PONTIAC De weg naar Rome VRUCHTWISSELING Moord om vijftig miljoen komt de ótr&l (Twaalf Apostelen Luxemburg schaft de dienstplicht af nü'microfined' verdrijft uw pijn sneller! ZLLRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 januari 1967 Nr. 19725 Kooiend uoorjuar loordt de tiende verjaardag herdacht van het verdrag van Rome, de grondslag van de Euromarkt. Dat moet uiteraard in Rome gevierd worden en premier Fanfani streeft er naar daarvoor de regeringsleiders der zes lidstaten bij elkaar te krijgen. Niet alleen om het glas te heffen, maar vooral om af te spreken hoe het verder moet. Punt één op de agenda van zo'n Eurotop zou dan ongetwijfeld Enge- lands toetreding zijn. Premier Wil son met zijn gevolg van secondanten heeft dan zijn ronde gemaakt langs de hoo/clstedea en er zal dan enige inzicht bestaan in de problemen waarmee de Britten enerzijds en de Zes anderzijds te maken krijgen als Engeland zo laat nog toetreedt tot de club, die dan haast automatisch ook nog een reeks andere E.F.T.A.-lan den in zijn gelederen zal krijgen op te nemen. Bovendien kan de Eurotop zich, dan ook gaan verdiepen in de vraag hoe het verder moet. In economisch opzicht is al heel veel verwezenlijkt van de plannen der ondertekenaars van het verdrag van Rome, zij het lang niet alles. Verwaterd Intussen blijkt een groot stuk van de ideële grondslag van het E.E.G.- verdrag ook niet meer te leven. Het Europeanisme dat tien jaar geleden door Schuhman, Adenauer en de an deren aan de dag werd gelegd leeft ook bij de overlevenden van die groep niet meer zo. De Gaulle heeft een flinke scheut nationalisme door deze Europese wijn gedaan en het zou onzin zijn te beweren dat zijn partners die in alle opzichten met ADVERTENTIE Herenhorloges vanaf f 60.- Dameshorloges vanaf f 70.- FIRMA C VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL. 2738 KON. JULIANASTRAAT 35 BRUINISSE Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 11-1 te Brega. Gaasterland, 10-1 te Amapala. Slamat, 11-1 te Kunak. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis De laatste week van 1966 bedroeg de uitvoer van uien 2365 ton. Vier landen waren praktisch gelijke af nemers, namelijk Frankrijk, Afrika, West-Duitsland en Engeland. De to tale export van de oogst 1966 is daar mee op 72 miljoen kg. gekomen. De voorraad per 1 jan. jl. van expor teerbare uien bedroeg naar schatting maximaal 40 miljoen kg. tegen 60 miljoen kg. op 1 jan. 1966. Voor Flakkee betekende dit een voorraad per 1 jan. jl. van acht a negen mil joen kg., die echter door insiders niet aanwezig wordt geacht. Het grootste deel hiervan is bovendien niet meer in telershanden. Gezien deze voorraden behoeft de wekelijk se export niet hoog te zijn om half maart alle uien geruimd te hebben. Gezien de huidige prijzen ziet het er naar uit, dat dit wel eerder het geval zal zijn. Hoewel de vorstkansen weer sterk verminderd zijn blijft de vraag groot. Maandagmorgen was er bij de handel even een afwachtende hou ding, maar maandagavond had deze zich reeds geheel hersteld. Ook de grote aanvoeren op de Zeeuwse vei lingen met een totaal van 300 ton deden hieraan geen afbreuk. De vei ling St. Annaland gaf noteringen van f 40.40-40.80. Middelharnis had dinsdagmorgen een aanvoer van 40 ton, uitsluitend klasse I. De grove en de middel werden beide afgemijnd voor f41,00 tegen f 40,00 jl. vrijdag. De drielingen kwamen van f 37,50 op f 39,00 en de picklers van f 28,40 op f 29,30. Yoghurt in i f eestverpakking BUREN, 9-1. De melkfabriek f „De Stichting" in Buren heeft f ongeveer 8000 literflessen yog- f hurt in de verkoop gebracht f met de beeltenissen van prin- ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Deze flessen, die 50 cent extra kosten, worden verkocht in Tiel, Buren, Cu- lemborgh en de omliggende dorpen. De verkoop is