Griep? Chefarine „4" doet wonderen! «RAIFFEISENBANK Izomt de ótr&% Dreigende draken uit duistere dagen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Driedubbele moord '{overs in New Vork te Stockholm stake" ,nan in bra,ld spaarbank en alle bankzaken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 januari 1967 Nr. 19724 De draak van het sprookje heeft werkelijk bestaan Wie 's avonds de kinderen voor het naar bed yuan nog een verhaal tje vertelt, kiest wellicht een sprook je. waarïn wel eens een schone prins voorkomt, die pas na de boze draak fjedood te hebben de mooie prinses may trouwen. Als u denkt dat sprookjes alleen maar fantasie zijnzal u wel raar opkijken als u hoort dat juist die draken niet alleen op aarde geleefd hebben, maar in tegenstelling tot alle verschrikkelijke verhalen over hen tamelijk onschuldige dieren wa ren. En met draken bedoelen we dan reuzen die soms zeven meter hoog waren en zo'n veertig meter lang. Krijtperiode De tijd dat draken, of dieren die met onze voorstelling van draken kunnen worden vergeleken, voor kwamen, ligt zo lang achter ons, dat er in de Verste verte nog geen spra ke was van de verschijning van de mens op onze planeet. ln die peri ode, het zogenaamde Krijt-tijdperk genaamd, zag de wereld er wel wat anders uit dan nu. Maar het Krijt- tijdperk begon dan ook 120 tot 130 miljoen jaar geleden, en eindigde ongeveer 60 miljoen jaar terug. De nu bekende diersoorten be stonden nog niet, de zoogdieren kwamen nog niet voor, en de vogels lieten nog op zich wachten, al waren er vliegende reptielen. Zelfs de bos sen in die tijd, het begin van de Krijt periode, bestonden aanvankelijk al leen maar uit naaldbomen. Loofbo men verschenen pas toen het Krijt- tijdperk eenmaal goed op gang was. Maar dan verschijnen er ook heel wat boomsoorten die we ook nu nog kennen. De wilg en de beuk, popu lier en eik, de ahorn en de berk be dekken, vaak afgewisseld met moe rassen en poelen, het aardoppervlak. De sauriërs Een wandelaar die naar andere, hem bekende dieren en planten zou zoeken, kwam echter bedrogen uit. Zeker, er vloog reeds een soort vlin der, de oervorm van onze vlinders, maar de spanwijdte van zijn vleugels bedroeg 25 centimeter. Ook vogels zijn er al, ze hebben echter tanden, andere soorten bezit ten geen veren, maar schubben, of zijn bepanserd met schilden. Weer andere hebben nagels aan de punten der tenen. Maar dat men in een ander tijd perk is wordt pas duidelijk, als men plotseling een van de vele sauriërs tegenkomt. Onder deze sauriërs, die men gerust draken kan noemen, zijn er vele, die werkelijk enorme afme tingen hebben. Van vuurspuwen zal men echter geen last hebben, want ondanks hun schrikioekkende ver schijning zijn deze enorme dieren simpele planteneters, en zeker niet bloeddorstig. De super-egel In die tijd leefde o.a. de Stegosau- rus, bijgenaamd de „super-egel" die met zijn bijna elf meter niet tot de grootste behoorde, maar wel tot de indrukwekkendste. De „super-egel" had niet alleen hersens in zijn kop, maar ook hidp-zenuwcentra in het kruis en in de borst, om zijn lopen onder controle te kunnen houden. Van zijn kop tot op zijn staart is zijn rug bedekt met geweldige been- kammen, die 2 puntige rijen vorm den. Tevens beschikte hij over vier staartstekels, die speervormig wa ren. Hij had een betrekkelijk kleine kop, en zijn hoeveelheid hersenen moet in verhouding tot zijn lichaam bijzonder klein geweest zijn. Dertig meter lang werd de diplo- docus, die met zijn vier poten, zeer