: een juist gebruik van precisiezaad is één der mogelijkheden, om de teelt van sui kerbieten uit te breiden. „Uranium-bruiloft" MOSKOU, 17-1. Het echtpaar Poereliani in het distric/ Len- tekhi in de Kaukasus heeft zijn 80ste huwelijksverjaardag zijn uranium-bruiloftge vierd. zo schrijft de Moskovs- kaya Prawda. Volgens het blad hebben Malado en Ta- fassa Poereliani genoeg nako melingen om een dorpje te be volken, nl. 76 kinderen, klein kinderen, achterkleinkinderen en achterachterkleinkinderen. Kamerlid Van tier Peijl: AMERSFOORT, 18-1. „Door on voldoende medewerking van de over heid is de vestiging van 55 buiten landse industrieën de laatste paar jaar aan ons land voorbijgegaan. Zij hebben zich vrijwel alle in Bel gië gevestigd. Dit is een gevaarlijke en verontrustende ontwikkeling", dit zei dinsdagavond de heer C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Ka mer voor de C.H.U. op een bijeen komst in Amersfoort. Ten aanzien aan de olie- en aardgasexploitatie en de levering van met name aardgas aan verschillende Westeuropese lan den. zei de heer Van der Pei.il dat de Nederlandse concurrentie en onder handelingspositie zeer is verzwakt. „De Engelse markt voor Nederlands gas is al geheel gesloten. En ook de levering van aardgas aan andere Westeuropese landen loopt gevaar", zei de heer Van der Peijl die een en ander met name in verband met de heersende werkloosheid zeer zei te betreuren. Tijdens gesprekken met zakenre laties vex-meed hij iedex-e omhaal, doch ging recht op zijn doel af. Leid de hij aanvankelijk de excursies naai zij n bedx-ijf, die bleven komen, al gauw liet hij dit Pietje Kx-ijn doen, die immers bijna evenveel van het werk afwist a>ls de baas zelf? Reed hij door het dorp in zijn pas gekoch te Mei-cedes, dan groette hij met een vriendelijke hoofdknik, doch daar bleef het bij. Zo amicaal als hij vx-oe- ger met het personeel omging, zo weinig kontakt. had hij nu nog met ze. Sommigen vex-sleten hem voor hoogmoedig, als niet komt tot iet. De ouderè dorpelingen herinnex-den zich immers zeer goed, dat Max El- legers vroeger knecht was bij Frans Sornee, maar toen was het een klein bedrijfje. Tja, en dan moesten ze tochtoegeven, dat Max het in die enkele jaren gx-oot gemaakt had. On tegenzeggelijk. Mogelijk begx-eep alleen Pietje Krijn, waarom de baas sinds het ver trek van Fx-ans en zijn vrouw zo te ruggetrokken was geworden. Jaren geleden - het was nog oorlog en Fx-ans verbleef nog immer in den vreemde, had hij Max en Mientje eens gezien, elkander omhelzend en kussend. Maar Pietje was geen flap uit, dus was niemand ooit te weten gekomen, wat hij gezien had .Wat had hij er ti'ouwens mee te maken? Goed, laat het niet in de haak zijn, maar er gebeurden zoveel dingen, die niet deugden. Als je je daarover dik ging maken, had je geen deel van het leveix meer. Niet alles, maar tamelijk veel was Pietje Krijn in de loop der jaren dui delijk geworden. Hij liep niet voor niets al van zijn vijftiende jaar mee bij Sornee. En index-tijd ,dat huwe lijk van Frans en Mientje, dat. ging toch in de eerste plaats om het be houd van beide wagenmakerijen? Al was hij nog maar zo'n snotneus ge weest, iets had hij er wel van be- grepen en in de loop der jaren de rest. Bovendiende baas was een fijne vent. Het was voor hem te ho pen, dat er nog eens een aardig kind in zijn leven zou komen. Het was in die tijd, dat de Twent- sche Bank zich in Hoogendijk ging vestigen. Dat betekende voor procu- x-atiehouder Bengers een flinke pro motie, want hij werd op vijftigjax-ige leeftijd nog directeur van de nieu we vestiging. Met hem mee kwam zijn knappe vrouw en hun zeven en twintigjarige dochter Attie, een don- kex-e schoonheid, die de ovex-gang van het prettige Amei-sfoort naar Hoo gendijk maar zo zo vond. Hoofdstuk 7. Een week na Mientjes vertrek naar Amerika, ontving Max haar eex-ste brief. Waaruit hij de heimwee naar Hoogendijk in het algemeen en naar Max in het bijzonder peux-de. En waarin ze vertelde van het lelijke witte huis vlak bij het gx-ote coinplex, waar Fx-ans werkte, maar waarvan zij niet precies wist, wat het inhield. Daax-na kwamen haar brieven met de x-egelmaat van de klok iedere week. Daaruit kon Max zich enigs zins een beeld vormen van het milieu waarin Mientje was komen te ver- keren. „Iedereen drinkt hier, Max. maar men schijnt het de gewoonste zaak van de wereld te vinden. Ook de vrouwen. We gaan twee of drie keer in de week op visite bij andere door To Dorssen-van Loon 46 officieren en hun vrouwen. En ze vinden het allemaal gek, dat ik niet van whiskey houdt. Ik lieb zelf ook al een pax-ty gegeven. Het is wel leuk, alleen altijd maar dat dx-inken. Ge lukkig vex-dient Fx-ans veel geld. want hoe konden we anders al die flessen dx-ank betalen?" Een andex-e keer sloot ze een foto bij van zichzelf en Sjaantje. „Ze be gint al aardig Engels te spi-eken en heeft een vriendinnetje. Alice, een buurmeisje. Ik begin hier nu wat ge wend te x-aken maar dikwijls ver lang ik ontzettend terug naar ons huisje aan het Noox-dex-end. Gx-oet alle bekenden van me. Het duux-de een half jaax*. Toen zakte het tempo, waarin de brieven hem berêikten. Ze vex-ontschuldigde zich. „Fx-ans staat op de nominatie bevox-dex-d te wox-den tot majoox-, hoe wel hij, zijn dienstjaren in aanmer king nemende, er nog niet op had gex-ekend. Daax-door heb ik veel so ciale vei'plichtingen en moeten we dikwijls pax'ty's geven. Ik heb nu ook een meisje voor Sjaantje. Ik kom gewoon tijd te kort. Je hebt er geen idee van hoeveel er te doen is voor een vrouw van een officiex*. Het is een heel ander leven als in Holland. Ik spi-eek al tamelijk vlot Engels.." Met verjaardagen en niet nieuw jaar stuurde Max plichtsgetrouw fe licitaties. Eens in het jaar schreef hij een uitvoerige brief, waarin hij de stand van zaken uiteenzette. En af en toe een foto van een nieuwe tou ringcar. Even plichtsgetrouw kwam er twee keer per jaar een felicitatie uit Amerika: op zijn vex-jaardag en een paar dagen voor kerstmis. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7