zaterdag begonnen en eindigt vandaag, op de dag van het huwelijk. tegenzin hebben opgedronken. In heel Europa is het denken in derdaad meer nationalistisch gewor den met een praktischer tintje wel- licht ook wel dan in 1948 te zien was. Dat is op zichzelf niet zo erg. Zonder het idealisme van toen ivas de E.E.G. nooit van de grond gekomen, met de wat beperkter tendenzen van nu hoeft ze ook niet aan tie grond te lo pen. al zal die Euromarkt er uit eindelijk wat anders uit komen te zien dan aanvankelijk tvas bedoeld. Het idealistische doel dat tien jaar geleden gesteld werd heeft in elk geval als trekpaard gefungeerd. Verval Nu ziet men in menig Europees orgaan vooral in de kolen- en staal gemeenschap nogal wat vervalver- schijnselen. Idealistisch of praktisch of hoe dan ook: wat nodig is is wel een verder doel waarheen gestreefd kan worden al dan niet met omwe gen. En als dan Engeland met zijn aanhang van de E.F.T.A. ook in de club moet worden toegelaten, dan is het niet meer dan billijk dat die ook meehelpen dat elan voor de toekomst te leveren. Men zou dan ook tegen die tijd wel moeten weten of inderdaad de Brit ten lid worden ja of nee. Voor alle E.E.G.-leden is dat voornamelijk een technische kwestie, behalve dan voor Frankrijk. Men tast gewoon in het duister wat de generaal ditmaal zal doen. Vorig maal waren de Engelsen te zeer een vazal van de Amerikanen naar zijn zin, ze waren niet Euro pees genoeg. Dat was dan vooral van wege hun nucleaire en algemene militaire bijzondere relatie met de V.S. Te zwak? Thans is het strategisch inzicht van de Gaulle wel zo gewijzigd dat dit hem minder moet kunnen sche len. Een andere zaak is of hij Enge land gewoon economisch niet te zwak vindt. Het is tenslotte al een tijd suk- kelen met het pond. En zolang het pond een soort plaatsvervanger van het goud blijft in de wereldhandel, kan het pond nog vaak bedreigd worden. Het is trouwens bekend dat de Gaulle helemaal niet gesteld is op die extra-functie van pond en dol lar als wereldbetaalmiddel. Het zou dus goed kunnen zijn dat hij ditmaal als eis stelt dat Londen afziet van deze speciale functie van het pond. Een eis die Wilson onmogelijk kan accepteren. Wat de zes dan eventueel nog in Rome te bespreken kunnen hebben is niet duidelijk. In tien jaar is de weg der zes naar Rome in grote trekken wel afgelegd en een nieuw reisdoel zal dan niet kunnen worden aangewezen. Waar bij de E.E.G. dan het gevaar be dreigt dat ook zaken te goed kennen: er moet worden uitgebreid, want stilstand is in een niet stilstaande wereld in feite achteruitgang. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Amersfoort (vac. A. O. Zijlstra): A. J. Jorissen, jeugdpred. te Utrecht; naar Rijswijk (Geld.): R -Das, Ovezande-Dr ie we gen. Ger. Kerken Bedankt voor Dokkum (5e pred. pl.) en voor Alphen a.d. Rijn-Noord: J. Goldschmeding, Dussen; voor Monnikendam: J. de Waard, Oost- voorne. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Deventer: J. Weste rink, Haamstede-Kerkwerve. Ger. Gemeenten Tweetal te Den Haag-Zuid: L. Huisman, Vlaardingen en A. W. Ver- gunst, Rotterdam-C. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EDE. De N.V. Bruyn de Jong, ma chinefabriek dessin- en graveerin- dustrie te Ede heeft veertien perso neelsleden ontslag aangezegd. UTRECHT. De bij het N.V.V. aan gesloten Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel heeft het faillisse ment aangevraagd van de Amster- dpnse rederij P. van Rijk en Zoon, die verzuimd heeft zijn negen per soneelsleden over december te be talen. GRONINGEN. De economische ontwikkeling noodzaakt de N.V. Gro ninger Steenfabrieken te Ruischer- brug haar bedrijf te Onderdendam, waar metselsteen wordt geprodu ceerd, te sluiten. Het betreft hier een traditionele steenfabriek met een bezetting van 22 personeelsle den. UTRECHT. Een