DE ZIERIKZEESCHE COURANT PHIUPS N.V. KRIMPT PERSONEEL IN MET 2.500 MENSEN Viskotter uit Wieringen wordt vermist TAUNUS 17 M Strijd tegen „ijzeren driehoek" bij Saigon Pers reageert op Johnson's verklaring Moorden in Peking ijziging wet op de kansspelen Akkerbouw is in groei achtergebleven 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE K Vrijdag 13 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19726 WAARIN OPGENOMEN REDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzea. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee krijgt politiek forum In eerste halfjaar 1967 EINDHOVEN, 12-1. Philips zal in het eerste halfjaar 1967 met onge veer 2500 mensen minder gaan wer ken. Dat is drie procent van de to tale personeelsbezetting in Neder land van 83.500. Dit werd donderdag door de N.V. Philips aan de vakbonden medege deeld. Voor zover thans is te over zien zal die noodzakelijke verminde ring van personeel, evenals vorig jaar, in de eerste plaats kunnen wor den bereikt door het niet geheel op vangen van het normale verloop van het personeel. Verder werden de vol gende maatregelen aangekondigd: Wegens noodzakelijke concentratie en rationalisatie zullen twee kleinere verspreide bedrijven worden opge heven, te weten te Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van de N.V. Van der Heem) en Zaltbommel. Het gebouw te Sneek zal als magazijn worden benut voor de produktie uit de noordelijke provincies. De vesti ging te Oosterhout van de N.V. Volt zal geleidelijk worden overgenomen door de hoofdindustriegroep „elektro akoestiek"; hetgeen gepaard zal gaan met een vermindering van personeel. In de bedrijven te Uden, Roermond en Helden-Panningen zal met een klein deel van het personeel tot ver kort werken worden overgegaan. Ten aanzien van de N.V. Van der Heem te Den Haag deelt Philips mede, dat het directe personeel van deze onderneming thans geheel te werk Is gesteld in de telecommuni catiesector, waartoe mede werkzaam heden van de N.V. Philips Telecom municatie Industrie te Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht. Voor zover het zich thans laat aan zien zal het indirect personeel van de N.V. Van der Heem een verdere vermindering van ongeveer 250 per soneelsleden moeten ondergaan. In een aantal gevallen zullen werkne mers kunnen worden overgeplaatst naar andere Philipsfabrieken, het geen vooral mogelijk is door de groei van enkele professionele hoofdindu- striegroepen. Daar waar de te nemen maatregelen geen oplossing bieden, zal voor dé overtollig geworden werkkrachten een afvloeiingsrege ling worden getroffen Over de vooruitzichten van de werkgelegenheid voor het tweede halfjaar 1967, stelt de Raad van Be- DEN HAAG, 12-1. Omstreeks kwart over vier donderdagmiddag is een „Neptune" opgestegen van het vliegkamp „Valkenburg" om voor de Deense kust te zoeken naar de vis kotter „Pieter Albert (Wieringen zes), waarvan men de laatste peiling woensdagmiddag heeft opgevangen. Daar de andere schepen van de vissersvloot uit Den Oever inmiddels al lang in de thuishaven zijn» is men ongerust geworden. Aan de schèèp- vaant is verzocht uit te zien naar de kotter, die gewoonlijk bij de Ter- schellingerbank vist. De „Pieter Albert" had garnalen gevist op de Sylt (dit is een ondiepte in de Noordzee) en was op weg naar Den Oever, waar het scheepje, als alles goed was gegaan, donderdag morgen omstreeks tien uur had kun- Stijgende werkloosheid in de bouwnijverheid UTRECHT, 12-1. De in de Cen- trale Commissie Bouwnijverheid sa menwerkende bouwbedrijfsbonden hebben met