Het gedrag van de ka(a)pmeeuwen tegenover de sterns STREEKNIEUWS Het Nederlandse volk en de radio, de t.v. en de krant Globale landbouwstudies van E.E.G. 1 Belangrijk natuuronderzoek ZEIST, 12-1. In een publikatie van het Rijksinstituut voor Veldbiclo- gisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud (Rivon) te Zeist, deelt de heer J. Rooth zijn conclusie mee van een door hem ingesteld onder zoek naar het gedrag van ka(a)p- meeuwen tegenover sterns. Onder de kapmeeuwen bevinden zich namelijk „rovers" die de eieren en de jongen van sterns vererberen en hun de vis afkapen, waarmee zij zich zelf en hun jongen voeden. Dit feit zou de corzaak zijn van een onrustbarende achteruitgang van het aantal sterns in de afgelopen de cenniën. Wat de grote stoms betreft, aldus de heer Rcoth, fluctueerde het aan tal bx'oedparen in de periode van 1937-1957 tussen de 25.00 en de 40.000 In 1S61 broedden er slechts ciroa 12.000 paar in ons land. clat in het algemeen veel vliegvlugge jongen groot bracht. In 1964. het jaar waar in deze jongen aan de voortplanting gingen deelnemen, bleken er nauwe lijks 2500 paar te broeden. Van de visdief brredden er in 1958 nog tus sen de 35.000 en de 40.000 paar in ons land, een aantal, dat de laatste jaren vrijwel is gedecimeerd. Ook de dwergsterns gingen belangrijk ach teruit. want van de 500 paar in 1950, was het aantal in 1964 gereduceerd tot tussen de 50 en de 100. De kapmeeuwen, waarvan het aan tal in 1961 tussen de 65.000 en de 95.000 paar werd geschat, toonde de afgelopen decenniën een toeneming, welke nog niet tot stilstand is geko men. Om zo veel mogelijk kwantitatieve gegevens over de relaties tussen kokmeeuwen en sterns te verzame len, heeft de heer Rooth in een broedseizoen lang waarnemingen op „De Beer" gedaan bij gemengde ko lonies van uit een schuilhut. Daar er aanwijzingen zijn, dat de situatie van plaats tot plaats en ook van jaar tot jaar sterk kan verschillen, wordt dit onderzoek in andere kolonies voort gezet, daar er geen waarnemingen meer op „De Beer" kunnen worden gedaan. Sterns en kapmeeuwen. Bij zijn onderzoek op „De Beer" constateerde de bioloog, dat de kap meeuwen in gemengde kolonies on geveer twee weken eerder met broe den beginnen en dat vooral de grote sterns een sterke neiging hebben zich SPORTBERICHTEN BILJARTEN Kampioenschap le klasse libre Sch.-Duiveland Heden (vrijdag)avond wordt er in hotel Concordia te Zierikzee een aanvang gemaaakt met het toernooi om het kampioenschap le klasse li bre van het distrikt Schouwen-Dui- veland der K.N.B.B. Aan het toer nooi, dat zaterdag middag zal wor den voortgezet en zaterdagavond zal worden afgesloten zal worden deel genomen door de volgende spelers: J. E. Berrevoets, B. V. Renesse; J. L. de Hooge, V.O.G. Zierikzee en J. C. Sinke en D. Verburg, beide Con cordia Zierikzee. De spelers zullen tweemaal (dubbelrooster) tegen el kaar uitkomen. De lengte der par tijen is 200 caramboles. MICROKORFBAL DFS II-ZSC 0-0 Ondanks het feit dat er in deze wedstrijd geen doelpunten vielen te noteren was het toch geen onaan trekkelijke ontmoeting. Beide defen sies speelden een dominerende rol waardoor de aanvallers(sters) weinig gelegenheid werd geboden gevaarlijk te worden. Gezien de krachtsverhou- dign in het ,veld gaf de puntenver deling hiervan een goed beeld. DFS-SKNWK 3-2 Het hard werkende team van de Nieuwerkerkers heeft de club uit de Westhoek het vuur na aan de sche nen gelegd. Rinus Kloet slaagde erin om DFS de leiding te geven (1-0), waarna Joop Hanse de voorsprong voor DFS tot 2-0 wist op te voeren. Na de