DE ZIERIKZEESCHE COURANT HUISARTSEN AKKOORD MET REGERINGSVOORSTELLEN De posttarieven Moeilijkheden bij besprekingen over aan koop van straaljagers Kon. Luchtmacht TAUNUS 12 M Fordgarage GLERUM Amerikaanse burgers deden relaas over hun gevangenhouding door de Vietcong Ziekenfondsen en huisartsen Kamerlid stelde vragen over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Het redden van wilde dieren Toekomst voor noord-Nederland niet erg rooskleurig Hanoi minder star in eventueel contact met Washington? ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE» Vrijdag 6 januari 1967 123ste jaargang Nr. 19722 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Orukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Oud scheepswrak spoelde bloot aan vuurtorenstrand Conflict de wereld uit AMSTERDAM, 5-1. Wat de huis artsen betreft is het geschil rond hun honoraria thans uit de wereld. In de extra ledenvergadering van de L.H. V.. die donderdagavond in het R.A.I.- congrescentrum in Amsterdam werd geohuden, besloten 52 van de stem gerechtigde afgevaardigden uit de districten akkoord te gaan met de jongste voorstellen van de regering, hiermee het advies van het centraal bestuur van de L.H.V. volgend. Acht afgevaardigden onthielden zich van stemming, terwijl twee, vermoedelijk als gevolg van het slechte weer, niet aanwezig konden zijn. De thans aanvaarde voorstellen komen in hoofdzaak op het volgende neer: 1) De pensioenvoorzieningen van de huisartsen gaan in op 1 januari 1967. Minister Veldkamp had 1 okto ber voorgesteld De ziekenfondsen zullen f 2,41 per patiënt per jaar re serveren voor genoemde voorzienin gen. 2) Het inhalen van de achterstand van 51 procent door de honoraria in drie jaarlijkse termijnen - op 1 janu ari 1968, 1 januari 1969 en 1 januari 1970 - met 17 procent te verhogen. Deze „inhaal" zal in elk geval door gaan, tenzij zich op het sociaal-eco nomische vlak calamiteiten voor doen. De verhogingen zijn dus niet afhankelijk van het sociaal-econo misch beleid van de regering. Na afloop van de vergadering, die door circa 700 artsen werd bijge woond en die ruim drie uur duurde, werd van de zijde van de L.H.V. me degedeeld, dat de betrokken minis- TWEEDE KAMER DEN HAAG, 5-1. De Tweede Ka mer heeft een motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgeno digd de verhoging van het nieuws bladtarief terug te brengen tot vijf tien procent en deze verhoging niet eerder te doen ingaan dan op 1 juli van dit jaar. De motie van de afgevaardigde Aantjes (AHP), waarin dit verzoek is neergelegd, werd nl. door de over grote meerderheid van de Kamer aangenomen. Minister de Quay (verkeer en wa terstaat) had aanvaarding van deze motie ontraden."Hij hield de Kamer voor dat het aannemen van de motie zou betekenen dat er vertraging ont staat in de aansluitmogelijkheden voor de telefoon. Die vertraging zou voor dit jaar betrekking hebben op ongeveer 10.000 aanvragen en voor komende jaren betrekking hebben op 2.000 aanvragen per jaar. Nieuwe universiteits bibliotheek in Amsterdam AMSTERDAM, 5-1. Dinsdag 10 ja nuari 's middags om 14.30 uur zullen het nieuwe, gemoderniseerde gebouw van de universiteitsbibliotheek en het geheel gerestaureerde oude ge bouw aan de Singel te Amsterdam officieel in gebruik worden genomen. Hiermede zal dan een eind komen aan het jarenlang woekeren met de ruimte om de grootste bibliotheek in Nederland (ruim twee miljeen boe ken) aan de gang te houden. Het probleem spitste zich de laatste tijd toe doordat het boekenbezit - behal ve een gebruiks - is de stedelijke instelling tevens bewaarbibliotheek - ieder jaar gemiddeld met 30 a 40 duizend banden, ofwel een plank lengte van 1 kilometer, werd uitge breid. De nieuwe ruimte is 6 a 7 maal groter. ters vrijdagochtend (vandaag) van het besluit van de ledenvergadering op de hoogte zouden worden gesteld. Aangaan van een overeenkomst In dit besluit wordt het centraal bestuur van de L.H.V. gemachtigd „met inachtneming van de door de regering voorgestelde wijziging van de ingangsdatum, voor de reserve ring voor sociale voorzieningen van 1 oktober 1967 in 1 januari 1967 én de door de regering opgegeven na dere interpretatie van de onafhanke lijkheid van de temporisering van het algemeen regeringsbeleid op so ciaal-economisch terrein", met de ziekenfondsorganisaties voor 1967 een overeenkomst aan