kleine kop en daarentegen lange staart en hals lot de grootste behoor de. Ook de ceratopsides is in tegen stelling tot zijn afschuwelijk uiter lijk slechts een planteneter, die zijn eieren op een rijtje in een nest op zandbodem legde. Hij was verwant aan de driehorensauriër, die boven elk oog een geweldige hoorn heeft, en op de neus een derde. Dit dier had een schedel van meer dan twee meter, en een lengte van acht meter. Rechtopgaand De hoogste onder de draken was wel de tyrannosaurus, die vaak op zijn achterpoten liep, en dan zeven meter hoog was. Hij liep rechtop, omdat hij slechts twee zeer kleine voorpoten had. Zijn lengte moet on geveer twintig meter zijn geweest. De kleine voorpoten waren echter wel bezet met zeer scherpe nagels, en met zijn enorme achterpoten moet hij in staat zijn geweest in draf op zijn slachtoffers in te rennen. Het staat niet vast of dit vreselijke dier wel een vreedzame planteneter is geioeest. Om enigszins te kunnen begrijpen hoe groot deze sauriërs zijn geweest, kan de volgende vergelijking dienen. Wanneer men de opperarm van een mens met dat van een olifant verge lijkt, ziet men duidelijk dat dit laat ste been meer dan twee en een half maal zo lang is en vier keer zo dik. Houdt men nu het opperarmbeen van de dinosaurus er bij dan ziet jnen dat dit in vergelijking tot het olifantenbeen weer twee en een half maal zo lang is, en vele malen dik ker. Die zelfde olifant, die zo'n 3000 kilo weegt, was slechts een veertje vergeleken met de grootste sauriërs, die een gewicht hadden van meer dan 40.000 kilogram. De ondergang Hoe zijn deze ongelooflijk grote dieren eigenlijk aan hun eind geko- men? Want zij zijn in betrekkelijk korte tijd als van de aarde wegge vaagd, en zeker niet langzaam uit gestorven. Men heeft gedacht aan verandering van klimaat, waardoor de koude van een nieuw ijstijdperk de oorzaak zou zijn. Ook de verande ring van de plantenwereld wees men aan als schuldige, zodat de sauriërs zich niet konden aanpassen aan hun voedsel mogelijkheden en zo stierven. Ook de overspecialisatie van vele soorten, die slechts op één manier zich iji hel leven konden houden, wordt vaak genoemd. Toch is het zeer waarschijnlijk, dat de opkomst van de veel kleinere, maar ook veel beter toegeruste en handiger zoogdieren verantwoorde lijk is geweest. Niet alle soorte7i van deze diereii zijn uitgestorven, sommige leven he den ten dage in een veel kleinere vorm nog door. Hiertoe behoren on der andere hagedissen, de schild padden en de krokodillen. Zij zijn de povere overblijfselen van een wereld, die eens bezaaid was met de vreselijke sauriërs, die nog voortle ven in onze sprookjes. A. C. J. Flayiiua. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet helpen elkaar en.,, doen wonderen! LAND- EN TUINBOUW Is stadsvuilcompost ivel hygiënisch? In een vorig artikel hebben wij gezien, dat V.A.M. siercompost, aan alle daaraan te stellen eisen voldoet. Toch zijn vele tuinbezitters van me ning dat in compost infectiegevaar aanwezig is, omdat het wordt bereid uit gewoon huis- en straatvuil. Voor de boeren en tuinders is dit geen vraag meer, zij weten dat V.A. H.