vakver wisseling liet SKNWK al spoedig blijken dat het niet van in de nabijheid der kapmeeuwen te vestigen. Later komende kapmeeu wen vestigden zich soms aan de rand van een sternkolonie, waardoor zij er als het ware een cordon omheen legden. Nu is het merkwaardige dat de sterns vaak van de aanwezigheid dezer kapmeeuwen profiteerden, om dat de laatste agressiever reageren op gemeenschappelijke predatoren. De heer Rooth heeft zelf waargeno men, dat storm- en zilvermeeuwen, ja zelfs kaapmeeuwen door broeden de kapmeeuwen uit een gemengde kolonie werden verjaagd. Ook van c.i vogeleilanden in de Veluwerand- meren zijn mededelingen binnenge komen, die sterk pleitten voor de be schermende functie van de kapmeeu wen. Toen men een aantal jaren ge itden de kapmeeuwnesten in de broedtijd verstoorde om zo meer plaats te maken voor de visdieven, bleken de eieren van de laatstge noemde na een paar dagen te zijn verdwenen door de roverijen van bruine ratten en zwarte kraaien. Wie de kapers? De vraag behandelde, wie nu de kapers onder de kapmeeuwen zijn, deelt de heer Rooth mee, dat zijn waarnemingen op „De Beer" hebben uitgewezen, dat bij een kolonie van enkele honderden lot enkele duizen den grote sterns vaak vele tiental len tot enkele honderden paren kap meeuwen kunnen nestelen. Deze broedende vcgels heeft hij nooit of te nimmer bij de vaak vlakbij gele gen sternnesten eieren, jongen of vis zien roven. Wel was er een tien- of vijftiental of soms nog meer kap meeuwen, die zich steeds in of bij de sternkolonie ophielden en zodra ze de kans schoon zagen, tot kapen overgingen. Onder deze kaapmeeu wen waren vaak nog niet volledig uitgekleurde individuen met donke re staartbana en nog bruine vlekken op de vleugels. Volgens de heer Rooth heeft men hier waarschijnlijk te doen met ongepaarde individuen, die zich op het kapen hebben gespe cialiseerd, want zij waren vrijwel het geheLe broedseizoen en op elk uur van de dag aan te treffen. Niet vast te stellen was, of het hi ei* ging om nog niet-gesLachtsrijpe vogels of om dieren, die bijvoorbeeld een broedsel verloren hadden en niet meer aan de voortplanting deelna men. Deze kaapmeeuwen, die ook wel insecten eten. zaten voortdurend te wachten op een gelegenheid om te roven. plan was zich bij de opgelopen ach terstand neer te léggen. Met een fraai schot bracht Chris de Braai SKNWK weer wat dichter bij de oranjehem den (2-1). Uit een strafworp, welke door Adrie v. d. Weele werd benut, voerde DFS haar voorsprong op tot 3-1 waarmee ook de le helft werd afgesloten. Na de hervatting volgde er een bijzonder spannende strijd om de Dimties toen Dingeman Verboom 3d stand op 3-2 had weten te bren- gv.ii. wut beide teams hierna ook nog probeerden, in de stand kwam geen wijziging meer. NOAD-DFS II 3-3 Beide teams gaven elkaar prak tisch niets toe wat ook in de eind stand uitstekend werd weergegeven. Door Dick de Meij nam DFS de lei ding (1-0) maar Steendijk zorgde er voor dat de le helft met gelijke stand kon worden afgesloten (1-1). Met een keurig schot gaf Wim Hoogerhuis NO AD na de hervatting de leiding (1-2) maar nu zorgde Jaap v. Sluis ervoor dat de balans weer in even wicht kwam (2-2). Toen Corrie v. d. Linde kort voor tijd een strafworp vcor NO AD wist te benutten (3-2) leek de strijd beslist. In de allerlaat ste minuut slaagde Wim v. Dienst door de NOAD-defensie te breken en de gelijkmaker in de korf te de poneren (3-3). DFS-ZSC 6-3 DFS heeft heel wat meer moeite met de club uit Scharendijke ge had dan de eindstand zou doen ver moeden. DFS nam door Rinus Kloet en Janny