automobilist heeft de geldtas van de bediende van een benzinepomp aan de Australiëlaan op het Utrechtse Kanaleneiland ge roofd. Er zat een bedrag in van f 415,28. Bovendien betaalde de automobilist zijn rekening van f 27,61 niet. Van de dader ontbreekt elk spoor. ROTTERDAM. Op het stadionvia duct in Rotterdam-Zuid is de 46- jarige kantoorbediende J. F. Lau rens uit Rotterdam verongelukt. Vermoedelijk kwam hij op zijn bromfiets in botsing met een andere bromfietser. Hij sloeg tegen de rai ling van het viaduct en overleed korte tijd daarna. MAASSLUIS. In het Holyzieken- huis te Vlaardingen overleed de 15- jarige Kees Visser, afkomstig uit Maassluis, ten gevolge van een aan rijding met een tankauto toen hij op de Noorddijk fietste. ZAANDAM. Een felle uitslaande brand heeft het twee verdiepingen hoge winkelpand met showroom van woninginrichting K. Eyer N.V. in de Westzijde in Zaandam volkomen verwoest. De schade wordt op ten minste één miljoen geschat. De on derneming is verzekerd. UTRECHT. Voor gediplomeerde organisten is een honorarium van tien gulden per kerkdienst ruim vol doende. Dit is in de Gereformeerde Kerken het standpunt van het be stuur van het landelijk verbond van commissies en van beheer. UTRECHT. De driedaagse interna tionale sportvakbeurs V 67 in de Ju liana- en Merwedehal van de Jaar beurs in Utrecht, die is geopend, biedt vele noviteiten. Er worden ver schillende primeurs voor Nederland getoond, waarvoor op de eerste dag reeds veel belangstelling bestond. UTRECHT. Twee Nederlandse technici worden door het Werelddia- konaat van de Gereformeerde Ker ken ingezet in Pakistan. Zij worden leraar aan de christelijke technische school te Gujranwala, in het ontwik kelingsgebied van Narowal, waar ook veel hulp aan kleine landbou wers wordit verleend. HOOGEVEEN. Voor de vrijdag in Hoogeveen te houden protestmars van werklozen worden circa duizend deelnemers verwacht, voor het groot ste deel uit het noorden van ons land. Een groep werklozen uit Heer len in Limburg heeft gezegd vrijdag naar Hoogeveen te komen om mee te demonstreren. Burgerlijke stand Zierikzee Gehuwd: 6 jan. Andreas Joannes Maria den Dekker, 36 jr. (Zierikzee) en Cornelia Evertse, 32 jr. (Zierikzee) Overleden; 5 jan. Cornelis Steur, 70 jr. (Westerschouwen), echtg. van Maatje Saman. LAND- EN TUINBOUW (If- Tot voor een jaar of tien was de vruchtwisseling het geijkte onder werp voor een opstel op de land bouwschool. Misschien is het dat nóg wel, maar tevens is het een van de meest dringende vraagstukken ge worden op akkerbouw- en gemeng de bedrijven. Wij kunnen zelfs zeg gen, dat het veel urgenter is dan menigeen beseft! In kort bestek kun nen daarover slechts enkele opmer kingen gemaakt worden en de be doeling is dan ook alleen om er de aandacht op te vestigen. Vanouds wist de boer, dat vrucht wisseling noodzakelijk was om goe de opbrengsten en minder ziekten te krijgen. Meer dan duizend jaar, misschien zelfs wel 2.000 jaar, heeft het drieslagstelsel zich gehandhaafd: wintergraan, zomergraan, braken. Dat bleek betere oogsten te geven dan de „eeuwige graanteeltdie hier en daar óók voorkwam. In de 18de eeuw kwam xle klaverteelt op, voor al op de betere gronden. Daarmee kon men één braakjaar vervangen en het nadelige braken werd inge perkt tot eens in de zes of zeven jaar. Aan het einde van de vorige eeuw werd het kunstmestgebruik van gro te betekenis en het braken stierf uit. Men dacht, dat een goede vrucht- wisseling niet meer nodig was en teelde het zelfde gewas vaak drie jaar achtereen op het zelfde stuk land of men kwam met een bepaald gewas zeer vaak terug. Zo ontston den de „grote culturen'' in ons land: suikerbieten in de zuidwesthoek, aardappelen in noord-Friesland en zeer veel graan in Groningen. De in dustrie bevorderde dat: suikerfa brieken, aardappelmeelen