kAtoenshow 1967 cassettes Individu of gemeenschap? Harster c.s. voor de reehter RAUWE HOEST? ABDIJSIROOP! Als andere middelen falen, neem dan het middel waarop zelden vergeefs een beroep gedaan is, ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop. STREEKNIEUWS Be «Twaalf Apostelen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 januari 1967 Nr. 19729 Proces» le Müucheii ADVERTENTIE MUNCHEN. 18-1. Aanstaande maandag begint in Miinchen het pro ces tegen Wilhelm Harster, Wilhelm Zöpf en Gertrud Slottke, die ervan worden beschuldigd een groot aan deel te hebben gehad in de deporta tie en vernietiging van de Neder landse joden in de tweede wereldoor log. De 62-jarige hoofdverdachte, voor malig Oberregieruhgsrat, voormalige SS-Gruppenführer en luitenant-ge neraal der politie, was volgens de aanklacht de onmiddellijke superieur van Adolf Eic-hmanns handlanger in Nederland, Erich Raj a kowie, en heeft zich als chef van de Sicher- heitspolizei en de Sicherheitsdienst (SD) in Nederland bij de zogenaam de „oplossing van het jodenvraag stuk' medeschuldig gemaakt aan moord op 82.856 personen. De thans 58-jarige Willi Zöpf zou zich als voormalige SS-Sturmbahn- führer en Regierungsrat bij de Si- eherheltspolizei in Nederland in 55.832 gevallen medeschuldig hebben gemaakt aan moord. Juffrouw Gertrud Slottke. voor malig secretaresse van Harster, wordt medeplichtigheid aan moord Itecord-spaarcijfers in afgelopen jaar In de maand december is bij do plaatselijke spaarbanken f 343,4 min. ingelegd en f 310,9 min. terugbetaald, hetgeen betekent dat een inlegover- schot van f 32,5 min. werd bereikt. De bijgeschreven rente kan per ulti mo 1966 worden getaxeerd op f 187,5 min. Hiermede rekening houdend bedraagt de aanwas van het spaarte goed over het gehele jaar 1966 f 592,6 mtln., terwijl het totale obligo van de door de Nederlandse Spaarbankbond geregistreerde spaarbanken per ulti mo 1966 uitkomt op f 5.716,8 min. In het jaar 1965 werd met inbegrip van de bijgeschreven rente f 542 min. meer ingelegd dan terugbetaald, te genover, zoals reeds werd opgemerkt f 592,6 min. in het afgelopen jaar. Het spaaroverschot was in 1966 dus 9,3 groter dan in het voorafgaande jaar. in 54.982 gevallen ten laste gelegd. Voor het proces, dat één der groot ste tegen oorlogsmisdadigers belooft te worden, zijn vier weken uitgetrok ken, maar volgens justitiële autori teiten in München is het nog de vraag of dit voldoende is. Het aantal opgeroepen getuigen is onbekend. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond is gestart met een actie onder het motto „Kom over.." die tot doel heeft het inzamelen van gelden waarmee hulp kan worden geboden bij de opbouw van de maat schappelijke organisatie in de ont wikkelingslanden. Havik vloog terug naar basis DEN HAAG, 18-1. Adjudant A. van Arendonk, werkzaam op de vliegbasis Gilze-Rijen, heeft zijn vrouwtjes roodhavik „Elle" terug. Hij was er eind vorig jaar proefne mingen in het verjagen van vogels van de basis mee begonnen om het gevaar van vogelaanvaringen door vliegtuigen te verminderen. De vogel die een belletje aan haar poot had gekregen, had nog nagenoeg niet kunnen bewijzen dat de proeven kans op succes boden; eind decem ber was zij andere verten tegemoet gegaan. Ze liet zich niet meer zien of horen. Adjudant van Arendonk slaagde er in een andere havik te krijgen. Dezeeen mannetje, was in Paderborn in de Bondsrepubliek Duitsland beschikbaar. Hij heeft kort geleden de plaats van „Elle" in genomen. De brandweer van Gilze-Rijen meldde vorige week aan de