v. d. Haven al snel een 2-0 voorsprong. ZSC kwam na de vak wisseling evenwel keurig terug. Na dat Daan Bezuijen een toegekende strafworp in een doelpunt had we ten om te zetten 2-1 liet Jan v. d. Bijl even later de gelijkmaker in de korf verdwijnen en 2-2. Uit een strafworp kon Rinus Kloet DFS Twee taktieken Hierbij werden twee taktieken toe gepast: a. één of meer kaapmeeuwen houden de wacht op een strategische plaats in de kolonie, vanwaar ze met de vis landende vcgels kunnen bela gen. b. één of rr.eer kaapmeeuwen vliegen steeds op of blijven boven of bij de kolonie in de lucht hangen en verhinderen naderende of landende visdragers bij partner of jongen te landen. Op beide wijzen kan een visdra ger vele minuten lang in de lucht worden gehouden. Soms vliegt h(j terug naar zee om de vis weer te be vochtigen, soms eet hij hem zelf op en vaak werdt steeds weer gepro beerd om partner of jongen te voe ren. Dit afkapen van vis heeft weinig nadelige invloeden, omdat blijkt dat paarvorming en copulaties zonder vis cok plaatsvinden en dat de pa ren cok bij elkaar blijven wanneer tijdens het broeden de aflossingen zonder visoverdracht plaats vinden. Het roven van vis die voor de jon gen bestemd is, gebeurt op dezelfde wijze bij het aanvliegen en bij het voeren. Het percentage afgekaapte vissen nam sterk toe bij vermindering van de visaanvoer, omdat een min of meer gelijkblijvend aantal kaap meeuwen aan een bepaalde hoeveel heid vcedsel per dag genoeg heeft. Natuurlijk werden de jonge sterns het slachtoffer van deze roverijen, want vele stierven bij gebrek aan het nodige voedsel Conclusie Op grond van deze waarnemingen komt de heer Rooth dan ook tot de conclusie dat in het algemeen de (grote) sterns van de aanwezigheid van kapmeeuwen profiteren door een betere bescherming tegen preda toren. Weliswaar kunnen kaapmeeu wen plaatselijk en tijdelijk veel scha de doen door visroof. In een periode met weinig visaanvoer kan dit lei den tot een verhoogde mortaliteit onder de jongen. Hieruit volgt, zo besluit de bioloog, dat predatie op eieren, jongen en het afkapen van vis niet de belangrijkste factor vor men voor de achteruitgang van de (grote) sterns en dat er andere oor zaken in het spel zijn, welke nader moeten worden onderzocht. weer voorsprong geven 3-2. Na de hervatting benutte. Rinus Kloet weer een strafworp 4-2. Door Adrie v. d. Weele werd het hierna 5-2 en mevr. Kloet-v. Nieuwenhuize 6-2. In de slotfase slaagde Lou Lauwerse er nog in voor ZSC de eindstand een nog wat draaglijker aanzien te ge ven 6-3. SKNWK-NOAD 1-0 SKNWK heeft zich tot het uiter ste moeten inspannen om op het zich kranig verdedigende Noad beide puntjes binnen te halen. De blauw zwarten haden wel een veldover- wicht maar de Noad-defensie gaf de aanvalers prakties geen kans om gevaarlijk te worden. Pas twee mi nuten voor tijd slaagde Elly de Braai erin de zege voor haar club uit het vuur te slepen. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Gewijzigd programma Het programma voor as zondag 15 januari luidt: 4e klasse G: DFS-Zierikzee (half 3); RKFC-Halsteren; Nieuw Borg- vliet-Oude Molen; Vosmeer-BSC; De Schutters-DI V O Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Uitgesteld zijn de volgende wed strijden: le klasse: Arnemuiden II-VCK I 2e klasse A: Krabbendijke II-Co- lijnsplaatse Boys I; Wolfaartsdijk II- Rillandia II; Yerseke II-'s Heer Arend kerke De Britse scheepsbouwers hebben donderdag besloten een krachtige campagne te gaan voeren om een cleel van de markt te veroveren op hun. grootste concurrent, Japan. Subsidie voor