strokar tonfabrieken in de genoemde stre ken. De nadelen In vele gevallen liepen de op brengsten sterk terug, zodat men wel gedwongen werd om het anders te gaan doen. Moeheid kwam voor bij tal van gewassen: aardappelen, bie ten, graan, klaver, erwten enz. Al lerlei ziekten werden veelvuldig en tenslotte trad in vele gevallen groot structuurbederf op. Al deze moei lijkheden zijn er heden nóg. Ook de onkruidbestrijding en de voorziening van de grond met orga nische stof kwamen veelvuldig in het gedrang. Tegen onkruiden leer den wij spuiten, tegen ziekten kwam een leger bestrijdingsmiddelen, maar de grond zélf verbeteren of vruchtbaar houden bleek verre van eenvoudig. Tenslotte kwam de me chanisatie met zware trekkers en werktuigen, die in vele gevallen óók tot structuurbederf aanleiding ga ven. Vandaar dat ondanks alle voor zorgen de opbrengsten tóch tegen vallen en de oogst en de grondbe werking grote moeilijkheden geven. Dat ligt niet alleen aan het slechte weer, de vele regen en de zware ma chines .Een grond die in orde is, kan deze nadelige invloeden veel beter verdragen dan een verwaarloosde of bedorven grond. Nieuwe systemen Op de gemengde bedrijven op de lichte gronden is men min of meer teruggekeerd tot een soort drieslag stelsel voor het bouwland: graan, aardappelen, bieten. Zolang men maar over voldoende organische mest beschikt gaat dat enigszins, maar goed is het niet. Natuurlijk wisselt men rogge of gerst af met haver en voor de voederbieten komt mais meer en meer in de plaats. Op vele zware gronden teelt men te veel graan, maar weet men geen op lossing, omdat aardappelteelt niet altijd mogelijk is en andere gewas sen, 2oals koolzaad, erwten, karwei, suikerbieten enz. daar niet altijd ren deren. ZIERIKZEE. 11 januari: Dinsdag middag omstreeks half vijf is de patrouillewagen van de rykspolitie- groep Brouwershaven vr\j ernstig beschadigd, toen de auto tengevolge van een klapband tegen een licht mast aanreed. Het ongeval deed zich voor op de Totonde alhier. De licht mast brak als een lucifer ongeveer een meter boven de grond af. De be stuurder van de patrouillewagen, wachtmeester eerste klas W. H. O. uit Kerkwerve en de andere inzitten de, wachtmeester J. den H. ttit Scha- rendijke, kwamen met de schrik vrij LUXEMBURG, 10-1. Luxemburg, dat 1800 dienstplichtigen en vijfhon derd vrijwilligers in NAVO-verband heeft, zal de dienstplicht afschaffen. Dit heeft premier Werner dinsdag in het parlement bekend gemaakt. Luxemburg zal met de NAVO over de toekomst van zijn strijdmacht gaan praten. Het denkt aan een acht honderdtal beroepsmilitairen. ADVERTENTIE Oranje-feestmiddag voor de Zierikzeese schooljeugd ZIERIKZEE, 11-1. Dinsdag was het feest in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" te Zierikzee. De Zierikzeese Oranjevereniging üood de leerlingen van de lagere scholen een feestmiddag aan. Ze had daartoe het duo „Bolletje en Haak" geëngageerd en bleek hier mee een goede keus te hebben ge daan, getuige de enthousiaste reac ties van het jeugdig publiek. De grap penmakers kwamen op het toneel in komische situaties terecht. Spanning was er bij de behendigheidswedstrijd die tussen enkele kinderen op hel toneel werd uitgevochten. „Oom Haak" had veel interessante kwali teiten. Hij goochelde koekjes uit een hoge hoed en sjaaltjes uit zijn hand en gaf tenslotte nog een nummertje buikspreken weg, waarbij Jerry de sprekende eend. hem een handje hielp. Tijdens de drie voorstellingen werden de prijswinnaars van de op- stel-teken-plak-en-knipwedstrijden bekend gemaakt BETK DOOR HET WERE1D •microfined' 'ASPRO' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nbg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep 2 'ASPRO'1 •éfe.., U&*£ioeek fit! De politie in Madrid meent te we ten wie Mohammed Khider ver moordde. Dat klonk