Noordgouvve kreeg nieuwe „alles onder één dak-zelfbediening" Flitsen Begroting van Produktschap voor vis In 1966 verlies voor N.S.: f 80 miljoen A.F.S. zoekt gastfamilies uit het buitenland De vele artikelen die in de nieuwe voedingsmarkt verkrijgbaar zijn heb ben op praktische wandrekken vol gens het zelfbedieningssysteem een goed plaatsje gekregen. NOORDGOUVVE, 11-1. Noordgou- we heeft sedert dinsdag de beschik king gekregen over een „alles onder één dak' zaak die voor het publiek Van Schouwen's corridor alle moge lijkheden in zich heeft voor een streek-voedingsmiddelenbedrijf. Woensdagmorgen was het zover dat de nieuwe zaak onder de naam „vocdingsmarkt C. Quist", na maan denlange voorbereiding, voor het pu bliek kon worden geopend. Veleri konden zich er toen van overtuigen dat de naam „voedings mark t" niet te hoog gegrepen i9. Immers, in de zaak zijn onderge bracht een keurslagerij, een afdeling voedings- en levensmiddelen en niet te' vergeten een groente- en fruit-af- deling. En vooral dit laatste is van belang omdat Noordgouvve tot nog toe geen groentezaak had. De heer Quist is in eerste instan tie een „ambachtelijk slager" en dat verleent aan zijn voedingsmarkt een bevoorrechte positie. Dit feit werd tijdens de dinsdagavond bij gelegen heid van de officiële opening van de nieuwe zaak gehouden receptie, vastgesteld door één van de spre kers, de heer J. Cok uit Goes, gros sier van de Tip-organisatie waarbij de heer Quist is aangesloten. De heer Cok wees verder op het grote belang in deze tijd van winkels die het ge hele levensmiddelenpakket voeren. Dat de heer Quist de moed heeft gehad met zijn tijd mee te gaan werd geconstateerd door de voorzitter van de middenstandsvereniging „Corri dor", de heer P. de Moor, die tevens sprak als vice-voorzitter van de ge noemde Tip-organisatie in Zeeland. Zelfbediening De aanwezige genodigden waren namens de heer Quist bij de aanvang van de openingsreceptie welkom ge heten door één van de aannemers die de ingrijpende verbouwing van het pand aan de Brouwerijstraat hadden uitgevoerd, de heer J. G. van Maa- nen. Namens de andere aannemers, F. van Aken (metselwerk), J. Hage- stein (schilderwerk) en Quartel (elek triciteit en sanitair) dankte de heer Van Maanen (timmerwerk) voor de ontvangen opdracht, waarna de heer Quist mede namens zijn gen^-dank bracht aan alle me de wer kea^jgL' 1 j ze verbouwing. De nieuwe zaak is gebouvj gens het principe van de ze* ningszaak: praktisch en over/1 lijk. Aan de straat-zijde vindt Ylten de levensmiddelen en groeten- en fruit-afdelingen terwijl het achter ste gedeelte - gescheiden door een glazen wand - bestaat uit de slagerij, die zeer modern is ingericht met o.a. een grote open-gekoelde toonbank. In zijn nieuwe zaak heeft de heer Quist de beschikking over bijna 75 m- vloeroppervlak en daarbij komen dan nog de magazijnen en verwer kingsruimte. Met de ingebruikne ming van de nieuwe zaak is de groentehandel welke de heer Quist sedert april dreef in de winkel aan de Ring uiteraard opgeheven. Een kijkje in de „keur"-slag er ij, waar het woensdagmorgen flink druk ivas. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 11-1. De Nederlandse Spoorwegen verwachten, dat het ver lies In 1Ö67 nog enkele tientallen mil joenen guldens boven het voor 1966 geschatte nadelig saldo van 75 a 80 miljoen gulden zal liggen. Op de nieuwjaarspersconferentie van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht zei de president-directeur ir. J. Loch- mann, dat men voor 1968 en 1969 re kent op een minder sterke stijging van het verlies dan in de periode 1965 (21 miljoen 'gulden)-1966-1967 De spoorwegen baseren deze ver wachting op de voorlopige driejaar lijkse begroting. Het resultaat van het overleg met de regering over de bedrijf sweemde lasten en de kosten van de spoorbaan, heeft de spoor wegen in deze verwachtingen niet betrokken aangezien dit overleg nog niet is beëindigd. (Van een correspondent) De begroting van het Produkt schap voor Vis en Visprcdukten 1967 is in de bestuursvergadering van dat schap enkele weken het onderwerp geweest, van kritiek voornamelijk van werkgeverszijde, omdat de post salaris directeur en salarissen en lo nen overig personeel te hoog werd geacht. Nadat besloten was tot instelling van een commissie, die zal onderzoe ken, of het mogelijk is rationeler te werken, werd (nadat goedkeuring verschillende keren was uitgesteld) juist voor het nieuwe jaar besloten tot goedkeuring van de begroting, met de stemmen van de werknemers vertegenwoordigers: Gouda, De Haas, Stevenson, Koster en Wijnbelt tegen. De heer Koster was vertegen woordiger voor Zevibel, hij was dus Een aiiti-rook-cursus AKKRUM, 11-1. De rokers van sigaretten, sigaren en pijp kunnen binnenkort terecht in de Friese plaats Akkrum voor een anti-rook-cursus. De anti rooklessen zullen door de arts dr. A. Terpstra worden gege ven in samenwerking met de gemeentelijke gezondheids commissie van de gemeente Uitingeradeel. Men wil de eer ste cursus beginnen met twin tig deelnemers. De heer Terp stra heeft zich bereid ver klaard de cursus te geven om dat het steeds toenemend aan- tal gevallen van longkanker hem verbijstert en hij de lessen j) als een preventieve maatregel beschouwt. ook tegen, in tegenstelling met de heer P. de Leeuw uit Yerseke, die met zijn voorstemmen demonstreer de, dat het in de bedrijfstak die hij vertegenwoordigde, niet op een turf je wordt gezien, als men in het veen is. Van de zijde van de groothandel in vis, wat uit en te na betoogd, dat een nieuwe verhoging van de con tributie van het Bedrijfschap niet kon worden gedoogd omdat de con tributie die aan het Bedrijfschap be taald moet worden toch al te hoog is. Op de begroting komt het salaris van de voorzitter voor met ruim f 70.000 terwijl het gemiddelde sa laris van de ambtenaren ruim f 20.000 is. Er zijn 62 personeelsleden in. vaste dienst, meest oudere perso nen met meer dan 20 dienstjaren. Premier Pengel tevreden) naar huis SCHIPHOL. Tevreden over de ge tekende verlenging van de Neder landse ontwikkelingshulp aan Suri name is premier Pengel, vergezeld door zijn vrouw, de directeur van financiën drs. A. Brahim, de thesau rier-generaal, Ph. Emanuels, en zijn perschef, G. Hering, van Schiphol naar New York vertrokken. Nieuwe Leger des Heils-film AMSTERDAM, 11-1. Het Leger des Heils heeft in het Amsterdamse Leidsepleintheater een nieuwe kleu renfilm ten doop gehouden .waarin in 35 minuten een groot aantal fa cetten van het werk van het Leger wordt belicht. De film, getiteld „Met hart en hand" stond onder regie van Joop van Essen. Hij werd vervaar digd door Safari Filmproducties N.V. naar een scenario van Jan Filius. BANGKOK. De overstromingen in Thailand hebben volgens de laatste gegevens 27 slachtoffers geëist. Vijf tien personen worden nog vermist. MILAAN. De politie van Milaan heeft een komplot van pro-Chinese communisten opgerold, dat ten doel had het Amerikaanse consulaat en het bureau van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Milaan en mi litaire doelen van de NAVO in de omgeving van Venetië met dynamiet op te blazen. OEVEL. Niet minder dan twee ministers zijn er aan te pas gekomen om een nieuwe produktiebedrijf van Van Doorne's Automobielfabrieken N.V. in het Belgische Oevel te ope