Toekomstige vorm prof. Zeeman-lyceum nog niet geheel zeker De C.H.U. en de werkgelegenheid Misdaad in Italië STREEKNIEUWS Burgemeester S. Francke gaf overzicht van het jaar 1966 HET PORSELEINEN MASKER i x Onder wijsforum te Zierikzee ZJERJKZEE, 17-1. In de grote zaal van het Ned. Hervormd verenigings- gtbcuw werd dinsdag op initiatief van het dagelijks bestuur der gemeente, een fcrumavcnd gehouden, die ten doel had bjj het onderwijs betrokken en andere geïnteresseerden, een duidelijker inzicht te geven in de betekenis en de kcnsekwenties van de Mammcetwet, die op 1 augustus 1968 van kracht wordt. Het forum werd voorgezeten door de wethouder van onderwijs mr. K. A. Keuning. die de diskussies uitstekend in de hand hield. Van onder- wijszijde hadden zitting in het forum de heren J. L. P. Brants, inspecteur van het gymnasiaal en M.Ö., C. II. J. Rijk, inspecteur van U.L.O. en L.F.J.H. Frantzen, inspecteur L.O. Daar de kwestie van het middelbaar onderwijs, met name deze vorm van enderwijs te Zierikzee in de toekomst, centraal was gesteld, werd in eerste instantie het woord geveerd door de heer Brants, die - ter inleiding - een globaal overzicht gaf' van hetgeen de Mammoetwet voor het onderwijs gaat betekenen. Tevoren had mr. Keuning gewezen op het informeel karakter van de bijeenkomst. Een zaak van gewicht vormt het al r>f niet voortbestaan van de gymnasiale afdeling aan het prof. Zeeman-lyceum, hetgeen af hangt van een gemeentelijke beslis sing. In het algemeen trouwens raakt de Mammoetwet bestaan en toe komst van het lyceum te Zierikzee en de burger heeft er recht op te we ten, wat er met zijn belangen ge beurt. Vandaar de organisatie van dit forum, temeer nog daar in het recente verleden enkele onjuistheden in de voorlichting over dit onder werp, zijn voorgekomen. Gemeenschappelijk brugjaar De heer Brants onderstreepte dat de Mammoetwet vooral bedoelt ieder kind te krijgen op dat type school, waarvoor het krachtens zijn be gaafdheid het meest geschikt is. Daartoe zijn structuurveranderin gen in het onderwijs nodig. Na het basisonderwijs krijgt men een split sing in het aigemeen voortgezet on derwijs en het beroepsonderwijs. Belangrijk is vcor het algemeen voortgezet onderwijs, de instelling van een gemeenschappelijk brugjaar, teneinde de juiste aanpassing te ver krijgen. Nadien zal er sprake zijn van een vcortgezette determinatie. Een schoolvorm vormt het V.B.O. (Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs), t.w. gymnasium (alpha en beta) en atheneum (A en B). Bei de schooltypen worden zesjarig. Daarnaast kemt de 5-jarige H.A. V.O.-opleiding en tenslotte het M.A. V.O., vergelijkbaar met het huidige U.L.O. Gymnasium nieuwe stijl Voor het gymnasium nieuwe stijl, wordt het aantal eindexamenvakken beperkt. Voor de Beta-afdeling komt het Grieks te vervallen. V.H.M.O. en middelbaar onderwijs worden uit el kaar gehaald, in dier voege dat het atheneum gaat opleiden voor het volgen van wetenschappelijk onder wijs (universitaire studie). Het krijgt dus een ander karakter dan de H. B.S. Het atheneum geeft uitgebrei der studierechten dan de H.B.S. A en B. Met voortentamen Latijn zal het mogelijk zijn aan een universiteit te gaan studeren. Er zullen zeven eindexamenvakken zijn, waarvan vijf verplicht en twee facultatief. Bij het H.A.V.O. kunnen de leer lingen na het derde leerjaar, zelf hun (zes) eindexamenvakken vast stellen. Bij het M.A.V.O. komt de differentie het meest tot zijn recht in het laat ste leerjaar. Horizontale doorstroming Uitermate belangrijk wordt door deze onderwijsvernieuwing de z.g.n. horizontale doorstroming, hetgeen de mogelijkheid voor de leerling impli ceert over te stappen van de ene op- .eiding naar een andere. Voorafgaan de aan de Mammoetwet komt de Overgangswet (juist woensdag is de ze wet door het parlement in behan deling genomen RED.), die een in passing beoogt van de bestaande scholen in het bovenomschreven sys teem. Een scholengemeenschap Voor een optimale doorstromings mogelijkheid is een z.g.n. scholenge meenschap nodig. Maximale moge lijkheden worden uiteraard daar ge boden. waar elk der in de Mammoet wet genoemde schooltypen aanwezig zijn. In de praktijk kunnen echter situaties ontstaan, die niet alle ge schikt zijn voor doorstroming, want de wet schrijft voor dat bepaalde ty pen gebonden zijn aan een minimum aantal leerlingen. Vcor de Zierikzeese situatie valt met name de gymnasiale afdeling beneden de nermen en de verwach ting dat de belangstelling voor de gymnasiale opleiding gaat groeien is niet groot, temeer niet daar aan het atheneum facultief Latijn kan wor den gedoceerd. Het gymnasium te Zierikzee, al dus inspekteur Brants, is klein en te Goes puilt het ook niet uit. Het is dus niet zo'n logische zaak dat twee «cografisch dicht bij elkaar liggende noodlijdende gymnasia zullen kun nen blijven bestaan. De discussies Bij de diskussies viel het accent op dr/.e gymnasium-affaire. Vele aan wezigen bleken geporteerd voor be- rvoud van het gymnasium, maar in de toekomst zal men toch met har de realiteit rekening dienen te hou den. Wordt een gymnasium te Zie rikzee gehandhaafd, dan dient nog maar te worden afgewacht, hoe de ministeriële beslissing, met betrek king tot twee andere onmisbare schooltypen, het atheneum en het H. A.V.O. zal uitvallen. Het behoud of het verdwijnen van het gymnasium is - gelijk gezegd - afhankelijk van een gemeentelijke beslissing. Vanuit de vergadering werd warm gepleit voor alle vier opleidingsmo gelijkheden te Zierikzee, want ver ondersteld werd dat de wet wel „es capes" (uitzonderingsmogelijkheden) heeft, wanneer het leerlingental niet in overeenstemming is met de wet telijk voorgeschreven norm. Opgemerkt werd dat het voor Zie rikzeese leerlingen wellicht nog wol mogelijk is de gymnasiumopleiding te Goes te bezoeken, maar niet door leerlingen elders van Schouwen-Dui- veland. Inspekteur Brants wees er op dat op grond van de overgangs wet het gymnasium nog blijft be- itaan. maar in de toekomst wordt het allemaal afhankelijk van de beslis sing van gemeente- en schoolbestu ren. met daarna volgend de ministe riële beslissingen. Dependances De figuur van een dependance te Zierikzee van het gymnasium te Middelbar nis en omgekeerd een de pendance van een Zierikzees athe neum te Middelharnis, werd uit de vergadering naar voren gebracht, maar deze constructie leek nogal in gewikkeld. Gewezen werd verder op de gewijzigde regeling m.b.t. het toe latingsexamen. Hierbij gaat gelden: een toelatingsexamen, een psycho technisch ondex-zoek, een schoolvor deringstest en een proefklas. De vak ken aardrijkskunde en geschiedenis komen voor een toelatingsexamen te vervallen. Terugkomend op de gymnasium- kwestie voor Zierikzee. werd de vraag gesteld of het tegen elke prijs vasthouden aan een gymnasium niet het gevaar in zich bergt, dat Zierik zee het zonder een atheneum of een H.A.V.O.-school zal moeten gaan doen. In dit geval werd gesuggereerd dat een grotere groep potentiële leer lingen tekort wordt gedaan ten op zichte van een kleinere. De verwach ting leeft b.v. dat voor een atheneum een veel grotere belangstelling zal bestaan dan voor een gymnasium. Nu al vast te stellen dat én een atheneum én een H.A.V.O. voor Zie rikzee zeker zijn - zoals in het ver leden wel is geschied - is voorbarig. DREISCHOR J. L. Braber bestuurslid Zeeuwse afdeling N.O.V. Zaterdag werd in hotel ,.De Ko- renbeurs" te Goes een afdeling Zee land van de Nederlandse Genealo gische Vereniging opgericht (N.G.V.) In het voorlopige bestuur, waarvan mr. F. G. A. Huber van Goes voor zitter werd, werd als bestuurslid ge kozen de heer J. L. Braber, arts al hier en bekend genealbog op Schou- wen-Duiveiand. OOSTERLAND De C.M.M.C.