Interessante resten van (oud) schip op het vuurtorenstrand Botlekgebied HET PORSELEINEN MASKER Lonen en prijzen in 1967 I TAFELKLEDEN I Tuinman Zoon STREEKNIEUWS ZITKIP Gevolgen van winterstormen: Giftige Stof bedekte V 11. Met stijgende verbazing hoorde Aram de man aan. Onbewogen ging de kluize naar verder: „Keizer Kwanlai Kan was een groot heerser, een der grootste die dit land ooit gekend heeft. Hij breidde het rijk uit door een serie oorlogen, doch daar hij de verwonnen gebieden humaan regeerde en vele verbeteringen bracht, slaagde hij erin het reusachtige rijk bijeen tc houden". „Maar het masker dan?" viel Aram hem ongeduldig in de rede. „Wat heeft dit alles te betekenen en. wat mij voor hel ogen blik belangrijker lijkt, hoe komen wij hier uit? Of moet deze kelder ook ons graf wor den en kort gij mij slechts de tijd met ver halen?" „Vermanend keek de grijsaard hem aan en er was een lichte verwondering in zijn toon toen hij verder ging: „Kan de angst voor de dood zo groot zijn, dat hij u reeds bij het leven berooft van het gezonde ver stand? Vrees niet mijn zoon, wij zullen zo dadelijk dit sombere gewelf verlaten en wat hot masker betreft, gij hebt reeds ge zien. dat het gelaat van Kwanlai Kan zo danig door de pokken geschonden is, dat de mensen hem niet konden aanzien zon der te huiveren. Daarom liet de keizer het masker vervaardigen en daarom ook beval hij dat hij na zijn dood op een geheime plek begraven wilde worden - met het masker, zodat niemand zijn gelaat ooit meer aanschouwen zou". Hier maakte de oude kluizenaar een uit nodigend gebaar en wendde zich naar de verste hoek van do kelder. „Volg mij',' sprak hij. „Wij hebben reeds te lang hier getoefd". HAAMSTEDE, 4-1. By de laatste winterstormen, gepaard gaande met een flinke waterverhoging, is weer heel wat duin weg geslagen. Onge veer 200 meter ten noorden van de 3uincvergang bij de Vuurtoren is uit de duinmassa een wrak van een schip blcot gekomen. Uiteindelijk is het niet meer dan een kiel, waarvan de breedte riet te schatten is omdat er nog een groot gedeelte in het zand zit. Op het zand ligt een aantal zware spanten, duidelijk vervaardigd uit flinke boomstammen waar de kwas ten nog inzitten. Nog enkele zware planken verbinden deze spanten met ijzeren bouten. Of dit nu een gedeel te van de kiel is, of een van de schuin oplopende zijkanten van het schip is niet te zeggen. Praktisch niemand weet iets van dit wrak af. De totale lengte is totnu toe 4 meter doch het is duidelijk dat er nog veel meer in het zand zit. Een volgende hoog waterstand zou waarschijnlijk nog meer aan het licht brengen. Welk eikenhouten schip is dit nu geweest? Was het een Oost-Indië- vaarder die op de Schouwse kust verging? Het is bekend dat vroeger de Schouwse duinen enorm zijn toe genomen waardoor dit wrak onder- gestoven is. De laatste jaren gaat het bij de vuurtoren net anderom en de duinenrij wordt steeds smaller. De mening van enkele mensen die heel wat van de Schouwse oudheid ken nen is dat het wrak een 250 jaar oud meet zijn. Dat er veel zand wegspöfelde be wijzen de grote devrievelden die nu de strandoppervlakte bedekken. De- ze brokken oude cultuurgrond, of bosgrond, herbergen vaak waarde volle dingen uit de oudheid. De jeug dige Marcel Saman vond in deze der- rie reeds een schouderblad van een of ander dier ((Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Huldiging echtpaar Both bij afscheid als concierge van Herv. Verenigingsgebouw te Bruinisse BRUINISSE, 5-1. Donderdaff- avend vond in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw te Bruinisse een huldiging plaats van het echtpaar Both, dat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en cok wegens de ziekte van de heer Bcth, ontslag had gevraagd en ge kregen als concierge van het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Het comité dat het gebouw beheert was eenstemmig tot de overtuiging gekomen, dat het afscheid een feeste lijk tintje moest