nen. BRUSSEL. In de gasfabriek te Gent heeft zich tegen het middaguur een zware ontploffing voorgedaan, die grote schade heeft aangericht. De ontploffing deed zich voor in een ca bine voor omzetting van het stads- gas. Een arbeider is vrij ernstig ge wond. LONDEN. Na tién dagen zoeken is het stoffelijk overschot van de op het Coniston-meer verongelukte Donald Malcolm Campbell nog niet gevon den. ALGIERS. Ter gelegenheid van „Aid-el-Fitr", het feest dat het einde van de mohammedaanse vas tenmaand ramadan markeert, zijn er in Algerië 96 politieke gevangenen voorlopig in vrijheid gesteld. SINGAPORE. In de schriftelijke verantwoordihg die president Soe- karno aan het volkscongres heeft ge zonden en die nu is gepubliceerd, zegt de president dat de communis tische staatsgreep van 1965 voor hem „een volslagen verrassing" geweest NEW YORK. De lucht in New York is dermate met uitlaatgassen bezwangerd dat de bewoners gevaar lopen dat hun denkprocessen worden aangetast, zo staat te lezen in een rapport van de Amerikaanse gezond heidsdienst. TEL AVIV. Op drie plaatsen aan de Syrisch-Israëlische grens hebben zich opnieuw incidenten voorgedaan, aldus een woordvoerder van het Is raëlische leger. HONG KONG. De Viet Cong heeft vorige week behalve twee Ameri kaanse burgers en een Philippijnse ook enige honderden Zuidvietnamese krijgsgevangenen vrijgelaten, zo is Üoor het Noord-Vietnamesé persbu reau meegedeeld. BONN. In West-Duitsland verbrui ken de horecabedrijveh ruim twee miljard bierviltjes per 'jaar, hetgeen 20 miljoen mark kost, zo heeft de „Deutsche Brauerbund" in Bad Go- desberg bekend gemaakt. DJAKARTA. Alle actiefronten op west-Java hebben de onmiddellijke schorsing van president Soekarno geëist, aldus het officiële Indonesi sche persbureau „Antara". MOSKOU. Naar verluidt zijn po litieke officieren in de Russische strijdkrachten bezig steun te verwer ven onder de strijdkrachten voor de politiek van het Kremlin met betrek king tot China. ANTWERPEN. Een groot aantal bedrijven in landbouwprodukten wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij een gróotscheepse interna tionale oplichtingszaak, waarbij de landen van de gemeenschappelijke markt voor ongeveer zestien miljoen gulden zouden zijn benadeeld. NEW YORK. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft op een pers conferentie in -New York verklaard, dat de vrede in Vietnam geen stap dichterbij kan komen zolang de Amerikanen Noord-Vietnam blijven bombarderen. KOEALA LOEMPOER. De over stromingen in noordelijk Malakka hebben volgens de laatste telling het leven, gekost aan 36 personen. Bij het zdkken van het water na de overstromingen van vorige week is het stoffelijk overschot van nieuwe slachtoffers ontdekt. KOEALA LOEMPOER. Te Ipoh, 200 kilometer ten noorden van de Maleisische hoofdstad Koeala Loem- poer, hebben zich twee boeddhisti sche monniken levend verbrand. EEN KUNSTSTUKJE BOGOTA. 11-1. Een politie agent in de Colombiaanse ha venplaats Barranquilla heeft een aanklacht gedeponeerd te gen een onbekende dief, die kans zag de dienaar van Her mandad zijn kunstgebit te ont futselen tertvül h\j zijn mid dagdutje deed. Ernstig gewonden door vergissing AMSTERDAM, 11-1. Doordal een klant tijdens een stoeiparty by ver gissing met een bus met benzine gooide heeft zich in een houten keet cp de kolenopslagplaats van de fa. Van Vliet aan de Borneo kade te Amsterdam een ontploffing voorge daan, waarby vier kolenarbeiders ernstige brandwonden opliepen. Ze werden allen in een ziekenhuis opge nomen. De klant wierp de bus in de rich ting van het viertal in de mening dat deze water bevatte. Toen een deel van de