katoenshow 19 67 De melkveehouderij op Schouwen-Duiveland is niet ongunstig STREEKNIEUWS z.v.u. Leger eist het aftreden van Soekarno Koude in Napels Zuid-Vietnam wil praten met Hanoi OVERPEINZING Vergadering C.M.M.C. OOSTEBLAND, 16-1. In de maandagavond te Oosterland in ca fé „Even Buiten" gehouden vergade ring van de afdelingen Ouiveland en Bruinisse van de Coöp. Melk en Melkprodukten Centrale (C.M.M.C.) heeft de voorzitter de heer D. Evel- eens een en ander medegedeeld over de gang van zaken betreffende de melkveehouderij cp Schouwen-Oui veland. Als C.M.M.C. commisaris werd voor deze a/deling gekozen wegens het bedanken van de heer C. Hanse te Bruinisse, de heer J. Beije te Oos terland. Het aantal aangesloten leden be droeg op 1 januari 1966 op Schou wen-Duiveland 480, het verminderde door bedanken met 39. terwijl 17 nieuwe leden werden ingeschreven, op 31 december waren er dus nog 458 leden. Een kleine teruggang, die eveneens werd geconstateerd in de melkveebezetting en in de hoeveel heid aan de fabriek te Zierikzee af geleverde hoeveelheid melk. Er waren nog 2881 melkkoeien, te gen 3028 in 1964 en 2943 in 1965 op Schouwen-Duiveland. Afgeleverd werden 10.65 miljoen kg. melk. Dat was in 1964 10.7 miljoen en in 1965 10.8 miljoen kg. Wie geen veehouder meer is, krijgt desgevraagd zijn ledenkapitaal te rug. Aan ledenkapitaal was per 31 dec. 1965 gereserveerd f 21.718. In 1965 was er eep overschot van f5600 dit zal in 1966 kleiner zijn, maar er is toch sprake van een overschot. De omslag waaruit deze over schotten worden gekweekt, bedraagt thans 12 cent per 100 kg. melk voor de boer en 10 cent per 100 kg. melk voor de slijter. In de produktiecontrole worden thans geregistreerd 967 koeien waar van 122 met eiwitcontrole. Dit is 34 pet. vergeleken bij andere streken in ons land veel te weinig. Werken met een ongecontroleerde veestapel is eigenlijk onverantwoord. Met de genoemde heffing worden diverse zaken gesubsidieerd en ge stimuleerd, als de opfokwedstrij- den, de subsidie dagen, de veekeu ringen enz. Verblijdend noemde spreker de toenemende belangstel ling voor het melkslijtersdiploma in deze streek. Be kwaliteitsverbetering Een verandering kwam ook in de Merkwijze voor de kwaliteitsverbe tering. Dit resovteevt nu geheel on der het nieuwe regionale orgaan te Breda en „Praedicaten Hygiënisch Melkwinningsbedrijf" worden niet meer in de oude vorm uitgereikt. Vorig jaar waren dit er nog 44, in het vervolg krijgt men een kaart, waarop jaarzegels kunnen worden geplakt en vijf zegels geven recht op een oorkonde. Om voor een zegel in aanmerking te komen zal men bij 26 controles hoogstens vier keer melk mogen afleveren in de 2e klasse en/ of twee keer melk in de 3e klasse. Bij een bezoek aan een vergade ring van genoemd orgaan in Breda blijkt Schouwen-Duiveland toch nog wel mee te kunnen, want -hij hoorde daar veel klachten uit Brabant en Limburg dat de controle-eisen te zwaar zouden zijn, een mening die bij ons toch geen opgeld doet. Het kan ook op Schouwen-Duive land altijd nog beter, maar het aan tal premies is toch altijd belangrijk hoger dan het aantal toegepaste kor tingen. Strijd om melkprüsverhoging Het jaar 1966 kende ook zijn moei lijkheden en spreker herinnerde aan de strijd voor de m eikprijsverhoging, die na nauwkeurige berekeningen hadden uitgemaakt 4 cent voor de melkproducenten, 3 cent voor de ver pakte en 2 cent voor de losse melk zou hebben moeten zijn. De minister bepaalde evenwel een verhoging van lVz cent met het ge volg dat de melkslijters naar Den Haag togen voor een protestdemon stratie. Verder wilde minister Den Uyl een eenheidsprijs voor geheel Nederland invoeren, een voornemen dat met schrik werd vernomen en dat grote aktiviteit van de secretaris van de Melkfederatie Zeeland ten gevolge had. Alleen al de aanvoerkosten liggen hier veel hoger, namelijk f 1,61 te gen elders f 1,25 per 100 kg., dan zijn er nog andere kosten.hier