ongelooflijk, want de dader heeft geen spoor ach tergelaten en uit de toedracht bleek wel dat het een vakman was: van zijn zes schoten was er maar één mis en met één kogel doorschoot hij de pols van zijn slachtoffer om te voorkomen dat de stervende man hem nog met een laatste schot zou vellen. Dat schot bracht dan het eind van de man die begon a^s Algerijnse trambestuurder en snel opklom tot een der vaders van de Algerijnse be vrijdingsoorlog. Tot hij ruim twee jaar geleden naar Zwitserland trok, president Ben Bella beschuldigde van fascistische neigingen en het geld van de F.L.N. onder zijn hoede nam, ean vermogen dat op vijftig miljoen gulden wordt geschat. Hij begon het leven van een ver volgde. Om de paar weken ontsloeg hij zijn lijfwacht en huurde hij een nieuwe, omdat hij nooit zeker kon zijn dat de oude intussen niet was omgekocht. Gehaat werd hij niet al leen door de regering in Algiers, maar eveneens door tal van Alge rijnse groepen die tegen die rege ring i Wie? De moordenaar kan door zoveel vijanden gehuurd zijn, dat het zoe ken wel heel moeilijk scheen, tenzij verraad de politie helpt. Over be straffing van de dader behoeft men haast niet te denken, daarvoor is Noord-Afrika tezeer een oord voor politieke moorden, waarvan dP zaak Ben Barka het recentste maar niet enige voorbeeld is. Vijftig miljoen gulden is natuur lijk een sterke reden om een moord te plegen. Maar vermoedelijk had dat weinig zin, want het geld stond op Khiders naam op een Ztvitserse bank, vermoedelijk zelfs op een nummerrekening waar niemand an ders aan kan komen. En de Zwitsers zijn zeer weinig geneigd te knoeien met hun bankgeheim waar ze nu eenmaal een deel van hun welvaart aan danken. De regering in Algiers kan tot de moord hebben aangezet, niet uit de hoop het geld terug te krijgen, maar omdat Khider van dit geld allerlei groepen financierde die zich tegen het regiem van generaal Boumediéi\- ne kerenGroepen die bij gebrek aan een geldschieter aanzienlijk minder lastig zullen worden. Is dit zo, dan dreigt een nieuw politiek schandaal dat zelfs de zaak-Ben Barka gemak kelijk kan overtreffen. Aan de andere kant was Khider wel een tegenstander van Ben Bella maar heeft hij zich nooit publieke lijk gekeerd tegen Boumedienne. Er zijn geruchten dal hij het met de nieuwe Algerijnse heerser op een akkoord wilde gooien en dal zou voor een der vele Algerijnse ballin gen-organisaties reden geweest kun nen zijn Khider als verrader te straffen. Hier kan de vrees dat hun geldbron dreigde op te drogen mede een reden zijn geweest om geweld te gebruiken. Hel zijn allemaal vragen waarop voorlopig zo al ooit het antwoord niet valt te verwachten. En het is waarschijnlijk ook niet het laatste teken dat in de Noordafrikaanse po litiek nog een soort junglewetten de toon aangeven. Frans schonk zijn glas vol. Hij ging zitten, keek nadenkend naar zijn vrouw. „Intussen vermoedde ik al zoiets, maar ik had geen enkel bewijs. Overigens, het speet me, dat hij wegging. Hij is een uitstekend vakman. Hoe kwam hij eigenlijk weer hier? Wanneer was dat? Ik herinner me, dat ik enkele dagen vóór de oorlog uitbrak, nog een mid dag clandestien hier was. We kre gen immers geen verlof meer? Toen was hij er toch niet? Of wel?" Ze schudde haar hoofd. „Nee, na tuurlijk niet, anders had ik het je toch zeker verteld? Hij kwam zaterdags voor Pinksteren, als een zwerver, uitgehongerd. Het fabriek je, waar hij was gaan werken, leefde toen al op de rand van het failisse- ment. Door allerlei manipulaties werd hem uiteindelijk de schuld in de schoenen geschoven. Hij heeft daarvoor in de gevangenis gezeten. Na zijn ontslag kon hij nergens meer werk krijgen". „Maar waarom is hij toen niet eer der bij ons teruggekomen? Ik zou hem meteen weer aan het werk ge zet hebben!" Ze draaide zich naar hem toe. „Om mij