-compost volkomen verantwoord materiaal is. De verklaring van deze gerust stellende wetenschap is gelegen in de bereidingswijze. De stedelijke af valstoffen worden nl. op de compost bedrijven gefermenteerd. Door het verse materiaal nat te maken gaat het broeien. Ontelbare micro-orga nismen beginnen met de ontleding van de aantastbare stoffen. Daarbij komt warmte vrij en de temperatuur in de grote hopen stijgt vanzelf tot 60 a 80 graden C. Deze hoge temperatuur blijft enige weken gehandhaafd cn in die tijd sterven door hitte alle schadelijke en gevaarlijke organismen; ook on kruidzaden gaan dood. Alleen on schuldige. maar voor het composte- ringsproces zeer nuttige bacteriën en schimmels, die deze hoge tempera turen doorstaan, blijven over. Er vindt dus eigenlijk een pasteu- risatie plaats, net als als bij de be reiding van flessen-melk en bij het wecken. Na één of twee maanden (dat hangt van de omstandigheden af) wordt met grote grijperkranen de gehele hoop omgezet; dat gebeurt zowel om het buitenste binnen te krijgen, als om flink lucht en water in het mate riaal te brengen. Bij de omzetting van de organische stoffen door bac teriën en schimmels wordt nl. veel zuurstof verbruikt en water ver dampt en deze moeten aangevuld worden. Na het omzetten, waarbij het materiaal is afgekoeld, begint de broei opnieuw en wéér worden na enkele dagen de genoemde hoge tem peraturen in de hoop gemeten. Het spreekt vanzelf, dat er veel afvalstoffen machinaal uitgesorteerd moeten worden, die niet in compost omgezet zijn of worden, zoals plas tics, metalen, steen, sintels, glas, hout textiel e.d. Daarvoor gaat het pro- dukt door een ingewikkeld stelsel van zeven, magneten, hamermolens, brekers enz. Tenslotte wordt het in kwaliteiten verdeeld. Het is dan een prachtig zwart, aardachtig rul mate-^ riaal geworden, dat gemakkelijk uit- strooibaar is. Zéker is, dat stadsvuil- veencompost voor de siertuin niet vies is maar zeer hygiënisch! En een goede bemesting vormt. STOCKHOLM, 9-1. In de kelder van een supermarkt in Stockholm zijn maandagochtend door een win kelbediende de lijken aangetroffen van twee politie-agenten en een nachtwaker. Ze bleken met revolver schoten om het leven te zijn ge bracht. Zondag was er al een in braak geconstateerd en omdat ver moed werd dat de dieven zouden terugkeren had de nachtwaker ver sterking gekregen van de politie, In het hele land wordt naar de moor denaars gespeurd. Standbeeld voor koningin Elisabeth van België BRUSSEL, 9-1. De Vereniging van Belgische oudstrijders uit de eerste wereldoorlog heeft een plan ontwor pen om in Brussel een standbeeld op te richten ter nagedachtenis van ko ningin Elisabeth. Koningin Elisabeth, echtgenote van koning Albert, overleed in november 1965. Zij verwierf tijdens de eerste wereldoorlog grote bekendheid dooi de organisatie van de geneeskundi ge verzorging aan het Belgische front. De oudstijdersorganisatie wil het standbeeld oprichten ter gelegenheid van de 50e verjaardag van de gealli eerde overwinning in 1918. Het na tionale eenheidsfront van oudstrij ders in België is met de verwezen lijking van de plannen belast. 48 communistisch Chinese vissers die meer dan een maand gastvrijheid van Amerikaanse autoriteiten in Vietnam hadden genoten, zijn maan dag via Hongkong teruggekeerd naar hun vaderland. NEW YORK. 9-1. Vier onverlaten hebben zondagnacht een man die in Brooklyn uit een nachtclub kwam beroofd van honderd dollar, hem vervolgens overgoten met een brand bare vloeistof en zijn kleren in brand gestoken. Het slachtoffer, de 33-ja rige Joseph Prochilo, is in kritieke toestand naar een ziekenhuis ver voerd. Pakistan zal de invoer uit Italië, Zwitserland, Nederland en Japan be snoeien, tenzij zijn nadelige handels balans zich verbetert, zo heeft een hoge regeringsfunctionaris bekend gemaakt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wageningen (vac. R. C. G. Troelstra); J. Verburg. Didam. Bedankt voor Benschop (toez.): A. Kastelein, Capelle a.d. IJssel; voor Oude Tonge: B. A. van Donkers- goed, St. Philipsland. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ablasserdam-Nieuw- Lekkerland: kand. J. C. Post, Leeu warden. Aangenomen naar IJssclmuiden- Grafhorst: kand. J. Kranenburg. Kampen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Leerdam: C. Wisse, Elspeel. Slechts een beetje heeft de houthakker Ludwig Pscheidl uit Zwiesel de na tuur met z'n mes geholpen, oin de in het Beierse woud gevonden boom wortel het aanzien van een reusachtige tabakspijp te geven. Vol trots toonde hij deze thans op een tentoonstelling in de Neurenbergse jaarbeurshal, waar ze tot de meest attractieve exemplaren behoort. Menig hartstochtelijk pijp roker zou ze graag als curiosiieit in zijn verzameling hebben, maar voorlopig is de natuurlijk gegroeide pijp niet te koop. ADVERTENTIE Filmvoorstelling Hoe het reilt" te Oosterland OOSTERLAND, 9-1. „Hoe het hier reilt en zeilt" was de titel van de film, die onlangs hier ter plaatse was opgenomen, en zaterdagavond voor een talrijk publiek in de Conferentie kamer werd vertoond. De rolprent, uitgaande van de Ned. Blindenbond, kwam prachtig op het doèk. De SPORTBERICHTEN Microkorfbalcoinpetitie DFS-Brouwershaven 5-3 Een verdiende overwinning voor DFS na een ontmoeting waarin de Brouwenaren de oranjehemen uit stekend partij hebben gegeven. In de eerste helft kon DFS door twee treffers van Rinus Kloet een 2-0 voorsprong nemen. Toen in de 2de helft mevr. Kloet-v. Nieuwenhuize deze voorsprong nog opvoerde tot 3-0 leek de strijd praktisch beslist. Brouwershaven was evenwel geens zins van plan om zich zonder meer maar gewonnen te geven. De span ning keerde zelfs geheel terug toen Janny van Beveren en André Wurth de achterstand tot 3-2 terug wisten te brengen. DFS zag evenwel bijtijds het gevaar in waardoor zij door tref fers van Joop Hanse en Willy v. d. Weele weer tot 5-2 konden uitlopen. Ten slotte slaagde Huib v. d. Weele er nog in de eindstand op 5-3 te be palen. SKNWK-Dcsko 7-1 Zonder tot groots spel te komen kon SKNWK een sprekende over winning op DOSKO behalen. Al in de eerste minuut kon Jan de Jonge dankbaar van een misverstand in de DOSKO-defensie profiteren (1-0). Door Adi'ie Romeijn werd het hierna 2-0, waarna Chris de Braai en mevr. van Dijke na de vakverwisseling de voorsprong opvoerden tot 4-0. In de beginopstelling kon Adrie Romeijn weer succes boeken met een door loopbal en een strafworp waarmee hij het halve dozijn vol maakte (6-0). Na de hervatting bleken de schutters hun kruit in de le helft te hebben verschoten. Door Henk Boer slaagde DOSKO er nog in de eer te redden (6-1), waarna ten slotte Chris de Braai de eindstand nog op 7-1 bracht LAND- EN TUINBOUW Lagere omzet veiling te Kapelle KAPELLE, 7-1. De omzet van de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge is in 1966 met 15 pet. gedaald'in verge lijking met 1965. De omzet van de leden van deze veiling bedroeg nl. in 1966 f 9.990.946,30 tegen in 1965 f 11.712.051,00. Het bedrag dat werd geveild voor andere veilingen steeg in 1966 in Ka pelle tot f 913.309,99 tegen f 157.873,75 in 1965. De lagere omzet komt in hoofdzaak door de kleine appeloogst die boven dien afgezet moet worden tegen la ge prijzen. Uien werden belangrijk duurder DEN HAAG, 7-1. Er is op het ogen blik een levendige vraag naar Ne derlandse uien. West-Duitsland kan meer gebruiken