De schelpdierencultuur en de waterverzoeting Kleurentelevisie STREEKNIEUWS Longontsteking in soorten Ook werkloosheid in Canada Dode en gewonden na slippen van auto LAATSTE NIEUWS op 1 januari 1968 Veel vraag naar goede kwaliteit appels Vier personenwagens en twee busjes slipten op gladde wegen 1 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 januari 1967 Nr. 19725 Alh de grote rivieren was melden en men overlast van water krijgt langs Rijn en Maas, gaat in Zeeland de belangstelling uit naar het zout gehalte van het water van de zee armen. Want al te veel zoet water bete kent schade voor de schelpdieren- cultures. De mosselen zijn belang rijk beter bestand tegen verlaging van het zoutgehalte dan de oesters. Uit Yerseke wordt reeds schade gemeld, maar op de Grevelingen, westelijk van de Grevelingendam was er nog geen nood. Daar geeft de verzoeting van het water zelfs een hoger vleesgewicht aan de mosselen, ai verzwakken de mosselen wel en is een en ander wel het eerste stadium van het einde. Maar als zoals dit keer weer de was van de rivieren gevolgd wordt door spoedige val, dan loopt alles goed af. Een verlaging van 21 promille naar 11 promille zoals vorige week direct daarop gevolgd door terugkeer van de rivieren naar het gewone peil, doet dan ook geen schade. Merkwaardig is, dat het rivier water dat via het Haringvliet in de Noordzee komt, door de getijstroom langs de kop van Goeree weer in de Grevelingen wordt gestuwd en daar het water verzoet. Vissers beschoten elkaar MIAMI, 11-1. Twee vissers zijn om het leven gekomen en een ge wond, doordat op ongeveer 100 mijl ten zuiden van Miami in Florida het Amerikaanse vissersvaartuig „Tro jan" twee andere Amerikaanse vis sersboten, de „Bahama Mama" en de „Billy J.", beschoten heeft. Dit heeft de Amerikaanse kustwacht woens dag bekend gemaakt. DODELIJKE ONGELUKKEN HELMOND. Op weg naar zijn werk in een ziekenhuis te Helmond kwam de 57-jarige P. Geven uit Hel mond door de gladheid zo ongeluk kig te vallen dat hij kort daarna overleed. GRONINGEN. Op de Rijn bij Keu len is woensdagochtend een 14-jarige scheepsjongen van het Nederlandse motorschip „Progress 2" overboord gevallen en vermoedelijk verdron ken. De jongen (Hermanus Pestman uit Groningen) is vermoedelijk uit gegleden toen hij in het donker ko len ging halen. COEVORDEN. Het vierjarig zoon tje van de familie Genegel uit de Molenstraat in Coevorden is door het ijs van de stadsgracht gezakt en ver dronken. MIDDELBEERS. Op de Vessem- seweg onder Middelbeers is de 22- jarige H. Bruinink uit Bergeyk om het leven gekomen. De wagen die door het slachtoffer werd gereden is tengevolge van de gladheid geslipt en tegen een boom gevlogen. BLEISWIJK. Op de weg Bleiswijk -Benthuizen in de gemeente Bleis wijk is een verkeersongeluk gebeurd dat aan de 56-jarige vertegenwoor diger W. Bista, afkomstig uit Rotter dam, het leven heeft gekost. Men is dit eerst recht gaan besef fen. sinds de Grevelingendam de di recte aanvoer van zoet water, via Volkerak en Krammer afsloot en men toch verzoeting van het water constateerde. Oostelijk van de dam werd slechts een zoutgehalte van 4 promille ge meten, maar er zijn daar zo goed als geen mosselpercelen, alleen wat mos selzaad. ZIERIKZEE „Suikerpoorten" te 2ien in etalage In de etalage van de fa. Mourer aan de Mol staat thans het fraaie werkstuk tentoongesteld dat door de chef-kok van restaurant Mondragan, de heer J. Verhoeven, in suiker werd vervaardigd van het Zierikzeese poortencomplex. De „suikerpoorten" hebben terecht nu veel bekijks. Zoals bekend had. het werkstuk van de heer Verhoeven, die bij de vervaar diging werd geassisteerd door de heer W. Klippel, tijdens de feestda gen een ereplaats in het restaurant. CJ.V.-oud-papieraktlc Zaterdag 14 januari a.s. hopen le den van de plaatselijke CJ.V.