te gaan. Als vandaag de ziekenfondsen met het regeringscompromis akkoord gaan, staat dus niets het sluiten van een overeenkomst meer in de weg. DEN HAAG, 5-1. Bjj de bespre kingen tussen Nederland en de Ame rikaanse vliegtuigfabriek van Nor throp over aankoop en bouw van F 5 straaljagers voor de koninklijke luchtmacht zijn, naar vernomen wordt moeilijkheden gerezen. Deze moeilijkheden hebben er toe geleid dat thans wordt onderzocht, of er nog andere mogelijkheid is de produktie van het voor de koninklij ke luchtmacht nodig geachte aantal te verwezenlijken. Het was de be doeling zo mogelijk de produktie der F 5-straaljachtvliegtuigen in licentie te doen geschieden bij de N.V. Ko ninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker maar het is gebleken dat daarvoor een te hoge prijs zou moeten worden betaald. Toen die mogelijkheid om de nationale vliegtuigindustrie bij de produktie te betrekken - hetgeen ook met het oog op de werkgelegenheid van belang is - niet te verwerkelij ken bleek, is gedicht aan de moge lijkheid de produlctie door de Nor- thropvliegtuigenfabriek in Hawthor ne in Californië te laten uitvoeren, maar die was, op een verschil van inzicht tussen partijen, niet uitvoer baar. In opdracht van de Nederlandse minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, worden thans andere mogelijkheden nagegaan. Daartoe is een commissie van Nederlandse des kundigen naar Canada vertrokken. Deze commissie, waarvan commodo re Robertus, kolonel ir. Stokla en Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee LONG BINH, Zuid-Vietnam, 5-1. Twee Amerikaanse burgers, die woensdag samen met een Filippijn se vrouw door de Vietcong zijn vrij gelaten, hebben het relaas van hun gevangenhouding gedaan. De mannen, Thomas Scales en Ro bert Monahan, waren in mei vorig jaar gevangengenomen toen hun jeep Prinses Irene en haar echtgenoot prins Car el Hugo van Bourbon Parma zijn deze week in Nederland aangekomen om tegenwoordig te zijn bij het huwe lijk van prinses Margriet. het begaf op de weg tussen Saigon en Voeng Tau. Samen met hen werd mevrouw Phelia Gaza vrijgelaten, die in juni met haar man, een piloot, was aangehouden door de Vietcong. Haar man overleed een week voor haar vrij lating. In het legerhospitaal te Long Binh verklaarden Scales en Monahan te genover verslaggevers dat zij bij hur. vrijlating voorzien waren van „cer tificaten van berouw", omdat zij in het kamp cp verzoek van de 30 man sterke staf altijd zongen en floten, wat als teken van berouw werd op gevat. Toen het gevangenkamp eenmaal door Amerikaanse vliegtuigen werd bestookt met bommen en raketten, hadden beide gevangenen zich op de **V?cnd geworpen. „Enkele oudere Vietcong-strijders dwongen ons echter de benen te ne men en wij wisten één van de schuil kelders te bereiken waarmee de hele jungle bezaaid was", aldus Scales Het eten bestond uit rijst en vis. In het begin was het moeilijk daar van meer dan enkele monden vol te eten. maar de guerrillastrijders had- dén erop aangedrongen desnoods te gen hun wil in meer te eten. ..Iedere nacht werden wij geke tend met een kabel rond onze en kels, maar die zat niet zo strak dat t pijn deed", zo verklaarde Monahan. De twee Amerikanen en de Filip pijnse hadden van de kampstaf geld gekregen om na hun vrijlating de bus naar Saigon te nemen. Nadat hun vrijlating reeds door de klandistiene radiozender van de Vietcong was aangekondigd, werden zij ongeveer 64 kilometer ten noorden van Saigon door regeringstroepen' opgevangen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's fCOSOOCOOOGGGGCOCCOSCOSOOO De zonde heeft vele werk- tuigen, maar de leugen is het x handvat, dat op hun alle past. O luitenant-kolonel R. Wijting deel uitmaken, zal bij de Canadese doch termaatschappij Canadair van de Amerikaanse General Dynamics vliegtuigenfabrieken onderzoeken of de produktie van voor Nederland be stemde F --vliegtuigen kan worden ingepast in de reeds voor de Cana dese luchtmacht daar aan de gang zijnde produktie van C F 5-straal- jagers. ROTTERDAM, 5-1. Als het conflict tussen de ziekenfondsen en de huis artsen maandagochtend niet is opge lost, zal op die dag in Rotterdam een kort geding dienen, aanhangig ge maakt door de gezamenlijke Rotter damse ziekenfondsen (550.000 ver zekerden) tegen de Rotterdamse huisartsen. Inzet is de interpretatie van het