RenniesjÉ) IKSPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND U00K..? Voor 100 jaar... LAATSTE NIEUWS MASKER VAN DICHTBIJ EN VAN VER BERICHTEN HET PORSELEINEN Kwartaalverslag N.V. Waterleidingmij. „Sehouwen-Duiveland" Verenigde Staten op zoek naar vrede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdas U januari 1967 Nr. 19726 Bezoek aan varken*fok- en meststallen op Walcheren ADVERTENTIE Geslaagde excursie C.J.B.T.B. Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 12-1. De leden van de C.J.B.T.B. afdeling Sehouwen- Duiveland, maakten woensdag j.l. een gevarieerde winterexcursie. On der leiding van de heer Van Nieu- wenhuize van de R.L.V.D., afdeling boerderjjenbouw, werd een bezoek gebracht aan veestallen in Oost kapelle, Aagtekerke en Ritthem. Het eerst aan de beurt kwam de varkensstal van de heer W. Vader te Ritthem. Dit bedrijf bestaat uit een meststal van het Engelse type met 180 stuks varkens en een in 1966 gebouwde Deense stal, gebouwd voor 240 varkens, met voersilo's. De bouwkosten voor deze stal bedroe gen f 180 per varken. De mestafvoer vindt plaats via een rondgaande ket ting. Het ochtendgedeelte van de ex cursie werd afgesloten met een be zoek aan de varkensfokstal van de heer L. Wattel te Oostkapelle met ongeveer 40 zeugen. Op dit bedrijf worden per jaar zo'n duizend biggen gefokt. De in 1965 gebouwde fokstal van de heer Wattel is geschikt voor ca. 50 zeugen. Het gebouw is ver deeld in een kraamstal, opfokstal en zeugenstal met Iigboxen. De bouw kosten bedroegen ca. f 1.200 per fok- zeug. Nadat de koffietafel was gebruikt in café-rest. „Internationaal" te Oostkapelle ging de excursie verder naar Aagtekerke voor een bezoek aan de I.L.B. rundveestal van de heer S. de Visser. Deze in '66 gebouwde laagbouw-stal van betonelementen (10 m. breed en 18 m. lang) is voor zien van bedrijfsmestsysteem en melkleiding. De bouwkosten( zonder melkleiding) waren ca. f 36.000. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de aardappelbewaar plaats van de heer T. van Arenthals DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft donderdag zonder hoofdelijke stemming zes wetsontwerpen goed gekeurd die beogen bestaande wetten in verband met de invoering van de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering te wijzigen of te doen vervallen ADVERTENTIE Brandend maagzuur helpen direkt! ZIERIKZEE. Onze stadgenoot dr. de B. is door Z.M. de koning be noemd tot lid van de geneeskundige raad in Zeeland. ZIERIKZEE. (Adv.\ Wordt ge vraagd: een maréchaussée te paard aan welke betrekking een jaarlijks tractement is verbonden van f 420. Vereisten: goed lezen en schrijven, gediend hebbende bij een bereden korps en geen straf wegens dronken schap. ZIERIKZEE. In de vroege morgen brak brand uit binnen deze stad in het gebouw van de Heeren-Sociëteit op de Oude Haven. Het gehele ge bouw werd een prooi der vlammen. BROUWERSHAVEN. Alhier is aangekomen het schip „Monarchy", komende uit China. De gezagvoerder deelde mede in het donker een schoe ner te hebben overvaren, waarvan de opvarenden verdronken. ZIERIKZEE. Hare Majesteit de Koningin schonk een fraai thee-ser vies als prijs in de door de Dorcas- vereniging uitgeschreven verloting. ZIERIKZEE. Bij K B. nommer 60, zijn op het verzoek van jhr. J. L. de Jonge en drie anderen, goedgekeurd de statuten der voor minder dan 30 jaren aangegane Vereeniging tot be vordering van Christelijk Schoolon derwijs. ZIERIKZEE. De zang. en muziek school van de heer L. Karreman gaf een uitvoering ten bate van de Ver eeniging tot wering van Armoede. DREISCHOR. De rederijkerskamer Ruijschte Zierikzee verzorgde een soirée declamatoire et musicale ten voordeele van de armen hier ter plaatse. ZIERIKZEE. Gestart op de Balie maakten de leden van de sociëteit „Tot Nut en Genoegen", als inleiding op de avondvergadering, een rit te paard door de stad. KERKWERVE. Wegens vertrek naar Delft nam ds. A. van der Meij afscheid van de hervormde gemeen te alhier. te Kortgene. De zg. Romny-loods van 11 m. breed en 15 m. lang