DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ook de boeren worden betrokken in de culturele revolutie Het meisje Laing Verwoestende brand in Chicago Uitbarsting Merap Kinderen ontvoerd Zweden zwaait naar rechts Matroos zat op dak van rijdende trein Mevrouw Kennedy komt tot een akkoord met de auteur van het boek Koude in Turkije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19728 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01 tt0-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nuininer: De veehouderij op Schouwen-Diriveloml De toestand in China TOKIO, 16-1. De communistische leiders in China hebben maandag de vijfhonderd miljoen boeren in het land opgeroepen niet in te gaan op pogingen van partijfunctionarissen, die zich tegen Mao Tse-Toeng ver zetten, om de economie van het plat teland te ontwrichten, aldus het Ja panse persbureau „Kyodo". Volgens de correspondent van ge noemd persbureau in Peking, zijn in de Chinese hoofdstad uit naam van het centraal comité van de Chinese communistische partij plakkaten op gehangen, waarop werd meegedeeld dat „autoriteiten in de partij" boeren hebben aangezet cm naar de steden te trekken en „onredelijke economi sche eisen" te stellen. Volgens de correspondent was de oproep be stemd voor de miljoenen Chinezen die in de afgelopen jaren uit de ste den naar het platteland zijn gezon den om daar te gaan werken. DUNEDIN, 16-1. De in Nieuw- Zeeland wonende Nederlandse pre dikant L. Felderhoff, die zoals eerder gemeld aangeboden heeft een doch tertje uit het blanke gezin Laing in Oost-Transvaal, dat door de Zuid- afrikaanse aut'.riteiten achteraf als kleurlinge geclassificeerd is, in zijn huis cp te nemen, heeft van de va der bericht gekregen dat de nadere behandeling van deze zaak door het hooggerechtshof en het bureau voor rassen-kwalificatie neg moet worden afgewacht. De predikant had inmid dels de heer Laing een tweede brief gezonden waarin hij zijn tussenkomst aanbood voor het geval laatstge noemde zou besluiten met de zijnen Zuicl-Afrika te verlaten. Canadees vee voor Italiaanse boeren OTTAWA, 17-1. Canada zal vee ter waarde van 400.000 dollar (ruim 1.400.000 gulden) naar Italië ver schepen om de boeren daar te hel pen, die zijn getroffen door de ramp zalige overstromingen van vorig jaar. Dit deelde dinsdag de Canade se minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, mee. Volgens zijn zeggen is er nog 100 duizend dollar (ongeveer 350.000 gulden extra uitgetrokken voor hulp aan Italië, maar het stond nog niet vast aan wat voor project het zou worden besteed. CHICAGO, 16-1. „McCormick Pla ce", een geweldig tentoonstellingsge bouw aan het Michigan-meer in Chicago, is door brand goeddeels verwoest. Meer dan 2000 brandweer lieden, in de. uitvoering van hun taak gehinderd door strenge vorst, bestreden het vuur. Zij moesten ace tyleenbranders en benzine gebruiken om de bevroren brandkranen te ont dooien. De schade wordt op tenmin ste 20 miljoen dollar (meer dan 70 miljoen gulden) geraamd. Op het moment dat de brand ont dekt werd, bevonden zich ongeveer 150 wakers en personeel van de on derhoudsdienst in het gebouw, maar voor zover bekend, vielen er geen slachtoffers. De door de brand aangerichte schade bedraagt volgens de laatste ramingen 430 tot 500 miljoen gulden. Het was de broer i NIJMEGEN, 16-1. Op aanwij zing van een 17-jarig meisje is in Nijmegen een man gearres teerd, die haar kort tevoren van een handtasje zou hebben beroofd en die zij wel kende. De man werd meegenomen naar het bureau. Hoewel hij hardnekkig ontkende en bo vendien een waterdicht alibi J had. bleef het meisje bij con- frontatie volhouden dat zij in hem de dader herkende. Ter- wijl het onderzoek nog gaande was, meldde even na midder- nacht de politie uit Oosterbeek L dat daar zojuist een Nijmege- naar