weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kiesinger vond in Parijs realistische en hartelijke geest Culturele revolutie wordt nog intenser Geheim contact met Hanoi? Thant doet beroep op Israël en Syrië Bouwers vragen minister maatregelen 8 Ontsluiting Amazonebekken? China en Amerika te ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Slamulag 16 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19727 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. i. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering Dreischor's Crescendo Frans-Duits gesprek Sterreu uit de IJszee PARIJS, 14-1. Vernomen wordt dat het Frans-Duitse overleg heeft geleid tot beter begrip der weder zijdse standpunten met betrekking tot de zeer belangrijke vraagstuk ken. Van Franse ambtelijke zyde werd vrijdagavond verklaard dat de besprekingen „hartelijk waren, zon der dat men zich hierbij aan illusies moet overgeven". Als een ander teken van een ver betering der Frans-Duitse betrek kingen wordt het feit van de krans- legging door bondskanselier Kiesin ger op het graf van de Franse Onbe kende soldaat beschouwd. Dr. Aden auer deed dit regelmatig, wanneer hij Parijs, als Westduitse regerings leider bezocht, maar zijn opvolger, professor Erhard, brak met deze ge woonte. Praktische vraagstukken In zijn gesprek met verslaggevers, die hij in Frans, Engels en Duits te woord stond, verklaarde bondskan selier Kiesinger nog: „Ons gesprek ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten was zeer realistisch. Er zijn vele praktische vraagstukken besproken, waarbij speciaal aandacht is ge schonken aan het Europese vraag stuk en de betrekkingen tussen Oost en West. Het was de bedoeling hier bij na te gaan of Frankrijk de Bonds republiek politiek behulpzaam kan zijn bij ons streven om de betrek kingen met de Oosteuropese landen te verbeteren". „Ik heb een zeer vruchtbaar be zoek gebracht en ik ben zeer getrof fen door de realistische en hartelijke geest, waardoor ons overleg is ge kenmerkt", aldus de Westduitse bonskanselier Kiesinger. De bondskanselier zei nog van me ning te zijn dat de voorgestelde con ferentie van leiders der E.E.G.-sta- ten inderdaad in het voorjaar in Rome zal plaatsvinden. Daarop vertrok Kiesinger naar de Westduitse ambassade, waar hij een noenmaal zou presideren, dat werd gegeven ter ere van de Franse eerste minister Pompidou en leden der Franse afvaardiging. Verklaring van Mao PEKING, 15-1. Premier Tsjou En-Lai van communistisch China heeft laten weten dat de campagne voor de culturele revolutie geïnten siveerd zal worden. In een rede, die hij zaterdagavond hield op een banket voor de Alba nese communistenleiders, die op het ogenblik in. China vertoeven, zei hij, dat de culturele revolutie zich nu ook onder de boeren verspreidt. De plattelanders maken ruim 80 percent van China's bevolking uit. De Chinese communistische partij meldde zondag, dat Mao Tse-Toeng aan de winnende hand is in de strijd tegen zijn tegenstanders, maar dat het einde van deze strijd nog lang niet in zicht is. Het partijblad voor de behandeling van theoretische kwesties, „Rode Vlag", zegt, dat Mao's tegenstanders nog steeds over financiële bronnen en mankracht beschikken. Volgens BAZEL, 14-1. De Newyorkse correspondent van de Bazelse Na tional Zeitung" schrijft dat de Ver enigde Staten en Noord-Vietnam se dert enkele dagen met elkaar in con tact staan. Het was bar in de bar ROTTERDAM, 14-1. De burge- meester van Rotterdam heeft een bar aan de Eendrachtsweg in Rot terdam voor vier weken gesloten i.v. m. onoirbare exploitatie. De in deze bar vertoevende vrouwen waren ver plicht met bezoekers vier dure con sumpties te gebruiken, daarna waren ze in de gelegenheid met een pendel dienst naar hotelletjes en gesloten huizen te rijden, waar gelegenheid tot rendez-vous wordt gegeven. Demonstratie tegen AFCENT MAASTRICHT, 15-1. Zondagmid- dag heeft een groep van circa 40 pro vo's de dag waarop de NAVO offi cieel in Nederland en daarmee in Zuid Limburg werd gevestigd, aan gegrepen om te demonstreren voor de lege Tapijnkazerne te Maastricht. Binnenkort zal daar een deel van het Afcent-hoofdkwartier intrekken. De jongelui wierpen verkeershekken om, gooiden met stenen en rotjes in de richting van de kazerne en rie pen leuzen naar de marechaussees die daar de wacht hebben betrokken. Griezelige rijke sadiste FRANKFORT, 14-1. Een