recreatie-objecten in 1966 Een bedrag van f 1.842.892,- is vorig jaar (1966) toegekend in de vorm van bijdragen voor de verwe zenlijking van projecten in de Zeeuwse recreatiesector. Wat betreft Schouwen-Duiveland hadden de sub sidies betrekking op een project van Staatsbosbeheer Krekengebied Ou- werkerk (f 17.000,-), verbetering van Nieuweweg en Moolweg te Haamste de (f 10.000,-), verwijdering van stookolie op het strand van Wester en Middenschouwen (f 31.015,-). Politieke forumavond Deze maand zal er te Zierikzee voor ieder gelegenheid zjjn tot het afsteken van wat in deze weken voor de verkiezingen gerust genoemd mag worden „politiek vuurwerk". Daar voor zal gezorgd kunnen worden tij dens een forumavond, die door alle grote politieke partijen zal worden belegd op vrijdag 20 januari a.s. in „Concordia". Deze avond wordt gehouden met de speciale bedoeling om de poli tieke interesse bij de kiezers aan le moedigen. Daarom wordt er op grote belangstelling gerekend, in het bij zonder ook van de jongeren, die met de cuderen een unieke kans krijgen met het forum een discussie op te zetten over allerlei zaken die van daag de dag sterk in de belangstel ling staan. Het forum waarop men zijn vra gen zal kunnen afvuren wordt sa mengesteld uit leden van de vol gende politieke partijen: K.V.P., A.R., C.H.U., P.v.d.A. en V.V.D. Voor de A.R. zal als forumlid optreden de heer J. van Vliet uit Dordrecht (oud bestuurslid van de Arjos), jhr. Bee- laerts van Blokland vertegenwoor digt de C.H.U.; voor de K.V.P. krijgt zitting drs. Dusairduyn; voor de P.v.d. A. treedt als forumlid op de oud- Zierikzeeënaar, bekend van „Tien over rood", drs. Hans van den Doel. Over een vertegenwoordiger van de V.V.D. wordt momenteel nog over leg gepleegd. ZIERIKZEE Vergadering U.V. V.-afdeling In het gebouw van de bejaarden sociëteit wordt op maandag 16 janu ari a.s. de jaarlijkse U.V.V.-con- tactavond gehouden. Afdeling Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenhond Op woensdag 18 januari a.s. wordt in „Mondragon" een bijeenkomst ge houden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Het programma wordt ver zorgd door de fa. Rath en Doode- heefver (fabriek van behangselpa pieren). Het gesproken woord zal worden toegelicht met kleurendia's. Statenkring C.H.U. Schouwen-Duiveland Cp woensdag 25 januari a.s. wordt in het Hervormd verenigingsgebouw een openbare bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de Statenkring C. H. U. Schouwen-Duiveland. Als sprekers zullen optreden de heren C. F. van der Peijl, lid van de Tweede Kamer en A. J. Kalamd, lid van G.S. van Zeeland. De vergadering is voor ieder toegankelijk. P.v.d.A. verkiezingskaravaan komt naar hier De verkiezingscaravaan van de P. v. d. A., die deze week in Gro ningen is gestart, komt ook naar Schouwen-Duiveland. Op 1 februari a.s. wordt deze uit verschillende bus sen en bijwagens samengestelde „trein" te Zierikzee verwacht. De te houden activiteiten zullen plaats vinden tussen de middag, van 12 tot 1 uur. Het woord zal o.a. worden gevoerd door oud-minister drs. Den Uijl. De eerste februari staat voor de P. v. d. A. van Zierikzee uitgebreid in het teken van de naderende ver kiezingen. Deze dag zal namelijk worden beslotén met een verkie zingsavond in de bovenzaal van het Huis van Nassau waarop het woord zal worden gevoerd door de Kamer leden drs. Roemers (oud-voorzitter van het N.V.V.) en ir. Posthumes. In de komende dagen zal bovendien een actie werden gevoerd voor het P. v. d. A.