DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ernstige straatgevechten tussen voor- en tegenstanders van Mao Zeeuwse veilingen willen samenwerken Aantal mijnwerkers neemt sterk af Verkiezingscongres Partij van de Arbeid Ziekenfondsen zullen de nieuwe honoraria van artsen betalen Noord-Vietnain verwerpt Brits vredesvoorstel Binnenschip door coaster overvaren in dichte mist op Westerschelde ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE Maandag 9 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19723 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J, Bij de Veate, Ie). 01110-2938. Uitgave: 'N.V. Drukkerij v/h Cakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in au nummer: Geslaagde diiiveiiteiitoonsteUiii g lp Bruinisse Doden, gewondni en arrestaties De ijzers onder in de duinen van Sehouwse Westhoek TOKIO, 7-1. De afgelopen twee dagen hebben zich volgens Pekingse krantebulletins ernstige straatge vechten voorgedaan in Nan King tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse Toeng. Veertig mensen verloren het leven en ongeveer 500 mensen raakten ge wond. Er werden 6000 arrestaties verricht, zo meldt het nationale Ja panse persbureau. Op een ander bulletin staat dat dinsdag j.l. in Nan King veertien mensen gewond raakten, toen een menigte van ongeveer 100.000 antx- Mao-demonstranten de bureaus van de organisaties van de culturele re volutie bestormde, aldus het Japanse persbureau. Het bureau meldt daar bij dat het niet duidelijk is of de bul letins spreken over dezelfde of over verschillende gevechten. Volgens het Tsjechische persbu reau Ceteka zouden zowel onder de voor- als tegenstanders ongeveer 60.000 mensen zijn gevangen geno men. In pamfletten, dip zaterdag in Peking werden verspreid, stond te lezen; „de gevangenen waren op wrede wijze gemarteld. Hun vingers, neuzen en oren werden afgesneden en hun werd de tong uitgerukt", al dus Ceteka. Het openbaar vervoer werd ver lamd en de telefoonverbindingen met de rest van de wereld waren verbroken. De botsingen deden zich voor tus sen de I-evolutionaire arbeiders en studenten, aldus vei*meldden do pamfletten, die ondextekend waren Moeder en twee kinderen bij brand omgekomen RAAMSDONKSVEER, 8-1. BU een brand die zondagochtend vroeg een eensgezinswoning aan de Groen straat te Raamsdonkveer in korte tijd verwoeste zijn een moeder en twee jonge kinderen omgekomen. Toen het op de zolder slapende ge zin wakker werd stond de ruimte al vol rook waardoor de vlammen nau welijks te zien waren. De vader, de KAPELLE, 6-1. De commisise die is gevormd uit de besturen van de fruitveilingen van Zuid-Beveland en Walcheren om voorstellen uit te wer ken over de wijze waarop een nau we samenwerking tussen de veilin- Vier meisjes ranselden jongen af ROTTERDAM, 7-1. Vier meisjes van 15 en 16 jaar 2ijn door de Rot terdamse kinderpolitie aangehouden, omdat zij op 12 december van het vorig jaar in de Weteringstraat in Rotterdam een 17-jarige jongen had den mishandeld. De meisjes bewerk ten de jongen met handen en een parapluie, waarbij de kleding en de bril van het slachtoffer werden be schadigd. De jongen liep verder eni ge lichte verwondingen op. De vier jongedames verklaarden tegenover de politie dat zij die avond tijdens een wandeling op de gedach te waren gekomen voor de aardig heid", een robbertje te gaan vechten met de eerste de beste jqngen die zij zouden tegenkomen. Zij hadden zich zo vertelden zij nog, in een bijzonder lacherige bui gevoeld en zij achtten zich tot alles in staat. Twee jongens die zij eerst tegenkwamen, reageer den niet op hun vechtlustige hou ding. In de Weteringstraat ontmoet ten zij bij een cafetaria de 17-jarige Rotterdammer. De meisjes pakten deze toen maar aan, vooral ook om dat hij er, zo verklaarden zij, niet zo sterk uitzag. C.A.O. bakkersbedrijf DEN HAAG, 7-1. Het georganiseerd overleg van werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkers bedrijf heeft in beginsel overeen stemming bereikt omtrent een loons verhoging van vier procent. De na dere uitwerking hiervan hoopt het geoi'ganiseerd overleg op 19 januari a.s. in een eindvergadering vast te stellen. Canadees geschenk voor prinses Margriet SOESTDIJK, 7-1. Vrijdagmorgen heeft de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Frederick Bull, in paleis Soestdijk namens zijn rege ring aan H.K.H. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een ge schenk aangeboden t.g.v. hun hu welijk op tien januari. Het geschenk bestaat uit een schil derij van de Gatineau-heuvels, een recreatiegebied nabij Ottawa, waar op de prinses, die in Canada werd geboren, vanuit het huis waarin zij als baby woonde, uitzicht had. Het schilderij werd vervaardigd door de in België geboren Canadese schilder Henri Masson. gen van Krabbendijke, Kapelle, Goes en Middelburg tot stand gebracht zou kunnen worden, is tot de con clusie gekomen dat het wenselijk zou zijn, te komen tot de vorming van een toporganisatie waarvan de vier veilingen lid zouden kunnen zijn. De bestaande veilingen zouden bepaalde bevoegdheden aan dit toporgaan kunnen delegeren. Welke bevoegd heden dit kunnen zijn is een der voornaamste studie-objecten van de commissie. De staf van het Centx-aal Bureau van de Tuinbouwveilingen is gevraagd hierin van advies te die nen. De commissie zegt in een bericht aan de leden van deze vier fruitvei lingen dat er rond dit alles veel pro blemen zijn die een zorgvuldige be oordeling noodzakelijk maken maar anderzijds nopen de zich snel wijzi gende omstandigheden bij de afzet er toe zo snel mogelijk doeltreffende besluiten te nemen. Bouwbedrijf ontlaat 16 man HOOGEVEEN, 7-1. De directie van de firma Klijnsma, een bouwbedrijf in Hoogeveen, heeft bij het arbeids bureau in die plaats vergunning tot ontslag aangevraagd voor in totaal 16 personeelsleden. Als reden voor het ontslag wordt genoemd de sterke vermindering van de opdrachten voor grote bouwprojecten. Goese leraar licht Vietnam-petitie toe DEN HAAG, 7-1. De initiatiefne- mer van de Vietnam-petitie, de heer K. F. Boaman uit Goes, is door de leden van de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer uitgenodigd zijn Vietnam-pe titie te komen toelichten. De heer Bouman en enkele leden van het pe titiecomité zullen de commissie, die zich beraadt over de wijze van be handeling van deze petitie, 17 janu ari deze inlichtingen verstrekken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Pak aan: slechts zo kan men O het onmogelijke mogelijk ma- k door „Het comité van de provincie Chiang-Soe". Volgens Ceteka was de spanning in Nan King nog steeds geladen. On geveer een half miljoen arbeidex-s en rode gardisten uit de px-ovinoie Ahn- wei, uit Sjanghai en andere steden in de provincie Chiang-Soe hadden de meest belangrijke punten van de stad bezet. Hun doel was alle organisaties van de rebellen in Nan King te vernieti gen. 31-jarige J. M. Venneer, slaagde er nog" in het oudste van zijn drie doch- tei'tjes uit haar bedje te nemen en er mee naar buiten te komen. De moeder, eveneens 31 jaar. en de bei de jongere meisjes - 2 en 4 jaar - verloren het leven. De vadex-, die poogde opnieuw naar binnen te komen, en ook de toege snelde buren, konden niet door het vuur en de verstikkende rook door dringen. Voor de laat gealarmeerde (vrij willige) brandweer bleef ook niets over dan het doven van de laatste vlammen boven het totaal vernielde huisje. Twee vrouwen gedood bij brand na kettingbotsing UTRECHT, 7-1. Bij de kettingbot- sing voor de spoorwegovergang op rijksweg 2 Amsterdam-Utrecht zijn de 60-jarige mevrouw M. Jansen- Appelo en haar 33-jarige dochter A. M. Jansen, beiden uit Maarssen, om het leven gekomen. De ooi*zaak van de kettingbotsing is naar alle waarschijnlijkheid dichte mist geweest. Een vrachtauto botste tegen een voor hem stilstaande per sonenauto, die met enkele andere auto's voor de dichte spoorbomen stond