ivas aangehouden, die ge- poogd had een vrouw haar tasje te ontrukken. Tot ver rassing van de Nijmeegse po litie bleek de arrestant uit Oosterbeek een broer te zijn van de man die in Nijmegen was aangehouden en boven dien sprekend op hem ie gelij ken. Het is volgens de politie vrijwel zeker, dat dp man uil Oosterbeek ook aansprakelijk is voor de beroving, waarvoor zijn broer werd aangezien. Het centraal comité drong op deze groep aan, het werk op het land ge woon te blijven verrichten en een onderzoek van het centraal partij comité naar haar economische pro blemen af te wachten. Op de plakka ten werd beweerd dat de landeige naren, rijke boeren en rechtse, con tra-revolutionaire elementen samen spannen om het nationaal econo misch beleid te ontwrichten en de culturele revolutie te vernietigen. Loonsverhogingen Voorts werden de banken opgeroe pen geen betalingen te doen die niet overeenkomen met de staatsvoor- schriften. Waarnemers menen dat deze waarschuwing in verband kan staan met berichten, dat anti-Mao- partijfunctionarissen aan arbeiders en boeren loonsverhogingen hebben toegezegd die niet door regering of partij zijn goedgekeui-d, om op deze wijze de arbeiders tegen de culturele revolutie op te zetten. De oproepen in de plakkaten slui ten aan op de aanduidingen in pre mier Tsjoe En-Lai's redevoering van zaterdag, dat de culturele revolutie zich uitbreidt tot de boeren van het land, die viervijfde van de bevolking uitmaken. Volgens het persbueau „Nieuw- China" verenigen de „proletarische revolutionaire rebellen" in mijnbouw en industrie zich in opdracht van Mao in een groot verbond om een aarval te ondernemen op de „bour geois reactionairen". Waarnemers maken uit deze op roep van Mao op dat hij bij de ver- Overweg hleef open HAARLEM, 16-L Dooi; riog .onbe kende oorzaak heeft gisteravond eer? ovevwegwachter de spoorbomen van de overweg aan de Liedeweg te Haarlem open laten staan op- het moment waarop twee treinen uit verschillende richtingen bijna tege lijkertijd deze overweg passeerden. Een personenauto kon nog juist voor de trein steppen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De spoorwegen stellen een onderzoek in. DJAKARTA, 16-1. Duizenden dor pelingen op middenJava zijn het af gelopen weekeind gevlucht toen de Merapi tot uitbarsting kwam. De vulkaan spuwde lava over een ge bied van 10 kilometer, maar er is geen melding van slachtoffers ge maakt in de dorpen aan de voet van de Merapi. De vulkaan, die elke vijf jaar tot uitbarsting komt, leverde maandag nog steeds gevaar op. Stank rond Windsor 1 wijdering van „reactionaire" partij functionarissen en leidinggevend per soneel uit de industrie liever gebruik maakt van arbeiders dan van jonge Rode Wachters van buiten de be drijven. „Kritiek van hel volk" In „Rode Vlag", het theoretisch orgaan van de Chinese communisti sche partij, werd maandag de op het verkeerde pad zijnde bedrijfsleiders aangeraden de kritiek van het volk ter harte nemen of verslagen te wor den. In het artikel, dat door radio- Peking werd aangehaald, werd ge zegd dat de bedrijfsleiders niet bang moesten zijn voer kritiek van de massa. Als zij fouten gemaakt had den, en zij deze samen met de massa ernstig en welgemeend zouden on derzoeken, zou het volk niets tegen hen ondernemen, aldus „Rode Vlag". Het euthanasie programma van de nazi's FRANKFORT, 10-1. Artsen van het nationaal-sociaïistische euthana sieprogramma schreven de doodsoor zaak van hun slachtoffers in de over lijdensakte nog voor zij overleden waren. Dit hebben getuigen maandag ver klaard tijdens het proces dat in Frankfort wordt gevoerd tegen drie artsen, die ervan beschuldigd wor den op last van de nazi's geestes zieken de „genadedood" tc hebben gegeven. Een voormalige ambtenaar van de J euthanasie-organisatie schatte het aantal in