-vergadering Het verslag van de te Oosterland gehouden C.M.M.C.-vergadering, op genomen in het nummer van dins dag jl. behoeft een kleine correctie. Gepubliceerd werd de zin: „Het ge middelde vetgehalte bleek in het melkjaar 1966 3.83 pet.; het eiwitge halte 33,27 pet." Dit laatste is na tuurlijk onbestaanbaar. De „33,27" had betrekking op de prijs per kg. in de periode '65-'66. BRUINISSE Afdeling Verbond voor Veilig Verkeer - Door de afdeling Bruinisse van het Verbond voor Veilig Verkëer zullen ook op Bruinisse een tweetal voorlichtingsavonden worden gege ven, waar over de nieuwe verkeers regels en over de gewijzigde ver keersborden zal worden gesproken. Deze avonden worden gehouden op donderdag 26 januari en op donder dag 2 februari in het Ned. Herv. Ver.gebouw. Voor niet leden is de toegangsprijs f 1 per avond. Een vei lig verkeersfolder wordt deze week gratis huis aan huis verspreid. Het is dringend gewenst dat ook de voet gangers zo spoedig mogelijk met de nieuwe verkeersregels op de hoogte zullen, zijn, zodat niet alleen de ge motoriseerde weggebruikers op deze voorlichtingsavonden worden ver wacht. Kustvaarder in haven De derde kustvaarder die dit jaar (1967) de haven van Bruinisse bin nen kwam om aardappelen te laden, was er een van Deense nationaliteit, nl. de „Merc. Grethe". Dit schip was niet zo groot als zijn voorgangers, maar had toch nog zeer behoorlijke afmetingen. Bij verkeersongeluk: 32 doden DJAKARTA, 18-1. In het afgelo pen weekeinde zijn bij een verkeers ongeluk tussen Djakarta en Krawang 32 mensen om het leven gekomen, aldus een bericht van het Indonesi sche dagblad „De Revolutionair". Een vrachtauto met 69 mensen was in botsing gekomen met een tankwagen. DEN HAAG. 18-1. „De C.H.U. zal na ae verkiezingen slechts dan aan een kabinet deelnemen wanneer de werkgelegenheid centraal wordt ge steld". Dit zei de voorzitter van de C.H. U.-fractie in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, in de televisie- rubriek zendtijd voor politieke par tijen. In dit verband wil ik een zeer concrete mededeling doen. Op het ogenblik telt Nederland enige tien duizenden werklozen en loopt de werkgelegenheid gevaar. De rege ring heeft gelukkig al een aantal maatregelen genomen, maar de werkloosheid moet met alle kracht tex-uggedrongen worden. ROME, 18-1. De Italiaanse politie heeft woensdag een grootscheepse activiteit ontplooid in verband met toenemende misdadigheid in Italië, die volgens het hoofd van de Ro meinse mobiele bx'igade doet denken aan het Chicago in de tijd van het drankverbod. Meer dan duizend le den van de Italiaanse onderwereld zijn voor een verhoor vastgehouden. Tegen de middag werden er weer 400 vrijgelaten. RECHTSZAKEN Hoe een beetgenomen man toch zijn fuiken behield Gemeenteraad Middenscliouwen BRUINISSE, 18-1. De heer Joh. J. mosselkweker uit Bruinisse, was door een landbouwer uit Melissant, de heer van den B., lelijk bij de neus genomen en alleen aan zijn radheid van tong had hij het te danken dat hij zijn fuiken, die een waarde van zeshonderd gulden vertegenwoordig den, mocht behouden. De heer J. is een verwoed visser, die graag paling lust en onder meer zijn geluk beproefd had onder Her- kingen, waar hij een viswater had gepacht. Maar er was in dat viswa ter niet zoveel te vangen en hij had zijn nood geklaagd aan van den B. die daar met een trekker "bezig was. Van den B. zei dat hij dan wel zijn eigen viswater ter beschikking van J. wilde stellen, maar voor wat hoort wat en J. moest dan maar eens voor een emmer mossels zorgen. J. was zaterdagsmiddags met zijn mosselen