f 5,75, el ders f 4,90. En werkelijk is er ten slotte een uitzondering gemaakt voor de Waddeneilanden, Goeree-Ovei- Flakkee en Zeeland. Het gemiddelde vetgehalte bleek in het melkjaar 1966 3,83 pet., het eiwitgehalte 33.27 pet. Veel aandacht moest door het be stuur weer worden besteed aan het vervoer. Men is er steeds op uit de vervoerskosten te drukken, c.q. te voorkomen dat deze uit de hand zouden lopen. Een ander punt dat de aandacht heeft in de uitbetaling der melkgel- den, mogelijk dat dit in de toekomst efficiënter kan geschieden. Melk vcor vakantiegangers Het vraagstuk van de melkvoor- ziening voor de vakantiegangers wordt nog steeds met zorg en aan dacht bekeken, omdat de slijter hier voor meer werk moet doen voor minder geld. Overwogen wordt het invoeren van een winterprijs en een zomerprijs, waardoor door een ho gere prijs te vragen in de zomer, de hier recreatie zoekende vakantiegan ger een kleine vergoeding zou moe ten betalen voor de service van de melkslijter en de anderen die bij de melkievering te pas kwamen. Vorig jaar waren er 944.709 geregistreerde overnachtingen en dit aantal stijgt zeer snel. Spreker eindigde met de vraag of men als streekbestuur propaganda moet maken voor het melkverbruik. Hij meende dat dit wel het geval was maar dan alleen voor de betere produkten, dus niet voor de gewone losse melk of de gewone verpakte melk, wel voor vla, de pap en yog hurt, al moest hij tot zijn spijt mede delen, dat de resultaten voor de yog hurt propaganda in 1966 belangrijk mindere resultaten hadden opgele verd dan in 1965. Het Ned. Zuivelin- stituut steunt deze reclame. De heer J. Bolle te Oosterland werd als bestuurslid slijter herko zen, voor Bruinisse werd de heer C. Bolijn eveneens herkozen. Vereniging van Rechtzinnig Hervormden Causerie ds. Kalf over: „De engelen, bestaan ze" ZIERIKZEE, 16-1. „De engelen, bestaan ze?" was de titel van het onderwerp, dat ds. H. S. J. Kalf te Benncbroek behandelde op een voor de Ver. van Rechtzinnige Hervorm den te Zierikzee belegde vergadering Ds. Kalf merkte op dat op veie plaatsen in de bijbel ever engelen wordt gesproken en in zover kan men zich afvragen of de vraagstel ling wel juist is. Met de vraag bedoelde de predi kant evenwel wat het bestaan der engelen nu feitelijk voor de mens betekent. Bij het bestaan der enge len staan wij maar weinig stil, maar dit komt dat de ziel zozeer aan het stof kleeft. De engelen behoren, tot de onstoffelijke dingen en voor het natuurkundig denken zijn ze een sprookje. Als echter de Here Jezus in engelen gelooft, dan behoeven de genen die zich christenen noemen hun bestaan zeker niet te loochenen. Spreker waarschuwde met klem niet te zweren bij de huidige stand van die wetenschap. Daar kan spoedig verandering in komen, maar dat geldt niet voor Gods Woord. In het leven van mensen hebben engelen al heel veel betekent. De Heer maakt er gebruik van om de mensen te benaderen; zij dienen hem De eerste cristenen waren Joden en zij baden tot de engelen. Zij doen dat trouwens nog. Het moet allen ge zegd worden - aldus ds. Kalf - dat er blijdschap is bij de engelen over één zondaar die zich bekeert. Het is beschamend dat dit van mensen niet kan worden gezegd. Door het geloof wordt het bestaan der engelen werkelijkheid voor de mens. Daar zijn vele voorbeelden van en talrijke persoonlijke getuigenis sen. Treffend vond spreker het dat er voor de gevallen mens redding is bij God, maar niet voor de gevallen engel. In het eindoordeel zullen zij mede de satan en zijn trawanten veroordelen. Gods kinderen echter zullen eenmaal de engelen overtref fen als zij het schoonste lied zullen zingen tot eer van God. .,Wat ik nu heb te geloven, zal ik straks eeuwig zien als ik in de hemel kom", aldus ds. Kalf. Medegedeeld werd neg dat op 23 februari a.s. de volgende vergadering zal worden gehouden. Als spreker treedt op de ex R.K.