verscheidene „uitroeiïngs- huizen" ter dood gebrachten op ze ventigduizend. Daar waren ook mis dadigers onder. ST. AGATHE, Canada, 17-1. De Canadese politie heeft in de bergach tige streek rond St. Agathe in de buurt van Quebec gezocht naar 48 kinderen, die door monniken van een van de R.K. kerk afgescheiden-sectie worden verbergen gehouden. Een sociale instantie heeft veror dend, dat de 66 kinderen, die in het klooster verbleven, onder gerechte lijke voogdij moeten worden ge plaatst, omdat zij niet goed gezond en ondervoed waren, en omdat hun opvoeding was verwaarloosd. Het klooster is eigendom van de apostelen van de oneindige liefde. De sectie heeft connecties met een geest verwante beweging, die in 1952 in Frankrijk door de ex-priester Michel Collin is gesticht, Collins noemt zich paus Clemens XV. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's O Men draagt het kruis niet altijd op zijn rug Prinses Irene, die enige tijd in Nederland is geweest in verband met hel hu welijk van haar zuster Margriet, is met een lijntoestel naar Madrid ver trokken. Haar echtgenoot prins Carel Hugo was reeds donderdag naar de _$paans_e hoofdstad gevlogen. WINDSOR, 16-1. De overheid in Windsor heeft een onderzoek inge steld naar de bron van een walgelij ke stank die rondom het kasteel Windsor heerst, het weekendverblijf van de Engelse koningin. Na allerlei mogelijkheden zoals overvolle vuil nisbakken en afval van een chemi sche fabriek onderzocht en bevonden te hebben, dat de stank daaraan niet te wijten is, hebben de autoriteiten een beroep gedaan op de bevolking van Windsor onmiddellijk te melden als zij de oorzaak van de walgelijke lucht zou hebben gevonden. Actie tegen zwaarlijvig heid in Engeland LONDEN, 17-1. Vier-cn-twintig vooraanstaande Britse artsen en ge leerden hebben een actie ingeluid te gen de zwaarlijvigheid, waaraan 27 miljoen mensen in Engeland ljjden. Ze maakten maandag de oprichting bekend van een „Brits genootschap tegen de corpulentie", dat zwaarlij vigheid als ziekte erkend wil zien. De initiatiefnemer, dr. Paul Lebon, zei: „Wij weten dat minstens de helft van de bevolking te veel weegt en bij enkele autoriteiten bestaat het vermoeden dat dit van wel twee der den van de bevolking gezegd kan worden". Onder de leden van het genoot schap bevinden zich voedings- en stofwisselingsdeskundigen. Het ge nootschap zal het onderzoek naar zwaarlijvigheid bevorderen en art sen adviseren bij het voorschrijven van de juiste medicijnen en van een dieet. Ook wil het een tijdschrift gaan uitgeven om aan de nieuwste gegevens en de laatste onderzoekin gen betreffende dit probleem een betere bekendheid te geven. „Zwaarlijvigheid moet als een ziekte worden erkend, precies zoals polio en kanker. Zij kan de dood veroorzaken", aldus dr. Lebon. STOCKHOLM, 16-1. Op zondag 3 september a.s., om 04.00 uur, gaat in Zweden het verkeer van links over op rechts, zo is door minister Olof Palme meegedeeld. Aan de aanpassing van het Zweed se verkeer aan continentaal Europa is jaren gewerkt. Om de verschake ling te vergemakkelijken zal in de nacht van 3 september van 00.00 tot 06.00 uur in geheel Zweden een vol ledig verkeersverbod van kracht zijn, dat slechts voor bijzondere dienst voertuigen niet geldt. Voor het snel verkeer zullen de eerste tijd na de overschakeling snelheidsbeperkingen gelden: op de autosnelwegen tot 90. op de overige wegen buiten de be bouwde kom tot 70 en binnen de be bouwde kom tot 40 km-h. MIDDELBURG, 16-1. Tussen Mid delburg en Vlissingen heeft zich maandagmorgen om half twaalf een merkwaardig voorval afgespeeld. Een tot nu toe onbekend gebleven matroos is tijdens de vijf minuten durende treinreis tussen de beide Zeeuwse steden op het dak geklom- „De rloori van een president" NEW YORK, 16-1. Mevrouw Ja cqueline Kennedy, echtgenote van de