OPRUIMING! Mc. M0UBÏ4V „Culturele revolutie" veroorzaakt doden in China Zilveren jubileum K. B. Hoogerland, directeur Alg. Ziekenfonds I Onoverzichtelijke toestand in China Het bruidstoilet HET PORSELEINEN MASKER ADVERTENTIE Slechts enkele 14 krt. gouden DAMESHORLOGES nu 119.50 Doublé DAMESHORLOGES nu 51.50 Sterke PERLON BANDJES nu 2.— Verzilverde IV APEN LEPELTJES van 3,— nu 2.25 Verder nog enkele KELTUM PLEET ARTIKELEN b.v.: kandelaar, botervloot, voor sterk verlaagde prijzen! ZIE ONZE ÉTALAGE Tevens 10 dagen op alle sieraden 10 korting Alléén bij S Horloger Juwelier Havenplein 1 - Zierikzee - naast 's-Gravensteen - Tel. 01110-2443 V00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000'0****H"'Jl Arbeiders en studenten in Sjanghai trouw aan Mao ZIERIKZEE, 10-1. In tegenwoor digheid van het algemeen bestuur, het personeel binnen- en buiten dienst en diverse collegae heeft de heer K. B. Hoogerland te Zierikzee maandagmiddag in het .lluis van Nassau" zijn zilveren jubileum bjj het Alg. Mij. Ziekenfonds ..Schou wen en Duiveland" herdacht. De voorzitter van het Ziekenfonds, de heer J. H. Metmans, richtte zich met gtvcelvclle woorden tct de jubile rende directeur waarbij hij de le vensloop van de heer Hoogerland in de afgelopen 25 jaar releveerde. Het, ziekenfonds, dat in 1938 werd opgericht met een totaal van 1500 tot 2000 leden werd destijds geadmi nistreerd door wijlen de heer Borg- meijer. Na de invoering van de ver plichte verzekering in 1941 barstte er een lawine van werk los en juist in die tijd was het de heer Hooger land, die zijn diensten aan het zie kenfonds kwam aanbieden. De voor zitter van het fonds was toen wijlen dokter Van Eldik te Noordgouwe en secretaris wijlen dokter W. H. Itt- mann te Brouwershaven. In 1946 werd de heer Hoogerland benoemd tot boekhouder, waarna in 1950 we gens ziekte der administrateur hij als waarnemend administrateur optrad. Enige jaren later volgde de bevor dering tot directeur. De voorzitter vond het spijtig dat één der oud-bo den, welke sedert de oprichting bij het ziekenfonds werkzaam was, nl. de heer J. Dekker, hier niet aanwe zig kon zijn wegens opneming in het ziekenhuis. Het oud-bestuurslid en controle rend geneesheer, dokter J. L. Braber kon niet aanwezig zijn, maar liet zijn hartelijke felicitaties overbrengen. De voorzitter liet de stormachtige ontwikkelingen van het ziekenfonds de revue passeren, waaraan de jubi laris krachtdadig heeft medegewerkt. In de afgelopen 25 jaar, aldus de heer Motmans, heeft u veel meege maakt, o.a. tweemaal een evacuatie en de watersnoodramp, wat de no dige werkzaamheden met zich mee bracht. Een gevolgtrekking was dat nooit enigerlei klachten hetzij van medewerkers, verzekerden of zieken fondsraad werden gehoord, hetgeen u stempelt tot een man van formaat. De voorzitter dankte hen die het karretje van het ziekenfonds ondanks hoge vloed en zware stormen langs niet altijd effen paden voortbewegen t.w. de paarden, die hett rekken, alias de heren boden, de beladenen, nl. de binnendienst en niet te vergeten de koetsier de heer Hoogerland. Tevens betrok hij in zijn dankwoord mevr. Hoogerland, die haar man vele avon den voor vergaderingen heeft moeten missen. Als blijk van waardering overhandigde de voorzitter aan de jubilaris de bekende enveloppe. Namens het binnen- en buiten dienst personeel sprak de heer C. J. v. d. Maas woorden van dank voor de prettige samenwerking. „U hebt een enorm vertrouwen in de verze kerden", aldus spreker. We weten dat de voetbalsport bij u een grote liefde heeft en voor ons is het als personeel merkbaar, daar u ons met voetbaltermen tot nog grotere werk kracht weet aan te zetten. Het per soneel wenst u veel wijsheid en kracht toe om de ziekenfondsboot in de goede koers te houden. Als blijk van waardering voor de prettige on derlinge samenwerking overhandig de de heer v. d. Maas namens het gehele personeel een fraai polshor loge. Namens een drietal aanwezige col- legae-directeuren (de heren J. Kruijs- se, directeur ziekenfonds Terneuzen, W. J. Heijligers, ziekenfonds Mid delburg en J. Meijers, ziekenfonds Z— en N.