de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, ir. Witte, een onderhoud gehad over de zorgelijke ontwikkeling van de werkgelegenheid in de bouwnijver heid. Zij hebben de minister gewezen op de stijgende werkloosheid, die thans omtrent 11 procent van het to tale arbeidsbestand in de bouwnij verheid bedraagt. AFCE1NT betaalt goed DEN HAAG, 11-1. Voor de bureaus te Brunssum en Maastricht van het binnenkort van Fontainebleau naar Nederland over te brengen hoofd kwartier van de geallieerde strijd krachten in centraal Europa is, blij kens advertentie in de Nederlandse dagbladen, behoefte aan onderge schikte administratieve krachten. Een stenotypiste kan daar tussen f 9.945 en f 13,450 's jaars gaan ver dienen. belastingvrij. Een typiste wordt tussen f 7.838 en f 11.745 per jaar geboden, belastingvrij. Boek houdkundige personeelsleden kun nen een beloning krijgen tussen f 7.838 en f 13.450 's jaars, belasting vrij. Andere ondergeschikte adminis tratieve bv. voor de afdelingen per soneel en financiën wordt een jaar lijks salaris tussen f 11.826 en f 15.820 in uitzicht gesteld, eveneens belas tingvrij. nen aankomen. Woensdagmiddag om tien over half vier heeft de „Pieter Albert" voor het laatst radio-telegra fisch contact gehad met zijn colle- gas, die ook op de Sylt hadden ge vist. Schipper van de „Pieter Albert" is de heer G. Lont uit Hypolitushoef. De bemanning is drie of vier man groot. Bij strokartonfabriek 100 man week op wachtgeld VEENDAM, 12-1 De helft van het personeel van de strokartonfabriek „De Vrijheid" in Veendam, onge veer 10 personen, gaat deze maand een week op wachtgeld. In de stro kartonindustrie is dit de laatste jaren niet ongebruikelijk. De directie van „De Vrijheid" had de keus tussen een aantal' mensen continu op wachtgeld te zetten of een groot aantal op korte werktijd te laten werken stuur van de NV Philips gloeilam penfabrieken, dat deze afhankelijk zal zijn van de algemene economi sche omstandigheden in- en buiten Nederland. Indien de economie weer stabieler wordt, zal tot veel verdere inkrimping van de werkgelegenheid geen aanleiding zijn. Koningin en prins in Grinclelwald DEN HAAG, 12-1. Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn donder dag in Grindelwald aangekomen voor een twee weken durende win tersportvakantie. Prins Bernhard vloog de Fokker Friendship van de koninklijke familie van vliegbasis Soesterberg naar het vliegveld Belp- moos bij Bern. Vandaar reden konin gin en prins per auto naar Grindel wald. Donderdag staakten in Argenti nië 220.000 spoormannen als protest tegen nieuwe arbeidsvoorschriften, die ten doel hebben het tekort van dit staatsbedrijf te verminderen. Boze kantonrechter in Brielle? BRIELLE, 12-1De plaatselijke pers heeft bij de kantonrechter in Brielle, mr. D. Naayen, geklaagd dat zij werd geweerd bij de behandeling van een aantal zaken. Mr. Naayen, die onlangs in het nieuws was nadat de kantonrechter tenonrechte meen- cje een zoon van minister Bot voor de groene tafel te hebben gehad, heeft hierop gereageerd met een me dedeling aan de verslaggevers „ik tolereer uw aanwezigheid hier, maar ik duld geen kritiek op mijn beleid". De verslaggevers meenden in hun werk belemmerd te zijn doordat ge wone zaken en zaken van minder jarigen die buiten aanwezigheid van de pers worden behandeld door elkaar werden behandeld, waardoor de pers een aantal zaken moest mis sen omdat de kantonrechter „geen heen en weer geloopwilde hebben. Voorheen werden zaken van minder jarigen aaneengesloten aan het be gin van de zitting afgedaan. Tijdens de zitting waarin de heer Naayen de pers meedeelde, dat hij geen kritiek duldde, werden niet, zo als gebruikelijk, de dagvaardingen voorgelezen en kwamen ten laste ge legde feiten alleen ter sprake voor zover de verdachten een verweer hadden. