VLEES 77 HOOFD SCHOTEL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moeilijkheden op verschillende Nederlandse schippersbeurzen Griep in Polen Optimisme over vredeskansen Waarschuwing tegen opheffing van NAVO Overgangswet op voortgezet onderwijs ïjnramp in Nieuw-Zeeland Tweede Kamer nam Omroepwet aan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19729 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus I, lel. 01110-225S, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50) per weel na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtaan, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Onderwijsforum Ie Zierikzee Een nieuw probleem Rijdend reisbureau ROTTERDAM, 18-1. Op tal van Nederlandse schippersbeurzen z(jn woensdag moeilijkheden ontstaan, doordat schippers weigerden reizen aan te nemen uit protest tegen de zogenaamde relatievaart, opdrachten die niet via de beurs lopen. In Rot terdam zijn kort na elkaar vier rei zen afgeroepen zonder dat zich ge gadigden aanmeldden. Na elke af. roep klonk: „Niet nummeren". Ook in Amsterdam en op andere schip persbeurzen is onrust onstaan. De actie is gestart na een verga dering van het Onderling Verband van Binnenschippers in Amsterdam, die beslcot gedurende twee keer 24 uur een staking te houden. Tot elf uur woensdagmorgen was er in Am sterdam niet veel te staken, omdat er geen reizen werden afgekondigd. ADVERTENTIE Brlllant schitterend bezit voor altijd! 'Hr van Andel Hoogstraat 1S4-152 Boyarlandsaloan 17S Rotterdam WARSCHAU, 18-1. In westelijk Polen heerst momenteel een griep epidemie die woensdag verscheidene scholen tot sluiting genoopt heeft. In de ziekenhuizen wordt overgewerkt. Meer dan 62.000 mensen zijn ziek, van wie de helft in Wroclaw, de hoofdstad van Neder-Silezië. Daar is het aantal ziektegevallen in een week tijds verdubbeld. In Lublin in het midden van het land moesten enige scholen worden gesloten. De toestand wordt snel slechter omdat veel dokters zelf het slachtoffer zijn geworden van de griep. Warschau is tot dusver ge spaard gebleven. VANCOUVER (Brits-Columbia), 18-1. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, heeft zich optimistisch uitgelaten over de kansen op vrede in Vietnam. In een vraaggesprek met het Cana dese persbureau zei Martin dinsdag avond ervan oventuigd te zijn dat de internationale controle commissie voor Vietnam (waarvan Canada deel uitmaakt) als de tijd daarvoor ge schikt is een belangrijke rol zal spe len bij het tot stand brengen van vrede. Kamerlid over mishandeling zeehonden DEN HAAG, 18-1. Het Tweede Kamerlid voor de S.G.P., de heer van Dis. heeft de ministers van buiten landse zaken en van economische zaken gevraagd of deze bewindslie den het niet geboden achten om bij de Canadese regering stappen te on dernemen welke er toe kunnen lei den dat aan de „onmenselijke" be handeling van zeehonden ter verkrij ging van de huiden, definitief een einde wordt gemaakt. Het Kamerlid verwijst in zijn schriftelijke vragen aan de ministers, naar de hevige verontrustiging en verontwaardiging die in west-Europa is ontstaan over de wijze waarop deze dieren worden behandeld. Twaalfde HISWA AMSTERDAM, 18-1. De 12de His- wa. internationale watersport- en houden van vrijdag 10 t.m. zondag 19 maart in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam. Ongeveer 250 stand houders tonen op een netto opper vlakte van 22.400 vierkante meter honderdtallen jachten, jollen, kano's en tenten, alsmede een representa tief programma van alle verdere denkbare toebehoren voor water- en kampeersport. Zandzuiger zonk in Hellegat Toen de bemanning van de zand zuiger E 55 van de firma Van Oos- terwijk uit Rotterdam woensdag morgen wakker werd bemerkte men dat het schip water maakte en dat onder meer het water reeds hoog in de machinekamer stond. Het was toen niet meer mogelijk de pompen op gang te brengen en het schip leeg te pompen en men kon niet anders doen dan lijdelijk aanzien, dat het schip zonk. Eer het zover kwam was men al op een ander vaartuig over gestapt. De zuiger lag in het Hellegat en werd gebruikt bij de Deltawerken