te wachten. De auto werd te gen de voor hem staande auto ge drukt en vloog in brand. De bestuurder, de 67-jarige emeri tus predikant G. C. Jansen wist zich uit de auto te bevrijden. De beide familieleden achterin de personen auto kwamen in de vlammen om. DEN HAAG, 6-1. Het aantal mijn werkers in de Europese Gemeen schap is in 1966 met bijna 40.000 man gedaald. Er zijn er nu nog 375 duizend. In Nederland liep het aantal mijn werkers terug van 24.700 tot 21.800, in België van 55.100 tot 46.800. De steenkoolproduktie in de ge meenschap daalde met 6 Va pet., de grootste daling die de E.G.K.S. ooit heeft beleefd, ondanks het feit dat de produktie per man 6 pet. groter was. Dit hogere rendement heeft het echter moeten afleggen tegen het slinkende aantal mijnwerkers; de daling bedroeg in 1966 bijna 10 pet. BURGH, 7-1. De zware regenval van cle maand december heeft de nog in grote mate aanwezige duin- putten en vlakten van een flinke hoeveelheid water voorzien. De in vallende vorst veranderde deze hel dere meren in twee nachten in een flinke ijsvloer en zaterdagmiddag bonden de eerste ij spioniers van dit jaar de ijzers onder en zwierden er lustig op los. Zondagmiddag was de mare her en der verspreid en de ani mo werd groter. Ook het koud-weer- minnende publiek besloot om de pas er eens flink in te zetten en wandel de door het besneeuwde duinland schap naar de „witte hillen". De ijs vloer ligt tussen een aantal onbe groeide duintoppen, vandaar de naam „witte hillen". Aldus genoten zowel publiek als schaatsers van deze heerlijke winterdag. De ijsbaan is met stiP weer dicht gevroren zodat het ijs zich in prima kwaliteit bevindt. Het bestuur zal zich weldra van de dikte der ijslaag overtuigen om een eventuele open stelling te overwegen. Twee kinderen (5 en 3 jaar) bij brand omgekomen Morgen inval lende dooi Vei'wachting tot dinsdagavond: Vannacht matige en hier en daar strenge vorst met plaatselijk mist; morgen toenemende bewolking met later van het noordwesten uit enige neerslag; tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind uil westelijke richtingen met stijging van temperatuui\ in het oosten en zuidoosten van het land tot om het vx-iespunt en elders lichte dooi. 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op 9.13, onder 16.03. Nieuwe maan: 10 jan. te 19.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 jan. 2.53 v.m. 15.19 n.m. BROUWERSHAVEN HOENSBROEK, 8-1. In de nacht van zaterdag op zondag om twee uur zijn een driejarige jongen en een vvifjnrig meisje cm het leven geko men tijdens een uitslaande brand in een café met bovenwoning te Hoens- brcek. Vakantietoeslag arbeidsongeschikten DEN HAAG, 7-1. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend dat beoogt degenen die een uitkering krachtens de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering ontvangen een vakantietoeslag van zes procent toe te kennen. Deze toeslag zal een maal per jaar, in mei, worden uitbetaald. In zijn memorie van toelichting herinnert de minister er aan dat de Sociaal Economische Raad op 17 de cember 1965 tot instelling van een vakantietoeslag adviseerde. De raad had echter een toeslag van vier pro cent aanbevolen, ter-wijl de vakan tietoeslag het afgelopen jaar in veel gevallen tot zes procent werd ver hoogd. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Hun elfjarig broertje Gerard Jonk hout, wist zich in veiligheid te stel len door vanaf de eei-ste etage in een door toegesnelde,, voorbijgangers^ opengehouden ovex-jas te springen.' Volgens ooggetuigen had de jongen nog geprobeerd zijn zusje Ellen en zijn broertje Erwin naar beneden te laten springen. Zij waren in hun ra deloosheid echter daax-toe niet in staat. De Heerlense en Hoensbroekse brandweren die gezamenlijk met zes wagens aanwezig wax-en, konden en kel de belendende winkels behoeden voor de vuurzee. Het gehele pand brandde uit. De schade woi'dt ge raamd op 100.000 gulden. De heer