naar B. gegaan, had daar gezellig gepraat (een stik aordige vint had verdachte J. hem gevonden) en toen had van den B. hem gewezen waar hij zijn fuiken dan maar moest zet ten. En de mosselen waren prachtig vergoed geworden door de paling die J. enige dagen later in zijn fui ken had gevonden ,hij was aange moedigd door het succes en had er toen nog maar een paar fuiken bij gezet. Toen hij daarmee bezig was, was de jachtopziener en drie jagers voorbij gekomen, niemand had iets gezegd, 'maar een half uur later kwam de jachtopziener terug en had opheldering aan J. gevraagd. Deze werd grif gegeven, maar er bleek iets niet te kloppen, van den B. die J. zo terwille was geweest en die zo graag mossels lustte had wel een goed viswater gewezen, maar dat was helemaal niet van Van den B. geweest, de eigenaar was M. uit Dirksland. „Van den B. is een slechten", had de jachtopziener gezegd en toen J. moest constateren, dat hij er lelijk ingelopen was, zat er niets anders op, dan samen met de jachtopziener naar M. te gaan. Deze wilde van de uitlegging en de verontschuldiging van J. niets horen, hij gelastte de jachtopziener onmiddelijk proces verbaal op te maken en de fuiken in beslag te nemen. En daarom stond J. nu deze week voor het kantongerecht te Sommels- dijk. „Al slae je men dood, meneer de kantonrechter, ik ao der glad nie bie stille stae, da'k beet enome zou oare", zei J. „Die straf wordt hier niet op gelegd", stelde de kantonrechter RENESSE Aanbesteding Door het Tuin-architectenbureau Meijers, Warnau, Hofman en Kalff te Dordrecht werd namens het be stuur van het Chr. Internaat voor Schipperskinderen te Wemeldinge aanbesteed het aanleggen van de internaatstuin. Laagste inschrijver was J. C. Braber te Renesse voor een bedrag van f 16.500. HAAMSTEDE Jaarvergadering N.C.V.B. De jaarvergadering van de afde ling Haamstede van de N.C.V.B. werd begonnen met het zingen van Gezang S6 vers 1 en gebed. De pre sidente, mevrouw Den Boer-Steen- land, las voor uit Jesaja 41 vers 8-14. De overdenking was gericht op het nieuwe jaar In het bijzonder richtte de presidente vervolgens een wel kom tot de spreker van deze avond ds. Flink uit Burgh. De secretaresse en penningmeeste- resse brachten hiex-na de jaarversla gen uit. In de pauze die volgde werd mvrouw Flink uit Burgh gekozen in de plaats van mevrouw Dijkman- Hanse, Mevrouw Dijkman werd dank gebracht voor het vele werk dat ze als secretaresse voor de afde ling heeft gedaan. Als blijk van waardering kreeg ze een aardige at tentie aangeboden. De meegebrachte pakjes werden verkocht en brachten f 46,50 op ter versteviging van de kas. Twee nieu we leden werden ingeschreven. Ds. Flink hield vervolgens aan de hand van een aantal mooie dia's een nraatje over wonen en leven in Tur kije. Het was een boeiende avond die werd besloten met het zingen van het bondslied en dankgebed door ds. Flink. De volgende vergadering is vast gesteld op 21 februari met een be- soreking van het boek ..De Mantel" door mevrouw Vrijland uil Borssele. gerust en de officier prees in zijn re quisitoir verdachte voor zijn smeuig, kleurig, historisch verhaal, was het zelfs op veel punten met verdachte eens, maar niet op dat ene punt en dat was dat iemand die in eens an ders viswater vist, daarvan een schriftelijke verklaring op zak moet hebben. Hij wilde de fuiken verbeurd verklaard zien zonder verdere op legging van straf. Als het moet dan moet het maar, vond verdachte de J., maar ik vind het verschrikkelijk. De rechter oor deelde wat milder. J. mocht zijn fui ken houden, maar een boete van f20 of vier dagen hechtenis wilde hij als vonnis toch uitspreken. En zodoende kwam verdachte 'er met een mild vonnis af, want f '20 was voor hem toch geen onoverko melijke straf. „En voortaan een