vloeistof op de kachel te recht kwam werd hem spoedig dui delijk dat hij zich vergist had. Door explosie vloog de kleding van de mannen in brand. Zij wisten de vlammen met water en door zich over de grond te rollen te doven. Ook de man die de bus had gegooid kreeg brandwonden. Hij kon echter na in het ziekenhuis behandeld te zijn huiswaarts keren. Twee grote vakbonden in Frank- rük, de C.G.T. en C.F.D.T. hebben woensdag hu nledcn opgeroepen tot een algemene staking op 1 februari cm te protesteren tegen de loonpoli tiek van de regering. KERKNIEUWS Benoeming president-kerkvoogd Hervormde Gemeente Zierikzee Het college van kerkvoogden be noemde in de vrijdag jl. gehouden vergadering in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. P. Overbeeke tot president-kerk voogd de heer H. Uijl. Het college van notabelen heeft in de vacature-J. P. Overbeeke tot kerkvoogd benoemd de heer G. M. Poldermans, thans notabel. Beide heren hebben hun benoe ming aangenomen. (Weekblad voor Hervormd Schouwen-Duiveland). Ger. Gem. Bruinisse Bij de verkiezing voor ambtsdra gers, in de Ger. Gemeente (in Ne derland) te Bruinisse werd <je heer J. de Bruine ais ouderling en de heer L. van den Ouden als diaken herko zen. In de vakature ontstaan door het bedanken van de heer T. Hooger- heide werd als diaken gekozen de heer G. Noordhoek. (Ingezonden) Dit schooljaar leert een aantal jonge Amerikanen wie Wim Kan, wat boerekool, en waar het Haring vliet is. Zij maken deel uit van „hun" Nederlandse gastgezin en volgen de lessen zoals hun „broer'* of „zuster" op een middelbare school. De onaf hankelijke particuliere organisatie die hen hiertoe in staat stelt, de American Field Service, zoekt een groot aantal families die voor de maanden juli en augustus o.s. of voor het schooljaar '67-'68 een Ame rikaanse middelbare scholier gast vrij in hun gezin willen opnemen. Voor de jeugdige Amerikanen, die zorgvuldig worden geselecteerd, is dit een unieke gelegenheid om Ne derland niet als toerist te bekijken, doch het leven van alledag mee te maken. Het is daarom niet de bedoe ling dat speciaal kostbare uitstapjes gemaakt worden. Voor dagelijkse uitgaven heeft hij of zij bovendien eigen zakgeld. De familie en de pleegzoon of -dochter worden zorg vuldig bij elkaar gepast en voor de familie heeft de gezinsuitbreiding een unieke ervaring en een blijven de vriendschap tot gevolg. Het aantal jongelui dat naar Ne derland komt hangt af van het aan tal geschikte gezinnen. De eisen waaraan een gastgezin moet voldoen zijn bepaald niet prohibitief: een lid van het gezin moet redelijk Engels spreken en een leeftijdgenoot van 16 tot 18 jaar dient tijdens het verblijf aanwezig te zijn. De financiële po sitie van het gezin is geen criterium, evenmin hoeft de pleegzoon of -dochter een eigen kamer te hebben. Het doel van deze jongerenuitwis- seling is door persoonlijk contact be grip te kweken voor de levenswijze in andere landen. Alle nadere inlich tingen en opgaveformulieren voor het zomer-programma of het school programma worden verstrekt door: American Field Service Nieuwe Spiegelstraat 56 Amsterdam. Tel. 020-220916. Frankrijk laat geen Nederlands vlees meer toe DEN HAAG, 11-1. De vrachtauto's met vlees, die sinds maandagavond bij de grenspost van Haluin hebben staan wachten op toelating in Frank rijk, keren terug. Naar het A.N.P. uit Nederlandse vleeshandelaarskringen vernam heb ben de politie-autoriteiten aan de grens de chauffeurs gelast binnen een kwartier te vertrekken, anders zouden de wagens in beslag genomen en de lading verbrand worden. De voorzitter van de vereniging van vleesexporteurs, de heer