heeft een opslag-capaciteit van 270 ton aardappelen, verdeeld over drie cel len. Kosten f 42.000. Al met al heeft deze excursie van de C.J B.T.B. aangetoond dat ook een dergelijke wintertocht zeer interes sant kan zijn en dat het zeker niet nodig is om excursies uitsluitend in de zomer te doen plaatsvinden. LAND- EN TUINBOUW Lagere uienoogst in 1966 DEN HAAG, 13-1. De Nederlandse oogst van zaaduien in 1966 wordt op het ogenblik geschat op 144.698 ton, dat is 17 procent minder dan in 1965 toen de produktie van Nederlandse zaaiuien 173.300 ton bedroeg. Dit blijkt uit een persbericht van het ministerie van landbouw. De produktiedaling kan enerzijds worden toegeschreven aan de in krimping van het geoogste areaal. Dat was negen procent lager dan in 1965 maar anderzijds ook aan de la ge kilo-opbrengst. De vraag naar Nederlandse zaai uien blijft nog altijd zeer groot en de prijs kan zich goed handhaven op het hoge niveau dat ligt rond 40 cent per kg. Sinds eind vorige week wordt hierop gehandeld. COTONOU, Dahomey, 13-1. De strendkrachten van de Afrikaanse republiek Togo hebben vanmorgen een staatsgreep uitgevoerd tegen het bewind van president Nicolas Gru- nitzky, zo is door radio-Lome, de hoofdstad van Togo, meegedeeld. De staatsgreep had volgens de ra diouitzending ten deel een eind te maken aan de verwarde politieke si tuatie in. het land. In de radiouitzending uit Lome werd de stafchef van het leger, ko lonel Eyadema, het nieuwe staats hoofd genoemd. Op 21 november van vorig jaar wist president Gruoitzky een staats greep te verijdelen van aanhangers van de vermoorde voormalige presi dent Sylvanus Olympio. Vijf drgen na de staatsgreep werd de regering van Togo gewijzigd, wat binnen een maand nogmaals gebeur de. Grote kustvaarder kwam in Zierikzee aardappelen laden voor Alicante (Spanje) ZIERIKZEE, 13-1. Gisteren (don- derdag) middag was in de Nieuwe Haven ter hoogte van de Nieuwe Boogerdstraat afgemeerd het kust vaartuig „Artic" uit Groningen, de wat afmetingen betreft grootste kustvaarder die sedert jaren de Zie- rikzeese haven is binnengevaren. De „Artic" torende het was juist vloed hoog boven de huizenrijen uit en vormde vooral vanuit de Nieuwe Boogerdstraat gezien een imposant schouwspel. Het schip heeft een be manning van zestien koppen en een lengte van 75 meter. In snel tempo werd een lading aardappelen inge nomen, Vandaag (vrijdag) laadt de „Artic" bij in Middelburg en dan gaat de reis naar Alicante in Spanje, waar grote belangstelling bestaat voor de piepers van Zeeuwse bodem. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) dat er iets aan het landschap ontbrak. Ook de grijsaard keek onrustig om zich heen en Aram hoorde hem mompelen: „Vreemd, er schijnt niemand te werken vandaag! Sinds wanneer geeft het land zijn gaven zonder dat men er moeite voor doet!" En plotseling wist Aram wat hem zo vreemd was voorgekomen. Er was geen levend wezen te zien! De akkers lagen ver laten en de huizen leken wel uitgestorven! m Artsen in Rome hebben een klein plastic poppetje verwijderd uit de keel van de vier jaar oude Patrizia de Martino. Vier maanden lang was aangeno- nomen dat zij strottenhoofdontste king had. NEW YORK. Een rechercheur die zich voordeed als een verslaafde aan verdovende middelen heeft in de New Yorkse negerwijk Harlem twee mannen doodgeschoten die hem he roine afhandig wilden maken, die hij even tevoren had gekocht. BERLIJN. De regeling tussen W. Berlijn en de Gostduitse autoriteiten, waarbij Westberlijners familieleden in het oosten om dringende familie redenen kunnen bezoeken, is door de Oostduitse regering verlengd tot 31 maart. De regeling zou 31 januari aflopen. STOCKHOLM. De 19-jarige Zweedse koorddanser Soeren Rahlen heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door 56 uur en 16 minuten op een kabel door te brengen. Over mand door slaap viel hij naar bene den, zonder verwondingen op te lo pen. STRAATSBURG .He t dr. Albert Schweitzerhospitaal in Gabon heeft zoveel financiële toezeggingen ont vangen dat het zijn uitbreidings