schriftelijke vergunning vragen", vermaande de rechter nog. „Con Amore" NOORDGOUWE Uitvoering muziekvereniging De muziekvereniging „Con Amore" gaf voor een goed bezette zaal in Hotel Schuddebeurs de jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer H. J. Japenga, heette allen hax'telijk welkom, in het bijzonder de heer L. M. Moermond, wethouder der ge meente Brouwershaven. Het eerste deel van de avond, het muzikale ge deelte, werd door de muziekvereni ging o.lv. de heer G. van der Weele verzorgd. Op uitstekende wijze werd een zestal nummers ten gehore ge bracht. Het bleek dat zowel de pres taties als het ledental, in vergelij king met het vorig jaar, gestegen zijn. Na'het muzikale gedeelte werd door een aantal dames en hei'en het toneelstuk „De laatste reis van de Marjolein" opgevoei'd. Uit de reac ties van het publiek bleek dat het stuk en de wijze waarop het werd gebracht goed in de smaak viel. Na afloop dankte de voorzitter, onder het aanbieden van een attentie voor de bijzondere wijze waar-op de spe- lers het stuk bi-achten. Namens het gemeentebestuur werd door de heer Moermond gesproken. Deze dankte in de eerste plaats voor de uitnodi ging en prees het bestuur voor de wijze, waarop zij deze avond ver zorgd had. Hij wees tevens op het belang van een muziekvereniging, in de kern Noordgouwe-Schudde- beurs en zegde alle steun toe van het gemeentebestuur. De vex'loting, die in de pauze werd gehouden werd een groot financieel succes. Na het officiële gedeelte volgde nog een ge animeerd bal o.l.v. „De Wilco's". Zo mag „Con Amore" ook dit jaar weer terugzien op een geslaagde uit- vöering en gezien de publieke be langstelling bleek dat de muziek vereniging nog zeker een plaats heeft in de gemeenschap en zeer zeker in een culturele behoefte voorziet. Ge sterkt en vol goede moed gaat dan ook „Con Amore" het nieuwe jaar in. Scheepvaartberichten Abida, 17-1 te Singapore. Alchba, 17-1 rede Damman. Esso Amsterdam, 18-1 te New York verwacht. SCHARENDIJKE, 18-1. Bij de opening van de eerste raadsvergade ring van Middenschcmven in het' jaar 1967 geeft burgemeester S. Francke een terugblik op het afge lopen jaar, waarin hij constateert, dat begin 1966 nog gesproken kon worden van vrijwel volledige werk gelegenheid. Hoewel thans in de ge meente Middenscliouwen nog geen sprake is van werkloosheid van be tekenis, wordt de werkvoorziening t.a.v. sommige sectoren, b.v. de we genbouw, met enige zorg gadegesla gen. Vcor de landbouw was 1966, voor zever spreker kan beoordelen, geen topjaar, dcch veeleer een ma ger jaar tengevolge van de over vloedige regenval. Wat de samenstelling van de ï-aad betreft keerden de hei'en J. H. de Jonge, J. N. Viergever en D. van der Wekken niet terug. Drie nieuwe raadsleden kwamen niervoor in de plaats, waarbij voor het eerst een vrouwelijk raadslid. Het aantal inwoners vertoonde een geringe stijging, nl. van 2110 tot 2119 dank zij het gebooi'teoverschot. Wat de bouwnijverheid betreft werden er in 1966 67 bouwvex-gun- ningen afgegeven met een totale bouwsom van f 852.791; hiertoe be- hooi'den bouwvergunningen'voor 12 particuliere woningen. Met de bouw van 20 ratiowoningen te Scharendijke werd een aanvang gemaakt. Gehoopt wordt, dat deze woningen in het le kwartaal van 1967 zullen gereedkomen. Het college van burgemeester en wethouder-s houdt zich bezig met de toewijzing van deze woningen. Bouw grond werd in het afgelopen jaar verkocht aan een zevental peirsonen. Bestemmingsplannen Tal van andere zaken vroegen de aandacht van de raad, waaronder de vooi'bereiding van verschillende be stemmingsplannen. Het schetsont werp van het bestemmingsplan „De Weel" te Scharendijke werd akkoord bevonden door de Prov. Plan Com- misie. Het bestemmingsplan „Bui tengebied Slikweg" wex'd