-priester ds. H. J. Hegger. ZIERIKZEE Jubileumvergadering Chr. Boerenorganisaties De besturen van de C.P.B., de C.P. M.B., de C.J.B.T.B. en C.B.T.B. hou den een jubileum vergadering, in verband met het 35-jarig bestaan van de C.J.B.T.B. op vrijdag 27 ja nuari 1967. De vergadering vindt plaats in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. Na opening door de C.B.T. B.-voorzitter de heer J. A. v. d. Bijl, spreekt de landelijk voorzitter van de C.J.B.T.B. de heer C. Hakke- steegt te Hoornaar over het onder werp: „Bij de 35ste voort". Onder leiding van ds. J. Keizer, predikant te Brouwershaven, wordt een quiz gehouden. Na de pauze wordt het blijspel: „De poets van Akkeriust" ten tonele gebracht. Forumavond politieke partijen Met betrekking tot de forumavond, die, wordt georganiseerd door de po litieke partijen, vernemen wij, dat men er in geslaagd is ook van libe rale zijde een spreker voor deze avond aan te trekken. Het is de heer A. J. B. Hubert, vice-voorzitter van de J.O.V.D. Medegedeeld wordt ver der nog dat burgemeester D. W. Kastelein zich bereid heeft verklaard het voorzitterschap op zich te nemen. Voordracht Berend Boudewijn uitgesteld Van Z.V.U.-zijde vernemen wij dat de tegen vrijdag 20 januari a.s. uit geschreven bijeenkomst, waarop het woord zou worden gevoerd door Be rend Boudewijn, tot nader order is uitgesteld. Zulks houdt verband met het feit dat op dezelfde avond het niet onbelangrijke politieke forum te Zierikzee zal worden gehouden. Vorige week werd alhier de ouder avond van de o.l.-school gehouden. De vergadering stond onder leiding van de heer J. C. Hendrikse. die na men? de Oui'erccmmissie en de leer krachten een hartelijk welkomst woord sprak, uiting gevend aan zijn vtldccnning dat vrijwel alle ouders aanwezig waren. In het bijzonder heette hij welkom wethouder J. van Waveren, als afgevaardigde van het college van b. en w. Een verder wel kom cntvir.g de hanclwerkonderwü- zeres mevrouw Padmos-van Toledo. Geslaagde ouderavond o.l. school te Noordwelle Het werk van de leerlingen In de pauze werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Zoals ge woonlijk had de handwerkafdeling de meeste aandacht. De ouders maakten van de gelegenheid gebruik met de leerkrachten over hun kin deren te spreken. Na de pauze sprak het schoolhoofd de heer Smallegange Hij recapituleerde de schóól-gebeurte nissen in het afgelopen jaar, als de schoolreis, het verkeersexamen, het St. Nicolaasfeest enz. Speciaal vermeldde hij het school zwemmen en bracht dank aan dege nen, die zich belasten met het trans port van de kinderen naar „De Val". Hij bracht dank aan het gemeentebe stuur. de oudercommsisie en de ou ders voor de prettige samenwerking. De heer v. d. Wiel gaf op geestige wijze een verslag van de afgelopen schoolreis. Voor 1967 gaan de ge dachten uit naar Antwerpen. Wethouder Van Waveren wees in zijn toespraak op het nut van een school in kleine kernen. Mochten or eventuele wensen ziin. dan zou hij die in februari graag vernemen als hij de school bezoekt. Aan het slot dankte de voorzitter de heer Van Waveren en de gemeente voor de goede samenwerking. In het alge meen dankte hij voor de vele en ve lerlei steun, die de school ontvangt. ..Laten wij bedenken, dat een goed fundament ook op onderwijsgebied vereist is', aldus spreker. Na de (goedgekeurde) notulen van de secretaris leverde de penning meester de heer C. Oosse het finan cieel verslag. Een klein batig saldo bleek in kas. Onder dankzegging voor het akkuraat beheer werd de penningmeester décharge verleend. Aftredend en herkiesbaar waren de huidige leden van de oudercommis sie: mevro-uw J. B. Steur-Prins en de heren J. C. Hendrikse en C. Oosse. Zij werden herbenoemd. T.a.v. taak eri samenstelling van de commsisie verandert er te Noordwelle niet veel. De heer J. Bijkerk, jeugdconsulent in de provincie Zeeland hield een praatje over beroepsmogelijkheden na do lagere school en andere on derwijsmogelijkheden. Op duidelijke