plannen voor 1967 kan verwezenlij ken. MANILLA. In Manilla zijn de tweelingbroers Antonio en José Ro- vero ter dood veroordeeld op de elektrische stoel, omdat zij twee jaar geleden in een trein 13 mensen had den gedood. Sclieepvaartberieliten Esso Den Haag, 9-1 thv. Aden naar Fawley. Esso Rotterdam, 12-1 voor anker Suez naar Fawley. Skadi, 12-1 thv. Lissabon naar Li verpool. De geschiedenis verzoe) de kort heid van het leven. Gewapend met deze stelling zijn we het heden ont vlucht en doken diep in het nieuws van januari 1867, honderd jaar ge leden dus, in de hoop opwekkender berichten onder ogen te krijgen. Ver geet het maar vrienden; lief en leed nu en lief en leed toen, met hoogst waarschijnlijk meer leed dan lief. Liefdesverdriet bijvoorbeeld was er in hevige mate, getuige het gedrag van twee beeldschone meisjes, vrien dinnen, in Wroclaw (Galicië), die op een frisse dag tiaar de grote bosvij- ver wandelden. Bij het stille water begonnen ze zich te ontkleden. Alles werd netjes op stapeltjes gelegd; de kousen en de hemdjes, de mantilles, de hoeden en de crinolines. Men zou aan een winterse idylle kunnen den ken van twee schone, badende Su- zanna's, maar de werkelijkheid was anders en bitter. Beiden begaven zich wel te water, maar stevig aan elkaar vastgebonden en de lieve achttienjarigen zijn jammerlijk ver dronken, Oorzaak.liefdesverdriet De hartsvriendinnen waren beiden hevig verliefd op dezelfde man. Dat bleek uit een portret en een brief in de achtergebleven kleren gevonden. Geen der meisjes was er zeker van dat huil innige vriendschap bestand zou zijn tegen het overstelpende leed, als één van hen de liefde van de be geerde man zou krijgen". Toch meer passie in de Victoriaanse 19e eeuw dan zich nu laat vermoeden? Op het punt van de gehechtheid (tegenwoordig spreken we voorzich tig van: intermenselijke relatiewas januari 1967 (blijkbaar) toch een bar re maand. Een gekazerneerde sol daat te Hoorn kwam bij een ongeluk om het leven en zijn hartsvriend - starend bij het stoffelijk overschot beloofde: „Hannes, ik kom spoedig bij U". Door verdriet overmand, wil de hij de hand aan zichzelf slaan, maar een poging daartoe mislukte. Om het niet helemaal luguber te houden dan hier nog het verhaaltje van de Amsterdamse winkelier, die als reactie op zijn advertentie: „Een jongen gevraagd'' in dc krant, 's avonds een langwerpig mandje kreeg thuis bezorgd met een ver pieterde baby er in. Tekst van hel bijgevoegde briefje: Gelieve dit jongetje niet veel zorg en liefde op te voeden om het daarna in Uwe zaken op te leiden. Ik zal U daar voor altijd hoogst dankbaar zijn Moeder van PieterOok niet uil i veelde, zo'n stunt waarschijnlijk, zodat we de krant van 13 januari 1867 mvar weer dichtvouwen en - zij het onverzoet terug keren naar hel heden. SCHIER EILANDM AN 15. Naarmate de zon hoger aan de hemel rees, werd het warmer en Aram had de grootste moeite om de oude kluizenaar bij te houden. De zon brandde op zijn huid en af en toe bleef hij even staan om zich het zweet van het voorhoofd te wissen. Langzamerhand kwamen zij in meer be woonde streken. Hier en daar zag Aram uitgestrekte akkers en lage kleine wonin gen, maar hij had voortdurend hot gevóel spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Brulnla»6 - Brouwershaven Drelschor - Haamstede Kerkvrerve - NJeuwerkerk - Oosterland - Ouderkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs Serooskerke - Siijansland en Zierikzee. Zonnemeire - Noordgouw» de boeg van het indrukwekkende schip WASHINGTON, 12-1. De Ver. Sta ten steken nog steeds hun voelhorens uit naar een mogelijkheid om tot een vreedzame regeling van het Vietna mese vraagstuk te komen. Ditmaal geven zij er echter de voorkeur aan dit in het geheim le deen, in tegenstelling tot het grote openbare vredesoffensief van januari vorig jaar, toen Johnson gezanten rond de gehele wereld zond tijdens de bombardementspauze van 37 da gen, zo hebben functionarissen in Washington gezegd. DODELIJKE ONGELUKKEN Er hing een vreemde, beklemmende stille, die slechts