DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER STRUIJKEN OVER HET KLACHTENBELEID X Jordanië houdt zich afzijdig van Arabische defensieraad Primitief leven op maan en Mars? Grenzen gesloten voor Nederlands vlees Israël en zijn buurlanden Tankgevecht aan Israël's grens De kleurenfilm van het huwelijk Minister Luns naar Roemenië Engelse troepen weg uit Serawak 1 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 januari 1967 123ste jaargang Nr. 1U725 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 HEDAKIIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken IJ, Zierikzee, poilbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redekteur: M. J. Bij de Veale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Jeugd schreef en plakte voor het huwelijk TWEEDE KAMER DEN HAAG, 11-1. De minister van justitie, mr. A. A. N. Struyken, heeït in de Tweede Kamer een uit eenzetting gegeven over het klach- tenbeieid. Overleg tussen de procu reurs-generaal en de betrokken offi cieren van justitie heeft naar het in zicht van de minister geleid tot een bevredigende vorm van klachtenaf doening. De minister vatte deze procedure* als volgt samen: In de eerste plaat9 wordt - behoudens de gevallen waar in de klacht redelijkerwijs geen aan leiding kan geven tot het vermoeden, dat door enig politieambtenaar een strafbaar feit Ls gepleegd - steeds de rijksrecherche met het onderzoek be last. In de tweede plaats wordt er naar gestreefd de klager zo snel mogelijk na het indienen van zijn klacht te doen horen. Ten derde maakt het openbaar mi nisterie bij zijn beslsising inzake al of niet vervolging onderscheid tussen petitie-optreden tijdens de eigenlijke ongeregeldheden en politie-optreden da.t tot die ongeregeldheden in een meer verwijderd verband staat. Positie politieman Gelet op de moeilijke situatie waarin een politieman verkeert bij het optreden tijdens ongeregeldhe den, zal een strafvervolging terzake van zijn gedragingen bij dit optre den slechts behoren plaats te vinden, wanneer er aanwijzingen zijn dat de politieman het erop zal hebben aan gelegd, ten onrechte geweld te ge bruiken of ten onrechte iemand van zijn vrijheid te beroven. Ontbreken deze aanwijzingen dan kan er ten hoogste aanleiding zijn om de zaak intern af te doen. Het optreden van de politie in situaties die in een meer verwij derd verhand staan tot de eigenlijke ongeregeldhe- ADVERTENTIE California tomatensoep uit blik verse worst bloemkool met kaassaus gespoten aardappelpuree hopjes- of koffievla SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus! den - optr eden tegenover arrestanten op het politiebureau - wordt door het openbaar ministerie aan veel stren gere normen getoetst. Mededeling van vervolging In de vierde plaats zijn een aantal richtlijnen tot stand gekomen voor ge va LI en waarin en de wijze waarop de klager mededeling wordt gedaan van de beslissing van het openbaar ministerie over al of niet vervolging. In beginsel wcrdt een dergelijke mededeling slechts gedaan aan ie mand die in de zin vaer het wetboek van strafvordering wordt beschouwd als klager, en niet aan iemand die tijdelijk als getuige moet worden be schouwd Het zou in strijd zijn met de opvattingen omtrent het vertrou welijk karakter van justitiële beslis singen om personen die feitelijk als getuige moeten worden beschouwd in kennis te stellen van beslissingen van hc-t openbaar ministerie. Demonstratievrijheid Over de demonstratievrijheid merkte minister Struycken o.a. op, dat er evenwicht moet bestaan tus sen het recht van sommige burgers cp vrije meningsuiting en het recht van anderen handhaving van de openbare orde te kunnen verwach ten. Ten