Huwelijk tussen Prinses Margriet en Mr. van Vollenhoven voltrokken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoogtijdag in stad, land en koninkrijk DEN HAAG BOOD HET BRUIDSPAAR FEESTAVOND AAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdag 10 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19724 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poilbu» 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: AJ.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlajan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Zilveren jubileum bij ziekenfonds Sch.-Duiveland DEN HAAG, 10-1. De trouwdag van prinses Margriet en de heer P. van Vollcnhoven is heden (dinsdag)morgen om negen uur in Den Haag aangekon digd door 21 erc-schoten, die werden afgevuurd op het Malieveld door een saluutbatterü van de elfde afdeling der rijdende artillerie. Uit zes stukken daverde de begroeting van de feestdag in de oren van hen, die al tijdig in de residentie cp straat waren om de huwelijksplechtigheden en alles wat daaromheen is georganiseerd luister bij tc zetten of in ordelijke banen te laten verlopen. In hun gala-uniform van de gele rijders vormden de artilleristen het eerste feestelijk vertoon voor de tientallen, die in de vroege ochtenduren op het Malieveld hun auto's parkeerden. Het leger van 2500 politiemannen en honderden mannen van land- en luchtmacht en marine werd reeds op zijn posten geïnstalleerd. Comman danten hielden inspecties, opdat het feestelijk aanzien niet verstoord zou worden de or cok maar de kleinste onzuiverheid. De residentie lag er opgepoets bij. Vele scholieren gunden zich op deze vi-ije dag geen tijd om lang uit te sla pen. Voor de rijksdiensten was het geen nationale feestdag. Voorzover de dienst het toeliet, mocht het rijks personeel uit Den Haag en directe omgeving vrij nemen om de stoet te gaan zien. De eerste offieële drukte concen- treerde zich vanmorgen bij het pa leis „Huis ten Bosch", vanwaar de bruidsstoet zou vertrekken. Voor het paleis stond een honderd man sterke compagnie van het korps mariniers met vaandel en vaandelwacht opge steld met de marinierskapel met tamboers en pijpers. Matrozen van de Koninklijke Marine zorgden voor de afzetting langs het gazon voor het paleis. Achter deze afzetting hadden, wel en niet-geuniformeerd, leerlin gen van zeevaartscholen uit Amster dam, Breda, Dordrecht, Haarlem, Sit- tard en Zutphen een plaatsje inge nomen. Op de trappen van het bor des stonden twee erehagen, waar voor twaalf adelborsten, twaalf ca detten van de landmacht en twaalf cadetten van de luchtmacht waren uitverkoren. De bruidsstoet werd gevormd door auto's, gala-rijtuigen en ruiters. In de eerste auto zaten de getuigen mej. Michelin en dr. L. J. M. Beel, in de tweede de getuige H. Schraper en zijn echtgenote, in de derde de ge tuige prof. mr. J. v. Rijpperda- Wierdsma en echtgenote en in de vierde de getuige W. F. J. Mörzer Bruyns en echtgenote. De gala-berline, waarin het bruids paar zat, werd voorafgegaan door een ere-escorte van officieren van de cavalerie. De berline, in 1836 voor de Prins van Oranje, de latere ko- nink Willem II, in Engeland ver vaardigd en thans bezit van de ko ningin, is in 1966 in Den Haag ver bouwd tot een soort glazen koets. De berline werd getrokken door zes paarden, de overige i-ijtuigen waren met twee paarden bespannen. Terwijl de stoet zich in beweging zette, speelde de marinierskapel „De mars van de jonge Prins van Fries land", een parademars naar de ei gen krijgsmelodie van Johan Willem Friso, die prins van Oranje-Nassau en erestadhouder van Friesland was. Zodra het bruidspaar het paleis Huis ten Bosch had verlaten begon stads- beiaardier Henk Herzog een carillon concert op het klokkenspel van de Grote of St. Jacobskerk. In draf ging de stoet naar het gebouw van de ge meenteraad aan de Javastraat. Voor het gebouw van de gemeente raad aan de Javastraat stonden leer lingen van de Haagse Hogere Zee vaartschool en de School voor Scheepswerktuigkundigen. De gevel van het gebouw droeg een versiering van laurierbladeren. Een baldakijn verlevendigde de