adjudant dat „Elle" terug was op de basis, maar de brandweerlieden slaagden er niet in de vogel te vangen. Het lokaas dat haar zaterdag jl. werd voorgehouden was echter te verlei delijk en zo is „Elle'' ook weer be schikbaar. De nieuwe vogel krijgt pas een naam als hij voor 't eerst een prooi geslagen heeft. Zal hij dan „II" wor den genoemd? Nog een paar modellen uit de Katoenshow 1967. Hier een voorbeeld van de Jugendstil of art-nouveau zoals het in andere landen wordt genoemd. De stof is glanzend katoen satijn, die vraagt om een eenvoudige verwerking. Een broekpak uit één stuk of te wel een overall, gemaakt uit fijn geribde katoenen ribfluweel, bedrukt in een vrolijk streepdessin. Flitsen uit het buitenland KAAP KENNEDY. Van Kaap Ken nedy is een intercontinentale Minu- teman-2-raket met een nieuw soort aanvalswapen in de kop gelanceerd voor een proefvlucht van 8.000 km., zo heeft de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt. HONGKONG. Het Pekingse volks dagblad heeft een nieuwe aanval ge daan op de Russische le.iders, zo meldt „Nieuw China". In een com mentaar op de Sowj et-Unie worden de leiders „renegaten, saboteurs en medeplichtigen van het Amerikaan se imperialisme" genoemd. SATTLE. De Amerikaanse Bocing- fabrieken hebben aan 150 vertegen woordigers van 30 vliegtuigmaat schappijen het nieuwste Amerikaan se straalvliegtuig, de Boeing 737, ge toond. MADRID. Om een voetbalwedstrijd beter te kunnen zien was in Vide- lancas, Spanje, een honderdtal toe schouwers op de kleedkamers ge klommen. Onder hun gewicht be zweek het dak, waardoor ongeveer zestig mensen wei-den gewond. ROME. Vier gangsters hebben in Rome twee juweliers - de gebroeders Menegazzo, 19 en 23 jaar oud - bij een brutale roofoverval doodgescho ten. Zij namen drie zakken mee vol ringen, armbanden en edelstenen, waarvan de juiste waarde nog niet vast staat. BRUSSEL. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft op een ver gadering van de landbouwcommissie van het Europese parlement in Brus sel beloofd, dat hij op zeer korte termijn bij Frankrijk, België en Duitsland zal bemiddelen voor ver lichting van het rigoureuze invoer verbod van Nederlands vlees. LUXEMBURG. Niettegenstaande de slechte conjunctuur waardoor de staalindustrie van de E.G.K.S. in 1966 werd gekenmerkt, zijn de orders voor walsprodukten bij de E.G.K.S.- fabrieken vorig jaar met 3.37 pro cent gestegen. HONGKONG. De arbeiders in Sjanghai hervatten het werk na de samenzwering van reactionaire ele menten tegen de partijlijn van Mao Tse Toeng verijdeld te hebben, zo is door radio-Peking meegedeeld. TEL AVIV. Israëlische en Jor daanse eenheden hebben in het ge bied van Ben Sjemen in midden-Is- raël op elkaar geschoten. LONDEN. Jo Grimond heeft aan- gakondigd dat hij aftreedt als lei der van de Britse liberale partij - een post die hij 10 jaar bekleed heeft. NEW YORK. Slopers zijn begon nen met de afbraak van het 83 jaal oude Newyorkse „Metropolitan Ope ra House", waarin de stemmen van Caruso, Kirsten Flagstad en vele an dere beroemdheden hebben geklon ken. SANTIAGO. President Eduardo Frei van Chili mag van de Chileen se senaat niet naar de V.S. gaan om daar overleg te plegen met president Johnson. LONDEN. Het Londense blad „The Times" meldde woensdag dat een van zijn employé's in Chiselhursl, een stadje even buiten Londen, ge heime documenten over Amerikaan se raketten verspreid over de straat heeft gevonden. ROME. Enkele tientallen kilome ters ten zuiden van Rome is een honderd jaar oude brug van de Via Appia ingestort. Enkele auto's ver dwenen in een zeventig meter diep ravijn. Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen. PARIJS. Op een binnenplaatsje in een voorstad van Parijs is in een koffer het. lijk aangetroffen van de Marokkaanse ex-filmster Zorra Za- moun (53). Zij had kennelijk een zware klap op het hoofd gekregen en was vervolgens door messteken en bijlslagen verminkt. HOLLYWOOD. In een pakhuis in Hollywood heeft men een koffer met het aan stukken gesneden lichaam van een vrouw gevonden. Het lijk was keurig in plastic verpakt. De politie deelde mee, dat een man met een snor vrijdag jl. de koffer voor twee jaar in bewaring had gegeven. PARIJS. Ter gelegenheid van zijn tiende verjaardag heeft het „Insti tuut Neerlandais" te Parijs naast de tentoonstelling „Het leven in Hol land tijdens de zeventiende eeuw" een tweede expositie ingericht, die gewijd is aan „De hedendaagse ar chitectuur en stedebouw in Neder land". LONDEN. Engeland heeft bij Is raël en Syrië aangedrongen op zelf beheersing. Het betreurt de jongste incidenten aan de grenzen en spreekt de hoop uit dat beide landen al het mogelijke zullen doen om een ge wapend conflict te voorkomen. GEEL. De Belgische wielrenner Jos Verachtert heeft na een echtelij ke twist zijn 33-jarige vrouw ver moord. Na zijn daad pleegde de 34- jarige stayer zelfmoord. Op het Surinaamse vliegveld Zorg en Hoop is het nieuwe toestel van de medische zending, een Cessna 206 Super Skywagon, geland. Hel zal „De vliegende Samaritaan", een Cessna 185, vervangen. Snelheid in toom houden DEN HAAG, 18-1. „Houdt uw snelheid in toom". Onder dit motto zal het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwer king met de centrale politie verkeerscommissie in het eer ste kwartaal van dit jaar een zg. kernthema-actie gaan voe ren, die gericht is op die groep van automobilisten, die over onvoldoend inzicht en rij-er varing beschikken om hun snelheid tijdig aan te passen aan plotselinge gevaarsitua ties, zoals de laatste tijd, aldus het Verbond voor Veilig Ver keer, gebleken is uit de veel vuldig voorkomende frontale- en kettingbotsingen. De actie zal van de zijde van het Ver bond worden ondersteund door clrie TV-spots, voorlichting via de radio en door verspreiding van 15.000 affiches en raam biljetten. De politie van haar kant zal gedurende de laatste twee weken van maart ver scherpt toezien op de snel heidsaanpassing in het verkeer SPORTBERICHTEN SCHAKEN Competitie Zeeuwse Schaakbond De stand in de eerste klasse van de Zeeuwse Schaakbond waaraan het tiental van Zierikzee deelneemt is nu na vier ronden spelen als volgt: Middelburg 7 punten Terneuzen 7 punten Zierikzee 6 punten Goes 6 punten VSV 4 punten Landau 0 punten uil 3 HWP 0 punten uit 3 SVKB 0 punten Zierikzeese Schaakvereniging In de onderlinge competitie van de Zierikzeese Schaakvereniging wer den onderstaande partijen gespeeld: Groep I: M. J. Enzlin.-J. J. v. d. Ende 1-0; J. J. v. d. Ende-Dr. J. W. Boerma 1-0; M. J. Enzlin-C. J. M. Nclet 1-0; dr. J. W. Boerma-C. J. M. Nolet 1-0. Groep II: A. J. Scheele-S. Boers- ma 0-1; J. Verkerk-A. J. Scheele 0-1; A. J. Rotte-R. P Hogerheijde 0-1; S. Boersma-M. C. Berman 1-0; A. J. Hendrikse-R. Huneman 1-0. Orgelconcert te Oude Tonge Zaterdag 21 januari a.s. vindt een bespeling plaats van het nieuwe Fro- beniusorgel in de Ned. Herv. kerk te Oude Tonge door Arie J. Keyzer. Me dewerking aan het concert verleent de sopraan Charlotte van Os-Eyber- gen. Verkiezingbijeenkomst C.H.U. Op zaterdag 11 februari a.s. beleg gen de Kamerkringen Rotterdam, Middelburg, Tilburg