aanzien van de verhouding tussen politie en publiek zei de mi nister dat de laatste tijd de neiging was toegenomen deze verhouding te benaderen op grond van het optre den van de politie bij ongeregeldhe den. Dit was echter een onjuiste be- n 'ning: het publiek ontmoette de politie ook in veel andere functies, zoals hot verlenen v»n bijstand en het bevorderen van de verkeersvei ligheid. CAIRO, 12-1. Jordanië heeft de Arabische Liga laten weten dat het niet zal deelnemen aan de bijeen komst van de Arabische defensie raad die in februari in Caïro wordt gehouden, zo meldt het Egyptische blad „Al Ahram", De raad. bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken en de staf chefs, zal overleg plegen over de uit voering van de resoluties die in de cember eenstemmig zijn goedgekeurd De voornaamste resolutie voorzag in hef overbrengen van Iraakse en Sa- oedi-Arabische troepen naar Jorda- nië. Dit zou binnen twee maanden gebeuren. Jordanië was op de de- Goed jaar (1966) voor bankrovers HAMBURG, 11-1. In West-Duits- land hebben bankrovers een „vet jaar" achter de rug. In 1966 zijn vol gens een overzicht van het persbu reau D.P.A. bijna tweemaal zoveel overvallen gepleegd als het jaar daarvoor. Hun aantal steeg van 163 tot 288. Ook de totale buit was aan zienlijk hoger: zeker 2,3 miljoen mark tegen 1,6 miljoen in 1965. Vol gens voorlopige gegevens mislukten slechts 40 overvallen. CHRISTCHURCH, Nieuvv-Zeeland, 11-1. Op de maan en de planeet Mars kunnen misschien primitieve vermen van leven worden gevonden, die overeenkomsten vertonen met het leven, dat men in het zuidpoolge bied tegenkomt. Dit deelde woensdag de Ameri kaanse raketspecialist dr. Werner von Braun mee op een persconferen tie bij zijn terugkeer van een expe ditie van een week naar het Zuid poolgebied. De daar vergaarde ken nis zou nuttig kunnen zijn bij het maan-onderzoek, zei hij. „Er is een overeenkomst tussen de omstandigheden in het Zuidpoolge bied en die, welke ruimtevaarders zouden kunnen verwachten, wanneer zij op de maan landen". Expeditieploegen in het Zuidpool gebied hadden waardevolle aanwij zingen verschaft over daar te volgen werkwijzen. Brillant schitterend bezit voor altijd 1 van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam ,Look' vliegt weg O c De officiële bruidsfoto cemb er-bij een komst aanwezig. Het heeft latex gezegd de resolutie uit te voeren indien de Arabische landen alle besluiten die zij in het verleden hadden genomen tot wer kelijkheid zouden maken. ADVERTENTIE TEL AVIV, 11-1. Premier Levi Esjkol van Israël heeft woensdag ge zegd dat Israël eventuele voorstellen van de Verenigde Naties tct beëindi ging van de grensincidenten met Sy rië ernstig zal bestuderen. Maar een regeling moet voor beide partijen bindend zijn. Israël verlangt werkelijk dat het aan zijn grenzen rustig blijft, maar wanneer de Ara bische buurlanden blijven voortgaan met het schenden van de Israëlische rechten zal Israël zelf het tijdstip be palen waarop het tot daden overgaat, wat voor soort daden dit zijn en de mate van geweld d'ie het zal gebrui ken om de schendingen te voorko men. Israël heeft de laatste tijd alles gedaan om de spanning aan de gren zen te voorkomen. Het heeft de V.N. gevraagd het vraagstuk te behande len en heeft aan de Veiligheidsraad nota's gezonden. Desondanks gaan de Syriërs door met hun uitdagingen, waarbij zij tanks gebruiken, zodat Israël wel gedwongen was geweld te gebruiken. TEL AVIV, 11-1. Bij een vuurge vecht aan de Syrisch-Israëlische grens hebben Israëlische tanks woensdag opnieuw een Syrische tank buiten gevecht gesteld, zo heeft een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Het