wijze gaf spreker een inzicht in deze moeilijke materie, wijzend op de taak van de ouders. In het kader van de Katoenshow 1967 zijn weer interessante modellen ver schenen. Opvallend is de Western style, die dit voorjaar zijn intrede in de Nederlandse mode heeft gedaan. Dit fijne jurkje is er een voorbeeld van. Het is uitgevoerd in effen corduroy en vrolijk bedrukte ladyroy van Schut tersveld. Voorschot voor provincie DEN HAAG, 14-1. Bij besluit van de minister van binnenlandse zaken zijn voorschotten verleend op de uit kering, die de provincies over 1967 uit het Provinciefonds ontvangen. Voor Zeeland bedraagt dit voorschot f 10.006.439. ZIERIKZEE/BRUINISSE Spaanse mosselen naar Frankrijk Door de Franse regering is bij handelsverdrag een bedrag van i miljoen Franse francs gecontingeerd, waarvoor dcor Spaanse vissers, Spaanse mosselen in Frankrijk mo gen worden ingevoerd in 1967. Zoals bekend groeien de Spaanse mosselen, daar aan einden touw, die men in het water laat hangen, zo worden wan neer ze voldoende groot zijn, van deze touwen geplukt en in rieten mandjes verpakt kernen ze op de markten, voornamelijk Parijs. Spanje is voor Nederland nooit een ernstige concurrent op het gebied van de mosselen geweest, maar ge zien het bedrag dat thans is gecon- tineenteerd bestaat de vrees, dat in de toekomst deze concurrentie nog wel eens gevaarlijke vormen zou kunnen gaan aannemen. DREISCHOR Vergadering „Crescendo" Op de alhier gehouden vergadering van de muziekvereniging ..Crescen do" bleek - tijdens de rondvraag - dat er geen klachten waren aan gaande de instrumenten en de ver lichting. De wekelijkse contributie gaat voortaan vijf en dertig cent be dragen; adspirant-leden betalen in het vervolg twintig cent. Aangedrongen werd uit de verga dering cp een rouleringssysteem bij de oud-papieracties. Dit gold overi gens een verzoek, dat ieder jaar wordt herhaald, maar moeilijk valt te realiseren omdat het ophalen ge schiedt op basis van vrijwilligheid. Verder werd aangedrongen op verho ging van de gemeentelijke subsidie. Als slctpunten kwamen uniform- kwesties en uitwisselingsconcerten aan de orde. De voorzitter dankte aan het slot voor de prettige en vruchtbare besprekingen en onder lijnde de noodzaak van trouw repe- titiebezoek en het musiceren thuis, in het bijzonder als een concours in zicht is. Het ere-lid de heer Verjaal was de tolk van de vergadering toen hij tot het bestuur een dankwoord sprak voor het gevoerde beleid. Hij hoopte op voortzetting daarvan. Hij hoopte - als negentig-jarige - ook volgend jaar weer een dergelijke geslaagde vergadering te mogen meemaken. BROUWERSHAVEN Feestavond Alg. Sportvereniging De Alg. Sportvereniging „Brou wershaven" biedt a.s. vrijdag 20 ja nuari des avonds 8 uur haar leden en donateurs een feestavond aan in ho tel Graaf Floris V, geheel verzorgd door eigen krachten. Het programma vermeldt o.a. zang en muziek door „The Zanny's" en opvoering van het blijspel in drie bedrijven „Commis saris Manus vertelt". Verder zal op deze avond aan vijf leden der sport vereniging welke 25 jaar of langer lid zijn van de S.D.K.B. een fraai in signe worden uitgereikt. Na afloop is er bal met medewerking van „The Sphinx". Deze twee pakjesbestaande uit rokjes met bijpassende 3/4 jas werden ge maakt uit bontgeweven katoenen stoffen. De modellen zijn ontworpen door Josje Leegèr, die vindt dat een vrouw in haar kleding zich vrij en zorgeloos moet voelen. DJAKARTA, 17-1.. Een officieel blad van het Indonesische leger heeft dinsdag geschreven dat, nu duidelijk blijkt dat president Soekarno zich niet vrijwillig wil terugtrekken, het tijd wordt dat hij wordt verwijderd. In een hoofdartikel wordt de eis gesteld dat er snel voligens de wet tot actie wordt overgegaan. Dr. Soe karno heeft bewezen een voortdu rend gevaar te vormen voor de re publiek en de revolutie. De weige ring vorige week om zijn politiek van het verleden uiteen te