A. Booy, deelde mee dat wagens, die voor maandagavond zeven uur de Franse douanebehandeling hadden ondergaan, nog wel werden toegela ten. Wie later aan de beurt was moest terug. Prijs voor Bruse schilderes In de studieprysvraag uitgeschre ven door „Arti", een studieblad voor tekenen, schilderen en creatieve vryetydsbesteding, behaalde me vrouw J. M de Ruiter-Kloet te Brui nisse een derde prijs met een jon gensportret in olieverf. Het portret onder het motto: „Mar tin" ingestuurd, is in bruin en oker- kleuren opgezet. De toonverhoudin- gen in het portret worden in een be schouwing „zeer verfijnd" genoemd. De toonnuanceringen zijn prachtig tegen elkaar uitgebalanceerd, vooral in de kop. Een fraai succes dus voor de maakster. Honderdduizenden vogels Ernstig gewonden Tellingen van waterwild in Zeeland werden een groot succes door explosie van geiser STADSKANAAL, 11-1. In. de Uni cum sraat te Stadskanaal is woens dagavond door een gasexplosie een arbeiderswoning, b.ewoond door de familie L. E, Schut grotendeels ver woest. De explosie is waarschijnlijk ontstaan door een gasgeisér in de keuken. Een 14-jarige zoon die in de keuken aanwezig was, werd door een steekvlam ernstig aan het hoofd, handen en benen verwond en werd naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. Ook de moeder, die in de voorkamer was, werd door deze vlam ernstig gewond. Dc brandweer van Stadskanaal bluste een begin van brand. MIDDELBURG, 11-1. De watcr- wildtclfingcn die j.I. vrijdag in het Zeeuwse cn Zuidhollandse stromen- gebied zijn gehouden zijn volgens een woordvoerder van het hydro-bio- logisch-instituut le Yerseke een groot succes geweekt. Uit de itot dusver ontvangen rap porten komt al een behoorlijk beeld naar vören dat als voorlopige con clusie oplevert dat op vrijdag 6 ja nuari j.I. vele honderdduizenden vo gels in het Delta-gebied hebben ver toefd. Dé hoofdmoot wordt gevormd door steltlopers, meeuwen en eend- achtigen. Er bleek ook een opvallend aantal ganzen te zien te zijn, meer dan men had duiven hopen. Ook het aantal wulpen blijkt hoog te zijn geweest. Ruwweg geschat komt men op ongeveer 10000 exem plaren. Ook in het Hollands Diep en Haringvliet gebied vertoefden vele duizenden vogels. Vermeidingswaard is voorts nog, dat hoewel niet tot het waterwild behorend, op St. Philips- land een zeearend werd gesignaleerd. Deze arend is de grootste onder zijn soortgenoten en heeft maar liefst een vleugehvijdte tot 2,50 meter. Deze broedvogel van o.a. noord- en oost- Europa is in ons land een zeldzame verschijning en zeer zeker in liet zuidwesten van ons land. Tientallen onderzoekers Aan de nationale waterwildinven- tarisatic, die onder leiding stond van het hydro-biologisch instituut te Yerseke namen do landelijke vogel- werkgroepen van de Christel ij kc Zeebond voor natuurvrienden, de Nederlandse Zeebond voor Natuur studie, het Rijksinstituut voor Veld- biologisch onderzoek uit Zeist en le den van de vogelwPrkgroep van de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische vereniging deel De tiental len onderzoekers waren afkomstig uit verschillende delen van ons land. Ook enige Belgische ornithologen namen aan deze groots opgezette tel ling deel. Drs. Wolff van het insti tuut te Yerseke noemde deze eerste wintertelling een doorslaand succes, die naar schatting 300.000 a een half miljoen watervogels aan het licht heeft gebracht, het doel van deze studie was ondermeer om in de toe komst na ite kunnen gaan hoe de wa tervogels zullen reageren op de in vloed van de Deltawerken, waardoor het water geleidelijk zal verzoeten. 1 i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2