-Beveland) sprak laatstge noemde welgemeende woorden tot de heer Hoogerland. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een fraai ingelijste foto van oud-Zierik- zee. Opnieuw was het de voorzitter, die namens de Stichting Ziekenhuisver- pleging „Schouwen-Duiveland" een enveloppe aanbood met de bedoeling dat de heer Hoogerland als sport liefhebber een wedstrijd met zijn echtgenote zal gaan bezoeken bv. Ajax-Praag of de schaatswedstrij den welke binnenkort gehouden worden. Als fervent Feijenoord-sup- porter hield de jubilaris het dan toch maar liever bij een match van deze ploeg. Tenslotte sprak de heer Hooger land een algemeen dankwoord tot het bestuur en het personeel, in het bijzonder voor de mooie cadeaus welke hij mocht ontvangen. Het per soneel betrok hij hierin vooral in de tijd van na de ramp en het bestuur voor de prettige samenwerking. Rest nog te vermelden dat een schat van bloemstukken van mede werkers, vrienden en oud-personeel de tafels sierde. Namens het bestuur van het zieken fonds werd de jubilerende heer Hoogerland gelukgewenst door de voorzitter, de heer Motmans. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 473.000 Amerikaanse militairen betrokken bij Vietnamese oorlog WASHINGTON, 9-1. Bij de oorlog in Vietnam zijn meer Amerikaanse militairen betrokken dan bij enig conflict sedert de tweede wereldoor log, zo blijkt uit cijfers welke maan dag door het „Pentagon" zijn ont huld. Volgens deze cijfers doen op het ogenblik tenminste 473.000 Ame rikaanse militairen dient voor de strijd in Vietnam, terwijl de Ameri kaanse deelname aan de Koreaanse oorlog op zijn hoogtepunt 472.000 be droeg. DEN HAAG, 10-1. Prinses Mar griet was vandaag op de dag van haar huwelijk gekleed in een toilet van witte cloqué (van het Huis Bian. chini in Parijs) met lange mouwen. Het margrietpatroon ts ingeweven. De vijf meter lange sleep is even als het lijfje opgeborduurd met mar grieten, de motieven van het weef sel volgend de grootste breedte van de sleep is 2,20 meter. Het borduur sel is van het Huis Hurel in Parijs. De bruid draagt een diadeem met margrietmotieven, de blaadjes zijn van diamant, het hart is een parel. Het bruidstoilet werd vervaardigd door Maison Linette in 'sHertogen- bosch van mevr. L. Bergé Farwick. Coupeuse was mej. Riek van Lies hout. C.N.V. vraagt sterker anti-werkloosheidsbeleid UTRECHT, 9-1. „Ondanks tal van ernstige bezwaren heeft een uiterst krappe meerderheid in de Eerste en Tweede Kamer de belastingvoorstel len goedgekeurd. Daardoor kwamen honderden miljoenen guldens extra beschikbaar. Maar een programma van concrete maatregelen voor een doelbewuste bestrijding van de werk loosheid is er nog altijd niet. Men zou zich langzamerhand gaan afvra gen, of het wel waar is, dat ook de werkgelegenheid voorrang heeft bij dit kabinet". Dit stelt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan „De Gids" KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bennekom (vac. J. Ewoldt): F. Offringa, Haren (Gr.); voor Brussel (Ned. Evang. Gem.), (2e pred.pl.): J. Visbeek, Kats. Geref. Kerken Examen. De classis Barendrechl heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer W. Je- rcense te Oud-Beijerland. In ver band met zijn stage is hij nog niet beroepbaar. Bedankt voor Ierseke: G. J. Ter- laak, Krimpen aan de IJssel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer: M. G. Mouw, Middelharnis. HONGKONG, 9-1. Arbeiders en studenten hebben maandag volgens radio-Peking in grote getale in de straten van Sjanghai hun trouw be tuigd aan partijvoorzitter Mao Tse- Tceng. Eerder had de radio gemeld