zetten is het laatste bewijs voor degenen die dachten dat hij zou toegeven dat zijn leiding grote schade aan het land heeft toegebracht. „De keuze is ge maakt. Het welzijn van honderd min. Indonesiërs en de komende genera ties in Indonesië gaat boven het lot van een individu', aldus het blad, dat de mening van de militaire leiders van het land weergeeft Verkeerscursus uitgesteld Het Verbond voor Veilig Verkeer afd. Brouwershaven maakt aan be langhebbenden bekend dat de ver keerscursus welke deze week zou starten, tot midden februari is uit gesteld. Oorzaak hiervan is, dat we gens de enorme vraag in geheel Ne derland naar lesboekjes aan het bu reau te Hilversum een stagnatie is ontstaan in de aflevering door de uitgever. Een definitieve datum zal nog na der worden bekend gemaakt. Daar ongeveer zestig personen zich voor de cursus hebben opgegeven zal een splitsing plaats hebben en twee maal per week les worden gegeven. BRUINISSE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt op donder dag" 19 januari weer bijeen in het Ned. Herv. Ver.gebouw. De heer J. C. Spaans uit Zierikzee, hoofd van de Chr. ULO-school zal die avond spreken over „De opgroeiende jeugd in de welvaartsstaat". Tevens zal een nieuwe secretaresse worden ge kozen, wegens het vertrek van me vrouw Pipping-van Vessem naar Middelburg. Bescherming van de ijsbaan Naar aanleiding van het berijden en stuk rijden van de ijsbaan dooi de jeugd cp 10 januari j.l. zender dat de baan was opengesteld kwam het bestuur van de IJsvereniging ..Nooit Gedacht" bijeen. Besloten werd dat degenen, die zich bij herhaling op de ijsbaan be vinden, voordat, deze door het be stuur is opengesteld, voor dr rest van hel seizoen worden geschorst als lid. Hun zal de toegang tot de baan worden ontzegd. Het bestuur zal duidelijk bekend maken, wanneer de baan geopend is en wanneer er op mag worden ge schaatst. Onherstelbare vernieling en het bederven van de ijspret voor allen is het gevolg van een eigenmachtig op treden zoals recentelijk is gebeurd. SINT PHILIPSLAND Vergadering C.P.B.-afdeling De C.P.B. afdeling hield de eerste vergadering in dit jaar in „De Drui ventros" te St. PhilipslancL Het was een huishoudelijke verga dering. Het jaarverslag over het af gelopen jaar werd voorgelezen als mede het financieel verslag. Daarna werd het programma voor het vol gende seizoen besproken. De mening van de leden werd hierover gevraagd Op 3 februari zal er een jaarver gadering worden gehouden samen met de C.B.T.B. terwijl er op 16 fe bruari een modeshow zal zijn in „Ons Dorpshuis' te Anna Jacobapol- der, uitgaande van het modehuis „Caprice" te Bergen op Zoom. ZIJPE Schip voer op Krammerplaal Het 1400 ton grote motorschip „Echo" uit Rotterdam, geladen mei mijnsteen van de Limburgse mijnen en bestemd voor de Deltawerken bij Scharendijke, is maandagvoormid dag op de punt van de Krammer plaat omhoog gevaren en blijven zit ten. De motormosselschepcn Bru 9 en Bru 62 voeren uit ter assistentie maar konden het schip niet meer vlot trekken. Een sleepboot van de firma Muller uit Terneuzen, de „En Avant 16". is in de nabijheid van het schip aanwezig. Minister Luns terug uil Roemenië SCHIPHOL, 16-1. V,Maan over de resultaten van zijn officiële be zoek van 5 dagen aan Roemenië, is minister Luns met de kleine delega tie, die hem begeleidde, terugge keerd uit Boekarest. Hij somde bij zijn aankcmsl op Schiphol die resul taten op: een cultureel akkoord, overeenstemming over herstelbeta lingen van na de oorlog in Roemenië genationaliseerde Nederlandse be drijven, opening van een Nederland se Kamer van Koophandel in Boe karest, een veterinair en sanitair ak koord. een bezoek van een Neder landse economische missie vermoe delijk onder leiding van de voorzit ter van de Centrale Kamer van Han- deisbevordering, S. J. van den Bergh, en een tegenbezoek aan Nederland van de Roemeense premier Maurer en de minister van buitenlandse za ken