mii.jo- naire uit Frankfort, een zekere Ma ria Laskawy, had twee dienstmeis jes van 19 jaar, die zij in een kelder maandenlang gevangen heeft gehou den. Dit is aan het licht gekomen toen de uitgehongerde en tot skeletten ge reduceerde meisjes erin slaagden uit de kelder te vluchten. Een van hen woog slechts 35 kilo. De twee totaal vervuilde meisjes zijn kinderen van boerenouders en waren onder de .hoede" van Maria Laskawy gesteld. De ouders lieten zich overigens niets aan hun kinderen gelegen liggen en sloegen geen acht op hun verzoeken om hulp. De kinderen hebben tijdens hun gevangenschap behalve grote ontberingen ook martelingen onder gaan. Zij „leefden" op etensresten uit vuilnisbakken e.d. en konden het zich niet veroorloven zelfs de wal gelijkste „kliekjes" te versmaden. O. a. beschimmeld brood werd hun toe geworpen. De psychcanalyste van de gevan genis waarin Maria Laskawy thans is opgesloten is van oordeel, dat de misdadige neigingen van de geven- gene dateren van de tijd. dat zij - nu twaalf jaar geleden - een tweeling ter wereld bracht, die slechts een dag geleefd heelt. Volgens de correspondent, Heinz Pol - die schrijft de inlichtingen uit •goedingelichte VN-kringen te heb ben - lopen deze contacten over se cretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties en over het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken. Het overleg zou op gang gekomen zijn na Amerikaanse verzekeringen dat de regering in Washington be reid zou zijn de bombardementen voor korte tijd te staken zonder daar officieel kennis van te geven. De .National Zeitung" merkt hier bij op dat een aanwijzing kan wor den gezien in het feit dat de Ver. Staten sedert het einde van de eer ste week van januari geen luchtaan vallen op Noord-Vietnam meer heb ben uitevgoerd. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duivelartd: Garage 1ST A Oosterland Verregaande netheid genezen LONDEN, 14-1. Het Engelse vak blad voor verplegend personeel maakt melding van genezing van een „geval'' van overdreven netheid en zindelijkheid door een hersenopera tie. Hef geval is „de utinkelier C.", die voor de chirurgische ingreep zo veel tijd placht te besteden aan het schoonhouden van lijf en lijfgoed. Zo waste hij wel honderd keer zijn han den per dag en onderwierp elk aan te trekken kledingstuk aan een mi nutieus onderzoek al met al ging er in deze majiie zoveel tijd zitten, dat de man geen minuut over had voor zijn werkelijk belangrijke bezighe den, xuaarmee hij tenslotte in zijn onderhoud moest voorzien. Tegen de tijd dal hij met zichzelf klaar was moest hij alweer naar bed.... Spoortaricve» hoger per 1 februari UTRECHT. 14-1. De minister van verkeer en waterstaat heeft vandaag de voorstellen tot wijziging van het reizigers tarief die de N.V. Neder landse Spoorwegen hadden ingediend met het oog op de zorgwekkende verliessituatie waarin het bedrijf zich bevindt, goedgekeurd. De ver hoging gaat op 1 februari aanstaan de in. Met ingang van die datum worden de prijzen van de enkele reizen met circa zeven procent verhoogd en die van do retours met ongeveer zes pro cent. het Volksdagblad, het officiële par tijorgaan, zullen de militante rode gardisten de hele oude wereld „in stukken slaan" en een „nieuwe, rode wereld op de puinhopen van de oude scheppen". „Echtgenoot" bleek vrouw MONTREAL, 14-1 Een 18-jarige naaister in Canada heeft nietigver klaring van haar huwelijk verkre gen omdat haar „echtgenoot" een vrouw blijkt te zijn. Zij vertelde de rechter, dat zij de werkelijke kunne van haar „man" niet gewaar was geworden in de maand dat zij .gehuwd" waren en sa menwoonden Het geslacht van „hem" kwam pas aan het licht toen „hij" in de gevangenis in Montreal me disch onderzocht moest worden i.v. m. een veroordeling wegens dielstal. De „huwelijkspartner" van het naaistertje zit thans in de vrouwen gevangenis te Kingston in Ontario voor een periode van twee jaar. Poging de oude „Met" te redden NEW YORK, 14-1. De Ameri- kaanse miljonair Huntingdon Hart ford heeft de „Metropolitan Opera aangeboden een schadeloosstelling van 1200 dollar per dag te betalen voor elke dag dat de sloop van dc „Met" wordt uitgesteld. Woensdag heeft de kunstminnen de miljonair president Johnson te legrafisch verzocht alles in het werk te stellen om de „Met" volgens Mart- ford, een der beroemdste muziek tempels ter wereld, te redden. Duitsland dicht voor Nederlands vlees LEEUWARDEN, 14-1. Nadat Frankrijk en België, in verband met de heersende mond- en klauwzeer, de invoer van tweehoevige dieren en vlees daarvan hebben verboden, heeft West-Duitsland onverwachts met ingang van 16 januari 1967 eveneens de in- en doorvoer van tweehoevige dieren en het vlees daarvan uit ons land verboden. Hier door is de export van onder andere rundvee naar Italië onmogelijk ge worden. Als gevolg daarvan zal de E.E.G.