-afde- ling weer een oud-papieraktie te houden. De wijken, welke in voor gaande akties reeds bezocht werden, zullen a.s. zaterdag weer afgewerkt worden. WESTERSCHOUWEN Verkeerde opgaaf in bevolklngsoverilcht 1966 Wij worden er op gewezen dat in het bericht van maandag jl. inzake het bevolkingsoverzicht van het jaar 1966 een foute opgaaf is gedaan. Er stond namelijk dat het aantal inwo ners vermeerderde door vestiging met 273 personen. Dit aantal is niet juist: er had moeten staan met 206, (97 mannen en 109 vrouwen). Deze foutieve opgaaf heeft overigens geen invloed gehad op het totaalcijfer dat in 1966 is toegenomen met 59 en op het zielental van Westerschouwen 31 december 1966 bedroeg 4.117 (2086 m. en 2031 vr.). HAAMSTEDE Ouderavond uitgesteld De voor vrijdag 13 januari a.s. vastgestelde ouderavond van de Prinses Beatrixschool is door de op dezelfde avond in Burgh te houden feestavond der sportvereniging D.F. S„ verschoven naar donderdag 19 januari. HAAMSTEDE BURGH Veilig Verkeer-cursus De docent van de op handen zijn de Veilig Verkeers-cursus, opper wachtmeester Poortman deelde mede dat de cursus geheel volgeboekt is en niemand meer aangenomen wordt. Dit geldt voor de op vrijdag 20 ja nuari a.s., des avonds half acht in het lokaal der oude tuinbouwschool aan het Sluispad te beginnen lessen. De toeloop was zo groet, dat nog ve len afgewezen moesten worden. LAS VEGAS. De 43-jarige Fran se zanger Charles Aznavour is woensdag in Las Vegas (Nevada) in het huwelijk gestreden met de 21- jarige Zweedse Ulla Thorssell, een fotomodel. BRULNISSE „Nu Met Hope" wordt fanfarekorps Het muziekgezelschap „Nu met Hope" te Bruinisse werd oorspron kelijk opgericht als fanfare-gezel- schap en was dat meer dan een hal ve eeuw lang. Toen kwam echter de wens naar voren over te gaan naai de harmonie en werden de houten blaasinstrumenten aan het koper toegevoegd. Hout eist echter een in tensief onderhoud en een steeds on onderbroken wekelijkse of 14-daag- se bespeling, wil het niet ontstemd raken. De omstandigheden brengen in Bruinisse mee, dat aan een im mense bespeling niet altijd de hand wordt gehouden. Het bestuur besloot daarom vorige week, dat de vereni ging weer terug zal keren tot de fanfare en in het vervolg dus uitslui tend met koperen instrumenten zal oefenen. Kustvaarder in de haven Opnieuw kwam deze week een kustvaarder de Bruinisser haven binnen. De 1000 ton grote „Agrotai", waarvan de Spaanse vlag wapperde (thuishaven Sevilla), had met zijn 75 meter lengte de allures van een klein zeeschip. Het schip laadde 750 ton aardappelen voor Spanje en hielp op deze manier weer mee, de streek aardappel voorraad te verminderen, „Stad Rotterdam" op werf Het toeristenschip „Stad Rotter dam" van de R.T.M. dat zoals be kend een dienst onderhoudt in de zomer van Zierikzee naar Veere over het Veerse meer, koos ligplaats aan de scheespwerf van de firma van Duivendijk en Zonen te Bruinisse. Naast een grondige opknapbeurt zal het schip onder meer van waterdich te schotten worden voorzien. Fusie van verenigingen De C.J.M.V. „Obadja", door dte toenmalige hervormde predikant ds. C. Waardenburg opgericht in 1906, als vereniging voor jonge mannen, heeft rich per 1 januari 1967 geli eerd met de meisjesvereniging „Wees een Zegen". Als gemengde jeugdclub van jonge mannen en jonge vrou wen zal men verder zijn taak in de samenleving van Bruinisse, het ge ven van goede ontspanning, naast bijbelstudie, vervullen. De laatste ja ren van het 60-jarig bestaan werden reeds min of meer regelmatig geza menlijke vergaderingen gehouden, maar tot een definitief samengaan werd eerst eind 1966 besloten. Referaat voor vrouwenvereniging Ds. H. Jagersma, hervormd predi kant te Bruinisse, heeft voor de her vormde vrouwenvereniging een re feraat gehouden over „De Eredienst" Alle liturgische handelingen van vo tum tot zegen, en het waarom en waartoe daarvan werden uitvoerig besproken en een en ander zal zeker meewerken dat de zin van de kerk dienst beter wordt begrepen. Er wa ren diverse vragen, die eveneens uit voerig werden beantwoord. Jeugd massaal door ijs gezakt De schooljeugd had dinsdag een vrije dag ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Natuur