dat in deze stad van tien miljoen in woners tegenstanders van Mao de water- en stroomvoorziening had den afgesneden en het verkeer stil hadden gelegd. In een radio-uitzending uit Foe Tsjou in zuidoost-China, is gezegd dal partijfunctionarissen „misleide arbeiders en wat schurken" hadden aangespoord naar Peking te gaan om daar „contra-revolutionaire terreur" te gaan uitoefenen. De partijmannen hadden voor geld, kleding en reis biljetten gezorgd. Aan de betogingen voor Mao in Sjanghai is de publikatie van een brief van elf „revolutionaire massa organisaties" in die stad voorafge gaan. Daarin wordt gezegd dat grote aantallen arbeiders het werk hadden neergelegd, nadat zij daartoe waren aangespoord door reactionairen. Zij worden uitgenodigd naar de fabrie ken terug te keren. Verscheidene Chinese diplomaten keren uit het buitenland naar hun land terug. De zaakgelastigde in Lon den gaat terug „voor vakantie". De ambassadeur in Zweden en vier le den van zijn staf vertrokken zondag naar Peking. De ambassadeur zou zijn zieke vrouw gaan opzoeken. Uit Tanzania zijn 20 Chinezen, die tech nici worden genoemd, naar Sjanghai afgereisd. Het is moeilijk een goed beeld te krijgen van de toestand in China. Veel van de berichten die in het bui tenland worden ontvangen, zijn on betrouwbaar. VENSTER BLIK DOOR HET WERELD De Chinezen vechten hun „cultu rele revolutieal lang niet meer al leen op papier uit. In Nanking viel- len 54 doden en negenhonderd men sen werden gewond bij gevechten tussen groepen in de partij, meldden de Pekingse kranten. En dat vormde ook het begin van een censuur op berichten van bui- tenlandse correspondenten, die nog net naar de buitenwereld konden seinen dat nu ook aanplakbiljetten waren verschenen waarin gevraagd werd om het hoofd van Tsjoe En Lai, de minister-president. Een van de aanzienlijkste topfunctionarissen dus meer zelfs nog dan de al eerder aan- gevalen president Lioe Sjao Sji en partijsecretaris Teng Hsia Ping. Maar niet alleen dat Tsjoe nu ook beticht wordt van bourgeois-neigin- gen, er is kennelijk ook een groep die het voor hem opneemt, eveneens met aanplakbiljetten. De „culturele revolutie'' is nu ook bezig haar eigen helden te verslin den. Tao Tsjoe, de propaganda-man die de eerste acties van de Rode Garde met woorden aanvuurde, ver volgens opklom tot nummer vier in de hiërarchie is, nu ook doelwit van agressieve spreekkoren en plakkaten Vrijwel de enigen wier positie nog altijd vast staat, zijn Mao Tsje Toeng en Lin Piao, de voorzitter en zijn trouwe militaire paladijn. Zcrgen Japanse journalisten melden uit Peking een reeks felle en bloedige vechtpartijen tussen oude partij-ve teranen en de Rode Garde. Ze ver binden er de conclusie aan dat er een sfeer van revolutie gaat heersen in China die die van 1949 overtreft toen Mao zijn staat vestigde. Dit SNEEUWKLOKJES BURGH, 9-1. in Westenschou- (i wen zijn de eerste sneeuw klokjes gesignaleerd en daar bij wordt aangetekend dat dit ,i voor het eerst na jaren weer (i eens een vroege melding is. De (i sneeuwklokjes bloeien onder een heester en tussen een kou- |i werende bladlaag in de tuin van hotel „Westerschouwens's ,1 Welvaren". Aan de fraaie klei ne belletjes te zien zou men ,i geneigd zijn de lente al weer ,i spoedig te verwachten.... ,i klinkt voorlopig nog wel ongeloof lijk, maar dat zich in China iets ont wikkelt dat ook de leiders in het Kremlin zorgen baart, is wel zeker. Kosygin, Podgorny en Brezjnev zijn met andere top-functionarissen het land ingetrokken om partijka ders persoonlijk voor te lichten. Der gelijke vergaderwoede met zo aan zienlijke functionarissen is zeer on gewoon in de Sowjet-Unie, behalve als inderdaad iets groots op handen is. Ze ging bv. ook vooraf aan het partijcongres waarop Chroestjsjef de Stalin-mythen aan flarden scheurde. En dit maal is het onderwerp China. Wat nu? De