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM ten van Saigon hebben donderdag Amerikaanse opruimingsbataljons bunkers en wallen met behulp van bulldozers en explcsieven met de grond gelijkgemaakt. SAIGON, 12-1. In het kielzog van de duizenden militairen die deelne men aan het offensief tegen het als „de ijzeren driehoek" bekend staan de Vietcong-bolwerk ten noordwes- gelooft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 10} doolt wellicht, die licht LUiVLtiwv. Voor wie misschien nu reeds plannen maakt voor de zomerva kantie, en die er dan per boot op uit wil is er de getransistoriseerde radar 101. Door zijn lage prijs komt dit navigatie-middel, dat voor het eerst ge toond wordt op de Internationale Boat Show in Londen ook binnen het be reik van de eigenaars van kleine boten. DEN HAAG De minister van defensie de heer P. J. S. de Jong heeft don derdag in Den Haag de 15e tentoonstelling ..De militair met pale! en camera „Jolend Tevens reikte de minister namens Z.K.H. Prins Bernhard twee medailles uit. re,,,, aan ritmeester .1. M. A. Thomas voor teken, en schilderwerk en sergeant G. J. Leuvink (I.) voor fotografie. De minstens 16.000 Amerikaanse en Zuidvietnarrv&se militairen die bij deze operatie „Ceder FaJls" de grootste van de oorlog tot dusver, zijn ingeschakeld en worden gesteund door bombardementen, o*.a. met na palm, en raket- en granaatvuur, heb ben bij hun opmars tot' op heden 196 guerrillastrijders gedood en er 42 ge vangen genomen. „Dé ijzeren drie hoek" beslaat een gebied van 160 vierkante kilometer. Woensdag zijn bij luchtaanvallen vijf grote basis*- kampen van de Vietcong op slechts vijftig kilometer van de hoofdstad blootgelegd'. 5.000 boeren zijn het gebied ont vlucht en stromen in sampans en os- sewagens naar het zuiden. In de Mekong-delta heeft de Viet- cong donderdag het vliegveld van Biinih Toey met mortieren en lichte wapens beschoten. Enkele vliegtui gen, gebouwen en de landingsbaan werden beschadigd. De actie van vierduizend Ameri kaanse cn Zuidvictnamese mariniers in de delta - eveneens een Vietcon- bolwerk - heeft tot dusver weinig resultaat opgeleverd. Zij stuiten maar zelden op guerrillastrijders en hebben er sinds vorige week vrij dag, toen de operatie begon, slechts zeven gedood. NEW YORK, 12-1. President Johnson heeft in zjjn „State of the Unicn" wat de toestand in Vietnam betreft een somber geluid laten ho ren dat grensde aan pessimisme. Dit is ons echter heel wat liever dan het in het verleden gewekte valse opti misme, zo schrijft de New York Times. Helaas weerspiegelde de verkla ring veeleer een vastbeslotenheid tot voortzetting van een langdurige en bittere oorlog dan de wal tot het ope nen van de deur naar vrede door mi'dóèl van initiatieven. Niemand" kan zeggen of die deur op het ogen blik ook werkelijk geopend kan wor den. Maar wil men dat proberen dan zijn toch duidelijk stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam en rechtstreekse besprekingen met de Vietcong vereist, waarop se- Regering Ver. Staten stelt Alabama ultimatum WASHINGTON, 13-1. De Ameri kaanse federale regering heeft de staat Alabama tot 28 februari de tijd gegeven om te beloven dat er een einde zal worden gemaakt aan ras sendiscriminatie in de sociale-ver- zorgingsprograms. Indien de staat onwillig is zal hij jaarlijks honderd miljoen dollar