lijk trok men toen 's middags naar het ijs, maar de ijsbaan was gesloten want het dooide en maandagavond was het ijs nog niet betrouwbaar. Een groot deel van genoemde jeugd klom toen over de hekken en over het prikkeldraad, met het gevolg dat niet minder dan 14 personen door het ijs zakten en de baan geheel ka pot werd gereden. Het bestuur van de ijs vereniging zal bij mogelijke herhaling zeker proberen personen die weer op dergelijke wijze de baan kapot maken en de ijspret voor an deren bederven, streng te straffen. Vaak complicatie van influenza DEN HAAG, 12-1. De minister van economische zaken heeft gisteren aan de directie van het Philipsconcern in Eindhoven medegedeeld, dat de regering heeft besloten te bevorderen dat met ingang van 1 januari 1968 televisie-uitzendingen in kleuren kunnen geschieden. Gestreefd wordt naar regelmatige uitzendingen van zes tot acht uur per week. Sclieepvaartberichten Attis, 12-1 te Antwerpen Esso Amsterdam, 11-1 van. Aruba naar Pozoscolorados. Goeree, 12-1 te Tenefire. DEN HAAG, 12-1. Er is op het ogenblik een levendige vraag naar goede appels. Vooral van de betere rassen en kwaliteiten zijn de prijzen aangetrokken. Weliswaar liggen deze over het algemeen nog belangrijk be neden het niveau waarop het vorig jaar omstreeks deze tijd werd ge handeld, maar ten opzichte van het afgelopen najaar is er toch sprake van een prijsverbetering Behalve de binnenlandse markt is er ook een redelijke vraag voor export. West-Duitsland koopt dage lijks Nederlandse appelen en naar Frankrijk worden heel wat partijen Goudreinetten verladen. België is ook een regelmatige af- OTTAWA, 12-1. In Canada bleef de werkloosheid in december stijgen, niettegenstaande een stijging van de werkgelegenheid in niet-agrarische bedrijven. Het totaal-aantal werklo zen bedraagt thans 266.000 man, of wel 3,8 procent van het aantal ar beidskrachten. In Zwitserland is de werkloosheid vorige maand bijna verdubbeld, ter wijl de werkgelegenheid verminder de. Het totaal-aantal werklozen in Zwitserland bedraagt overigens 415, tegen 583 in december 1965. Het „lelijkste ding" LIMOGES, 12-1. Brandweerlieden te Saint-Julien, bij Limoges, die gis teren een lezing bijwoonden van hun commandant over brandbestrijding, moesten in actie komen toen de al armbel klonk. Het alarm was gege ven voor een brand in de woning van hun commandant, die vergeten was zijn elektrische deken uit te schakelen. ZWIJNDRECHT, 12-1. De 29-ja- rige J. van Es uit Nieuwe Tonge is bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Met zijn volkswagen busje, dat door de gladheid van de weg in een slip raakte, reed hij van de zes meter hoge Lindtsedijk af. Van de vijf overige inzittenden, al len afkomstig van Goeree-Overflak- keen, werd er één levensgevaarlij k, twee zwaar en twee licht gewond. De man voor wiens leven wordt ge vreesd is de heer J. Bestman, oud 61 jaar uit Dirksland. De mannen die werkzaam zijn bij P. van Leeuwen Junior's Buizenhandel N.V., waren op weg naar huis. De grafieken betreffende het op treden van longontsteking vertonen doorgaans een piek iti de maanden januari, februari of maart, daarom vandaag enkele aantekeningen over deze vanouds gevreesde ziekte. Longontsteking kan mensen van alle leeftijden treffen; voor kleine kinderen en voor bejaarden is het altijd een gevaarlijke ziekte geweest. Bovendien was een bepaalde vorm van longontsteking (de croupeuze) nog niet zo heel lang geleden een ziekte die soms juist mensen in de kracht van hun leven ten grave sleepte. Meer hulp De methoden van onderzoek van behandeling zijv in de laatste tien tallen jaren zodanig verbeterd, dat de kans op genezing bij velerlei vor men van longontsteking zeer ver groot is. Chemie, bacteriologie en röntgen - diagnostiek ontwikkelden zich im mers snel; suljapreparaten en anti biotica bleken waardevolle medica menten. Desondanks is longontsteking nog altijd een ernstige stoornis, die viel mag worden veronachtzaamd. Hoe eerder