nabij Willemstad. In Rotterdam stonden schippers, die al in drie of vier weken geen reis meer hadden kunnen maken, toch hun collega's aan te moedigen om een lijn te trekken. De actie wordt door de protesterende schip pers in Rotterdam „geslaagd" ge noemd. De relatievaart, waartegen zij gericht is houdt in dat schippers voor een bepaalde periode hun schip verhuren. Zij varen dan voor een prijs, die aanmerkelijk ligt beneden de prijs die op de schippersbeurs mag worden gemaakt. De schippers zijn van mening dat deze relatie- vaart via de beurs moet lopen. Voor zover bekend distantiëren de zoge naamde erkende schippersbonden zich van de actie. Ook zij wensen het nadelig effect van de relatievaart weg te werken, maar zij verkiezen het overleg dat dan ook op het ogen blik met allerlei instanties aan de gang is. Om drie uur vanmiddag begint in Rotterdam een vergadering van het Onderling Verbond van Binnen schippers. AMSTERDAM, 18-1. Woensdag morgen is de vr\ie schippersbeurs in Amsterdam praktisch tot stilstand gekomen omdat de schippers als pro- lest tegen het verlenen van vergun ningen voor het zogenaamde eigen verveer besloten gedurende twee maal 24 uur niet „te nummeren", wat de vakterm is voor het inschrij ven op aangeboden lading. Deze actie, die ook op andere beur zen in den lande speelt, is het gevolg van de economische moeilijkheden v/a rin de vrije binnenvaart is ko men te verkeren door de grote con currentie met de spoorwegen en met het wegvervoer. Beurzen worden afgeroomd Volgens de wet goederenbesluit kunnen zelfstandige schippers ver gunning krijgen om met bepaalde bedrijven een vast contract te sluiten voor het vervoer per schip. Het ge volg is dat deze bedrijven hun vrach ten niet meer op de schippersbeurs aanbieden en dat dus in feite de beurzen door deze gang van zaken worden afgeroomd. De erkende bon den de Rijnbond, de Protestants Christelijke Schippersvereniging, de R.K. Bond van Schippers en de al gemene Schippersbond hebben ge tracht door overleg in Den Haag ver betering in de situatie te brengen, maar daarbij is tot nog toe niet veel kunnen bereiken. De schippers geor ganiseerd in de „wilde" organisatie Onderling Verband zijn kennelijk ongeduldig geworden en hopen nu door hun actie de bevrachters te dwingen meer vracht via de vrije beurs te laten lopen. In hoever deze actie zal slagen is zo kort nadat zij begonnen is nog niet te overzien. Wel is het de protesterenden gelukt, in Amsterdam tenminste, al hun col- legas van wie er zijn die bij de of ficiële bonden zijn aangesloten, mee te krijgen, hoewel deze officiële bon den de actie duidelijk hebben afge raden. Ongeregeldheden hebben zich tot nog toe niet voorgedaan. Wel vindt men op de beurs vele kleine groepjes van heftig discussiërende schippers. ADVERTENTIE Borreltje, biertje, wijntje? Maak uw aperitiefje extra gezellig met deze feestelijke garnituurtjes: Ie vèrkaas gember; plakje rook worst stukje zoetzure paprika; lunchworst plakje ei; asperge in harn gewikkeld; paté gevulde olijf; paté tomaat; cervelaat- worst tomaat augurk. Kos- telijk.,.1 ROME, 18-1. De secretaris-gene- raad van de NAVO, Manlio Brosio, heeft woensdag gewaarschuwd tegen de vervanging van de verdragsorga nisatie door een PAN-Europese vei ligheidsverdrag. Dit zal volgens hem leiden tot de uiteindelijke heerschap pij van Rusland over heel Europa. Brosio uitte deze waarschuwing bij de heropening van het NAVO-defen- siecollege, dat vanuit Parijs naar Rome is verplaatst. Volgens de secretaris-generaal wordt er thans over een dergelijk veiligheidsverdrag gesproken. „Als zo'n pakt bereikt wordt door het afwenden van de Verenigde ADVERTENTIE Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik gestoofde kabeljauw met citroen worteltjes met peterselie gekookte of gebakken aardappelen, karamelpudding SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeausl Fen yan de laatste snufjes ten dienste van de mensen, die nu reeds concrete vakantieplannen maken is dit rijdende reisbureau dat maandag a.sin IJtrecht zal starten. Alle boekingen worden vanuit de wagen direct per mobilofoon