federale hulp moeten derven. HONGKONG, 12-1. - Volgens uit Kanton gearriveerde- reizigers is de bij het begin van de, culturele revo lutie afgezette burgemeester van Pe king, Peng Tsjen, maandag door een gewapende man neergeschoten. Zij zeiden voorts vernomen te hebben, dat de voormalige minister van de fensie, maarschalk Peng Teh Hoeai, tezamen met drie andere hoge func tionarissen uit het raam van een ge bouw in Peking waren gesprongen. Twee van hen kwamen cm het leven. BOEKAREST. Carnelius Manes- cu, minister van buitenlandse zaken van Roemenië, heeft zijn tevreden heid uitgesproken over de goede be trekkingen tussen zijn en ons land. Hij wilde deze op alle terreinen zien groeien. VATICAANSTAD. Volgens Vati caanse bronnen is Paus Paulus de zesde door Portugese bisschoppen en regeringsfunctionarissen uitgenodigd voor een bezoek aan Portugal. GEVAARLIJKE j REGEN MUNCHEN, 12-1. Regen be tekent een gevaar voor vlieg tuigen, die harder gaan dan de snelheid van het geluid. Na vele maanden onderzoek zijn specialisten Dan de Westduit- se onderneming „Dornier" tot deze conclusie gekomen. De regendruppels, die met. grote snelheid tegen de wand van de vliegtuigen botsen, zou den namelijk zeer grote scha de aan de in de vliegtuigbouw gebruikte metaalverbindingen veroorzaken. Dez& stoffen zouden in be paalde gevallen van stelsel matige slijtage kunnen bezwij ken en dit zou het neerstorten van de toestellen kunnen Der- oorzaken. cietaris-generaal Thant onlangs op nieuw heeft aangedrongen. De pre sident is kennelijk nog steeds niet bereid deze weg te volgen, aldus het blad. De door Johnson voorgestelde be lastingverhoging van zes procent tot dekking van de kosten in Vietnam zal in het congres op felle tegenstand sluiten. Invloedrijke leden van het Huis van Afgevaardigden hebben al te kannen gegeven dat ze geen haast zullen maken met de behandeling van het voorstel en het wanneer het zover is aan een langdurige en nauw- gezétte bestudering zullen onderwer pen. N.T.S.-reportage uit Indonesië voor de t.v. HILVERSUM, 12-1. Woensdag 18 januari brengt de N.T.S. via Neder land l de eerste aflevering van een tweedelige documentaire over het Indonesische van nu. Een N.T.S.- cameraploeg verbleef hiervoor drie weken in Djakarta. Voor de verslag geving werd door de N.T.S. aange trokken de in New York wonende Nederlandse journalist Willem L. Oltmans. Over dit reportagewerk is nogal wat rumoer ontstaan omdat tienduizenden guldens zouden zijn uitgegeven, zonder dat de te ver wachten resultaten zouden zijn be reikt. Vanuit de kamer werden hier over vragen gesteld aan de minister, die zich om nadere informaties tot de N.T.S. wendde, die op haar beurt de minister heeft gerapporteerd. DEN HAAG, 12-1. De Tweede Ka mer heeft donderdag goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de kans spelen. Hierdoor wordt het mogelijk dat de staatsloteiij het aantal series dat zij per loterij kan uitgeven, aanpast aan de gebleken vraag naar loten. Tot dusver mochten per loterij ten hoogste vijf series van 100.000 loten worden uitgegeven. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp had minister Von deling destijds meegedeeld dat de vraag haar staatsloten, ook nadat het aantal loterijen van vijf op zes per jaar was gebracht, nog aanmer kelijk groter bleek te zijn dan de maximale uitgifte. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De fracties van A.R.P. en S.G.P. kre gen aantekening te hebben tegenge stemd. Zelfde temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: In het algemeen veel bewolking cn voornamelijke in het zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke, in het noorden van het land overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 14 jan. Zon op 8.43, onder 16.56. Maan op 10.58, onder 21.00. 