gevecht had plaats in het gebied van Hoeleh, 40 km. ten noorden van de plaats waar maandag tanks elkaar bevochten. Volgens de Israëlische woordvoer der zijn twee Israëliërs gewond. De Syriërs hadden het vuur geopend op een tractor bij de grens waarna Is raëlische tanks te hulp waren ge schoten. De inzegening van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven door prof. dr. H. Berkhof. NEW YORK, 12-1. Bijna een mil joen exemplaren van het Ameri kaanse tijdschrift „Look" zijn deze week in recordtijd bij de kiosken verkocht. Nu de eerste hoofdstuk ken van het omstreden boek „Dood van een president" verschijnen. Er is al geen nummer meer te krijgen, ondanks het feit dat „Look" een ex tra half miljoen exemplaren had ge drukt. Op de zwarte markt is de prijs in sommige gevallen al van de normale 50 dollarcent tot twee dol lar gestegen. UTRECHT, 11-1. Doordat Frank rijk, België en Engeland hun gren zen hebben gesloten voor levende dieren en vlees uit Nederland om dat in Overijsel mond- en klauwzeer voorkoht, is een voor de Nederlandse arkensmarkt ernstige situatie ont staan. Dit zei de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk, op de openbare be stuursvergadering van het schap in Utrecht. Verschillende bestuursleden uitten heftige kritiek op Frankrijk, dat zijn grenzen zonder het plegen van voor overleg en zonder waarschuwing zo plotseling heeft gesloten, dat de wa gens met vee en vlees die uit ons land op weg waren naar Frankrijk, maandagavond door de Franse dou ane wei'den tegengehouden. De heer S. Homburg heeft besloten, de wa gens terug te sturen, ondanks het feit dat de Franse veterinaire dienst geen bezwaar heeft tegen het toela ten van deze import. Meer correspondenten naar Hanoi? NEW YORK, 12-1. De Noordviet- namese regering heeft naar de me ning van Harrison Salisbury van de New York Times besloten meer bui tenlandse correspondenten toe te la ten; Hij is zelf als eerste Amerikaanse correspondent in Noord-Vietnam ge weest om de gebeurtenissen in dat land te verslaan. De Noordviëtnamezen zouden tot de conclusie zijn gekomen dat de na delen van toelating van buitenland se correspondenten niet opwegen te gen de voordelen die er uit kunnen voortvloeien. Het besluit, aldus Sa lisbury, is waarschijnlijk het gevolg van druk van de zijde van Oost- europese landen die het heilzaam vinden dat Hanoi via buitenlandse berichtgeving „de andere kant" van het Vietnamese verhaal laat zien. HILVERSUM. 11-1. Het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heeft Polygoon ge heel in kleuren verfilmd. Een opnameteam vam 45 man heeft de afgelopen weken gewerkt aan een reportage van de bruidsdagen en het huwelijk op 10 januari. In totaal werd ruim 4M> kilometer materiaal opge nomen. Alleen al voor de plechtig heid in de kerk werd meer dan 150.000 Watt aan lampen geïnstal leerd. De vaste opnamestaf van het filmjournaal werd bijgestaan door film equipes van Cinecentrum en en kele bekende l'ree-lance filmers. Van morgen af zal de film, die een verto- ningsduur heeft van bijna 25 minu ten. in Nederlandse bioscopen wor den vertoond. Vanavond worden al eopieën van deze hu wel ij les film over twee Amerikaanse televisiestations in kleuren uitgezonden. De film zal ook worden vertoond in Suriname en op de Nederlandse Antillen. Het bestuur vindt het eveneens on redelijk, dat Frankrijk het invoer verbod niet heeft beperkt tot var kens en vlees uit Overijssel, gezien de waarborgen dié Nederland vóór de produkten uit de niet besmette delen van ons land biedt. SCHIPHOL, 11-1. Minister Luns gaat in Roemenië deze week vermoe delijk een cultureel verdrag tekenen en zal er tevens - naar hij hoopt - „de