-veemarkt te Leeuwarden op maandag 16 januari geen doorgang kunnen vinden. NEW YORK, 15-1. Secretaris-ge neraal Thant van de V.N. heeft zon dag een dringend beroep op de re geringen van Israël en Syrië gedaan om zelfbeheersing in de huidige ge spannen toestand aan de grens tus sen beide landen en zich te onthou den van elke militaire actie die een conflict zou kunnen uitlokken. Thant deed dit beroep in een brief aan beide regeringen. Nu China's leger op Mao-korrel ;1Ki> Sinds vier weken genieten deze beide walrusbaby's, Nickelmann en Antje van het geregelde leven de be roemde dierentuin van Hagenbeek. Ondanks hun „aanvallige" leeftijd van negen maanden zijn de een me ter lange Arotiskinderen al zo be roemd, dat menige filmster er jaloers op zou kunnen zijn. Zij stammen namelijk uit een zeer zeldzaam ge worden dierenfamilie en. zijn behal ve een in de V.S. levend familielid de enige van hun soort, die het bas sin van een dierentuin bewonen. Nickelmann en Antje tonen echter overeenkomstig hun leeftijd meer belangstelling voor hun speciale voedsel, dat bestaat uit een lever traanemulsie, kalk, allerlei vitami nen, schelpen, slakken en wormen en voor de liefdevolle verzorging van oppasser Heinrich Steinhoff dan voor de bewondering van hun be zoekers. DEN HAAG, 14-1. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft een on derhoud gehad met minister Witte. Aanleiding tot dit gesprek vormde de sterk teruglopende bouwactiviteit, waardoor de werkloosheid een ern stige omvang aanneemt, en kostbare apparatuur renteloos blijft liggen. De raad van bestuur bouwbedrijf vreest een herhaling van de situatie in de jaren na 1957. Het heeft toen vijf jaar geduurd, voordat de bouw zich had hersteld van de recessie. De raad van bestuur heeft de minister verzocht, maatregelen op korte ter mijn te treffen, die een ontwikkeling, zoals die van tien jaar geleden, voorkomen. De minister heeft verklaard, zo deelt de raad van bestuur bouwbe drijf mede, de toekomst toch niet pessimistisch tegemoet te zien. Hij erkent evenwel de ernstige en ge vaarlijke evenwichtsverstoring van dit moment. De regering zal zoveel mogelijk stimuleringsmaatregelen treffen en de sanering van de ge- meentefinanciën bevorderen, opdat het klimaat in de bouwnijverheid spoedig weer gunstig zal worden. Dit nummer bestaat uit fi pagina's scoocoooooccooccococccccco V De tragiek is de wet van de MANUAS (Brazilië), 14-1. De Braziliaanse minister van buiten landse zaken, Jucacy Magalhaes, heeft in Manuas een bijeenkomst voorgezeten waarbij onder meer de ambassadeur van Peru, Colombia, Ecuador, Bolivië en Venezuela aan wezig waren. Op de vergadering werden plan nen besproken voor ontsluiting van het Amazonebekken, in Brazilië ook Amazonia genoemd. Dit bekken is tien maal zo groot alk Frankrijk, maar berucht om zijn onherberg zaamheid en ruigheid met een wel haast dodelijk klimaat. Het 6.5 mil joen vierkante kilometer beslaande gebied strekt zich behalve over Bra zilië tevens uit over d'e genoemde an dere landen. Al deze landen zijn in beginsel overeengekomen gezamen lijk de ontwikkeling van Amazonia ter hand te nemen. De ministers van Treinen gestrand door draadbreuk UTRECHT, 15-1, Tussen Zaltbom- mei en Geldermalsen zijn zondag avond omstreeks kwart over elf twee personentreinen naast elkaar blijven steken. Een draadbreuk was oorzaak van dit oponthoud midden in de polder, waardoor ook twee an dere personentreinen en een mili taire trein niet verder konden dan Zaltbommel resp. Geldermalsen. Enkele honderden reizigers kwa men daardoor later thuis, want het waren de laatste treinen van de rei- zigersdienst. De passagiers van de treinen die in Zaltbommel en Gel dermalsen waren opgehouden, wer den met bussen vervoerd. De twee gestrande treinen werden door een diessellocomotief opgehaald en naar het onder spanning staande baan vak gesleept, waarna deze treinen hun weg konden vervolgen. HONGKONG, 14-1. Het dagblad van het bevrijdingsleger