medische hulp wordt ingeroe pen, des te beter zijn de vooruit zichten. De bedoelde vorderingen in diag nostiek en therapie moeten tijdig toepassing kunnen vinden; pas dan is het mogelijk dat de sterk verbe terde prognose ook tot uiting komt. Verschillen Ir, sommige gevallen wordt de pneunomie (is longontsteking) door bacteriën, in andere gevallen door een virus veroorzaakt. Al naar de aard van de verwekker kan het ziek tebeeld zich verschillend manifes teren; de therapie moet vanzelfspre kend ook aan de oorzaak worden aangepast. Een andere onderscheiding van de pneunomieën is te maken naar de aard en de uitbreiding van de ont stekingsprocessen. Zo kan het voor komen dat een gehele longkwab in een toestand van ontsteking ver keert, terwijl de verdere longgedeel ten geen afwijkingen vertonen. Het is ook mogelijk dat overal in de longen heel kleine ziektehaarden rondom de bronchi is (luchtwegver takkingen) ontstaan. In dat geval wordt er gesproken van een bron- chopneumonie. Het ziekteproces is dan begonnen met een ontsteking van het slijmvlies der luchtwegen en het heeft zich daarna in het om liggende longweefsel uitgebreid. Salisbury op terugreis Beschadiging nemer van betekenis. Het grootst is de vraag naar Cox's Orange Pippin, waarvan vooral bij de veilingen in Kampen en in Zwaag een behoorlijk aanbod is. De prijs van de goede kwaliteiten van dit ras is gestegen tot 80 cent per kg. Ook Golden Delicious is duurder geworden. Goede partijen klasse I doen op de veilingen algemeen tus sen 55 en 70 cent per kg. Goudreintte noteert rond 40 cent per kg met uitschieters tot 50 cent voor de prima partijen. Grote vraag is er ook naar appels van het ras Winston, waarvoor vei- lingprijzen tot 70 cent per kg wor den betaald. TOKIO, 12-1. Harison Salisbury, plaatsvervangend hoofdredakteur van de New York Times, heeft van daag in Tokio gezegd, dat naar zijn gevoelen Hanoi tot vredesonderhan delingen zou kunnen besluiten als Amerika de bombardementen op Nocrd-Vietnam staakt. Harrison Salisbury zei niet te ge loven, dat de Verenigde Staten Ha noi kunnen dwingen aan een confe rentietafel plaats te nemen. „Zij zou den liever sterven of teruggaan naai* het oerwoud om een guerriHaoorlog te vechten van desnoods twintig jaar tegen de Amerikanen', aldus Salis bury die op weg is naar de V.S. na een verblijf van twee weken in Noord-Vietnam. Op de vraag of hij een of andere hoogst geheime mededeling had voor de Amerikaanse regeringsleiders antwoordde Harrison Salisbury dat dat helaas niet het geval wias. Dat wij deze ontstaanswijze van longontsteking afzonderlijk noemen heeft zijn bijzondere reden. Aan een longontsteking kan namelijk een ver koudheid of influenza (is griep) zijn voorafgegaan. Het verkoudheids- en het influen- zavirus zijn zelf geen veroorzakers van pneunomie, maar ze beschadigen dikwijls het slijmvlies van de bron chi en daardöor krijgen andere ziek tekiemen toegang tot de longen. Sommige personen slaan meer dan anderen bloot aan de mogelijkheid dat het doormaken van een griep hun een ernstige longontsteking be zorgt. Tot deze zogenaamde „high risk"- groep behoren bijvoorbeeld de men sen die in hv,n lichaam veel stafylo- coccen herbergen, dit zijn etterbac teriën die bijzonder gevaarlijk wor den als ze in de longen terecht ko men. Voorzorg Speciaal voor hen verdient het aanbeveling dat zij door inenting zo veel mogelijk onvatbaar worden ge maakt tegen de voor hen niet so on schuldige griep. Maar ook anderen kunnen in aan sluiting aan influenza zeer wel tong- ontsteking krijgen: in de periode dat deze ziekte de kop pleegt op te ste ken januari, februari, maart die- ne men daarom op zijn hoede te zijn Als b(j een grieppatiënt na drie dagen de koorts nog hoog is of op nieuw hoog wordt, zal de dokter er op bedacht stjn, dat er zich mis schien een pneunomie heeft ontwik- keld. De te nemen maatregelen hangen af van verschillende factoren: opne ming in een ziekenhuis waar alle diagnostische en therapeutische mo gelijkheden