laatste hand leggen aan een sle pende zaak van de laatste oorlog, n.1. nationalisatie-kwesties, waarvoor een compensatieregeling moet wor den gevonden". De minister vertrok woensdagmid dag per K.L.M. naar Boekarest om op uitnodiging van de Roemeense re gering een officieel bezoek aan dit land te brengen. Die compensatie is niet van de hoogste orde. Het gaat „om enkele miljoenen, maar die zijn dan toch weer meegenomen", aldus de bewindsman. Acht jaar geleden bracht minister Luns een officieel bezoek aa nmaar- schalk Tito van Joegoslavië, in 1963 volgde zijn officiële reis naar Rus land, thans is Roemenië aan de beurt. Het tegengaan van kernwapenbezit WASHINGTON, 11-1. De woord- voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, Carl Bartch, heeft woensdag tegengespro ken dat de V.S. en de Sowjet-Unie het eens zouden zijn geworden over een ontwerpverdrag tot het tegen gaan van kernwapenbezit. Er moeten nog belangrijke vraag stukken worden opgelost voordat hel zover is, zei hij. Enige minder be langrijke kwesties zijn al uit de weg geruimd, de besprekingen duren voort en „we blijven hopen dat we het spoedig eens worden over de be palingen van dit verdrag". SINGAPORE, 11-1. Engeland heeft woensdag zijn laatste troepen uit Maleisisch Borneo teruggetrokken, vijf maanden nadat Maleisië en In donesië een vredesverdrag hadden ondertekend en hun drie jaar duren de jungle-oorlog hadden beëindigd. Een afdeling van 60 Britse officie ren en manschappen, die per schip vanuit Serawak zijn vertrokken, was het laatste restant van de 12.000 man sterke troepenmacht die bestond uit Britse, Nieuwzeelandse en Australi- sohe militairen. De Maleisische rege ring had om deze troepen gevraagd ter verdediging van haar gebieden in Borneo nadat president Soekarno in 1963 zijn confrontatiepolitiek had ge lanceerd. De officiële bruidsfoto van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven. (Foto: Max Koot). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's SCOOOC050S005COCCCOCOO&550 x Wie in begeerten leeft ziet O 0 slechts de buitenkant der we- 8 Zelfde temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk wat regen of motregen; matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.54. Maan op 10.43, onder 19.47. Eerste kwartier: 18 jan. te 20.41. HOOG W \TF,KST IV.N ZIERIKZEE: 13 jan. 5.01 v.m. 17.24 n.m. BROUWERSHAVEN 13 jan. 4.49 v.m. 17.01 n.m. Springtij: 13 jan. IIFT WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de drogere lucht die van nacht met nooi-dwestelijke winden over ons land stroomde kwamen naast opklaringen ook plaatselijk en kele buien voor. Ofv het vliegveld Deelen daalde de temperatuur tot 1 graad onder nul. Bij zuid-Noorwegen is vanmoi*gen een depressie aange komen, die echter geen grote activi teit vertoont. Hij zal naar zuid-Zwe den trekken en een bijbehorend front zal* waarschijnlijk alleen in het noorden, van het land wat regen brengen. Een volgende depressie die van nacht de zuidpunt van Groenland passeerde vertoont grotere activiteit. Hij zal zich ten noorden van Schot land tot een diepe depressie ontwik kelen op de Noordzee en ook in ons land zal de wind daardoor aanwak keren uit west tot zuidwest en de aanvoer van zachte lucht zal daar door versterkt worden. Er zal daar bij veel bewolking voorkomen, waar uit plaatselijk wat regen of motre gen kan vallen. In de V.S. zijn van januari tot en met november 1966 bij verkeerson gelukken 47.680 mensen cm het le ven gekomen, zo heeft de Ameri kaanse Veiligheidsraad woensdag be kendgemaakt. In 1965 kwamen er in diezelfde periode 44.050 mensen om ofwel acht percent minder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1