toegang waar een erehaag werd gevormd door twee Marva's. twee Milvas en twee Luva's Tegenover het gebouw had zich een erewacht opgesteld van c?e leden van de Leidse Studenten Weerbaarheid ..Pro Patria" met vaandel en vaan delwacht. waarbij het trompetter korps van de cavallerie was inge deeld. Het bruidspaar werd door de bur gemeester ontvangen. Burgemeester Kolfschoten nam in de raadszaal ach ter de tafel plaats. Links van hem zat mr. P. Breedveld als ambtenaar /an bijstand. De huwelijksvoltrekking Na ccn wcord van welkcm vroeg tr.r. Kolfschoten aan de vader van de bruidegom en aan de vader en de moeder van de bruid cf zij toestem den in het huwelijk. Met bevestiging van deze vragen was aan a'lc wette lijke verplichtingen voldaan, zedat mr. Kolfschoten ken overgaan tot de huwelijksvoltrekking. Na het afleg gen van de trouwbelofte las mr. Breedveld de huwelijksakte voor. Dc in tweevoud opgemaakte akte werd vervolgens getekend door het bruids paar, de ouders van bruid en brui degom en de zes getuigen, en ten slotte door de burgemeester. Mr. Kolfschoten tekende ook het trouwboekje, dat hij met de vulpen nen, waarmee het bruidspaar zijn handtekening zette, overhandigde. Na de voltrekking van het huwe lijk sprak de burgemeester het bruidspaar toe. „Bruid en Bruide gom". aldus mr. Kolfschoten, „de vreugde die er is in uw hart en bij al degenen, die u op deze hoogtijdag in deze zaal, In stad en land en ko ninkrijk met hun warmste gevoelens omringen, mag hier haar eerste woord vinden. Een gelukwens. Een bede, nu een grote, een vrije levens beslissing, door uw handdruk beze geld, haar bekrachtiging heeft ont vangen naar het voorschrift der wet" Zich speciaal richtend tot de bruid, sprak mr. Kolfschoten haar aan mei „Koninklijke hoogheid, mevrouw". Hij vestigde er de aandacht op dat zij de eerste prinses uit ons konings huis is, die een Nederlander huwt, en dat zij ook de enige uit het ko ninklijk gezin is. die ver van huis, van land en continent werd geboren in een van de donkerste perioden, die de geschiedenis van Nederland heeft gekend. „Roept uw bloemennaam al dus een dierbare herinnering uit het* verleden op, vcor het heden mag niet ongezegd blijven, dat er nooit een bruidstooi heeft bestaan die bruid en bruidsfeest tot stralender teken diende dan de oranjebloesem, die gij nu verpersoonlijkt", zo besloot mr. Kolfschoten zijn woord tot de bruid. Vervolgens sprak burgemeester Kolfschoten de heer P. van Vollen- haven speciaal toe als de bruidegom, die een gelukkig man is door zo'n lieftallige prinses te mogen 'trouwen. „Haar lief te hebben verworven lijkt een waarborg voor die eigenschap pen die haar wezen, haar eenvoud en natuurlijkheid kunnen begeleiden" aldus burgemeester Kolfschoten, die de bruidegom hiermee gelukwenste en er de bede aan toevoegde: „Maak haar gelukkig". In de St. Jacobskerk Nadat het eerste gedeelte van de bruidsstoet uit het gebouw van de gemeentenaad was vertrokken gin gen ook de adderen in dezelfde volg orde als zij waren opgekomen naar de Grote of St. Jacobskerk. De tekst van de liturgie tijdens de huwelijks plechtigheid in de St. Jacobskerk was in overleg tussen het bruidspaar en de predikant prof. dr. H. Berkhof gekozen. Prof. Berkhof hield een predikatie over I Korinthiërs 3 vers 22 slot en 23 begin. Aan de kerkdienst werkten mee het Haags Liturgisch Kamerkoor, on der leiding van Rocus van Yperen, de organist Adriaan Engels, de cel list Victor Bouguenon, de bassist Piet Swinkels en een koperkwartet, ge vormd door leden van de Koninklij ke Militaire Kapel. Na de mededeling „wij zijn als ge meente bijeen om het huwelijk van Pieter van Vollenhoven en Max-griet van Oranje Nassau, van Lippe-Bies- terveld voor Gods aangezicht te be vestigen en er met hen en voor hen Zijn zegen over af te smeken" volgde de huwelijksonderwijzing. Tijdens de trouwbelofte en inzegening, die volg den, blteef de gemeente op uitdruk kelijk verzoek zitten. Met een korte toespraak overhandigde de ouderling van dienst namens de kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Gemeen te van Den Haag d'o huwelijksbijbel. Het volgend