en Dordrecht een regionale verkiezingsbijegnkomst in Brittania te Viissingen. Als spre kers treden op jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, C. F. v. d. Peijl. H. Kikkert en jhr. drs. Bee- iaerts van Blokland. ZIERIKZEE Het wachtgebouwtje aan het Luitje In een aan de leden van de ge meenteraad gericht schrijven stellen b. en w. van Zierikzee voor dat het voormalig wachtgebouwtje aan het Lintje wordt ingericht tot kantoor ruimte voor de havenmeester annex tciletgelcgcnhcid. Gezien de toeneming van het aan tal toeristen in het algemeen en de stijgende belangstelling voor het wa tertoerisme in het bijzonder komt het college het tot stand brengen van deze voorzieningen uitermate ge wenst voor. Het plan omvat een kan toortje met portaal en bergruimte, alsmede toiletaccomodati'e voor da mes en heren. In laatstbedoelde ge legenheid is, voornamelijk bedoeld voor de gebruikers van de jachlac- comodatie in de haven, een douche ruimte ontworpen met in de voor portalen een wastrog. Teneinde in het aanstaande toeristenseizoen reeds over bedoelde voorzieningen te kun nen beschikken, is het noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk met de rea lisering daarvan een aanvang wordt gemaakt. Kinderpostzegels en -kaarten De verkoopactie van de Kinder postzegels en -kaarten in de stand in het Postkantoor, heeft weer een uitstekend resultaat opgeleverd. Dank zij de activiteit van de comité dames werd aan postzegels verkocht tot een bedrag van f 1254,15. De op brengst van de kaarten was f 695,05. Het organiserend comité is bijzon der dankbaar voor dit resultaat en dankt alle kopers voor de betoonde gulheid. OOSTERLAND Collectes Ned. Hervormde Kerk De collecten in de Ned. Herv. kerk alhier bedroegen over de maand de cember 1966: oudejaarscollecte f 242.80; centr. verwarming f 104,48; kerkvoogdij f 549.08 en voor de dia conie f 180,74. v Propaganda-avond „Volksonderwijs" Vrijdagavond 20 januari a.s. hoopt de afdeling Oosterland van „Volks onderwijs" een propaganda-avond te houden in de „ConferentiekamerV. Na het openingswoord door de voor zitter zal een toneelopvoering plaats vinden van „De Gouden Kooi" waar van 5 dames en 5 heren medewer king verlenen. In de pauze zal een verloting plaats hebben. Na afloop bal. Busjescollede „Kinderzorg" De wekelijkse busjescollecte, wel ke wordt gehouden ten bate van de Stichting „Kinderzorg' te Middelburg bracht in het vierde kwartaal 1966 het mooie bedrag van f 146.62 op. Onder leiding van mevrouw L. van 't Hoff-van der Maas brachten de collectanten Bertha en Jan van den Berg, Rinus van den Berge, Jozien Dooge, Jacqueline van der Maas, Wïm Nikerk. Hanna Otte en Jan Stoutjesdijk in 1966 in totaal voor dit doel bijeen de som van f 546.62, waarvoor een woord van dank aan allen die wekelijks de buscollecte steunen en niet minder de leidster en de collectanten voor al het werk door hen verricht. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Brouwers haven komt op maandag 23 januari a.s. in vergadering bijeen in het Plaatsenhuis te Dreischor. Op de agenda staan een aantal begrotings wijzigingen (1967) welke o.m. betrek king hebben op deelneming in het maatschappelijk kapitaal van bouw- kassen; ambtswoning hoofd openbare lagere school te Noordgouwe;. orga nisatie-onderzoek Dienst Gemeente werken; aanleg speelplaats bij kleu terschool te Noordgouwe; aankoop boekhoudmachine. Er zal worden voorgesteld eervol ontslag' te verle nen aan mej. J. A. J. Dingemanse, hoofdleidster aan de openbare kleu terschool te Dreischor. Tenslotte zal de