contract dat tussen partijen is geslo ten, waarin is bepaald dat deze over eenkomst een opzeggingstermijn van zes maanden heeft. De fondsen wil len de artsen individueel ook houden aan de voor hen persoonlijk gelden de normale opzeggingstermijn van drie maanden. Secretaris-generaal Oe Thant is hier bezig met het tekenen van vierhonderd exemplaren van een boek die voor 350 dollar per stuk verkocht zullen wor den om aan fondsen te komen voor de restauratie van door het water be schadigde kunstwerken in Italië. De boeken zijn terug uit Italië waar dê paus ze ook van een handtekening heeft voorzien. Naast hem Lucien Lemieux, de secretaris van Thant. DEN HAAG, 5-1. Het Tweede Kamerlid de heer Sens (KVP) heeft cle minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de minister het juist acht, dat het algemeen bur gerlijk pensioenfonds in 1967 zoda nige inkemsten raamt, dat in dat jaar ruim anderhalf miljard kan worden belegd en aldus het totaal der beleggingen, thans aan de hand van het verslag van het fonds over 1964 en de ramingen in de begrotin gen over 1965 en 1966 te stellen op ruim 14Yi miljard, wordt gebracht een geraamd bedrag van 16 mil- Is het in dit verband juist dat er - terwijl het totaal der pensioen kosten volgens de begroting over 1967 835 miljoen bedraagt - voor die kosten een totaal aan ontvangsten wordt geraamd van ruim 2 mld. 300 min., welk bedrag \Vz mld. wordt opgebracht door de premiebetaling van ongeveer 8 percent door de on der de pensioenwet vallende ambte naren en van ongeveer 16 percent door het rijk, de provincies, de ge meenten a.e.a. Zou de minister het - nu de financiële positie van de overheid over de gehele linie zeer verslechterd is - aanvaardbaar en mogelijk achten de pensioenlasten van de overheid van 16 percent te veidagen. Tenslotte vraagt de heer Sens of de minister het noodzakelijk acht dit Socialisten vóór Engeland in de E.E.G. SCHIPHOL, 5-1. Terug van de tweedaagse internationale conferen tie van socialistische voormannen, die dit jaar in Rome is gehouden, heeft P.v.d.A.-lijstaanvoerder J. M. den Uyl gisteravond op Schiphol in voorzichtige termen medegedeeld, dat de conferentie unaniem (inclusief dé Franse delegatie) voor toetreding van Engeland en andere EFTA-lan- den tot de E.E.G. was en dat van so cialistische zijde in de komende maanden een gezamenlijke inspan ning tot dat doel tegemoet kan wor den gezien. Tevens was er overleg gepleegd over de beste methode om dit te bewerkstelligen en had men zich afgevraagd wat er moet worden gedaan wanneer een gaullistisch Frankrijk opnieuw de toetreding van Engeland zou blokkeren. Daarover was men echter niet tot een uit spraak gekomen. Twee vermaarde Franse testpilo ten Gerard Verette en Jacques Gomy zij ndonderdag bij Thiberval, in de buurt van Parijs, met een prototype van een stuntvliegtuig verongelukt. Verette heeft deelgenomen aan we reldkampioenschappen stuntvliegen in Coventry en Moskou. miljardenvermogen te handhaven en jaarlijks aanzienlijk uit te breiden, terwijl toch voor het algemeen bur gerlijk pensioenfonds - dat actua rieel niet gelijk te stellen is met een levensverzekeringsmaatschappij het kapitaaldekkingsstelsel voor ga rantie der pensioenverplichtingen, ook in de toekomst, niet absoluut nodig is. MORGES, Zwitserland, 5-1. Het „World Wildlife Fund", welks hoofd kwartier in Morges (Zwitserland) is gevestigd, heeft donderdag meege deeld, dat 1966 zijn meest succesvolle jaar is geweest bij zijn pogingen om wilde dieren te redden en him gebie den voor ondergang te behoeden. Het fonds deelde mee, dat het in totaal 2,3 miljoen Zwitserse franc (ongeveer 1.920.000 gulden) had be schikbaar gesteld om 56 projecten, die over de gehele wereld waren ver spreid, te subsidiëren. In 1965 was ongeveer 1.250.000 gulden uitgegeven voor 38 projecten. De projecten van 1966 omvatten: in Afrika de stichting van het natio nale park Lochinvar in Zambia; in Azië: het sturen van missies naar In dia en Pakistan om er de diersoorten te bestuderen, die daar met uitroei ing bedi*eigd worden, en in Zuid- Amerika: een programma voor de stichting van nationale parken in Equador. Het „World Wildlife Fund" is een internationale instelling, in 1961 op gericht, en staat onder voorzitter schap van prins Bemhard. Verwachting tot zaterdagavond: Rustig winterweer Opklaringen en op enkele plaatsen wat lichte sneeuw; hier en daar mistbanken; vannacht en morgen ochtend op de meeste plaatsen ma tige vorst, morgenmiddag tempera turen om het vriespunt; zwakke wind. 