vastgesteld. Een bestemmingsplan „Reci'eatiege- bied Nieuweweg" te Ellemeet werd in voorbereiding verklaard. Plannen van particuliere zijde om bij Flaau- wers eea bungalowpark te stichten kónden bij het provinciaal bestuur geen in stemming vinden. Gememo reerd wordt verder de ingebruikne ming van de Chr. Ger. kerk te Kerk- werve, het inrichten van het Ger. Jeugdgebouw te Scharendijke voor gymnastiekonderwijs, het besluit tot het plaatsen van vier garageboxen aan de Vroonstraat te Kex-kwerve, tot het vei'bx'eden van de Wuisse- straat en Schelpweg te Ellemeet en tot het maken van meer parkeerge legenheid aan de Beatx-ixstraat te Kerkwerve. Wat 1967 betreft zal de aandacht van de raad worden gevraagd voor het vaststellen van bestemmings plannen, w.o. het bestemmingsplan zomerwoningenterrein te Scharen dijke. Door de x'aad zal moeten worden bezien hoe in de verdere behoefte aan bouwgrond kan worden voor zien. Het gex-eedkomen van de 20 x-atiowoningen zal voor een belang- rijk deel in de woningbehoefte voor zien, al is hiermee aan de woning behoefte niet voldaan. Plannen wor den dan ook beraamd om nog een aantal woningen te bouwen, al doen zich daai'bij verschillende pi'oble- men voor. Hoop op goede sfeer De voorzitter spreekt het vertrou- wen uit, dat de behax'tiging van de gemeentezaken weer in een even goede sfeer zal geschieden als tot nu toe het geval is geweest. Spreker zegt de raad dank voor de steun die hem in het afgelopen jaar geschon ken is. Voox'al de steun van de wet houders is bij de behai-tiging van de gemeentezaken onontbeerlijk. De 49 vergadei'ingen van het college van burgemeester en wethouders zijn steeds in goede vei'standhouding ver lopen. Ook de gemeentesecretaris en het secretariepersoneel wordt dank gebracht voor de ondervonden steun. Spx'eker besluit met het uitspx-eken van de wens, dat het jaar 1967 voor de gemeente, voor haar inwonei's en voor de raadsleden persoonlijk, een vooi-spoedig jaar zal mogen zijn. Wethouder Padmos zegt de voor zitter dank voor de bijzonder pret tige samenwerking in het college van burgemeester en wethouders; hij hoopt, dat deze bestendigd zal blij ven. Wethouder Hoogenboom sluit zich bij deze woorden aan. De heer L. W. van Kooten dankt de voorzitter voor de gesproken woorden; Spreker zegt namens de raadsleden de voorzitter alle steun toe bij de behartiging van de ge meentebelangen. Onder de ingekomen stukken be vindt zich een uittx'eksel uit het Ko ninklijk Besluit van 1 december 1966, no. 5, waarbij de heer S. Fi'an- cke met ingang van 1 januari 1967 opnieuw benoemd wordt tot burge meester der gemeente Middenschou- wen. Jaaroverzicht havenmeester/wegers Uit de jaar-overzichten van de ha- venmeestex*-wegers blijkt, dat over 1966 te Flaauwers 2.455.077 kg. goe deren zijn gewogen, waarvan 2.007.196 kg. suikerbieten. Aantal binnenkomende schepen: 8. Te Scha- x-endijke werden gewogen 9.997.572 kg goedei-en, waarvan 3.994.000 kg. suikerbieten, 3.293.092 kg. granen, Aangevoex'd via de haven werden 15.634.202 kg. goederen. Aantal bin nenkomende schepen 956 met een tonnage van 77.759 ton. Motorvlet- ten van de Rijkswaterstaat hebben 877 maal de haven aangedaan; hier voor is geen havengeld ontvangen, terwijl hiertegenover ook geen en kele tegenprestatie staat volgens de voorzitter, bv. uitbaggeren van de havenmond te Scharendijke, waar voor medewerking was gevraagd van de Rijkswater-staat (de havenmond was voortijdig aangeslibt). Op voorstel van bux'gemeester en wethouders besluit de x-aad tot ver koop aan mevr. E. H. Scheick-Hoo- gendoorn te Ziex'ikzee van een pex*- ceel bouwgrond op de hoek Loo- straat-Kuijerdamseweg te Ellemeet, groot plm. 510 m-\ tegen een prijs van f 17,50 per m-. Een bezwaax'schi'ift van de N.V. Aanneming