gebed werd besloten met het door ieder in zijn eigen taal hardop meebidden van het gebed des Hwic.t, het „Onze Vader". Tot slot werd door het koor het lied „Nu gaan de bloemen nog dood" ingezet. Na de zegen zong de gemeente samen met het koor, terwijl de bruidsstoet de kerk verliet „A toi la gloire". Bruidspiegel" van zang, dans, muziek en toneel DEN HAAG, 9-1. De gemeente Den Haag heeft het bruidspaar prin ses Margriet en de heer P. van Vol lenhoven maandagavond in het Cir custheater in Scheveningen een feest- vocrstelling aangeboden, die ook door familieleden van het bruids paar en hun gasten werd bijgewoond. Onder de titel „Bruidsspiegel' werd een muzikaal gebeuren gepresen teerd, dat Jaap Molenaar en Harry de Groot hadden geschreven en dat werd uitgevoerd door ongeveer 200 beroeps- en amateurartiesten. Ter gelegenheid van deze feest avond waren het circustheater en het Gevers Deynootplein met vlaggen ge tooid. Bij aankomst van het bruids paar werd op de tegenover het thea ter gelegen stoepen bij het Casino bengaals vuur in de Haagse kleuren geel en groen ontstoken. Buiten trot seerden enkele honderden nieuwsgie rigen de kou om de aankomst van de gasten gade te slaan. Spontaan werd het Oranje boven gezongen, toen de koninklijke familie arriveerde. Daar na vergaapten de toeschouwers zich aan de fraaie avondtoiletten. In de hal van het circusgebouw stonden twaalf in Scheveningse kle derdracht gestoken leden van het Vissersvrouwenkoor. Bij haar ston den voorts burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en mevrouw R. T. Kolfschoten-Ferwerda. wethouder mr. A. J. Danikelman en de 14-jarige Hermana Schouten, dochtertje van mr. W. A. Schouten. „Bruidspiegel" ..Bruidsspiegel" was een pi'ogram- ma van zang, dans, muziek en toneel dat ongeveer drie kwariter duurde. Er werd aan meegewerkt door Geor gette Hagendoorn, Kees Coolen, Jac- co van Renesse en Delf van der Lin den. allen van de Haagschen Come- die, door Henny May, Rosy Parrish, Marco Bakker, Piet Hendriks en Ab Hofstee. Voorts traden op het konin klijk mannenkoor „Die Haghe San- gers" onder leiding van Jos Vranken, het operettekoor ..Thalia'. het Haags Matrozenkoor onder leiding van Sipke de Jong, de Koninklijke Lucht- machtkapcl onder directie van ma joor H van Diepenbeek. Max Woiski en zijn orkest. Los Antillos ander leiding van Gordon R. Baynes, Los Aventureros. het Nederlands tv-mu- sicallballet en het Nederlands tv- musicalorkest. De choreografie was van Kitty Knappert, de muzikale lei ding had Harry de Groot, het decor had Els Salomons ontworpen en de toneelregie voerde Jean Paul Frans- sens. „Bruidspiegel" was een mengeling van vele muzische elementen en bood een sprookjesachtig ver-haal van een fantastisch landje, dat hier en daar overeenkomsten zou kunnen hebben met een bestaand land, gere geerd door een koningin die dochters heeft en door een ministerraad die met een lege kas moet werken. De verloving van da prinses zorgt voor de nodige vrolijke opwinding. Tenslotte verschenen Thomasvaer en Pieternel met een gelukwens, na dat burgemeester Kolfschoten het bruidspaar een antieke hoekkast had aangeboden. Direct na het daverend applaus vertrokken het bruidspaar en de fa milie en werd opnieuw het afscheids -finale-lied gespeeld. Harry de Groot en Jaap Molenaar en Jean Paul Franssens werden bij het weggaan nog aan het bruidspaar voorgesteld. De hoge gasten, die vervolgens ver trokken, werden bij de uitgang van het circustheater opnieuw door tal rijke belangstellenden toegejuicht. De gasten gingen naar het feest- avondje, dat ter ere van het bioiids- paar in besloten kring op het kasteel Oud-Wassenaar werd gegeven. Bij hun vertrek werd aan de rand van het Gevers Deynootplein opniew bengaals vuur ontstoken, nu in de kleuren van de Nederlandse vlag. HILVARENBEEK. Twee personen werden gedood en tien of meer min of meer zwaar gewond toen een autobus van achteren inreed op een vrachtauto, die door een andere vrachtauto met aanhangwagen iverd. voortgetrokken. De slachtoffers zijn een 26-jarige inwoner uit Hilvarenbeek en een 50-jarige religieuze. liet onderzoek