krijgen, wegens de uitstekende manier, waarop het echt paar Both zijn taak gedurende ruim 11 jaar had vervuld. De leiding van de bijeenkomst was in handen van ds. H .Jagersma. Van elke vereniging waren naast de leiders en leidsters twee afgevaardigden tegenwoordig. Namens het beheerscomité sprak de heer S. A. Jumelet. Na zijn toe spraak werden aan de heer Both een enveloppe met inhoud en aan me vrouw Both bloemen aangeboden. De heer J. van den Berge sprak na mens de verenigingen; de leden van de jeugdclubs zongen een toepasse lijk. voor deze avond gemaakt lied en het geheel culmineerde in het ca deau van de jeugdverenigingen, een eetservies. Koffie met gebak gaf aan alles nog een extra feestelijk tintje. De heer Both dankte voor de hulde en be vestigde wat de sprekers hadden ge zegd, dat hij het werk steeds met veel liefde had gedaan. Na het zingen van Gezang 280 vers 1 werd de vergadering door ds. Ja gersma gesloten. Een nieuw anti-communistisch actiefront in Indonesië, dat zich „Kamsi' noemt, heeft het onmiddel lijk ontslag van president Soekamo geëist omdat „hij duidelijk betrokken was bij de communistische staats greep van oktober 1965". TWEEDE KAMER DEN HAAG, 4-1. Minister Bakker van economische zaken heeft bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer verklaard, dat er goede hoop bestaat dat de prijsontwikkeling in 1967 binnen aanvaardbare grenzen zal kunnen worden gehouden. Een loonstijging die de drie en een half procent te boven gaat zou enige druk op de prijzen kunnen ver oorzaken, maar er was reden om aan te nemen dat de prijsstijging tot ca. vier en een half procent zou kunnen worden beperkt. Minister Bakker zei dat de kosten van levensonderhoud met vier tot vier en een half procent zouden stij gen. Het consumptieprijspeil zou niet veel beven de vier en een half pro cent behoeven te stijgen. De lasten, noodzakelijk om tot een herstel van het evenwicht te komen moeten worden verdeeld, zo ver klaarde minister Bakker. Hij deed een beroep op het bedrijfsleven vrij willig medewerking te verlenen. ROTTERDAM, 5-1. De Rotter damse politie heeft donderdag in het middaguur het gehele Botlekgebied tct verboden terrein verklaard, toen nabij de Esse-raffinaderij een Fran se tarkautc, gevuld met de giftige chemische stof acrynitril, van de weg was geraakt en een diui straal tje van deze op water gelijkende vloeistof uit een stop in een leiding ender de auto weg ging lekken. Geleidelijk aan werden de wegen in de Botlek weer voor het verkeer opengesteld. Met kraanwagens heeft men in het begin van de middag de tankauto weer op de weg gezet, een operatie, die nauwlettend is gevolgd deer politie, brandweer en arbeidsin spectie. Acrvnitril één v^n de "«"apriiik- ste stoffen die in het Rotterdamse havengebied worden vervoerd wordt onder meer toegepast bij de fabricage van de kunststof Grlon. Bij aanraking leidt acrynitril tot ver branding op de huid. maar na brand of explosie ontstaat het zeer giftige blauwzuur. OVERDENKING De koers der oprechten is: „te wijken van het kwaad; wie acht geeft op zijn weg, bewaart zijn leven". De eerste week van het nieuwe jaar heeft ons veel gladde wegen ge bracht en de wegeninformatiedienst is dan ook druk doende met ons op het gevaar van deze situatie te wij zen. Hoe gevaarlijk een glad wegdek is is ook dit keer weer gebleken uit een reeks ongevallen, sommigen zelfs met dodelijke afloop. In geval van gladheid is uitkijken dan ook dubbel geboden. Gladde wegen; ze komen niet al leen letterlijk maar ook figuurlijk gesproken voor. Feitelijk is heel het leven rijk aan gladde plaatsen en lopen we voortdurend het gevaar uit te glijden en te vallen. Ook het nieu we jaar bergt deze gevaren in z'mh. Daarom doen we er goed aan acht te slaan op de informatie uit onze tekst: „De koers der oprechten is te wijken van het kwaad; wie acht geeft op zijn weg, bewaart zijn leven". We moeten de gladde wegen - de verleiding - niet opzoeken maar zo mogelijk ontwijken. Als