verwerkt. TWEEDE KAMER Staten en Canada en de verzwakking en ontmoediging van Duitsland zou dit Ln de kaart spelen van Rus land en dit land uiteindelijk tot scheidsrechter en meester van Euro pa maken", aldus Brosio, die daaraan toevoegde dat naar zijn mening geen enkel land in Europa zich nu of in de afzienbare toekomst met Rusland kan meten. Amerika's rol in de verdediging van Europa hangt volgens Brosio niet alleen af van de Amerikaanse ver plichtingen, maar ook van de wil en de bereidheid der Europese landen om zichzelf te verdedigen. „Als Europa zichzelf voor de mal houdt door te denken dat het in de huidige sfeer van ontspanning on gestraft zijn last kan verlichten, zal daardoor niet alleen zijn eigen de fensie gevaarlijk verzwakt worden. Het zal ertoe leiden dat de Ameri kanen zich gaan beraden over hun zware verplichtingen op dit conti nent", aldus de secretaris-generaal van de NAVO. Sneeuwstormen in de V.S. CHICAGO, 18-1. Het midden noorden van de V.S. is geteisterd door een sneeuwstorm met windsnel heden tot 130 km. per uur. Er ont stonden massale sneeuwverschuivin- gen, het zicht was tot nul geredu ceerd. In noord-Dakota, Minnesota, Wis consin, Michigan en andere staten stond het verkeer stil, scholen en za ken moesten worden gesloten. Drie mensen hebben in de storm het le ven verloren. Bedrijfsleider overvallen GRONINGEN, 18-1. De 53-jarige bedrijfsleider van de firma Abeln te Groningen, de heer J. Spijkerman is toen hij te voet van de zaak in de A-straat naar zijn woning in de Abel Tasmanplein 7 ging, aan de Een- drachtskade zuidzijde door twee jeugdige personen overvallen en van zijn tas met f 800 beroofd. De heer Spijkerman werd bedreigd met een voorwerp dat hij voor een vuurwa pen hield en de overvaller gaf hem te verstaan dat er geschoten zou worden als hij zijn tas niet afgaf. De heer Spijkerman weigerde evenwel, waarop hij met het voorwerp op het hoofd werd geslagen. De andere overvaller rukte hem toen de tas af en beiden verdwenen in een perso nenauto. DEN HAAG, 18-1. De Tweede Ka mer is begonnen met het debat over de ontwerp-overgangswet op het voortgezet onderwijs. Aan de regeringstafel hadden plaatsgenomen de minister van on derwijs en wetenschappen prof. mr. I. A. Diepenhorst en de staatssecre taris van o. en w„ mr. J. H. Gros heide. ADVERTENTIE Wordt het een prinsje of een prinsesje? Ter gelegenheid van het blijde gebeuren in het Huis van Oranje brengt Sola weer een mooie Als U vóór 15 maart bestelt heeft Uw Sola- winkelier reeds enkele dagen na de geboorte Uw lepeltje in huis. Sola-Pleet in etui, zwaar verzilverd f2.50 Sola-Elite vlekvrij edelstaal in etui f 1.50 Schoolbesturen j en verenigingen krijgen op deze K> prijzen belang rijke reduktie. SOLA-ZEIST Defensiebegroting V.S. WASHINGTON, 18-1 President Johnson heeft op een inderhaast be legde persconferentie meegedeeld dat de defensiebegroting voor 1967-1968 voorziet in uitgaven van minstens 73 miljard dollar, ofwel ongeveer vijf miljard dollar meer dan het bedrag dat voor het lopende belastingjaar was uitgetrokken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SSCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC& De toekomst ontneemt meer roem dan schenkt. 'ÓÖOOOOSCCCCCCCOCCCOCCOCOK De overgangswet op het voortge zet onderwijs zal op 1 augustus van dit jaar in werking treden. De wet op het voortgezet onderwijs - de zo genoemde mammoetwet - treedt een jaar later in werking, dus op 1 augustus 1968. Een en ander bete kent dat voor zoveel mogelijk alle scholen - en in ieder geval alle scho len, die aansluiten op het basison derwijs - met ingang van 1 augus tus 1968 met een eerste leerjaar- nieuwe-stijl zullen beginnen. Deze nieuwe wet is een recht streeks gevolg van de aanvaarding door de Staten-Generaal van de wet op het voortgezet onderwijs, waarin de onderwijskundige inrichting der scholen wordt herzien. In het onder havige wetsontwerp wordt geregeld, op welke wijze die herziening zich zal moeten voltrekken. Enkele punten Enkele belangrijke punten: Voorgesteld wordt over te gaan tot de invoering van zogenoemde „studielessen", die gebruikt zouden moeten worden om de aanpassing van de leerlingen aan de voor hen geheel nieuwe school- en leersitu atie te vergemakkelijken door daar toe geschikte pedagogisch-didacti- sche middelen. De gymnasia blijven als zodanig bestaan. De lycea worden scholen, die een gymnasium en een atheneum om vatten. De h.b.s.'en worden of athenea of scholen voor h.a.v.o.