-verkiezingsfonds. NIEUWERKERK Bijeenkomst van de bejaarden Woensdagmiddag was het voor de bejaarden, die de wekelijkse con tactmiddag bezoeken, ook nog een beetje Oranjefeest, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Mar griet met mr. Pieter van Vollenho ven. In haar openingswoord maak te mevr. Van Eeien-de Vries bekend, dat er deze middag nog een kleine verrassing was. De middag werd doorgebracht met sjoelen, biljarten en andere spelen, waaraan nog eni ge kleine prijzen verbonden waren. Tijdens de spelen kwamen enkele le den van het kranige comité op be zoek. Mevr. Van Eeten heette de heren hartelijk welkom, waarna de heer Bouman enige hartelijke woorden sprak tot de bejaarden en maakte bekend, dat het comité hen enkele consumpties aanbood. De heer van Dijk las een verslag op rijm voor van de gehouden zo merreis. Hierna dankte de heer Bou man de heer Van Dijke en wenste de bejaarden nog een heel prettige middag. De dames mochten nog een cadeautje ontvangen, terwijl de he ren een sigaar werd aangeboden. Namens de bejaarden bedankte mevr. Van Eeten de heren van het Oranje comité en stelde het zeer op prijs dat er bij deze oranje-gebeur tenis ook aan de bejaarden was ge dacht. Na nog een poosje gezellig bij el kaar geweest te zijn, werd de mid dag gesloten met het zingen van het Wilhelmus. BRUINISSE Schip voor sportvisserij Opnieuw kwam deze week een greet schip de Brukiisssr haven bin nen, dat te zijner tijd (na verbou wing) zal worden gebruikt voor de sportvisserij. Eigenaar is de heer A. de Graaf, van het motorschip „An sa" uit Bruinisse. UTRECHT, 13-1. Het cmroepbe- stelscl, waarbij de radio- en televi sieprogramma's werden verzorgd door de omroepverenigingen, vindt genade in de ogen van 68 procent van de Nederlanders, 26 procent wenst liever iets anders en zes pro cent weet het niet. D:t is gebleken uit de omvangrij ke enquête die het weekblad „Re- vu" heeft gehcuden onder het motto „politiek in Nederland". In de laat ste aflevering van deze enquête is de voorlichting in ons land cp de korrel genomen. Uit de enquête is gebleken, dat 52 procent van de Nederlanders een re gionale krant leest. Veertien procent geen abonnement op een dagblad. De groep geen-krantenabonnement is het grootst onder de PSP-stemmers (21 procent), gevolgd door de BP- stemmers (15 procent) en de KVP- stemmers (13 procent). De regionale bladen vinden de meeste aanhang onder de KVP-stem- mers (64 procent) en de ARP- en CH U-stemmers (beide 56 procent). Bij 77 procent van de Nederlan ders komt regelmatig een radio- en t.v.-blad in huis. Onder de kleine partijen-stemmers heeft 42 procent geen radio- en t.v.-blad. De „door braak" speelt bij de abonnementen op radio- en t.v.-bladen een belang rijke rol. Zo leest 25 procent van MIDDELBURG, 13-1. In Noord- Beveland gaan de gemeenten, land bouworganisaties en het waterschap ender leiding van de hoofdinspectie milieuhygiëne van het ministerie van volksgezondheid de rattcnplaag die hier heerst bestrijden. Tienduizenden ratten plagen al enige tijd ce bevolking van het voor malige eiland. Op de verkeerswegen liggen vele dood gereden 20 tot 25 centimeter lange, bruine ratten. Het betreft hier het grootste gebied van Nederland (7.5000 ha) waar in één BRUSSEL, 13-1. De statische dienst van de Europese Gemecn- xhappen werkt aan het opstellen van globale balansen vcor alle belang rijke landbcuwprodukten van de E. E.G. Het is de bedoeling, dal dit een jaarlijkse publikelie wordl en dat men vcor het einde van dit jaar de eerste ervan hot licht kan doen zien. De E.E.G.-commissie heeft dit ver klaard in antwoord op vragen van een Frans lid van het Europees par- De bouw van de R.K.