bij de hand zijn, zal soms aanbeveling verdienen. Veranderd ziektebeeld Bü de zojuist genoemde croupeu ze pneunomie is de gang van zaken anders: vanuit volledige gezondheid ioordf de patiënt ineens heftig ziek. de temperatuur stijgt plotseling tot grote hoogte. Deze toestand van ernstig ziekzijn bleef vroeger, toen de effectieve ge neesmiddelen tegen dit soort long ontsteking nog niet bekend waren, gedurende een aantal dagen en nach ten voortduren. Even plotseling als de koorts opge komen was verdween zij op zekere dag weer; dit verschijnsel werd de crisis genoemd. De zieke bevond zich dan in een precaire situatie, want de crisis kon het begin van de genezing zijn, maar ook kon in deze toestand het hart van de patiënt te zwaar worden belast waardoor geen redding meer mogelijk was. Tegenwoordig gaat het allemaal anders toe. Hel begin van de crou peuze pneunomie is nog wel het zelf de, maar door toediening van de mo derne medicamenten is hel mogelijk de ziekte een milder verloop te laten hebben: het optreden van een crisis wordt nu zelden meer gezien! Pas op met vogels Niet alle vormen van longontste king behoeven hier afzonderlijk te worden besproken. Wel willen we hier nog een bepaalde vorm van pneunomie noemen, die meer de aan dacht gaat vragen. Deze longontsteking is een gevolg van besmetting met het virus van de ornithosis (is vogelziekte). Dal is een tamelijk kwaadaardige pneunomie. Deze aandoening kan niet alleen door papegaaien en parkieten, maar ook door duiven, rijstvogels, eenden, kalkoenen, mussen en vinken op de mens worden overgebracht. Dr. Alfreda Briedé. Muurkrant in Peking geeft onthullend nieuws Het Tsjechische persbureau Ceteka meldt dat volgens een muurkrant in Peking de tegenstanders van Mao zich mobiliseren, wat wel eens tot botsingen aanleiding zou kunnen ge ven. Al'le vervoer tussen het noorden en het zuiden van het land is tot stilstand gekomen, aldus die muur krant. Verder stond er in, dat in Sjanghai groot gebrek aan steenkool bestaat door een staking van de ha venarbeiders. In vele fabrieken kon men niet meer werken wegens ge brek aan brandstof. In Nanking zou He partijleiding tot een vergelijk met de rode garde zijn gekomen. Alle re volutionairen zullen de stad verlaten, waarna de arbeidsr het werk hervat ten. Het compromis zou bereikt zijn door bemiddeling van premier Tsjöe. Aanzienlijke materiële schade Bestuurders kwamen met de schrik vrij De kraanwagen had het hier druk met het weer op de weg zetten van de gestrande wagens. Een busje van de fa. Den Hartogh moest uit de sloot getakeld worden ZIERIKZEE, 12-1. De gladheid, ontstaan dcor opvriezing van enige weggedeelten op Schouwen-Duive- land is enige vroege weggebruikers heden (donderdag)morgen duur te staan gekomen. In de nabije omge ving van Zierikzee raakten alleen al vier personenwagens en twee busjes van de weg af. De twee busjes be landden in de sloot en moesten door een kraanwagen van de fa. De Jonge weer op het droge worden gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiele schade was hier en daar aanzienlijk. Dat was gelukkig ook het geval met de chauffeurs van de drie au to's die vanmorgen slipten orp de Provinciale weg nabij de Zandweg. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) De grootste schade ontstond aan twee personenwagens die op de Lan ge Blokweg. juist tegenover de hoe ve Stadwijk aan de vroegere Vijfmi- nutenweg, met elkaar in botsing kwamen. De Lange Blokweg was vanmorgen plaatselijk zeer glad. Een uit de richting Noordgouwe komen de personenwagen van de heer M. uit Schuddebeurs kwam in een slip en botste op de uit de tegenoverge stelde richting komende wagen van de heer Der W. uit Zierikzee. Beide wagens werden flink beschadigd. Op dezelfde plaats was al eerder een busje van een firma uit St. Maartens dijk, bestuurd door de heer K. uit Zoinemaire, geslipt en in de sloot te recht gekomen. De bestuurders kwa men met de schrik vrij. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3