Jonkhout, eigenaar van het café, was op dat moment in een naburig dox-p om zijn echtgenote op te halen die daar een bar drijft. Om streeks acht uur in de ochtend was men de brand meester. Gebeft voor bruidspaar in de Herv. kerken DEN HAAG, 7-1. Aan alle her vormde kex-keraden en predikanten is gevraagd zondag 8 januax'i in de voor-bede het huwelijk van H.K.H. Pxinses Max-griet en P. van Vollen hoven te gedenken. De opx-oep tot deze voox*bede is gedaan door het moderamen van de generale synode van de N. H. Kerk en ondertekend door dr. G. de Ru, praeses en dr. E. Emmen, scriba (secretaris). 10 jan. Springtij: 2.39 v.m. 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-1. Het K.N.M.I. deell mede: Onder invloed van een kleine stox-xng, die van Denemarken via de Duitse Bocht naar onze streken is getrokken, stroomde in de kuststre ken tijdelijk lucht van zee het land binnen waarbij de tempex-atuur lij delijk even boven het vriespunt is gekomen. De komende nacht zal het echter weer matig en plaatselijk streng vriezen met hier en daar vor ming van mist. Tussen Gx-oenland en Noorwegen is gisteren een zeer actieve depx-essie ontstaan, die aan de zuidkant zach tere oceaanlucht in de richting van het noorden van de Noordzee voert. Deze zachtere lucht zal ons land ver moedelijk later op de dag met enige regen, in het binnenland voorafge gaan door sneeuw. Door deze ont wikkelingen zal de vorst in Europa worden teruggedrongen waarbij zeer waarschijnlijk de dooi ook tot ons land zal doordringen. Op 30 km. ten westen van Corre- gidor op de Philippijnen is een twee- motorig patrouillevliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat een oefenvlucht maakte in zee gestort. Alle tien inzittenden kwamen om het leven. UTRECHT, 7-1. Na afloop varx een ruim vier uur durende vergadering in Utrecht waarop het gemeenschap pelijk overleg van de ziekenfondsor ganisaties zich heeft beraden op de door de regering aan de Landelijke Huisartsen Vereniging gedane voor stellen, heeft de voorzitter van het G.O.Z., de heer J .J. Verschoor, me degedeeld dat de ziekenfondsen zich genoodzaakt zien de tussen de rege ring en L.H.V. overeengekomen ho noraria te betalen. Koninklijk sneeuwbalvxiur op persmensen SOESTDIJK, 8-1. Bruidegom mr. Pieter van Vollenhoven heeft zondagmiddag omstreeks drie uur in de besneeuwde bossen van pa leis Soestdijk het sein gegeven voor een geconcentreerde aanval op de pers. Hij liep vooraan een stoet van ongeveer 70 koninklijke, adellijke en andere gasten, die de 30-jarige bruiloft van koningin Juliana en prins Bernhard hebben meegevierd en dinsdag present zullen zijn bij het huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven. Het gezelschap maakte een wandeling door de bossen van paleis Soestdijk en kasteel Drakcnsteyn naar een uitspanning in Lage Vuursche, waar thee werd gedronken. „Ja, nu", riep opeens Pieter van Vollcnhoven (hij liep met zijn bruid aan het hoofd van de stoet) toen de wandelaars de fotografen cp ongeveer vijftig meter waren genaderd. Een spervuur van sneeuwballen ging in de richting van de belaagde persvertegenwoor digers. Er waren enkele voltreffers bij: ze spatten uiteen op lenzen van fototoestellen en filmcamera's of troffen hoofden en schouders van journalisten. Zij zullen dat pas doen na een wet tige bekrachtiging via overeenkomst door de ziekenfondsraad. Het is niet bekend, wanneer de ziekenfondsraad over deze zaak zal stemmen. Nor maal komt de x-aad iedere vierde dondex-dag van de maand bijeen. De ziekenfondsen besloten niet al leen in het belang van hun verzeker - den, de nieuwe honoraria te gaan betalen, maar ook omdat zij zich in een dwangpositie voelen. De heer Verschoor zei. dat de zie- kenfondsoi-ganisaties het onjuist vin den, dat de regering pas overleg met hen heeft gepleegd nadat zij in be ginsel overeenstemming had bex'eikt met de Landelijke Hui sar ten Vereni ging. Onder deze omstandigheden, zo herhaalde de heer