verbroken werd door het geluid van hun eigen voetstappen. Vóór hen uit strekte zich de weg als een rechte streep en hoewel karresporen aantoonden, dat er dikwijls gebruik van werd gemaakt, waren zij al die tijd nog niemand tegengekomen. Aram voelde een sombere beklemming en bijna was hij omgedraaid om dc kust weer op te zoeken, toen er plotseling in dc verte con eenzame ruiter zichtbaar word! DORDRECHT. De drie-jarige Wouter Kooren uit Pa pandrecht is in zijn woonplaats door het ijs van een sloot gezakt en verdronken. Toen de politie het jongetje onder het ijs van daan haalde, was het reeds overle den. ROTTERDAM. Op een brug in liet. traject Givet-Namcn is een on bekende door een trein gegrepen en gedood. In ccn van de zakken van het slachtoffer werd een agenda aan getroffen, waaruit werd opgemaakt dat de verongelukte een Rotterdam mer is. digde uitbreidingswerken kwamen de nieuwe putten bij het vliegveld op de elektrische aansluiting na gereed. De voorbereidingen voor vergroting van de filtercapaciteit c.a. werden voltooid. De waterstanden in de duinen ste gen bij het pompstation een halve nieter door de grote regenval. Deze was met 33 cm de hoogste sinds 1961. Over het hele jaar gerekend was de regenval met 97 cm zelfs de hoogste die sedert het begin van de waar nemingen bij het pompstation in 1930 ooit werd gemeten. Een onderzoek over de mogelijkheden van benutting van zijdelings afvloeiend duinwater leidde echter voor jaren met een ge middelde regeval tot een negatief re sultaat. Met de bouw van het nieuwe kan toor met magazijn enz. werden goe de vorderingen gemaakt. Ten behceve van de restauratic van het cude hoekpand bleek dit na overleg met de rijksdienst voor de monumentenzorg eerst gesloopt te moeten worden. Een nieuwe funde ring werd aangebracht. De opbouw vorderde reeds tot aan dc eerste ver dieping en ligt vóór cp het werksche ma. Het is de bedoeling het geheel vcor de a.s. bouwvakvakantie op te leveren. Ondanks langdurige ziekte van een tweetal personeelsleden kon toch worden bereikt dat vóór het einde van het jaan de begroting voor 1967 gereed kwam. Het voorziene verlies noppte tot het tegelijkertijd voorbe reiden van een voorstel tot verho ging van de tarieven. Sterk gestegen personeel- en kapitaalkosten zijn hiervan de hoofdoorzaken. De werkzaamheden aan het lei dingnet waren van ongeveer gelijke omvang als in het overeenkomstige kwartaal van 1965. In totaal werd vrijwel 3 km aan leidingen gelegd, inbegrepen rond 1100 m op het ter rein van de Duinhoeve aan de J. J. Boevesweg te Haamstede. In Burgh werden leidingen gelegd in het uit- brei dingsplan Beyelaan-Bootlaan. Het aantal van 121 nieuwe aanslui tingen betrof hoofdzakelijk ratiowo- ningen. Vcor zover eind december no? niet bewoond werd nog geen watermeter geplaatst. Een aantal onbem'eterde percelen werd van een meter voorzien. De reparaties aan het hoofdleidingnet betroffen alleen oude gietijzeren leidingen. De wintersportvakantie van H.M. de koningin DEN HAAG, 13-1. Zoals gemeld is koningin Juliana in Grindelwald in Zwitserland aangekomen om daar met enige vriedinnen een twee weken durende wintersportvakantie door te brengen. Prins Bomhard vloog de Fokker Friendship van de Koninklijke fa milie van Soestcrberg naar het vlieg veld Belpmoos bij Bern en bracht haar per auto naar Grindelwald. Hij is daar niet gebleven zoals ten on rechte genueld. Hij vloog door naar Genua om in Noord-Italië een jacht partij bij te wonen, waarvoor reeds long geleden de afspraak was ge-* maakt. Nieuwbouw kantoorpand vordert goed ZIERIKZEE, 13-1 Blijkens het verslag ever het viertle kwartaal van 1966 van de N.V. Waterleidingmij „Sehouwen-Duiveland" is de toena me van het waterverbruik in dit kwartaal terug gevallen tot een per centage van 3,4. Dit is als een normaal cijfer te be schouwen voor bevolkingsgroei, toe nemend aantal weningen, e.d. Gere kend over het gehele jaar komt de stijging hiermede op 9,4 °'o (vorig jaar 7,4 Van de voor e.e.a. beno-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3