-(hoger algemeen voortgezet onderwijs), in beginsel ter keuze van het schoolbestuur. Op ongeveer 20 km. afstand van de „ijzeren driehoek" ten noordwes ten van Saigon, hebben B-52 bom menwerpers een gebied van vijftig km", verbrand door het systematisch uitwerpen van fosforbommen die nog uit de tweede wereldoorlog dateer den. GREYMOUTH, 19-1. Een ontplof fing in een kolenmijn bij Greymouth in Nieuw-Zeeland heeft donderdag ochtend aan vermoedelijk negentien mijnwerkers het leven gekost. De eerste lijken konden pas drie uur na het ongeluk aan de oppervlakte ge bracht worden daar de toegang tot de ruimte waar de slachtoffers aan het werk waren geweest, door een instorting was geblokkeerd. Het is het ergste mijnongeluk in Nieuw- Zeeland sinds 1914, toen te Huntly bij Auckland 52 mijnwerkers de dood vonden. Minder wind Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend zacht weer met veran derlijke bewolking en plaatselijk enige regen; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.05. Maan op 12.10, onder 2.53. Volle maan: 26 jan. te 7.40. UOO<;\\ \TFRST\M)KN ZIERIKZEE 20 jan. 9.19 v.m. 22.06 n.m. BROUWERSHAVEN 20 jan. 9.22 v.m. 22.01 n.m. Doodtij: 21 jan. »IFT WFFKON KKZIC.IIT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het. komende etmaal zal het tamelijk zacht weer zijn. Dit hangt samen met zuidelijke tot zuidweste lijke winden, die waaien tussen een hogedrukgebied in oost Europa en een lagedrukgebied ten westen van Ierland. Een bij de depressie beho rende frontale storing komt dicht in de buurt van ons land te liggen, zo dat er plaatselijk enige regen kan vallen. De zachte lucht is ook tot Scandinavië doorgedrongen, waar de temperaturen om het vriespunt zijn. Strenge vorst heerst in west Rusland en op de Balkan. DEN HAAG. De kentekenregistra tie van de R.A.I. heeft uitgewezen dat vorig jaar 213.389 personen- en combinatie-auto's werden verkocht tegenover 303.789 in 1965. De Boliviaanse autoriteiten heb ben dertien leden van de oppositie groeperingen aangehouden op be schuldiging van ondermijnende ac tiviteit. De betrokkenen krijgen een gedwongen verblijfplaats in het bin nenland. Aardschok in Sowjet-Unie MOSKOU, 18-1. In het gebied van de Amoer heeft zich woensdag vol gens Tass een aardschok voorgedaan die in Tsjita, in het uiterste oosten van de Sowjet-Unie, werd geregis- treerd. „De wurger van Boston" CAMBRIDGE, 19-1. De 35-jarige Albert Desalvo, die beweert de „wur ger van Boston" te zijn, is woensdag te Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts, tot levenslang veroordeeld voor een reeks andere misdrijven. Een jury verklaarde hem schuldig aan enkele roofovervallen en aanrandingen. De in Boston ge pleegde seksuele moorden bleven buiten beschouwing. Desalvo zegt dat hij het was die in de periode van 1962 tot '64 dertien vrouwen verkrachtte en vervolgens met ny lonkousen wurgde, maar de politie gelooft daar niet in. Desalvo's advocaat heeft getracht hem krankzinnig te laten verklaren, maar de meningen van de in het proces gehoorde psychiaters liepen uiteen. De officier van justitie noem de Desalvo een „kille berekenende misdadiger". DEN HAAG, 18-1. met 91 tegen 38 stemmen heeft de Tweede Kamer vanmiddag het ontwerp van wet tot regeling van de omroep aangenomen. Vóór aanvaai'ding van het wets ontwerp spraken zich uit de fractie van de K.V.P. met uitzondering van de heer Mooiman, de P.v.d.A.-fractie met uitzondering van de heer Vrede- ling. de fractie van de A.R.P., een deel van de C.H.U.-fractie. Tegen het wetsontwerp waren de gehele V.V.D.-fractie, S.G.P., C.P.N., P.S.P., G.P.V. en een deel van de C.H.U.. de partijloze heer Voogd en de K.V.P.'er Moorman en de socia list Vredeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1