raad gevraagd worden een voor- bereidingsbesluit op de Wet Ruimte lijke Ordening te nemen. Voorlichtingsavond A.N.W.B. De A.N.W.B. zal op maandag 23 ja nuari a.s. in het Jeugdgebouw te Brouwershaven een voorlichtings avond beleggen. Er worden dan eni ge interessante films vertoond, die betrekking hebben op toerisme en verkeer. Tevens zullen, aan de hand van een serie prachtige kleurendia's, de Veelomvattende werkzaamheden van de A.N.W.B. worden toegelicht. De bezoekers zullen middels een be scheiden expositie een indruk kun nen krijgen van de grote verschei denheid der Bondsuitgaven. ADVERTENTIE GERO ZILVIUM GERO ZILDURO EN ZILMETA In een aparte afdeling van onze zaak vindt U vele modellen, couverts cn cassettes over zichtelijkopgesteld. Uit zo'n unieke kollektie is het fijn om te kiezen en de beste keuze te maken. U bent van harte welkom! JUWELIERSHUIS SINDS 1825 FJRMA C. VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL. 2738 KON. JU LI AN ASTRA AT 35 - BRUlNISSE KORTE BERICHTEN DIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op 20 januari a.s. zal de Belgische minister van bui tenlandse zaken, de heer Pierre Har mei, een bezoek brengen aan zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, voor een algemene ge- dacii ten wisseling over Atlantische en Europese problemen. DELFT. De winkelier M. G. uit Delft heeft tegen zijn boekhouder, de 47-jarige E. T. Aldaa, een valse aan klacht ingediend wegens verduiste ring in dienstbetrekking. Volgens de winkelier die gisteren aangifte bij de politie deed, zou de boekhouder een bedrag van f 47.500,- hebben ver duisterd. BRUNSSUM. De opperbevel hebber van de NAVO, generaal Li man L. Lemnitzer, heeft een bezoek gebracht aan het AFCENT hoofd kwartier in Brunssum. In zijn ge zelschap was onder meer generaal J. A. von Kielmannsegg, opperbevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Midden-Europa. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft vijf verkoopsters van de Hema in Hilversum wegens diefstal, verduistering en heling van diverse goederen veroordeeld tot ieels of geheel voorwaardelijke straf fen. UTRECHT. Uit een overzicht, ge publiceerd in „Gezondheidszorg", hel maandblad van „Het Groene Kruis" blijkt dat er op 1 december 1966 al bij ruim anderhalf miljoen Neder landers gefluorideerd water uit de kraan kwam. AMSTERDAM. De Nederlandse Ovei-zeese Financieringsmaatschap pij N.V. maakt bekend dat zij van daag als aandeelhoudster is toegetre den tot Development Finance Com pany of Kenya Ltd. (D.F.C.K.) Een ontwikkelingsbank in de republiek Kenya (oost-Afrika) en gevestigd in de hoofdstad Nairobi. AMSTERDAM. Het staat thans vast dat tenminste een deel van de partij horloges en sieraden die de Londense politie in het bezit van de Amsterdamse kunstschilder J. A. van der S. heeft aangetroffen, af komstig is van de diefstal bij de ju welierszaak „Regli" in de Kalver- straat in Amsterdam. LELYSTAD. Minister Biesheuvel heeft bij Lelystad de eerste paal ge slagen voor do „afdeling noord" van het te bouwen centraal diergenees kundig instituut. Dit Instituut is nu nog deels in Rotterdam, deels in Am sterdam gevestigd.' Rode Kruis zendt voedsel naar Zuid-VieUiani DEN HAAG, 18-1. Het „Neder- landsche Roode Kruis" verzendt eind deze week per schip 18 ton baby- en kleutervoeding ter waarde van 30 duizend gulden naar Zuid Vietnam. Bovendien heeft het „Nederlandsche Roode Kruis" een bedrag van f 5.000 overgemaakt aan het internationale comité van het Rode Kruis, om te besteden in Vietnam daar waar het het meest