men in ge val van gladheid van het wegdek niet dringend van huis moet is het roekeloos zich op weg te begeven. Laten we ook in het jaar dat zo juist begonnen is niet een al te hoge dunk van onszelf hebben. Wie sta, ziet toe dat hij niet valle, luidt een goed Ne derlands gezegde. We hebben acht te geven op onze weg. Dat kunnen we alleen als we goed bij onze positieven zijn. De bij bel noemt dat waakzaam zijn, nuch ter zijn.' Het betekent ook: niet jach ten. We kunnen in het leven niet zonder bezinning. Wie aldoor maar jacht rijdt zich een keer dood. Wie roekeloos leeft brengt niet al leen zichzelf maar ook een ander in gevaar. We zijn namelijk niet alleen onderweg. In geval van gladheid wordt er zand gestrooid. Zo kunnen we ook in figuurlijke zin voor elkaar wat zand strooien. Dat is onze opdracht voor het nieuwe jaar. Al te vaak komt het voor dat we zelf gaan glijden en an deren in onze val meesleuren; dat we zelf kwaad doen en anderen tot het kwaad verleiden. We kunnen in het leven een ander echter ook tot steun zijn en hem helpen om staande te blijven in een situatie van verlei ding. In dat geval zijn we bezig zand te strooien op de weg van onze naas te. De werkgelegenheid is voor ons wat dit betreft ook in dit jaar nog groot. Laten we onze taak dan ook waarnemen. Laten we oppassen de weg voor onze naaste niet gladder te maken dan hij al is Gelukkig als wij bij een glad weg dek iemand hebben aan wie we ons vast kunnen houden. Op wie we leunen kunnen. Maar dan is het wel nodig dat de persoon op wie we steunen zelf stevig op de benen staat. Is daar zo iemand op wie we kun nen steunen? Ja, zegt het evangelie, dat is Jezus Christus. Hij kent de gladde plaatsen van het leven als geen ander. In de grootste verleiding is Hij echter staande gebleven. Niemand heeft Hem ten val kunnen brengen. Maar daarom is Hij ons ook tot Gods staf geworden op onze levensweg. Op Hem mogen we leunen. Zo hebben we een deugdelijk houvast op onze levensweg, ook in het nieuwe jaar 1967. Aan Zijn hand komen we langs gladde wegen toch veilig thuis. Hij zij uw steun! Zijn leven zij uw koers! Zierikzee. A. LAM. ADVERTENTIE in alle maten, van kunstweverij „DE RAM". 100 procent zuivel wol fi •c Wasecht 3 Zeer grote keus *y Alleenverkoop voor ft S Schouwen-Duiveland; •ft woninginrichting Mol 19 Zierikzee ZIERIKZEE Vergadering Prov. Staten In de Statenzaal te Middelburg wordt op vrijdag 10 maart a.s. een vergadering gehouden van de Prov. Staten. „Mama, kijk, zonder handen" Zoals reeds is aangekondigd treedt - onder auspiciën van de Z.V.U. de Nieuwe Komedie op in de Concert zaal vrijdag 13 januari a.s. Gebracht wordt het stuk: „Mama, kijk, zonder handen", van Hugo Klaus, onder re gie van Berend Boudewijn. „Mama, kijk, zonder handen" is in de eerste plaats een zuiver stuk ko medie, waarin Klaus excelleert als taalkunstenaar, die met allerlei spits vondigheden de draak steekt met be paalde zaken en wel in hel bijzonder met het vermeende kunstenaarschap Daartoe brengt de burgerlijke sa menleving, verpersoonlijkt in de oude, vermogende en excentrieke heer Baers, diens stiefzoon, de jonge met de dichtkunst dwepende Stefan en de huishoudster, mevrouw Tris tan, in contact met de „artistieke" wereld van provo-dichter Rafaël ten Harent en zijn aanhang, bestaande uit het vrijgevochten meisje Jackie en de domme kruidenier Mol. Nieuwe kegelclub De Zierikzeese Kegelbond heeft er een nieuwe loot bijgekregen. Het is de heren-kegelclub „Zodiak", zo ge noemd naar het gelijknamige, uit twaalf sterren bestaande, sterren beeld. Intussen heeft de nieuwe ver eniging, die is aangesloten bij de Z. K.B., thans nog geen twaalf leden, maar het is wel de bedoeling dat het dozijn spoedig „vol" zal zijn. De nieuwe kegelaars oefenen wekelij les op een vaste avond op de baan in het voormalige werkkamp Zelkepol- der. „Zodiak" komt al aardig op dreef en het is dan ook de bedoeling om met de andere Zierikzeese clubs in de eerstvolgende competitie