Frans. Hij wist toen al, dat ik van hem hield. En hij waarschijnlijk ook van mij. Hij vertelde van zijn ervaringen. Tenslotte was hij aan het eind van zijn latijn en wist nog tot hier te komen. Ik gaf hem eten en drinken. Hij baadde en ik gaf hem een pak van jou. En zei, dat hij kon blijven. Alleen al het feit, een man in huis te hebben, was voor mij een geruststelling. Vergeet niet, dat het oorlog was in ons land". „En toen?" Ze zuchtte. „Het was avond. Ik merkte, dat hij zich verzette. Ik had de logeerkamer voor hem in orde gemaakt. Ik had hem kunnen laten gaan die avond. Het zou alleen maar uitstel geweest zijn, Frans: een dag, twee. Misschien een week. We wisten het beiden. Hij streed ertegen, maar ik haaide hem over. Uiteindelijk ben ik de schuldige". „En toen?" hield hij hardnekkig vol. Ze keek hem verwijtend aan. „Wil je niet begrijpen, dat deze bekente nis voor mij verschrikkelijk is? Wat wil je nog meer weten? Goed, als je het persé wilt.We waren twee nachten en bijna twee dagen vrijwel onafgebroken bij elkaar.... Een Bacchusfestijn.Daarna kwam ik tot mezelf. Ik heb mezelf veraf schuwd en Max zal zich ook wel ge schaamd hebben. Maar als bij in tuïtie vermeden we hierover te spre ken. Doch daarna is het nooit meer gebeurd. Niet omdat ik al vrij gauw bemerkte, dat ik in verwachting bleek te zijn. En ook niet meer na de geboorte van Sjaantje. Deson danks hielden we van elkaar, je zult dit nu wel begrepen hebben. Je kunt niet vijf jaar met elkaar leven, zon der dat het je iets doet. Goed, we hebben elkaar gekust en geliefkoosd Tussen ons bestond er een dusdani ge liefde, die een offer brengen kon. Het offer van de onthouding. Vraag me niet, hoe ik dat al die jaren vol bracht heb. Het is me nu nog een raadsel. Ik weet ook niet. hoe Max de zelfbeheersing heeft kunnen op brengen. Misschien is een man in die dingen anders dan een vrouw. Wellicht begrijp jij dat beter. Maar hij slaagde er ook in, hoewel ik soms het brandende verlangen naar mij in zijn ogen las. Dikwijls was het alsof een onzichtbare band ons naar elkaar trok. Dan vocht ik ertegen. Vooral 's avonds bekroop de lust me om me door To Dorssen-van Loon in zijn armen te gooien. Misschien had hij hetzelfde verlangen. We spraken er nooit meer over. Intincl- matig bleven we ver van elkaar. Als ik hem boven hoorde en ik zelf in de slaapkamer was, vond ik het alle maal waanzinnig. Ik dacht vaak: eens zullen we toch weer bezwijken voor al die wilde verlangens, die in ons branden. Maar ik dacht ook dikwijls aan jou. Vaak zei ik tot me zelf; Als de oorlog eenmaal afgelo pen is en Frans komt terug, onge deerd, dan zal ik hem alles vertellen. Als hij wil, tot in de kleinste bijzon derheden. Misschien zal hij het kun nen begrijpen. Misschien zal hij mij niet veroordelen. Veroordelen is niet moeilijk, begrijpen wel. Ik wist het geval van een vrouw, wier man voer Je moet haar kennen, ze is uit ons dorp: Alie Boetema. Haar vader werkte vroeger aan de wegen. Op de een of andere manier leerde ze een stuurman van de grote vaart kennen. Ze zijn getrouwd en gingen in Rotterdam wonen. Soms was hij maanden achtereen weg. Ze kwam dan weieens een weekje terug in Hoogendijk en vertelde het. Toen de oorlog uitbrak, was hij op zee. In twee en veertig kwam hij onver wacht thuis. Z n schip was getorpe deerd, niet ver van de Spaanse kust. Ze konden hem oppikken en stuur den hem naar Nederland terug. Toen hij kort voor de oorlog wegging, had den ze cén zoon. In twee en veertig toen hij onverwacht thuis voor haar stond, waren er twee. Dc jongste was zes. maanden. Hij heeft haar half dood geranseld. Ze zijn inmiddels gescheiden. Van de zomer is ze her trouwd met een conducteur van het spoor. Ik kon het toen begrijpen. In het dorp spraken ze er schande van. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7