-parochiale kleuterschool aan de Hoge Molen straat vordert goed en bevindt zich in de eindsfase. Van „oud naar nieuw'» betekent voor de leerlingen straks een dagen nacht-verschil. OOSTERLAND Vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene ledenvergadering van de Z.L.M.-Oosterland wordt gehou den op donderdag 26 januari a.s. in café Bouma. De heer drs. J. Dijk graaf zal spreken over „De moge lijkheden van onze land- en tuin bouw in de tegenwoordige tijd". BROUWERSHAVEN Vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene vergadering van de Z.L.M.-afdeling vindt plaats op dins dag 31 januari in hotel „Jacob Cats". De heer J. M. v. d. Weele zal spre ken over „Het behoud van de bo demvruchtbaarheid vraagt een goe de organisatorische voorziening". BANGKOK. De voorzitter van de Amerikaanse gezamenlijke chefs van staven, generaal Earle G. Wheeler, is woensdag in Bangkok aangeko men om, zoals diplomatieke waarne mers verwachten, te onderhandelen over het gebruik van luchtmachtba ses in Thailand. ROTTERDAM. Het is niet onmo gelijk dal deze maand de besprekin gen beginnen tussen de minister van binnenlandse zaken en financiën en de drie grote steden: Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, over de bijzondere financiële positie waarin deze grote steden verkeren. de PSP-stemmers Televizier. 11 pro cent van de BP-stemmers de KRO- gids, twee procent van de ARP-stem- mers de KRO-gids, twee procent van de WD-stemmers de VARA-gids, drie procent van de PSP-stemmers de NCRV-gids, drie procent van de KVP-stemmers de VARA-gids, vijf procent, van de PvdA-stcmmers de NCRV-gids, dertien procent van de PvdA-stemmers de AVRO-bode en 23 procent van de PSP-stemmers de AVRO-bcde. Van alle Nederlanders vindt voorts 45 procent dat de kranten en tijd schriften over het algemeen een goed beeld geven van hetgeen in ons land gebeurt. Twintig procent is het daarmee niet eens. Wat de te levisie betreft vindt 56 procent dat een goed beeld wordt gegeven en 26 procent zegt neen. De politieke groe peringen waarderen de televisie evenwel volkomen anders dan de pers. Vier van de tien Nederlanders (38 procent) leest nooit iets over poli tiek in Nederland. Voor interviews door journalisten voor de televisie van de minister president, naar analogie van het vra- genspel waaraan de Amerikaanse president vaak bloot staat, heeft 85 procent van de Nederlanders zich uitgesproken. Slechts neg enprocent is tegen. keer als geheel een actie wordt ge veerd. Het gif, dat vcor de verdelging van de ratten gebruikt zal worden, is een cumarinepreparaat. Het heeft de speciale eigenschap, dat de ratten geen verband, tussen de ziekte, die de dood tct gevolg heeft, en het met gif bewerkte voedsel kunnen leggen. Het vergiftigde voedsel zal op de plaatsen, waar ratten gesignaleerd zijn, in dakpannen werden neerge legd. Wahneer het niet eaat vriezen, hoopt men de actie volgende week dinsdag te kunnen beginnen. lenient. Deze had verwezen naar een studie van 1984 van de statistische dienst der gemeenschappen, getiteld: de bevoorradingsbalans van dc E.E. G.-landen inzake landbouwproduk- ten voor de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke landbouwmarkt. Volgens de Franse afgevaardigde was het van hot grootste belang te weten, hoe de bevoorradingsbalansen vcor do verschillende produkten zich sedert de inwerkingtreding van de diverse 1 andbouwverordeningen had den ontwikkeld. zilvermeeuw met jong, N.-Beveland pakt rattenbestrijding grootscheeps aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2