Manescu. Buidelniezeii 111 Nederland ZEIST, 16-1. Naar hel A.N.P. van het Rijks Instituut voor Veldbiolo- gisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (R.I.V.O.N.) in Zeist verneemt, lijkt het zeer waar schijnlijk dat de buidelmezen zich vroeg of laat blijvend in Nederland zullen vestigen. NAPELS, 17-1. Napels wordt ge troffen door een koudegolf. Het is er zo koud dat de fonteinen bevroren zijn. Wolven zijn van de honger naai de laagvlakte gekomen en hebben een 20-tal schapen verslonden. Amerikaanse troepen in Vietnam worden weer versterkt WASHINGTON, 17-1. De Verenig- de Staten zullen deze maand nog 10 duizend militairen naar Zuid-Viet- nam zenden waarmee de Amerikaan se sterkte daar op 405.000 man komt, zo is in defensiekringen in Washing ton gezegd. In dit aantal zijn niet begrepen de 30.000 man (meest van de luchtmacht) in Thailand en de on geveer 55.000 opvarenden van de ze vende vloot die bij Vietnam opereert Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft maandag gezegd dat de censuur op nieuws over het onderwijs, de landbouw en sociale zaken is opge heven. Berichten over militaire en economische aangelegenheden blij ven aan censuur onderworpen. LAATSTE NIEUWS SAIGON, 17-1. De Zuidvietnamese regering heeft dinsdag besprekingen met vertegenwoordigers van de Noordvietnamese regering aange boden voor uitbreiding van het ko mende bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, het „Tct". Tegelijkertijd kondigde de rege ring in Saigon aan voorlopig niet te zutien ingaan cp het door de Viet- cong aangekondigde zevendaagse be stand, maar zich te zulten houden aan de door haar vastgestelde pe riode, beginnende 8 februari. De zon schijnt, maar ik ben niet vrolijk en daarmede - misschien is dat een troost staat een mens nooit alleen. Soms heeft men tegenslag en langzaam voelt men de Pallieter in zich sterven. Daar is hier trouwens ook geen Lethe in de buurt, met ron dom frisse landouwen en een jube lend vogelkoor in de lucht. Het is januari en dat is de moeilijkste maand van het jaar. Men wil wel alles omhoog tillen op de toppen zo als die elders in een jaar wel voor komen, maar hier valt niets te for ceren en het leven vraagt afwachten; dat is toevallig ook het moeilijkste. Men kan verschillende dingen doen en nalaten, maar geluk is vaak als een vlinder. Het danst, en fladdert iveg en het wordt steeds ongrijpbaar der en daar heeft men het dan; het jagen is niet goed. Beter is wachten tot zo'n geluksvlindertje dichtbij komt. Misschien mag ik wat XJ betreft met het verkeerde been uil bed zijn gestapt. Misschien is dat nog wel waar ook, al steekt dat toch niet diep. Het is helemaal nietsalleen het rooster is uit de kachel gevallen, er is een lek in een afvoerbuis van de gootsteen en het vuilnisvat is niet buiten gezet. Zulke dingen doen al leen wat aan het humeur van de fnens, maar niets aan zijn ziel. Een beetje zorgen, eigen droefheid en die van een ander, een onbestem de onrust, de wil om alles anders en beter te doen en iets te vertillen aan het leed van de wereld. Alleen een Atlas kdn het, maar een gewoon mensje niet. Hoe ver kunnen die overpeinzin gen eigenlijk gaan? Nu, een heel eind hoor, maar ze moeten toch maar niet gaan overheersen, want dan wordt een mens geestelijk blind en doof. Dan zal hij nooit meer echt luisteren naar een kwinkeleercon- cert in een bos, nooit meer ge roerd worden door het ademen van de zee. Hij zal geloven dat dood, dood is en tegen alles een schop willen geven. Op zo'n moment moet er echt een rood lampje gaan bran den en is het nodig zich tc herinne ren dat een mens oorspronkelijk voor geluk is geschapen; een zuiver, evenwichtig, probleemloos, puur ge luk. Hoe eindeloos, ongrijpbaar ver kan dal nu soms niet zijn. Daar steekt heel wat droefheid in, maar soms draagt die de kiem in zich van een nieuwe vreugde. Zo gek is het leven ook! SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2