naar de schuldvraag is nog gaande. Route bruidsstoet was geheel sneeuwvrij DEN HAAG, 10-1. De gehele nacht voor de bruiloft van prinses Mar griet en de heer P. van Vollenhoven is in Den Haag doorgewerkt om de twintig km. lange i*oute sneeuwvrij te maken. Er was zoveel materieel en mankracht ingezet, dat zelfs de fietspaden en de middenberm van de Bezuidenhoutseweg konden worden schoongemaakt. Veel geschenken voor het bruidspaar DEN HAAG, 9-1. Pi-inses Margriet en de heer P. van Vollenhoven heb ben ter gelegenheid van hun huwe lijk reeds veel geschenken ontvan gen. Tot de geschenken van het Ne derlandse volk behoren: 48-delig ta felzilver, 48-delig glaswerk, een schommelbank, een lamp, een ikoon, een empire eettafel, bijzettafeltjes, een rubberboot, en huishoudelijke artikelen. Verenigingen in Nederland gaven onder andere: een ontbijtset, tafella kens, etc., zilverwerk, een antieke scheepsbei, een anker voor de tuin, van het Prinses Margrietfonds ki-eeg het bruidspaar een gouden broche met robijnen, saffieren en smarag den; van Leidse studenten o.a. een antieke zilveren suikerschaal, een zilveren koektrommel, en van de commissarissen der koningin een zilveren vleesschaal. Kostbare postzegels gestolen in Amsterdam AMSTERDAM, 9-1. Van een deel nemer aan de postzegeilbeurs in het Amsterdamse beursgebouw is zon dagmiddag omstreeks di-ie uur een s/tockboek met ca. 5.000 postzegels van Nederland en overzeese gebieds delen gestolen. De zegels vertegen woordigden een waarde van ca. f 10.000,-. Woensdag lancering „Early Bird"-satelliet CAPE KENNEDY, 9-1. Vanaf de lanceerbasis Cape Kennedy zal woensdag a.s. een derde satelliet van het type „Early Bird" in een baan om de aarde worden gebracht voor een permanente commerciële tele- verbinding tussen de Verenigde Sta ten en Azic. Een delta-raket, die voor 3.500.000 dollar (ongeveer 11 miljoen gulden) door de „NASA' beschikbaar is ge steld, moet de satelliet in de gewen ste baan brengen. De nieuwe satelliet zal met dc „Early Bird 2", die voi'ig jaar werd gelanceerd, maar door „motorstoring" niet in de juiste baan boven de Pacific terecht kwam. en met. de ..Early Bird 1", die sinds 1965 oen baan over dc Atlantische Oceaan beschrijft, een keten vormen. De volgende maand zal een satel liet van hetzelfde type in een baan boven de Atlantische Oceaan worden gebracht om de verbinding tussen de Verenigde Staten, Europa. Zuid- Amerika en Afrika te verbeteren. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. «CCCCCÖMÖCCCCÖOCÖOC5C050 x Pak aan: slechts zo kan men A het onmogelijke mogelijk ma- v ken. Toenemende dooi Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen en aan vankelijk op vele plaatsen mist; ma tige, in de kustprovincies later krach- tige wind uit westelijke richtingen; vannacht nog temperatuur om het vriespunt, morgen overdag toene mende dooi. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 9.54, onder 17.15. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 10.22, onder 18.31. Nieuwe maan: 10 jan. te 19.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 jan. 12 jan. 3.40 v.m. 4.21 v.m. BROUWERSHAVEN 11 jan. 12 jan Springtij: 13 jan 3.25 v.m. 4.07 v.m. 16.05 n.m. 16.46 n.m. 15.41 n.m. 16.22 n.m. HET WEEROVERZICIM DE BILT, 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht heeft het in het binnenland op vele plaat sen nog 10 tol 13 graden gevroren, maar in de kustprovincies kwam slechts lichte voi*st voor. Er pas seerde een rug van hoge druk. Een actieve depressie, die van IJsland afkomstig was, heeft de luchtdruk in Scandinavië flink doen dalen. Daardoor draaide dc wind in ons land vanmorgen naar west tot zuid west. Zachtere lucht naderde over de Noordzee en Engeland onze kust. In de komende 36 uur zal deze lucht geleidelijk ons land binnendringen. De zachtere luchtstroming zal mor gen worden aangewakkerd door een volgende depressie, die eveneens van IJsland naar zuid-Noorwegen trekt. Onder invloed hiervan nemen de re genkansen toe, terwijl morgen een verdere stijging van de temperatuur kan worden verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1