van -de Z.K.B, uit te kon?,en. Met dat doel voor ogen zal deze winter dan ook druk geoefend worden. Provinciaal Onderwijscommissarissen Van departementale zijde wordt wordt medegedeeld dat belast zijn met een bijzondere taak ten behoe ve van de goede gang van het on derwijs in buitengewone omstandig heden, als provinciaal onderwijscom- missaris voor de provincie Zeeland: dr. J. L. P. Brants te Goes, inspec teur van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs; mej. C. A. M. Th. Koenraads te Breda, inspectrice van het nijverheidsonderwijs voor meisjes; A. Segaar te 's-Gravenhage, inspecteur van het nijverheidsonder wijs voor jongens; L F. J. H. Fant- zen te Goes, inspecteur van het la ger onderwijs; mej. M. J. de Jonge te Middelburg, inspectrice van het kleu teronderwijs. KERKWERVE Verkeerscursus 9 januari a.s. Maandagavond 9 januari a.s. te 19.30 uur start te Kerkwerve in het verenigingsgebouw aldaar een ver keerscursus, uitgaande van het Ver bond voor Veilig Verkeer afdeling Schouwen. In deze cursus worden behandeld de nieuwe verkeersvoor- schriften welke thans gelden. Gezien het belang dat velen bij het volgen van deze cursus zullen ondervinden zal deze cursus voor een ieder nut tig en leerzaam zijn. SEROOSKERKE Aanrijding Donderdagmorgen te omstreeks 9 uur had op het kruispunt Delingsdijk -Serooskerkseweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, be stuurd door J. v .d. H. uit Ellemeet met een volkswagenbusje, bestuurd door W. Q. uit Haamstede. V. d. H„ die met zijn personenauto vanaf de Delingsdij-k de Sei'ooskerkseweg op wilde rijden bemerkte het busje te laat, waardoor een aanrijding ont stond. Q. moest zich onder dokters behandeling stellen. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. WESTERSCHOUWEN Moeilijkheden voor het verkeer door besneeuwde wegen Donderdagmorgen werden de we gen en de landerijen door sneeuw buien met een dun laagje sneeuw bedekt. Het was een dun laagje maar toch 'lag cr sneeuw genoeg om de weggebruikers in de Westhoek af on toe voor problemen te stellen. Op de voorbeeld een bestelauto van de fa. Meeldijk naar Burghsluis slipte bij- De Gruijter uit Zierikzee. De auto kwam onder aan de dijk terecht, do chauffeur kwam met de schrik vrij maar de kruidenierswaren gingen er niet op vooruit. De ernstig bescha digde auto werd met een kraanwa gen naar Zierikzee gesleept. Bijna alle wegen zijn pas door het Waterschap Schouwcn-i-Duiveland, met een soort trekkende bulldozer op wielen bewerkt, waardoor een meter naast het asfaltdek aan weerszijden met een dikt van een vijftal centi meters werd weggeschoven en afge- v icrd. Hot gevolg was dat de vooral voor wielrijders zo beruchte richel weer wat hoger werd. Voor de wa terafvoer was deze behandeling on ontbeerlijk. doch de bestelwagen van de fa. De Gruijter werd de dupe van de gevolgen ervan. Voor weggebrui kers geldt dan ook een ernstige waarschuwing om vooral bij gladheid bij het passeren van -en tegenligger voorzichtig het asfaltgedoelte te ver laten en er even voorzichtig weer op te rijden. In Haamstede ramde oen automo bilist door de gladheid bij de boaht aan het einde der Noordstraat een lantaarnpaal. Paal en auto liepen wat schade op. Al vroeg in de ochtend kregen de besneeuwde wegen in Haamstede en Burph een zandbeurt, doch de in de namiddag vallende en weer gedeel telijk smolten de sneeuw had tot ge volg dat het weer glad werd. NOORDWELLE De algemene vergadering van de afdeling Noordwclle van de Z.L.M. vindt plaats op donderdagavond 12 januari as. in café Lokker-v. d. Zande alhier. De heer J. Zwart zal spreken over enkele landbouwpro blemen die in de belangstelling staan Verder Wordt vertoond het Z.L.M.