vraag is echter of de Kremlin- bazen echt veel meer weten dan de ervaren kenners van China de laat ste tijd hebben geschreven. En dat is dat er kennelijk een fikse machts strijd aan de gang is tussen de ver- heerlijkers van Mao's filosofie, met als voorman maarschalk Lin Piao aan de ene kant en andere een groep die deze filosofie minder tot richt snoer neemt dan doodnuchtere we tenschap hoe men legers, fabrieken en burgerlijk bestuur zo efficiënt mogelijk leidt. Tsjoe behoort kenne lijk tot de tweede groep, evenals Teng en Lioe, die overigens nog al tijd kans ziet hun posities te blijven bezetten. Welke van deze twee groepen ook wint - China blijft een communis tisch land, met een grote haat je gens de V.S. en jegens de „revisio nisten" in het Kremlin. Beide groe pen hebben het zelfde doel; er is slechts een verschil in methode. Een vreedzamer sprekend en han delend Peking is niet te verwachten. En als men de ongerustheid onder de Russen ziet, verwacht men daar schijnbaar zelfs een nog ongemak kelijker China. Jacht op wrakken PERTH, 9-1. De nieuwe senior cu rator van het Westaustralisch mu seum te Perth, dr. Colin Jack-Hin- ton, heeft bekend gemaakt dat ge probeerd zal worden de wrakken van vijf in vorige eeuwen nabij de kust van west Australië vergane schepen uit te graven en te bergen. Dit zal gebeuren in het kader van de nieuwe wetenschap die „onderwater archeologie" genoemd wordt. Acht Japanse Alpinisten verongelukt TOKIO, 9-1. Acht Alpinisten zijn maandag om het leven gekomen in de bergen van midden-Japan en drie worden vermist. De acht werden door een lawine verrast. ZIERIKZEE, 9-1. Op vrijdag 13 ja nuari a.s. wordt zoals reeds is aan gekondigd onder auspiciën van de Z.V.U. in de Zierikzeese Concertzaal door de Nieuwe Komedie een voor stelling gegeven van „Mama, kijk, zonder handen", van Hugo Claus, onder regie van Berend Boudewijn. In dit toneelspel, een zuiver stuk komedie, excelleert Claus vooral als taalkunstenaar, die met allerlei spitsvondigheden de draak steekt met bepaalde zaken en wel in het bijzonder met het vermeende kun stenaarschap. Daartoe brengt de bur gerlijke samenleving, verpersoonlijkt in de oude, vermogende en excen trieke heer Baers, diens stiefzoon, de jonge met de dichtkunst dwepende Stefan en de huishoudster, mevrouw Tristan, in contact met de „artistie ke'' wereld van provo-dichter Rafaël ten Harent en zijn aanhang, bestaan de uit het vrijgevochten meisje Jackie en de domme kruidenier Mol. Op de foto zien we links Johan Si- rag rechts Lex Schoorel. 13. Een ogenblik aarzelde Aram. Toen nam hij een der brandende fakkels, die de gravenschenners in het gewelf hadden ach tergelaten en volgde Pi Tai. Deze scheen de weg goed te kennen, want zonder de minste moeite vond hij zijn weg door de duistere gang. Nadat zij een paar honderd meter gelopen hadden, zag Aram de oude een stenen trap opgaan, waarna zij op nieuw in een lage gang kwamen. Hier en daar was de doorgang zó nauw, dat zij ge noodzaakt waren op hun knieën verder te kruipen. Doch na een poosje werd de gang breder en hoger en opeens voelde Aram een frisse wind langs zijn slapen strijken. Nog enkele schreden en zij stonden op een klein plateau. Hoog boven zich zag Aram de sterren fonkelen. Aan alle kanten rezen de rotsen steil omhoog. Het was alsof zij op de bodem van een diepe put stonden en een ogenblik vroeg hij zich af, hoe zij er ooit in zouden slagen hieruit te komen. Doch de kluizenaar scheen zijn gedach ten te raden en merkte zachtjes op: „Aan de westelijke kant van deze uitgedoofde krater is een soort pad. dat zich in scherpe bochten naar boven slingert. Ge zijt toch niet bevreesd om te klimmen?" Aram schudde het hoofd en achter de kluizenaar aanstrompelend begon hij do tocht, die hen naar de bewoonde wereld zou terugbren gen. L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2