vermoorde president, is tot een ak koord gekomen met William Man chester, de schrijver van het boek ^.De dood van een president', over de publikatie waarvan een geschil was ontstaan tussen haar en de auteur. Dit is meegedeeld door een woord voerder van senator Robert Kenne dy. In december van het vorig jaar sprak mevrouw Kennedy zowel Man chester als de uitgevers „Harper and Row" in rechten aan. .Harper and Row" willen „De dood van een pre sident" in april uitgeven. Het boek, dat nu onder meer in „Look" als vervolgverhaal verschijnt gaat over de gebeurtenissen rond de moord op president Kennedy, in no- vermber 1963 in Dallas gepleegd. Me vrouw Kennedy wilde de publikatie van het beek in zijn oorspronkelijke vorm laten verbieden, omdat er vol- Beroemd park in Peking werd gesloten PEKING, 16-1. Het beroemde „Yihe Yoean"-park in Peking, dat tegen het einde van de 19e eeuw is ge bouwd. is door studenten van de universiteit gesloten omdat het „vol oude dingen" staat en bezoekers herinnert aan verouderde gewoon ten. Buitenlandse inwoners van Pe king mogen er nog wel in. Een pavil joen met beeldbouwwerken is door de studenten vernield. Het park ligt ongeveer 17 km. van het centrum van de hoofdstad. gens haar smakeloze en onjuiste stukken in stonden. „Look" kwam al tot een akkoord met mevrouw Ken nedy. Het tijdschrift besloot 1.600 woorden te wijzigen of weg te laten. Daarna trok mevrouw Kennedy de aanklacht tegen „Look" in. Doorgedrongen tot tuinen van het Witte Huis WASHINGTON, 16-1. Vorig jaar zijn zes personen, zonder gezien te worden door de veiligheidsdienst, tot het Witte Huis doorgedrongen door over het hek te klimmen. Zij werden in de tuinen rend het pre sidentieel paleis opgepakt, aldus de „Washington Post". Plet Witte Huis heeft meerdere malen melding gemaakt van pogin gen tot misleiding van de veiligheids dienst, maar heeft geen commen taar willen geven op het bericht van de „Washington Post". Volgens het blad vreest de veilig heidsdienst dat door de grote publi citeit rond William Manchesters „Dood van een president" geestelijk gestoorde personen aangemoedigd worden in het zoeken naar manieren om president Johnson te belagen. Sinds de moord cp president Ken nedy is de presidentiële veiligheids dienst verstrekt. Het Witte Huis zelf. dat omgeven wordt door dri'e ringen gewapende politieagenten en leden van de ge heime dienst, wordt als onkwetsbaar voor indringers beschouwd. Zuidelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige, zuidelijke wind: vannacht tem peratuur om hel vriespunt, morgen middag dezelfde of iets lagere tem peraturen. 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.02. Maan op 11.43. onder 0.31). 19 jan. Zon op 8.38, onder 17.04. Maan op 11.55, onder 1.40. Eerste kwartier: 18 jan. te 20.41. MOOC.W \TFKST\\l)F\ ZIERIKZEE: 18 jan. 19 jan. 7.46 v.m. 8.28 v.m. 20.16 n.m. 21.04 n.m. De spoorwegen nemen aan dat hij uit een raam op het dak is geklau terd. Hij bleef daar ongeveer vier minuten in gebukte houding zitten. Bij het in zicht komen van het sta tion Vlissingen verdween de matroos weer snel aan de andere kant van de wagon in de treincoupé. De sta tionchef van Vlissingen, de 51-jarige C. G. Coevert. heeft de matroos bij binnenkomst van de trein met eigen ogen op het dak zien zitten. Kort te voren had hij een telefoontje ontvan gen van de overwegwachter bij Sou burg, die bij het passeren van de trein de vreemde capriolen van de matroos had opgemerkt. Volgens de heer Coevert moet de trein tijdens het uitstapje van de matroos een snelheid van ongeveer 70 krn per uur hebben gehad. „Zoiets heb ik in mijn tienjarige loopbaan bij de spoorwe gen nog nooit meegemaakt', zo zei hij. „Dat de matroos geen letsel heeft opgelopen mag een wonder heten". Overigens is nog niet duidelijk ge worden of de marinierspatrouille