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46. Maan op 5.43, onder 13.38. 8 jan. Zon op 8.46, onder 16.47. Maan op 7.05, onder 14.13. 9 jan. Zon op 8.46, onder. 16.48. Maan op 8.17, onder 15.01. Nieuwe maan: 10 jan. ie 19.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 ian. 12.20 n.m. 8 jan. 9'jan. 0.58 v.m. 1.58 v.m. BROUWERSHAVEN 7 jan. 8 jan. 9 jan. Springtij: 13 jan. 12.12 n.m. 0.46 v.m. 1.46 v.m. n.m. 13.27 n.m. 14.28 n.m. n.m. 13.14 n.m. 14.10 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-1. Hel K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Ierland be vindt zich een hogedrukgebied dat in zuidoostelijke richting koerst en dat iets in betekenis afneemt. Aan zijn flank verplaatst zich over En geland een kleine depressie naar het zuiden. De zachte lucht, die deze meevoert bereikt ons land echter niet. In ons land handhaaft zich het rustige winterweer met 's nachts lichte tot matige vorst. Vermoedelijk zal vrijdagavond de kans op sneeuwval weer toenemen door een kleine polaire storing die over de Noordzee naar het zuiden beweegt. Verder kunnen zich op nieuw bij praktisch windstil weer mistbanken vormen. Op wat langer termijn gezien is te verwachten dal de vorst nog verscheidene dagen zal aanhouden. GRONINGEN, 5-1. De staatsecre taris van sociale zaken en volksge zondheid dr. J. F. G. M. de Meijer heeft in de aula van de Groningse universiteit in een rede over werk- gelegenheidspolitiek en industriali satie een bijzonder pessimistisch ge luid laten horen ever de ontwikke ling cp korte termijn van het noor den des lands. De staatssecretaris sprak voor de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel voor de Vereni ging van Handelaren en voor de commerciële club. Het ziet er voor lopig niet naar uit dat de taakstel ling in ce tweede nota ruimtelijke ordening voor het noorden bereikt zal worden. Rond het jaar 2000 zul len dan in het noorden rond drie miljoen mensen moeten wonen. Er is in Nederland een vrij grote mi gratietraagheid en weinig geneigd heid om van elders naar het Noor den te trekken, aldus dr. De Meijer, eerst zullen de huidige tekortkomin gen in het woningklimaat weggeno men moeten worden. Hij constateer de een tekort aan verscheidenheid van het sociaal-culturele leven, al vormt de stad Groningen hierin een uitzondering. De rest van het noor den heeft overigens weinig le bieden, vond dr. De Meijer, die hot noodza kelijk achtte dat grotere bevolkings kernen tot ontwikkeling worden ge bracht. Bevestiging gevraagd PARIJS, 5-1. Als de Verenigde Staten, na definitieve en onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam, zouden voorstellen met de regering in Hanoi in contact tc treden zal dit voorstel worden bestudeerd. Dit heeft de vertegenwoordiger van Noord- Vietnam in Parijs, Mai Van Bo, don derdag tijdens een door de diploma tieke pers in de Franse hoofdstad aangeboden lunch gezegd. Naar aanleiding van de voorstel len van Oe Thant zei Mai Van Bo dat zijn land elke inmenging van de Verenigde Naties verwerpt omdat zij instrijd is met de akkoorden van Ge- nève. Volgens hem moet elk voorstel voor een vreedzame regeling onder scheid maken tussen „de Amerikaan se agressor" en het aangevallen Viet nam. Hij zei dat het standpunt van zijn regering inzake een vreedzame op lossing van, de kwestie-Vietnam is. dat de Verenigde Staten het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront moeten erkennen, ermee moeten onderhan delen en alle vraagstukken inzake Zuid-Vietnam met deze organisatie, die zij als de werkelijke vertegen woordigster van het Zuidvietnamese volk ziet, moeten oplossen. Nooi'd- Vietnam eist voorts erkenning van het programma van vier punten, dat het als basis voor een regeling van de kwestie heeft opgesteld. Om goe de wil te tonen moeten 'de Verenigde Staten definitief en onvoorwaarde lijk de bombardementen op Noord - Vietnam stopzetten, aldus Mai Van Bo. WASHINGTON. 5-1. Het Witte Huis heeft onmiddellijk na de uit latingen van de Noordvietnamese vertegenwoordiger in Parijs, Mai Van Bo, de Noordvietnamese rege ring om een officiële bevestiging daarvan verzocht. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1