heeft, aldus meldt Radio-Peking, opgeroepen tot een grondige zuivering van legerlei ders die zich verzetten tegen Mao Tse Toeng. Een „handjevol" legerleiders, die de kapitalistische koers volgen, wen den voor Mao te steunen maar voe ren in werkelijkheid oppositie tegen zijn revolutionaire program, aldus het blad. Radio-Peking deelde mee dat re volutionaire organisaties in verschei dene steden bijeenkomsten hebben gehouden waarop tegenstanders van Mao van misdaden werden beschul digd. Marijuana in been MEXICO15-1. De Mexicaanse politie verdacht allang een ze kere Jore Morales van smok kel in verdovende middelen, te weten cocaïne en mariju ana, die hij aan Amerikaanse toeristen verkocht op de stran den van Acapulco. Maar nu heeft zij het geheim van Jorge dan toch ontdekt: hij verborg de verdovende middelen in zijn kunstbenen buitenlandse zaken der betrokken landen zullen omstreeks het midden van dit jaar bijeenkomen om de ont wikkelingsplannen in ogenschouw te Jeugdige inbrekers APELDOORN. 15-1. Toen de Apoldoornse politie zondagmiddag een routineenderzoek ging instellen bij een zelfbedieningsgrossierderij aan het Kanaal-zuid in Apeldoorn, waar zowel in de nacht van vrijdag op zaterdag als van zaterdag op zon dag was ingebroken, trof zij twee jongelui aan die bezig waren daar een derde inbraak te plegen. Het bleken te zijn de 13-jarige H. P. J. en de 16-jarige H. H. De jongelui wer den meegenomen naar het bureau waarbij een onderzoek werd inge steld naar hun activiteiten en aan het lioht kwam dat zij reeds circa 20 inbraken in Apeldoorn hadden gepleegd. De zaak wordt verder door d'e politie uitgezocht. Gat in de maan WASHINGTON, 14-1. De inslag Van de Amerikaanse foto-satelliet „Ranger 8" die op 20 fabruari 1965 op de maan te pletter viel, heeft daarbij een krater van 9 meter door snee geschapen. Deze krater is op 20 november vorig jaar door de Lu- nar Orbiter 2" gefotografeerd. WASHINGTON, 15-1. René Dabcr- nat, directeur buitenland van „Paris- March", beeft in een vraaggesprek met „U.S. News and World Report'" verklaard, dat China in de lente van het vorig jaar voorwaarden heeft ge steld voor niet-inmenging van zyn kant in dc strüd in Vietnam en dat dc V.S. kort daarna hebben laten weten dat z(j deze voorwaarden aan vaardden. China had via het Franse mini sterie van buitenlandse zaken con tact met de Amerikaanse regering opgenomen. De voorwaarden waren: Amerika mocht China niet binnen vallen en ook niet Noord-Vietnam en Amerika mocht de dijken van de Rode rivier in Noord-Vietnam niet bombarderen. Kort daarna - aldus Dabernat - gaven president Johnson en andere Amerikaanse topfunctionarissen „Pe king in openbare redevoeringen de nodige seintjes", waaruit de Chinese regering kon opmaken dat de Ame rikanen akkoord gingen met de voor waarden. V/AT 1EQT DE BIL T "fr, «S Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist, maar ook plaatselijk enkele opklaringen; meest zwakke wind tussen zuidwest en zuidoost; iets lagere temperaturen, in de nacht en ochtend om het vriespunt. 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.00. Maan op 11.32, onder Eerste kwartier: 18 j«n. te 20.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 jan. 7.12 v.m. 19.39 n.m. BROUWERSHAVEN 17 jan. 7.11 v.m. 19.26 n.m. Doodtij: 21 jan. ni l \YKKRO\ ERZICIIT DE BILT. 16-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft het centrum van een groot ho- gedrukgebied zich van de ingang van het Kanaal langzaam in oost-noord oostelijke richting via België naar west-Duitsland verplaatst. In dit hogedrukgebied komt op uitgebreide schaal laaghangende bewolking of mist voor, maar voornamelijk in Frankrijk ook opklaringen. Daar de overigens zwakke winden met het verder wegtrekken van het hogedrukgebied in ons land meer uit zuidelijke richtingen gaan waaien wordt de kans op enkele opklaringen ook in ons land groter, maar er zal daarbij ook meer mist gaan voorko men. De temperaturen zullen op nieuw een paar graden lager worden en plaatselijk iets onder het vries punt kunnen komen. Op de oceaan zijn enkele depressies met een grote boog om het Europese hogedrukge bied getrokken via IJsland naar dc Noordelijke IJszee. Deze voeren mo menteel zachte lucht naar Scandina vië. Daarentegen stroomt nu zeer koude lucht uit midden-Rusland naai de Balkan waar de vorst overal toe neemt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1