dan de laatste we ken het geval was en ook Frankrijk en Engeland zijn afnemers van grote betekenis. Het aanbod is niet bijzon der groot en de prijzen zijn deze week aanmerkelijk gestegen. De grove uien worden op het ogenblik verkocht tegen prijzen die liggen rond 35 cent per kg. en de middel kwaliteit 1 doet 32-34 cent per kg., alles voor exportklaar produkt. De prijzen van uien zijn dit seizoen nog niet eerder zo hoog geweest. Eind 1966 werd voor de middel en grove uien 28-29 cent per kg. betaald. weersgesteldheid bij de opname was dermate gunstig, met volop zon, dat de beelden duidelijk en helder te voorschijn kwamen. Tal van beken de gezichten van dorpsgenoten pas seerden de revue, veelal vergezeld van een grappig commentaar. Er was een bezoek gebracht aan de kleuter school zowel als aan de beide lagere scholen, waar kinderschaar zomede de leerkrachten op het doek kwampn- Begonnen op de „Hoge Weide" werd zodoende het gehele dorp doorkruist, zodat ongeveer alle straten en plei nen vertoond konden worden met de daar wonende dorpsgenoten. Ook werden enige beelden vertoond van \verkzaamheden op het land, zoals aai'dappels rooien enz. Verder was bij de opname een gewaardeerde medewerking van brandweer en gymnastiek, die aan het geheel een mooi cachet gaven. Jammer dat de gym-oefeningen door lichtschaarste niet bijster goed tot hun recht kwa men. Al met al een mooi beeld van Oosterland dat hier werd gegeven. Waren er in de avonduren een twee tal voorstellingen voor de ouderen, in de middag kwamen de schoolkin deren aan bod, die al of niet in schoolverband, de film konden gaan bekijken. Na de pauze, waarin uiter aard wat propaganda voor de Ned. Blindenbond werd gemaakt., kwam er nog een mooie Engelse kleuren film op het doek, gevolgd door een komische rolprent die de lachspieren opwekte. BEJROET. Jordaanse grenswach ten hebben wapentransporten in be slag genomen die van Syrië naar Jordanië werden gesmokkeld, zo meldt radio-Beiroet. IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Dij ue nameisenuariK bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u Mientje voelde de razernij in zich opkomen. ,Wa,t is je bedoeling met dit alles? Om me langzamerhand gek te maken? Om wat je gedaan hebt na je vertrek deze zomer? Middels je advokaat? Je pesterijen sinds je hier weer je voeten over de drempel hebt gezet?" „Je bent een beetje overstuur", antwoordde hij onverstoorbaar, „en dat is je te vergeven. Ik heb laatst gelezen, dat een alleenwonende vrouw op jouw leeftijd langzaam hysterisch wordt. Misschien heb je te weini bezigheden overdag? Ik snap niet, dat jullie het bij één ge laten hebben. Voor jou zou het veel beter zijn, als je nog een paar kin deren had. Dat geeft ook afleiding". Ze liep op hem toe, de man bij de schouder beetpakkend. „Is het je be doeling om me de rest van mijn le ven te straffen en te laten lijden, om dat ik eens een misstap deed?" „Beslst niet" antwoordde hij hoofd schuddend. „Je hebt gisteravond in mijn armen gelegen en „Daar heb ik het niet over!" schreeuwde ze hem in het gezicht. „En zelfs dat was een marteling voor me, maar dat zul je zeker niet gemerkt hebben. Jij begrijpt best, wat ik bedoel". Ze keek hem aan, doch toen hij niet antwoordde, vervolgde ze, kal mer en proberend haar stem te be heersen; „Na die twee dagen, Frans, kwam ik tot bezinning. Daarna al die jarenis er nooit meer zo iets geweest tussen Max en mij. Dat moet je geloven, want het is de waarheid. Hoor je me? Het is abso luut de