15 jan. Zon op 8.42, onder 16.57. Maan op 11.10, onder 22.11. 16 jan. Zon op 8.41, onder 16.59. Maan op 11.21, onder 23.21. Eerste kwartier: 18 jan. te 20.41. HOOG W ATER ST ANOEN ZIERIKZEE: 14 jan. 15 jan. 16 jan. 5.35 v.m, 6.10 v.m. 6.42 v.m. 18.03 n.m. 18.35 n.m. 19.07 n.m. BROUWERSHAVEN 14 jan. 5.25 v.m. 17.40 n.m. 15 jan. 6.02 v.m. 18.15 n.m. 16 jan. 6.38 v.m. 18.51 n.m. Springtij: 13 jan. HET WEERO VEEZICHT Een zwak front dat in de afge lopen nacht ons land passeerde heeft plaatselijk nog wat regen gebracht. Intussen is een hogedrukgebied van de oceaan steeds dichter bij west Europa gekomen. De kern ervan lag vanmorgen ten westen van het En gelse Kanaal. Over Scandinavië trekt een zeer actieve depressie in de richting van Rusland. Deze zal ech ter weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. Een verdere uitbrieding van het Atlantische hogedrukgebied in de richting van ons land zal plaats vin den en daardoor zijn de regenkansen voor de eerstkomende dagen klein. De wind blijft west tot noordwest, maar wordt tamelijk zwak zodat er vooral in het zuiden van het land kans is op mist. De temperatuur blijft 's nachts boven nul en zal ge durende het gehele etmaal in de kustprovincies enkele graden hoger zijn dan in de rest van het land. UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft een investeringsplan opgesteld van ge middeld f 125 miljoen per jaar, waar bij vele projekten worden getempo riseerd. Merkwaardig zeesleeptransport ROTTERDAM, 12-1. Rond 20 ja- nuari zal wederom een merkwaardig zeesleeptransport uit Rotterdam vertrekken. Het betreft hier een tweetal pontons, welke de lange reis zullen beginnen naar Das Island in de Arabische Golf. De lading van deze pontons bestaat uit een groot aantal pijpen en een negental zg. dol phins, speciale meerboeien voor het aanleggen van tankers in open zee, en het laden van deze tankers via een leiding van de wal. DEN HAAG, 12-1. De bruto-pro- duktie van de Nederlandse akker bouw is in de periode 1961 tot en met 1965 toegenomen met v(jf pro cent. Dit cijfer ligt ruim beneden het groeicijfer dat in de land- en tuin bouw als geheel werd verkregen, zijnde dertien procent. Dr. C. H. J. van Beukering, voor zitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, vertelde di| donderdagmiddag in zijn nieuw jaarsrede. Sterke produktiestijgingen waren er in die vijf jaren in de sec toren siergewassen (40 varkens houderij (32 en groenten en fruit (20 Van de totale bruto-produk- tiewaarde van de Nederlandse land en tuinbouw komt 14 uit de ak kerbouw. 21 uit de tuinbouw en 65 uit de veeteelt. De oppervlakte consumptie-aard appelen is in 1966 met ongeveer 10 °/o uitgebreid. Gezien de zeer goede oogst van dat jaar, zou het export tempo, dat de laatste tijd ongeveer 50.000 ton per maand bedraagt, wal groter moeten worden, meende de heer Van Beukering. Bij de landbouwzaaizaden was in het seizoen 1965"66 graszaad het be langrijkste exportprodukt. met een waarde van bijna dertig miljoen gul den. De export van suikerbietenzaad - 4.950 ton - was ongeveer 1.900 ton lager dan vorig jaar en ook werd er minder zaailijnzaad geëxporteerd. Dc export van zaaigraan nam toe. die van zaaipeulvruchten liep terug tot minder dan de helft van die van het vorige seizoen (van 2.800 tot 1.160 ton).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1