nodig is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brake.l: J. Catsburg te Opheusden Bedankt voor SurhuisterveenA. de Kleine te Nijemirdum; voor de benoeming als leraar godsdienston derwijs aan het Chr. Lyceum te Ede: ds. P. P. J. Menster te Bameveld. Geref. Kerken Beroepen te Bclsward: dr. M. Feitsma te Emmen. Aangenomen naar Haren (Gr.) (3e pred. pl.): J. Niemantsverdriet te Rotterdam-Lombardijen. Geref. Gemeenten Beroepen te Den Haag-zuid: L. Huisman te Vlaardingen. (i). Nog enkele toeken scheiden ons van het ogenblik waarop meer duidelijkheid kan bestaan over het economisch beleid dat onze welvaart in de komende vier jaar zal bepalen. Er wordt over geklaagd dat die duidelijkheid er niet kan zijn voor dat er andere politieke partijen zijn dan nu bestaan. Vanzelfsprekend is dat onzin. Men zou hoogstens kun nen zeggen dat de politieke groepe ringen zich duidelijker moeten uit spreken. In de afgelopen weken zijn er wel glasheldere uitspraken ge daan. Het is alleen maar de vraag of de beloften en programma's van de politieke partijen worden uitge voerd. Daar ivringt de schoen het meest.. Het komt ons voor dat de hoofd- inzet voor de komende verkiezingen zal gaan over de vraag of bij het ko mende beleid het individu of de ge meenschap centraal zullen worden gesteld. Vragen Zullen wij zelf als enkelingen de vrijheid, hebben om ons inkomen voor hel grootste deel te verdelen of moeten wij dat aan de regering of een lager overheidsorgaan overlaten? Dragen wij er zelf verantwoordelijk heid voor of dè produktie omhoog of omlaag gaai °f waakt de overheid dat in beginsel uil? Komt een volk tot de grootste prestatie ivanneer de individuen be palen wat. hoe en langs welke weg de produktie tot stand komt of moe ten wij wachten met onze activiteit in een bepaalde richting te ontplooi en totdat er een order „ergens" van bovenaf komt? Dat is de kernvraag van het verkiezingsspektakel. Geleide economie Bij de beantwoording van de bo venstaande vraag heeft de P.v.d.A. het meest duidelijk stelling gekozen. Zij wil een grotere beslissingsbe- voedheid over onze economische macht in de handen van de overheid leggen .ln feite is bij haar de over heid de hoedster over alle inkomen. Zij stelt belastingen vast, bepaalt in voegdheid over onze economische verder zal groeien; zij stelt vast hoe hoog de premies van de sociale ver kiezingen moeten zijn. Tenslotte blijft er dan nog over een inkomen voor de burgers en dat moet dan op nieuw worden herverdeeld naar de inzichten van een overheid. Zij gaat er van uit dat bij een dergelijk sys- leem ieder bereid zal zijn de beste krachten te geven die hij in zich heeft om het totaal zo goed mogelijk te doen functioneren. Vrijheid De V.V.D. stelt het individu voor op. De verantwoordelijkheid van de enkeling is bepalend voor de activi teit die ieder wil presteren. Uit het totaal van die individuele activiteit, groeit het nationaal inkomen. Van dat nationaal inkomen moet een ge deelte ter beschikking komen van de gemeenschap voor de activiteit die een volk gezamenlijk pleegt. Er moet geld zijn voor onderwijs, defensie, wegen en de gemeenten. Hoe hoog dat bedrag moet zijn is bij haar een kwestie van discussie en beoordeling van de concrete situatie. In beginsel behoort echter hel inko men aan de enkeling, die daarvoor een prestatie heeft geleverd. De par ticuliere produktie staat voorop en zij ivordt gecorrigeerd door de ge meenschap voor zover dit noodzake lijk is om de staat goed te doen func tioneren;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3