waarheid. Daarna is hij daar nooit meer geweest - ze wees naar hun slaapkamer Hoewel we beiden soms een bijna onweerstaanbaar ver langen hadden naar elkander, wis ten we ons beiden te beheersen. Het' is gebleven bij die éne misstap. GoedZe boog het hoofd. „Het recht zal wel geheel aan jouw kant staan. Pijnig me, iedere keer als je er bent. Ik zal het moeten onder gaan. Het was allemaal mijn schuld. Ik heb Max er toe overgehaald, hoe wel hij tot het laatst bleef strijden. Jij kunt dat niet begrijpen. Maar Ia- ter had ik er vreselijk spijt van". „Dat was zeker, toen je merkte zwanger te zijn, niet?" „Ook dit is een hatelijke opmer king. Nee, dat was al veel eerder. Misschien de volgende dag al. Daar om vermeden we elkaar en hebben dat sindsdien altijd gedaan. Tot van de zomer, toen jij weer thuis kwam. En daarna, toen je weer vertrokken was, eveneens. Maar dat zul je wel niet geloven. Dat we vijf jaar samen gewoond hebben en nimmer gemeen schap hadden. Maar zoiets zal in de ogen van een man wel onmogelijk zijn. Ik weet, dat jij het niet gelooft". Ze keek hem met wilde ogen aan. „Maar wij hebben het gepresteerd, hoor je het? Wij hebben het gepres teerd!" Haar stem schalde door de ruime kamer. „Schreeuw niet zo", antwoordde hij rustig, „er mankeert nog niets aan m'n oren. Ik zal je moeten gelo ven. We waren bijna negen jaar ge trouwd, voor de oorlog uitbrak. Mis schien heb ik je nooit helemaal leren kennen, maar iets, wat je op zo'n toon zegt, neem ik terstond aan. Daarom stijg je in m'n achting". Hij knikte. „Het is inderdaad een hele prestatie. Ik heb er bewondering voor". Ze keek hem onderzoekend aan. „Sinds je teruggekomen bent, weet ik nooit, of je het meent.of dat te me voor de gek houdt. Jij hebt helemaal geen bewondering meer voor me. Weet je, wat ik nog voor je door To Dorssen-van Loon ben? Gewoon een vrouw waarmee je naar bed kunt gaan. Bovendien ben ik wettig met je in de echt verbon den, zodat alles voor honderd pro cent legaal is. En het kost je nog geen cent ook. Nu ja.... wat ge schenken. Maar in je hart veracht je me, om wat Max en ik gedaan heb ben. Overigens... je hebt nooit werkelijk van me gehouden en ik niet van jou. Dat weten we beiden heel goed, Frans. Ons huwelijk kwam uitsluitend van pas in verband met het samengaan van beide bedrij ven. Ons huwelijk was daarvan de bekroning. Jij was een knappe jon gen, ik zag tegen je op. Ik dacht werkelijk dat ik van je hield, heel oprecht. Misschien was dat in het be gin zo. Of misschien was het alleen de hartstocht, het verlangen naar de ontdekking van elkander. Het mys terie van de erotiek, dat we wilden ontsluieren. En toen we ons er dron ken aan gezwelgd hadden, kwam de kater, die nooit meer helemaal weg ging. Ook niet tijders de schaarse keren, dat we nog bij elkander kwa men. Dat weet jij net zo goed als ik. We waren nu eenmaal man en vrouw dus het hoorde er bij. Misschien zou alles anders geworden zijn, als wij kinderen gehad hadden". Hij stak knikkend een sigaret op. „En toen kwam Max in je leven". De vrouw loosde een diepe zucht. Hij zag, dat ze zich afwendde en haar hoofd langzaam op en neer ging. „Je hebt gelijk. Het was Max. Al heel gauw wisten we het beiden. Hij net zo goed als ik. Maar hij bleef een heer, ondanks, dat ik.Nu ja, waarom zal ik er om liegen? Ik pro beerde hem zover te krijgen, maar hij was sterk in die dagen. En toen het hem te machtig begon te worden, nam hij zijn ontslag bij jou en ging weg". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9