Maatschappij „Dijks- bouw" tegen een opgelegde aanslag in de straatbelasting voor 1966 voor een in de duinen geplaatste bunga low wordt afwijzend beschikt, daar de bugalow gelegen is in de onmid dellijke nabijheid van een openbax-e weg. De raad besluit te verklaren, dal de instandhouding van de openbare lagere school te Ellemeet ingevolge artikel 19 van de Lager Onderwijs wet 1920 wordt bevorderd. Naar aanleiding van een aanvraag van het bestuur van de bijz. lagere school te Kerkwerve besluit de raad in principe gelden toe te staan voor aanschaffing van leermiddelen en meubilair tot een geraamd bedrag van f 1947,07. Bedrag per leerling De besturen van de bijzondere la gere scholen te Kerkwerve en Scha rendijke hebben verzocht het door de raad vastgesteld bedrag per leerling voor 1967. bedoeld in artikel 101, 5e lid van de l.o.-wet 1920 te willen ver hogen van f 95 tot f 119. Conform het voorstel van burgemeester en wethouders besluit de x*aad het be drag te verhogen tot f 105,30 per leerling. De heer J. Boot Pz. vindt de door bux-gemeester en wethouders opgestelde berekening van het nodi ge bedrag zeer redelijk. Het door de schoolbesturen gevraagde bedrag van f 30 voor het onderdeel aan schaffing van leex-middelen vindt spreker overdreven (burgemeester en wethouders hebben voor dit on derdeel f 25 per leerling uitgetrok ken). Voor de benoeming tot, commissa ris van de N.V. Brugverbinding „Ha ringvliet" wordt de volgende voox-- dracht opgemaakt; 1. S. Francke, burgemeester; 2. M. L. Hoogenboom, wethouder. Door de raad wordt vervolgens vastgesteld de 9e wijziging van de gemeentebegroting voor 1966. De Rondvraag In de rondvraag vraagt de heer L. W. van Kooten of na de in aanbouw zijnde x-atiowoningen nog meer wo ningen vanwege de gemeente zullen warden gebouwd. De voorzitter ant woordt, dat geen woningwetwonin gen meer worden toegewezen. On derzocht woi'dt in eilandelijk ver band of zg. premiewoningen kunnen worden gebouwd. Hiex-bij wordt ook gedacht aan het bouwen van een aantal bejaax-denwoningen. De moei lijkheden bij de tegenwoordige wo ningbouw zijn het aantrekken van kapitaal en de hoge woninghuren, die berekend moeten worden. De heer D. Hanse informeert hoe het staat met de huisvesting van het oixaerwijzend pex-soneel te Ellemeet. De voorzitter antvvoox'dt ,dat beide leex-kx'achten de tegenwoox'dige huis vesting willen continuex-en, terwijl deze ook voor een redelijke termijn gewaarbox-gd is. 18. Vex'baasd keken Aram en Pi Tai el kaar aan. „Voor de stxijd?" herhaalde de laatste verbaasd. „Voor welke strijd? We zijn toch niet in oox-log?" Maar het scheen alsof de vrouw met die enkele mededeling alles gezegd had wat zij los wilde laten en met een smak gooide zij de deur in het slot. „In de stal staat nog één paard, dat kunt ge meenemen!" hoox'den zc haar nog x-oepen van achter de dichte deur. „Zo ziet go dat angst de oorzaak is van veel kwaad", mex'kte Pi Taoi peinzend op. „Ze doet de mens zelfs de meest elemen taire begrippen van gastvrijheid verliezen. Maar eila, één paai'd is althans beter dan geen. Laat ons zien of wij het dier kunnen vinden". Achter het huis was een brokkelig schuurtje, waaruit een klagelijk gehinnik klonk. In het schemerdonker stond een kleine hit, die er al even verwaarloosd uit zag als de rest. Doch bij gebrek aan beter namen ze het dier mee. „Gij gaat het eex-st rijden", besilste Pi Tai. „Gij zijt er het ergste aan toe en wanneer gij uitgerust zijt zal ik mijn oude ledematen aan dit wankele dier toevertrouwen". Aldus gin gen zij verder en inderdaad kwamen zij nu vlugger vooi'uit. Doch Aram kan de gedachte aan die oude vx'ouw niet van zich afzetten. „Waar voor was zij zo bang"? vroeg hij zich hard op af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2