op het station Vlissingen de bewuste matroos heeft aangehouden. Volgens ooggetuigen zou de marinepatrouille een matroos die er nogal bevuild uit zag en enige knopen van zijn uni form miste, hebben aangehouden, maar de matroos zou hebben ont kend iets met de klimpartij te maken hebben gehad. Vreemd genoeg ont kennen zowel de Koninklijke Mare chaussee, de marinepatrouille als de militaire politie in Vlissingen iets van deze zaak af te weten. ISTANBOEL, 16-1. Een koudegolf in Turkije heeft tot dusver negen doden geëist. Zes reizigers zijn om gekomen in een sneeuwstorm bij de Turks-Perzische grens. Overblijfselen van dinosaurus ontdekt MOSKOU, 16-1. De Sowjel-Rus- sische palaeontoloog prof. Anatoly Rzjdestvensky heeft overblijfselen ontdekt van een tot nog toe onbe kende soort dinocaurus, een reusach tig voorhistorisch reptiel. De skelet- delen zijn gevonden bij Tasjkent in centraal Azië. Het dier moei 70 tot 80 miljoen jaren geleden geleefd heb ben. Rosjdestvensky meent dat het doorvorsen van de kosmische ruimte zal leiden lot de nieuwe wetenschap astro-palaeontologie. en stelt voor in het gesteente van de maan te gaan zieken naar overblijfselen van voor historische reptielen. BROUWERSHAVEN 18 jan. 7.47 v.m. 20.07 n.m. 19 jan. 8.30 v.m. 20.57 n.m. Doodtij: 21 jan. IIFT WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-1. Het K.N.M.I. deelt -mede: In de afgelopen nacht is de bewolking in ons land opgelost, zo dat de temperatuur plaatselijk en kele graden beneden het vriespunt kwam. Tegelijkertijd nam een hoge- drukgebied boven het vasteland van Europa in betekenis af. Oceaande pressies van kleine omvang trekken op het ogenblik langs Ierland naar het noordoosten. De erbij behorende fronten komen geleidelijk dichter bij Nederland. Het komende etmaal zal daardoor de bewolking over het al gemeen weer toenemen .maar de kans op neerslag wordt waarschijn lijk niet groot. De temperatuur kan in de nacht plaatselijk weer tot en kele graden beneden het vriespunt dalen, terwijl de middagtemperatu- ren morgen dezelfde zullen zijn als vandaag of iets lager. a De Arabische organisatie van vrijheidsstrijders in Syrië „Al Assi- fa" heeft in het dagblad „Al Baas" in Damascus haar 55ste lijst gepu bliceerd van aanslagen die haar le den deze maand op Israëlisch grond gebied hebben gepleegd. Ne»ersheriff in Alabama C TUSKEGEE (Alabama), 16-1. Lu cius Amerson. een 33-jarige voorma lige parachutist, is maandag te Tus- kegee geïnstalleerd als sheriff van Ma con County. Amerson is hiermee de eerste ne gersheriff in Alabama sinds de staat na de Amerikaanse burgeroorlog door noordelijke troepen werd be zet. Hoewel Amerson pas na midder nacht in dienst zou treden, verscheen hij in vol ornaat op de beëdigings plechtigheid en droeg hij een zware dienstrevolver op zijn heup. Geen voorrang: Drie doden bij ongeluk APELDOORN, 14-1. In Apeldoorn zijn op het kruispunt Kanaal-Zuid- Vcorsterweg twee personen dodelijk verongelukt bjj een autobotsing. De bestuurder van de personenauto, de heer H. B. uit Hall (gemeente Bruin- men) verleende op dat punt geen vcorrang aan de personenauto, be stuurd dcor de heer H. G. uit Laag Sc eren. De in de auto van de heer G. zit tende bejaarde mevrouw C. Janse uit Vrouwenpolder werd gedood terwijl de bi.i de heer B. inzittende 47-jarige heer J. Zomer uit Eerbeek eveneens om het leven kwam. Drie inzittenden van de auto van de heer G. werden gewond en overgebracht naar het ziekenhuis in Arnhem. In de loop van de avond is in een ziekenhuis te Arnhem ook de bc- sluur^er aan de aangereden auto, de 57-jarLge H. G. aan zijn verwondin gen bezweken. Naar de politie verklaarde zou de bestuurder van de andere auto, die geen voorrang verleende, onder in vloed van sterke drank hebben ver keerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1