Verschoox-, kun nen de ziekenfondsorganisaties geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor hetgeen tussen regering en L. H.V. is overeengekomen. Van een „akkoord" in de letterlijke zin van het woord tussen G.O.Z. en artsen kan dan ook niet worden gesproken. Het gesprek met de vertegenwoor digers van de vakcentx-ales heeft maar kort geduux'd. De vakcentrales hadden dit gesprek al eerder aange vraagd, toen het er naar uitzag dat de ai-tsen tot het verrichtingensys teem zouden overgaan. In de met het oog daarop door de ziekenfondsen opgestelde richtlijnen werd gesteld, dat de verzekerden eerst zelf hun arts zouden moeten betalen cn pas tegen het ovei-l'eggen van de nota een restitutie van het fonds zouden kunnen kx'ijgen. De vakcentrales hadden bezwaar tegen deze methode. Dit punt is echter niet meer aan de orde, als het abonnementsysteem wordt gecontinueerd. HONGKONG,8-1. Het Noordvict- namese dagblad Nhan Dan heeft zon dag een Brits verzoek aan Hanoi om het Britse voorstel voor vredeson derhandelingen nog eens in overwe ging te nemen, afgewezen. Het blad schrijft dat Engeland en zijn minister van buitenlandse zaken. George Brown, proberen de verant woordelijkheid voor het voortduren van de oorlog op het Vietnamese volk willen afwentelen. Brown zegt geen woord over de huidige Ameri kaanse agressie in Vietnam, „erger nog, hij herhaalt de bedx-iegelijke wooi'den die de Britse premier Wil son dn 1965 uitsprak, dat de Noord- vietnamese regering de sleutel tot vrede in handen heeft", aldus hel blad. HAARLEM, 7-1. „De politieke strijd is in volle gang. Het is de strijd tussen behoudzucht en vooruitgang, tussen gevestigde belangen en gelij ke rechten voor iedereen, om de ver deling van ons gezamenlijk inkomen. De Partij van de Arbeid doet een duidelijke keus". Koninklijk paar in mei naar Canada DEN HAAG, 7-1. De x'ijksvoorlich tingsdienst deelt mede dat koningin Juliana en prins Bex-nhax-d de uitno diging van de gouverneur-genex-aal van Canada hebben aanvaard om dit vooi-jaar een bezoek te brengen aan Canada in. het jaar van zijn eeuwfeest. De koningin en de prins hopen op 16 mei in Ottawa aan te komen. Gedurende haar verblijf in Canada zal de koningin het Neder- landse paviljoen op de Expo op 18 mei officieel openen. Aldus is de aanhef van het op het in Haarlem gehouden vei-kiezings- congres van de Partij van de Ax-beid goedgekeurde verkiezingspx-ogram- 1967. Onder leiding van partijvoorzitter dr. J. G. H. Tans stelde het cpngres zich achter het veertien hoofdstuk ken omvattende program, waarin voor de komende vier jax-en een ac tieve werkgelegenheidspoliitek, in het bijzonder in probleemgebieden als het noox-den en zuid-Limbui'g en gebieden met een eenzijdige indus triële structuur en bedreigde be drijfstakken in de bouwnijverheid, wordt bepleit. Een bestuux'de economie, planning op middellange termijn, bevordering van economische gi'oei en px'odukti- viteitsstijging, mede gericht op het terugdringen van inflatie, betere be- schex-ming bij massaal ontslag en verlenging van de ontslagtermijn voor oudex-e en minder valide werk nemers staan voorts voorop in het socialistische program. TERNEUZEN. 7-1. Tijdens dichte mist is op de Westex-schelde ter hoog te van de Eendrachtpolder dc Zweedse coaster „Aida" in aanvaring gekomen met het binnenvaartschip „Ida 2" (afkomstig uit Duitsland of België). Ten gevolge hiervan zonk het binnenvaartschip. De vijf opva renden, die te water waren geraakt, werden gex-ed door een speedboot en de sleepboot „Holland" van de firma Moller uit Terneuzcn. Dc gereddeïi zijn gewond, de schipper zeer ern stig. naar het ziekenhuis te Terneu- zen overgebracht. De R.P. 10. belast met het onderzoek, verblijft momen teel op de Westex-schelde. om de op varenden van het Zweedse schip te horen. De „Ida 2" ligt op een nog precies vast te stellen plaats in het vaarwater op de Westerschelde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1