- filmjournaal 1966. BRUINISSE Postduivententoonstelling Het is de postduivenhoudersver- eniging „De Bruse Trekker" dit jaar opnieuw gelukt, een postduiventen toonstelling te organiseren, van het beste vliegmateriaal van het schier eiland Schouwen-Duiveland. Voor deze tentoonstelling hebben zowel de zaterdag- als de zondagvliegers in geschreven, zodat men van een spor tieve kamp om de mooiste en beste duif verzekerd kan zijn. Deze tentoonstelling wordt gehou den zaterdag 6 januari, in „Het Cen trum" te Bruinisse. Vrijdagavond vindt do keuring plaats die verricht zal worden door de heer Peeman uit Middelharnis. Enkele attracties animeren het be zoek aan deze tentoonstelling, waar ruim 180 vogels zullen worden ge toond. Loop der bevolking in 1966 Op 31 december 1965 bedroeg het aantal inwoners van de gemeente Bruinisse 2336, namelijk 1149 m. en 1187 vr. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 43 (18 m. en 25 vr.) en door vestiging met 58 (20 m. en 38 vr.). Het verminderde door overlijden met 31 (14 m. en 17 vr.) en door vertrek met 73 (33 m. en 17 vr.), zodat de bevolking van Bruinis se op 31 december 1966 bestond uit 2333 personen, namelijk 1140 mannen en 1193 vrouwen. Er werden 18 huwelijken voltrok ken. Echtscheidingen werden niet in geschreven. Tolgaarders De heer Ph. van der Est te Brui nisse is benoemd tot tolgaarder aan de Haringvlietbrug. De heer M. J. Bienèfelt te Kerkwerve trad per 1 januari als zodanig in dienst. In de haven van Bruinisse arri veerde opnieuw een kustvaarder om aardappelen te laden, namelijk de „Trim" uit Delfzijl. Hoewel de felicitatieve wenskreien in verband niet de nieuwjaar al weer zijn verstomd, is het er deze week toch nog aan alle kanten van geko men. De nieuwjaarsdag zelf is zo'n versnipperd dingDan komt men niet tot een hoge score. De eerste week evenwel leent zich daar nog goed voor en aangezien we dan altijd wat aan de luie kant zijn, komt dat goed uit. Misschien is er wel geen hogere wijsheid dan ontspannen bij vrien den plakken en alsmaar goede en vriendelijke dingen zeggen. Daar kan de wereld immers nooit genoeg van krijgen. Eén der schaarse degelijke onder werpen die loerden aangesneden gold de zitkipDaar schijnt men in Amerika nogal dol mee te zijn. De zitkip wordt het lopen onmogelijk gemaakt, hetgeen primo: zijn eier- produktie ten goede komt en secun- do: zijn groei naar het meest ge schikte boutstadium versnelt. Nu, dat zijn zaken die in het kader van eco nomische overwegingen wel ingang vinden. Veel en snel eieren produce ren en snel panklaar zijn. Hel zou bijna ideaal zijn, als het lot van zo'n zitkip niet zo intriest ivas. Want een kip heeft tenslotte poten en daar ivil dat goede beest mee stappen. Maar zij moet zitten en dus zit zij in de penarie. Het probleem wijst een beetje in de richting van de kistkalveren en de volgestopte ganzen voor een „fij ne" paté foie gras. We willen hier geen hoge wijsheden spuien, maar vroeger thuis waren er twee kippen: Kakeloosen „Zwartje", twee die ren reeds lang in het inproduktieve stadium en uiterst taai naar mag worden aangenomen. Ze zijn na vele jaren een natuurlijke dood gestorven. Ze zorgden voor intimiteit op het „achtererf" en werden geen slacht offer van de menselijke hebzucht. Het waren loop_ of liever scharrel- kippen en hun aangenaam lot ware te stellen tegenover de zitkip, die op het altaar van menselijke produk- tiedrift is neergezet. Twee antieke kippen die ruim hun A.O.W. haalden, na een eierrijk le ven, worden hier gesteld tegenover de. zitkip, die in Nederland ook al schijnt voor te komen. Men moet wel kippig zijn om het verschil niet te zien. Zijn er geen andere en urgenter problemen bij het begin van 1967 dan zitkippen? Stellig vrienden, maar het zinde ons en niet eens toevallig een keer tc pleiten voor de lopende kip. Nu de consumptieve lawine weer wat is afgezwakt, is het best eens goed zich tc keren tegen het lot van de zitkip. Men behoeft daar helemaal geen politieke bijbe doelingen achter te zoeken, al zou de gedrukte status van zo'n dier al weer best kern kunnen zijn van cen partij programma. Maar de aanmeldings termijn is voorbij. Gelukkig maar, of niet? SCHIER El LA NDMA N. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2